Menu

Recenzia Dell G5 15 N-5505-N2-551S

v kategorii Herné notebooky

Klady

  • Nízka obstarávacia cena
  • Vyššia obnovovacia frekvencia 120 Hz
  • Nechýba numerická klávesnica

Zápory

  • Vysoká hmotnosť plastového tela
  • Zastarané konektory USB
  • Prevedenie šasi je skôr horšie
750 € Orientačná cena

Celkový výkon

Jeden z najstarších kontinuálne vyrábajúcich výrobcov počítačov nám prináša na trh zaujímavý model Dell G5 15 N-5505-N2-551S. Nejedná sa o najnovšími komponentmi vybavené zariadenie, ale pomer ceny a výkonu je tu aj napriek súčasnej (január 2022) kríze a nedostatku produktov naozaj solídny.

Laptop je osadený o generáciu starším procesorom AMD Ryzen 4600H a trochu prekvapivo aj grafickou kartou AMD Radeon RX 5600M. Procesor pozostáva zo 6 veľkých jadier, pričom pri maximálnom takte dosahuje hodnotu 4,0 gigahertz. Grafická karta sa radí skôr k lowendu, je zaujímavá na účely hrania kompetitívnych hier ako je CS:GO, League of Legends, Valorant či Fortnite. Grafickej pamäte ponúka tento model 6 GB, ale na profesionálne využitie či tvorbu vizualizácií ho neodporúčame.

Operačná pamäť 16 GB RAM v generácii DDR4 pracuje na frekvencii 3 200 MHz. Aj táto hodnota je s ohľadom na obstarávaciu cenu úplne priemerná a užívateľa nijako neobmedzí. Do úložného priestoru budeme môcť uschovať až 512 GB dát, pričom ich zápis aj čítanie bude rýchle vďaka modernému disku s technológiou SSD NVMe. Výhodou je možnosť budúceho rozšírenia disku aj operačnej pamäte. V minulosti mal výrobca problémy s chladením radu Dell G5, ale situácia sa zmenila a nové zariadenia by si mali už dokázať teplotu udržiavať správne.

Parameter Tento produkt
Herný výkon

Novšie herné tituly

Operačný systém

Windows

Procesor

AMD Ryzen R5 4600H

Počet veľkých jadier procesora

6

Frekvencia procesora (GHz)

3,0 – 4,0

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 148

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

7 935

Typ grafickej karty

Dedikovaná

Grafická karta

AMD Radeon RX 5600M

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

6

Výkon grafickej karty

6 610

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

512

Konektivita

Konektivita tohto modelu nie je niečím, za čo by sme mohli Dell pochváliť. Ten má tendenciu využívať aj staré technológie s cieľom výrobu čo najviac zlacniť. Osadenie dvojice USB konektorov štandardu USB 2.0 pôsobí až nostalgicky. Dobre poslúžia na pripojenie myši či klávesnice, o prenos dát ich prostredníctvom sa ale nepokúšajte. Pre ten uprednostnite radšej port USB 3 alebo USB-C s výrazne vyššou prietočnosťou dát. K zariadeniu je možné pripojiť externý monitor pomocou HDMI kábla, nechýba zdierka aj na kábel internetový.

Do kontrastu so starými typmi USB sa dostáva moderný modul Wi-Fi 6 (802.11ax). Ten štandardne ponúka solídne prenosové rýchlosti a vyššiu stabilitu signálu, než jeho predchodcovia. Bezdrôtové slúchadlá môžete pripojiť pomocou technológie Bluetooth 5.1, tiež jednej z najmodernejších variantov. Slúchadlá na kábel ale nezahadzujte, tým poslúži konektor Jack 3,5 mm. Prekvapivo osadil výrobca tiež čítačku SD kariet. Webkamera potom pracuje s rozlíšením 720p a ponúkne základnú kvalitu obrazu pre videokonferencie.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.1

