Menu

Recenzia ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX

Výhodná cenovka pre náročných v kategorii Herné notebooky

Klady

  • Extrémny výkon a kvalitné chladenie
  • Výborná optomechanická klávesnica
  • Keystone

Zápory

  • Vysoká cena
  • Chýba čítačka pamäťových kariet
  • Iba FullHD rozlíšenie
3 250 € Orientačná cena

Celkový výkon

Asus si so svojím radom ROG Strix medzi hráčmi vydobyl naozaj dobré renomé. Vďaka vysokému výkonu kombinovanému s kvalitným prevedením šasi, výbornou klávesnicou a nadštandardným chladením sa tak jedná o jeden z vôbec najlepších radov herných notebookov, ktoré môžete v júli 2022 kúpiť. Model ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX disponuje moderným procesorom Intel Core i9 12900H s extrémnym výkonom. Procesor pozostáva zo 6 veľkých a 8 malých jadier, dokáže teda pracovať až s 20 vláknami (2×6+8=20). Pracovná frekvencia sa pohybuje medzi 1,8 – 5,0 GHz. Oproti predchádzajúcim generáciám prináša procesor nielen výrazne vyšší multijadrový výkon, ale aj ten jednojadrový.

Okrem nového špičkového procesora osadil výrobca tiež v čase písania tejto recenzie (júl 2022) najvýkonnejšiu mobilnú grafickú kartu – RTX 3080 Ti. Nami recenzovaný model ju dokáže živiť až 150 wattmi, ľahko si tak zahráte tie najnovšie herné tituly v najvyššom rozlíšení. Masívny výkon ale pocítite aj pri pracovnom nasadení, renderovanie videí či práca v 3D priestore bude nadštandardne plynulá a rýchla. Práve pri profesionálnej práci s veľkými objektmi či zostavami oceníte obrovskú grafickú pamäť, konkrétne 16 GB.

Prepínač MUX rozdelí výkon pre grafiku a procesor tak, aby ste získali čo najvyšší výkon. Po otvorení spodného krytu by ste narazili aj na operačnú pamäť RAM typu DDR5, celkom 16 GB. Jedná sa o najmodernejší variant, osadené moduly pracujú pri takte 4 800 MHz. Aj v tomto ohľade je možné označiť ROG Strix za vhodný pre profesionálnu prácu. Výrobca nás s osadeným úložiskom nijako nesklamal a dal užívateľovi k dispozícii 1 000 GB rýchleho SSD NVMe PCIe priestoru.

Parameter Tento produkt
Herný výkon

Herná špička

Operačný systém

Windows

Procesor

Intel Core i9 12900H

Počet veľkých jadier procesora

6

Počet malých jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

1,8 – 5,0

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 911

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

16 700

Typ grafickej karty

Dedikovaná

Grafická karta

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti (150 W)

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

16

Výkon grafickej karty

13 400

Typ operačnej pamäte RAM

DDR5

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

16

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

4800 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

1 000

Konektivita

Predchádzajúce generácie zariadení v rade ROG Strix trochu trpeli, čo sa týka konektivity. Výrobca sa však venoval vylepšeniam aj v tomto ohľade a dal k dispozícii dvojicu konektorov USB 3.2 Gen 1 (USB-A), USB-C a tiež jeden port rýchleho Thunderboltu 4. Na zadnej strane zariadenia nechýba ani prípojka pre káblový internet, rovnako ako port pre prenos obrazu prostredníctvom HDMI kábla. Konektory sú umiestnené z valnej časti za monitorom, na stole tak nebudú nijako vadiť. Bohužiaľ chýba čítačka pamäťových kariet.

Moderná Wi-Fi 6 zaručí rýchle a stabilné pripojenie k lokálnej sieti a internetu, Bluetooth 5.2 umožní nerušené počúvanie hudby s využitím bezdrôtových slúchadiel. Webkamera podporuje nadštandardné rozlíšenie 1080p. Veľmi zaujímavým doplnkom je takzvaný „Keystone“. Jedná sa o červený modul napravo od klávesnice, ktorý je programovateľný a môže slúžiť na mnohé účely. Typicky ho možno využiť napríklad tak, že sa po jeho vybratí počítač sám zamkne. Po vložení sa automaticky odomkne, prípadne sa rovno spustia predvolené programy a funkcie a odomkne prístup k šifrovanému disku. Tento spôsob zabezpečenia sa nám zdá byť naozaj zaujímavým doplnkom, ktorý u ostatných výrobcov nemá obdobu.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.1

