Menu

Najlepšie multimediálne notebooky z testu a ich recenzie

Aktualizované:
Autor:
Jakub Gulec

Ako porovnávame multimediálne notebooky?

Dôležitými parametrami, ktoré robia notebook multimediálnym, sú celkový výkon a konektivita. Od celkového výkonu sa odvíja to, ako dobre si notebook poradí s multimédiami, konektivita zase zahŕňa veľký počet portov a konektorov obsiahnutých v konštrukcii notebooku. Samozrejmosťou by mal byť kvalitný displej, ktorý reprodukuje čo najvernejšie farby.

Mimo samotného výpočtového výkonu zariadenia je veľmi dôležitý priestor úložiska. V rámci konektivity sú dôležité USB porty – ich verzia a počet. Základom je, aby mal notebook k dispozícii aspoň 2 USB konektory a jeden z nich bol verzia USB 3.0 a vyššia. Hodí sa, ak má notebook okrem USB 3.0 aj rýchle USB-C, jedná sa o optimálny variant. USB-C totiž môže podporovať aj funkciu PowerDelivery, teda dobíjanie notebooku prostredníctvom USB-C. Pre pripojenie k externému monitoru potom poslúži HDMI.

Aké parametre sú dôležité:

  • Veľkosť a kvalita obrazovky
  • Veľkosť úložiska
  • Konektivita
  • Výkon procesoru
  • Výdrž batérie
  • Konštrukčné prevedenie

Pre uľahčenie výberu sme spísali samostatný článok Ako vybrať multimediálny notebook. Pokiaľ s niektorými spomínanými parametrami potrebujete poradiť, odporúčame vám prečítať si nášho nákupného radcu Ako vybrať notebook, ktorý sa venuje všetkým aspektom týchto prenosných počítačov.


Najlepší multimediálne notebooky podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Produkt Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
Top 1 99 %
Počet recenzií: 20
1 200 € Zobraziť ponuky
Top 2 96 %
Počet recenzií: 4
700 € Zobraziť ponuky
Top 3 100 %
Počet recenzií: 2
1 600 € Zobraziť ponuky
Top 4 75 %
Počet recenzií: 3
1 100 € Zobraziť ponuky
Top 5 Zatím nehodnoceno 700 € Zobraziť ponuky
Top 6 Zatím nehodnoceno 700 € Zobraziť ponuky
Top 7 Zatím nehodnoceno 1 100 € Zobraziť ponuky
Top 8 100 %
Počet recenzií: 2
1 400 € Zobraziť ponuky
Top 9 100 %
Počet recenzií: 1
700 € Zobraziť ponuky
Top 10 100 %
Počet recenzií: 1
900 € Zobraziť ponuky

Zobraziť ďalšie produkty


Ako vybrať multimediálny notebook

Výber multimediálneho zariadenia by mal byť dobre uvážený a neunáhlený, predsa len ide o pomerne dlhodobú investíciu do budúcnosti. Problém potom môže byť, že takýto multimediálny notebook sa relatívne ťažko definuje, pretože nejaké multimédiá zvládnu všetky notebooky.

Tu je ale daná najvyššia priorita práve multimediálnym schopnostiam zariadenia, čím je okrem hrania hier aj práca s grafikou a zvukom, najrôznejšími tvorivými programami a samotnou konektivitou zariadenia. Naopak vhodnosť k mobilite, teda rozmery, spracovanie a výdrž zariadenia na batérii sú až druhoradé.

V kategórii sme vybrali zástupcov notebookov s integrovanou grafickou kartou vhodných na tvorbu 2D grafiky, ako aj stroje so samostatnou grafikou s dostatočným výkonom aj pre 3D modelovanie.

Procesor a grafická karta

Pri výbere multimediálneho notebooku procesor nemusí mať až taký vysoký výkon, ako napríklad v hernej kategórii notebookov, ale nejaký výpočtový výkon by rozhodne mal mať. Optimálne sú procesory Intel i5 až i7 a AMD Ryzen 5 až 7 najnovších generácií.

Grafická karta je tiež pomerne podstatná v prípade, že chcete pracovať s 3D grafikou alebo renderovať. Je vhodné teda voliť grafickú kartu s ohľadom na potrebný výkon. Pre 3D aplikácie poslúžia grafické karty Nvidia rady GTX a RTX.

