Ako vybrať notebook pre štúdium
V tomto článku sa zameriame na to, ako postupovať pri výbere notebooku pre študenta. Na účely jednoduchej orientácie sme kapitoly rozčlenili podľa typu štúdia, ku ktorému má zariadenie slúžiť. Zamerali sme sa na humanitárne odbory, medicínu, právo, ale aj technické a umelecké školy.
Pri každom z odborov sme si definovali optimálny notebook s ohľadom na výkon procesora a grafickej karty, úložný priestor a veľkosť operačnej pamäte. Nezabudli sme ale spomenúť aj dôležitosť voľby operačného systému a veľkosti monitora. Podstatná je pri výbere aj konektivita notebooku, napríklad fotografovi by slot pre pamäťovú kartu mohol chýbať.
Téme notebookov sa komplexnejšie venujeme v článku Ako vybrať notebook, v ktorom špecifikujeme všetky dôležité parametre, ale aj menej známe skutočnosti a záležitosti spojené s údržbou.
Ako vybrať notebook pre štúdium stručne:
- Odbor štúdia – Pred kúpou sa informujte na študovanom odbore, aké programy budete používať. Notebook vyberajte podľa nich.
- Ďalšie požiadavky – Pokiaľ okrem štúdia chcete napríklad hrať hry, zamerajte sa aj na výkon grafickej karty. Naopak študent technického odboru, ktorý rád fotí, ocení určite aj korektné zobrazenie farieb.
- Rozpočet – Nie je potrebné do notebooku investovať tisícky eur. Počítajte s investíciou v rozmedzí 600–1 600 €.
Notebooky pre nenáročných na prednášky
Notebooky pre práva a medicínu
Notebooky pre technické odbory
Notebooky pre multimediálnu tvorbu
Notebooky pre študujúcich hráčov
Aké základné parametre a cenu očakávať od notebooku určeného na štúdium nájdete v tabuľke nižšie. Podrobnejšie sa im však venujeme v samostatných kapitolách.
Požiadavky |
Operačný systém |
Uhlopriečka (palcov) |
Procesor |
Grafická karta |
Optimálna cena (EUR) |
Humanitárne a sociálne odbory |
MacOS
Windows |
13–15 |
Úsporný |
Integrovaná |
1 000 |
Právo a medicína |
MacOS
Windows |
13–15 |
Úsporný |
Integrovaná |
1 000 |
Technické odbory |
Windows |
15-17 |
Výkonný |
Dedikovaná |
1 600 |
Umelecké odbory |
MacOS
Windows |
13–16 |
Výkonný |
Integrovaná
Dedikovaná |
1 400 |
Študujúci hráči |
Windows |
15–17 |
Výkonný |
Dedikovaná |
1 800 |
Notebook pre humanitné a sociálne odbory
- Operačný systém – MacOS vám zaistí dlhú výdrž batérie, Windows naopak umožní inštaláciu väčšieho množstva programov.
- Procesor – Vyberajte vždy úsporný variant procesora maximálne 1 generáciu starý. Úsporný procesor pomôže výdrži batérie.
- Grafická karta – Ak nechcete využívať notebook aj na hranie náročnejších hier, stačí vám karta integrovaná. Výkonná grafika by zdvíhala obstarávaciu cenu a spotrebu batérie.
- Operačná pamäť – Voľte medzi laptopmi s operačnou pamäťou 8–16 GB DDR4 alebo DDR5.
- Úložisko – Zamerajte sa na modely s SSD úložiskom s kapacitou minimálne 256 GB.
- Displej – Študenti humanitných odborov často pracujú na cestách, v kaviarňach či napríklad na pohovke. Dobre vyhovie 13-15 palcov veľký displej s rozlíšením FullHD (1 920 x 1 080 pixelov).
- Konektivita – Pri práci mimo domova zaručene oceníte napríklad funkciu Power Delivery, ktorá umožní nabíjať notebook USB-C káblom. Voľte minimálne 2 USB konektory.
