Naparovač odevov pomocou pary narovnáva pokrčené oblečenie a príde vhod nielen na cestách. Pred jeho výberom by ste si mali ujasniť, či hľadáte model výhradne na občasné žehlenie jednotlivých kusov oblečenia, alebo ním hodláte úplne nahradiť klasickú žehličku. Zvážte, či hľadáte kompaktný prístroj na cesty alebo kľudne väčší, zato robustný model na doma. Od toho sa odvíja typ naparovača a aj jeho kúpna cena.
Ďalej si premyslite, na aké materiály ho budete najčastejšie používať. Ak očakávate, že si váš budúci naparovač poradí aj so silnejšími druhmi látok a textílií, potom sa poobzerajte po modeloch s príkonom nad 1 500 W. Dôležitým parametrom je taktiež parný výkon, ktorý udáva, v akom množstve para z naparovača vychádza – čím vyššia produkcia pary, tým ľahšie žehlenie.
Neopomeňte tiež objem nádobky na vodu. Nižší objem je typický pre ručné naparovače a vystačí na žehlenie len pár kusov oblečenia. Dôležitá je aj veľkosť a hmotnosť prístroja a dĺžka prívodného káblu. Táto trojica parametrov totiž ovplyvňuje manipuláciu s naparovačom. V rámci vášho rozpočtu tak vyberte niekoľko modelov a prečítajte si recenzie.
Ako vybrať naparovač odevov stručne:
- Vyberte správny typ naparovača – ručný sa hodí hlavne na cesty a na rýchle žehlenie niekoľko málo kusov oblečenia, stojanový využijete aj na bytové textílie.
- Zvážte, čo budete najčastejšie naparovať – jemnejším latkám stačí nižšie množstvo pary, na domáci textil však budete potrebovať pary oveľa viac.
- Aké množstvo bielizne budete najčastejšie naparovať – od toho sa odvíja manipulácia so zariadením, jeho veľkosť a hmotnosť.
- Zamerajte sa na ďalšie funkcie – ujasnite si, či chcete lacnejší základný produkt alebo oceníte doplnkové funkcie typické pre drahšie prístroje.
- Inšpirujte sa ostatnými užívateľmi – stavte na značky, ktorých výrobky patria medzi obľúbené. Ide napríklad o Tefal, Philips, SteamOne alebo Eta.
- Stanovte si rozpočet – ceny za naparovače sa líšia v závislosti na type a parametroch.
A ak stále nemáte jasno, pozrite sa tiež na články o žehličkách na bielizeň a parných generátoroch.
Typ parného naparovača
Na trhu sa môžete stretnúť s dvomi typmi naparovačov, existujú totiž ručné a stojanové. Každý má svoje výhody a nevýhody, záleží teda, prečo si chcete naparovač zaobstarať a čo od neho očakávate. Na ich stručný prehľad sa pozrite do tabuľky, podrobnejšie si ich popíšeme v odstavcoch nižšie.
- Ručný naparovač odevov – kompaktný prenosný variant vhodný na cesty. Hodí sa na občasné použitie, býva lacnejší, ale spravidla má aj nižší výkon
- Stojanový naparovač odevov – výkonnejší variant, hodí sa na odevy a bytové textílie alebo ako náhrada za žehličku. Býva ale drahší a nehodí sa na cestovanie.
Typ naparovača | Výhody | Nevýhody |
Ručný | Prenosný
Nízka cena Vhodný na občasné použitie a málo kusov oblečenia |
Menší výkon
Menší objem nádoby |
Stojanový | Vyšší výkon
Vhodný aj na bytové textílie Plnohodnotná náhrada za žehličku |
Vyššia cena
Veľký a ťažký |
Ruční naparovač odevov
Hlavnou výhodou tohto typu je predovšetkým jeho kompaktnosť a nízka hmotnosť. Vďaka tomu sa s ním lepšie manipuluje. Hodí sa hlavne na cesty, kde vám nahradí žehličku a zaberie ďaleko menej miesta. Často je využívaný aj v prípade, že potrebujete rýchlo niečo narovnať a ísť, pričom nahrievanie žehličky či parného generátoru, rozkladanie dosky a následné žehlenie by bolo zbytočné zdržujúce.