Pevný disk

Pevný disk, alebo v niektorých prípadoch pevné disky, sú pre multimediálny obsah rozhodne dôležité. Všeobecne pre multimediálny notebook odporúčame takého priestoru pre vaše multimediálne dáta čo najviac, preto uvádzame v príklade zvolených 5 produktov modely s minimálne 1 TB vlastnej pamäte, čo už je skutočne dosť miesta.

Samozrejme platí to, čo vo všetkých kategóriách laptopov, vždy by mal byť osadený minimálne jeden disk typu SSD.

Konektivita a porty

Podstatnou kapitolou je aj konektivita zariadenia, ktorá sa u týchto multimediálnych zariadení očakáva bohatá. Notebook by tak mal disponovať okrem bežných portov, ako sú HDMI či jack 3,5 mm, taktiež napríklad konektorom USB typu C, ktoré nie je až také rozšírené.

Ďalším dôležitým rozhraním najmä pre fotografov je čítačka pamäťových kariet. Fotografovi by jej absencia mohla sťažiť život. V prípade, že zariadenie, ktoré vyberáte, nedisponuje konektorom pre Ethernet kábel (internetový RJ-45), kúpu zvážte v závislosti od dostupnosti WiFi na miestach, kde budete notebook využívať.

Často kladené otázky k multimediálnym notebookom

Ako a aký vybrať multimediálny notebook?

Multimediálne notebooky nemožno od ostatných úplne jasne odlíšiť. Všeobecne sú chápané ako zariadenia, ktoré dobre reprodukujú obraz, nie sú ťažké a ponúknu dobré možnosti multimediálnej zábavy. S vyššie uvedenými požiadavkami súvisí aj požiadavka na veľkosť úložiska minimálne 512 GB. Korektnosť podania farieb je najčastejšie hodnotená parametrami sRGB a AdobeRGB v percentách presnosti, pričom AdobeRGB je hodnotenie kvalitnejšie. Najlepšie multimediálne notebooky nájdete v našom porovnaní.

Aké sú multimediálne notebooky?

Ako už z názvu vyplýva, sú to zariadenia určené na multimediálnu prácu. Kategóriu nemožno presne vymedziť, avšak by malo ísť o notebooky, ktoré zvládajú multimédiá a pritom disponujú vysokou kvalitou prevedenia. Aj keď túto funkciu často zvládnu aj herné notebooky, multimediálne by mali byť designovo čistejšie, kompaktnejšie a najmä s vyššou kvalitou displeja.

Ako poznám kvalitný displej?

Pri výbere dbajte na svietivosť, ktorá by mala byť minimálne 300 nits. Zásadné pre tvorbu grafických prác je potom zobrazenie farebného spektra. To sa značí ako percentuálny podiel sRGB a AdobeRGB, pričom druhá hodnota je tá dôležitá. Displeje s AdobeRGB nad 90% možno považovať za veľmi kvalitné. Ak pracujete v prostredí so svetlom, vyhnite sa lesklej obrazovke, ktorá môže byť rušivá kvôli odrazom svetla. Naproti tomu lesklý displej lepšie reprodukuje farby.

Ako vybrať grafickú kartu pre vizualizácie a modelovanie?

Zamerajte sa na to, aby ste kúpili zariadenie s najvýkonnejšou grafickou kartou, ktoré sa ešte zmestí do vášho rozpočtu. Všeobecne v tejto kategórii dobre vyhovejú herné notebooky s veľmi výkonným vybavením.

Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub sa v našej redakcii venuje primárne technicky zameraným témam. Pretože počítače všeobecne sú jeho záľubou nielen v profesnom, ale aj osobnom živote a často ho tak nájdete pri obede sledovať novinky spojené s komponentmi, téme dobre rozumie. Bez problémov vám tak vysvetlí napríklad rozdiel vo farebných gamutoch a technológiách displejov. Okrem multimediálnych notebookov patria medzi jeho témy aj televízory, monitory a celý rad ďalšej elektroniky.

Použité a ďalšie zaujímavé zdroje

SVOBODA, Jan. Algoritmy přepočtů gamutů ve správě barev. Brno, 2014. Diplomová práce. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. Vedoucí práce Mgr. Pavel Rajmic, Ph.D.

GADLENA, Michal. Analýza možností zvýšení výkonu notebooku pomocí externí grafické karty. Zlín, 2016. Bakalářská práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky. Vedoucí práce Ing. Tomáš Sysala, Ph.D.

https://www.tftcentral.co.uk/articles/colour_gamut.htm


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.5 z 10 hlasov