Menu

Recenzie 10 najlepších navigácií na motorku z testu 2024

Aktualizované:
Autor:
Petr Šindelář

V kategórii navigácií na motorku odporúčame

Garmin Zumo XT Europe45

515 €

Orientačná cena

Akú navigáciu na motorku vybrať podľa porovnania

Top produkt

Navigácie na motorku

Odporúčame
Orientačná cena 515 €
Najlepší pomer cena/výkon

Navigácie na motorku

Odporúčame
Orientačná cena 400 €
Pre nenáročných

Navigácie na motorku

Odporúčame
Orientačná cena 120 €

GPS navigácia je zariadenie, ktoré umožňuje pomocou elektronického prijímača určiť presnú polohu na povrchu Zeme – ide teda o vhodné vybavenie na cesty. V súčasnej dobe môže mať každý navigáciu v mobile a široko rozšírené sú aj navigácie do auta. Tieto zariadenia však nebývajú najvhodnejším riešením pre motorkárov. Jazda na motocykli má totiž určité špecifiká, medzi ktoré patria väčšie otrasy a pohyb pod holým nebom.

Pri výbere tých aktuálne najlepších navigácií na motorku sme sa preto zamerali na produkty odolné proti otrasom, rovnako ako proti UV žiareniu, vlhkosti a prachu. Pozornosť sme však venovali aj ďalším parametrom, medzi ktoré patrí výpočtový výkon, intuitívnosť ovládania alebo komfortné používateľské rozhranie. Vybrané navigačné zariadenia je možné navyše ovládať aj v rukaviciach, čo je ďalšia praktická vlastnosť.

Zamerali sme sa aj na veľkosť displeja a rozlíšenie. Dôležitá pre nás bola aj doživotná aktualizácia máp a to nielen máp Slovenskej republiky. S vybranými navigáciami teda možno vyraziť aj za hranice. Zohľadnili sme aj zaujímavé funkcie, medzi ktoré patrí detekcia policajných radarov, voľba kopcovitosti terénu a frekvencia zákrut alebo možnosť plánovania okružnej jazdy. Ak si napriek tomu nevyberiete, nič sa nedeje – k dispozícii máte návod, ako vybrať navigáciu na motorku.


Recenzia Garmin Zumo XT Europe45
Garmin Zumo XT Europe45
Recenzia TomTom Rider 550
TomTom Rider 550
Recenzia Navitel g550
Navitel g550
Ocenenie Top produkt Najlepší pomer cena/výkon Pre nenáročných
Kategória

Navigácie na motorku

Navigácie na motorku

Navigácie na motorku

Orientačná cena 515 € 400 € 120 €
Uhlopriečka displeja (palce) 5,5 4,3 4,3
Rozlíšenie displeja 1280 × 720 480 × 272 WQVGA 480 × 272
Výdrž batérie na jedno nabitie (hod) 6 6 1
Mapy Svet Európa Európa
Doživotné aktualizácie máp zdarma Áno Áno Áno
Ovládanie v rukaviciach Áno Áno Áno
Detekcia policajných radarov Nie Áno Áno
Voľba kopcovitosti terénu a frekvencie zatáčok Áno Áno Nie
Možnosť plánovania okružnej jazdy Áno Áno Nie
Hlasové ovládanie Nie Áno Nie
Hlasová navigácia Áno Áno Áno
Wi-Fi Nie Áno Nie
BlueTooth Áno Áno Áno
Hmotnosť (g) Neuvedené 280 Neuvedené
Stupeň krytia IPX7 IPX7 IP67
Top 1
Top produkt
 • Kvalitné spracovanie a vysoká odolnosť
 • Jednoduché ovládanie aj v rukaviciach
 • Prehľadné menu
 • Perfektná viditeľnosť obrazovky aj v slnečnom počasí
 • Veľké množstvo praktických funkcií
 • Vysoká cena
 • Absencia Wi-Fi a držiaku do auta

V súčasnej dobe je zrejme najlepšou navigáciou na motorku na trhu Garmin Zumo XT Europe45. Zaujme už 5,5″ HD dotykovým displejom v rozlíšení 1280 x 720 px, ktorý umožňuje veľmi dobrú čitateľnosť aj na priamom slnku a duálnou orientáciou (na šírku či na výšku).

