Menu

Recenzia Lenovo Legion 5 15IAH7H

Top cena-výkon v kategorii Herné notebooky

Klady

  • Hlavnú úlohu zohráva výkon
  • Konektivita je nadštandardná
  • Odolnejšia konštrukcia

Zápory

  • Chladenie by mohlo byť tichšie
  • Chýba slot pre SD kartu
1 430 € Orientačná cena

Celkový výkon

Lenovo Legion 5 15IAH7H patrí do veľmi vydareného radu herných notebookov určených pre náročnejších hráčov. Výrobca pre recenzované zariadenie volil moderný procesor Intel Core i5 12500H so štvoricou veľkých jadier a ďalšími 8 malými jadrami. Takt sa pritom pohybuje na rozmedzí 1,8-4,5 gigahertz. To väčšine používateľov samo o sebe nič moc nepovie, prikladáme preto pre lepšiu predstavu výsledky testov procesora v Cinebench R23. Jednojadrový výkon je v tomto prípade na úrovni 1 697 bodov, mnohojadrový krásnych 12 225 bodov. Procesor váš notebook preto nebude nijako brzdiť pri hraní hier a bez problémov si poradí svižne aj s profesionálnou prácou.

Osadená grafická karta je Nvidia RTX 3060 a disponuje 6 GB grafickej pamäte. Jej prevedenie umožňuje odoberať až 130 wattov, čo v kombinácii s prepínačom MUX znamená, že si pri hrách a grafických úlohách povedie obzvlášť dobre. Konkurenčné modely mávajú rovnaký typ grafickej karty s príkonom obmedzeným poväčšinou na 95 wattov. Rozdiel medzi 130 a 95 wattovým variantom pritom v hrách môže znamenať 3–20 % výkonu. Grafická karta má dostatok sily, aby si poradila aj s profesionálnou prácou na úrovni začiatočníkov či študentov vysokých škôl. Rovnako tak zvládne grafika náročnejšiu grafickú prácu a strih videí.

Operačná pamäť využíva modernejšiu technológiu DDR5, vďaka ktorej sa posunuli aj takty. Osadených 16 GB pamäte RAM pracuje na takte 4 800 MHz, čo je o 50 % viac, než v predchádzajúcej generácii. V notebooku nájdete aj priestranné úložisko tvorené rýchlym SSD NVMe diskom s kapacitou 1 000 GB. V prípade potreby môžete operačnú pamäť aj úložisko bez problémov rozšíriť. Notebook podľa výrobcu podporuje až 64 GB RAM, a to v dvoch moduloch po 32 GB.

Parameter Tento produkt
Herný výkon

Novšie herné tituly

Operačný systém

Windows

Procesor

Intel Core i5 12500H

Počet veľkých jadier procesora

4

Počet malých jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

1,8 – 4,5

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 697

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

12 225

Typ grafickej karty

Dedikovaná

Grafická karta

NVIDIA GeForce RTX 3060 (130 W + MUX switch)

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

6

Výkon grafickej karty

8 860

Typ operačnej pamäte RAM

DDR5

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

16

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

4800 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

1 000

Konektivita

Konektivita modelu Lenovo Legion 5 je na prekvapivo vysokej úrovni. V prvom rade ale chválime výrobcu za osadenie väčšieho počtu konektorov na zadnú stranu notebooku. Toto riešenie sa začalo používať častejšie až okolo roku 2020 a je veľkým prínosom pre priestor na stole. Nie je totiž nevyhnutné, aby vám z oboch strán notebooku trčali káble. Na chrbte teda nájdete zľava najskôr ethernetový konektor pre káblové pripojenie k internetu či miestnej sieti, ďalej potom moderný USB-C 3.2 Gen 2 s prenosovou rýchlosťou až 1 250 MB/s, HDMI, dvojicu klasických USB-A 3.2 Gen 1 (prenos až 625 MB/s) a zdierku pre pripojenie nabíjačky.

