Menu

Recenzia Acer Nitro 5 NH.QBCEC.00F

v kategorii Herné notebooky

Klady

  • Vysoký výkon s ohľadom k cene
  • Vysoká obnovovacia frekvencia
  • Pomerne solídna klávesnica

Zápory

  • Plastové šasi
  • Obrazovka pôsobí lacným dojmom
  • Vysoká hmotnosť
1 100 € Orientačná cena

Celkový výkon

Acer Nitro 5 NH.QBCEC.00F patrí medzi herné notebooky určené pre stredne náročných hráčov. Osadený procesor AMD Ryzen 5600X disponuje celkom 6 veľkými jadrami, ktoré pracujú v rozmedzí taktov 3,3 – 4,2 gigahertz. Procesor má pomerne vysoké IPC, jedná sa tak o zaujímavú variantu práve pre hráčov. Obstojne si povedie ale aj pri profesionálnej práci.

Oproti svojim predchodcom dostal recenzovaný model grafickú kartu Nvidia GeForce RTX 3060 s maximálnym príkonom 95 wattov. Jedná sa o grafickú kartu novej generácie, ktorá dokáže pracovať pri FullHD aj s tými najnovšími hernými peckami. Nechýbajú inteligentné funkcie, ako je DLSS či obľúbený ray tracing. Počítajte ale s tým, že pri zapnutom ray tracingu a detailoch nastavených na maximum veľa dobrých výsledkov nedocielite. Stále sa jedná o vstupný model grafiky. K dispozícii je 6 GB grafickej pamäte, zariadenie tak možno využiť aj pre CAD programy či jednoduchšiu vizualizáciu a prácu s 3D grafikou.

Operačnú pamäť tvorí dvojica modulov DDR4 s celkovou veľkosťou 16 GB RAM. Moduly pracujú na takte 3 200 MHz, čo možno považovať ešte stále za priemer (január 2022). Užívateľ má k dispozícii celkom 1 000 GB voľného priestoru na rýchlom úložisku typu SSD NVMe PCIe. V tomto prípade ide o nadštandardný priestor na disku, obzvlášť v cenovej hladine, v akej sa recenzovaný model pohybuje.

Parameter Tento produkt
Herný výkon

Novšie herné tituly

Operačný systém

Windows

Procesor

AMD Ryzen R5 5600H

Počet veľkých jadier procesora

6

Frekvencia procesora (GHz)

3,3 – 4,2

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 357

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

9 563

Typ grafickej karty

Dedikovaná

Grafická karta

NVIDIA GeForce RTX 3060 (95 W)

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

6

Výkon grafickej karty

7 820

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

16

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

1 000

Konektivita

Na tele zariadenia nájdete celkom tri konektory typu USB 3. Tie dopĺňa jeden port formátu USB-C, ktorý ale bohužiaľ Thunderbolt nepodporuje. Aj tak však dobre poslúži na účely prenosu dát medzi notebookom a externým diskom, či napríklad smartfónom. Acer v rade Nitro myslí na hráčov a ich preferencie, preto ani pri tomto modeli nechýba port pre káblový internet a pre HDMI kábel. Prostredníctvom Jacku 3,5 mm môžete pripojiť svoje herné, alebo akékoľvek iné káblové slúchadlá. Na SD kartu ale budete potrebovať redukciu, zariadenie nemá slot priamo na jej čítanie.

Bezdrôtové pripojenie k internetu je dnes pri elektronike absolútnym štandardom. Líši sa však použitou technológiou. Acer volil pre tento model modernú Wi-Fi 6 (802.11ax). Tento novší variant je rýchlejší a spoľahlivejší, než staršia Wi-Fi 5. Bezdrôtové možnosti potom dopĺňa ešte modul Bluetooth 5. Webkamera nijako neprekvapila a využíva rozlíšenie 720p, pričom sa žiadnej nadštandardnej kvality záznamu nedočkáte.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

3

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Za posledných niekoľko generácií sa na prvý pohľad šasi veľmi nezmenilo. A treba dodať, že ani na ten druhý. Materiál je stále plast, stále sa však tiež jedná o jedno z lepších zariadení vyrobených z plastu. Displej tvorí 15,6 palcov veľká obrazovka využívajúca IPS panel s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 144 hertz. Povrch je matný, v každom ohľade sa tak jedná o prevedenie, ktoré cieli na kompetitívnych hráčov. Priemerné rozlíšenie dovoľuje grafickej karte generovať aj v náročnejších hrách vyšší počet snímok za sekundu.