Toto navigačné zariadenie pre motocyklistov je kvalitné a odolné proti vode, prachu, UV žiareniu aj otrasom. Navyše sa jednoducho ovláda aj v rukaviciach a je k nemu možné pripojiť aj HandsFree vďaka technológii Bluetooth. Funkcia Bird eye zároveň zaisťuje lepšiu orientáciu v teréne, pričom poteší aj hlasová navigácia cez slúchadlá či helmu.

Garmin Zumo XT Europe45 vám dáva možnosť naplánovať si cestu plnú zákrut a kopcov a ponúka tiež možnosť naplánovania okružnej cesty. Zároveň vás môže informovať o aktuálnej dopravnej situácii. Umožňuje pritom použitie v rámci európskeho kontinentu, pretože obsahuje mapu Európy s možnosťou aktualizácií.

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Navigácia Garmin Zumo XT Europe45 je motorkármi hodnotená takmer výhradne kladne. Medzi pozitívami je často spomínaný kvalitný displej, prehľadné menu a jednoduché ovládanie, rovnako ako perfektná viditeľnosť obrazovky aj za slnečného počasia. Zobrazenie je podľa názorov používateľov všeobecne na veľmi dobrej úrovni a navyše kladne hodnotia aj plánovanie trasy v mobile alebo na počítači. 

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Navigačné zariadenie Garmin Zumo XT Europe45 ponúka všetko dôležité. Je kvalitné a odolné, intuitívne sa ovláda a zaručuje veľmi dobré zobrazenie a viditeľnosť a to aj za slnečného počasia. Okrem toho umožňuje využiť množstvo vychytávok (hlasovú navigáciu, plánovanie okružnej cesty alebo technológiu HandsFree). Musíme však dodať, že sa jedná o pomerne drahý produkt, pričom ako isté negatívum je možné vnímať aj absenciu Wi-Fi a držiaka do auta.

Záverečné zhrnutie

Garmin Zumo XT Europe45 je vhodnou motocyklovou navigáciou predovšetkým pre skúsených motorkárov, ktorí hľadajú skutočnú kvalitu a spoľahlivosť, za ktorú nemajú problém zaplatiť. Vzhľadom na finančnú náročnosť sa však určite nehodí pre občasných jazdcov.

515 € Orientačná cena

Navigácie na motorku

Recenzia TomTom Rider 550

Top 2
Najlepší pomer cena/výkon
 • Kvalita a rýchlosť spustenia a prevádzky
 • Možnosť doživotných aktualizácií (aj cez Wi-Fi)
 • Výborná viditeľnosť na priamom slnku
 • Intuitívne ovládanie (aj v rukaviciach) a prehľadnosť
 • Informácie o aktuálnej dopravnej situácii a policajných radaroch
 • Pre občasných motorkárov vyššia cena
 • Absencia držiaku do auta

Navigácia pre motorku TomTom Rider 550 aktuálne patrí k najlepšie hodnoteným produktom v tejto kategórii. Jedná sa o kvalitné zariadenie, ktoré vám pomôže starostlivo vybrať trasu na cestách a to vďaka jednoduchému prepojeniu s aplikáciou MyDrive. 

TomTom Rider 550 umožňuje aktualizácie cez Wi-Fi, takže nie je potrebná prítomnosť počítača. Navyše je navigácia kompatibilná s funkciami Siri a Google Now a teda je možné ju ovládať hlasom. S jej obstaraním budete mať tiež zadarmo k dispozícii aktualizácie máp a trás a to po celú dobu životnosti navigačného zariadenia.

Navigácia umožňuje Hanvolanie cez Bluetooth a poteší aj vodotesnosť a na slnku čitateľný displej s rozlíšením 480 × 272 WQVGA, ktorý je navyše ovládateľný v rukaviciach. Veľkou výhodou je aj služba TomTom Traffic, vďaka ktorej budete poznať aktuálnu dopravnú situáciu na trase, pričom navigácia detekuje aj policajné radary.