- Konštrukcia – Kovové telo prinesie nielen vyššiu odolnosť, ale aj nižšiu hmotnosť. Zaujímavá je preklopiteľná konštrukcia s dotykovým displejom.
Či už sa jedná o štúdium histórie, filozofie, psychológie alebo napríklad sociológie, prevažná časť vašej práce na počítači bude pozostávať z písania či čítania textov a tvorby prezentácií. Veľmi príjemnou správou hneď do začiatku je, že na tieto činnosti nepotrebujete drahý notebook a dobre vám vyhovejú aj lacnejšie modely.
Notebooky pre nenáročných na prednášky
Dá sa predpokladať, že napríklad výdrž batérie pre vás bude oveľa dôležitejšia, než plynulý chod inžinierskych programov. Pretože pravdepodobne nebudete potrebovať špecializované programy, ktoré by boli dostupné výhradne pre Windows, môžete sa zamerať aj na produkty spoločnosti Apple.
Procesor a grafická karta
Vyberať môžete medzi procesormi Intel, AMD alebo procesormi Apple. V prípade voľby medzi procesormi Intel a AMD sa zamerajte na úsporné rady. Ide typicky o modely, ktorých kód končí písmenom U, P alebo G1/G4/G7. Samostatná grafická karta pre vás nebude dôležitá, naopak by odoberala väčšie množstvo energie, čo by sa odrážalo na výdrži batérie. Tiež by ste investovali do niečoho, čo nevyužijete.
Príklady vhodných procesorov:
- Intel Core-i5 1135G7
- Intel Core-i5 1240P
- Intel Core-i5 1235U
- AMD Ryzen R5 5600U
Operačná pamäť a úložisko
Pre prácu v kancelárskych programoch a prehliadaní internetu veľkú operačnú pamäť potrebovať nebudete. Za optimum je možné považovať 16 GB DDR4 alebo DDR5, väčšine používateľov ale môže stačiť aj 8 GB. Úložný priestor by mal tvoriť rýchly SSD disk s kapacitou 256 GB a viac. Pokiaľ si zvolíte menší priestor, počítajte s tým, že ho pravdepodobne rýchlo zaplníte.
Displej a konektivita
Najväčšou výhodou notebookov oproti stolným počítačom je možnosť ich ľahko prenášať a pracovať takmer kdekoľvek. Aby sa vám ale na zariadení dobre písalo na prednáške, alebo napríklad na kolenách, voľte uhlopriečku 13–15 palcov. Optimálne rozlíšenie je FullHD (1 920 x 1 080 pixelov). Obnovovacia frekvencia displeja nehrá rolu.
V prípade konektivity sa zamerajte na modernejšie pripojenie. Notebook by mal disponovať USB-C konektorom s podporou Power Delivery (nabíjanie cez USB-C) a minimálne jedným ďalším USB.
Notebook pre práva a medicínu
- Operačný systém – Najmä v prípade medicíny si najskôr overte, či nebudete potrebovať špecifické programy, ktoré sú obmedzené iba pre Windows. Všeobecne ale môžete slobodne voliť medzi systémami MacOS a Windows.
- Procesor – Zamerajte sa na úsporné procesory maximálne 1 generáciu staré. Tým budete mať zaistený dostatočný výkon aj výdrž batérie.
- Grafická karta – V prípade, že cielite naozaj iba na štúdium a nechcete hrať náročnejšie hry, uprednostnite integrovanú grafickú kartu. Niektoré odbory medicíny môžu využívať 3D tlač. V takom prípade voľte dedikovanú grafickú kartu.
- Operačná pamäť – Optimálne rozmedzie operačnej pamäte sa pohybuje medzi 8–16 GB DDR4 alebo DDR5.
- Úložisko – Rýchly SSD disk by mal ponúkať minimálne 256 GB úložného priestoru.
- Displej – Rovnako ako pri humanitárnych odboroch, aj tu platí optimálne rozmedzie uhlopriečky 13–15 palcov s rozlíšením FullHD (1 920 x 1 080 pixelov).
