Menu

Recenzia Lenovo V15 G2 82KB000BCK

Top cena-výkon v kategorii Notebooky do 600 €

Klady

  • Solídny výkon v kategórii
  • Veľký displej
  • Možnosť budúceho upgradu

Zápory

  • Krátka výdrž batérie
  • TN displej
  • Plastová konštrukcia
380 € Orientačná cena

Celkový výkon

Lenovo V15 G2 patrí k lacnejším notebookom, ktoré si však v kancelárii vedú veľmi dobre. Pokiaľ sa vaša práca orientuje najmä na programy radu MS Office, hľadáte zariadenie na surfovanie po internete či prehrávanie multimédií, recenzovaný model vás nesklame. Procesor Intel Core i3 1115G4 s taktom 3,0 – 4,1 GHz si pri týchto činnostiach vedie veľmi dobre. Grafické programy v 2D prostredí žiadne ťažkosti mať nebudú.

S ohľadom k nízkej obstarávacej cene môžete očakávať 8 GB operačnej pamäte v štandarde DDR4. Taký objem bežnej práci bohato vystačí, keby však v budúcnosti chýbal, operačnú pamäť môžete rozšíriť. Úložisko tvorí 256 GB priestoru na rýchlom SSD NVMe disku. Zariadenie má operačný systém Windows už predinštalovaný.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows

Procesor

Intel Core i3 1115G4

Počet veľkých jadier procesora

2

Frekvencia procesora (GHz)

3,0 – 4,1

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 312

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

3 237

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel Iris Xe G4

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Výkon grafickej karty

775

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

256

Konektivita

Po stranách zariadenia nechýbajú klasické aj modernejšie konektory. Celkom dal notebooku výrobca do vienka jeden port typu USB 2.0 (napríklad na pripojenie myši), jedno rýchle USB 3.0 a nechýba moderný USB-C. Trochu nás prekvapilo osadenie zdierky pre káblový internet na pravú stranu zariadenia. O prenos obrazu sa postará HDMI a slúchadlá môžete pripojiť pomocou klasického kábla Jack 3,5 mm.

Oproti drahším modelom sa dočkalo zariadenie ľahkých kompromisov v možnostiach bezdrôtového pripojenia. Výrobca ho osadil o generáciu staršou Wi-Fi 5, ktorá si však stále vedie veľmi dobre. Bluetooth nesie označenie verzie v5.0. Webkamera využíva rozlíšenie 720p, teda HD štandard. Od nižších cenových hladín nemožno nič viac očakávať.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.0

WiFi

WiFi 5

USB 2.0

1

USB 3.0

1

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

Áno

Spracovanie a výdrž

Vývojári volili pre šasi prevedenie v plaste, čo v nižších cenových kategóriách príliš neprekvapí. K notebooku sa tak budete musieť chovať skôr slušne, nárazmi dôjde k rýchlemu materiálovému opotrebovaniu. Numerická klávesnica vyhovie potrebám kancelárie, podsvietenie navyše uľahčí prácu v noci.

Displej s uhlopriečkou 15,6 palcov pozostáva z TN panelu s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov. Aj keď je rozlíšenie dobré, rozdiel medzi TN a lepším IPS panelom spoznáte pomerne ľahko. Obrazovka je lesklá, disponuje ale antireflexnou povrchovou úpravou. V praxi to znamená, že odlesky budú v slnečnom prostredí viditeľné, neznemožnia ale prácu na počítači.

Hmotnosť dosahuje 1,7 kilogramov, zariadenie je tak o kúsok ťažšie ako konkurenčné modely. Na vine je paradoxne práve ono plastové prevedenie tela. Na prvý pohľad sa totiž môže zdať, že je plast ľahší ako kov, kovová konštrukcia však môže byť výrazne tenšia. S batériou sa výrobca nepredviedol, 38-watthodinový akumulátor poskytne iba okolo 5 hodín prevádzky. V záťaži môže byť výdrž aj kratšia.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

TN

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Antireflexný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Nie

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

5,5

Materiál konštrukcie

Plast

Hrúbka (mm)

19,9

Hmotnosť (kg)

1,7

Názory používateľov a ďalších expertov

Lacným notebookom používatelia bežne príliš pozornosti pri písaní recenzií nevenujú. Platí to aj pre model Lenovo V15 G2 ITL, ku ktorému sme vyhľadali iba niekoľko užívateľských ohlasov. Tí, ktorí sa predsa len rozhodli zariadenie ohodnotiť, spomínajú iba dobrý pomer ceny a výkonu.

Experti mieria kladné hodnotenie najmä k pomerne robustnej, aj keď plastovej konštrukcii. Údržba je jednoduchá a výkon v záťaži nezaostáva. Negatívneho hodnotenia sa však dočkal notebook s ohľadom na displej. Ten má nízku svietivosť, horšie pozorovacie uhly a horší kontrast, ako keby využíval technológiu IPS.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

V porovnaní s konkurenčnými produktmi sa výrobca zameral najmä na využitie moderného a pomerne výkonného, ​​aj keď základného procesora. Ten doplnil o dostatočne veľkú a rýchlu operačnú pamäť. V prípade potreby ju navyše môžete v budúcnosti ľahko rozšíriť. Veľký displej je pre prácu vhodnejší a pomôže rovnako ako numerická časť klávesnice.

Bohužiaľ musíme menovať pomerne veľkým nedostatok recenzovaného modelu. Tým je skôr podpriemerná kvalita displeja. Rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov možno síce označiť za optimálne, technológiu TN ale už veľmi nie. Prináša so sebou totiž horšie pozorovacie uhly, nižšiu svietivosť a kratšiu výdrž batérie. Tá vytrvá okolo iba 5 hodín.

Záverečné zhrnutie

Lenovo V15 G2 ITL sa radí medzi tie produkty, ktoré využijete najlepšie v kancelárii či v domácnosti. Notebook sa nehodí pre náročnú prácu, či už grafickú alebo akúkoľvek inú. Dobre vyhovie študentom na účel tvorby zápiskov z prednášok a spisovania seminárnych prác. Úložisko ponúka priestor s ohľadom na účel zariadenia úplne dostatočný. Tvorí ho rýchly SSD NVMe disk a v prípade potreby je možné vymeniť za väčší. Ak ale hľadáte zariadenie kompaktnejšie, napríklad na cesty, pozrite sa na model Lenovo IdeaPad Duet 3.

380 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Lenovo V15 G2 82KB000BCK
Jakub Gulec
Jakub má v našom tíme na starosti primárne technicky zamerané témy. Notebookom sa venuje v našej redakcii od zahájenia našej spolupráce a venoval sa im aj v minulosti. Ľahko vám tak vysvetlí, prečo sa lacné notebooky príliš nehodia na hranie hier, ale kancelárskej práci výborne vyhovejú. Okrem prenosných počítačov nájdete jeho recenzie aj u počítačových komponentov, myší, klávesníc a celého radu ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Lenovo V15 G2 82KB000BCK

Lenovo V15 G2 82KB000BCK

380 € Orientačná cena