Menu

Recenzia Acer TravelMate P2 NX.VRYEC

Pre nenáročných v kategorii Notebooky do 1 200 €

Klady

  • Široké možnosti konektivity
  • Nabíjanie cez USB-C
  • Možnosť upgradu notebooku

Zápory

  • Nižší výkon v kategórii
  • Displej je ľahko podpriemerný
680 € Orientačná cena

Celkový výkon

Model Acer TravelMate P2 patrí medzi obľúbené lacné varianty na cesty. A to nielen na cesty do školy, ale aj napríklad na účely prezentácií. Notebook je vybavený pomerne základným procesorom AMD Ryzen 5450U so štvoricou jadier pracujúcich v rozmedzí taktov 2,6–4,0 gigahertz. Pretože nie je zariadenie vybavené samostatnou grafickou kartou, budete sa musieť spoľahnúť na tú integrovanú. Tá postačí na prehliadanie internetu, základnú prácu s 2D grafikou a aj niektoré veľmi nenáročné herné tituly (napríklad League of Legends).

Zariadenie disponuje 8 GB operačnej pamäte DDR4 s frekvenciou 3 200 MHz. Zaujímavá je možnosť budúceho rozšírenia operačnej pamäte, tá by mala byť osadená iba v jednom z dvoch slotov. Pokiaľ by vám teda 8 GB nestačilo, môžete dokúpiť ďalších 8 GB a do notebooku ich doplniť. Úložisko je tvorené rýchlym SSD NVME diskom s kapacitou 512 GB, čo je s ohľadom na účel využitia tohto modelu viac ako dosť.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows

Procesor

AMD Ryzen 5450U

Počet veľkých jadier procesora

4

Počet malých jadier procesora

0

Frekvencia procesora (GHz)

2,6 – 4,0

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

AMD Radeon RX Vega 6 (Ryzen 4000/5000)

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Výkon grafickej karty

967

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

512

Konektivita

Recenzovaný model Acer TravelMate P2 je svojou konektivitou pomerne špecifický. Vybavený je dobre, ale skôr s ohľadom na kompatibilitu so starším príslušenstvom. Na tele tak okrem klasického HDMI konektora nájdete aj VGA pre pripojenie zastaralejších projektorov či monitorov. Nechýba však aj trojica zdierok typu USB-A, jedno USB-C a jeden kombinovaný konektor Jack 3,5 mm. Bezdrôtové prepojenie zaistí Bluetooth 5.0 a pripojenie k internetu potom Wi-Fi 6. Trochu prekvapivo nechýba ani čítačka SD kariet. Webkamera pracuje s rozlíšením 720p, čo je v tejto cenovej hladine typické.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

3

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Šasi notebooku je tvorené plastovými dielmi, kvalita pritom nie je nijako nadštandardná. Jedná sa o obyčajný, malý a ľahký plastový notebook, ktorý sa zvýšenou odolnosťou nepýši. Na druhú stranu je konštrukcia stabilná a dobre prevedená. Displej s uhlopriečkou 15,6 palca veľkou využíva rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov a je tvorený IPS panelom. Nie je žiadnym prekvapením, že je obnovovacia frekvencia iba 60 hertzov a svietivosť nikoho neoslní. Na jasnom dennom svetle pri práci vonku toho na obrazovke veľmi neuvidíte. Čo poteší je ale matná povrchová úprava displeja, ktorá bráni nechceným odleskom.

Hrúbka tela sa zastavila na 19,9 milimetroch, hoci notebook nie je vyslovene tučný, medzi najtenšie rozhodne nepatrí. Podľa výrobcu by zariadenie malo na jedno nabitie zvládnuť asi 12 hodín, v praxi bude tento čas ale určite podstatne kratší (ako je to pri väčšine notebookov).