- Konektivita – Možnosť nabíjať notebook USB-C konektorom oceníte ako na cestách, tak aj v prednáškovej miestnosti či kaviarni. Nemusíte so sebou totiž voziť zvlášť nabíjačku pre mobil a zvlášť pre laptop. Zariadenie by malo mať minimálne dva konektory typu USB / USB-C.
- Konštrukcia – Ak investujete do zariadenia s kovovým šasi, dočkáte sa nižšej hmotnosti a vyššej odolnosti. Na účely revízií zmlúv môže byť zaujímavým doplnkom dotykový displej a stylus.
Chystáte sa študovať lekárstvo, pripravovať sa na odbor zubára, rádiológa či právnika? Potom najlepšie využijete možnosti klasických ultrabookov. Prenosnosť zariadenia je totiž dôležitá. Oproti iným odborom sa ale napríklad študentom práv môže hodiť funkcia dotykového displeja a podpora stylusu. Revízie právnych dokumentov sa vám tak budú robiť oveľa lepšie.
Notebooky pre práva a medicínu
Procesor a grafická karta
Aby ste predĺžili výdrž batérie vybraného notebooku na maximálnu možnú dobu, zamerajte sa na úsporné rady procesorov. Ak zvolíte zariadenie Apple, nemáte veľa na výber. Automaticky ale môžete počítať s baterkou na 16-20 hodín. Notebook s Windowsom by mal disponovať procesorom Intel či AMD z maximálne rok starého radu, ktorý má na konci názvu písmeno U, P alebo G1/G4/G7.
Niektoré medicínske odbory môžu pracovať aj s 3D modelmi. Typicky môže ísť o 3D modelovanie zubných náhrad, kĺbov či iných štruktúr. Ak váš odbor s touto činnosťou počíta, môžete potrebovať dedikovanú grafickú kartu.
Príklady vhodných procesorov:
- Intel Core-i5 1135G7
- Intel Core-i5 1240P
- Intel Core-i5 1235U
- AMD Ryzen R5 5600U
Operačná pamäť a úložisko
Prevažná časť vašej činnosti bude pozostávať z rešerší na internete, písaní seminárnych prác či iných dokumentov. Na tieto účely je ideálne voliť minimálne 8 GB operačnej pamäte DDR4 alebo DDR5. Pokiaľ sa vám do rozpočtu zmestí aj 16 GB, notebook vám bude plynulo slúžiť dlhšie. Úložisko by malo ponúknuť aspoň 256 GB priestoru.
Displej a konektivita
Možnosť tvorby zápiskov na prednáške, práce a štúdium v kaviarni či vo vlaku, to všetko závisí do značnej miery aj od rozmerov displeja. Tie definujú, ako dobre sa bude laptop prenášať a či sa vám zmestí do lona vo vlaku. Zamerajte sa na rozmedzie 13–15 palcov a rozlíšenie FullHD (1 920 x 1 080 pixelov).
Iste tiež oceníte modernú konektivitu, ktorú zaručia konektory typu Thunderbolt. Tie umožnia nabíjanie prostredníctvom Power Delivery klasickým USB-C káblom. To v praxi znamená, že stačí nosiť jednu nabíjačku pre mobil aj notebook.
Notebook pre technické odbory
- Operačný systém – Oproti ostatným odvetviam využívajú technické odbory často programy, ktoré nie sú pre MacOS optimalizované, alebo ich variant na zariadení Apple vôbec neexistuje. Ak potrebujete CAD aplikácie alebo simulačný softvér, zamerajte sa na systém Windows.
- Procesor – Či už budete pracovať v CAD, GIS alebo simulačných programoch, výkon procesora bude úplne zásadný. Voľte výkonnejšie varianty Intel Core-i5, i7 alebo i9 alebo AMD Ryzen R5, R7 alebo R9 z produktových radov, ktoré nie sú cielené na úsporu energie.
