Menu

Recenzia a test MTD Smart 46 SPBS

74,1 % Celkové hodnotenie

Ďalší na zváženie v kategorii Benzínové kosačky

Klady

  • Veľký rozsah kosenia
  • Nižšia váha

Zápory

  • Slabší motor
  • Bez mäkčenej rukoväte
  • Chýba centrálne nastavenie výšky
370 € Orientačná cena

Základné údaje

Benzínová kosačka MTD Smart 46 SPBS je vhodná skôr na stredne veľké trávnaté plochy (okolo 700 metrov štvorcových). O tom vypovedá ako 46 cm šírka záberu, tak aj menší 60 l objem zberného koša a slabší výkon motora okolo 2 kW. Pohonná jednotka sa štartuje ručne zatiahnutím za lano, má objem 125 kubických centimetrov a 2 900 otáčok za minútu. Objem palivovej nádrže je slušný, pojme jeden liter benzínu a nehrozí tak časté prerušovanie práce kvôli jeho dopĺňaniu. Samozrejmosťou je pri benzínových rotačných kosačkách aj vlastný pohon, ktorý pri tomto modeli dosahuje rýchlosť 3,6 km/h.

Aj keď je konštrukcia podvozku oceľová (rovnako ako pri drvivej väčšine modelov v tejto kategórii), hmotnosť tejto kosačky nie je nijako zásadne vysoká. Kosačka váži 32 kilogramov. Čo sa týka parametrov kosenia, tento produkt ponúka naozaj veľké rozpätie nastaviteľnej výšky kosenia od 28 do 92 milimetrov. Výšku si môžete zvoliť zo šiestich rôznych stupňov, avšak chýba pohodlné centrálne nastavenie. Výšku musíte teda nastaviť samostatne na jednotlivých nápravách.

Parameter Tento produkt
Výrobca

MTD

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

46

Nastavenie výšky kosenia

Áno (samostatne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

28-92

Počet výškových polôh kosenia

6

Určenie pre kosenú plochu (m2)

700

Pojazd

Áno

Maximálna rýchlosť pojazdu (km/h)

3,6

Výkon motora

2,72 HP/2 kW

Otáčky motora (ot./min)

2 900

Objem motora (ccm)

125

Objem nádrže (l)

1

Priemer kolies predných/zadných (mm)

180/200

Štartovanie

Ručné

Objem zberného koša (l)

60

Hmotnosť (kg)

32

Materiál šasi

Oceľ

Funkcie

Čo sa týka funkčnej výbavy, tento model si vedie dobre. Má bočné aj zadné vyhadzovanie a disponuje aj obľúbenou funkciou mulčovania, vďaka ktorej môžete priamo pri kosení trávnik hnojiť najemno nasekanými steblami. Zvyšky trávy dodávajú pokosenému porastu potrebné živiny. Rukoväť kosačky je síce ergonomicky prispôsobená na pohodlné držanie, ale chýba jej mäkčená povrchová úprava. Môže sa teda stať, že vás pri dlhšej práci na záhrade začnú bolieť dlane. Nemyslíme si však, že ide o zásadný problém. Všetky dôležité ovládacie prvky sa nachádzajú v blízkosti rukoväte.

Parameter Tento produkt
Mulčovanie

Áno

Bočné vyhadzovanie

Áno

Mäkčená ergonomická rukoväť

Nie

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Naše hodnotenie a záver

Rotačná benzínová kosačka MTD Smart 46 SPBS je kvôli štandardnej šírke kosenia, slabšiemu 2 kW motoru a pomerne malému objemu zberného koša (60 l) určená na stredne veľké trávnaté plochy o veľkosti približne 700 m2. Medzi výhody tohto zariadenia patrí napríklad naozaj veľké rozpätie nastaviteľnej výšky kosenia, deklarované rozmedzie začína na 28 a končí na 92 ​​milimetroch. Bohužiaľ tu ale nenájdeme pohodlné centrálne nastavenie výšky, tá sa teda musí nastaviť na každej náprave zvlášť. Priaznivá je tiež pomerne nízka hmotnosť 32 kg, ktorá vám uľahčí manipuláciu, spoľahnúť sa ale nemôžete napríklad na mäkčenú rukoväť.

Pokiaľ hľadáte rotačnú kosačku na menšiu plochu a zároveň pre vás nie je podmienkou benzínový pohon, skúste sa pozrieť aj do kategórie elektrických kosačiek. Dobrý výkon ponúkne napríklad model VeGA GT 3805.

370 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: MTD Smart 46 SPBS | Hodnotenie: 74,1 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našom tíme zameriava na elektroniku a technické témy. Údržbou trávnatej zelene sa dokonca krátkodobo živil a navyše pochádza z rodinného domu – problematiku benzínových kosačiek má teda zvládnutú. V článku sa dočítate napríklad to, akú šírku záberu vyberať v závislosti od veľkosti trávnatej plochy. Jeho recenzie nájdete aj pri vretenových kosačkách alebo krovinorezoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia MTD Smart 46 SPBS

MTD Smart 46 SPBS

370 € Orientačná cena