Menu

Recenzia ASUS VivoBook 15 OLED KM513UA

Najlepší produkt v kategorii Notebooky do 600 €

Klady

  • OLED displej s korektným zobrazením farieb
  • Vysoká svietivosť displeja
  • Dobrý pomer ceny a výkonu

Zápory

  • Chýba PowerDelivery
  • Malá kapacita batérie
  • Skôr horší touchpad
570 € Orientačná cena

Celkový výkon

Asus v posledných rokoch priniesol na trh veľmi zaujímavý rad Asus VivoBook. Model bol v čase písania recenzie (máj 2022) najlacnejším plnohodnotným notebookom na trhu s OLED displejom. Ide tak o úplne ideálny variant pre začínajúcich fotografov a grafikov. Procesor AMD Ryzen 5 5500U pozostáva zo 6 jadier pracujúcich na frekvencii 2,1 – 4,0 GHz.

Na určenie výkonu procesorov sa používajú záťažové testy. Medzi najčastejšie patrí Cinebench R23. Ten pre procesor Ryzen 5 5500U vykazuje jednojadrový výkon ohodnotený 1 173 bodmi a mnohojadrový 7 057 bodmi. Aby sme tieto čísla trochu priblížili; laptop si hravo poradí s bežnou kancelárskou prácou, neporazí ho ale ani grafická tvorba v rozumnom počte vrstiev a úprava fotografií. Výkon už naopak veľmi nezodpovedá potrebám hráčov, strihu videí či tvorbe renderov a simulácií. Pre tieto činnosti nie je notebook úplne vhodný.

Notebook disponuje 8 GB operačnej pamäte DDR4, pričom 4 GB sú napevno pripájané k základnej doske a 4 GB tvoria samostatný modul. Do budúcnosti je teda upgrade teoreticky možný. Prekvapivo dobre je na tom VivoBook s úložiskom. Ponúkne 512 GB rýchleho SSD NVMe disku. Keby vám v budúcnosti nestačil, dá sa ľahko vymeniť.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows

Procesor

AMD Ryzen 5 5500U

Počet veľkých jadier procesora

6

Frekvencia procesora (GHz)

2,1 – 4,0

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 173

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

7 057

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

AMD Radeon RX Vega 7 (Ryzen 4000)

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Výkon grafickej karty

1 139

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

512

Konektivita

Konektivita za konkurenčnými modelmi nezaostáva. Na bokoch konštrukcie nájdete HDMI konektor na prenos obrazu. Nechýbajú 2 konektory typu USB 2 doplnené o jeden port USB 3. Pre rýchlejší prenos dát poslúži aj USB-C, avšak bez podpory štandardu Thunderbolt. Slúchadlá môžete pripojiť do konektora Jack 3,5 mm a fotografov poteší aj slot pre pamäťovú kartu. O bezdrôtové pripojenie sa stará modul Bluetooth 5 a WiFi 6. Webkamera potom dosahuje úplne typickú kvalitu 720p.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

2

USB 3.0

1

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

Áno

Spracovanie a výdrž

Obrazovka s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov (FullHD) pracuje na frekvencii 60 Hz. V tomto ohľade je teda úplne priemerná. Odlišuje sa však svojim technologickým prevedením. Displej tvorí OLED panel s perfektným pokrytím farebných priestorov a svietivosťou až 600 NITov. Nielenže teda zobrazuje úplne správne farby, ale poteší aj dostatočným jasom na cestách.

Vzhľadom k dobrému výkonu aj kvalitnému displeju by sme od výrobcu očakávali, že bude chcieť šetriť na konštrukcii. Tá je však kovová a pôsobí kvalitne. Hrúbka notebooku dosahuje 18,6 mm a hmotnosť celých 1,8 kilogramov. V ani jednom z týchto parametrov nezaostáva VivoBook za konkurenciou v rovnakej cenovej hladine, skôr naopak. Od batérie môžete očakávať bohužiaľ iba okolo 4–6 hodín surfovania po internete v závislosti od jasu displeja. Drahšie ZenBooky disponujú vyššou kapacitou batérie a vydržia o dosť dlhšie.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

OLED

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Lesklý

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Materiál konštrukcie

Hliník

Hrúbka (mm)

18,6

Hmotnosť (kg)

1,8

Názory užívateľov a ďalších expertov

Užívatelia si recenzovaný model VivoBook 15 OLED pochvaľujú. Oceňujú na ňom pritom nielen solídnu kovovú konštrukciu, ale najmä kvalitný a krásny OLED displej. Výkon označujú za viac ako dostačujúci na účely kancelárskej práce. Chvália výrobcu za podsvietenú klávesnicu, tá je dnes však už natoľko bežná, že by sme ju za benefit neoznačili. Hodnotenia sú natoľko dobré, že sa nám negatíva nepodarilo dohľadať.

