Spoločnosť Dell sa spoločne s HP a Lenovom radí medzi troch svetových najväčších producentov notebookov. Dohromady títo traja výrobcovia vlastnia takmer dve tretiny trhu. Dá sa teda očakávať, že spoločnosť Dell vyrába notebooky naprieč trhu od lacných ekonomických riešení cez výkonné herné stroje až po notebooky pre profesionálov.
Pre Dell je typický veľký rozdiel v kvalite medzi lacnými a drahými modelmi. Podrobnejšie si popíšeme ponuku tejto americkej spoločnosti nižšie. Dozviete sa, čím sú notebooky Dell špecifické, aké produktové rady značka ponúka a tiež bližšie informácie o samotnej firme.
- Špecifiká značky – Výrobca je známy svojou dobre fungujúcou rozšírenou zárukou. V rámci záručnej doby príde technik k vám domov a počítač opraví.
- Produktové rady Dell – Spoločnosť uvádza na trh celý rad riešení, od laptopov pre domácnosti cez modely pre herných nadšencov až po produkty pre profesionálov.
- História – Michael Dell založil spoločnosť v USA v roku 1984 a prerazila vďaka svojej stratégii priameho predaja počítačov koncovým zákazníkom.
- Súčasnosť – Spoločnosť Dell patrí k najväčším technologickým spoločnostiam a zamestnáva vyše 100 000 ľudí. Okrem počítačov vyrába aj servery, monitory a mnoho ďalšieho.
Ak sa zaujímate aj o ďalšie značky skúste sa pozrieť aj na naše odporúčania najlepších notebookov HP, Lenovo či Apple.
Podľa čoho vyberať notebook
Ešte než sa pustíte do samotného výberu, je potrebné si určiť, na čo budete notebook využívať. Zatiaľ čo pre hráčov bude zásadný najmä hrubý výkon a dedikovaná grafická karta, tvorcovia často oveľa viac ocenia korektné zobrazenie farieb. Spektrum činností, ku ktorým je možné notebook použiť, je takmer neobmedzené, nemožno teda jasne povedať, že sa niektorý model hodí pre každého.
Operačný systém
V zásade máme 4 operačné systémy. Tým najrozšírenejším je bez debát Microsoft Windows. Ponúka tiež najväčšie spektrum možností. Oproti tomu je MacOS od spoločnosti Apple značne uzavretejší, množstvo dostupných programov je obmedzené. Zato je však systém oveľa odladenejší a vie lepšie využiť potenciál použitých komponentov.
Operačný systém Linux je potom vyčlenený skôr odborníkom a programátorom a aj keď už v dnešnej dobe disponuje celým radom podarených a užívateľsky prívetivých nadstavieb, začiatočníkom ho rozhodne neodporúčame. Operačný systém ChromeOS ponúka možností najmenej, funguje ale plynule aj na tých najmenej výkonných zariadeniach. Jeho obsluha je navyše veľmi jednoduchá.
Výkon
Pri výbere dbajte na to, aby ste dostali čo najvýkonnejšie komponenty, na ktoré dosiahnete. Je to práve procesor a grafická karta, čo dnes v žiadnom notebooku nevymeníte. Naopak úložisko či operačnú pamäť je možné u väčšiny kvalitnejších Windows notebookov ľahko rozšíriť.
Názov procesora sám o sebe bežnému užívateľovi veľmi nepovie. Pokiaľ si chcete celý výber zjednodušiť, zamerajte sa na jeho výkon určený benchmarkami (záťažovými testami). Medzi tie, ktoré dobre znázorňujú široké spektrum využitia, patrí napríklad Cinebench či Geekbench. Tieto záťažové testy dávajú procesorom bodové hodnotenie za výkon jedného a všetkých jadier. Vyššie hodnotenie znamená vyšší výkon.
Dedikovaná (samostatná) grafická karta je takmer vždy výkonnejšia, než tá integrovaná. Nenechajte si nahovoriť opak, argumenty niektorých výrobcov v tomto ohľade nedávajú zmysel a je testami preukázané, že nie sú pravdivé.
Displej
Jednou zo zásadných charakteristík je veľkosť displeja. Tú voľte vždy podľa toho, na aký účel budete notebook využívať. Pokiaľ ho budete často prevážať a hodláte pracovať na cestách, zaujímajte sa o varianty menšie ako 15 palcov. Okrem veľkosti hrá svoju rolu ale aj rozlíšenie displeja. To by malo byť minimálne FullHD (1 920 x 1 080 pixelov), nižšie len vo výnimočných prípadoch pri lacných modeloch s malou obrazovkou.