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Užívatelia kladne hodnotia aktualizácie cez Wi-Fi, vďaka čomu nie sú potrebné káble ani počítač. Často spomínajú aj kompaktné rozmery a intuitívne ovládanie, čo oceňujú aj menej skúsení a starší motorkári. Oceňovaná je aj rýchlosť spustenia a výpočtový výkon, výborná čitateľnosť na priamom slnku, rovnako ako prehľadnosť a robustné kovové telo.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Navigácia pre motorkárov TomTom Rider 550 je rýchla a kvalitná, na slnku dobre čitateľná a zaujme aj mnohými praktickými funkciami (Wi-Fi, Bluetooth, doživotná aktualizácia máp, detekcia policajných radarov atď.). Jej používanie navyše nie je zložité a zvládnuť by ho mal úplne každý. Za negatívum je možné považovať absenciu držiaka do auta, ktorý si však možno dokúpiť. Na druhú stranu je trochu drahší, čo platí pre celú túto navigáciu.

Záverečné zhrnutie

TomTom Rider 550 je vysoko kvalitné navigačné zariadenie pre motorkárov, ktorí jazdia naozaj často. Hodí sa navyše aj pre jazdcov bez väčších skúseností. Vzhľadom na vyššiu obstarávaciu cenu by sme ju však neodporúčali občasným motocyklistom, pre ktorých existujú lacnejšie alternatívy (pozri nižšie).

400 € Orientačná cena

Navigácie na motorku

Recenzia Navitel g550

Top 3
Pre nenáročných
 • Naozaj priaznivá cena
 • Veľké množstvo príslušenstva
 • Informácie o policajných radaroch
 • Príjemné užívateľské rozhranie
 • Displej nie je veľmi dobre čitateľný na priamom slnku
 • Horšia citlivosť na dotyk
 • Obrazovka sa ľahko poškriabe

Ak zháňate navigáciu na motorku, za ktorú zaplatíte iba niečo málo cez 100 €, odporučiť vám môžeme Navitel G550. Toto zariadenie zaujme veľkým množstvom príslušenstva, na druhú stranu od neho nemožno očakávať špičkovú kvalitu – to sa týka predovšetkým displeja.

Navitel 550 disponuje navigačným softvérom Navitel Navigator a detailnými mapami 43 európskych štátov s doživotnou aktualizáciou zadarmo. Zariadenie má 4,3“ displej, ktorý je možné dotykovo ovládať aj v rukaviciach. V rámci rozhrania máte možnosť vyberať z viacerých jazykov, medzi ktoré samozrejme patrí aj čeština a slovenčina. 

Toto navigačné zariadenie má intuitívne ovládanie, technológiu Bluetooth pre hlasovú navigáciu a navyše je odolné proti prachu, vode a nárazom. Zaujať môže aj mnohými funkciami, medzi ktoré patrí výber až z troch alternatívnych trás, upozornenia na policajné radary či rôzne body záujmu (čerpacie stanice, hotely, reštaurácie atď.).

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Navigácia na motorku Navitel 550 zaujme na prvý pohľad naozaj priaznivou obstarávacou cenou. Okrem toho však jej používatelia oceňujú aj vybavenosť, teda široké príslušenstvo, možnosť využitia aj vo vozidle alebo nastavenie trasy v počítači. Pozitívne hodnotený je aj pevný držiak či odolnosť proti vode. Výčitky naopak mieria k displeju (pozri nižšie).

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Navitel 550 je široko vybavené zariadenie s mnohými funkciami, napriek tomu patrí k najlacnejším navigáciám na motorku na trhu. Navyše umožňuje uplatnenie nielen na tuzemských cestách, ale aj vo viac ako 40 krajinách Európy. Čo sa týka záporov, displej nie je príliš dobre čitateľný na slnku, navyše má horšiu citlivosť na dotyk a pomerne ľahko sa poškriabe. Preto odporúčame nalepiť ochrannú fóliu. 

Záverečné zhrnutie

Navigačné zariadenie Navitel 550 predstavuje ideálne riešenie pre sviatočných motorkárov, hoci aj skúseným a náruživým jazdcom môže dobre poslúžiť. Má množstvo vynikajúcich vlastností a navyše je lacné, avšak displej rozhodne nepatrí k najkvalitnejším.

