Menu

Recenzia Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6

Základný herný notebook v kategorii Herné notebooky

Klady

  • Zachováva výkon a neprehrieva sa
  • Výborná cena pre hráčov
  • Nechýba numerická klávesnica

Zápory

  • Úzke možnosti konektivity
  • Telo je plastové
  • Slabé reproduktory
750 € Orientačná cena

Celkový výkon

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 patrí do nižšej výkonnostnej, ale aj cenovej triedy. Na základnú dosku bol osadený moderný procesor AMD Ryzen 5 5600H so šesticou veľkých jadier a pracovnou frekvenciou medzi 3,3–4,2 gigahertzmi. Pretože to samo o výkone nič moc nevypovedá, uvádzame aj odhadovaný výkon podľa testu Cinebench R23. Ten jednojadrový (dôležitejší pre väčšinu hier) by sa mal pohybovať okolo 1 357 bodov, zatiaľ čo mnohojadrový okolo 9 563 bodov. Oba výsledky sú vo svojej cenovej hladine nadštandardné a vystačia aj moderným herným titulom.

Grafická karta RTX 3050 s príkonom 85 wattov ponúkne 4 GB grafickej pamäte. Ide o nižšiu triedu herných kariet, neočakávajte preto žiadne zázraky. Notebook je určený skôr pre e-sport a kompetitívne herné tituly, s ktorými si poradí výborne. Grafickú kartu má podľa testu Time Spy Score na úrovni 5 450 bodov. Vyhovie aj pre menej náročný strih videí (najmä FullHD) či prácu v 3D priestore a menej rozsiahle rendery.

V útrobách notebooku je osadených 8 GB RAM typu DDR4. Pracovná frekvencia je klasických 3 200 MHz, čím sa zariadenie od konkurencie v rovnakej cenovej hladine nijako nelíši. Operačnú pamäť môžete v prípade potreby v budúcnosti kedykoľvek rozšíriť, prístup k základnej doske je pomerne jednoduchý. Úložný priestor ponúka 512 GB a je tvorený rýchlym SSD NVMe diskom. V prípade potreby ho môžete vymeniť za väčší.

Parameter Tento produkt
Herný výkon

E-sport

Operačný systém

Windows

Procesor

AMD Ryzen R5 5600H

Počet veľkých jadier procesora

6

Počet malých jadier procesora

0

Frekvencia procesora (GHz)

3,3 – 4,2

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 357

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

9 563

Typ grafickej karty

Dedikovaná

Grafická karta

NVIDIA GeForce RTX 3050 (85 W)

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

4

Výkon grafickej karty

5 450

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3 200

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných diskov (GB)

512

Konektivita

Konektory osadené na modeli Lenovo IdeaPad 3 by sme rozhodne neoznačili za nadpriemerné, skôr slovom „dostatočné“. Na pravej strane narazíte na dvojicu klasických USB-A 3.1 Gen 1. Sprevádza ich aj kombinovaný Jack 3,5 mm určený pre pripojenie slúchadiel či mikrofónu. Pravá strana ponúkne konektor pre napájanie, pre pripojenie káblového internetu a HDMI na prenos obrazu. A to je všetko, žiadneho slotu pre SD kartu alebo USB-C sa v tomto prípade nedočkáte.

 

Bezdrôtové pripojenie k internetu zaisťuje modul Wi-Fi 6. Ten je doplnený o Bluetooth 5.0, ktorý poslúži na pripojenie bezdrôtového príslušenstva, ako sú bezdrôtové slúchadlá, myš, klávesnica a ďalšie. Webkamera je úplne priemerná a veľa parády nenarobí, poskytuje základné rozlíšenie 720p, rovnako ako všetky ostatné konkurenčné herné zariadenia v rovnakej cenovej relácii (október 2022).

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Šasi recenzovaného modelu je kompletne tvorené plastom, je ale dobre spracované a pôsobí pevným a stabilným dojmom. Obrazovka má uhlopriečku 15,6 palcov a rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov. Tvorí ju IPS panel s obnovovacou frekvenciou 120 hertz a antireflexnou povrchovou úpravou. Svietivosť na úrovni 300 nitov je pri herných notebookoch štandardom. Hrúbka notebooku je 24,2 milimetrov a jeho hmotnosť 2,25 kilogramov. Radí sa tak skôr medzi ťažšie a rozmernejšie zariadenia.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

120

Povrch displeja

Antireflexný

Svietivosť displeja (NITS)

300

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Materiál konštrukcie

Plast

Hrúbka (mm)

24,2

Hmotnosť (kg)

2,25

Telo sa rýchlo zahrieva, vo vyššej záťaži nájdete na konštrukcii aj nepríjemne horúce miesta. Chladenie však funguje dostatočne a throttling (brzdenie výkonu kvôli vysokej teplote) nie je na programe dňa. Aj napriek tomu by sme ocenili, keby bolo chladenie výkonnejšie.

