Menu

Recenzia Dell Inspiron 5406 TN-5406-N2-511S

v kategorii Ultrabooky

Klady

  • Konvertibilná konštrukcia
  • RAM a SSD je možné rozšíriť
  • Veľmi prijateľná cena

Zápory

  • Menšie úložisko
  • Nižšia svietivosť (220 NITS)
  • Výdrž batérie iba 10 hodín
600 € Orientačná cena

Celkový výkon

Dell Inspiron 5406 patrí medzi lacné ultrabooky so skladacou konštrukciou. Ako taký vyhovie najmä prezentačným účelom, multimediálnemu využitiu (prehrávaniu videí, čítaniu/písaniu textov a podobne) a kancelárskej práci. Úsporný procesor Intel Core i5 1135G7 pracujúci na frekvencii 2,4 – 4,2 gigahertz plní svoju výpočtovú funkciu vzhľadom na účely viac ako zdatne. Doplnený o najvýkonnejšiu iteráciu integrovanej grafiky Intel Iris Xe dobre poslúži aj menej náročným grafikom a dizajnérom.

Operačnú pamäť osadil výrobca do slotov, celkom je osadených 8 GB pracujúcich na frekvencii 3 200 MHz. Najväčším benefitom tohto riešenia je možnosť budúceho rozšírenia. Rovnako tak úložisko tvorí jeden modul rýchlej pamäte SSD NVME s kapacitou 256 gigabajtov. Tento objem pre kancelárske aj multimediálne využitie postačí, keby ho však bolo potrebné rozšíriť, môžete u svojho dodávateľa elektroniky kúpiť pamäť novú, kapacitnejšiu.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows

Procesor

Intel Core i7 1135G7

Počet veľkých jadier procesora

4

Frekvencia procesora (GHz)

2,4 – 4,2

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 345

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

4 946

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel Iris Xe Graphics G7

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Výkon grafickej karty

1 200

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

256

Konektivita

Keď sa na recenzovaný model Dell Inspiron pozriete zo strán, nájdete 2 dátové porty USB 3.0 a jeden port USB-C. Nechýba ani konektor HDMI, na ktorom je na prvý pohľad zrejmé, že by sa do tenšieho tela už nezmestil. Čítačka pamäťových kariet potom poteší najmä fotografov. Pomocou konektora Jack 3,5 mm pripojíte svoje drôtové slúchadlá.

Bezdrôtová komunikácia je na vysokej úrovni vďaka osadeniu modernej verzie WiFi 6. Tiež bezdrôtové slúchadlá či iné periférie nebudú problém, štandard Bluetooth 5.0 zabezpečí ich jednoduché a stabilné pripojenie. Webkamera s rozlíšením 720p potom zaistí štandardnú kvalitu videohovorov.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Kovové šasi notebooku pôsobí elegantne a stabilne. Na prvý pohľad je najvýraznejším prvkom displej s úzkymi rámčekmi. Ten tvorí 14 palcový IPS panel s kvalitným podaním farieb. Lesklá povrchová úprava zaručuje lepšie zobrazenie farieb, na druhú stranu bude vo svetelných podmienkach odrážať odlesky. Dotyková funkcia potom vypomôže pri jednaniach s klientmi, aj čítaní textov.

Hrúbka tela je medzi ultrabookmi o niečo väčšia, než u ostatných produktov vo výbere, avšak oproti herným notebookom je zariadenie naozaj tenké. Hmotnosť 1,5 kg nie je tiež nijako zásadne nízka, ale stále patrí do kategórie „nenarobíte sa“. Výrobca sľubuje výdrž batérie až 10 hodín, tá sa však bude líšiť podľa konkrétneho využitia.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

14,0

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Lesklý

Dotykový displej

Áno

Preklopiteľný displej

Áno

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

10

Materiál konštrukcie

Kov

Hrúbka (mm)

17,9

Hmotnosť (kg)

1,50

Záver

Model Dell Inspiron 5406 ponúka za prijateľný finančný obnos dotykovú obrazovku a možnosť zloženia do formy veľkého tabletu. Dostatok konektorov, podsvietená klávesnica a možnosť budúceho rozšírenia sú hlavnými kladmi tohto prístroja. Laptop neposlúži na hranie hier či náročnú prácu využívajúcu samostatné grafické karty a nižšia je aj svietivosť displeja. Vo svetelných podmienkach tak veľmi dobre nevyhovie. Pokiaľ hľadáte výkonnejší ultrabook s konvertibilnou konštrukciou a váš rozpočet nie je tak ohraničený, prečítajte si našu recenziu modelu Dell XPS.

600 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Dell Inspiron 5406 TN-5406-N2-511S
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom nášho tímu. Ultrabooky a notebooky všeobecne patria medzi jeho najstaršie a najviac aktualizované témy. Pretože sa problematike venuje aj vo voľnom čase a sám na ultrabooku pracuje, ľahko vám vysvetlí, ako tieto typicky tenké zariadenia vyberať. Okrem ultrabookov nájdete jeho recenzie aj u tabletov, mobilov a celého radu inej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Dell Inspiron 5406 TN-5406-N2-511S

Dell Inspiron 5406 TN-5406-N2-511S

600 € Orientačná cena