Z dlhodobého hľadiska obľuba notebookov a ich množstvo v domácnostiach aj firmách stúpa. V roku 2019 vlastnilo notebook podľa údajov Českého štatistického úradu celkom 61,9 % českých domácností (Zdroj: Český štatistický úrad) a od roku 2020 sa očakáva ďalší rapídny nárast z dôvodov práce z domácnosti. Zároveň však ide aj o jeden z technicky najkomplikovanejších produktov, ktorý mnoho ľudí používa každý deň.
Práve komplikovanosť tohto typu prístroja robí z výberu notebooku tému, o ktorej sme sa mohli naozaj rozpísať. Pretože je návod dlhý, hneď v úvode prinášame všeobecné rady na výber v bodoch. Niektoré témy, ako napríklad výber operačného systému, pre vás už môžu byť jasné. Tie teda môžete pokojne preskočiť a prečítať si napríklad len časť o grafike alebo procesore.
Návod sme napísali tak, aby bol zrozumiteľný a dostatočne obsahovo plný aj pre bežného človeka, ktorý notebook používa, ale v jeho výbere ani fungovaní sa vôbec nevyzná. V článku vás postupne zoznámime so všetkými záležitosťami od displeja, kvality spracovania, až po vnútorné komponenty notebooku.
Ako vybrať notebook stručne:
- Účel – Základným a najdôležitejším parametrom pre výber je to, aké požiadavky na notebook máte. Notebooky pre kancelársku prácu, cestovanie, hry či strih videí sa od seba zásadne líšia parametrami aj cenou.
- Operačný systém – Voľte nielen na základe užívateľského zážitku, ale aj aplikácií, ktoré chcete využívať. V samostatnej kapitole sa dočítate o operačných systémoch viac.
- Výkon – Výkonnostné komponenty, ako je procesor a grafická karta, voľte vždy podľa účelu využitia. Náročnejšie softvéry majú na webe aj odporúčania pre minimálnu a optimálnu konfiguráciu notebooku.
- Operačná pamäť – Pre prehliadanie internetu si môžete vystačiť aj so 4 gigabytmi (GB) RAM, pre kancelársku prácu je základom 8 GB a pre náročnejšie programy, ako je AutoCAD, oceníte 16 GB.
- Úložisko – Pokiaľ budete na notebooku strihať videá, môže vám byť aj 1 terabyte (TB) dát málo, pri kancelárskej práci si môžete vystačiť aj so 120 GB úložného priestoru. Notebook by mal vždy obsahovať SSD disk.
- Možnosti rozšírenia – Zamerajte sa na to, či budete chcieť notebook v budúcnosti rozšíriť. O konkrétnych spôsoboch rozšírenia sa dočítate v samostatnej kapitole.
- Displej – Veľkosť displeja voľte podľa využitia. Pre surfovanie po internete vystačíte aj s 13,3” displejom pohodlne, pre náročnejšiu prácu je potom vhodná uhlopriečka 15,6” a väčšia. Displej by tiež nemal byť lesklý.
- Klávesnica – Rad menších notebookov nemá numerickú klávesnicu a čísla tak píšete kombináciou klávesy SHIFT a čísla nad textovou časťou klávesnice. Pokiaľ pracujete s číslami, tento variant vám zásadne znepríjemní život.
- Prenos obrazu – Zamerajte sa na spôsoby pripojenia, ktoré zariadenie ponúka. Pre surfovanie po internete externý monitor nepotrebujete, pri náročnejšej práci sa bez neho však nezaobídete.
- Konektivita – Zásadný je tiež počet konektorov, najmä typu USB. Požadujte minimálne 2 konektory, tie poslúžia na pripojenie myši a prenosného úložiska.
- Výdrž batérie – Ak chcete laptop využívať na cestách, oceníte dlhšiu životnosť batérie. V takom prípade sa zamerajte skôr na integrovanú grafickú kartu a dohľadajte si životnosť batérie na internete v zahraničných recenziách.
- Hmotnosť – Pre časté prenášanie môže byť hmotnosť zásadným parametrom. Pokiaľ však notebook budete prenášať príležitostne a inak bude ležať na stole, neprikladajte jej veľkú váhu.
- Chladenie – V užívateľských a odborných recenziách (napríklad web www.notebookcheck.net) hľadajte pojem Thermal throttling. Ten opisuje, či sa notebook prehrieva, čo zapríčiňuje kolísanie výkonu.
- Konštrukčné prevedenie – K bežným notebookom sa v posledných rokoch pridali aj konvertibilné a 2v1 notebooky. Konvertibilné je možné preklopiť do podoby tabletu, 2v1 je možné dokonca od klávesnice oddeliť. Svoje miesto si hľadajú aj plne modulárne modely.
- Značky notebookov – Na výrobcu notebooku príliš nedbajte, pokiaľ sa jedná o niektorú z overených značiek. Každý výrobca je tiež premiantom v inej cenovej kategórii a poradie sa často mení, neexistuje preto nič ako „najlepšia značka notebookov“.
Výber operačného systému
- Windows – Všestranne vybavený operačný systém so stredne náročným ovládaním, strednou otvorenosťou k aplikáciám a úpravám a veľkým spektrom produktov na výber. Hodí sa pre všetkých užívateľov, ktorí neuprednostnia Apple.
- Apple macOS – Systém určený pre kancelársku a grafickú činnosť. Macbooky s procesorom M1 disponujú veľkou výdržou batérie a vysokým výkonom.
- Chrome OS – Operačný systém spoločnosti Google umožňujúci využívať iba online aplikácie Google. Výhodou je veľká výdrž batérie a jednoduchosť systému. Nevýhodou obmedzené využitie.
- Linux – Otvorený systém, ktorý je poskytovaný úplne zadarmo. Je veľmi bezpečný, avšak náročnejší na ovládanie. Hodí sa pre skúsených užívateľov, najmä pre vývojárov a programátorov.
Prvá vec, o ktorej by ste si mali pred výberom notebooku urobiť jasno, je účel využitia. S tým sa však spája aj výber operačného systému, kedy každý poskytuje iné výhody. Na trhu s bežnými notebookmi sa najčastejšie stretnete so systémom Microsoft Windows, Apple MacOS, Google Chrome OS či Linux.
Systémy sa viac či menej líšia a záleží skôr na vašich preferenciách a na tom, za akým účelom notebook kupujete a aké aplikácie ste zvyknutí používať, pretože nie všetky fungujú na všetkých týchto systémoch. Pokiaľ vám však na operačnom systéme nezáleží, alebo jednoducho viete, že chcete klasický Windows, môžete túto časť výberu preskočiť.
Minimálne by ste však mali vedieť, čím sa od seba jednotlivé systémy líšia, pretože napríklad ChromeOS rozhodne neponúkne to isté, ako Windows či macOS. Operačný systém Linux je potom kategória sama o sebe a poskytuje úplne odlišný prístup.
Microsoft Windows
- Príslušenstvo – Windows notebooky dávajú typicky na výber zo širšieho spektra vybavenia, ako je dotyková či rovná duálna obrazovka.
- Možnosti rozšírenia a kompatibilita – Operačný systém Windows má výhodu rozšírenosti (upgradu) niektorých komponentov a kompatibility s ostatnými zariadeniami.
- Programy a hry – Windows podporuje zo všetkých systémov najväčšie spektrum programov a hier.
Windows je klasický operačný systém, s ktorým sa u nás stretol snáď každý užívateľ počítača. Je súčasťou najväčšieho množstva druhov modelov naprieč celým cenovým spektrom a účelom využitia. Zánovný prístroj zaobstaráte už od 80 €, ale za profesionálny notebook môžete dať pokojne aj cez 4 000 €.
Notebooky s operačným systémom Windows sa medzi sebou, okrem hardvérovej stránky veci, tiež líšia tým, čo ponúkajú za príslušenstvo. V ponuke nájdete modely s dotykovým displejom, s čítačkou odtlačkov prstov, s podsvietenou klávesnicou, s prednou webkamerou, s možnosťou používať notebook aj ako tablet otočením displeja, alebo úplne oddeliť dotykový displej.
Kúpiť ale môžete aj úplne bežné notebooky, ktoré nie sú zaujímavé ani funkciami, ani dizajnom. Rovnaké je to aj s kvalitou a použitými materiálmi – zaobstarať môžete ako skvele spracované celokovové notebooky, tak aj lacné plastové kusy, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Najmä potom menej kvalitným materiálom trpia pánty pri veku notebooku. Odporúčame zohľadniť užívateľské recenzie aj s ohľadom práve na pánty.
Výhody
Výhod má systém Windows niekoľko. Pre niekoho to môže byť tá rozšírenosť, pre iného veľké spektrum dostupných programov. Ďalšou výhodou je kompatibilita s ostatnými Windows zariadeniami, pretože tento systém je medzi užívateľmi úplne prevažujúci. Nebudete mať teda problém počítač zveriť napríklad rodinnému príslušníkovi alebo kolegovi, pretože systém pravdepodobne poznajú a vedia, ako pracuje.
Zaujímavá je možnosť výberu vo všetkých cenových kategóriách a všetkých možných variantoch výkonu aj rozmerov. Zatiaľ čo pre kancelársku prácu môže byť vhodnejšie zariadenie s macOS, pre hranie hier je Windows nevyhnutnosťou.
Nevýhody
Vplyvom majoritného zastúpenia operačného systému Windows na trhu sa naň špecializujú aj hackeri a programátori vírusov, pravdepodobnosť napadnutia počítača je teda vyššia. To však neznamená, že s počítačom od Apple si môžete robiť čo chcete, vírusy existujú na oba systémy, iba na macOS zatiaľ v menšej miere.
Možno si pamätáte Windows 95, ktorého inštalácia bola záležitosťou na celý deň, na druhú stranu ho nebolo potrebné aktualizovať (internet nebol ešte rozšírený). Dnes je situácia iná a za nevýhodu Windowsu možno považovať aj veľmi časté aktualizácie, ktoré môžu v ojedinelých prípadoch spôsobiť aj problémy.
Zhrnutie
Zariadenia so systémom Windows nájdu využitie vo všetkých kategóriách používateľov, preto presné odporúčanie nie je možné dať. Tieto notebooky sú vhodné ako pre úzky rozpočet, tak aj pre špecifické a náročné aplikácie typu AutoCAD, simulačné aplikácie, 3D modelovanie, vizualizácie, či napríklad hranie hier. Výkonné modely skvele splnia aj požiadavky na strih videí.
+ Výhody Windows | – Nevýhody Windows |
Ľudia sú naň zvyknutí | Nutnosť častých aktualizácií |
Veľké množstvo programov | Softvér nie je zladený s hardvérom |
Možnosť systém ovplyvniť | Väčšie riziko infekcie vírusmi |
Apple macOS
- Rozhranie – Intuitívne užívateľské rozhranie a spoľahlivosť vďaka prispôsobeniu hardvéru a softvéru od rovnakého výrobcu.
- Programy – Obmedzená ponuka produktov, z ktorých je väčšina platených.
