Výber vhodného zariadenia na časté prenášanie by nemal byť na chvíľu a jeho voľbu by sme rozhodne nemali podceniť. Mali by sme už vopred vedieť, čo od notebooku zhruba očakávame a poznať svoje finančné možnosti. Samotný výber je preto dosť individuálny, a tak sa vás aspoň pokúsime naviesť na nejakú správnu cestu týkajúcu sa veľmi mobilných notebookov vhodných na časté nosenie do školy či práce.
- Uvážte, ako budete notebook na cestách využívať.
- Zvoľte zodpovedajúcu veľkosť notebooku.
- Zohľadnite výdrž batérie.
- Zamerajte sa na hmotnosť zariadenia a jeho hrúbku.
- Venujte pozornosť materiálu konštrukcie.
- Zvoľte výkon, ktorý potrebujete.
Hlavné parametre sú samozrejme veľkosť, hmotnosť a najmä výdrž batérie. Zatiaľ čo v taške môže byť pol kilogram navyše nepohodlný, o 3 hodiny kratšia výdrž batérie môže znamenať veľmi obmedzené využitie zariadenia na cestách. Vďaka novému ARM procesoru M1 v zariadeniach Apple je výdrž týchto notebookov cez 16 hodín, skvele sa tak na cestovné účely hodia.
Displej
Uhlopriečka je u laptopov vhodných na cestovanie jeden z najdôležitejších parametrov. Logicky platí, že čím väčšia uhlopriečka displeja je, tým rastie aj samotná veľkosť a hmotnosť zariadenia, a vplyvom väčšej obrazovky tiež klesá výdrž batérie. Preto je vhodné voliť uhlopriečky ideálne do 15,6“, pričom pre mnoho užívateľov sa javí ako najvhodnejšia alternatíva 13,3“ displej. Väčšie notebooky ako 13,3″ môžu byť problematické už kvôli samotnému priestoru vo vlaku alebo v lietadle.
Pre prácu v slnečnom prostredí by ste mali tiež zhodnotiť svietivosť displeja. Tá sa značí jednotkou svietivosti s označením NITS. Vyššie číslo znamená vyššiu svietivosť. Vo svetelnom prostredí by ste mali voliť hodnotu minimálne 300 NITS a antireflexný či matný displej.
Výdrž na batériu
Výdrž na batérii je podstatne individuálnejšou záležitosťou. Všeobecne ale odporúčame pre túto kategóriu notebookov výdrž na batériu aspoň 7 hodín, pretože výdrž udávaná výrobcom a skutočná výdrž sa potom môže až o štvrtinu líšiť. Tiež je dôležité, aké procesy na notebooku aktuálne pracujú a ako notebook vyťažujú, ideálna kapacita je taká, s ktorou notebook vydrží 8 a viac hodín, teda celý pracovný deň, bez zdroja elektrickej energie.
Úplne ideálnou voľbou, ktorá však nevychádza vôbec lacno, sú MacBooky spoločnosti Apple s procesorom M1. Ten vďaka inštrukčnej sade ARM a technológii big.LITTLE umožňuje výrazne úspornejšiu prevádzku a výdrž batérie by mala byť cez 16 hodín. S touto hodnotou sú produkty spoločnosti Apple jasnou, nie však lacnou voľbou.
Materiál konštrukcie
Je dôležité sa zamerať na samotný materiál, z ktorého je vami vybraný model vyhotovený. Príliš sa neodporúčajú plasty, a keď už, tak aspoň tvrdené. Všeobecne najvhodnejší materiál je pravdepodobne hliník či zliatiny horčíka, ktoré zaručia pevnosť a odolnosť notebooku.
Overte tiež, ako funguje pánt displeja, či sa pri otrasoch displej netrepe a či pánt nevŕzga. Najčastejšou poruchou po rokoch využitia sú práve poškodené pánty.
Hmotnosť
Hmotnosť zariadenia patrí medzi parametre, na ktoré nie je dobré zabúdať. Ťažšie notebooky vás na cestách viac vyčerpajú. Podľa nás je ideálna hmotnosť okolo 1,5 kilogramu a horná hranica, ktorú by hmotnosť takéhoto notebooku nemala presahovať, sme potom stanovili na 2 kilogramy.
Výkon
Nad výkonom, ktorý potrebujete, sa poriadne zamyslite. Vo vlaku ani v lietadle pravdepodobne nebudete mať možnosť využívať náročné aplikácie z dôvodu nedostatku priestoru či pracovného stola. Väčšinou tak prístroj na cestách využijete iba pre nenáročné aplikácie. Výkon voľte najmä podľa toho, ako budete notebook využívať mimo cestovania.
Voľte integrované grafické karty, pretože tie dedikované (samostatné) čerpajú energiu z batérie výrazne rýchlejšie.