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Matný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

12

Materiál konštrukcie

Plast

Hrúbka (mm)

19,9

Hmotnosť (kg)

1,80

Názory používateľov a ďalších odborníkov

Užívateľské recenzie sú výhradne kladné, je ich však naozaj málo. Tie dohľadateľné označujú model TravelMate P2 za lacný variant profesionálneho notebooku. Odborníci oceňujú model najmä pre jeho nižšiu hmotnosť v cenovej hladine, tichú prevádzku pri nižšej záťaži, možnosť nabíjania cez USB-C, ale aj integrovaný konektor typu VGA. Naopak výčitky smerujú k displeju. Farby nie sú optimálne, obrazovka nijako zvlášť veľmi nesvieti a kontrastný pomer je skôr podpriemerný.

Na videu nižšie sa môžete pozrieť na prístup do vnútrajška notebooku a možnosti upgradu.

Hlavné klady a zápory

My si na tomto modeli najviac ceníme jeho široké možnosti konektivity. Notebooku nič nechýba po stránke moderných, ani starších konektorov. Výhodou na cestách je tiež možnosť nabíjania cez USB-C konektor, ktorý je možné využiť na pripojenie dokovacej stanice a umožňuje prenos obrazu v štandarde DisplayPort. Zariadenie ľahko otvoríte, môžete tak v prípade potreby bez problémov rozšíriť operačnú pamäť, úložisko, či iba odstrániť prach pre lepšie chladenie.

Trochu nás mrzí prevedenie displeja, ktoré zodpovedá skôr najnižšej cenovej hladine. Pokiaľ teda hľadáte notebook pre prácu s grafikou či fotografiami, nejedná sa o ideálny variant. V porovnaní s konkurenčnými modelmi v rovnakej cenovej hladine je potom výkon ľahko podpriemerný, avšak nijako výrazne.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou konkurenciou pre porovnanie je model ExpertBook B2 B2502CBA od spoločnosti Asus. Ten sa už v základe podobá radu TravelMate, ale tak nejako na steroidoch. Konštrukcia je prevažne kovová, tenšia, ľahšia. Skrýva v sebe výkonnejší procesor, displej plní požiadavky náročnejších užívateľov lepšie a obrazovka je dotyková. Konektivita oboch radov je pritom na rovnakej úrovni, aj ExpertBook disponuje portom VGA.

Prečo teda neodporúčame skôr ExpertBook? Zásadným rozdielom je cena. Pokiaľ teda hľadáte lacný model na cesty, ku ktorému pripojíte aj staré príslušenstvo, Acer TravelMate P2 je optimálnym variantom.

Záver

TravelMate P2 ponúkne dostatočný výkon na prehliadanie internetu, kancelársku a menej náročnú profesionálnu prácu a to všetko v pomerne dobre prenosnom tele. To je tvorené plastom a umožňuje ľahký prístup k základnej doske. Vďaka tomu si používateľ môže v prípade potreby rozšíriť operačnú pamäť či úložisko bez pomoci odborníkov. Displej je vo svojej cenovej hladine ľahko podpriemerný. Niektorých užívateľov poteší aj fyzická krytka webkamery, ktorá vám zaručí súkromie.

Ak hľadáte alternatívu na cesty, netrváte na operačnom systéme Windows a nevadí vám si priplatiť, odporúčame voliť Apple Macbook Air M1. Jeho konštrukcia je kvalitnejšia a batéria vydrží výrazne dlhšie. Na druhú stranu ale počítajte so zlou konektivitou.

680 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Acer TravelMate P2 NX.VRYEC
Jakub Gulec
Jakub sa venuje v našej redakcii najmä technológiám a elektronike. Notebooky patria medzi jeho najrozsiahlejšie spracované témy, problematike sa totiž nevenuje iba v práci, ale aj ako koníčku vo voľnom čase. V cenovej relácii do 1 200 € vám odporučí to najlepšie, čo je na trhu aktuálne na zohnanie. Okrem notebookov nájdete jeho recenzie aj u ďalšej elektroniky a elektrického náradia, ako sú napríklad aku vŕtačky, alebo štiepačky dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Acer TravelMate P2 NX.VRYEC

Acer TravelMate P2 NX.VRYEC

680 € Orientačná cena