Dôraz kladieme aj na prieskum recenzií odborníkov. Tí výrobcov chvália pre použitý displej, ktorý je vzhľadom k cene produktu až prekvapivo dobrý. Rovnako tak považujú výkon notebooku za výborný, zariadenie sa navyše neprehrieva. Výtky smerujú k horšej výdrži batérie, absencii možnosti nabíjania cez USB-C a podpriemernému touchpadu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Najväčším ťahúňom a motivátorom na kúpu tohto zariadenia je samozrejme jeho displej. Ostatne OLED panel v cenovej hladine pod 800 € je niečím, čo sme predtým na trhu nevídali a jedná sa o veľmi vítanú zmenu. Začínajúci grafici a fotografi s úzkym rozpočtom tak majú možnosť zaobstarať VivoBook za základné peniaze, ale s korektným zobrazením farieb. Rovnako tak je úplne dostatočný osadený procesor a poteší aj možnosti budúceho rozšírenia.

Vzhľadom k nízkej cene musíme menovať aj pár negatív, ktoré sa so zariadením spájajú. Tým najpodstatnejším je kratšia výdrž batérie, ale aj absencia možnosti jej nabíjania prostredníctvom USB-C konektora, teda PowerDelivery. K notebooku tak budete musieť nosiť klasickú nabíjačku. Touchpad aj klávesnica síce poslúžia svojim účelom, ale nikoho nijako zvlášť neoslnia. Rovnako dvojica konektorov USB v štandarde 2.0, ktorá je vhodná skôr pre pripojenie myši a klávesnice ako pamäťového zariadenia.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavú alternatívu sme vybrali model Huawei MateBook 14 53012GHM. Značku máte možno spojenú s embargom na služby amerických firiem. To však v segmente notebookov neplatí, na rozdiel od telefónov. Dočkáte sa preto klasického systému Windows a jedná sa v podstate „len“ o ďalší notebook.

Displej MateBooku síce využíva staršiu IPS technológiu, ale na uhlopriečke 14 palcov ponúkne vyššie rozlíšenie 2 160 x 1 440 pixelov. Výrobca navyše sľubuje 100% pokrytie farebného gamutu sRGB a pomer strán 3:2. To sú veci, ktoré fotografov a grafikov potešia. Pokiaľ sa teda nechystáte pracovať s obrázkami určenými pre budúcu tlač, ale tvoríte skôr online obsah, poslúži vám tento model na výbornú.

Rozdiely panujú aj vo výkone. Procesor Ryzen 7 4800U tvorí 8 jadier a poskytuje jednojadrový výkon o 7% a mnohojadrový o 58% vyšší. Ak teda napríklad pracujete s rendermi alebo využívate iné činnosti, ktoré dokážu ťažiť z mnohých jadier, bude lepším variantom Huawei MateBook. Laptop má tiež lepšie prevedenú konštrukciu, a to či už ide o touchpad, šasi, alebo klávesnicu.

Záverečné zhrnutie

Asus VivoBook 15 môžeme odporučiť najmä tým užívateľom, ktorým záleží na kvalitnom displeji. Notebook využíva technológiu OLED a pýši sa tým pádom aj perfektným pokrytím dôležitých farebných priestorov. Procesor Ryzen 5500U poskytuje dostatok výkonu pre bežnú prácu; pre hranie hier, simulácie a rendering sa ale veľmi nehodí. Poteší čítačka pamäťových kariet, staršie USB 2.0 konektory ale už taká hitparáda nie sú.

Ak hľadáte alternatívu na cesty a na OLED displeji vám nezíde, pozrite sa na extrémne ľahký a kompaktný model HP Pavilion Aero 13 BE0900NC.

570 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: ASUS VivoBook 15 OLED KM513UA
Jakub Gulec
Jakub má v našom tíme na starosti primárne technicky zamerané témy. Notebookom sa venuje v našej redakcii od zahájenia našej spolupráce a venoval sa im aj v minulosti. Ľahko vám tak vysvetlí, prečo sa lacné notebooky príliš nehodia na hranie hier, ale kancelárskej práci výborne vyhovejú. Okrem prenosných počítačov nájdete jeho recenzie aj u počítačových komponentov, myší, klávesníc a celého radu ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia ASUS VivoBook 15 OLED KM513UA

ASUS VivoBook 15 OLED KM513UA

570 € Orientačná cena