Menu

Recenzia Lenovo IdeaPad Duet 3 82AT009ECK

v kategorii Notebooky do 600 €

Klady

  • Extrémne nízka hmotnosť
  • Dotyková obrazovka
  • Konštrukcia 2v1

Zápory

  • Nízky výkon
  • eMMC úložisko
  • Bez možnosti rozšírenia
450 € Orientačná cena

Celkový výkon

Lenovo IdeaPad Duet 3 patrí medzi tie notebooky, ktoré si zvolíte, pokiaľ často cestujete, vyžadujete dotykový displej, ale váš rozpočet je pomerne úzky. Procesor Intel Pentium N5030 so 4 jadrami a taktom 1,1 – 3,1 GHz sa radí medzi tie vôbec najzákladnejšie kúsky kremíka. Vyhovie teda iba základným činnostiam, ako je písanie textov, práca s jednoduchšími tabuľkami či prezeranie internetu. Hlavné benefity tohto modelu sú inde, spájajú sa s jeho konštrukciou, ktorá je popísaná nižšie.

Aj napriek celkovo nižšiemu výkonu nie je operačná pamäť nijako podpriemerná. Tvorí ju 8 GB DDR4 s taktom 2 400 MHz. V kontexte s cenou a prevedením tohto modelu nie je teda táto stránka veci zanedbaná. Úložisko využíva horšiu technológiu eMMC. Väčšina produktov s týmto úložiskom trpí na nedostatok úložného priestoru, v tomto prípade je však situácia trochu iná. Užívateľ má k dispozícii 128 GB pamäte rozšíriteľnej SD kartou.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows

Procesor

Intel Pentium N5030

Počet veľkých jadier procesora

4

Frekvencia procesora (GHz)

1,1 – 3,1

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

430

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

911

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel UHD Graphics 605

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Výkon grafickej karty

184

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

2400 MHz

Typ pevného disku

EMMC / FLASH

Kapacita pevných diskov (GB)

128

Konektivita

Kompaktné rozmery tohto modelu so sebou nesú aj typické tienisté stránky. Na malý notebook sa skrátka nezmestí toľko konektorov, ako na zariadenie väčších rozmerov. K dispozícii tak výrobca dal dvojicu konektorov USB-C, čítačku SD kariet a konektor pre slúchadlá a mikrofón. Pripojenie typického príslušenstva, ako je napríklad myš, tak bude možné iba prostredníctvom redukcie z USB-C na USB. Samozrejme je možné využiť myš s možnosťou pripojenia pomocou Bluetooth.

Ako bolo už napovedané vyššie, tento model disponuje modulom Bluetooth a to vo verzii 5.0. Vzhľadom na účel a absenciu konektora pre káblový internet chýbať nesmie tiež WiFi verzia 5. Webkamera s HD rozlíšením síce nie je ničím zvláštnym, obstojne však poslúži pre videohovory.

Parameter Tento produkt
HDMI

Nie

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 5

USB 2.0

0

USB 3.0

0

USB-C

1

Thunderbolt

1

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

Áno

Spracovanie a výdrž

Model je zaujímavý najmä svojim konštrukčným spracovaním. To je vykonané ako 2v1, zariadenie je možné teda využívať s klávesnicou ako notebook, alebo bez nej ako klasický tablet. Telo tvorí kombinácia plastu a kovu, podľa môjho názoru vyzerá tento model elegantne. S ohľadom na naozaj kompaktné rozmery produktu chýba na klávesnici numerická časť.

Displej s uhlopriečkou 10,3 palcov využíva technológiu IPS a pozostáva z 1 920 x 1 080 pixelov. Vzhľadom na menšiu uhlopriečku je obraz skutočne jemný, jednotlivé pixely rozoznáte len veľmi ťažko. Obrazovka má dotykovú funkciu a v balení by mal byť k dispozícii aj stylus. To si však pred kúpou overte, predajcovia môžu predávať produkt s rozdielnym príslušenstvom, nemusí byť totiž nutne určený pre rovnaký trh.

Zariadenie sa medzi ostatnými vyníma svojou veľmi nízkou hmotnosťou, tá činí iba 0,89 kilogramov v prípade využitia s klávesnicou, ešte menej potom bez nej. Hrúbka 9,9 mm nenechá nikoho na omyle a jasne definuje model ako extrémne kompaktný. Výrobca udáva výdrž batérie 9 hodín, tá sa bude líšiť podľa náročnosti využitia, ale mala by byť dostatočná aj na dlhšie cesty vlakom.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

10,3

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Lesklý

Dotykový displej

Áno

Preklopiteľný displej

Áno

Odnímateľný displej

Áno

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Nie

Rozšíriteľnosť

Nie

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

9

Materiál konštrukcie

Kov a plast

Hrúbka (mm)

9,9

Hmotnosť (kg)

0,89

Názory užívateľov a ďalších expertov

Väčšina užívateľov spomína, že hoci nie je toto zariadenie práve najľahšie ani v móde tabletu, pozitívne ich prekvapil výkon s ohľadom na cenu. Prevádzka je svižná, USB-C umožňuje pripojenie k externej obrazovke a klávesnica sa so zariadením páruje cez Bluetooth.

Odborníci vo svojich hodnoteniach ocenili tento produkt najčastejšie pre jeho kompaktnosť, pekný design spojený s pomerne kvalitnou konštrukciou a tiež spôsob pripojenia klávesnice. Naopak negatívneho hodnotenia sa dočkala nízka kvalita fotoaparátu, ktorým je tablet tiež vybavený.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Ako napovedá obsah recenzie, primárnou motiváciou pre kúpu tohto notebooku by mala byť požiadavka na konštrukciu 2v1. Dotyková obrazovka spojená s funkciou tabletu je príjemným riešením na ovládanie multimédií a surfovanie internetu, nízka hmotnosť vyhovie na cestách a nezaťaží ani menšiu kabelku.

Na druhú stranu je aj výkon trochu nižší, eMMC úložisko sa neradí medzi tie najrýchlejšie a možnosti rozšírenia tiež skôr neexistujú, než že by sa dalo na tomto tablete čokoľvek vylepšiť.

Záverečné zhrnutie

Celkovo hodnotíme tento tablet a notebook v jednom balení ako zaujímavý variant pre nenáročných užívateľov na cesty, domácnosti s požiadavkou primárne na prehliadanie internetu či užívateľov, ktorí potrebujú lepší tablet pre videohovory a nenáročné písanie. Na to, že sa jedná o tablet, je výkon solídny, naopak na notebook je pomerne nízky. Ak hľadáte výkonnejší model s väčším displejom, skúste sa pozrieť napríklad na Acer Aspire 5 NX.A2CEC.003.

450 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Lenovo IdeaPad Duet 3 82AT009ECK
Jakub Gulec
Jakub má v našom tíme na starosti primárne technicky zamerané témy. Notebookom sa venuje v našej redakcii od zahájenia našej spolupráce a venoval sa im aj v minulosti. Ľahko vám tak vysvetlí, prečo sa lacné notebooky príliš nehodia na hranie hier, ale kancelárskej práci výborne vyhovejú. Okrem prenosných počítačov nájdete jeho recenzie aj u počítačových komponentov, myší, klávesníc a celého radu ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Lenovo IdeaPad Duet 3 82AT009ECK

Lenovo IdeaPad Duet 3 82AT009ECK

450 € Orientačná cena