Ako vybrať navigáciu na motorku
Navigácia je na cestách nielen veľmi užitočnou pomôckou, no často úplnou nevyhnutnosťou. Vďaka nej môžete pokojne vyraziť na dovolenku alebo napríklad na dlhšiu vychádzku a nemusíte predtým dlho študovať vhodné trasy. Prístroj všetko urobí za vás a na cestách vás povedie.
Na trhu existuje celý rad navigácií, takže voľba tej najvhodnejšej nemusí byť úplne jednoduchá. V prvom rade musíte vedieť, podľa čoho sa vlastne riadiť a na čo sa pri výbere zamerať. Práve na to slúži tento článok, v ktorom sa o navigáciách dozviete to najdôležitejšie.
Zamerali sme sa na špeciálne navigácie pre motorky, avšak okrem toho vám priblížime, aké sú rozdiely medzi navigáciami v mobile, navigáciami do auta a práve tými špeciálnymi na dvojstopové motorové vozidlá. Vysvetlíme si dôležité parametre a pomôžeme vám s výberom zariadenia vhodného práve pre vás.
Ako vybrať navigáciu na motorku stručne:
- Vyberte si vhodný typ navigácie. Existujú mobilné navigácie, navigácie do auta a na motorku. Hoci je možné na motocykli využiť aj prvé dva varianty, tretie riešenie je vhodnejšie vďaka svojej odolnosti, špecializovaným funkciám a možnosti ovládania v rukaviciach.
- Zohľadnite veľkosť displeja a rozlíšenie. Navigácie na motorku bývajú menšie. Uhlopriečka displeja sa pohybuje okolo 4,3“. Rolu však zohráva aj rozlíšenie, ktoré najčastejšie býva 480 × 272 px a 800 × 480 px. Platí, že čím vyššie hodnoty, tým jemnejšie zobrazenie detailov.
- Sústreďte sa na mapy. Základom každej navigácie sú mapové podklady. Dané zariadenia môžu obsahovať mapy Slovenska, Európy, ale aj celého sveta. Pri výbere si však dajte pozor na to, aby mali doživotnú aktualizáciu zadarmo.
- Zamerajte sa na napájanie a výdrž batérie. Výdrž na jedno nabitie môže pri jednotlivých modeloch činiť 2 až 8 hodín. To ale nemusí hrať tak veľkú rolu, pretože navigáciu je možné pripojiť na zdroj napájania priamo na vašom motocykli.
- Nepodceňujte hmotnosť, funkcie ani príslušenstvo. Pri výbere sa sústreďte aj na hmotnosť (obvykle 200 až 400 gramov), jednotlivé funkcie (3D zobrazenie, Bluetooth, Wi-Fi, databáza radarov a pod.) a príslušenstvo (napr. praktický šilt či kĺbový držiak).
Navigácia nielen na motorku
Navigovať na cestách vás môže hneď niekoľko zariadení. Mnoho používateľov volí miesto jednoúčelových navigácií aplikácie v mobile. Iní si myslia, že im pre motocykel aj automobil bude bohato stačiť autonavigácia. Tieto zariadenia však nie sú totožné a existujú medzi nimi podstatné rozdiely, na ktoré sa zameriame v nasledujúcich riadkoch.
Motocyklové navigácie
Tieto zvláštne prístroje sú navrhnuté a prispôsobené priamo pre jazdu na motorke. Preto sa jedná o najvhodnejší variant. Prístroje sú odolné proti dažďu, prachu, ale aj vibráciám a nárazom. Majú kompaktné rozmery a dajú sa ovládať aj v rukaviciach. Pri niektorých si môžete nastaviť citlivosť displeja na konkrétny typ rukavíc – letné alebo zimné.
Často je možné zvoliť si orientáciu na šírku alebo na výšku. Prispôsobené sú aj funkcie navigácie. Medzi tie špecifické patrí napríklad voľba okružnej trasy, výber kľukatosti cesty či stúpania. Tieto funkcie sú špecializované pre motorkárov, ktorí jazdia na motocykli skôr pre zábavu než kvôli presunu medzi bodmi A a B.