120 € Orientačná cena

Ako vybrať navigáciu na motorku

Navigácia je na cestách nielen veľmi užitočnou pomôckou, no často úplnou nevyhnutnosťou. Vďaka nej môžete pokojne vyraziť na dovolenku alebo napríklad na dlhšiu vychádzku a nemusíte predtým dlho študovať vhodné trasy. Prístroj všetko urobí za vás a na cestách vás povedie.

Na trhu existuje celý rad navigácií, takže voľba tej najvhodnejšej nemusí byť úplne jednoduchá. V prvom rade musíte vedieť, podľa čoho sa vlastne riadiť a na čo sa pri výbere zamerať. Práve na to slúži tento článok, v ktorom sa o navigáciách dozviete to najdôležitejšie.

Zamerali sme sa na špeciálne navigácie pre motorky, avšak okrem toho vám priblížime, aké sú rozdiely medzi navigáciami v mobile, navigáciami do auta a práve tými špeciálnymi na dvojstopové motorové vozidlá. Vysvetlíme si dôležité parametre a pomôžeme vám s výberom zariadenia vhodného práve pre vás.

Venovali sme sa aj príslušenstvu do auta, môžete si prečítať náš článok o autochladničkách, autobatériách alebo kompresoroch.

Ako vybrať navigáciu na motorku stručne:

 • Vyberte si vhodný typ navigácie. Existujú mobilné navigácie, navigácie do auta a na motorku. Hoci je možné na motocykli využiť aj prvé dva varianty, tretie riešenie je vhodnejšie vďaka svojej odolnosti, špecializovaným funkciám a možnosti ovládania v rukaviciach.
 • Zohľadnite veľkosť displeja a rozlíšenie. Navigácie na motorku bývajú menšie. Uhlopriečka displeja sa pohybuje okolo 4,3“. Rolu však zohráva aj rozlíšenie, ktoré najčastejšie býva 480 × 272 px a 800 × 480 px. Platí, že čím vyššie hodnoty, tým jemnejšie zobrazenie detailov.
 • Sústreďte sa na mapy. Základom každej navigácie sú mapové podklady. Dané zariadenia môžu obsahovať mapy Slovenska, Európy, ale aj celého sveta. Pri výbere si však dajte pozor na to, aby mali doživotnú aktualizáciu zadarmo.
 • Zamerajte sa na napájanie a výdrž batérie. Výdrž na jedno nabitie môže pri jednotlivých modeloch činiť 2 až 8 hodín. To ale nemusí hrať tak veľkú rolu, pretože navigáciu je možné pripojiť na zdroj napájania priamo na vašom motocykli. 
 • Nepodceňujte hmotnosť, funkcie ani príslušenstvo. Pri výbere sa sústreďte aj na hmotnosť (obvykle 200 až 400 gramov), jednotlivé funkcie (3D zobrazenie, Bluetooth, Wi-Fi, databáza radarov a pod.) a príslušenstvo (napr. praktický šilt či kĺbový držiak).

Navigovať na cestách vás môže hneď niekoľko zariadení. Mnoho používateľov volí miesto jednoúčelových navigácií aplikácie v mobile. Iní si myslia, že im pre motocykel aj automobil bude bohato stačiť autonavigácia. Tieto zariadenia však nie sú totožné a existujú medzi nimi podstatné rozdiely, na ktoré sa zameriame v nasledujúcich riadkoch. 

Motocyklové navigácie

Tieto zvláštne prístroje sú navrhnuté a prispôsobené priamo pre jazdu na motorke. Preto sa jedná o najvhodnejší variant. Prístroje sú odolné proti dažďu, prachu, ale aj vibráciám a nárazom. Majú kompaktné rozmery a dajú sa ovládať aj v rukaviciach. Pri niektorých si môžete nastaviť citlivosť displeja na konkrétny typ rukavíc – letné alebo zimné.

Často je možné zvoliť si orientáciu na šírku alebo na výšku. Prispôsobené sú aj funkcie navigácie. Medzi tie špecifické patrí napríklad voľba okružnej trasy, výber kľukatosti cesty či stúpania. Tieto funkcie sú špecializované pre motorkárov, ktorí jazdia na motocykli skôr pre zábavu než kvôli presunu medzi bodmi A a B.