- Využitie – Nie je vhodný pre hráčov či profesionálnu prácu v špecifických programoch (napr. projekcie) a opravy sú výrazne drahšie ako u konkurenčných zariadení.
Systém macOS od spoločnosti Apple nájdeme na všetkých počítačoch s logom zahryznutého jablka. Úplne zjednodušene sa dá povedať, že je v macOS všetko presne naopak, než v systéme Windows. Ak je teda vo Windowse krížik pre zatvorenie okna vpravo, v Apple ho hľadajte vľavo. Užívateľský zážitok je u macOS na vyššej úrovni, nehodí sa však pre všetkých užívateľov. Napríklad sa nehodí na hranie hier.
Výhody
Najväčšou výhodou tohto systému je jeho spolupráca so samotným počítačom, pretože výrobca presne vie, na akých zariadeniach sa systém bude predávať a prispôsobuje ho tak, aby si spolu komponenty počítača a systém úplne skvele rozumeli. Nestretnete sa s nutnosťou inštalácie ovládačov a ďalšieho nastavovania a aktualizácie nespôsobujú problémy. Vďaka tomu je systém tiež v mnohých prípadoch aj napriek menej výkonným komponentom rýchlejší a intuitívnejší, než je tomu u Windows.
Počítač po vybalení z krabice skrátka funguje a aj podľa našich skúseností je rovnako svižný aj po rokoch používania. Skvelé sú potom aj možnosti prepojenia s inými zariadeniami spoločnosti Apple, či už ide o iPhone alebo iPad. Výdrž batérie je často dlhšia, než v prípade laptopov s OS Windows.
Nevýhody
Notebooky od spoločnosti Apple sú záležitosťou vyšších cenových hladín a aj ten najlacnejší s najnižšou konfiguráciou presahuje svojou cenou čiastku 1 000 €. Od tejto skutočnosti sa odvíja aj ďalšia nevýhoda – za rovnakú cenu, za ktorú kúpite notebook od Apple, dokážete zohnať notebook s iným systémom, ktorý bude mať až 3x vyšší papierový výkon.
Na práci v systéme to síce nespoznáte, ako sme už spomínali vyššie, ale napríklad pri hraní hier alebo pri práci s náročnejšími programami väčší výkon dosť možno oceníte. Ponuka produktov bohužiaľ nie je pri počítačoch so systémom macOS tak široká. Apple v súčasnosti predáva len niekoľko radov notebookov, ktoré sa líšia najmä veľkosťou a výkonom, menej už napríklad dizajnom.
Veľké problémy nastávajú, ak sa vám zariadenie spoločnosti Apple pokazí po záručnej dobe, alebo ho poškodíte. Oprava je spravidla výrazne drahšia, než je tomu u ostatných notebookov a obyčajná výmena displeja sa môže s cenou vyšplhať až k vyšším stovkám eur či aj tisícke.
Zhrnutie
MacBooky odporúčame tým používateľom, ktorí sa venujú predovšetkým kancelárskej práci, ale aj tým používateľom, ktorí upravujú fotky či strihajú videá. Toto sú zásadné činnosti, pri ktorých macOS oceníte, pretože práve na tieto účely je určený.
+ Výhody macOS | – Nevýhody macOS |
Svižný systém v akejkoľvek konfigurácii | Cena / výkon komponentov |
Záruka kvalitného spracovania | Menší výber |
Menšia pravdepodobnosť napadnutia vírusom | Niektoré programy nemusia byť dostupné |
Google Chrome OS
- Iba na internete – ChromeOS je operačný systém spoločnosti Google, ktorý funguje iba v internetovom prostredí.
- Online aplikácie – Všetky aplikácie sú webové a hlavný nástroj, ktorým sa pracuje, je prehliadač Chrome.
- Jednoduchý systém – ChromeOS je ideálny pre užívateľov, ktorí využívajú notebook predovšetkým na prezeranie internetových stránok a čítanie a písanie dokumentov online.
Najdôležitejšie je si u tohto systému uvedomiť, že nie je rovnaký ako bežné systémy Windows alebo macOS. Nie je to tým, že by ho tak autori nevedeli vytvoriť, on taký ani byť nemá a nechce. Ide o systém od spoločnosti Google, ktorý funguje iba v internetovom prostredí.
Systém sa vzhľadom až tak veľmi nelíši od konkurenčných Windows a macOS, na úvodnej obrazovke taktiež uvidíte plochu, ikonky a lištu rovnako ako vo Windows, všetky aplikácie sú však webové a hlavná vec, ktorú budete využívať, je v tomto prípade prehliadač Chrome. Samotný dizajn systému nápadne pripomína OS Android z mobilných telefónov a tabletov. V SR sa tento systém zdá sa vôbec neuchytil a tak je na výber iba z jednotiek modelov.
Výhody
Najväčšou výhodou tohto riešenia je jednoduchosť systému a nízka cena, za ktorú sa tieto notebooky predávajú. Takýto notebook je teda ideálny najmä pre tých, ktorí ho využívajú hlavne na prezeranie internetových stránok a nepotrebujú využívať žiadne zložitejšie aplikácie. Skrátka si vystačia s tým, čo je na internete. Na čítanie a písanie dokumentov teda využívajú napríklad online Microsoft Office 365 alebo Google dokumenty.
Nevýhody
Nevýhodou je práve nemožnosť inštalácie bežných programov ako sú offline verzie Microsoft Office alebo napríklad Adobe Photoshop. Ďalšia nevýhoda je závislosť na internete, pretože nie všetky internetové aplikácie majú aj offline režim. Výber týchto notebookov je tiež pomerne úzky a budete tak obmedzení skôr na menej výkonné modely, ktorých výkon však zodpovedá účelu využitia.
Zhrnutie
Notebook s ChromeOS odporúčame tým, ktorí notebook využijú len na prezeranie internetu a na veľmi nenáročnú prácu. Takí používatelia ocenia nízku cenu a väčšinou aj slušnú kvalitu spracovania týchto notebookov so svižným, jednoduchým a nenáročným systémom.
Notebooky s týmto systémom pripomínajú tablety, sú spravidla energeticky úsporné, práca s nimi je veľmi tichá vďaka absencii aktívnych chladičov a ich prevedenie je väčšinou menšie ako napríklad pri klasických notebookoch s OS Windows. Dajú sa považovať za medzistupeň medzi notebookom a tabletom.
+ Výhody Chrome OS | – Nevýhody Chrome OS |
Rýchly systém | Obmedzená funkčnosť bez internetu |
Cena notebookov | Obmedzený výber aplikácií |
Jednoduchosť ovládania | Horšia dostupnosť v SR |
Linux
- Charakteristické vlastnosti – Otvorenosť a voľná distribúcia.
- Benefity – Vyššia bezpečnosť a nižšie nároky na výkon počítača.
- Riziká – Obmedzená kompatibilita s niektorými programami a hardvérovými zariadeniami.
V prípade OS Linux sa jedná o voľne distribuovaný otvorený operačný systém, ktorý rozhodne neodporúčame pre bežných užívateľov PC. Disponuje celým radom variantov, ktoré menia jeho funkcie a ovplyvňujú spôsob jeho využitia.
Výhody
Medzi zásadné výhody systému Linux patrí jeho otvorenosť a cenová dostupnosť. Systém Linux je totiž úplne zadarmo a môžete ho nainštalovať na akékoľvek zariadenie určené pre Windows. Rozdiel je tiež v zabezpečení, kedy na používanie Linuxu nie je potrebné využívať antivírusový systém. Vďaka jednoduchému prostrediu je systém rýchly.
Nevýhody
Problematická môže byť inštalácia softvéru, nech už sa jedná o akýkoľvek. Linux je totiž určený skôr pre kancelársku prácu, surfovanie na internete a programovanie. Niektorí výrobcovia tiež pre Linux nevydávajú ovládače svojich zariadení a tak nemusia fungovať na každom počítači úplne správne.
Zhrnutie
Systém je zaujímavý najmä pre programátorov a vývojárov, ktorí funkcie, ktoré ponúka, viac ako ocenia. Vďaka svojej jednoduchosti je tiež vhodným variantom pre staré notebooky a počítače. Prechodom z OS Windows na OS Linux je možné starý počítač znateľne zrýchliť a predĺžiť tak jeho životnosť zadarmo. Systém sa naopak nehodí pre hráčov, či používateľov náročných špecializovaných programov.
+ Výhody Linuxu | – Nevýhody Linuxu |
Malé požiadavky na výkon | Vyžaduje pokročilé znalosti IT |
Systém dostupný zadarmo | Veľmi nízka rozšírenosť |
Bezpečnosť a nenáročnosť systému | Slabá podpora aplikácií |
Procesor
- Počet jadier – Ovplyvňuje schopnosť procesora počítať viac inštrukcií naraz. Voľte minimálne 2 jadrové procesory. Pre rendering a strih videa voľte jadier čo najviac.
- Takt procesora – Nižšie frekvencie (okolo 1,2 – 2,2 GHz) sú vhodné pre kancelársku prácu a surfovanie internetu. Vyššia frekvencia je väčšinou indikátorom vyššieho výkonu.
- Generácia – Vždy voľte procesory najnovšej generácie, alebo len o generáciu staršie. Technologický vývoj je v oblasti notebookov veľmi rýchly.
- Throttling – V užívateľských recenziách sa zamerajte na to, či nedochádza u vybraného notebooku k throttlingu (prehrievaniu). Takýto dej môže rapídne znižovať výkon aj tým najlepším komponentom.
Centrálnym mozgom počítača je procesor, často tiež označovaný skratkou CPU (centrálna výpočtová jednotka). Práve ten je z pohľadu výkonu najdôležitejší. Výkon procesora nie je jednoduché určiť, pretože výrobcovia ho priamo neuvádzajú. Našťastie však existuje celý rad záťažových testov (benchmarkov), z ktorých sa dá výkon vyčítať, pokiaľ im rozumiete.
Na riadkoch nižšie si vymenujeme základné špecifiká, ktoré vás prevedú výberom, ale aj trochu menej známe parametre, ktoré tie známe môžu dôležitosťou ľahko predčiť. Prvým zásadným poznatkom, ktorý by ste mali mať na pamäti, je však ten, že procesory určené pre notebook sú odlišné od tých určených pre počítače. Notebook s rovnakým výkonom ako stolný počítač na tom bude cenovo horšie.
Jadrá procesora
- Menší počet jadier – Je vhodný najmä na kancelárske využitie či nenáročné hranie.
- Väčší počet jadier – Pre hráčov odporúčame voliť minimálne 4 jadrá, pre profesionálov potom jadier viac.
Pôvodne začínali procesory ako čipy s jedným jadrom, ktoré dokázalo spracovávať len jeden prúd informácií a ostatné požiadavky museli čakať v rade. V roku 2005 prišla spoločnosť AMD s prelomovým procesorom Athlon 64, ktorý disponoval už 2 jadrami. To prvýkrát v histórii umožnilo používateľom využívať multitasking. Zjednodušene povedané mohol počítač robiť dva procesy naraz.
