Menu

Recenzia Apple Macbook Pro 13 2022 M2 256GB

92,2 % Celkové hodnotenie

Top cena/výkon v kategorii Apple notebooky

Klady

  • Podstatne vyšší grafický výkon
  • 67 wattová nabíjačka v balení
  • Dlhá výdrž batérie

Zápory

  • Stále rovnaké telo ako v minulosti
  • Chýba MagSafe a čítačka SD kariet
  • Pripojíte iba 1 externý monitor
1 600 € Orientačná cena

Celkový výkon

Recenzovať MacBook Pro 13 2022 M2 nie je nič zložité, v zásade sa totiž od svojho predchodcu v mnohých parametroch nelíši. Stále sa jedná o poloprofesionálny model určený pre menších tvorcov, začínajúcich grafikov či editorov videí. Vďaka dlhej výdrži batérie ale poteší aj na cestách a pri kancelárskej práci nezaváha. Čo ho ale robí lepším než MacBook Air 2022 M2? Jedinou dôležitou zmenou, ktorá sa oproti predchodcovi ukazuje, je modernizácia po stránke výkonu.

Nový procesor má opäť 4 veľké a 4 malé jadrá, na tých veľkých však dosahuje frekvenciu až 3,4 GHz oproti predchádzajúcim 3,2 GHz. Spoločne s aktualizovanou architektúrou čipu tak môžete očakávať približne o 10 – 20 % vyšší výkon. To nie je žiadne svetoborné navýšenie, ale pre bežné činnosti bolo už s čipom M1 výkonu prebytok. Integrovaná grafická karta však dostala väčšie vylepšenia. Oproti predchádzajúcim 8 jadrám je v čipe osadených jadier hneď 10, navyše s aktualizovanou architektúrou.

Výrobca sľubuje pri rovnakom počte jadier navýšenie výkonu až o 35 %, a v tom nie sú tie dve jadrá navyše započítané. Reálny nárast by tak mohol priniesť aj cez 60 % výkonu k dobru. V čase písania tejto recenzie (jún 2022) však ešte neboli dostupné nezávislé testy, presnejšie číslo preto nemôžeme definovať. Lepšiu technológiu používa aj operačná pamäť, ktorá pracuje na frekvencii 6 400 MHz. K dispozícii máte 8 GB, rýchle SSD úložisko potom ponúkne 256 GB priestoru pre vaše dáta.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

MacOS

Procesor

Apple M2

Počet veľkých jadier procesora

4

Počet malých jadier procesora

4

Frekvencia procesora (GHz)

až 3,5

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 581

Výkon jedno jadro (Geekbench 5)

1 937

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

8 750

Výkon všetky jadrá (Geekbench 5)

8 960

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Apple M2 10 jadier

Typ operačnej pamäte RAM

DDR5

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

6400 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

256

Konektivita

Z jedného z neduhov prvej generácie s čipom M1 sa oficiálne stáva marketingová stratégia Applu. Lacnejšie MacBooky (Air a Pro 13) bohužiaľ aj s čipom M2 pripoja stále iba jediný externý displej. Výrobca tým dáva najavo, že týmito produktmi necieli na profesionálov, ale skôr na freelancerov. K dispozícii je dvojica portov Thunderbolt 3, ktoré ponúknu vysoké prenosové rýchlosti, slúžia na pripojenie externého monitora aj na nabíjanie. Na pravej strane šasi nájdete aj klasický slúchadlový konektor.

Bezdrôtové pripojenie k internetu nie je nijako problematické, Apple si dáva na tejto stránke veci záležať, použil preto opäť moderný modul Wifi 6 a Bluetooth 5. Na trhu sú síce už aj modernejšie štandardy, ale pôsobia skôr ako menšie vylepšenia ako veľký prelom. Kamera využíva opäť rozlíšenie 720p a opäť je to rovnaká hanba, ako pred dvoma rokmi. Na druhej strane platí, že ak sa zúčastňujete konferenčného hovoru cez internet, na pomalšom pripojení sa kvalita rovnako často zníži natoľko, že by vyššie rozlíšenie nehralo žiadnu rolu. Chýba nám slot pre SD kartu.

Parameter Tento produkt
Počet pripojiteľných monitorov

1

HDMI

Nie

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 3.0

0

USB-C

0

Thunderbolt

2

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Jedno nemožno Applu uprieť. Čo do kvality konštrukcie sa jeho produktom vyrovná len málo čo. Celokovové šasi je rovnaké ako pred dvoma rokmi, ale to nemusí byť nutne zle. Ostatne design je minimalistický, konštrukcia pevná a odolná a obrazovka bez zbytočného notcha, ktorý na ostatné modely Apple osadzuje. Je jednoducho tak nejako čistejšia a priamočiarejšia. Displej pracuje opäť s IPS technológiou, ponúkne svietivosť 500 NITov a perfektné pokrytie farebného gamutu DCI-P3. Rozlíšenie 2 560 x 1 600 pixelov sa nemení a je pre takúto malú obrazovku viac než dostatočné.