Pokiaľ sa zameriate na rozlíšenie vyššie, ničomu to neuškodí, s ohľadom na veľkosť monitora notebooku ale nie sú prínosy 4K monitora oproti QHD nijako zásadné. Tvorcov môže zaujímať korektnosť zobrazenia farieb. Tú definuje pokrytie farebných gamutov sRGB, AdobeRGB a DCI-P3. Profesionálne zariadenia potom môžu byť certifikované napríklad nálepkou Pantone Validated.
Obnovovacia frekvencia displeja definuje, koľkokrát sa obraz obnoví za sekundu. Typicky je táto hodnota 60 hertzov (60 krát za sekundu). To napokon bežným, ale aj profesionálnym používateľom vyhovie dobre. Väčšina hráčov ale ocení skôr 120 hertzov a viac.
Zaujímavosť: Pri obnovovacej frekvencii 60 hertz je oneskorenie medzi dvoma snímkami 16,7 milisekundy. Pokiaľ prejdete na 240 hertzový monitor, znižuje sa oneskorenie na 4,2 ms. To vám môže dať v kompetitívnych hrách konkurenčnú výhodu.
Konektivita
Zamerajte sa na to, aby ste dokázali vybraný model pripojiť ku všetkým perifériám, ktoré chcete používať. Pokiaľ vás napríklad živí fotenie, absencia slotu pre SD kartu bude nepríjemná (možno riešiť USB adaptérom).
Konštrukcia
Na prvý pohľad môže znieť nasledujúca veta pomerne nelogicky, ale je to skutočne tak, že sú plastové notebooky ťažšie, než tie kovové. A ono to vlastne dáva zmysel. Plastová konštrukcia totiž musí byť nepomerne masívnejšia, než tá kovová, aby odolala rovnakému namáhaniu. Kovové zariadenia majú spravidla dlhšiu životnosť, lepšie sa chladia, ale sú aj drahšie.
Pri výbere si dajte pozor na nekvalitné pánty. Pokiaľ sú plastové a ešte k tomu tenké, môžu sa časom poškodiť. Notebook bez monitora potom nefunguje najlepšie. Výkonné zariadenia potrebujú kvalitné chladenie. V užívateľských recenziách sa zamerajte na to, či sa vybraný model neprehrieva. Tým by totiž strácal z papierového výkonu a vo výsledku by nevedel využiť svoj potenciál.
Jedným z posledných dôležitých aspektov je klávesnica. Tá môže a nemusí disponovať numerickou časťou. Obľúbeným doplnkom je jej podsvietenie, ktoré oceníte najmä pri práci v noci. Niektorí výrobcovia experimentujú aj so sekundárnym displejom.
Ideálny postup pri výbere si popíšeme nižšie:
- Vyberte si operačný systém, ktorý vašej činnosti bude najlepšie vyhovovať.
- Určite si svoje cenové limity.
- Zamerajte sa na výkon procesora a grafickej karty, veľkosť a rozlíšenie displeja.
- Nezabudnite na konektivitu a konštrukciu modelu. Na každodenné prevážanie nie je krehký a ťažký plastový notebook vhodný.
Špecifiká notebookov Dell
Dell poskytuje ku všetkým svojim počítačom úplne nadštandardnú úroveň záruky. Táto služba sa volá Next Business Day On Site Service a jej trvanie je tri roky od kúpy zariadenia. V praxi to znamená, že pokiaľ dôjde na vašom notebooku k poruche, zavoláte na zákaznícku linku. Technická podpora s vami na diaľku problém diagnostikuje a pokiaľ ho nevyrieši, vyšle k vám druhý deň technika.
Ten v rámci trojročnej záručnej doby zariadenie na mieste opraví. Služba funguje na výbornú, omeškanie nastáva iba v úplne výnimočných prípadoch, keď nie je v SR dostupný prípadný náhradný diel. Servisy Dellu sú ale spravidla dobre zásobené.
Produktové rady Dell
Ako jeden z najväčších producentov notebookov ponúka aj Dell celé spektrum produktových radov. Tie cielia na odlišných užívateľov. Vďaka tomu budete mať vždy na výber veľké množstvo možností.