V dnešnej dobe je štandardom minimálny počet 2 jadier, pričom vyššie rady procesorov delia každé jadro na 2 vlákna. Každé takéto vlákno môže pracovať s jedným vláknom informácií, dvojjadrový procesor tak namiesto 2 informácií vie súbežne spracovávať až 4.
Pre jednoduché aplikácie si vystačíte s dvojjadrovými procesormi, tie sú užitočné iba pre kancelárske aplikácie. Pre bežných až náročnejších užívateľov je potom optimálne rozmedzie 4 až 6 jadier. Profesionálne procesory s viac ako 6 jadrami sú potom určené pre tých najnáročnejších užívateľov, ktorí využívajú multijadrový výkon.
Jednojadrový výkon
Viacjadrové procesory sú rôzne optimalizované a zatiaľ čo AMD posledné roky vedie v multijadrovom výkone, Intel má väčšinou prvenstvo v tom jednojadrovom, a to vďaka veľmi vysokým taktom. V tomto ohľade sa však situácia strieda, pretože výkon nezávisí iba od počtu jadier a taktu.
Jednojadrový výkon je dôležitý najmä pre hranie hier, ktoré väčšinou stále preferujú čo najvyšší výkon jedného jadra, aj keď tie najnovšie z nich už využívajú viac jadier. Čo najvyšší výkon jedného jadra uprednostňujú aj niektoré špecializované aplikácie, ako je sada programov Autodesk určená pre inžinierov.
Viacjadrový výkon
Základným určujúcim parametrom pre viacjadrový výkon je počet jadier. Aplikácie, ktoré sú naprogramované tak, aby mohli využívať neobmedzený počet jadier, potom pracujú podstatne rýchlejšie. Spravidla sa jedná o softvér na strih a úpravu videí, ale aj o rôzne simulačné programy (Excel, Ansys, Matlab a ďalšie).
TIP: Multijadrový výkon bol ešte v roku 2021 skôr doménou procesorov AMD, v januári 2022 však boli vydané zaujímavé procesory Intel s prevedením big.LITTLE. Tie výrazne navýšili multijadrový výkon a zároveň znížili energetickú náročnosť.
Takt procesora
Frekvencia, alebo tiež takt procesora, sa uvádza v gigahertzoch (GHz), teda miliardách operácií za sekundu. Tie najrýchlejšie procesory majú dnes takt cez 5 GHz. Takt procesora je jedným z troch určujúcich parametrov výkonu, medzi ktoré patrí aj IPC (počet inštrukcií na 1 megahertz) a počet jadier. IPC nemá ustálenú jednotku a závisí od veľkého počtu premenných, preto ho v parametroch nikdy nenájdete.
Thermal throttling
Procesory pri svojej prevádzke generujú pomerne veľké množstvo tepla. Situácia pri stolných počítačoch je v tomto ohľade pomerne jednoduchá, pretože vždy môžete zakúpiť lepší chladič procesora, ktorý nadbytočné teplo odvedie. V prípade notebooku je chladenie obmedzené na chladič, ktorý do konštrukcie výrobca zabudoval. Ten nemusí mať dostatočný výkon, obzvlášť pokiaľ má notebook aj samostatnú (dedikovanú) grafickú kartu.
Pokiaľ vám po nejakej dobe využívania počítača znateľne klesá výkon a notebook začína byť hlučný, môže dochádzať k prehrievaniu procesora, ktoré sa odborne nazýva Thermal throttling. V tomto prípade nedokáže chladič odvádzať dostatok tepla a počítač s cieľom chrániť sa pred poškodením zníži výkon procesora, aby generoval menej tepla a stíhal sa chladiť. Akonáhle teplota klesne, výkon opäť vzrastie.
Nové notebooky čerstvo vybalené z krabice týmto spravidla netrpia a pokiaľ áno, jedná sa o zásadný dôvod na reklamáciu. Pokiaľ týmto trpí váš starší notebook, môžete ho nechať prepastovať a vyčistiť od prachu. Spravidla nejde o drahý servisný zásah a skúsení užívatelia toto môžu zvládnuť s dopomocou návodov z YouTube aj sami. Otvorenie notebooku v záručnej lehote môže však znamenať porušenie záručných podmienok.
Tip: Či model trpí na prehrievanie môžete pred kúpou overiť napríklad na www.notebookcheck.net v niektorej z mnohých recenzií. Samozrejme však nie sú recenzované všetky notebooky na trhu.
Procesory Intel
Procesory Intel tvoria mozog väčšiny notebookov. Najpoužívanejšie sú procesory Intel Core™, v súčasnosti vo svojej desiatej a jedenástej generácii. Spoločnosť Apple v roku 2020 začala prechádzať na svoje vlastné procesory Apple Silicon M1, nové MacBooky sa s procesormi Intel už nevyrábajú. Intel je tiež posledným výrobcom procesorov pre používateľské počítače, ktorý si kremíkové čipy vyrába sám.
Zatiaľ čo v kategórii stolných počítačov je situácia veľmi napätá, v notebookoch je dlhodobo Intel najlepším variantom, a to aj vďaka výkonnejším integrovaným grafickým kartám v prípade najnovších generácií procesorov. Na riadkoch nižšie sa zameriame na aktuálne (máj 2021) dostupné rady procesorov od spoločnosti Intel.
Rozdelenie procesorov Intel
Intel delí procesory radu Core do troch základných radov. Rad určený pre nenáročnú kancelársku prácu a prehliadanie internetu majú v názve písmeno N. Jedná sa napríklad o Intel Processor N200 alebo Intel Core i3-N300.
Druhý rad procesorov sa značí dvojčíslím generácie a ďalším dvojčíslím charakterizujúcim výkon. Procesory v tomto rade sa delia na sériu P a sériu U. Prvý z menovaných cieli na solídny výkon v tenkých notebookoch, rad U smeruje k dlhšej výdrži batérie. Príkladom sú procesory Intel Core i5-1345U a Intel Core i7-1370P.
Posledným a tým najobľúbenejším radom je rad H/HK/HX. Prvé dve čísla označujú generáciu produktu, ďalšie tri označujúce výkon a konfiguráciu. Za týmto označením sa nachádza značka H, HK alebo HX (výnimočne T). Rad H/HK je určený pre výkonnostnú triedu, HX potom pre tých najnáročnejších profesionálov. Ide napríklad o procesor Intel Core i9 – 13980HX. Procesory HK umožňujú na rozdiel od procesorov H overclocking.
- Intel Core i3: Najlacnejšia verzia procesorov radu Intel Core. Má menší počet jadier, ako vyššie rady. Je vhodný pre kancelárske aplikácie.
- Intel Core i5: Procesor, ktorý už zvládne aj náročnejšie úlohy a zároveň je pomerne dostupný. Ide teda o najlepšiu možnosť v pomere cena/výkon. Okrem hier je vhodný aj ako vstupný výkon pre CADovské aplikácie a náročnejšie programy.
- Intel Core i7: Podľa radu, ktoré sú súčasťou, majú 4 až 8 jadier. Sú určené na náročné aplikácie a hranie náročných herných titulov. Nemá tak dobrý pomer cena/výkon ako i5, ale pokiaľ vám nezáleží na cene a chcete čo najvyšší výkon, je tento rad vhodný práve pre vás.
- Intel Core i9: Najvyšší rad procesorov Intel s až 10-12 jadrami určený pre tých najnáročnejších užívateľov. Procesory disponujú aj vysokými taktami a skvele vyhovejú pre rendering, strih videí, CAD aplikácie a hranie najnáročnejších herných titulov.
- Intel N / N: Procesory osadzované do najlacnejších notebookov s cenou maximálne do 500 €. Viac by ste za stroj s týmto procesorom dať určite nemali. Vyhovejú iba pre menej náročné kancelárske využitie.
- Intel Xeon: Špecifický rad serverových procesorov určený pre pracovné stanice je rozdielny najmä svojou spoľahlivosťou a nízkou chybovosťou pri výpočtoch. Pre hranie hier a bežné využitie ich benefity nevyužijete, pokiaľ ale potrebujete pracovať s náročnými programami a grafikou, renderovaním a 3D modelmi, je to možná voľba pre vás. Notebooky s týmito procesormi sú veľmi drahé.
Procesory AMD
Na prelome rokov 2019 a 2020 vydalo AMD prvé mobilné procesory, ktoré dokážu konkurovať Intelu v oblasti notebookov. Pokiaľ by ste cielili na procesory AMD, potom sa zamerajte až na rad 4000, alebo v budúcnosti novší. Rad 3000 ešte nebol konkurencieschopný. Perfektným variantom sú potom procesory radu 5000, ktoré Intel 10. generácie vo väčšine parametrov predbehne (máj 2021).
Rozdelenie procesorov AMD
Procesory majú za číslom modelu prívlastok H alebo U. Háčkový rad procesorov je určený pre požiadavky na vysoký výkon a hranie hier, zatiaľ čo rad U je úspornejší variant, ktorý umožňuje dlhšiu výdrž batérie. Rad HS je potom úspornejším variantom radu H, stále však výrazne výkonnejší ako rad U.
- Ryzen 3: Najlacnejší rad procesorov AMD určený pre kancelársku prácu, ktorá sa však príliš neoplatí. Pomer ceny a výkonu oproti Intel Core i3 nie je nijako zásadne dobrý.
- Ryzen 5: Zaujímavý rad šesťjadrových procesorov, ktoré sú k procesorom Intel variantom viac než zaujímavým. Vystačia aj náročným aplikáciám, väčšinou sú však osadené v herných notebookoch.
- Ryzen 7: Vyššia konfigurácia AMD procesora pre notebooky. Osem jadier dáva dostatok výkonu pre multijadrové operácie, pomer ceny a výkonu je lepší ako u Intelu. Najvyšším modelom konkurenčného výrobcu však tento rad konkurovať nedokáže. Hodí sa pre náročné hry a náročnejšie programy.
- Ryzen 9: Najvyšší rad procesorov AMD pre notebooky určené najnáročnejším užívateľom. S ôsmimi jadrami, vysokou frekvenciou a IPC dodávajú tieto procesory toľko výpočtového výkonu, že porážajú aj najvýkonnejšie procesory Intel Core i9 10. generácie.
Operačná pamäť RAM
- 4 GB RAM – Vyhovie pre surfovanie po internete pri menšom počte otvorených záložiek v prehliadači. Vyhovie aj pre nenáročné písanie v textovom editore, najmä však pre domáce využitie.
- 8 GB RAM – Táto veľkosť operačnej pamäte vyhovuje väčšine bežných užívateľov pre plynulú kancelársku prácu aj pre úplne základné využitie náročnejších aplikácií. Táto operačná pamäť je vhodná aj na hranie hier.
- 16 GB RAM – Dostatočný objem medzipamäte pre začínajúcich projektantov, grafikov a iné náročnejšie aplikácie.
- 32 GB a viac – Objem operačnej pamäte 32 GB vyhovie už väčšine profesionálov aj pre veľmi náročné úkony. Vyššie ako na 64 GB RAM potom už pri notebooku nemá zmysel ísť.
