Menu

Recenzia Asus Zenbook Flip S13 UX371EA-OLED500T

Tiež nás zaujalo v kategorii Ultrabooky

Klady

  • Dotykový konvertibilný OLED displej
  • Perfektné zobrazenie farieb (Pantone validated)
  • Nadštandardná kvalita prevedenia

Zápory

  • Kratšia výdrž batérie
  • Nižší výkon v cenovej hladine
  • Chýba slot pre pamäťovú kartu
1 500 € Orientačná cena

Celkový výkon

Asus Zenbook Flip S13 UX371EA je sám o sebe naozaj zaujímavým variantom najmä pre tých užívateľov, ktorí trávia najväčší podiel času v grafických programoch. Displej si ale podrobnejšie popíšeme v kapitole o spracovaní a výdrži. Dostatočne vysoký výkon recenzovaného modelu zaisťuje procesor Intel Core i7 1165G7. Ten pozostáva zo 4 veľkých jadier. Rozsah pracovných frekvencií sa pohybuje medzi 2,8 – 4,7 GHz. To nám dohromady na ultrabook dáva naozaj pekný výkon. Dedikovaná grafická karta síce nie je k dispozícii, tá integrovaná s označením G7 ale disponuje dostatočným výkonom pre prácu v 2D priestore. Absencia samostatnej grafiky je tu výhodou, pomáha totiž šetriť výdrž batérie.

Operačná pamäť o veľkosti 16 GB je pevne pripojená na základnej doske notebooku. To so sebou prináša nemožnosť budúceho upgradu. Na druhú stranu ale 16 GB RAM bude väčšine používateľov bohato stačiť. Vďaka napájaniu na doske môže byť pamäť rýchlejšia, pracuje na takte 4 266 MHz. Kombinácia týchto parametrov a rýchleho SSD NVMe disku s kapacitou 512 GB zaručí plynulú prevádzku notebooku aj pri náročnejších operáciách.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows

Procesor

Intel Core i7 1165G7

Počet veľkých jadier procesora

4

Počet malých jadier procesora

0

Frekvencia procesora (GHz)

2,8 – 4,7

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 438

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

5 076

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel Iris Xe Graphics G7

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Výkon grafickej karty

1 700

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

16

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

4266 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

512

Konektivita

V zmysle konektivity zodpovedá model Asus Zenbook Flip S13 všetkým moderným štandardom. Na tele nájdete jeden konektor typu USB-A a rovnú dvojicu veľmi rýchlych portov Thunderbolt. V porovnaní s inými tenkými ultrabookmi možno trochu prekvapí aj to, že dal výrobca k dispozícii konektor typu HDMI, ktorý slúži na pripojenie externého monitora. S notebookom už ale nemožno prepojiť napríklad káblové slúchadlá a pamäťovú kartu. A to je škoda, pretože sa notebook v mnohých parametroch tvári ako optimálny variant pre fotografov.

Internetový kábel k moderným ultrabookom štandardne priamo nepripojíte, inak tomu nie je ani pri tomto Zenbooku. Pre prístup k internetu tak budete musieť voliť bezdrôtové pripojenie prostredníctvom modernej Wi-Fi 6. Externé príslušenstvo, ako je myš, klávesnica, alebo napríklad bezdrôtové slúchadlá, pripojíte aj pomocou Bluetooth 5.0.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

1

USB-C

0

Thunderbolt

2

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Nie

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Vývojári v Asuse sa dlhodobo v rade Zenbook zameriavajú aj na luxusné poňatie šasi. To je v tomto prípade tvorené kovom a konštrukcia pôsobí pomerne stabilným dojmom. Zariadenie sa pri písaní veľmi neprehýba, telo je pevné. Veľkým ťahúňom recenzovaného produktu je 13,3 palcov veľký OLED displej s rozlíšením 3 840 x 2 160 pixelov. Áno, povrch je síce lesklý, ale aj vďaka tomu sa darí notebooku verne reprodukovať farby. Zariadenie dokonca dostalo certifikáciu „Pantone validated“. Tento certifikát je zárukou, že vybraný model v zmysle farebnej korektnosti je dobrou voľbou pre tých, ktorí pracujú s grafikou. Displej je možné navyše preklopiť a z notebooku urobiť tablet, pričom je obrazovka samozrejme dotyková.