Navigácia do auta

Navigácie do auta sa od tých na motorku líšia najmä konštrukciou a nižšou odolnosťou. Sú totiž väčšie, majú väčší displej a citlivejšie ovládanie. Nezvládajú dážď ani väčšie otrasy. Na umiestnenie na riadidlá sa teda príliš nehodia. Pokiaľ sa o nich napriek tomu chcete dozvedieť viac, venovali sme im podrobný článok Ako vybrať GPS navigáciu do auta.

Mobilné aplikácie

Najlacnejším variantom sú navigačné aplikácie do mobilu. Vyberať môžete z mnohých online aj offline programov, ktoré sú zadarmo, či za poplatok. Najväčšou výhodou je práve cenová dostupnosť, rovnako ako skutočnosť, že mobil máte vždy po ruke. Tým však výhody týchto navigácií končia.

Na rozdiel od použitia v aute, je to pri motorkách o niečo zložitejšie. Budete potrebovať vodotesné puzdro, ktoré váš telefón ochráni pred dažďom a ďalšími vplyvmi. Také puzdro však znižuje komfort ovládania a viditeľnosť displeja. Vyriešiť budete musieť aj napájanie. Telefónu navyše príliš nesvedčia otrasy. Nehodí sa teda na dlhé vychádzky, ale skôr na krátku jazdu.

Typ navigácie Výhody Nevýhody
Motocyklová + Odolná voči dažďu

+ Vydrží otrasy

+ Špecializované funkcie

+ Ovládanie v rukaviciach

– Vyššia obstarávacia cena ako v prípade mobilnej aplikácie

– Menší displej

Do auta + Väčší displej

+ Väčší výber modelov

– Menej odolná

– Nevydrží otrasy

Mobilné aplikácie + Zadarmo

+ Stále aktuálne

+ Veľký výber možností

– Horšie ovládanie pri jazde

– Zle sa ovláda v rukaviciach

– Nízka odolnosť

Veľkosť displeja

Veľkosť displeja bude pravdepodobne prvá vec, ktorou sa budete musieť pri výbere navigácie zaoberať. Tá je pri navigáciách na motorky menšia ako pri zariadeniach určených do áut. Na riadidlách totiž nie je toľko miesta ako na čelnom skle. Uhlopriečka displeja sa bude pohybovať okolo 4,3“, teda asi 11 cm.

Nemusíte sa báť, že by sa vám na takto malom displeji navigácia zle ovládala. Mapové podklady sú tejto veľkosti prispôsobené, rovnako tak ovládanie, ktoré navyše zvládnete aj v rukaviciach.

Rozlíšenie

S veľkosťou displeja sa spája aj jeho rozlíšenie. Čím je jeho hodnota vyššia, tým jemnejšie je zobrazenie údajov. Najčastejšie sa stretnete s dvoma hodnotami:

 • rozlíšenie displeja 480 × 272 px
 • rozlíšenie displeja 800 × 480 px

Môžete sa však stretnúť aj s výrazne väčším rozlíšením. Pri najlepších produktoch totiž niekedy činí aj 1280 × 720 pixelov.

Mapy

Mapové podklady sú základ navigácie. Pri jednotlivých výrobcoch a modeloch sa môžete stretnúť s niekoľkými rôznymi variantmi mapových balíčkov. Tie sa líšia podľa svojho rozsahu na mapy:

 • Slovenskej republiky
 • Slovenskej republiky a vybraných krajín
 • Európy alebo ďalších kontinentov sveta

V prípade záujmu si môžete mapy konkrétnych štátov alebo svetadielov dokúpiť. Zvláštnosťou máp pre motorkárov je väčšie pokrytie terénnych ciest a odľahlejších komunikácií.

Bezplatná aktualizácia

Okrem rozsahu potrebných máp si dajte pozor na to, aby mala vaša navigácia doživotné aktualizácie zadarmo. Táto služba sa označuje ako LIFETIME. Mapy sa totiž v priebehu rokov menia a čo platilo pred rokom, už dnes platiť nemusí. Výrobcovia bohužiaľ túto informáciu nie vždy pri produktoch uvádzajú, preto sa pred nákupom neobávajte opýtať, ako často a akým spôsobom dochádza k aktualizáciám nahraných máp.

Dajte si tiež pozor na rôzne podmienky na aktualizáciu. Niektorí výrobcovia napríklad vyžadujú registráciu do ich systému do 30 dní od prvého použitia a môžete naraziť aj na ďalšie špecifiká.