Výhoda ručného naparovača tkvie v tom, že s ním môžete rovnať oblečenie priamo na ramienku. Väčšina modelov ale umožňuje ako vertikálne, tak aj horizontálne naparovanie. Vďaka pare možno naparovač využívať aj na jemné látky, ktoré sa pre klasickú žehličku príliš nehodia. Naviac je okamžite pripravený na používanie. Priaznivá je na rozdiel od stojanového modelu aj jeho kúpna cena, ktorá obvykle neprekročí hranicu 117 €.
Nevýhodou je naopak nižší príkon, kvôli ktorému narovnanie tkanín môže trvať o niečo dlhšie než stojanovému typu naparovača. Vzhľadom k tomu, že je veľmi kompaktný, je nutné počítať tiež s menším objemom nádržky na vodu, ktorú budete musieť častejšie doplňovať – naraz vyžehlíte zhruba 1–3 kusy oblečenia.
Stojanový naparovač odevov
Druhou verziou je naparovač odevov so stojanom alebo tiež stojanový naparovač. Ide o špeciálny vešiak s parným generátorom zabudovaným v jeho dolnej časti. Výnimkou dokonca nie sú ani modely so žehliacou doskou, ktoré majú zaistiť oporu pri žehlení a dosiahnutie ešte lepšieho výsledku.
Tento typ je výkonnejší a je s ním možné naparovať nie len oblečenie, ale tiež bytový textil. Za jeho výhody sa dá považovať možnosť žehliť viac kusov odevov či vrstiev látok súčasne, nastavenie intenzity pary a efektívne odstránenie záhybov. Aj keď sú stojanové naparovače konštrukčne náročnejšie a mávajú väčší objem nádobky na vodu, sú to pohotové spotrebiče pripravené na prevádzku do 1 minúty.
Hlavnou nevýhodou stojanového naparovača odevov je tak jeho väčšia veľkosť, ktorá bude v domácnosti zaberať nejaké to miesto a tiež vyššia kúpna cena. Oproti ručnému naparovaču je totiž približne trikrát drahší.
Dôležité parametre
Pri naparovačoch je nutné zvážiť niekoľko dôležitých parametrov, ktoré ovplyvňujú výkon zariadenia a jeho obsluhu.
- Príkon – prístroj s vyšším výkonom je výkonnejší, ale zároveň má vyššie náklady na prevádzku.
- Parný výkon – Udáva sa v jednotkách gramov za minútu (g/min) a značí, ako dlho, plynule a v akej intenzite bude para z naparovača odevov vystupovať.
- Materiál žehliacej plochy – existujú naparovače s keramickou alebo nerezovou žehliacou plochou. Materiál ale nehrá až takú rolu ako pri žehličke, dôležitejší je tu výstup pary.
- Tvar žehliacej plochy – lacnejšie naparovače obvykle mávajú zaoblenú žehliacu plochu, drahšie modely mávajú špicatý tvar, vďaka ktorému sa jednoduchšie dostanete do záhybov a lepšie vyžehlíte zložitejšie kusy oblečenia.
- Objem nádoby na vodu – čím väčší je objem nádoby na vodu, tým jednoduchšia je obsluha (nebudete ju musieť často dopĺňať). Veľký objem ale zároveň zvyšuje hmotnosť zariadenia a ovplyvňuje manipuláciu.
- Hmotnosť – dôležitá je najmä pri ručných naparovačoch, ktoré obvykle vážia okolo 1 kg. Stojanové naparovače vážia aj 25 kg, ale na jednoduchší transport mávajú kolieska.
- Dĺžka kábla – ovplyvňuje manipuláciu s naparovačom, dlhší kábel poskytuje vyšší komfort.
- Dizajn – Na rozdiel od prechádzajúcich parametrov, dizajn je v podstate zanedbateľný (najmä ak budete naparovač odkladať do skrine).