- Grafická karta – Práca v 3D priestore, tvorba vizualizácií a niektoré simulačné programy vyžadujú vysoký výkon grafickej karty. Pokiaľ budete pracovať v 3D priestore, zamerajte sa na herné (GeForce/Radeon) či profesionálne grafické karty (Quadro).
- Operačná pamäť – Pre poloprofesionálnych užívateľov, akými študenti technických odborov rozhodne sú, je optimálna operačná pamäť 16 GB RAM DDR4 alebo DDR5.
- Úložisko – Ideálny úložný priestor tvorí rýchle SSD úložisko okolo 512-1024 GB.
- Displej – Obrazovka by mala byť optimálne v rozmedzí 15–16 palcov. Na menšej uhlopriečke budú výkresy neprehľadné, 17 palcový notebook sa zase zle prenáša. Rozlíšenie voľte minimálne FullHD, lepšie však QHD (2 560 x 1 440 pixelov).
- Konektivita – Za optimálne považujeme minimálne jedno USB-C, jedno klasické USB a konektor pre HDMI kábel alebo Thunderbolt. Pripojiť totiž budete chcieť minimálne myš, externý monitor a záložný disk.
- Konštrukcia – Aj keď je kovové telo vždy lepším variantom, s ohľadom na požiadavky sa v nižších cenových hladinách dostanete skôr k plastovým zariadeniam. Pozor si dajte najmä na kvalitu pántov. Numerická klávesnica je hodnotným doplnkom, čísla budete potrebovať.
Staviteľstvo, strojárstvo, elektrotechnika, agrotechnika, lesníctvo, ale aj ďalšie technické odbory často vyžadujú využitie profesionálnych programov. Tie môžu byť typu CAD, GIS, alebo môže ísť o iné špecializované alebo simulačné softvéry. Väčšina z nich vyžaduje výkonný počítač, najmä tie, ktoré pracujú v 3D priestore alebo s veľkým objemom dát. Primárnym kritériom výberu je teda výkon, ale aj napríklad veľkosť displeja.
Notebooky pre technické odbory
Naopak menšiu dôležitosť môžete prikladať výdrži batérie, pretože používané programy sú väčšinou natoľko náročné, že budete pripojení k zásuvke takmer vždy. Zaujímavé zariadenia nájdete najmä v kategórii herných notebookov. Existujú aj profesionálne pracovné stanice, sú ale veľmi drahé.
Procesor a grafická karta
Aby ste nasýtili požiadavky programov, budete potrebovať výkonný procesor. V radoch produktov Intel a AMD voľte tie modely, ktoré sú maximálne jednu generáciu staré a ktorých kódové označenie končí písmenom P alebo H (prípadne HX/HS). O výkone procesorov vám viac povie ich bodové hodnotenie napríklad v testoch Cinebench či Geekbench. Dôležitý pre vás je single core výkon.
Grafická karta by mala byť dedikovaná. V prípade, že sa zameriate na herné modely, vyberajte medzi radmi GeForce a Radeon. Existujú aj profesionálne grafické karty určené práve pre programy CAD a simulačný softvér. Jedná sa o rady Quadro (napr. Quadro RTX A3000). Pokiaľ sa ale nebudete činnosťou v CAD programoch pri štúdiu tiež živiť, herné grafické karty vám bohato vystačia.
Príklady vhodných procesorov:
- Intel Core-i7 11370H
- Intel Core-i5 12600H
- Intel Core-i7 1280P
- AMD Ryzen R5 5600H
- AMD Ryzen R7 6800H
Operačná pamäť a úložisko
Pretože budete súbežne používať väčšie množstvo programov a rozsiahlejšie výkresy sú dátovo objemné, odporúča sa voliť operačnú pamäť 16 GB DDR4 alebo DDR5. Väčšiu pamäť na študijné účely nevyužijete, pokiaľ ale chcete investovať do naozaj výkonného modelu a ste si istí, že vás bude na odbornej brigáde živiť, zamerajte sa na 32 GB. Ide o objem, ktorý vyhovie takmer všetkým profesionálom.