Napájanie a výdrž batérie

Motocyklové navigácie sa najčastejšie pripájajú na zdroj napájania priamo na motorke. Väčšina z nich je tiež vybavená integrovanou batériou, vďaka ktorej dokážu fungovať aj niekoľko hodín. Výdrž na jedno nabitie závisí od konkrétneho modelu a pohybuje sa v rozmedzí 2 až 8 hodín. Záleží tiež na tom, ako máte nastavený displej a akým spôsobom GPS používate.

Najlepšie riešenie samozrejme predstavuje pripojenie navigácie na napájanie. Nebudete sa musieť starať o stav batérie a neriskujete, že sa vám počas dlhších ciest vybije. Skontrolujte si, či spoločne s navigáciou dostanete v balení aj potrebné napájacie káble. Vo väčšine prípadov to ale býva samozrejmosťou.

Hmotnosť

V závislosti od toho, kam si na motocykli umiestnite novú navigáciu, pre vás môže hrať dôležitú úlohu aj hmotnosť daného zariadenia. Niekto ju bude situovať do stredu riadidiel, inému zase bude vyhovovať skôr na strane. Hmotnosť tohto zariadenia sa pochopiteľne odvíja od celkovej veľkosti a do značnej miery súvisí aj s pevnosťou. Váha navigácie na motorku sa obvykle pohybuje od 200 do 400 gramov.

Odolnosť

Vyššie sme už naznačili, že navigácia na motorku musí byť odolná voči otrasom aj vplyvom prostredia. Prvý údaj zistíte predovšetkým z recenzií, ktoré sa zameriavajú aj na kvalitu spracovania. O odolnosti proti vplyvom prostredia však vypovedá stupeň krytia (IP). Navigačné zariadenia pre motocykle obvykle disponujú IPX7 či IP67, čo značí úplnú odolnosť proti vniknutiu drobných predmetov aj proti ponoreniu do vody. 

Funkcie

Používanie navigácie uľahčujú prídavné funkcie, ktorými sú jednotlivé modely vybavené. Od bohatosti výbavy sa odvíja nielen jednoduchosť používania, ale najmä cena.

 • 3D zobrazenie – navigácia umožňujúca zobrazenie vybraných lokalít v 3D modeli, ktorý je ďaleko prehľadnejší. Obvykle sa týka väčších miest, kde sa prehľadné zobrazenie hodí asi najviac.
 • Asistent jazdných pruhov – na displeji jasne uvidíte, do ktorého pruhu sa máte zaradiť. To využijete najmä na zložitejších križovatkách, takýto asistent však príde vhod aj pri odbočovaní. Vďaka nemu budete mať istotu, že sa nevydáte zlým smerom.
 • Voľba kľukatej trasy – motocyklisti si radi vychutnávajú cestu po kľukatých cestách so stúpaním. Motorkárske navigácie preto umožňujú zvoliť trasu takú kľukatú, ako budete chcieť.
 • Voľba okružnej jazdy – navigácia vám na spiatočnú cestu vyberie inú trasu. Môžete sa tak prechádzať rôznymi cestami a kochať sa rozmanitými scenériami.
 • Kompatibilita s Google now a Siri – vďaka ovládaniu mobilného telefónu hlasom môžete počas jazdy telefonovať alebo posielať správy z pripojeného smartfónu.
 • Bluetooth – bezdrôtová technológia, vďaka ktorej si s navigáciou prepojíte napríklad svoj mobilný telefón. Využijete ju tiež na prepojenie s intercomom v prilbe. Hlasové pokyny v navigácii tak budete počuť priamo v helme a budete mať dokonalý prehľad o priebehu cesty.
 • Wi-Fi – ďalšia z bezdrôtových technológií. Prostredníctvom internetu môžete sťahovať aktualizácie máp priamo do zariadenia. Preťahovať je možné tiež body záujmu či ukladať naplánované trasy.
 • Pamäťová karta – do navigácie môžete vložiť kartu, na ktorú sa ukladajú mapové podklady a ďalšie dáta.
 • RDS-TMC – táto funkcia umožňuje navigácii prijímať dopravné informácie vysielané pomocou rádiových vĺn. Na základe týchto informácií následne upraví trasu. Tento systém ale v SR príliš dobre nefunguje, v zahraničí sú na tom podstatne lepšie.
 • QuickGPSfix – s pomocou tejto funkcie dôjde k rýchlejšiemu zameraniu GPS navigácie. Keď potrebujete rýchlo vyraziť a nemáte čas čakať na zameranie všetkých potrebných satelitov, určite túto funkciu oceníte.
 • Databáza radarov – niektoré navigácie na motorku obsahujú aj databázu častých radarov na cestách – budete o nich pri jazde zavčasu informovaní. Túto databázu je možné navyše priebežne aktualizovať.
 • Parkovací asistent – ​​pri jeho aktivovaní vás navigácia v najbližšom okolí navedie k parkovisku, kde môžete odstaviť svoj motocykel.
 • Multimediálny prehrávač – vybrané navigácie vám umožnia okrem zobrazenia mapových podkladov prehrávať aj hudbu alebo video uložené v internej pamäti, poprípade na pamäťovej karte.

