Menu

Recenzia Acer Chromebook 314

Pre nenáročných v kategorii Notebooky do 600 €

Klady

  • Solídny výkon s ohľadom na cenu
  • Dotyková obrazovka
  • Dlhšia výdrž batérie

Zápory

  • Lesklá obrazovka
  • Operačná pamäť iba 4 GB
  • Chrome OS
240 € Orientačná cena

Celkový výkon

Užívatelia s nárokmi na kanceláriu či surfovanie po internete nie vždy vyžadujú, aby vedel notebook spustiť hry, či treba strihať filmy. Pre týchto je k dispozícii špeciálna kategória notebookov zvaná „chromebook“. Ako už napovedá názov modelu Acer Chromebook 314, aj toto zariadenie obsluhuje operačný systém Chrome. Ten má výrazne nižšie požiadavky ako Windows, a tak beží aj so základným procesorom skutočne plynulo.

Výrobca zvolil pre toto zariadenie štvorjadrový procesor Intel Pentium N5030 pracujúci na takte 1,1 – 3,1 GHz. V spolupráci so 4 GB operačnej pamäte RAM pre základné využitie vyhovie výborne. Úložný priestor tvorí 128 GB pamäte typu Flash. Dáta sa v tomto prípade však typicky ukladajú na cloud, takže priestor chýbať nebude.

Operačný systém sám o sebe je výrazne jednoduchší ako MacOS či Windows. Ponúka síce veľmi obmedzené možnosti, na druhú stranu však funguje naozaj plynulo, šetrí dáta aj batériu a je úplne intuitívny. Na prácu v dokumentoch budete využívať aplikácie Google (Docs, Disk, Sheets,…). Typická je aj možnosť využitia gest.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Chrome OS

Procesor

Intel Pentium N5030

Počet veľkých jadier procesora

4

Počet malých jadier procesora

0

Frekvencia procesora (GHz)

1,1 – 3,1

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

430

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

911

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel UHD Graphics 605

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Výkon grafickej karty

184

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

4

Typ pevného disku

EMMC / FLASH

Kapacita pevných diskov (GB)

128

Konektivita

Tento ľahučký laptop je v zmysle konektivity pomerne solídny. Dvojicu konektorov USB 3.2 Gen 1 dopĺňajú ďalšie dva konektory typu USB-C. Externý monitor pripojíte prostredníctvom konektora USB-C. Internetový kábel pripojíte jedine prostredníctvom adaptéra, ktorý však nie je súčasťou balenia. Alternatívne je možné samozrejme využiť Wi-Fi 5.

Zariadenie umožňuje pripojiť microSD kartu ako rozšírenie úložiska či na prenos dát. Slúchadlá či reproduktor je možné prepojiť káblom Jack 3,5 mm. Slúchadlá je možné spárovať aj prostredníctvom Bluetooth 5.0. Nechýba webkamera s rozlíšením 720p.

Parameter Tento produkt
HDMI

Nie

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 5

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

2

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

Áno

Spracovanie a výdrž

Výrobca volil v tomto prípade kovové šasi, oproti starším generáciám sa teda zvýšila hmotnosť. Trochu prekvapivo narástli aj rozmery. Laptop zaťaží podľa výrobcu tašku zhruba o 1,7 kg, pričom jeho hrúbka robí približne 19,7 mm. Typickým znakom pre malé mobilné počítače je chýbajúca numerická klávesnica. Inak tomu nie je ani pri tomto modeli.

Zariadenie sa radí medzi chromebooky s väčším displejom, konkrétne 14 palcov v uhlopriečke. Na tejto ploche sa na IPS paneli realizuje rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov. Výdrž udávaná spoločnosťou Acer sa má pohybovať okolo 12,5 hodiny. V praxi bude pravdepodobne o niečo nižšia v závislosti na úrovni svietivosti displeja a ďalších parametroch.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

14,0

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Lesklý

Dotykový displej

Áno

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Nie

Rozšíriteľnosť

Nie

Aktívne chladenie

Nie

Udávaná výdrž (h)

12,5

Materiál konštrukcie

Hliník

Hrúbka (mm)

19,7

Hmotnosť (kg)

1,7

Názory používateľov a ďalších expertov

Užívateľských hodnotení je skôr poskromne, ale tie, čo možno dohľadať, recenzovaný produkt chvália. Pozitíva smerujú k dlhej výdrži batérie, dostatočnému výkonu s ohľadom na využitie a celkovej jednoduchosti operačného systému. Negatíva používatelia nespomínajú, čo sa dá vzhľadom na cenu očakávať.

https://www.youtube.com/watch?v=OhkI1wf5eQ4

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Medzi hlavné prednosti Chromebooku 314 od spoločnosti Acer patrí skutočne príjemná cenovka v kombinácii s väčším displejom, než je u chromebookov bežné. Výrobca volil aj plochu displeja ako dotykovú, čo môže celý rad užívateľov oceniť.

Čo jednému vyhovuje, môže druhému vadiť. Na svoje si teda neprídu v tomto prípade náročnejší užívatelia, ktorí vyžadujú využitie špecifických programov. Systém Chrome totiž väčšinu dostupného softvéru nepodporuje, čo je jeho slabá stránka. Dotykový displej je určite príjemným doplnkom, aby však mohol fungovať, je lesklý. A sú to práve odlesky, ktoré môžu pri práci rušiť.

Záverečné zhrnutie

Acer Chromebook 314 je zaujímavým produktom pre nenáročných užívateľov cieliacich skôr na surfovanie na internete, prehrávanie médií či prácu v sade aplikácií Google než na čokoľvek iné. Výrobca použil základný, avšak moderný procesor, ktorý sa vyznačuje svojim úsporným prístupom k zdrojom batérie.

Na vyššie uvedené účely jeho výkon viac než vystačí. Laptop neodporúčame používateľom, ktorí potrebujú vykonávať prácu v iných programoch ako aplikáciách Google. Ak hľadáte zariadenie s operačným systémom Windows, ale stále solídnou cenovkou, pozrite sa napríklad na model Lenovo IdeaPad Duet 3.

240 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Acer Chromebook 314
Jakub Gulec
Jakub má v našom tíme na starosti primárne technicky zamerané témy. Notebookom sa venuje v našej redakcii od zahájenia našej spolupráce a venoval sa im aj v minulosti. Ľahko vám tak vysvetlí, prečo sa lacné notebooky príliš nehodia na hranie hier, ale kancelárskej práci výborne vyhovejú. Okrem prenosných počítačov nájdete jeho recenzie aj u počítačových komponentov, myší, klávesníc a celého radu ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Acer Chromebook 314

Acer Chromebook 314

240 € Orientačná cena