Menu

Recenzia Apple Macbook Pro 14 M1 PRO 10/14 jadier 512GB

96,6 % Celkové hodnotenie

Vynikajúci výkon v kategorii Apple notebooky

Klady

  • Vysoký výkon pre mediálnu tvorbu
  • Výborný OLED displej s variabilnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz
  • Konečne dobrá konektivita

Zápory

  • V porovnaní s konkurenciou vysoká cena
  • Macbook nemožno do budúcna akokoľvek rozšíriť
  • Výrez na webkameru
2 000 € Orientačná cena

Celkový výkon

Apple akoby vypočul kritiky a pokúsil sa o nápravu väčšiny nedostatkov, ktoré nespomínali len odporcovia, ale už aj tí najzarputilejší používatelia. Podrobnejšie si jednotlivé vylepšenia popíšeme na riadkoch nižšie. MacBook 14 M1 Pro je určený pre náročných užívateľov, ktorí ho využijú pri svojej náplni práce. Ide tak o optimálne zariadenie napríklad pre začínajúcich filmárov, youtuberov, grafikov či napríklad fotografov. Recenzovaný model síce nesklame ani bežných užívateľov, neprinesie im ale oproti výrazne lacnejším variantom Air a 13 Pro príliš výhod.

Procesor Apple M1 bol vylepšený na verziu M1 Pro. Tá v tomto prípade pozostáva zo 6 veľkých a 2 malých jadier. Takt sa pohybuje na rozmedzí 0,6 – 3,22 GHz, obdobne ako pri procesore M1. Vylepšenie teda spočíva najmä vo vyššom počte veľkých jadier, nielen však procesora. Vyšší počet jadier má tiež integrovaná grafická karta, v recenzovanom modeli je osadený variant so 14 jadrami grafiky. Nejedná sa o najvýkonnejší variant, zároveň však ponúka najlepší pomer ceny a výkonu.

Na čipe je z výroby pevne pritavená aj operačná pamäť typu LPDDR5 o veľkosti 16 GB. Pracuje na takte 6 400 Mhz, čo bolo v čase písania tejto recenzie (január 2022) úplne nadštandardné. Operačnú pamäť nemožno v budúcnosti s ohľadom na svoje prevedenie rozšíriť, rovnako ako úložný priestor. Ten tvorí 512 GB rýchleho SSD NVMe disku. Vybrali sme model s touto veľkosťou úložiska, pretože z nášho pohľadu dáva v kontraste s cieľovou skupinou najväčší zmysel. Výrobca ale ponúka cenovo odlišné varianty s menším aj väčším úložiskom.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

MacOS

Procesor

Apple M1 Pro

Počet veľkých jadier procesora

8

Počet malých jadier procesora

2

Frekvencia procesora (GHz)

0,6 – 3,2

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 534

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

12 370

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Apple M1 Pro 14 jadier

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Typ operačnej pamäte RAM

DDR5

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

16

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

6 400

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných diskov (GB)

512

Konektivita

Mnoho kritikov, ale aj priaznivcov Applu veľmi dobre nepochopilo, prečo výrobca u originálnych čipov M1 limitoval maximálny počet pripojiteľných monitorov na jeden. Tiež počet konektorov bol limitovaný na iba dva Thunderbolty a jeden Jack 3,5 mm. Macbooky s čipom M1 Pro a M1 MAX situáciu menia a prinášajú hneď 3 Thunderbolty, pričom je možné pripojiť až 3 externé displeje. Nechýba dokonca ani HDMI a čítačka pamäťových kariet. Vďaka tomu je zariadenie veľmi zaujímavé pre mediálnu tvorbu.

O bezdrôtové pripojenie k internetu sa stará modul Wi-Fi 6 (802.11ax) s vysokou stabilitou aj prenosovou rýchlosťou. Bezdrôtovú myš, ale aj slúchadlá k Macbooku 14 M1 Pro pripojíte bez problémov prostredníctvom technológie Bluetooth 5.0. Zlepšenie sa dostalo aj webkamere. Tá bola terčom kritiky už dlhé roky, pretože Apple zdatne osadzoval 720p webkameru aj do Macbookov s cenou cez 4 000 €. A pri takej cene úspora pár dolárov pri výrobe skrátka nešla opodstatniť. Macbook 14 M1 Pro prichádza konečne s webkamerou s rozlíšením 1080p.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

0

USB-C

0

Thunderbolt

3

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

1 080p

Spracovanie a výdrž

Nadštandardná dielenská kvalita spracovania je niečo, čím sa Apple pri svojich notebookoch môže pochváliť. Telo zariadenia je vysústružené z hliníka, pôsobí pevne, stabilne, nijako sa neprehýba. Na prvý dotyk cítite, že držíte v ruke spoľahlivý a luxusný produkt. Monitor má novo uhlopriečku 14,2 palcov, Apple teda robí v tabuľkách predajcov opäť neporiadok s divnou uhlopriečkou. Displej dostal rozlíšenie 3 024 x 1 964 pixelov a tvorí ho OLED panel s variabilnou obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. Chválime, to je rozhodne nadštandard.