Úložný priestor by mal tvoriť rýchly SSD disk ponúkajúci minimálne 512 GB miesta. Samozrejme môžete voliť aj 256 GB, nezaobídete sa potom ale bez externého disku a práca na dátach, ktoré nie sú priamo v počítači, môže skrývať problémy s ukladaním, pádmi programu či načítaním. Vo väčšine herných notebookov je možné úložisko bez problémov rozšíriť.
Displej a konektivita
Pretože na výkresy potrebujete dobre vidieť, odporúčame nevyberať displej menší ako 15 palcov. Za zaujímavé rozmedzie považujeme 15-16 palcov, zariadenie so 17-palcovou obrazovkou sa už zle prenáša. Pokiaľ ale nehodláte notebook nosiť každý deň, pomerne dobre vám nahradí externý displej. Rozlíšenie voľte minimálne FullHD, lepšie však QHD (2 560 x 1 440 pixelov).
Väčšina študentov technických odborov pripája k notebooku externý displej. Aby ste tak mohli urobiť, musí vybraný model disponovať vhodnými konektormi. Prenos obrazu zaistí HDMI, DisplayPort alebo Thunderbolt. Pripojiť budete potrebovať aj myš a pravdepodobne externý disk. K tomu poslúžia minimálne 2 USB konektory. Často tiež budete chcieť prenášať podklady od kolegov zo študijného kruhu z jedného Flash disku na druhý.
Notebook pre umelecké odbory
- Operačný systém – V tomto prípade je zaujímavejším variantom systém MacOS. Ten je napokon odladený práve pre kreatívcov. Pokiaľ ho zvolíte, počítajte ale, že nebudete mať možnosť voliť kvalitné programy zadarmo. Zariadenie Apple si poradí skvele pri úprave fotiek aj strihu videí.
- Procesor – Ak chcete primárne upravovať fotografie, výber procesora nebude hrať veľkú rolu. Rozhodne by ale nemalo ísť o rady Celeron či Pentium. Pre náročnejší strih videí a iné obdobné činnosti voľte výkonnejšie procesory či zariadenia Apple.
- Grafická karta – Editácia fotografií či maľovanie v 2D priestore na grafickú kartu náročné nie sú, vystačíte si teda s integrovanou GPU. Pre prípad úpravy videí či prácu v 3D priestore ale voľte kartu dedikovanú.
- Operačná pamäť – Rozmedzie 8–16 GB operačnej pamäte RAM DDR4 alebo DDR5 je úplne optimálne. Väčšia pamäť vám skôr neprinesie žiadny úžitok.
- Úložisko – Pri grafickej práci hrá dôležitú úlohu aj úložisko. Fotografi aj tvorcovia disponujú bežne stovkami až tisíckami gigabajtov dát, ktoré treba niekam uložiť. Voľte SSD úložisko s minimálne 256 GB, lepšie ale 512 GB a viac. Nedostatok miesta vyriešite externým diskom.
- Displej – Rozmedzie uhlopriečok 13–16 palcov umožní ľahké prenášanie aj prácu na cestách. Zamerajte sa na kvalitu zobrazenia farieb, displej by mal pokrývať čo najväčšiu časť farebných priestorov sRGB, AdobeRGB alebo DCI-P3. Voľte rozlíšenie minimálne FullHD (1 920 x 1 080 pixelov).
- Konektivita – Dobré možnosti rýchleho prenosu dát sú dôležité. Pre fotografa ale môže byť veľmi príjemným doplnkom čítačka SD kariet. Zamerajte sa na konektory štandardu Thunderbolt.
- Konštrukcia – Ako kreatívci potrebujete svoje nástroje stále pri sebe. Kovové telo zaistí nielen lepšiu prenositeľnosť notebooku, ale aj jeho vyššiu odolnosť. Preklopiteľný dotykový displej s podporou stylusu vám potom umožní maľovanie, rovnako ako na tablete.