Príslušenstvo

K navigáciám si môžete zaobstarať aj ďalšie príslušenstvo, ktoré vám uľahčí jej používanie. Príslušenstvo kupujte pokiaľ možno od rovnakého výrobcu, ako je značka vášho zariadenia. Jedine tak bude zaručená kompatibilita.

 • Praktické šilty na navigácie, ktoré vytvárajú tieň a zlepšujú viditeľnosť za jasného počasia.
 • Držiaky na riadidlá, ktorými sa navigácia upevňuje k motocyklu. Držiak ale obvykle nájdete aj v základnom balení.
 • Držiaky do auta, s pomocou ktorých je možné používať navigáciu nielen na motorke, ale aj v automobile.
 • Napájací kábel s 12V zásuvkou do auta, s ktorou budete môcť navigáciu napájať.
 • Vodeodolné obaly zabraňujúce preniknutiu vody do navigácie.
 • Záložné napájacie moduly.
 • Redukcia na USB konektory.
 • Kĺbové držiaky pre lepšie nastavenie navigácie.
 • Napájacie káble, konektory a ďalšie podobné pomôcky.

Cena

Pokiaľ máte záujem o kvalitné navigácie na motocykle, budete môcť vyberať z pomerne obmedzeného sortimentu. Medzi profesionálne a dlhodobo preverené značky v tomto smere patria predovšetkým výrobcovia TomTom a Garmin. Naraziť pochopiteľne môžete aj na niektoré menšie, akými sú Becker a Navitel, ktoré poskytujú kvalitný tovar.

Cena do 160 €

Obstarávacie náklady najlacnejších modelov začínajú na 140 €. Ide obvykle o navigáciu značky Navitel, ktorá je cenovo dostupná. Tieto zariadenia majú obmedzenejšiu ponuku funkcií a ďalšieho vybavenia.

Cena od 160 do 400 €

V tomto cenovom rozpätí si na svoje príde takmer každý motorkár. Vyberať si môžete práve z osvedčenej kvality Garmin a TomTom. Pôjde o modely vybavené funkciami Bluetooth, pamäťovou kartou, RDS-TMC, ale aj asistentom jazdných pruhov či Wi-Fi pripojením. Mapové podklady obvykle zahŕňajú okrem Slovenskej republiky aj európske štáty a to s doživotnou aktualizáciou.

Cena nad 400 €

Náročnejší zákazníci si určite radi priplatia. V cenovej kategórii nad 400 € nájdete naozaj najlepšie navigácie na trhu, ktoré disponujú plnou výbavou, doživotnou aktualizáciou máp a najkvalitnejším spracovaním.

Často kladené otázky

Petr Šindelář
Redaktor
Petr je skúsený redaktor, ktorý sa písaniu venuje už 13 rokov. V priebehu svojho profesijného života sa zameriaval na najrôznejšie oblasti, vrátane e-commerce (elektronického obchodovania). Vďaka tomu si dobre uvedomuje, že nie všetky údaje, ktoré výrobca či predajca uvádza, musia byť relevantné. Pri výbere tých najlepších navigácií na motorku postupoval obozretne, aby zvolil tie skutočne najlepšie navigačné zariadenia na trhu.

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.7 z 6 hlasov