Výrobca sa drží svojich štandardov kompaktnej konštrukcie, napriek tomu je laptop o kúsok masívnejší, než Macbooky s pôvodným procesorom M1. Na vine je potrebná väčšia kapacita batérie a tiež nutnosť lepšieho chladenia. Výstupom je ale stále ľahký notebook s hmotnosťou 1,6 kilogramu. Hrúbka šasi sa dostala na typických 15.5 mm, tu sa prekvapenie nekoná. Výrobca sľubuje až 17 hodín prevádzky, čo recenzenti napospol potvrdzujú.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

14,2

Rozlíšenie displeja

3 024 x 1 964

Technológia displeja

OLED

Obnovovacia frekvencia displeja

120

Povrch displeja

Lesklý

Svietivosť displeja (NITS)

1 000

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Nie

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

17

Materiál konštrukcie

Hliník

Hrúbka (mm)

15,6

Hmotnosť (kg)

1,6

Názory užívateľov a ďalších expertov

Pri recenzovaní produktov nezabúdame ani na skúsenosti iných odborníkov a tiež užívateľské hodnotenia. Experti dávajú tomuto modelu tie najvyššie známky a hovoria o ňom napospol kladne. Medzi najväčšie prednosti podľa nich patrí vysoko kvalitný displej vo všetkých ohľadoch, dlhá výdrž batérie, vysoký výkon, ale aj naozaj výnimočne dobré reproduktory. Kritika mieri k výrezu webkamery a absencii akejkoľvek možnosti budúceho upgradu či údržby.

Užívatelia sa vo svojich hodnoteniach s expertmi prekvapivo zhodujú, nebýva to totiž vždy pravidlom. Vadí im výrez webkamery v displeji, naopak si ale pochvaľujú perfektnú kvalitu a výkon, a to ako v zmysle prevedenia šasi, displeja alebo integrovaných reproduktorov. Dlhú výdrž batérie vnímajú ako podstatný benefit oproti konkurencii.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Z nášho pohľadu je tento Macbook zaujímavý najmä s ohľadom na dobrý pomer ceny a výkonu, teda najmä pokiaľ sa zaoberáte mediálnou tvorbou. V jednom balíčku totiž dostanete odladené zariadenie, ktoré strihá filmy bez zaváhania, ale aj profesionálny displej s dobrým zobrazením farieb. To všetko podporuje dobrá konektivita, výdrž batérie a prvotriedne reproduktory.

Znejú slová vyššie príliš pozitívne? Faktom je, že Apple už roky nepredviedol takto vydarené produkty, ako sú nové Macbooky s čipmi M1. Negatíva na seba ale nenechajú čakať dlho. Tým prvým je samozrejme vysoká obstarávacia cena. S podobnou cenovkou je možné zakúpiť herný notebook s Windowsom, ktorý nebude dobrý len na strih videa, ale aj na prácu v 3D priestore. A pri tej ešte Macbooky veľmi konkurencieschopné nie sú.

Výrez na webkameru je marketingovou stratégiou, ktorá vám dá v prvých dňoch používania zariadenia pri každom otvorení estetickú facku. Čoskoro si ale na výrez zvyknete a nebudete si výrez všímať. Cieľom Applu totiž je v tomto prípade iba to, aby boli jeho zariadenia vďaka výrezu od ostatných notebookov na prvý pohľad odlíšiteľné. Zariadenie tiež nie je možné v budúcnosti rozšíriť, to čo kúpite budete teda musieť používať, pokiaľ si nekúpite niečo iné.

Záverečné zhrnutie

Pokiaľ sa zaoberáte mediálnou tvorbou, či už sa jedná o prácu grafika, fotografa, obsahového manažéra, webdesign či najmä editáciu a strih videí, Macbook 14 M1 Pro je naozaj zaujímavou voľbou. Ponúka vysoký výkon pre vyššie uvedené operácie, veľkou výhodou je aj dlhá výdrž batérie a perfektná kvalita displeja. Pokiaľ ale tieto činnosti robíte len okrajovo, nemá asi zmysel na túto vyššiu verziu míňať a bude lepšie sa poobzerať po Macbooku Air 13 2020 M1.

2 000 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple Macbook Pro 14 M1 PRO 10/14 jadier 512GB | Hodnotenie: 96,6 %
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Notebooky patria medzi jeho hlavné témy, na ktoré sa zameriava nielen profesne, ale aj vo voľnom čase. V kategórii notebookov spoločnosti Apple vám priblíži najväčšie benefity, ale aj negatíva, ktoré so sebou priniesli procesory Apple M1. Okrem MacBookov sa venuje aj tabletom so systémom iOS, rovnako ako iPhonom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Apple Macbook Pro 14 M1 PRO 10/14 jadier 512GB

Apple Macbook Pro 14 M1 PRO 10/14 jadier 512GB

2 000 € Orientačná cena