Názory užívateľov a ďalších expertov

Keď sme produkt recenzovali (október 2022), užívateľské hodnotenia neboli dostupné. Zameriame sa preto skôr na hodnotenie zahraničných expertov. Ich názor je taký, že najväčšie prednosti notebooku spočívajú v jeho dostatočnom chladení, 120 hertzovej obnovovacej frekvencii displeja s podporou technológie FreeSync a možnosťou rozšírenia operačnej pamäte a úložiska. Výrobcovia ho kritizujú skôr pre hlučné ventilátory, tiché a nijako kvalitné reproduktory a chýbajúci konektor typu USB-C.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

V danej cenovej triede nemôžeme modelu Lenovo IdeaPad 3 vyčítať to, že nemá osadenú najlepšiu grafickú kartu či procesor na trhu. S ohľadom na cenovú hladinu je notebook po výkonnostnej stránke vybavený veľmi dobre a na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov sa jeho výkon s prehrievaním nezníži. Chladič dokáže udržiavať prevádzkovú teplotu na pevnej podložke, z notebooku tak vytiahnete maximum. Poteší tiež numerická klávesnica, od ktorej niektorí výrobcovia začínajú aj pri herných notebookoch postupne upúšťať.

Naopak pochváliť rozhodne nemôžeme dostupné konektory. Na tele napríklad nenájdete ani jedno USB-C, o funkcii PowerDelivery môžeme len snívať. Chýbajúci slot pre SD kartu tiež nenadchne. Počet a typy konektorov skrátka spĺňajú minimálne potrebné množstvo s ohľadom na nenáročných hráčov. Telo je síce pevné a pomerne dobre vyrobené, ale to nič nemení na tom, že je kompletne tvorené plastom. Reproduktory pritom budú hrať pravdepodobne horšie ako z lepšieho smartfónu.

Porovnanie s alternatívami

Lacnou alternatívou pre úplne základné hranie hier je napríklad model ASUS TUF Gaming F15 FX506LH-HN318W. Ten sa pýši kvalitnejšou konštrukciou, lepšou konektivitou aj lepšie zvládnutým chladením. Zaobísť sa ale budete musieť bez moderného procesora a uskromniť sa je potrebné aj pri grafickej karte. Zariadenie využíva 2 generácie starý (október 2022) procesor Intel Core i5 10300 a grafickú kartu Nvidia GTX 1650. V tabuľke si môžete porovnať teoretický výkon oboch modelov, hodnoty sú ale skôr orientačné a môžu sa líšiť produkt od produktu.

Výkon (viac je lepšie) Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 Gaming F15 FX506LH-HN318W
Procesor (jednojadrový) 1 357 1 121 (-17 %)
Procesor (mnohojadrový) 9 563 4 863 (-49 %)
Grafická karta 5 450 3 500 (-36 %)

Model ASUS TUF Gaming F15 odporúčame iba v prípade, že potrebujete naozaj lacný, ale kvalitný notebook, a hráte iba kompetitívne alebo e-sportové tituly. Dobre si poradí napríklad s hrami, ako sú CS:GO alebo League of Legends.

Záverečné zhrnutie

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 vyhovie všetkým užívateľom, ktorí sa s rozpočtom chcú držať skôr pri zemi, ale vyžadujú herný notebook, ktorý na tom svojim výkonom je najmä v cenovej kategórii veľmi dobre. Procesor AMD Ryzen 5600H a grafická karta Nvidia RTX 3050 (85W) ponúknu dostatok výkonu na novšie hry pri rozlíšení FullHD.

Počítajte ale s tým, že detaily nenastavíte na maximum. Výborne si poradí s kompetitívnymi titulmi. Je len škoda, že výrobca nevsadil trochu viac na konektivitu, dostupné porty na stranách zariadenia sú skutočne základné. Ak hľadáte lepšie vybavený model máte možnosť si priplatiť, rozhodne odporúčame prečítať si aj recenziu modelu Lenovo Legion 5 15IAH7H.

750 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6
Jakub Gulec
Jakub plní v našej redakcii úlohu technického experta. Notebookom sa u nás venuje viac ako rok, problematikou počítačov sa však zaoberal ešte pred prácou u nás. Keď ho vidíte sledovať videá na YouTube, spravidla sa týkajú nových procesorov, grafických kariet a ďalších komponentov. Sám sa radí medzi hráčov, ľahko vám tak odporučí optimálny variant notebooku na základe toho, aký typ hier chcete hrať. Okrem herných notebookov sa venuje napríklad aj recenziám hier.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6

750 € Orientačná cena