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

1

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

1080p

Spracovanie a výdrž

Obdobne, ako je tomu u väčšiny moderných herných notebookov, ani klávesnica modelu ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX nezahŕňa numerickú časť. Výrobca však tento nedostatok vyriešil zaujímavým vylepšením – numerickú klávesnicu umiestnil na touchpad. Samotná klávesnica potom pracuje na princípe optických snímačov, oneskorenie od kliknutia je úplne minimálne, za samozrejmosť je možné v nadväznosti na predchádzajúce rady považovať aj zonálne ARGB podsvietenie. Displej s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov využíva IPS panel a zvláda obnovovaciu frekvenciu nadpriemerných 360 Hz. Obrazovka dostala antireflexnú povrchovú úpravu, vďaka čomu minimalizuje odlesky.

Vybraný model dodržiava tradíciu svojich predchodcov a uprednostňuje kvalitné chladenie a vysoký výkon pred kompaktnosťou konštrukcie. Tá je tvorená prevažne z kovu a ukrýva solídnu sústavu chladičov. Pri tomto modeli by nemalo dochádzať k prehrievaniu ani pri dlhších herných misiách. Na pamäti ale majte, že na perine sa prehreje takmer každý notebook. Výrobca počíta s umiestnením notebooku na rovnú a pevnú plochu, napríklad na stôl.

So svojou hmotnosťou 2,9 kg sa rozhodne neradí medzi najľahšie, možno skôr naopak. V roku 2022 sa jedná o pomerne masívneho chlapíka, ktorého každodenné prenášanie váš chrbát či ruky nedojme. Po stranách nájdete celý rad nádychov a výdychov chladiča, na prednej strane tiež lištu s RGB podsvietením.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

17,3

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

360

Povrch displeja

Antireflexný

Svietivosť displeja (NITS)

300

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Materiál konštrukcie

Kov

Hrúbka (mm)

28,3

Hmotnosť (kg)

2,9

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Výkon, výkon a zase výkon. Zariadenie disponuje najlepším procesorom na trhu v kombinácii s najvýkonnejším modelom grafickej karty. RTX 3080 Ti sa síce vyrába až v 175 wattovej variante, ale výkonnostný rozdiel nie je veľmi veľký. Optomechanickú klávesnicu v kombinácii s vysokou obnovovacou frekvenciou si budú pochvaľovať najmä hráči kompetitívnych hier. Keystone je dosť zaujímavým doplnkom, vďaka ktorému zariadenie vybočuje z radu, nie každý si ho však navykne využívať.

Bohužiaľ s vyššie uvedenými benefitmi sa nutne musí spojiť aj vysoká obstarávacia cena. Tá je v tomto prípade pomerne blízko magickej hranici 4 000 € a aj keď je to z dobrých dôvodov, drahá účtenka radosť neurobí nikdy. Prekvapuje nás absencia čítačky pamäťových kariet, ktorá by sa na šasi zmestila úplne bez ťažkostí. Podozrievame teda výrobcu, že sa snažil usporiť práve na čítačke. To ale na druhú stranu väčšine používateľov vôbec vadiť nebude a ak áno, trh je zasýtený čítačkami s USB-C konektorom.

Záverečné zhrnutie

ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX bol v júli 2022 jedným z vôbec najlepších herných notebookov na slovenskom trhu. Vysoký výkon zaisťuje nový procesor Intel Core i9 12900H v kombinácii s grafickou kartou RTX 3080 Ti 150 W. Či už hľadáte notebook pre profesionálnu prácu s 3D grafikou, na účely 3D modelovania, alebo si chcete jednoducho len užiť tie najnovšie herné tituly pri maximálnej kvalite, recenzovaný model vaše požiadavky splní. Trochu horšia je situácia s ohľadom na výdrž batérie. Pokiaľ sa teda zameriavate práve na prácu na cestách a najmä editáciu grafiky či videí, pozrite sa skôr na MacBook Pro 14 M1 PRO 10/14 jadier 512GB.

3 250 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX
Jakub Gulec
Jakub plní v našej redakcii úlohu technického experta. Notebookom sa u nás venuje viac ako rok, problematikou počítačov sa však zaoberal ešte pred prácou u nás. Keď ho vidíte sledovať videá na YouTube, spravidla sa týkajú nových procesorov, grafických kariet a ďalších komponentov. Sám sa radí medzi hráčov, ľahko vám tak odporučí optimálny variant notebooku na základe toho, aký typ hier chcete hrať. Okrem herných notebookov sa venuje napríklad aj recenziám hier.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX

ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX

3 250 € Orientačná cena