Príkon
Jedným z najdôležitejších parametrov tohto typu produktu je príkon. Udáva sa vo wattoch a obvykle ho nájdete označený písmenom „W“. Tento údaj prezradí jednak veľkosť odberu elektrickej energie pri prevádzke, ale predovšetkým tak výkon prístroja. Vyššia hodnota značí výkonnejší prístroj, avšak zároveň aj vyššie náklady na jeho prevádzku.
Príkon | Vhodné na |
Do 1 400 W | Jemné textilné materiály a odevy |
1 500 až 1 800 W | Univerzálne materiály |
Nad 1 800 W | Bytový textil, hrubšie materiály, viac vrstiev látok súčasne |
Z vyššie uvedeného plynie, že výkonnejšie naparovače si poradia s akoukoľvek látkou. Okrem materiálov ale záleží tiež na tom, či chcete súčasne naparovať iba jednu vrstvu látky alebo viac. Odporúčame preto rovno siahnuť po prístroji s vyšším príkonom, s ktorým budete pripravený aj na náročnejšie žehlenie.
Často sa stretnete s naparovačmi, na ktorých budete môcť nastaviť intenzitu pary. Čím vyššia intenzita bude, tým bude vyšší príkon, takže aj vyššia spotreba. Keď výkon znížite, bude prístroj brať menej energie a jeho prevádzka tak bude lacnejšia. Pokiaľ sa teda rozhodujete medzi viac typmi, vyberte ten, u ktorého môžete nastavovať intenzitu. Vďaka tomu bude produkt univerzálnejší a budete ho môcť použiť na všetky materiály.
Parný výkon
Pre predstavu uvádzame približný výstup pary pri oboch používaných naparovačoch.
- Ručný naparovač odevov – výstupná para bežne v hodnotách cca 20 až 30 g/min.
- Stojanový naparovač odevov – je na tom o niečo lepšie. Výstupné hodnoty sú cca 30 až 45 g/min.
Ako ručný naparovač vlastne funguje? V prístroji sa vďaka vysokej teplote z vody tvorí para, ktorá vychádza von (Zdroj: Wikipedia). Para vyrovná nežiadúce záhyby a textílie tým „vyžehlí“. Čím viac pary vychádza, tým je prístroj účinnejší a žehlenie je rýchlejšie.
Vychádzajúca para sa udáva v jednotkách gram za minútu a značí sa ako „g/min“. Parný výkon značí, ako dlho a plynule bude para z naparovača odevov vystupovať a v akej intenzite. Čím vyššia hodnota, tým pochopiteľne lepšie, minimálne z hľadiska jednoduchšieho, rýchlejšieho a efektívnejšieho žehlenia.
Materiál a tvar žehliacej plochy
Na rozdiel od naparovacej žehličky, tu na materiáli až tak nezáleží, pretože sa netlačí priamo na odev (dôležitejší je skôr parný výkon). Napriek tomu ale máte na výber medzi viacerými materiálmi, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti.
- Keramická žehliaca plocha – niektorí výrobcovia vybavujú svoje naparovače plochou z keramiky, ktorá je k odevom o niečo šetrnejšia.
- Nerezová žehliaca plocha – nájdete ju pri lacnejších aj prémiových naparovačoch odevov, vyznačuje sa optimálnym vedením tepla.
- Zaoblená žehliaca plocha – skôr pri lacnejších modeloch, najbežnejší typ.
- Žehliaca plocha do špičky – zjednodušuje žehlenie v záhyboch zložitejších kusov odevov, jednoduchšie vyžehlíte detaily.
Žehliaca plocha naparovača môže byť navyše aj vyhrievaná, čo pomáha udržiavať teplotu pary. Vyhrievaná plocha teda zjednodušuje naparovanie.
Objem nádoby na vodu
Pre orientáciu sme nižšie spísali približnú dobu prevádzky podľa objemu nádoby.
- Objem 200 ml – Naparovač vydrží v prevádzke cca 10 minút.
- Objem 2,5 l – Vydrží v prevádzke cca 90 minút.