Operačná pamäť je vlastne vysokorýchlostné úložisko, ktoré tvorí vyrovnávaciu pamäť počítača. Do tejto medzipamäte si počítač ukladá všetky dáta, s ktorými aktuálne pracujete, aby k nim mal rýchly prístup. Keď je operačná pamäť preplnená, notebook čerpá dáta z vnútorného úložiska, čo je proces podstatne pomalší. Na rozdiel od vnútorného úložiska sa z operačnej pamäte po vypnutí počítača dáta zmažú.
Dnes ide pravdepodobne ešte o dôležitejší parameter ako je procesor, pretože dokáže značne ovplyvniť to, ako rýchlo bude notebook pracovať. Pre prijateľný užívateľský zážitok nechcite nič, čo má menej ako 4 GB RAM. Ak chcete pracovať normálne a svižne a mať pri tom otvorený prehliadač s viacerými oknami, 4 GB sú minimum.
Vo chvíli, keď už chcete mať bez problémov otvorených viac programov aj stránok v prehliadači, pozerajte sa v špecifikáciách na notebooky od 8 GB RAM vyššie. Pre profesionálnu prácu potom voľte 16 GB RAM a viac.
Rýchlosť operačnej pamäte
Základnou orientačnou charakteristikou je generácia DDR. Drvivá väčšina dnešných notebookov disponuje variantom DDR4 (vyššie číslo referuje o novšom a výkonnejšom variante), starším generáciám sa vyhnite.
Takt sa uvádza v megahertzoch (MHz) alebo ak chcete megatransferoch za sekundu (MT/s) a udáva, ako rýchlo dokáže RAM spracovávať informácie. Vyšší takt znamená rýchlejší prístup počítača k medzipamäti, za optimálnu rýchlosť je v roku 2023 považované rozmedzie 3 600 – 5 600 MHz.
V roku 2022 sa na trhu začali objavovať pomerne bežne aj operačné pamäte DDR5. Poskytujú frekvencie 4 800 – 7 200 MHz (teoreticky až 8 400 MHz), ich vplyv na výkon je ale zatiaľ skôr menší. Dôležitejší je výber rýchlejšieho procesora a grafickej karty, až potom rýchlosť operačnej pamäte.
Rozšírenie operačnej pamäte
- Teoreticky je možné rozšíriť – Pamäte typu DDR alebo SO-DIMM DDR.
- Nedá sa rozšíriť – Pamäte typu LPDDR.
Operačné pamäte môžu byť napevno napájané na materskej doske notebooku, v konštrukcii procesora, alebo umiestnené v slotoch. Moduly napájané na doske sa označujú ako LPDDR a nemožno ich rozšíriť. Pokiaľ však notebook disponuje RAM označenými ako SO-DIMM DDR4/5, alebo iba DDR4/5, potom je spravidla možné operačnú pamäť v budúcnosti jednoducho rozšíriť zakúpením väčších pamäťových modulov.
Pre prípad rozšírenia je nutné overiť v manuáli výrobcu alebo vo fórach na internete, akými modulmi je možné pamäť rozšíriť. Moduly by mali mať v každom slote rovnakú veľkosť pamäte, frekvenciu aj voltáž. Zásadné je dodržať rovnaké časovanie CL (napríklad CL 17-17-17-39). Pokiaľ počítate do budúcnosti s rozšírením, zistite tiež, koľkými slotmi pre RAM notebook disponuje a koľko ich je voľných. Overte tiež, či otvorením notebooku neporušíte podmienky záruky.
Pevný disk
- SSD disk – Zamerajte sa na to, aby notebook vždy disponoval aspoň 120 GB disku SSD. Pokiaľ je osadené iba HDD, potom bude práca veľmi pomalá.
- HDD disk – Pomalší disk s dobrým pomerom ceny k veľkosti úložiska. Dôrazne neodporúčame kupovať notebook, ktorý disponuje iba HDD diskom.
- eMMC disk – Pomalší ako SSD typu SATA III, výrazne rýchlejší ako HDD, sú eMMC disky osadené v najlacnejších notebookoch. Ich výrobná cena je nízka, veľkosť úložiska však malá.
Najčastejšie sa stretnete s dvoma typmi diskov – SSD (zjednodušene to je rýchly disk bez pohyblivých častí) a HDD (pomalý disk, v ktorom rotuje disková platňa). Pomalý disk znamená, že akákoľvek práca so súbormi, ale aj jednoduchá kancelárska činnosť môže trvať aj násobne dlhšie v závislosti na tom, s akou technológiou SSD budeme rýchlosť porovnávať. Zásadný rozdiel je v rýchlosti kopírovania súborov, inštaláciách aj načítaní systému.
Veľkosť úložiska | Účel |
120 – 256 GB | Surfovanie po internete
Kancelárska práca |
256 – 512 GB | Kancelárska práca
Menšie hry, filmy, náročnejšie programy |
1 TB (1024 GB) a viac | Hry, filmy, náročnejšie programy
Profesionálne pracovné využitie |
SSD
- Formáty – Na trhu sú disky formátu 2,5″, M.2 a U.2.
- Ideálny variant – M.2 disky sú optimálny a rýchly variant vďaka rozhraniu NVMe PCIe 3.0 alebo PCIe 4.0.
- Pre staré notebooky – Disky 2,5″ majú pripojenie SATA III a ich teoretická rýchlosť je limitovaná na hodnotu okolo 600 MB/s.
Kúzlo SSD spočíva predovšetkým v jeho prístupovej dobe k súborom a absencii hluku. Oproti HDD, ktoré obsahujú pohyblivé časti, sa u neho totiž nemá čo pohybovať.
Rýchlosť najpomalšieho SSD disku sa pohybuje okolo 350 až 500 megabajtov za sekundu. To teoreticky dáva dobu prenosu filmu vo Full HD kvalite za 8 až 12 sekúnd. Najrýchlejšie SSD disky formátu M.2 PCIe 4.0 zvládajú prečítať až 7 GB za sekundu a zapísať za rovnaký čas takmer 5,5 GB dát. To je pre predstavu viac ako 40x vyšší výkon ako v prípade HDD disku. Film v 4K kvalite tak prenesiete rádovo za niekoľko sekúnd.
Zaujímavosť: Reálny rozdiel v rýchlosti medzi HDD a SSD je ešte vyšší, technológia sa totiž líši v parametri IOPS, teda počte náhodných čítaní za sekundu. Vyššie číslo znamená, že disk nájde požadované dáta rýchlejšie. HDD disky majú IOPS v rádoch stoviek, SSD potom až v rádoch státisícov.
Technológia SSD
Na trhu sa môžeme stretnúť s diskami formátu 2,5”, M.2 a U.2. Na účely tohto manuálu sa zameriame na disky M.2, ktoré sú optimálnym a rýchlym variantom. Disky 2,5” disponujú pripojením SATA III a ich teoretická rýchlosť je tým limitovaná na hodnotu okolo 600 MB/s. Tie lacnejšie sa pohybujú s rýchlosťou skôr okolo 500 MB/s.
Pokiaľ sa pozrieme na M.2 disky, potom je dôležité overiť, či disk nemá rozhranie SATA III, ktoré by ho limitovalo. Rýchle M.2 disky disponujú rozhraním NVMe PCIe 3.0, ktoré umožňuje rýchlosti až okolo 4 000 MB/s. A to je to čo vás zaujíma, pretože aplikácie aj hry sú stále väčšie a program s veľkosťou 100 GB už dnes nie je výnimkou. Ešte rýchlejšie sú tie, ktoré podporujú PCIe 4.0, teoreticky zvládnu až 8 000 MB/s.
Tip: Máte starý notebook a je už príliš pomalý? Overte či disponuje SSD diskom a ak nie, kúpte ho u niektorého z dodávateľov elektroniky (staršie notebooky umožňujú iba pripojenie SATA II/SATA III, zamerajte sa teda na SSD formát 2,5″. Tento upgrade zvýši svižnosť vášho systému až päťnásobne.
HDD
Jedná sa o starú technológiu, ktorá je však stále zaujímavá pre svoju nízku cenu. Pre účely notebookov však dôrazne neodporúčame kúpu zariadenia, ktoré disponuje iba HDD diskom.
HDD disky disponujú maximálnou rýchlosťou okolo 160 MB/s a málokedy túto hodnotu skutočne dosahujú. Rozdiel medzi HDD a SSD diskom môže byť, čo sa rýchlosti týka, až štyridsaťnásobný. Obrovský rozdiel je potom tiež v sekvenčnom čítaní, ktoré ovplyvní rýchlosť odozvy disku. Ďalším negatívom HDD diskov je relatívne vyššia spotreba energie, navyše generujú svojim otáčaním hluk aj teplo.
Kapacita disku
U SSD diskov sa stretnete s problémom kapacity, pretože je technológia drahšia na výrobu, než je tomu u klasického HDD. Ak teda chcete rýchly disk a kapacitu viac ako 500 GB, mali by ste byť pripravení na vyššiu cenu ako u notebooku s HDD diskom s kapacitou treba 1 TB. Neodporúčame ísť nižšie ako na 240 GB kapacity, pretože samotný systém obvykle zaberie okolo 25 GB.
Pri niektorých notebookoch, najmä herných, sa stretnete aj s použitím dvoch diskov. Jeden SSD disk s menšou kapacitou je použitý práve pre systém, kľúčové programy a operácie, a jeden väčší HDD disk sa používa na ukladanie dlhodobých súborov, s ktorými programy nepotrebujú pracovať a nezdržujú tak prácu s notebookom. HDD disk teda v takomto notebooku slúži na ukladanie videí, fotiek a ďalších súborov.
Toto prevedenie sa však dostáva pomaly do pozadia a v budúcnosti HDD z notebookov úplne vymiznú. Užívatelia vyžadujú tenšie a tenšie konštrukcie notebookov a SSD disky sa stávajú dostupnejšie. Aj nároky najmä hier a profesionálnych programov sú stále vyššie. Napríklad pri práci so 4K alebo 8K videom je rýchle čítanie súborov úplne zásadné.
Grafická karta
Zatiaľ čo informácie spracováva v počítači procesor, o grafické výpočty a prevod dát na obraz sa stará grafická karta. Tá môže byť dedikovaná (samostatná), alebo integrovaná (súčasťou procesora). Výhodou integrovaných grafických kariet je ich energetická nenáročnosť, pre náročnejšie grafické operácie a hranie hier sa bez tej dedikovanej ale nezaobídete.
- Integrovaná grafická karta (na procesore) – Dobre poslúži na surfovanie po internete, kancelársku prácu, ale tiež napríklad na úpravu fotografií. Najnovšie integrované karty Intelu označované ako Xe, alebo UHD radu 700 zvládnu aj veľmi nenáročné hranie hier.
- Dedikovaná grafická karta (samostatná) – Umožní hranie hier, rovnako ako prevádzku náročnejších 3D aplikácií. Pre väčšinu profesionálnych programov je nevyhnutnosťou.
