Menu

Recenzia Apple Macbook Air 2020 M1 256GB

89,5 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Apple notebooky

Klady

  • Úplne tichá prevádzka
  • Vynikajúca cena
  • Dlhá výdrž batérie

Zápory

  • Menšia operačná pamäť
  • Menší počet konektorov
  • Pripojí iba jeden externý displej
1 000 € Orientačná cena

Celkový výkon

Srdcom MacBooku Air 2020 M1 je procesor Apple M1 s inštrukčnou sadou ARM. To laikovi nič moc nepovie, zjednodušene povedané teda ide o rovnaký typ procesorov, aké máme v smartfónoch. Tento typ procesorov sa vyznačuje vysokým výkonom a efektivitou napájania. To zaisťuje dlhú výdrž batérie pri zachovaní solídneho výkonu. Integrovaná grafická karta na rozdiel od drahších modelov disponuje iba 7 jadrami, ktoré však skvele vyhovejú pri kancelárskom využití, na cestách aj občasnej grafickej práci. V dosahu je tiež plynulá grafická práca v 2D priestore.

Plynulú prevádzku mimo procesora zaisťuje aj operačná pamäť napevno s procesorom prepojená. Vďaka tomu poskytuje nízku latenciu (práca je ešte plynulejšia), ale nemožno ju rozšíriť. Celkom 8 GB operačnej pamäte RAM pracujúcej na frekvencii 4266 MHz dodá dostatok „šťavy“ pre bežnú kancelársku prácu. Úložisko o veľkosti 256 GB tiež postačí, navyše je riešené rýchlym SSD PCIe diskom.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

MacOS

Procesor

Apple M1

Počet veľkých jadier procesora

4

Počet malých jadier procesora

4

Frekvencia procesora (GHz)

0,6 – 3,2

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 514

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

7 800

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Apple M1 7 jadier

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

4 266

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných diskov (GB)

256

Konektivita

Procesor Apple M1 okrem nesporných výhod prináša aj niektoré nevýhody. Jednou z nich je obmedzený počet dátových prepojení. Dostupné sú tak iba dva konektory. To je z časti kompenzované ich technológiou, jedná sa totiž o veľmi rýchle konektory typu Thunderbolt 3. Oba podporujú funkciu napájania, prenosu obrazu, dátového prenosu, nie však pripojenie externej grafickej karty. Bez dokovacej stanice pripojíte iba 1 externý monitor. Pre pripojenie drôtových slúchadiel potom poslúži konektor Jack 3,5 mm.

Internetová prípojka chýba a tak výrobca stavil na moderný štandard bezdrôtového pripojenia WiFi 6 (802.11ax). Príslušenstvo vrátane bezdrôtových slúchadiel potom bez problémov pripojíte štandardom Bluetooth modernej verzie 5.0 so zvýšenou stabilitou pripojenia. Webkamera sa oproti predchádzajúcim generáciám nezmenila, stále poskytuje rozlíšenie 720p. Výsledný obraz je však o niečo málo vylepšený pomocou šikovných algoritmov.

Parameter Tento produkt
HDMI

Nie

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

0

USB-C

0

Thunderbolt

2

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Hliníkové šasi s logom nahryznutého jablka je už roky synonymom kvalitného prevedenia prenosného počítača. Obrazovku tvorí IPS displej poskytujúci kvalitné zobrazenie farieb a výborné pozorovacie uhly (obrazovka je čitateľná aj pri pohľade zo strany). Na uhlopriečke 13,3 palcov sa rozprestrelo rozlíšenie 2 560 x 1 600 px. To zaistí veľmi jemné zobrazenie a jednotlivé pixely nemožno rozoznať. Lesklý povrch displeja dovolí kvalitnejšiu reprodukciu farieb, na druhú stranu odráža v preslnenom prostredí odlesky.

Hmotnosť sa zastavila iba na 1,29 kg a spadá tak medzi najľahšie produkty v našom výbere. Hrúbka 16,1 mm v kooperácii s kompaktnou uhlopriečkou priamo nabáda k častému prenášaniu a práci na cestách. Vo večerných hodinách potom pomôže podsvietenie klávesnice, tradične veľmi intuitívne a ergonomicky spracované. Ak však pracujete často s číslami, môže vám chýbať numerická klávesnica.

Pasívne chladený procesor vďaka energetickej úspornosti negeneruje veľké množstvo tepla, MacBook Air je aj bez aktívneho chladenia na dotyk skôr teplý, než horúci. Pri kratších náročných výpočtových operáciách sa výkon príliš nelíši od MacBooku Pro 2020 M1. Veľkým benefitom sa stala aj dlhá výdrž batérie. Výrobca sľubuje až 15 hodín sledovania videí na jedno nabitie a užívateľské recenzie tézu podporujú.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

13,3

Rozlíšenie displeja

2 560 x 1 600

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Lesklý

Svietivosť displeja (NITS)

400

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Nie

Aktívne chladenie

Nie

Udávaná výdrž (h)

15

Materiál konštrukcie

Hliník

Hrúbka (mm)

16,1

Hmotnosť (kg)

1,29

Záver

MacBook Air 2020 M1 so 7 jadrovou integrovanou grafickou kartou je základným modelom radu vydaného koncom roka 2020. Za prijateľné investičné náklady ponúka kompaktné a výkonné riešenie pre kancelársku prácu a využitie výpočtovej techniky na cestách. Dlhá výdrž batérie zaistená vysokou efektivitou použitých komponentov poteší aj veľmi aktívnych užívateľov. Pevné šasi z hliníka potom pôsobí tradične kvalitným dojmom. Medzi nevýhody je možné zaradiť nižší grafický výkon než v prípade drahších modelov, menšiu operačnú pamäť a osadenie obyčajnej dvojice dátových/obrazových konektorov. Ak cielite na grafickú prácu, skúste sa pozrieť na výkonnejší MacBook Pro 13 2020 M1.

1 000 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple Macbook Air 2020 M1 256GB | Hodnotenie: 89,5 %
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Notebooky patria medzi jeho hlavné témy, na ktoré sa zameriava nielen profesne, ale aj vo voľnom čase. V kategórii notebookov spoločnosti Apple vám priblíži najväčšie benefity, ale aj negatíva, ktoré so sebou priniesli procesory Apple M1. Okrem MacBookov sa venuje aj tabletom so systémom iOS, rovnako ako iPhonom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Apple Macbook Air 2020 M1 256GB

Apple Macbook Air 2020 M1 256GB

1 000 € Orientačná cena