Ako už bolo povedané, vychádzajúca para sa tvorí z vody, ktorá je v nádobke vo vnútri naparovača. Tu je vodu potrebné pravidelne dolievať. Čím väčšia nádoba bude, tým dlhšie v nej voda vydrží a vy s naparovačom narovnáte viac bielizne. Nezáleží to ale iba na objeme, rolu tu hrá aj výkon naparovača. Výkonnejšie modely majú síce väčšiu spotrebu vody, ale vyprodukujú viac pary a odev bude rýchlejšie a kvalitnejšie narovnaný. Vy ale budete musieť nádobu častejšie dolievať.
Objem nádoby sa pri jednotlivých typoch prístrojov líši. Orientačne môžete u ručného naparovača hľadať nádobu s objemom 200 až 250 mililitrov, lacnejšie výrobky ale môžu mať nádobky ešte menšie. Naopak veľké stojanové naparovače mávajú nádobu približne desaťkrát väčšiu, teda až okolo 2,5 litra. Pre orientáciu sme nižšie spísali približnú dobu prevádzky podľa objemu nádoby.
V každom prípade si dávajte pozor na to, aby bola nádržka na vodu vyberateľná. Táto drobnosť vám výrazne uľahčí manipuláciu a zabezpečí, že vodou nepolejete samotný prístroj ani práve naparovaný odev. K dispozícii sú tiež naparovače s adaptérom na prišrubovanie vlastnej PET fľaše. Túto vychytávku využijete napríklad na cestách alebo dovolenke.
Hmotnosť
Pri výbere ručného naparovača berte na vedomie aj fakt, že budete musieť naplniť ešte nádobku na vodu, ktorá celkovú hmotnosť o niečo navýši. Je tak potreba nájsť vhodný pomer medzi hmotnosťou naparovača a veľkosťou objemu nádoby na vodu.
- Ručné naparovače – Obvykle vážia okolo 1 kilogramu, ťažšie modely sa rýchlo prenesú.
- Stojanové naparovače – Ich hmotnosť nemá problém presiahnuť aj 7 kilogramov. Z dôvodu jednoduchšieho transportu tieto modely majú často kolieska.
Hmotnosť je dôležitá hlavne pri ručných naparovačoch, ktoré držíte po celú dobu naparovania v ruke. Pokiaľ je prístroj veľmi ťažký, začnú vás z neho čoskoro bolieť ruky a bude sa s ním zle manipulovať. Pri stojanovom type tento údaj už tak dôležitý nie je, pretože v ruke držíte iba hlavicu, ktorá je s nádobou na vodu prepojená hadicou.
Dĺžka káblu
Tento parameter je často opomínaný, môže ale hrať podstatnú rolu pri manipulácii s prístrojom.
- 1,5 metra – pomerne krátky prívodný kábel, skôr pri ručných modeloch na naparovanie bežných odevov.
- 3 metre – dostatočná dĺžka kábla, ktorá poskytne maximálny komfort pri naparovaní odevov a bytových textílií.
S krátkym káblom totiž budete musieť naparovať odevy v blízkosti zásuvky, čo možno ale na druhú stranu hravo vyriešiť predlžovacím káblom. Problém v tomto prípade býva predovšetkým s naparovaním záclon a závesov či dlhej večernej róby, na ktorú môže byť krátky prívodný kábel nedostačujúci. V prípade, že sa rozhodujete medzi dvomi typmi a jeden má výrazne dlhší kábel, potom odporúčame vziať ten.
Dizajn
Na rozdiel od iných domácich spotrebičov je dizajn naparovačov v podstate zanedbateľný. Hoci sa jednotlivé modely od seba líšia farbou, materiálom konštrukcie aj veľkosťou, väčšinou nemá žiaden zmysel brať ohľad na vzhľad. Prihliadnuť k dizajnu ale môžete pri výbere stojanového modelu, u ktorého viete, že ho budete mať neustále na očiach. Pokiaľ budete naparovač schovávať do skrine, je vzhľad skutočne to posledné, čo by ste mali riešiť.
Funkcie a doplnky
Nižšie nájdete výber tých najčastejších funkcií a doplnkov.
- Regulácia pary – umožňuje regulovať vychádzajúcu paru podľa typu odevu (textílie), drahšie modely obvykle ponúkajú reguláciu v niekoľkých stupňoch.