Produktový rad | Príklad produktu | Určenie | Cenové rozmedzie (EUR) |
G Series | Dell G5 15 Gaming | Herné notebooky nižšej a strednej triedy | 800 – 2 000 |
Inspiron | Dell Inspiron 15
Dell Inspiron 14z |
Multimediálne pre domácnosti | 400 – 1 600 |
Latitude | Dell Latitude 7420 | Kancelárske notebooky vyššej triedy | 800 – 2 800 |
Vostro | Dell Vostro 5515 | Kancelárske notebooky nižšej triedy | 600 – 1 800 |
Precision | Dell Precision 3561 | Profesionálne notebooky pre inžinierov | 1 800 – 4 000 |
XPS | Dell XPS 15 9510 | Profesionálne notebooky pre tvorcov | 1 400 – 3 800 |
Alienware | Dell Alienware m15 R6 | Herné notebooky najvyššieho štandardu | 2 000 – 4 200 |
Dell G Series
Základný rad zameraný na hráčov je jednou zo stálíc spoločnosti Dell. Ponúkne herné notebooky v cenových reláciách od 800 € až po 2 000 €. Zásobuje tak nižšiu a strednú triedu herného trhu. Typický je výkonný procesor, grafická karta nižšej až strednej triedy a displej s obnovovacou frekvenciou do 120 hertz.
Dell Inspiron
Produkty s prívlastkom Inspiron sú chrbticou ponuky spoločnosti Dell. Sú určené pre bežných užívateľov a zaujmú najmä cenou. V ostatných parametroch zapadnú medzi konkurenčné modely. Typické je osadenie úsporného procesora s integrovanou grafickou kartou. Tá je pri drahších modeloch doplnená ešte o úspornú samostatnú grafiku.
Dell Latitude
Séria Latitude je určená na pracovné využitie. Ide o typické kancelárske notebooky, ktoré ponúknu dobrý pomer ceny a výkonu. Štandardne je telo trochu masívnejšie, výrobca osadzuje výkonnejší variant úsporných procesorov. Vo vyšších cenových hladinách nechýba certifikácia Intel EVO a vysoké rozlíšenie displeja.
Dell Vostro
Jedná sa o lacnejší variant radu Latitude. Notebooky Dell Vostro poslúžia pri nenáročnej kancelárskej práci. Nižší výkon a obmedzené vybavenie kompenzujú nízkou obstarávacou cenou. Sú tak obľúbenou voľbou pre väčšie kancelárie. Konštrukcia nevyužíva tak kvalitné materiály, ako Latitude.
Dell Precision
Ak ste inžinier, výskumník či autor, budete sa zaujímať najmä o modely Precision. Tie sú určené najmä pre prácu v CAD aplikáciách a programoch, ktoré dokážu ťažiť z hardvérovej akcelerácie grafických kariet Quadro. Tieto notebooky sú vybavené po všetkých stránkach prémiovo, štandardne dosahujú celkovo vysoké kvality.
Dell XPS
Medzi mediálnymi tvorcami, či už ide o fotografov, grafikov alebo editorov videí, si rad XPS vydobyl isté miesto na stole. Tento rad cieli na profesionálov, ponúka vysoký výkon v kombinácii s korektným zobrazením farieb a tradične výbornými reproduktormi. Bežne sú XPSka vybavené aj vysoko kvalitným touchpadom a klávesnicou. Telo je vyrobené z prémiových materiálov.
Dell Alienware
Svojím spôsobom nejde o kategóriu produktov Dell ako takú. Alienware je totiž samostatne fungujúcou spoločnosťou, ktorú Dell od roku 2006 vlastní. Spoločnosť sa ale začlenila do produkcie natoľko, že ju môžeme za produktový rad považovať. Jedná sa o prémiové a taktiež veľmi drahé herné notebooky. Bežne býva medzi hráčmi Alienware považovaný za synonymum kvality a výkonu.
História značky
Michael Dell založil spoločnosť PC’s Limited v roku 1984. Princípom bolo predávať ručne skladané IBM kompatibilné počítače (počítače kompatibilné s pôvodným IBM PC). Zakladateľ veril, že kľúčom k úspechu je priamy predaj počítačov spotrebiteľovi. Vďaka tomu mala spoločnosť lepšie napojenie na spotrebiteľov a mohla smerovať tam, kam tendenčne cielil trh.
V roku 1985 prišla spoločnosť s prvým počítačom vlastnej výroby. Po iba 8 rokoch sa v roku 1992 dostal Dell medzi 500 najväčších spoločností sveta. Rok 1996 so sebou priniesol prvý Dellom predaný počítač cez internet. Výrobca je dnes známy aj pre svoj rad Alienware, ktorý však bol predtým samostatnou spoločnosťou. Tú Dell kúpil v roku 2006.
Súčasnosť značky
V súčasnosti sa radí Dell medzi trojicu najväčších výrobcov notebookov na svete. O tento post sa delí s HP a Lenovom. Spoločnosť má takmer 200 000 zamestnancov a vďaka svojej stratégii rozšírenej záruky jej percentuálny podiel na trhu neklesá. Každoročne vydáva desiatky nových notebookov a ponúka tak riešenie v každej cenovej relácii.