Pravá bočnica ponúkne moderný a veľmi rýchly Thunderbolt 4 s podporou prenosu obrazu a k nemu ďalší USB-C 3.2 Gen 2. Naproti tomu na ľavej bočnici narazíte na klasické USB-A 3.1 Gen 2, ktoré využijete najčastejšie pre pripojenie myši či klávesnice a kombinovaný Jack 3,5 mm na pripojenie slúchadiel s mikrofónom. Nechýba tiež špeciálne tlačidlo na blokovanie webkamery. Jediná škoda je, že namiesto jedného či dvoch USB konektorov neosadil výrobca radšej aj čítačku pamäťových kariet. Zatiaľ čo pripojíte až 6 USB zariadení, pre SD kartu budete potrebovať adaptér.

Aj v oblasti bezdrôtovej konektivity sa má Lenovo Legion 5 čím pochváliť. V minulosti patril tento rad v pripojení k internetu skôr k tým pomalším, teraz ale vývojári osadili najmodernejší (október 2022) modul Wi-Fi 6E. Bezdrôtové príslušenstvo môžete spárovať cez Bluetooth 5.1. Webkamera má na herné notebooky nadštandardné rozlíšenie 1080p.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.1

WiFi

WiFi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

3

USB-C

2

Thunderbolt

1

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

1080p

Spracovanie a výdrž

Čo sa konštrukcie týka, tá sa v posledných rokoch pomerne zásadne zmenila a z pôvodne „rozvŕzganého“ radu notebookov sa stala naopak jedna z kvalitnejších. Obrazovka má uhlopriečku 15,6 palca a je tvorená IPS panelom s rozlíšením 2 560 x 1 440 pixelov. Maximálna obnovovacia frekvencia 165 hertz viac-menej zodpovedá osadenej grafickej karte, prítomná je pritom aj podpora technológie G-Sync. To znamená, že monitor komunikuje s grafickou kartou a upravuje obnovovaciu frekvenciu podľa snímkovej frekvencie, ktorú karta dodáva. Zjednodušene – obraz sa neseká.

Displej sa môže pochváliť matnou povrchovou úpravou a 100% pokrytím farebného priestoru sRGB. To je dôležité najmä pre grafikov, ktorí tvoria výstupy určené pre online svet (weby, prezentácie fotografií atď.). Aj keď sa výrobca chváli svietivosťou monitora 300 nitov, nepovažujte túto hodnotu za nijako nadštandardnú. Naopak sa jedná o úplne priemernú svietivosť, ktorá je pri herných notebookoch typická. Konštrukcia má hrúbku 24,1 milimetrov a hmotnosť 2,4 kilogramu.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

2 560 x 1 440

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

165

Povrch displeja

Matný

Svietivosť displeja (NITS)

300

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Materiál konštrukcie

Kov a plast

Hrúbka (mm)

24,1

Hmotnosť (kg)

2,4

Nejedná sa preto ani o najtenší, ani o najľahší herný notebook na trhu, odmenou je ale dobre fungujúce chladenie. Pokiaľ budete využívať výkonnostný profil Balanced (Vyvážený), zariadenie sa bude chladiť bez ťažkostí a nebude ani hlučné. Ak ale zvolíte profil Performance s preferenciou výkonu, pre uchladenie horúcej grafiky sa budú musieť ventilátory roztočiť do vysokých otáčok a urobia v miestnosti nemalý hluk.

Názory užívateľov a ďalších expertov

V čase písania tejto recenzie (október 2022) neboli dostupné žiadne recenzie užívateľov, išlo totiž o pomerne nový model na trhu. Zameriame sa preto skôr na hodnotenie zahraničných odborníkov. Z ich pohľadu spočívajú najväčšie prednosti recenzovaného modelu vo vybavenosti po stránke kvality obrazovky a dostupných konektorov, ale aj s ohľadom na celkový výkon, ktorý zaručujú nielen procesor a grafická karta, ale aj dobre navrhnuté chladenie. Chvália tiež jednoduchú údržbu a rozšíriteľnosť vďaka jednoduchému prístupu k základnej doske notebooku.