- Ekonomický režim – šetrí náklady na prevádzku naparovača.
- Naparovanie všetkými smermi – vertikálne a horizontálne naparovanie je ideálne na žehlenie košieľ alebo iných zložitejších typov odevov.
- Ionizácia – ideálna na naparovanie jemných materiálov (bavlna a ľan).
- Funkcia Anti Calc – predchádza tvorbe vodného kameňa a predlžuje životnosť zariadenia.
- Vonná krytka – slúži na pridanie vône a sviežosti do naparovaného oblečenia.
- Termostat – reguluje teplotu vychádzajúcej pary, vhodné najmä na jemné tkaniny.
- Ďalšie príslušenstvo – existujú rôzne puzdrá na jednoduchší transport, ramienka na zavesenie odevov či kefky na jemnejšie a hrubšie materiály.
Naparovač odevov je na prvý pohľad veľmi jednoduché zariadenie. Môže však disponovať praktickými funkciami, ktoré prinášajú vyšší komfort pri jeho používaní. Čím viac prídavných funkcií a doplnkov naparovač má o to viac môže stúpnuť jeho cena. Záleží teda na vás, čo využijete a čo od prístroja očakávate.
Regulácia pary
Regulácia pary predstavuje možnosť regulovať vychádzajúcu paru z naparovača odevov. Hodí sa predovšetkým pri žehlení oblečenia s odlišným zložením, teda pri žehlení rôznych materiálov. Niekedy je potrebné pridať viac pary, inokedy je zase lepšie ubrať. Reguláciou pary sú obvykle vybavené drahšie modely, prípadne tie stojanové.
Ekonomický režim
Režim ECO alebo tiež funkcia automatického vypnutia pomáha šetriť náklady na prevádzku naparovača. Prístroj sa po dlhšej dobe nečinnosti sám automaticky vypne. Ďalej tak neodoberá elektrinu a súčasne nehrozí nebezpečie prehriatia v dobe vašej neprítomnosti.
Naparovanie všetkými smermi – vertikálne aj horizontálne
Niektoré naparovače odevov vedia vybrané zvršky naparovať vertikálne aj horizontálne. To sa zíde napríklad pri košeliach a iných typoch odevoch. Je to šikovná funkcia, vďaka ktorej nemusíte zakaždým vešať odev na ramienko.
Ionizácia
Vďaka tejto funkcii dokáže naparovač produkovať menšie čiastočky pary, ktoré tak jednoduchšie preniknú hlboko do vlákien a záhybov. Ionizácia je ideálnou funkciou pri častom naparovaní jemných materiálov, ako je bavlna a ľan.
Funkcia Anti Calc
V prípade, že nebudete do naparovača odevov liať výhradne destilovanú vodu, vystavujete sa tak riziku vzniku a usadzovania vodného kameňa. Tento problém však odstráni funkcia Anti Calc. Funkcia automatického čistenia prispieva k dlhšej životnosti výrobku a možnosti použitia bežnej kohútikovej vody zabráni v tvorbe vodného kameňa.
Vonná krytka
Pri lepších stojanových naparovačoch môžete naraziť tiež na špeciálnu vonnú krytku, kde sa kvapká vôňa ľubovoľného typu. Tá potom prevoní a osvieži naparované oblečenie. Bez tejto funkcie sa ale môžete pohodlne zaobísť, na funkčnosť výrobku nemá žiadny vplyv.
Termostat
Tento prvok je vhodný na reguláciu teploty vychádzajúcej pary. Rovnako ako pri regulácii pary aj tu platí, že pre každé oblečenie a každý materiál môže byť vhodná iná teplota pary. Termostat zaistí, aby vychádzajúca para nebola príliš horúca a nezničila oblečenie. Citlivejšie kusy totiž môžu na prehriatie reagovať zle. Naopak ale pozor na to, že s klesajúcou teplotou klesá tiež účinnosť eliminácie vírusov a baktérií.