Trochu nás prekvapilo, keď sme sa pozreli do špecifikácií na hmotnosť a porovnali ju s predchádzajúcou generáciou. Hmotnosť klesla o 0,1 kilogramu a zastavila sa na úrovni 2,3 kg. Áno, jedná sa stále o ťažký herný stroj, ale aspoň je vidieť, že sa výrobca s jeho hmotnosťou snaží niečo urobiť. V budúcnosti sa možno dočkáme herných notebookov okolo 1 200 € s fungujúcim chladením a hmotnosťou pod 2 kilogramy. Hrúbka konštrukcie je v zavretom stave 23,9 mm, Acer Nitro sa radí skôr medzi cvalíkov.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

144

Povrch displeja

Matný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Materiál konštrukcie

Plast

Hrúbka (mm)

23,9

Hmotnosť (kg)

2,3

Názory používateľov a ďalších expertov

Odborne zameraní experti hodnotia kladne najmä výnimočný pomer ceny a výkonu tohto modelu. Je pravdou, že na e-shopoch narazíte ešte na jeden či dva lacnejšie modely s podobnou konfiguráciou, spravidla sa však nestíhajú chladiť a výkon im razantne klesá. Odborníci označujú aj klávesnicu tohto modelu s ohľadom na obstarávacie náklady za pohodlnú. Bohužiaľ prichádza kritika smerom k displeju, ktorý sa žiadneho nadštandardného prevedenia nedočkal. Slabým miestom je aj batéria, ktorá vám bude pri bežnom užívaní miznúť pred očami. Produkt bol na trhu v čase písania recenzie (január 2022) nový, užívateľské recenzie tak neboli k dispozícii.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Acer Nitro 5 Shale je zariadenie čnejúce medzi konkurenciou svojou obstarávacou cenou, a to je napokon všetko, čo možno od tohto notebooku očakávať. Výrobca sa nesnaží používať nadštandardnú kvalitu materiálov, telo je bohužiaľ z plastu. Našťastie cieli hlavne a takmer iba na herný výkon, takže sa vám môže dostať do rúk zariadenie s naozaj solídnym výkonom. Hráča kompetitívnych hier poteší vysoká obnovovacia frekvencia displeja.

Aj keď chápeme, že musí výrobca niekde šetriť, aby mohol venovať viac financií do výkonu, niektoré parametre sa nám veľmi nepáčia. Zariadenie je, ako už sme uviedli vyššie, plastové. S tým sa spája aj jeho životnosť. Pokiaľ plánujete notebook prenášať každý deň, nejedná sa o vhodnú variantu. Túto tézu napokon podporuje aj ľahko podpriemerná výdrž batérie. Aj keď displej dokáže pracovať s vysokou obnovovacou frekvenciou, samotná kvalita zobrazenia nie je najlepšia. Žiadne korektné farby rozhodne neočakávajte.

Záverečné zhrnutie

Acer Nitro 5 Shale vybavený grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 3060 95 W a procesorom AMD Ryzen 5600H si hravo poradí s každým športovým herným titulom. Práve pri kompetitívnych hrách si vedie tento model najlepšie, využijete totiž naplno možnosti vysokej obnovovacej frekvencie displeja. Bohužiaľ to je presne to, na čo je tento model úzko určený. Pokiaľ zháňate pracovný notebook s dedikovanou grafickou kartou a budete ho denne prenášať, radšej sa zamerajte na odolnejšie produkty. Pre náročných hráčov sme pripravili aj recenziu jedného z najlepších herných notebookov na trhu – ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX.

1 100 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Acer Nitro 5 NH.QBCEC.00F
Jakub Gulec
Jakub plní v našej redakcii úlohu technického experta. Notebookom sa u nás venuje viac ako rok, problematikou počítačov sa však zaoberal ešte pred prácou u nás. Keď ho vidíte sledovať videá na YouTube, spravidla sa týkajú nových procesorov, grafických kariet a ďalších komponentov. Sám sa radí medzi hráčov, ľahko vám tak odporučí optimálny variant notebooku na základe toho, aký typ hier chcete hrať. Okrem herných notebookov sa venuje napríklad aj recenziám hier.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Acer Nitro 5 NH.QBCEC.00F

Acer Nitro 5 NH.QBCEC.00F

1 100 € Orientačná cena