Polygrafia, filmárina, fotografie. Tieto odbory majú jedno spoločné, a tým je kreatívna tvorba. Pokiaľ chcete grafickú činnosť na notebooku prevádzkovať, je vhodné dbať napríklad na korektné zobrazenie farieb. Niektorí používatelia môžu na účely digitálneho maľovania oceniť aj dotykovú obrazovku s podporou stylusu.
Notebooky pre multimediálnu tvorbu
Dôležitú úlohu pre vás môže hrať výkon procesora, ak napríklad striháte videá, alebo aj výdrž batérie. Zo samotnej podstaty umenia vyplýva, že by kreativita nemala byť ničím limitovaná, aby sa autor mohol rozvíjať. Tomu pomôže nízka hmotnosť a dobrá prenositeľnosť zariadenia. Ak nepotrebujete dotykovú obrazovku a stylus, najlepšie vám vyhovie zariadenie Apple.
Procesor a grafická karta
Ak sa rozhodnete pre zariadenia spoločnosti Apple, budete mať na výber medzi procesormi M1, M1 Pro a M1 Max. Odporúčame voliť prvý z nich, na účely školských projektov vyhovie výborne, MacBook s týmto procesorom navyše nie je ani nijako zvlášť drahý.
Ak sa zameriate na Windows, vyberajte niektorý z úsporných procesorov Intel či AMD, ktorého kód končí písmenami U, P alebo G1/G4/G7. Na účely strihu videí v systéme Windows sa spoľahnite skôr na výkonné modely s kódom končiacim písmenom P alebo H. Grafická karta vám stačí integrovaná.
Príklady vhodných procesorov bez úpravy videí:
- Apple M1
- Intel Core-i5 1135G7
- Intel Core-i5 1240P
- AMD Ryzen R5 5600U
- AMD Ryzen R7 6800U
Príklady vhodných procesorov s úpravou videí:
- Apple M1
- Apple M1 Pro
- Intel Core-i7 1165G7
- Intel Core-i7 1195G7
- Intel Core-i7 1280P
- Intel Core-i7 12600H
- AMD Ryzen R5 5600H
- AMD Ryzen R5 6800H
Operačná pamäť a úložisko
Pri výbere medzi zariadeniami Apple bez váhania voľte model s 8 GB RAM, viac nebudete potrebovať. Na editáciu veľkého množstva fotiek, rozsiahlejšie vektorové maľby či strih videí na Windows notebooku ale oceníte 16 GB RAM DDR4 alebo DDR5. Menšia operačná pamäť nebude vhodná, väčšiu naopak nevyužijete.
Úložisko by malo ponúknuť aspoň 512 GB priestoru, všetko závisí od toho, koľko súborov budete mať na notebooku stále uložených. Nedostatok úložného priestoru totiž efektívne vyrieši aj externý disk. Pre rýchlu prácu ale voľte externý disk typu SSD s rýchlym USB-C konektorom.
Displej a konektivita
Na rozdiel od ostatných odvetví je pre umelcov a tvorcov dôležité korektné zobrazenie farieb. To je definované percentuálnym pokrytím farebných gamutov, alebo ak chcete farebných priestorov. Ak sa má vaša práca tlačiť, voľte 100% pokrytie AdobeRGB alebo DCI-P3. Na virtuálnu tvorbu poslúži rovnako dobre 100% pokrytie sRGB.
Displej by mal byť v rozmedzí 13-16 palcov s rozlíšením FullHD, alebo lepšie vyšším. Výborným variantom sú OLED/AMOLED displeje, ktoré automaticky zaručujú dobré podanie farieb. Za výhodu je možné považovať aj pomer strán 16:10, vďaka čomu je monitor o niečo vyšší ako normálne. Takýto pomer strán má totiž oveľa bližšie k typickému pomeru strán fotografií.