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

2

USB 3.0

1

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Telo notebooku tvorí v majoritnom podiele plast, a to sa odráža doslova na všetkom. Hmotnosť je kvôli tomu pomerne vysoká, dosahuje 2,5 kilogramov. Ide tak o jeden z najťažších modelov v našom výbere. Displej pracuje na obnovovacej frekvencii 120 hertz, využíva klasický IPS panel a na uhlopriečke 15,6 palcov ponúkne rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov. To v danej cenovej relácii nezaujme, ale ani neurazí. Za samozrejmé je možné považovať aktívne chladenie a podsvietenie klávesnice. Tá je navyše 100%, nechýba jej numerická časť.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

120

Povrch displeja

Antireflexný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Materiál konštrukcie

Plast

Hrúbka (mm)

21,6

Hmotnosť (kg)

2,5

Názory užívateľov a ďalších expertov

Užívateľské hodnotenia neboli v čase písania recenzie k dispozícii, zameriame sa preto skôr na tie odborné. Experti prikladajú klady tomuto modelu najmä v zmysle jednoduchej rozšíriteľnosti úložiska a operačnej pamäte, ale aj vysokému výkonu s ohľadom na obstarávaciu cenu. Vyššiu obnovovaciu frekvenciu označujú za vítaný a nevyhnutný doplnok, ktorý poteší nejedného hráča. Za solídnu označujú výdrž batérie, ale nezamieňajte túto tézu s myšlienkou, že by snáď tento notebook vydržal rovnako dlho, ako konkurenčné ultrabooky. Bohužiaľ si experti všimli aj nerovnomerné podsvietenie displeja, vyššie teploty pri zaťažení a hlučné chladenie.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Hlavnú rolu hrá v tomto prípade nízka obstarávacia cena. Len ťažko je možné na súčasnom trhu nájsť výkonnejší notebook za rovnaké peniaze, ktorému by neschádzal napríklad operačný systém. Výrobcu môžeme pochváliť za solídny displej s vyššou obnovovacou frekvenciou, konkrétne sa jedná o 120 hertzov. Tá síce nie je variabilná, ale to napokon nie je v tejto cenovej hladine ani možné. Zariadeniu nechýba numerická klávesnica.

Snaha „napchať“ do šasi čo najvýkonnejšie komponenty sa odrazila na kvalite použitých materiálov, ale aj kvalite dizajnu. Celkovo pôsobí zariadenie trochu lacným dojmom. Ten len a len podčiarkuje použitie zastaraných konektorov USB 2.0, ktoré sú vhodné akurát tak na pripojenie myší, rozhodne nie na prenos dát. Paradoxom elektroniky je, že telo je dosť ťažké práve preto, že boli použité plasty. Kovové produkty bývajú výrazne ľahšie a tenšie.

Záverečné zhrnutie

Model Dell G5 15 N-5505-N2-551S môžeme odporučiť tým užívateľom, ktorí majú skutočne limitovaný rozpočet a chcú z každého eura vyžmýkať čo najviac herného výkonu. A presne pre týchto užívateľov je zariadenie určené. Pokiaľ nebudete očakávať štandardy o polovicu drahších zariadení, Dell G5 vás nesklame a umožní vám hrať kompetitívne tituly pri vysokej obnovovacej frekvencii displeja. V prípade, že môžete rozpočet trochu rozšíriť, odporúčame pozrieť sa na recenziu modelu Acer Nitro 5 NH.QBCEC.00F, ktorý je na tom vo všetkých ohľadoch lepšie.

750 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Dell G5 15 N-5505-N2-551S
Jakub Gulec
Jakub plní v našej redakcii úlohu technického experta. Notebookom sa u nás venuje viac ako rok, problematikou počítačov sa však zaoberal ešte pred prácou u nás. Keď ho vidíte sledovať videá na YouTube, spravidla sa týkajú nových procesorov, grafických kariet a ďalších komponentov. Sám sa radí medzi hráčov, ľahko vám tak odporučí optimálny variant notebooku na základe toho, aký typ hier chcete hrať. Okrem herných notebookov sa venuje napríklad aj recenziám hier.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Dell G5 15 N-5505-N2-551S

Dell G5 15 N-5505-N2-551S

750 € Orientačná cena