Ak by ste Asus Zenbook Flip S13 položili na váhu, ukázala by vám hmotnosť okolo 1,2 kilogramov. Jedná sa o naozaj ľahké zariadenie, hoci nie najľahšie na trhu. S hrúbkou 13,9 milimetrov dosahuje Asus priemer medzi ultrabookmi. Klávesnica disponuje podsvietením, s ohľadom na uhlopriečku jej schádza ale numerická časť. To výrobca vyriešil osadením touchpadu s funkciou numpadu. Prospekty sľubujú výdrž batérie až 10 hodín, očakávajte ale o kúsok menej. Ide skôr o kvalitného pracanta na prácu s grafikou, než notebook vhodný na cestu okolo sveta.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

13,3

Rozlíšenie displeja

3 840 x 2 160

Technológia displeja

OLED

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Lesklý

Dotykový displej

Áno

Preklopiteľný displej

Áno

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Nie

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

10

Materiál konštrukcie

Kov

Hrúbka (mm)

13,9

Hmotnosť (kg)

1,2

Názory užívateľov a ďalších expertov

V januári 2022, kedy bola táto recenzia písaná, bol produkt na trhu nový a užívateľské hodnotenia tak ešte neboli dostupné. Zameriame sa preto na recenzie odborníkov. Tí výrobcov chvália pre voľbu naozaj nadštandardne kvalitného displeja, ktorý nemá vo svojej cenovej kategórii konkurenciu. Touchpad je navyše pomerne veľký a funkcia numpadu dokáže chýbajúcu numerickú klávesnicu dobre suplovať. Telo notebooku je už rokmi overené praxou a neskrýva žiadne nečakané závady.

Na druhú stranu sme sa vo väčšom počte hodnotení stretli s výčitkami smerom k reproduktorom. Tie nedosahujú zhodnú kvalitu s konkurenčnými produktmi (napríklad Macbook Air M1) ani z diaľky. Pre základné prehrávanie zvukov síce stačia, ale pravdepodobne radšej využijete slúchadlá. Odborníkom chýba aj Jack 3,5 mm na pripojenie drôtových slúchadiel, to z nášho pohľadu ale trochu popiera logiku ultrabooku.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Z nášho pohľadu vsádza výrobca najmä na displej a darí sa mu to. Podľa všetkých indícií si vedie obrazovka nadštandardne dobre, čo napokon preukazuje aj certifikácia Pantone validated, ktorú pri notebookoch veľmi často nevidíme. Panel je navyše konvertibilný a dotykový, telo laptopu je stabilné a pevné. V rovnakej cenovej hladine síce nájdete aj výkonnejšie ultrabooky, budete ale nútení obetovať niečo z toho krásneho displeja.

Škvrnou na kráse je potom rozhodne absencia slotu pre pamäťovú kartu. Trochu nám to ide proti srsti, pretože je inak tento model vyslovene predurčený na využitie fotografmi. Na druhú stranu USB-C konektory umožnia pripojiť adaptér na SD kartu a dáta preniesť. Riešenie to nie je optimálne, ale až tak veľmi nebolí. Opak je pravdou pokiaľ sa pozrieme na výdrž batérie. Prospekty sľubujú 10 hodín, veľmi sa im ale tradične, ako u väčšiny Windows notebookov, veriť nedá. Očakávajte skôr okolo 6-8 hodín, pri editácii a rendere videa potom baterku vyžujete ešte podstatne rýchlejšie. Očakávali by sme aj FullHD kameru, tú ale výrobcovia bohužiaľ ešte na konci roku 2021 za štandard kvalitného ultrabooku nepovažovali. Smutné, ale nie neštandardné.

Záver

Asus Zenbook Flip S13 UX371EA-OLED500T je zariadenie úplne ideálne pre všetkých, ktorí ocenia až prekvapivo presné zobrazenie farieb. Zariadenie tak poteší najmä grafikov, užívateľov v oblasti mediálnej tvorby, začínajúcich editorov videí a fotografov. Thunderbolty sú nadštandardným spôsobom pripojenia, limity v zmysle konektivity teda spočívajú skutočne iba v absencii slotu pre SD kartu a konektora pre káblové slúchadlá. Konštrukciu je možné preklopiť až o 180°, čím z notebooku vytvoríte dotykový tablet. Pokiaľ hľadáte skôr model vhodný na cesty, zamerajte sa na MacBook Air 13, ktorého výdrž batérie dosahuje až 17 hodín.

1 500 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Asus Zenbook Flip S13 UX371EA-OLED500T
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom nášho tímu. Ultrabooky a notebooky všeobecne patria medzi jeho najstaršie a najviac aktualizované témy. Pretože sa problematike venuje aj vo voľnom čase a sám na ultrabooku pracuje, ľahko vám vysvetlí, ako tieto typicky tenké zariadenia vyberať. Okrem ultrabookov nájdete jeho recenzie aj u tabletov, mobilov a celého radu inej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Asus Zenbook Flip S13 UX371EA-OLED500T

Asus Zenbook Flip S13 UX371EA-OLED500T

1 500 € Orientačná cena