Ak sa nechystáte hrať náročné hry, alebo pracovať s 3D grafikou a ostatnými programami náročnými na grafický výkon, väčšinou nepotrebujete v notebooku samostatnú grafickú kartu. Pokiaľ výrobca do notebooku samostatnú (dedikovanú) kartu dá, prejaví sa to na cene, výdrži batérie, hmotnosti a hrúbke notebooku.
V prípade, že chcete notebook používať na hranie hier a náročnú grafickú činnosť, asi vám nebude príplatok za grafickú kartu a nižšia výdrž vadiť. V takom prípade hľadajte notebooky so samostatnou grafickou kartou. V prípade grafických kariet sa nebudeme zaoberať ich jednotlivými parametrami, ale skôr ich výkonnostnou triedou a aplikáciami, ktoré zvládnu bez problémov ukočírovať.
Nvidia
Grafické karty Nvidia sú v notebookoch tým najlepším, čo je v predaji (máj 2021). Samotné označenie Nvidia však ešte nič moc neznamená, grafiky tohto výrobcu sa radia do 4 samostatných tried podľa výkonu a využitia. V tabuľke nižšie je uvedené porovnanie jednotlivých modelových radov.
Séria GPU | Určenie | Výkon | Cena | Hry | Náročné 3D výpočty |
MX
(MX450) |
Základná grafická práca | Základný | od 900 € | Zlá | Veľmi zlá |
GTX
(GTX 1650 Ti) |
Herné | Nižší až stredný | od 900 € | Obstojná | Základná |
RTX
(RTX 3060) |
Herné | Vyšší až vysoký | od 1 100 € | Nadpriemerná | Vyššia |
Quadro
(Quadro T2000) |
Pracovné | Vyšší až vysoký | od 1 600 € | Dobrá | Optimálna |
Herné grafické karty sú označované ako GTX, v prípade novších generácií RTX. Naproti tomu profesionálne pracovné grafické karty sa označujú Quadro. Tieto sú určené na využitie v CAD a simulačných aplikáciách najmä medzi inžiniermi a vedcami.
Výkonnostne sa pracovné grafické karty môžu zdať slabšie, než herné a tiež trochu predražené. Realita je však taká, že Nvidia výkon radov GTX a RTX uzamyká, respektíve neumožňuje ovládačom grafickej karty bez označenia Quadro využiť akceleráciu CAD aplikácií. V skutočnosti je teda prínos kariet Quadro pre CAD aplikácie zásadný.
Výkonnostné rady Nvidia
Okrem označenia modelu robí spoločnosť Nvidia svoje grafické karty výkonnostne aj podľa toho, čo je napísané za číslom modelu. Príklad s rozdielmi výkonu podľa webu userbenchmark nájdete v tabuľke nižšie. Prídomok Max-Q znamená znížený výkon modelu za účelom zvýšenia energetickej úspornosti a generovania menšieho množstva tepla.
Upozorňujeme, že výsledky z uvedeného webu sa nemusia zlučovať s realitou v závislosti od toho, ako grafickú kartu využívate. Nárast výkonu však bude vždy v súlade s tabuľkou (líšiť sa môžu percentá).
RTX 2070 Max-Q (mobile) | RTX 2070 Super Max-Q (mobile) | RTX 2070 (mobile) | RTX 3060 (mobile) | RTX 2070 Super (mobile) | RTX 3070 (mobile) | RTX 3080 (mobile) |
90% z RTX 3060 (mobile) | 96% z RTX 3060 (mobile) | 97% z RTX 3060 (mobile) | Predvolená hodnota 100% | 110% z RTX 3060 (mobile) | 123% z RTX 3060 (mobile) | 149% z RTX 3060 (mobile) |
Situácia sa trochu skomplikovala s vydaním radu RTX 3000. Vydané boli modely RTX 3060, 3070 a 3080, pričom však existuje 28 ich výkonnostných variantov. Tie sa líšia podľa toho, koľko elektrického prúdu notebook karte dodáva. K tomuto riešeniu pristúpili výrobcovia v spolupráci so spoločnosťou Nvidia z dôvodu optimalizácie chladenia. Slovami klasika teda: „Nie je auto ako auto, aj keď má 4 kolesá.“.
AMD
AMD nedisponuje (marec 2023) v divízii notebookov takmer žiadnymi grafickými kartami (využívajú ich iba jednotky notebookov na trhu), ktoré by dával zmysel, či už z pohľadu pomeru ceny a výkonu, alebo hrubej sily. Spoločnosť AMD v segmente mobilných zariadení zaostáva, v budúcnosti sa to však môže zmeniť.
Intel
V roku 2022 priniesla spoločnosť Intel preslávená svojou výrobou procesorov na trh svoju prvú slušnú grafickú kartu Intel Arc A370. Tá nedisponuje výkonom určeným pre hráčov a radí sa skôr do segmentu ultrabookov. V tých však dokáže priniesť množstvo benefitov, ako je napríklad veľmi rýchle enkódovanie videí.
Herný výkon
Výrobcovia grafických kariet uvádzajú celý rad parametrov, ako je takt čipu, veľkosť pamäte či počet jadier, ktoré ale hráča vôbec nemusia zaujímať. Dobre, veľkosť pamäte je ešte pomerne dôležitý parameter a pokiaľ chcete hrať najnovšie hry, mala by grafická karta disponovať minimálne 6 GB pamäte.
Zásadným parametrom je však počet FPS, teda snímok za sekundu pri danej hre. Na YouTube nájdete celý rad videí testujúcich výkon konkrétnych grafických kariet, alebo modelov notebookov pri hraní najobľúbenejších hier.
Druhým dychom je však nutné dodať, že počet snímok za sekundu ovplyvňuje okrem grafickej karty aj procesor a v menšej miere frekvencia operačnej pamäte. Pokiaľ by bol procesor podstatne menej výkonný ako grafická karta, potom by ju mohol brzdiť. K tomuto efektu však dochádza skôr pri stolných počítačoch, kde sú rozdiely priepastnejšie.
TIP: MacBooky sú na hranie hier úplne nevhodné.
Displej
Čím väčší budete mať displej, tým lepšie by ste mali chcieť aj rozlíšenie, nie vždy to tak ale výrobcovia robia. Oproti mobilom je dôležitosť voľby správnej technológie nižšia, pretože nie sú displeje natoľko variabilné. Podceniť by ste však nemali úpravu povrchu displeja, obnovovaciu frekvenciu a svietivosť.
Pri výbere vhodného modelu notebooku sa odporúčame zamerať aj na jeho konštrukciu. Niektoré monitory notebookov sú pevné, iné môžete sklopiť o 180°, niektoré umožnia displej úplne oddeliť a vybrané zariadenia disponujú aj konvertibilnou konštrukciou. V takom prípade môžete displej úplne preklopiť na chrbát notebooku. Ruka v ruke týmto riešením ide aj dotyková funkcia obrazovky. Podrobnejšie si rozoberieme vyššie uvedené parametre v nasledujúcich odsekoch.
Uhlopriečka displeja
Veľkosť displeja je jedna zo základných vecí, o ktorých by ste pri svojom výbere mali mať jasno. Je to preto, že od veľkosti displeja sa dá väčšinou odvodiť výkon, váha aj pomer cena/výkon notebooku. Pokiaľ často notebook prenášate a používate na cestách, oceníte skôr menšie rozmery displeja, s ktorými sa viaže aj nižšia váha a dlhšia výdrž batérie (nie nutne).
Pokiaľ naopak notebook bude väčšinu času na stole, budete radi za väčší displej a nebude vám toľko záležať na výdrži batérie. Rozmery displeja notebookov sú udávané v palcoch, jeden palec je zhruba 2,54 centimetrov. Najbežnejšie rozmery sú 13,3“ a 15,6“. Okrem toho sa tiež objavujú aj 10, 12, 14 alebo 17 palcové notebooky.
Všeobecne sa dá povedať, čím väčší displej, tým ťažší bude notebook a tým výkonnejšie bude mať pravdepodobne komponenty. Zjednodušene teda väčší displej = ťažší notebook = nasadené veľké komponenty, ktoré sú lacnejšie = lepší pomer ceny a výkonu.
Zhrnutie jednotlivých veľkostí displejov:
- Displej 10 až 12,5 palcov: Najmenšia veľkosť displeja, väčšinou ide o veľmi malé notebooky vhodné na cestovanie, váha býva obvykle tiež nízka, často okolo 1 kilogramu. Počítajte s nízkym výkonom, vhodný bude maximálne na nenáročnú kancelársku činnosť či multimédiá, vyhovie surfovaniu na internete. Očakávať môžete dlhšiu výdrž batérie. Numerická klávesnica chýba.
- Displej 13,3 až 14,1 palcov: Najlepšia kombinácia malého rozmeru, váhy i slušného výkonu za prijateľnú cenu. Predtým bol problém zohnať vhodný trinásťpalcový model so slušným výkonom, dnes sa však za čiastku okolo 600 – 1 000 € dá zohnať stroj, ktorý bude zvládať aj náročnejšie aplikácie a to dokonca bez kompromisov na spracovanie. Hoci výkon už môže byť pomerne slušný, s hraním náročných hier nepočítajte. Tieto typy notebookov bývajú vhodné skôr na jednoduchú prácu a multimédiá. Numerickú klávesnicu budete musieť oželieť.
- Displej 15,6 palcov: Najpopulárnejší rozmer medzi užívateľmi. Väčšinou ide o ťažšie notebooky, ktoré už nie sú tak vhodné na každodenné nosenie do školy alebo práce, ale mnoho ľudí to tak aj tak robí. Ponúkajú najlepší pomer ceny a výkonu. V tejto veľkosti už nájdete bežne notebooky s grafickou kartou, ktorá zvládne aj najnáročnejšie hry.
- Displej 17 až 18 palcov: Rozmer pre tých, ktorým notebook skôr leží na stole, ale raz za čas zmení pracovisko. Veľký, ťažký notebook, väčšinou so skvelým výkonom. Bežne sa jedná o herné notebooky alebo stroje určené na náročnú prácu. Vďaka tomu, že komponenty môžu byť veľké a ťažké, má takto veľký notebook skvelý pomer ceny a výkonu. V prípade profesionálnych počítačov môže ľahko dôjsť k situácii, kedy vás finančne vyjde zhodne obstaranie notebooku alebo dvoch rovnako výkonných alebo výkonnejších počítačov.
Nižšie udávame tabuľku porovnania bežných veľkostí displeja. Upozorňujeme, že sa jedná o obvyklý stav, samozrejme existujú malé notebooky s pomerne dobrým výkonom, ich cena však už tak príjemná nie je. Rovnako tak pri veľkých notebookoch môže byť výkon nízky.