Na druhú stranu ale výrobcovia ľahko vytýkajú veľký 300 wattový napájací zdroj, ktorý musíte nosiť so sebou a hlučnejšiu prevádzku pri voľbe režimu Výkonu (Performance). Chladenie síce komponenty zvláda, ale nie je dostatočne predimenzované, aby bolo zároveň aj tiché. Komentujú tiež zlú kvalitu reproduktorov. Tá je ale zlá pri väčšine herných modelov.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Aj keď je notebook Legion 5 15IAH7H skutočne vydareným kúskom, má aj svoje negatíva. Primárne by sme ocenili, aby bolo chladenie účinnejšie. Nenechajte sa zmiasť, notebook sa na stole zvláda uchladiť bez ťažkostí, ale musí pre to vynaložiť pomerne veľkú snahu a generuje tak pomerne dosť hluku. Pomôcť síce môže chladiaca podložka, ale lepšie by bolo, keby si s tým poradil notebook viac samostatne. Tiež nám na konštrukcii chýba čítačka SD kariet, ktorá by pokojne mohla nahradiť jeden či dva USB konektory.

Na druhú stranu je recenzovaný laptop vo svojej cenovej hladine výkonnejší ako konkurencia (október 2022) a tak je optimálnym variantom pre hráčov s presne definovaným rozpočtom. Aj keď čítačka SD kariet chýba a fotografi za to výrobcu rozhodne nepochvália, hráčom schádzať nebude a na tých sa pri tomto modeli vsádza hlavne. Konštrukcia je z veľkej časti kovová, spoľahnúť sa tak môžete na dlhšiu životnosť.

Porovnanie s alternatívami

Na priame porovnanie sa ponúka drahší model HP OMEN 16-c0001nc. Ten je vybavený výkonným procesorom AMD Ryzen 7 5800H. V porovnaní s modelom Intel Core i5 12500H sa ale dočkáte o niečo slabšieho výkonu. V tabuľke si môžete porovnať teoretický výkon oboch modelov, hodnoty sú ale skôr orientačné a môžu sa líšiť produkt od produktu.

Výkon (viac je lepšie) Lenovo Legion 5 15IAH7H HP Omen 16-c0001nc 53L86EA
Procesor (jednojadrový) 1 697 (100 %) 1 421 (84 %)
Procesor (mnohojadrový) 12 225 (100 %) 12 147 (99 %)
Grafická karta 8 860 (100 %) 10 130 (114 %)

Zásadnou výhodou s ohľadom na herný výkon je ale grafická karta RTX 3070 pracujúca s príkonom 115 wattov. Tá vám doručí o niečo viac snímok za sekundu ako RTX 3060 (130W) pri každej hre. Po ostatných stránkach sú si notebooky podobné. Lenovo má však lepšiu konektivitu, o niečo lepšie spracovanú konštrukciu a kvalitnejšiu obrazovku.

Záverečné zhrnutie

Lenovo Legion 5 15IAH7H v konfigurácii s grafickou kartou Nvidia RTX 3060 (130 wattov a MUX switch) a procesorom Intel Core i5 12500H je relatívne dostupným vysoko výkonným herným notebookom, ktorý si bez problémov poradí aj s najnovšími hernými titulmi pri rozlíšení 1 080p vo vysokom grafickom nastavení. Konštrukcia notebooku je kvalitná, chladenie pracuje dobre a aj keď je hlučné, nenechá vašu grafickú kartu, aby sa prehriala a padol vám tak výkon.

Displej pracuje s obnovovacou frekvenciou 165 hertz, ktorá je navyše variabilná. Obraz bude preto bez zásekov. Laptop plní tie najnáročnejšie požiadavky na konektivitu, chýba mu ale čítačka SD kariet, nie je preto úplne ideálny pre tvorcov. Ak hľadáte alebo túžite po naozaj vysokom výkone a rozpočet vás veľmi nelimituje, odporúčame sa pozrieť aj na recenziu modelu ASUS ROG Strix SCAR 17 G733ZX.

1 430 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Lenovo Legion 5 15IAH7H
Jakub Gulec
Jakub plní v našej redakcii úlohu technického experta. Notebookom sa u nás venuje viac ako rok, problematikou počítačov sa však zaoberal ešte pred prácou u nás. Keď ho vidíte sledovať videá na YouTube, spravidla sa týkajú nových procesorov, grafických kariet a ďalších komponentov. Sám sa radí medzi hráčov, ľahko vám tak odporučí optimálny variant notebooku na základe toho, aký typ hier chcete hrať. Okrem herných notebookov sa venuje napríklad aj recenziám hier.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Lenovo Legion 5 15IAH7H

Lenovo Legion 5 15IAH7H

1 430 € Orientačná cena