Navigácia do auta
Navigácie do auta sa od tých na motorku líšia najmä konštrukciou a nižšou odolnosťou. Sú totiž väčšie, majú väčší displej a citlivejšie ovládanie. Nezvládajú dážď ani väčšie otrasy. Na umiestnenie na riadidlá sa teda príliš nehodia. Pokiaľ sa o nich napriek tomu chcete dozvedieť viac, venovali sme im podrobný článok Ako vybrať GPS navigáciu do auta.
Mobilné aplikácie
Najlacnejším variantom sú navigačné aplikácie do mobilu. Vyberať môžete z mnohých online aj offline programov, ktoré sú zadarmo, či za poplatok. Najväčšou výhodou je práve cenová dostupnosť, rovnako ako skutočnosť, že mobil máte vždy po ruke. Tým však výhody týchto navigácií končia.
Na rozdiel od použitia v aute, je to pri motorkách o niečo zložitejšie. Budete potrebovať vodotesné puzdro, ktoré váš telefón ochráni pred dažďom a ďalšími vplyvmi. Také puzdro však znižuje komfort ovládania a viditeľnosť displeja. Vyriešiť budete musieť aj napájanie. Telefónu navyše príliš nesvedčia otrasy. Nehodí sa teda na dlhé vychádzky, ale skôr na krátku jazdu.
Typ navigácie |
Výhody |
Nevýhody |
Motocyklová |
+ Odolná voči dažďu
+ Vydrží otrasy
+ Špecializované funkcie
+ Ovládanie v rukaviciach |
– Vyššia obstarávacia cena ako v prípade mobilnej aplikácie
– Menší displej |
Do auta |
+ Väčší displej
+ Väčší výber modelov |
– Menej odolná
– Nevydrží otrasy |
Mobilné aplikácie |
+ Zadarmo
+ Stále aktuálne
+ Veľký výber možností |
– Horšie ovládanie pri jazde
– Zle sa ovláda v rukaviciach
– Nízka odolnosť |
Veľkosť displeja
Veľkosť displeja bude pravdepodobne prvá vec, ktorou sa budete musieť pri výbere navigácie zaoberať. Tá je pri navigáciách na motorky menšia ako pri zariadeniach určených do áut. Na riadidlách totiž nie je toľko miesta ako na čelnom skle. Uhlopriečka displeja sa bude pohybovať okolo 4,3”, teda asi 11 cm.
Nemusíte sa báť, že by sa vám na takto malom displeji navigácia zle ovládala. Mapové podklady sú tejto veľkosti prispôsobené, rovnako tak ovládanie, ktoré navyše zvládnete aj v rukaviciach.
Rozlíšenie
S veľkosťou displeja sa spája aj jeho rozlíšenie. Čím je jeho hodnota vyššia, tým jemnejšie je zobrazenie údajov. Najčastejšie sa stretnete s dvoma hodnotami:
- rozlíšenie displeja 480 × 272 px
- rozlíšenie displeja 800 × 480 px
Môžete sa však stretnúť aj s výrazne väčším rozlíšením. Pri najlepších produktoch totiž niekedy činí aj 1280 × 720 pixelov.
Mapy
Mapové podklady sú základ navigácie. Pri jednotlivých výrobcoch a modeloch sa môžete stretnúť s niekoľkými rôznymi variantmi mapových balíčkov. Tie sa líšia podľa svojho rozsahu na mapy:
- Slovenskej republiky
- Slovenskej republiky a vybraných krajín
- Európy alebo ďalších kontinentov sveta
V prípade záujmu si môžete mapy konkrétnych štátov alebo svetadielov dokúpiť. Zvláštnosťou máp pre motorkárov je väčšie pokrytie terénnych ciest a odľahlejších komunikácií.
Bezplatná aktualizácia
Okrem rozsahu potrebných máp si dajte pozor na to, aby mala vaša navigácia doživotné aktualizácie zadarmo. Táto služba sa označuje ako LIFETIME. Mapy sa totiž v priebehu rokov menia a čo platilo pred rokom, už dnes platiť nemusí. Výrobcovia bohužiaľ túto informáciu nie vždy pri produktoch uvádzajú, preto sa pred nákupom neobávajte opýtať, ako často a akým spôsobom dochádza k aktualizáciám nahraných máp.
