Ako vybrať multimediálny notebook
Výber multimediálneho zariadenia by mal byť dobre uvážený a neunáhlený, predsa len ide o pomerne dlhodobú investíciu do budúcnosti. Problém potom môže byť, že takýto multimediálny notebook sa relatívne ťažko definuje, pretože nejaké multimédiá zvládnu všetky notebooky.
Tu je ale daná najvyššia priorita práve multimediálnym schopnostiam zariadenia, čím je okrem hrania hier aj práca s grafikou a zvukom, najrôznejšími tvorivými programami a samotnou konektivitou zariadenia. Naopak vhodnosť k mobilite, teda rozmery, spracovanie a výdrž zariadenia na batérii sú až druhoradé.
V kategórii sme vybrali zástupcov notebookov s integrovanou grafickou kartou vhodných na tvorbu 2D grafiky, ako aj stroje so samostatnou grafikou s dostatočným výkonom aj pre 3D modelovanie.
Procesor a grafická karta
Pri výbere multimediálneho notebooku procesor nemusí mať až taký vysoký výkon, ako napríklad v hernej kategórii notebookov, ale nejaký výpočtový výkon by rozhodne mal mať. Optimálne sú procesory Intel i5 až i7 a AMD Ryzen 5 až 7 najnovších generácií.
Grafická karta je tiež pomerne podstatná v prípade, že chcete pracovať s 3D grafikou alebo renderovať. Je vhodné teda voliť grafickú kartu s ohľadom na potrebný výkon. Pre 3D aplikácie poslúžia grafické karty Nvidia rady GTX a RTX.
Pevný disk
Pevný disk, alebo v niektorých prípadoch pevné disky, sú pre multimediálny obsah rozhodne dôležité. Všeobecne pre multimediálny notebook odporúčame takého priestoru pre vaše multimediálne dáta čo najviac, preto uvádzame v príklade zvolených 5 produktov modely s minimálne 1 TB vlastnej pamäte, čo už je skutočne dosť miesta.
Samozrejme platí to, čo vo všetkých kategóriách laptopov, vždy by mal byť osadený minimálne jeden disk typu SSD.
Konektivita a porty
Podstatnou kapitolou je aj konektivita zariadenia, ktorá sa u týchto multimediálnych zariadení očakáva bohatá. Notebook by tak mal disponovať okrem bežných portov, ako sú HDMI či jack 3,5 mm, taktiež napríklad konektorom USB typu C, ktoré nie je až také rozšírené.
Ďalším dôležitým rozhraním najmä pre fotografov je čítačka pamäťových kariet. Fotografovi by jej absencia mohla sťažiť život. V prípade, že zariadenie, ktoré vyberáte, nedisponuje konektorom pre Ethernet kábel (internetový RJ-45), kúpu zvážte v závislosti od dostupnosti WiFi na miestach, kde budete notebook využívať.