Príslušenstvo
Okrem funkcií sa nájde rada naparovačov, ktoré v základnej výbave disponujú aj bohatým príslušenstvom. Môže ísť napríklad o rôzne nadstavce na puky alebo kefy na jemnejšie či hrubšie materiály. S ich pomocou ľahšie odstránite napríklad chlpy od zvierat či vlasy alebo nepekné tkaninové hrudky. V balení môžete často nájsť tiež ochranné rukavice či v prípade ručných naparovačov puzdro alebo vak na jednoduchší transport a skladovanie.
Obľúbené značky
Inšpirujte sa výberom ostatných užívateľov – pozrite sa na to, ktoré značky patria v tejto oblasti medzi dlhodobo obľúbené.
- Tefal – ponúka ručné aj stojanové naparovače odevov v rôznych cenových kategóriách. Ich výrobky majú atraktívny dizajn a veľmi dobré hodnoty hlavných parametrov.
- SteamOne – známa francúzska značka naparovačov odevov, ktorá sa zameriava najmä na stojanové varianty. V ich portfóliu ale nájdete aj pár ručných naparovačov vhodných na cesty. Na trhu pôsobí od roku 2010.
- Eta – česká značka, ktorá ponúka aj základné modely naparovačov. Vyznačujú sa keramickými plochami, atraktívnym dizajnom a priaznivou cenou.
- Philips – táto značka je medzi užívateľmi veľmi obľúbená – jej produkty získavajú veľa kladných užívateľských recenzií. Ponúka ručné aj stojanové naparovače s nerezovými aj keramickými doskami.
Na trhu sa stretnete aj s naparovačmi od firiem Bosch, Miele, Clatronic, Singer, Domo a ´ďalších.
Cena
Vzhľadom k tomu, že na trhu možno zakúpiť odlišné typy naparovačov odevov, líšia sa aj ich kúpne ceny. Tie sa odrážajú na kvalite spracovania, príkone, parnom výkone, veľkosti nádoby na vodu a ďalších parametroch. Ručné naparovače patria k pomerne lacným výrobkom. Naopak stojanové naparovače sú mnohokrát až desaťkrát drahšie.
Cena do 40 €
Pokiaľ nechcete do naparovača odevov príliš investovať, vyberajte v tejto cenovej kategórii. Nájdete tu ručné naparovače s cenovkou od 30 €. Ich príkon sa obvykle pohybuje okolo 1 200 W a parný výkon okolo 20 g/min. Nádoba na vodu býva menšia a ide skôr o cestovné prístroje, ktoré sa hodia na naparovanie menších kusov oblečenia alebo na občasné využitie. Pre nenáročných užívateľov či v prípade obmedzeného rozpočtu je to ideálna voľba.
Od 40 do 120 €
Pokiaľ sa rozhodnete pre túto cenovú kategóriu, budete mať už na výber širokú ponuku ručných naparovačov s vyšším príkonom, lepším parným výkonnom a väčšou nádobkou na vodu. Vybrať si budete môcť aj produkt od nejakej z renomovaných značiek. Naparovače z tejto cenovej kategórie ponúkajú tiež doplnkové funkcie a ďalšie príslušenstvo, majú preto širší záber možností využitia.
Od 120 do 400 €
Pokiaľ sa rozhodnete pre stojanový naparovač odevov, tak sa budete pohybovať v tejto cenovej kategórii. Patria sem hlavne modely umožňujúce vertikálne aj horizontálne naparovanie s príkonom 1 800 až 2 000 W. Ich súčasťou bude veľká nádoba na vodu s objemom okolo dvoch litrov a tešiť sa môžete aj z ergonomického a praktického tvaru. Pri výbere sa môžete orientovať podľa ponuky funkcií a doplnkového príslušenstva, ktoré vám zľahčia obsluhu.
Nad 400 €
Túto cenovú kategóriu zastupujú predovšetkým profesionálne naparovacie systémy, ktoré svoje primárne uplatnenie nájdu v komerčnej sfére alebo u veľmi náročných zákazníkov. Do bežnej domácnosti sú takto drahé naparovače skôr zbytočné.