Čo očakávať od jednotlivých veľkostí displeja notebooku:
Veľkosť displeja | Zvyčajný výkon | Zvyčajný pomer cena/výkon komponent | Zvyčajná hmotnosť
(kilogram) |
Zvyčajná prenosnosť | Zvyčajná výdrž batérie |
10 – 12,5 palcov | Veľmi nízky | Obvykle zlý | cca 1 | Výborná | Dlhá |
13,3 – 14 palcov | Nízky až stredný | Stredný | 1 – 2 | Dobrá | Dlhá až stredná |
15,6 palcov | Stredný až vysoký | Dobrý | 1,5 – 3 | Dobrá až horšia | Stredná až krátka |
17 – 18 palcov | Vysoký | Dobrý | 2,5 – 4 | Zlá | Krátka |
Rozlíšenie
Vďaka vyššiemu rozlíšeniu sa vám na obrazovku zmestí viac okien a tiež textúry budú oveľa hladšie, pri najvyšších rozlíšeniach nie je ani možné rozoznať jednotlivé pixely, všetko vyzerá prirodzene a čisto. Rozlíšenie totiž znamená, z koľkých pixelov sa obrazovka skladá.
Reálne však až do veľkosti 15,6” nemá väčšie rozlíšenie ako Full HD (1920 x 1080 pixelov) príliš veľké benefity a 4K (3840 x 2160 pixelov) je potom holý nezmysel, ktorý iba zbytočne preťažuje grafickú kartu a znižuje výdrž batérie. Pokiaľ sa jedná o 15,6” a väčšie displeje, potom je optimálnou hodnotou 2K, alebo tiež QHD rozlíšenie, ktoré je napoly cesty medzi Full HD a 4K.
Rozlíšenie teda nie je zásadný parameter, ak je aspoň Full HD. Menším rozlíšením sa skúste vyhnúť. Jednotlivé pixely sú potom dobre rozoznateľné a ikony na ploche veľké. Text je horšie čitateľný. Výnimkou v tomto prípade sú malé notebooky s uhlopriečkou okolo 12 palcov, tie si vystačia aj s nižším rozlíšením.
- 1366 x 768 (HD): Obvykle pri lacných notebookoch, dnes už najnižšia hodnota, ktorú by ste mali pri notebooku tolerovať, túto hodnotu však ani nenáročným užívateľom nedoporučujeme. Vhodné na prezeranie webových stránok a ľahkú kancelársku činnosť.
- 1920 x 1080 (Full HD): Najvhodnejšie rozlíšenie pre notebooky s uhlopriečkou do 15,6”. Displej vykresľuje obraz dostatočne jemný pre multimédiá, hranie hier i náročnejšiu prácu.
- Retina displej: Špeciálne označenie pre displeje na notebookoch Apple, ktoré majú rozlíšenie 2560 x 1600 alebo 3200 x 1800. Na tomto rozlíšení už je veľmi ťažké rozpoznať jednotlivé pixely, všetko je hladké a vhodné pre sledovanie filmov a náročnejšiu grafickú prácu.
- 2560 x 1440 (QHD): Rozlíšenie podobné retina displejom, označenie QHD sa používa na počítačoch ostatných značiek ako Apple. Extrémne vysoká hustota pixelov, rozlíšenie ktoré ocenia profesionáli. Ideálne pre notebooky s uhlopriečkou 15,6 palcov a väčšou.
- 3840 x 2160 (4K/Ultra HD): Displeje s týmto rozlíšením majú veľmi jemný obraz. Cenovo výhodné je toto riešenie len pre grafikov alebo ostatných profesionálov, ktorí takú kvalitu displeja využijú na svoju prácu. Pokiaľ kupujete notebook so 4K rozlíšením a chcete na ňom hrať hry, alebo pracovať v náročných aplikáciách, budete potrebovať výkonnejšie grafické karty (RTX).
Technológia displeja
Rôzne technológie použité na displejoch ponúkajú rôzne množstvo zobrazených farieb a úrovní jasu, pričom čím vyššia možnosť jasu, tým lepšie. Vďaka vyššiemu jasu je displej čitateľný aj na priamom slnku. Technológiu displeja by ste mali riešiť len ak ste pokročilí používatelia, pretože dnes používané technológie bývajú všetky vhodné pre väčšinu používateľov, ktorí si rozdiel ani neuvedomia.
Väčšina notebookov používa IPS technológiu, ktorá má výborné pozorovacie uhly. Úplne výnimočne sa stretnete aj s OLED technológiou, ktorá by mala zaistiť lepší kontrastný pomer (kvalitnejší obraz), ale zatiaľ je u notebookov v plienkach a OLED displej môže byť aj pri 4K rozlíšení tak nejako zrnitý. Iným než vyššie uvedeným technológiám sa skôr vyhýbajte.
Matný alebo lesklý displej
Lesklý displej obvykle ponúka lepšie farby a temnejšiu čiernu, nepríjemné sú však odlesky vo svetlom prostredí. Dobrých výsledkov teda docieli iba v tme, ak ste však skôr sova ako škovránok, nemusí to hrať rolu. Niektoré lesklé notebooky využívajú antireflexnú ochranu, ktorá odrážavosť displeja znižuje. Ide o zlatú strednú cestu. V prípade dotykového displeja je displej takmer výhradne lesklý.
Matné displeje nevytvárajú odlesky a nebývajú tak náchylné na odtlačky prstov. Horšie u nich ale býva zobrazenie farieb a temnota čiernej farby. Čistenie takého displeja je tiež zložitejšie a poprskanie alebo poliatie ho môže poškodiť a vytvoriť škvrny.
Lesklé displeje by sme teda odporučili ľuďom, ktorí budú častejšie sledovať filmy a fotografie či na prezeranie webu. Matné displeje sa zase hodia skôr k pracovným a herným strojom. Dnes už väčšina notebookov využíva matné displeje alebo antireflexné úpravy.
Obnovovacia frekvencia
Parameter obnovovacej frekvencie naberá na dôležitosti najmä u hráčov, ktorí ocenia plynulejší zážitok z obľúbených herných titulov. Obnovovacia frekvencia sa uvádza v hertzoch (Hz), teda v počtoch obnovenia za sekundu. Bežné notebooky majú 60 Hz, tie herné potom 120 až 360 Hz. Je dôležité však poznamenať, že vysoká obnovovacia frekvencia potrebuje aj kvalitnú grafickú kartu, ktorá vyprodukuje pri hre dostatok snímok za sekundu (FPS).
Pokiaľ by ste totiž hrali najnovšie herné pecky na strednej triede grafických kariet, nemusíte sa pri vysokom nastavení detailov na oných 120 FPS vyhovujúcich 120 Hz monitore vôbec dostať. Pred kúpou teda overte, či je grafická karta pre vami hrané hry a obnovovaciu frekvenciu dostačujúca. Žiadny zásadný problém by sa síce nekonal, ale prečo kupovať 120 Hz monitor, keď budete využívať napríklad len polovicu frekvencie.
Farebné podanie
Pri notebookoch by malo byť tiež uvedené, aj keď to nie je vždy splnené, ako presne dokážu zobrazovať farby. Tento parameter sa uvádza v percentách farebného priestoru AdobeRGB a pre grafickú prácu by sa mal čo najviac blížiť 100%. Bežné herné notebooky môžu dosahovať hodnoty iba okolo 75 % a preto sa pre akúkoľvek grafickú prácu nemusia hodiť.
Zmyslom tohto ukazovateľa je to, aby sa aj po vytlačení zobrazovali farby čo najviac zhodné s tým, ako vyzerajú na monitore. Pokiaľ je však percentuálny podiel nízky (do 90 %), potom pracujete s farbami, ktoré v reáli budú vyzerať úplne odlišne. Pre predstavu, to, čo vidíte na hernom notebooku ako žiarivo žltú, môže byť v skutočnosti na kvalitnom monitore a pri tlači farba oranžová.
Konektivita
Aj ten najvýkonnejší notebook bude plniť zlú službu, pokiaľ bude jeho pripojenie k internetu pomalé, bude chýbať Bluetooth a k dispozícii bude iba jeden konektor USB 2.0. Konektivita je preto nezanedbateľným parametrom a vždy ju pred kúpou zohľadnite pri výbere, aby sa potom nestalo, že nebudete mať kam pripojiť myš. Jednotlivé pojmy si vysvetlíme nižšie.
- Externý monitor – Prácu vám uľahčí, ak pripojíte k notebooku externý monitor a zväčšíte si tak pracovnú plochu. To umožňujú konektory na prenos obrazu.
- USB – Tento konektor slúži na prenos dát a pripojenie napríklad myši či externej klávesnice. Prístroj by mal mať vždy minimálne 2 tieto konektory.
- Internet – Keď nie je WiFi dostupná a máte k dispozícii iba internetový kábel, budete potrebovať konektor pre Ethernet (RJ-45). Alternatívou môže byť USB sieťová karta.
- Čítačka pamäťových kariet – Ak radi fotíte, alebo sa fotením živíte, bez tohto konektora sa nezaobídete. Možné je dokúpiť čítačku, ktorú je možné pripojiť prostredníctvom USB, ale prídete tak o jeden USB konektor.
- Zvuk – Ak radi využívate drôtové slúchadlá, potom sa nezaobídete bez konektora Jack 3,5 mm. V prípade, že notebook disponuje USB-C konektorom, je možné dokúpiť redukciu.
Internetový konektor (Ethernet)
Počítače je možné pripojiť k internetu prostredníctvom WiFi alebo internetového kábla. Aj keď sa to môže zdať väčšine čitateľov podivuhodné, čím ďalej tým viac notebookov prichádza o internetový konektor v rámci úspory rozmerov. Pokiaľ teda konektor potrebujete, overte si pred kúpou, že ním notebook disponuje.
Dôležité je poznamenať, že pripojenie cez kábel je vždy stabilnejšie, rýchlejšie a má nižšiu latenciu, ako je to v prípade WiFi. Väčšina hráčov online hier preto využíva práve pripojenie prostredníctvom kábla, pokiaľ je to možné.
Tip: Ak ste zakúpili model bez sieťového konektora, nezúfajte. Na trhu je veľké množstvo pomerne lacných externých sieťových kariet, ktoré je možné pripojiť do USB portu a slúžia potom vlastne ako redukcia pre pripojenie káblového internetu.
WiFi
Aktuálne najčastejšie využívané WiFi karty v notebookoch sú štandardy WiFi 5 (802.11ac) a WiFi 6 (802.11ax). Pokiaľ by niektorý model disponoval staršou technológiou, jeho kúpu zvážte, pripojenie k WiFi bude pomalšie a menej stabilné.
Tip: Nefunguje vám WiFi karta? Skúste preinštalovať ovládače (drivers) WiFi a urobiť ďalšiu diagnostiku. O aktualizáciu by sa mal postarať sám Windows prostredníctvom služby Windows Update. Keď nie, na internete je celý rad návodov. Pokiaľ karta stále nebude fungovať, u väčšiny Windows notebookov strednej a vyššej cenovej kategórie ju možno vymeniť.
Prenos obrazu
Možno si zo starých notebookov či monitorov pamätáte VGA konektor s dvoma poistnými skrutkami. Tento konektor pre pripojenie externého monitora neskôr nahradilo HDMI (lichobežník) a Displayport (podobný ako HDMI, skosený je iba jeden roh). Na rozdiel od VGA tieto konektory dokážu prenášať oveľa väčší objem dát a sú tak nevyhnutné pre pripojenie monitorov s rozlíšením 2K (QHD – 2560 x 1440 px) a 4K (UHD – 3840 x 2160 px).
