Menu

Recenzia Apple Macbook Pro 13 2020 M1 512GB

91,2 % Celkové hodnotenie

Predtým sme odporúčali v kategorii Apple notebooky

Klady

  • Výkon pre grafikov a kancelárie
  • Dva konektory Thunderbolt
  • Dlhá výdrž batérie

Zápory

  • Vysoká cena
  • Menšia operačná pamäť
  • Menší počet konektorov
1 200 € Orientačná cena

Celkový výkon

MacBook Pro 13 2020 s prvou generáciou procesora spoločnosti Apple nesúci označenie M1 prináša rapídny nárast výkonu, ale aj výdrže batérie v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi MacBookov. MacBook poteší stredne náročných užívateľov požadujúcich spoľahlivé zariadenie pre kancelársku či pokročilejšiu grafickú prácu. Dobre obstojí aj pri strihu videa a vo všetkých 2D operáciách.

Procesor pozostáva zo 4 výkonných a 4 úsporných jadier a je postavený na inštrukčnej sade ARM. Novo sú tak k dispozícii aj aplikácie určené pre iPhony. Výkon bohužiaľ nemožno porovnávať s procesormi určenými pre Windows (Intel a AMD), pretože sa jedná o odlišnú technológiu. Na procesore je pevne ukotvená osemjadrová integrovaná grafická karta, ktorá poslúži najmä pre 2D aplikácie, avšak zvládne aj niektoré nenáročné hry.

Do vienka dostal tento model 8 GB operačnej pamäte RAM pracujúcej na frekvencii 4266 MHz. To postačí všetkým bežným používateľom. Operačná pamäť je napájaná spoločne s procesorom, nemožno ju teda rozšíriť. Pre náročnejších užívateľov je však k dispozícii aj model so 16 GB RAM. V prípade tohto vybraného produktu úložný priestor riešený ako rýchle SSD PCIe ponúka miesto pre 512 GB dát. Ide o hodnotu, ktorá vyhovie aj stredne náročným užívateľom. Tiež úložisko nemožno rozšíriť, pri kúpe teda zvážte, či si s týmto objemom pamäte vystačíte.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

MacOS

Procesor

Apple M1

Počet veľkých jadier procesora

4

Počet malých jadier procesora

4

Frekvencia procesora (GHz)

0,6 – 3,2

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 514

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

7 800

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Apple M1 8 jadier

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

4266 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

512

Konektivita

Prvá generácia procesora Apple M1 trpí neduhom veľmi obmedzenej konektivity. K dispozícii sú iba dva konektory USB-C/Thunderbolt 3 s vysokými prenosovými rýchlosťami a podporou nabíjania. Ostatne práve tieto konektory slúžia aj na pripojenie zdroja. Pri kontinuálnom pripojení k zdroju prúdu tak zostáva k dispozícii iba jeden voľný konektor. Pripojiť je možné iba jeden externý monitor, pre pripojenie väčšieho počtu monitorov je nutné dokúpiť vhodnú dokovaciu stanicu. Nechýba ani zvukový konektor Jack 3,5 mm.

Bezdrôtové pripojenie k internetu zaisťuje štandard WiFi 6 (802.11ax) s vysokými prenosovými rýchlosťami a vylepšenou stabilitou pripojenia. Slúchadlá a iné bezdrôtové zariadenia s laptopom prepojíte prostredníctvom moderného protokolu Bluetooth 5.0. Webkamera poskytuje rozlíšenie 720p, inak tiež označované ako HD. Oproti predchádzajúcim modelom sa však kvalita prenášaného obrazu trochu zlepšila.

Parameter Tento produkt
HDMI

Nie

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

0

USB-C

0

Thunderbolt

2

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Precízne spracovanie je doménou všetkých MacBookov a modely z roku 2020 na tom nie sú inak. Celokovová unibody konštrukcia je pôsobivá a elegantná, zároveň však dostatočne odolná. Uhlopriečka displeja 13,3 palcov skvele vyhovie kancelárskemu využitiu a poteší pri pravidelnom prenášaní. Výrobca zvolil pre obrazovku technológiu IPS, vynikajúcu medzi ostatnými skvelými pozorovacími uhlami a výbornou kvalitou farieb. S rozlíšením 2 560 x 1 600 px je obraz veľmi jemný. Displej má lesklú úpravu, farby sa tak zobrazujú kvalitnejšie, ale v slnečnom prostredí sú pozorovateľné odlesky.