Zásady správneho používania
Narovnávať bielizeň s naparovačom je jednoduchšie než použitie žehličky. Stačí ju iba zavesiť na ramienko, naplniť nádobku vodou, zapojiť prístroj do zásuvky a prechádzať ním po bielizni. Vlákna sa vďaka pare narovnajú. Dbajte však na to, aby medzi naparovanou látkou a naparovačom nebola žiadna medzera. Ak by tam totiž bola, efektivita naparovania by sa značne znížila.
Vzhľadom k tomu, že ide o paru, je toto používanie bezpečné a nie je potrebné mať strach, že by sa tým jemnejšia bielizeň poničila. Pre dokonalý výsledok prinášame štyri zásady, ktorých je dobré sa držať:
- Naparovač by sa mal odevu vždy tesne dotýkať.
- Odev pri naparovaní napínajte a používajte ochranné rukavice.
- Goliere a manžety je dobré niečím podložiť.
- U stojanového naparovača je potrebné držať hadicu rovno.
Naparovanie jemných materiálov
U jemných tkanín je obecne potreba byť opatrnejší a zachádzať s nimi šetrne. Nemusíte sa ale báť, že by sa naparovaním vlákna akokoľvek poničili. Pára nezničí ani veľmi jemné materiály a na rozdiel od žehlenia tak nemusíte mať obavy, že by došlo k poškodeniu vášho oblečenia. Nie sú potrebné žiadne špeciálne postupy, stačí správne nastaviť intenzitu pary podľa daného materiálu, prípadne vybrať produkt, ktorý teplotu automaticky upraví za vás.
Naparovanie hrubších materiálov
Pri hrubších materiáloch je naopak vhodné využiť najsilnejšiu intenzitu naparovania. Ideálne je naparovať s produktom, ktorý má vyšší príkon a silný parný výkon. Pokiaľ viete, že budete naparovat napríklad kabáty a bundy, tak je dobré kúpiť nadstavec s kefou, ktorý je vhodný práve na silnejšie materiály. Štetiny totiž vedia otvoriť vlákna a para tak lepšie prenikne do odevu. Ďalšou výhodou kefového nadstavca je aj to, že odstraňuje tkanivové hrudky a nečistoty.
Údržba
Čo sa týka údržby naparovačov odevov, najviac vás môže potrápiť vodný kameň. Najlepším riešením je preto vybrať prístroj disponujúci funkciou automatického čistenia a funkciou Anti Calc proti usadzovaniu vodného kameňa. Takéto modely majú väčšinou v manuáli uvedené možnosti používania vody z kohútiku. Pokiaľ tomu tak nie je, odporúčame používať destilovanú vodu a pravidelne čistiť výparník od usadenín.
Bezpečnosť
Pri práci s naparovačom je rovnako ako pri bežnom žehlení potrebné dodržovať isté bezpečnostné opatrenia. Pracujete totiž s horúcou parou, ktorá môže pri kontakte s pokožkou spôsobiť veľmi bolestivé popáleniny. Ako im predísť?
- Odevy nikdy nenaparujte oblečené na vás či na inej osobe.
- Na podoprenie a posúvanie oblečenia pri naparovaní používajte rukavice, prípadne odevy naparujte na podložke.
- Používajte ramienka, tyče a stojany výhradne určené na naparovanie.
- Nikdy nedávajte ruku pred naparovaciu hlavicu a nedotýkajte sa rozpálenej trysky.
- Dbajte zvýšenej opatrnosti aj pri vylievaní nádoby na vodu, môže byť horúca.
- Naparovač takisto nikdy nenechávajte nahriatý v dosahu detí a domácich miláčikov.
Rozdiel medzi žehlením a naparovaním
Žehlička a naparovač vyrovnávajú textílie. Oba tieto produkty ale fungujú na trochu inom princípe. Žehlička má kovovú dosku, ktorá sa zahreje a tou následne bielizeň žehlíte. Vlákna sa tak pod náporom tepla a váhy žehličky v podstate lisujú a zostávajú rovné. Naproti tomu naparovač vydáva paru a na odevy nijak netlačí. Para tak obalí jednotlivé vlákna vodou a tie sa vďaka tomu uvoľnia a narovnajú sa. Naparovanie by teda malo byť k textilu šetrnejšie.