Väčšina grafikov požaduje, aby bolo ich zariadenie maximálne mobilné. Tomu pomôže moderný konektor Thunderbolt, ktorý nielen rýchlo prenáša dáta, ale umožňuje aj prenos obrazu a nabíjanie pomocou funkcie Power Delivery. So sebou tak vozíte jednu nabíjačku pre mobil aj notebook. Fotografom pri práci pomôže čítačka pamäťových kariet.
Notebook pre študujúcich hráčov
- Operačný systém – Spoločnosť Apple síce ponúka zaujímavé zariadenia, MacOS ale prevažnú väčšinu hier nepodporuje. Odporúčame voliť notebooky so systémom Windows.
- Procesor – Zamerajte sa na silné procesory radov Intel Core i5, i7, i9 alebo AMD Ryzen R5, R7 alebo R9. Súčasťou názvu procesora by malo byť písmeno H alebo P (napr. AMD Ryzen R7 6800H).
- Grafická karta – Na hranie počítačových hier je kvalitná grafická karta nenahraditeľná. Výber notebooku do značnej miery orientujte podľa jej výkonu. Lepšia grafická karta v notebooku znamená lepší zážitok z hrania hier.
- Operačná pamäť – Väčšina najnovších herných titulov odporúča voliť notebooky s operačnou pamäťou 16 GB DDR4 alebo DDR5.
- Úložisko – Nové hry môžu svojou veľkosťou presahovať 100 GB, zamerajte sa teda na herné stroje vybavené aspoň 512 GB úložného miesta. Lepšou voľbou bude ale 1024 GB (1 TB).
- Displej – Oproti ostatným cieľovým skupinám hráči ocenia aj vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja. Ideálna bude podpora minimálne 120 Hz. Najlepšie zariadenia presahujú ale aj 300 Hz.
- Konektivita – Hráči využívajú celý rad externého príslušenstva. Pre slúchadlá budete potrebovať konektor Jack 3,5 mm, myš a prípadná klávesnica využijú hneď dva porty USB-A. Externý monitor je vhodné pripojiť cez HDMI, DisplayPort alebo ideálne Thunderbolt.
- Konštrukcia – Výkonné komponenty samozrejme posúvajú cenu vyššie, najmä pri obmedzenom rozpočte tak dostanete iba plastové notebooky. Tie už sú dnes tiež vysoko kvalitné, preverte si ale, nakoľko dobre funguje chladenie a či nevŕzgajú pánty.
Všeobecne platí, že primárne by mal notebook spĺňať tie požiadavky, ktoré sú stanovené vaším štúdiom. Pokiaľ ste teda napríklad študent umeleckého odboru, na ktorom budete strihať filmy, vyberajte notebook podľa požiadaviek na notebooky pre umelecké odbory a pridajte k nim výkonnú grafickú kartu. Rovnako to platí pre všetky ostatné odvetvia štúdia.
Notebooky pre študujúcich hráčov
Cena notebooku pre štúdium
Bez ohľadu na študovanú školu je pre študentov podstatná obstarávacia cena. Rozpočet je často limitovaný a cieľom je vybrať také zariadenie, ktoré nezruinuje vlastnú peňaženku, alebo rodičov pri kúpe darčeka k narodeninám. V tabuľke nižšie teda uvádzame jednotlivé odbory štúdia a to, akú čiastku je minimálne a optimálne vhodné do notebooku investovať.
Požiadavky |
Minimálna cena (EUR) |
Optimálna cena (EUR) |
Humanitárne a sociálne odbory |
400 |
1 000 |
Právo a medicína |
600 |
1 000 |
Technické odbory |
1 000 |
1 600 |
Umelecké odbory |
1 000 |
1 400 |
Študujúci hráči |
1 000 |
1 800 |
Je dôležité podotknúť aj to, že väčšina vysokých škôl je vybavená študovňami, ktoré disponujú počítačmi pre prácu vo voľnom čase. Podľa zákona totiž musí byť štúdium dostupné všetkým a nemožno ho limitovať požiadavkami na akýkoľvek hnuteľný majetok, ktorým sú aj notebooky.