Dnes sú možnosti pripojenia monitora ešte rozmanitejšie a na prenos obrazu je možné využívať napríklad aj USB-C konektor, pokiaľ notebook, kábel, procesor a monitor túto funkciu podporujú. Na jednotlivé spôsoby prenosu obrazu sa pozrieme nižšie. Podľa vyššie uvedeného zoznamu je zrejmé, že podpora externého monitora závisí od veľkého množstva parametrov. Spravidla však nie je problém pripojiť jeden externý monitor.
HDMI
Prvým skutočne moderným konektorom na prenos obrazu sa stalo HDMI. To dokáže prenášať ako obraz, tak aj zvuk. Pokiaľ teda k notebooku pripojíte monitor či televíziu s reproduktormi, nemusíte riešiť druhý kábel. V prípade pripájania externých 4K monitorov však dajte pozor na generáciu HDMI. Na trhu nájdete HDMI 1.2 – HDMI 1.4, ktoré dokážu síce obraz prenášať, ale sú vhodné iba pre Full HD rozlíšenie (môžu stačiť aj pre 2K).
Pre pripojenie 4K monitora voľte HDMI 2.0 a novšie, ktoré dokáže prenášať 4K obraz s frekvenciou 60 hertz (Hz). Pre herné 4K monitory s vyššou obnovovacou frekvenciou než 60 Hz budete potrebovať Displayport.
USB-C
Niektoré moderné notebooky disponujú funkciou prenosu obrazu cez USB-C kábel. Túto funkciu však musí podporovať aj monitor. Výhodou je, že málo výkonné notebooky majú malé požiadavky na energiu a môžu (pri obojstrannej podpore) disponovať aj funkciou nabíjania cez USB-C kábel z monitora. Tým sa dá množstvo káblov okolo notebooku zásadne redukovať.
Prenos zvuku a Bluetooth
Väčšina prenosných počítačov má na svojom tele umiestnený konektor Jack 3,5 mm pre slúchadlá a reproduktory a niektoré aj separátny konektor pre mikrofón. Ak využívate káblové slúchadlá, tento konektor by vám mohol viac ako chýbať.
Pre bezdrôtové pripojenie slúchadiel, ale aj ďalších zariadení, slúži Bluetooth. Ten sa líši podľa generácií, pokiaľ je to možné, mal by notebook disponovať verziou Bluetooth 5.0 a vyššou. Dobre vyhovie aj verzia 4.2, pokiaľ sa pre vás nejedná o zásadný parameter. Prostredníctvom Bluetooth je možné pripojiť okrem slúchadiel aj myš či klávesnicu, alebo prenášať súbory. Tento prenos je však pomerne pomalý a tak ho dnes takmer nikto nevyužíva.
Dátové konektory
Po stranách notebooku by mali byť vždy rozprestreté minimálne 2 konektory USB. Tie poslúžia na pripojenie externého úložiska, ale najmä myši. Za zlatý stred považujeme konektory 3, ktoré umožnia pohodlné pripojenie externej klávesnice, myši aj externého úložiska (napríklad Flash disk). Na typy nielen USB konektorov sa zameriame nižšie.
USB 2.0
Staršia generácia USB konektora umožňujúca teoretickú rýchlosť prenosu dát 60 MB/s (megabyte za sekundu). Takýto konektor nie je vyhovujúci na prenos dát, pretože je oproti novým generáciám viac ako 10x pomalší. Dobre však vyhovie na pripojenie periférií (myš, klávesnica).
USB 3.0 a novšia
Novšia generácia klasického „plochého“ USB nesie označenie USB 3.0 až 3.2 a môže sa líšiť aj tvarom konektora. Za USB 3.2 sa totiž bežne označuje USB-C konektor. USB 3.0 poskytuje výrazný nárast prenosových rýchlostí oproti USB 2.0, teoreticky až desaťnásobný.
USB-C potom môže dosahovať rýchlosťou až 2500 MB/s, teda 42x vyššou ako USB 2.0. Tieto hodnoty sú však teoretické a môžu sa líšiť. Pravdou však zostáva, že sú tieto konektory zásadne rýchlejšie, než staršie generácie. Notebook by mal disponovať aspoň jedným USB 3.0 konektorom (v kombinácii s jedným USB 2.0) a jedným USB-C konektorom.
Thunderbolt 4.0
Vyzerá od pohľadu rovnako ako USB-C kábel, na rozdiel od neho však umožňuje až 4x rýchlejší prenos dát. Vďaka veľkému dátovému toku poslúži aj na pripojenie externej grafickej karty. Nenechajte sa však zmiasť rovnakým tvarom konektora, výhody Thunderboltu 4.0 využijete iba ak ho notebook aj kábel podporuje.
Čítačka pamäťových kariet
Pokiaľ fotíte, alebo disponujete tabletom či iným zariadením, ktorého úložná pamäť je tvorená pamäťovou (SD) kartou, potom oceníte čítačku pamäťových kariet. Tá je pre fotografov a kameramanov absolútnou nevyhnutnosťou. Pokiaľ však notebook týmto slotom nedisponuje, ale je pre vás napriek tomu výhodný, nezúfajte. V elektre je možné zakúpiť externú čítačku, ktorá sa do notebooku pripojí prostredníctvom USB.
CD / DVD mechanika
Takmer žiadny z aktuálne dostupných notebookov neobsahuje CD/DVD mechaniku. Tento kompromis zaviedli výrobcovia postupne už pred rokmi a to s cieľom úspory priestoru v notebooku. Mechanika zaberala aj cez 10% objemu zariadenia. Užívatelia už dnes CD mechaniky pri prenosných počítačoch, ale aj pri tých stolných požadujú čím ďalej tým menej.
Tip: Ak by vám mechanika chýbala, niektorí výrobcovia pridávajú externú mechaniku s možnosťou pripojenia USB káblom do balenia, alebo je možné dodatočne dokúpiť.
Klávesnica a touchpad
Klávesnicu a touchpad je nutné riešiť takmer vo všetkých cenových hladinách, pretože rozdiely sú obrovské. Notebook so skvelými komponentmi za dobrú cenu nemusí byť to najlepšie, keď bude práca na ňom otrasná. Najprv si ujasnite, či potrebujete numerickú klávesnicu (časť vpravo s číslami) a podsvietenie.
Určite si dajte pozor na klávesnice bez slovenskej lokalizácie, môžu mať inak rozložené písmená. Rozloženie si síce vo Windowse môžete nastaviť, ale potlač na klávesnici zostane. Ak pracujete často vo večerných hodinách, potom určite oceníte podsvietenú klávesnicu, ktorá vám uľahčí orientáciu. Podsvietenie je možné z pravidla vypnúť, nemusíte sa tak báť, že by svietila stále.
Touchpad je náhradou myši a na niektorých zariadeniach pracuje lepšie ako na iných. Ergonomickou legendou v tomto ohľade sú notebooky spoločnosti Apple, ktoré poskytujú skvele odladené dotykové plochy aj klávesnicu. Pokiaľ chýba notebooku numerická klávesnica, niektoré modely vedia touchpad podsvietiť a využívať aj na tieto účely, alebo ho majú rovno prevedený ako dotykový displej.
Tip: Pred kúpou skontrolujte užívateľské recenzie, či sa zákazníci na touchpad alebo klávesnicu nesťažujú. Pokiaľ medzi väčším množstvom recenzií na žiadny takýto problém nenarazíte, pravdepodobne bude všetko v poriadku.
Zvuk
Samotný výstup zvuku zaisťujú reproduktory, väčšinou dva na každej strane notebooku, ale nejakú oslnivú kvalitu zvuku spravidla nečakajte. Niektoré notebooky navyše nedisponujú ani stereo zvukom. Existujú však typy notebookov, pri ktorých je zvuk jedna z priorít. Tieto zariadenia sa pýšia podstatne kvalitnejšími stereo reproduktormi a dá sa povedať, že dokážu čiastočne simulovať aj subwoofer pre zvýraznenie basovej linky.
Aj keď výrobcovia často uvádzajú zvučných výrobcov reproduktorov, ako je Hartmann Kardon, Bang a Olufsen alebo JBL, kvalitný dodávateľ ešte v segmente notebookov nič neznamená. Stretli sme sa s celým radom notebookov cenou prekračujúcich 2 000 € a môžeme potvrdiť, že vysoká cena nie je zárukou kvalitného zvuku. Ten overíte iba osobnou skúsenosťou.
Kvalitným podaním zvuku spravidla disponujú skôr herné notebooky, ani u nich to však nie je pravidlom. Pokiaľ vám na tomto parametri veľmi záleží, prečítajte si užívateľské recenzie a ideálne si prístroj vypočujte priamo na špecializovanej predajni. Na YouTube sa môžete tiež stretnúť so štúdiovo nahranými zvukmi niektorých modelov. Pre bežných užívateľov je však zvuk viac ako dostatočný.
Konštrukcia
Stretnúť sa môžete s celoplastovými modelmi, kombináciou plastu a kovu či celohliníkovým šasi. Je zrejmé, že kovové modely budú vždy konštrukčne kvalitnejšie, nesú so sebou nižšie riziko vŕzgania pántov a sú celkovo odolnejšie a páčivejšie. Pritom váha nemusí byť nutne vyššia, než je tomu pri plaste.
Mimo samostatného materiálu sa však môžete zamerať aj na to, či laptop disponuje ľahkým prístupom do svojich „útrob“ a pridanie napríklad ďalšieho modulu RAM je tak jednoduché aj pre laika. Takéto ľahké otvorenie tiež uľahčí čistenie notebooku, či pre pokročilejších užívateľov prepastovanie procesora a grafickej karty. Spravidla sa v takom prípade jedná o otvorenie pomocou tlačidla či niekoľko málo skrutiek.
Z hľadiska konštrukčného prevedenia na tom býval najlepšie rad HP ProBook, dnes je však situácia iná a veľa konkrétnych výrobcov sa odporučiť nedá. Možnosti sa totiž líšia model od modelu.
Webkamera
Webkamery nechýbajú dnes snáď v žiadnom mobilnom zariadení a ani notebooky tomuto trendu neunikli. Vstavané kamery napríklad na videohovory nájdete predovšetkým nad monitorom notebooku a príliš sa nelíšia. Väčšinou ide o malú šošovku zapustenú do rámu notebooku na prvý pohľad takmer nepostrehnuteľnú. Tieto kamery nebývajú veľmi kvalitné a nie je sa čomu diviť, slúžia primárne na vizuálnu komunikáciu.
Na účely ochrany súkromia disponujú niektoré modely aj krytkou webkamery, ktorou sa dá šošovka prekryť a nikto vás tak nemôže proti vašej vôli sledovať. Táto možnosť je zaujímavým variantom pre užívateľov, ktorí si webkameru v záujme ochrany súkromia prelepujú.
Tip: Ak navštevujete niektoré pochybné weby či stránky pre dospelých, webkameru si vždy zakryte. Zručný hacker by vás mohol natáčať aj bez vášho vedomia.