Tradične kompaktná konštrukcia si udržala hmotnosť predošlých generácií 1,4 kg. S hrúbkou iba 15,6 mm prístroj priamo nabáda k pravidelnému prenášaniu. Klávesnici nechýba voliteľné podsvietenie klávesov, riadok funkčných klávesov sa opäť dočkal riešenia formou úzkeho dotykového panelu. To a aktívne chladenie sú zároveň najväčšie odlišnosti oproti lacnejšej verzii MacBook Air M1 2020. Aktívne chladenie pomôže pri dlhšie trvajúcej vysokej záťaži, napríklad pri renderovaní videí a iných výpočtových aplikáciách. Batéria sľubuje až 17 hodín prehrávania videí.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

13,3

Rozlíšenie displeja

2 560 x 1 600

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Lesklý

Svietivosť displeja (NITS)

500

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Nie

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

17

Materiál konštrukcie

Hliník

Hrúbka (mm)

15,6

Hmotnosť (kg)

1,4

Názory používateľov a ďalších expertov

Užívatelia, ktorí sa pre kúpu tohto modelu rozhodli, kladne hodnotia najmä až prekvapivý nárast výkonu prichádzajúci s novým procesorom M1. Tento prechod podľa nich nepriniesol žiadne zásadné problémy, postupne je natívne dostupných viac a viac profesionálnych aplikácií, ktoré ste boli zvyknutí využívať na staršom MacBooku s procesorom Intel.

Experti potom hodnotia tento model za veľmi vydarený po všetkých stránkach, na druhej strane je v očiach všetkých pomerne zložité nájsť reálne výhody tohto modelu Pro oproti modelom MacBook Air. Výraznejší rozdiel vo výkone sa prejaví najmä pri zložitých dlho trvajúcich výpočtových operáciách, kedy sa do zaistenia dostatku výkonu zapojí aj aktívne chladenie.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

MacBook Pro 13 M1 je profesionálny laptop určený primárne pre tvorcov, či už sa jedná o strih videí, alebo prácu s grafikou a hudbou. Vďaka aktívnemu chladeniu má procesor M1, aj keď je zhodný s MacBookom Air M1, vyšší výkon pri náročných výpočtových operáciách. Dlhá životnosť batérie je potvrdená v celom rade testov a zodpovedá špecifikáciám výrobcu.

Aj keď je pozitív nemálo, nájdu sa aj negatíva. MacBook Pro M1 nepatrí medzi lacné zariadenia, jeho obstaranie siahne do vašej peňaženky už hlbšie. Operačná pamäť je voliteľná do maxima 16 GB a aj počet konektorov je nižší. Konektory Thunderbolt by teoreticky mali podporovať aj možnosť pripojenia externej grafickej karty, avšak procesor M1 túto funkciu ešte neumožňuje.

Záverečné zhrnutie

Model MacBook Pro 13 2020 M1 ponúka skvelý výkon pre využitie pri kancelárskej práci, strihu a editácii videí aj práci s 2D grafikou. Poteší dlhou výdržou batérie, vysokým výkonom vzhľadom na svoje určenie a vysokou kvalitou prevedenia. Horšie je na tom potom stranou konektivity. Iba dva konektory a z toho plynúca možnosť pripojenia iba jedného externého monitora môžu byť pre niektorých užívateľov prekážkou. Procesor taktiež nepodporuje pripojenie externej grafickej karty (konektor thunderbolt toto väčšinou umožňuje). Pre užívateľov zameraných skôr na kancelárske využitie, než grafickú prácu, môže byť zaujímavým variantom MacBook Air 13 2020 M1.

1 200 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple Macbook Pro 13 2020 M1 512GB | Hodnotenie: 91,2 %
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Notebooky patria medzi jeho hlavné témy, na ktoré sa zameriava nielen profesne, ale aj vo voľnom čase. V kategórii notebookov spoločnosti Apple vám priblíži najväčšie benefity, ale aj negatíva, ktoré so sebou priniesli procesory Apple M1. Okrem MacBookov sa venuje aj tabletom so systémom iOS, rovnako ako iPhonom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Apple Macbook Pro 13 2020 M1 512GB

Apple Macbook Pro 13 2020 M1 512GB

1 200 € Orientačná cena