Dajte si tiež pozor na rôzne podmienky na aktualizáciu. Niektorí výrobcovia napríklad vyžadujú registráciu do ich systému do 30 dní od prvého použitia a môžete naraziť aj na ďalšie špecifiká.
Napájanie a výdrž batérie
Motocyklové navigácie sa najčastejšie pripájajú na zdroj napájania priamo na motorke. Väčšina z nich je tiež vybavená integrovanou batériou, vďaka ktorej dokážu fungovať aj niekoľko hodín. Výdrž na jedno nabitie závisí od konkrétneho modelu a pohybuje sa v rozmedzí 2 až 8 hodín. Záleží tiež na tom, ako máte nastavený displej a akým spôsobom GPS používate.
Najlepšie riešenie samozrejme predstavuje pripojenie navigácie na napájanie. Nebudete sa musieť starať o stav batérie a neriskujete, že sa vám počas dlhších ciest vybije. Skontrolujte si, či spoločne s navigáciou dostanete v balení aj potrebné napájacie káble. Vo väčšine prípadov to ale býva samozrejmosťou.
Hmotnosť
V závislosti od toho, kam si na motocykli umiestnite novú navigáciu, pre vás môže hrať dôležitú úlohu aj hmotnosť daného zariadenia. Niekto ju bude situovať do stredu riadidiel, inému zase bude vyhovovať skôr na strane. Hmotnosť tohto zariadenia sa pochopiteľne odvíja od celkovej veľkosti a do značnej miery súvisí aj s pevnosťou. Váha navigácie na motorku sa obvykle pohybuje od 200 do 400 gramov.
Odolnosť
Vyššie sme už naznačili, že navigácia na motorku musí byť odolná voči otrasom aj vplyvom prostredia. Prvý údaj zistíte predovšetkým z recenzií, ktoré sa zameriavajú aj na kvalitu spracovania. O odolnosti proti vplyvom prostredia však vypovedá stupeň krytia (IP). Navigačné zariadenia pre motocykle obvykle disponujú IPX7 či IP67, čo značí úplnú odolnosť proti vniknutiu drobných predmetov aj proti ponoreniu do vody.
Funkcie
Používanie navigácie uľahčujú prídavné funkcie, ktorými sú jednotlivé modely vybavené. Od bohatosti výbavy sa odvíja nielen jednoduchosť používania, ale najmä cena.
- 3D zobrazenie – navigácia umožňujúca zobrazenie vybraných lokalít v 3D modeli, ktorý je ďaleko prehľadnejší. Obvykle sa týka väčších miest, kde sa prehľadné zobrazenie hodí asi najviac.
- Asistent jazdných pruhov – na displeji jasne uvidíte, do ktorého pruhu sa máte zaradiť. To využijete najmä na zložitejších križovatkách, takýto asistent však príde vhod aj pri odbočovaní. Vďaka nemu budete mať istotu, že sa nevydáte zlým smerom.
- Voľba kľukatej trasy – motocyklisti si radi vychutnávajú cestu po kľukatých cestách so stúpaním. Motorkárske navigácie preto umožňujú zvoliť trasu takú kľukatú, ako budete chcieť.
- Voľba okružnej jazdy – navigácia vám na spiatočnú cestu vyberie inú trasu. Môžete sa tak prechádzať rôznymi cestami a kochať sa rozmanitými scenériami.
- Kompatibilita s Google now a Siri – vďaka ovládaniu mobilného telefónu hlasom môžete počas jazdy telefonovať alebo posielať správy z pripojeného smartfónu.
- Bluetooth – bezdrôtová technológia, vďaka ktorej si s navigáciou prepojíte napríklad svoj mobilný telefón. Využijete ju tiež na prepojenie s intercomom v prilbe. Hlasové pokyny v navigácii tak budete počuť priamo v helme a budete mať dokonalý prehľad o priebehu cesty.