Hmotnosť
To, koľko notebook váži kilogramov, by ste mali riešiť najmä v prípade, že ho budete denne prenášať. Na každodenné prenášanie je vhodná váha v rozmedzí 1 až 2 kilogramy. Je dobré si zistiť aj koľko váži samotný adaptér, ktorým sa nabíja notebook, pokiaľ ho budete chcieť nosiť so sebou. Rozdiely totiž bývajú aj v stovkách gramov a celkovú váhu značne ovplyvnia.
Hmotnosť väčšinou súvisí najmä s veľkosťou prenosného počítača, pokiaľ teda budete vyberať medzi 17” displejmi, potom bude nízka hmotnosť mimo dosahu.
Výdrž batérie
Rovnako ako nízku hmotnosť pri cestovaní oceníte aj vysokú výdrž. V tomto prípade však nedajte na to, čím sa chváli výrobca. Odporúčame prečítať si naše alebo cudzie recenzie, prípadne využiť videorecenziu na YouTube z reálneho testovania. Výrobcovia totiž hodnoty výdrže často nadsadzujú, alebo udávajú výdrž v nereálnych podmienkach nulovej záťaže notebooku. Reálna výdrž je vždy nižšia, než uvádza výrobca.
Pri notebookoch so skvelou výdržou môžete očakávať až 20 hodín pri bežnej záťaži, pri tých najvýkonnejších, ktoré nebývajú určené na cesty, počítajte maximálne so štyrmi hodinami na batériu, pričom notebook automaticky zníži výkon komponentov. Nízku váhu a dlhú výdrž nájdete obvykle pri modeloch s 10“ až 14“ displejom.
Cestovanie lietadlom
Cestujete často lietadlom s vašim notebookom? Potom si budete musieť dať pozor na ďalší parameter. Tým je maximálna kapacita batérie, ktorú môžete pri lete lietadlom prevážať. Na palubu lietadla s vami totiž môže zariadenie s maximálne 99,99 watthodinami (Wh) kapacity batérie.
Pokiaľ dávate notebook do odbavenej batožiny do podpalubia, musí byť vypnutý. Tieto podmienky sa môžu v iných častiach sveta líšiť, spravidla sa za maximum však považuje práve 99,99 Wh.
Možnosti výmeny komponentov
V kapitolách vyššie sme pri každom komponente spomenuli, či a akým spôsobom sa dá vymeniť. Ak ste však k tejto kapitole preskočili cielene, nájdete tu akýsi súhrn informácií. Pri väčšine Windows notebookov je možné niektoré komponenty bežne vymeniť či rozšíriť, v prípade zariadenia Apple to však možné nie je, preto sa zameriame práve na Windows.
Pred výmenou akýchkoľvek komponentov si overte pred nákupom nových ich kompatibilitu s vašim notebookom. Toto môžete overiť v manuáloch, na podpore výrobcu alebo prostredníctvom internetu (videonávody na YouTube).
Čo je možné vymeniť bežne
- Starú batériu za novú, kompatibilnú.
- Starý HDD disk za nový SSD disk formátu 2,5” s pripojením SATA III.
- Vymeniť SSD/HDD disk za iný s väčším objemom pamäte.
- Vymeniť SSD disk formátu M.2 s pripojením NVMe PCI-e za iný rovnakého formátu a pripojenie s vyššou rýchlosťou či kapacitou.
- Pridať druhý slot RAM, pokiaľ je v notebooku inštalovaný iba jeden. Toto je možné iba ak je RAM v slote (označenie SO-DIMM). Oba moduly RAM by mali byť vždy rovnaké (rovnaká frekvencia, napätie, pamäť a najmä časovanie CL).
- WiFi kartu v prípade, že nefunguje.
Čo je možné vymeniť výnimočne
- Procesor (iba u notebookov, ktoré disponujú procesorom určeným pre počítače).
- Grafickú kartu (len pri notebookoch, ktoré disponujú grafickou kartou v slote).
Cena notebooku
V dnešnej dobe zoženiete notebook, s ktorým je možné pracovať, už od 200 €. Pokiaľ priplatíte viac, dostanete samozrejme lepšiu kvalitu spracovania, vyšší výkon, väčší objem úložiska a doplnkové funkcie. Od ceny zhruba 800 € možno zaobstarať 15,6“ notebook, ktorý by mal zastať všetku bežnú kancelársku prácu, prezeranie filmov a internetu a to aj s viacerými otvorenými aplikáciami zároveň.
Pokiaľ chcete displej menší, je nutné za rovnaký výkon viac priplácať. Pri výbere odporúčame nepozerať sa len na cenu a ponúkaný výkon komponentov. Lacné ale výkonné notebooky majú problémy s výdržou, počtom a kvalitou konektorov a celkovým spracovaním. Vo výsledku tak máte výkon, ktorý ani nevyužijete a keď sa o to pokúsite, notebook sa vám prehreje.
Vždy je teda dobré nájsť kompromis medzi výkonom a kvalitou celkového spracovania v závislosti od ceny. Pre hranie hier vyhovie optimálne kategória od 1 000 € a pre profesionálnu prácu potom notebooky s cenou nad 1 600 €. Nižšie udávame jednotlivé cenové rozptyly a čo si za ne môžete kúpiť.
Notebooky do 240 €
V tejto cenovej hladine sú bežne notebooky s Windows v najnižších konfiguráciách s minimálnou pamäťou a slabším procesorom a takmer žiadnym grafickým výkonom. Do tejto kategórie sa tiež dostávajú niektoré netbooky a chromebooky, modely určené skôr na prehliadanie internetu, ktoré ale zvládajú aj niekoľko aplikácií otvorených zároveň a majú slušnú klávesnicu aj touchpad. Najväčšími výhodami týchto zariadení je ich mobilita a cena.
Notebooky do 600 €
Do 600 € už možno zohnať počítače s procesormi Intel Core alebo AMD Ryzen, ktoré majú 8 GB operačnej pamäte RAM, čo sú stroje dostačujúce pre väčšinu ľudí, ktorí potrebujú okrem internetu notebook používať aj na kancelársku činnosť a občasnú multimediálnu prácu. Nečakajte však skvelú kvalitu spracovania, dlhú výdrž a pozerajte sa skôr na 15,6“ modely, pokiaľ chcete dostatočný výkon.
Notebooky do 1 200 €
Akonáhle sa dostanete nad čiastku 600 €, môžete sa už pozerať na notebooky, ktoré majú slušný výkon a zároveň sú malé a vhodné na cestovanie. Tiež spracovanie a použité materiály už bývajú v tejto cenovej hladine spravidla oveľa lepšie a výnimkou nie sú celohliníkové modely.
V notebooku budete mať solídny procesor, výkonnejšiu grafickú kartu a najčastejšie 8 až 16 GB operačnej pamäte (RAM). Pokiaľ chcete v tejto cenovej hladine hlavne vysoký výkon aj na občasné hranie hier na menších detailoch, pozerajte sa skôr po väčšom displeji, ale neočakávajte nijako skvelé spracovanie, ani výdrž batérie nad 5 hodín.
Cenová hladina od 650 € do 1 200 € už je vhodná aj pre už pokročilejších užívateľov, ktorí by sa ale mali rozhodnúť, či chcú hlavne dobrý dizajn, spracovanie a výdrž, alebo skôr vysoký výkon.
Notebooky od 1 200 € do 1 800 €
Od čiastky 1 200 € už nájdete notebooky, pri ktorých nie je až tak nutné riešiť kompromis medzi výkonom, spracovaním a výdržou, aj keď do určitej miery to tak bude vždy. Notebooky bývajú skvele spracované a nájdete v nich 16 až 32 GB RAM.
V tejto sume sa dostávate aj k najlacnejším počítačom od spoločnosti Apple, kde oproti konkurentom bývajú slabšie komponenty, ale o to lepšie spracovanie a výdrž batérie a už spomínaný macOS systém, ktorý na svižný chod príliš výkonné komponenty nepotrebuje.
Táto cenová hladina vyhovie náruživým hráčom, rovnako ako grafikom, začínajúcim projektantom a budúcim inžinierom.
Výkonné notebooky nad 1 800 €
Kategória ponúka to najlepšie, čo je aktuálne na trhu. Okrem vysokého výkonu môžete dostať aj dlhšiu výdrž batérie, výbornú kvalitu spracovania a kvalitný displej. Tiež môžete zaobstarať počítače na dosť náročné práce s Windows alebo macOS v stredných až najvyšších konfiguráciách, pričom u tých najvyšších sa dostanete aj za hranicu 4 000 €.
Ďalšou možnosťou sú herné notebooky, kedy je od čiastky 1 800 € možné zohnať veľmi výkonný herný notebook s výkonnou grafickou kartou pre tie najnovšie herné tituly. Pri hernom notebooku počítajte s väčším displejom, menšou výdržou a vysokou hmotnosťou. U tohto typu môžete tiež počítať s bezproblémovou prevádzkou v prípade práce náročnej na výpočtovú kapacitu.
Keď si notebook môžete vyskúšať
Pokiaľ máte vyhliadnutý notebook a máte možnosť si ho ohmatať u kamaráta alebo napríklad v predajni, odporúčame zamerať sa na niekoľko vecí, vďaka ktorým môžete rýchlo zistiť, či je pre vás daný notebook vhodný. Úplne prvá vec je samozrejme vzhľad, nie je to však vec najdôležitejšia. Oveľa dôležitejšie si bude vyskúšať, či notebook pri bežnej manipulácii všelijako nevŕzga, či pôsobí odolne, či sa neprehýba a pôsobí dobrým dojmom.
V konštrukcii je dôležité venovať špeciálnu pozornosť displeju – ako veľmi je možné ho vyklopiť, či kĺb displeja dobre drží a displej teda nebude samovoľne padať dopredu či dozadu, alebo sa nepríjemne trepať napríklad pri jazde vo vlaku. Skontrolujte tiež pozorovacie uhly a kvalitu zobrazenia.
Ďalej si veľmi dobre vyskúšajte klávesnicu, či sa vám na ňu píše dobre – pritom ale myslite na to, že väčšinou človek potrebuje novú klávesnicu chvíľu používať, aby si na ňu zvykol. Nejde teda toľko o to, či na nej nerobíte preklepy, ale či sa klávesy dajú dobre stlačiť, priestor medzi klávesami sa neprehýba a ako kvalitne je vyriešené ich podsvietenie. Vyskúšajte si aj touchpad, či na ňom prsty kĺžu bez zádrhelov.
Čo hľadať v recenziách
Zamerajte sa najmä na to, či používatelia neuvádzajú problémy s nižšie uvedenými parametrami. Dbajte však iba na tie parametre, ktoré sú pre vás dôležité a zvážte, či je konkrétna užívateľská recenzia hodnotná.
- Prehrievanie procesora
- Krátka výdrž batérie
- Vŕzganie pántu monitora
- Nekvalitný alebo málo svietivý displej
- Hlučná prevádzka
- Problémy s touchpadom alebo klávesnicou
- Konštrukčné problémy
- Lesklý monitor