Monitor má lesklú povrchovú úpravu, ako ostatne u všetkých MacBookov. Nikoho asi neprekvapí, že sme sa dotykovej či preklápacej obrazovky ani tento rok nedočkali. Konštrukcia váži rovných 1,4 kilogramu a šasi má na výšku 15,6 mm. Namiesto funkčných klávesov je stále k dispozícii TouchBar, teda úzky displej na klávesnici s funkciou dotykového panelu s príkazmi. Aktívne chladenie vo vnútri tela zaistí o pár jednotiek percent vyšší výkon pri dlhodobej náročnej práci a batéria by mala zvládnuť až 17 hodín prevádzky. Poteší 67 wattový adaptér v balení.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

13,3

Rozlíšenie displeja

2 560 x 1 600

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Lesklý

Svietivosť displeja (NITS)

500

Dotykový displej

Nie

Podsvietená klávesnica

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

17

Materiál konštrukcie

Hliník

Hrúbka (mm)

15,6

Hmotnosť (kg)

1,4

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Za najväčší benefit tohto modelu môžeme považovať jeho výkon. Pokiaľ vezmeme do úvahy, s akou cenovkou prišiel do ponuky, jedná sa o naozaj zaujímavú ponuku. Oproti svojmu predchodcovi totiž pracuje integrovaná grafická karta o vyššie desiatky percent rýchlejšie, procesor už zrýchlil menej. V balení navyše nájdeme výkonný 67 wattový adaptér a istotou je aj dlhá výdrž batérie.

Čo nás ale trápi a trápilo nás to aj pred dvoma rokmi, keď vyšiel prvý MacBook s procesorom M1, je limit pripojiteľných monitorov. Externú obrazovku totiž pripojíte opäť iba jednu. Na rozdiel od ostatných aktuálnych modelov MacBooku, či už tých drahších alebo lacnejších, sa pri MacBooku 13 Pro nedočkáme MagSafe konektora. Stále chýba čítačka pamäťových kariet a šasi sa od predchodcu z roku 2020 nelíši vôbec nijako, a to ani hmotnosťou.

Porovnanie s alternatívami

Jasným konkurentom je MacBook Air M2. V prvých dňoch po prezentácii Applu na konferencii WWDC veľa odborníkov nový Air glorifikovalo, až neskôr si overili parametre uvedené výrobcom a začali svoje názory meniť. MacBook Air M2 sa totiž dočkal hneď niekoľkých vylepšení konštrukcie. Oproti MacBooku Pro 13 je o 160 gramov ľahší, 4,3 milimetra tenší (11,3 mm), ponúkne konektor pre MagSafe nabíjanie a tiež webkameru s rozlíšením 1080p. V týchto ohľadoch je Air vpredu a je rozhodne lepší, než MacBook Pro 13.

Situácia sa ale trochu zmení, pokiaľ sa zameriame len na najlacnejšie konfigurácie. MacBook Pro 13 má cenovku síce o niečo vyššiu, ponúkne ale o 25% vyšší výkon grafickej karty (10 oproti 8 jadrám grafiky) a v balení nájdete 67 wattový adaptér. MacBook Air M2 síce novo tiež podporuje 67 wattové nabíjanie, v krabici ale dostanete iba 30 W adaptér a výkonnejší musíte v prípade potreby dokúpiť. Jeho kúpa pritom v podstate zmaže rozdiel v cene týchto notebookov. Čo sa obrazovky týka, sú na tom oba porovnávané produkty v podstate rovnako.

Apple síce označuje panel použitý v modeli Air ako Liquid Retina Display a u MacBooku Pro za Retina Display, ale jedná sa čisto o marketingový ťah. Svietivosť obrazoviek je rovnaká, pokrytie farebného priestoru dobré, MacBook Air má monitor trochu väčší, ale je v ňom umiestnený výrez pre notch webkamery. Ak chcete na notebooku iba písať, pracovať s grafikou alebo vykonávať klasické kancelárske činnosti, odporučíme vám podstatne lacnejší MacBook Air M1. Tvorcom videí a náročnejším grafikom ale poslúži lepšie MacBook Pro 13 M2.

Záverečné zhrnutie

Najprv sme boli k MacBooku Pro 13 M2 trochu skeptickí, v priebehu jeho predstavenia sme nevedeli, čo si o tomto zariadení myslieť. Apple totiž iba zrecykloval staré telo a umiestnil doň modernejší procesor s lepšou grafikou a operačnou pamäťou. A to sa nakoniec ukázalo ako dobrý plán. Na rozdiel od na prvý pohľad značne zmodernizovanejšieho MacBooku Air M2 totiž nenarástla nijako zvlášť cena. Naopak výkon sa pohol o celé desiatky percent nahor.

MacBook Pro 13 M2 poslúži najlepšie tvorcom a grafikom, ktorí vyžadujú čo najvyšší grafický výkon za čo najprijateľnejší obnos financií. V tomto ohľade recenzovaný model v ponuke Applu nad ostatnými hravo víťazí. Pokiaľ chcete ale na notebooku skôr písať, upravovať fotky, pracovať s bežnou grafikou či v kancelárii, odporučíme vám MacBook Air 2020 M1. Áno, odporučíme vám variant M1, aj keď je k dispozícii MacBook Air M2. Rozdiel v cene medzi týmito produktmi je totiž naozaj podstatný.

1 600 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple Macbook Pro 13 2022 M2 256GB | Hodnotenie: 92,2 %
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Notebooky patria medzi jeho hlavné témy, na ktoré sa zameriava nielen profesne, ale aj vo voľnom čase. V kategórii notebookov spoločnosti Apple vám priblíži najväčšie benefity, ale aj negatíva, ktoré so sebou priniesli procesory Apple M1. Okrem MacBookov sa venuje aj tabletom so systémom iOS, rovnako ako iPhonom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Apple Macbook Pro 13 2022 M2 256GB

Apple Macbook Pro 13 2022 M2 256GB

1 600 € Orientačná cena