- Wi-Fi – ďalšia z bezdrôtových technológií. Prostredníctvom internetu môžete sťahovať aktualizácie máp priamo do zariadenia. Preťahovať je možné tiež body záujmu či ukladať naplánované trasy.
- Pamäťová karta – do navigácie môžete vložiť kartu, na ktorú sa ukladajú mapové podklady a ďalšie dáta.
- RDS-TMC – táto funkcia umožňuje navigácii prijímať dopravné informácie vysielané pomocou rádiových vĺn. Na základe týchto informácií následne upraví trasu. Tento systém ale v SR príliš dobre nefunguje, v zahraničí sú na tom podstatne lepšie.
- QuickGPSfix – s pomocou tejto funkcie dôjde k rýchlejšiemu zameraniu GPS navigácie. Keď potrebujete rýchlo vyraziť a nemáte čas čakať na zameranie všetkých potrebných satelitov, určite túto funkciu oceníte.
- Databáza radarov – niektoré navigácie na motorku obsahujú aj databázu častých radarov na cestách – budete o nich pri jazde zavčasu informovaní. Túto databázu je možné navyše priebežne aktualizovať.
- Parkovací asistent – pri jeho aktivovaní vás navigácia v najbližšom okolí navedie k parkovisku, kde môžete odstaviť svoj motocykel.
- Multimediálny prehrávač – vybrané navigácie vám umožnia okrem zobrazenia mapových podkladov prehrávať aj hudbu alebo video uložené v internej pamäti, poprípade na pamäťovej karte.
Príslušenstvo
K navigáciám si môžete zaobstarať aj ďalšie príslušenstvo, ktoré vám uľahčí jej používanie. Príslušenstvo kupujte pokiaľ možno od rovnakého výrobcu, ako je značka vášho zariadenia. Jedine tak bude zaručená kompatibilita.
- Praktické šilty na navigácie, ktoré vytvárajú tieň a zlepšujú viditeľnosť za jasného počasia.
- Držiaky na riadidlá, ktorými sa navigácia upevňuje k motocyklu. Držiak ale obvykle nájdete aj v základnom balení.
- Držiaky do auta, s pomocou ktorých je možné používať navigáciu nielen na motorke, ale aj v automobile.
- Napájací kábel s 12V zásuvkou do auta, s ktorou budete môcť navigáciu napájať.
- Vodeodolné obaly zabraňujúce preniknutiu vody do navigácie.
- Záložné napájacie moduly.
- Redukcia na USB konektory.
- Kĺbové držiaky pre lepšie nastavenie navigácie.
- Napájacie káble, konektory a ďalšie podobné pomôcky.
Cena
Pokiaľ máte záujem o kvalitné navigácie na motocykle, budete môcť vyberať z pomerne obmedzeného sortimentu. Medzi profesionálne a dlhodobo preverené značky v tomto smere patria predovšetkým výrobcovia TomTom a Garmin. Naraziť pochopiteľne môžete aj na niektoré menšie, akými sú Becker a Navitel, ktoré poskytujú kvalitný tovar.
Cena do 160 €
Obstarávacie náklady najlacnejších modelov začínajú na 140 €. Ide obvykle o navigáciu značky Navitel, ktorá je cenovo dostupná. Tieto zariadenia majú obmedzenejšiu ponuku funkcií a ďalšieho vybavenia.
Cena od 160 do 400 €
V tomto cenovom rozpätí si na svoje príde takmer každý motorkár. Vyberať si môžete práve z osvedčenej kvality Garmin a TomTom. Pôjde o modely vybavené funkciami Bluetooth, pamäťovou kartou, RDS-TMC, ale aj asistentom jazdných pruhov či Wi-Fi pripojením. Mapové podklady obvykle zahŕňajú okrem Slovenskej republiky aj európske štáty a to s doživotnou aktualizáciou.
Cena nad 400 €
Náročnejší zákazníci si určite radi priplatia. V cenovej kategórii nad 400 € nájdete naozaj najlepšie navigácie na trhu, ktoré disponujú plnou výbavou, doživotnou aktualizáciou máp a najkvalitnejším spracovaním.