Ako vybrať odrážadlo
Odrážadlá sú vhodné pre všetky deti, ktoré sa rady venujú pohybovým aktivitám. Pokiaľ chcete tento výrobok zaobstarať aj svojej ratolesti, avšak váhate pri výbere, potom ste na správnom mieste. V riadkoch nižšie vám poradíme, na čo všetko sa pred nákupom odrážadla zamerať a z čoho môžete v ponuke overených výrobcov vyberať.
Najprv sa zameriame na dostupné prevedenia, z hľadiska vekového odporúčania sa totiž rozlišujú odrážadlá a odstrkovadlá. Prezradíme vám, čím sa tieto výrobky líšia a ako medzi nimi vyberať. Potom sa budeme venovať správnej veľkosti, vždy je totiž dôležité, aby dieťa dosiahlo na zem celými chodidlami. Následne sa budeme venovať trojici parametrov, ktoré ovplyvňujú celkovú kvalitu prevedenia – hmotnosť, nosnosť a výrobný materiál.
V článku nebude chýbať ani zmienka o type kolies a bezpečnostných doplnkoch. Odrážadlá dnes môžu byť vybavené rôznym príslušenstvom, o ktorom vám tiež niečo povieme. Nakoniec vám už tradične priblížime finančnú stránku týchto výrobkov a poradíme, čo od danej cenovej relácie očakávať.
Venovali sme sa aj ďalším témam spojeným s deťmi. Môžete si na samostatných stránkach prečítať tiež porovnanie trampolín, hračiek, detských pestúnok alebo školských aktoviek.
Ako vybrať odrážadlo stručne:
- Podľa veku dieťaťa vyberte vhodný typ – pre väčšie deti odrážadlo, pre menšie deti odstrkovadlo.
- Sledujte rozmery. Správna veľkosť odrážadla súvisí s vekom a veľkosťou dieťaťa. Pre dlhodobejšie využitie sú vhodné odrážadlá s možnosťou nastavenia výšky sedla a riadidiel.
- Zohľadnite výrobný materiál. Odrážadlá sa vyrábajú z plastu, kovu či dreva a líšia sa nielen cenou, ale aj odolnosťou a životnosťou.
- Pamätajte, že odrážadlo nesmie byť na dieťa príliš ťažké, aby s ním mohlo ľahko manipulovať. Zároveň však musí mať dostatočnú nosnosť.
- Zamerajte sa na spracovanie kolies. V ponuke sú odrážadlá s klasickými nafukovacími alebo s plastovými či bantamovými kolesami.
- Zvážte, či dieťa využije odrážadlo s brzdami, alebo bude vhodnejší model bez bŕzd. Pri niektorých odrážadlách je možné brzdy odmontovať, napríklad pre deti, ktoré ešte nemajú dostatok sily na stlačenie.
- S ohľadom na bezpečnosť a praktické využitie odrážadla vyberte vhodné príslušenstvo. Nemala by chýbať helma a reflexné prvky alebo napríklad kvalitné topánky.
- Zohľadnite dizajn odrážadla podľa preferencií vášho dieťaťa. Dizajn síce nie je najdôležitejší parameter, ale pri výbere ide tiež o to, aby sa dieťaťu vozidlo páčilo.
- Prečítajte si, z akých cenových relácií môžete detské odrážadlo vyberať a čo všetko sa dá od danej kategórie očakávať.
- Stanovte si rozpočet, vyberte niekoľko kandidátov a vyhľadajte si k nim užívateľské recenzie. Prezradia vám užitočné skúsenosti používateľov.
Typ
Medzi prvé dopravné prostriedky pre deti patria odrážadlá a odstrkovadlá. Tieto dve označenia sa často zamieňajú, pritom rozdiely medzi vozidlami sú zrejmé na prvý pohľad. V oboch prípadoch ide síce o to, že sa dieťa musí odrážať nohami, avšak nie pri každom je dôležité, aby vedelo udržiavať rovnováhu. V čom ďalšom sa od seba odrážadlá a odstrkovadlá líšia? Vďaka ktorému vozidlu môže dieťa so športovými aktivitami začať už v batoľacom veku?
Odstrkovadlo
Odstrkovadlo je typicky dvojstopové vozidlo, ktoré je vybavené najčastejšie 3 až 4 kolesami. Je ideálne pre malé deti vo veku 1 až 2 rokov, ktoré sa potrebujú zdokonaliť v chôdzi a držaní rovnováhy. Dieťa pri odrážaní nohami totiž na odrážadle zároveň sedí, takže lepšie udrží rovnováhu. Tieto vozidlá sa tak hodia aj pre deti, ktoré ešte len začínajú chodiť.
Odrážadlá
Odrážadlo sa od predchádzajúceho typu líši svojím prevedením. Poznáte ho na prvý pohľad, ide prakticky o malý bicykel, ktorý ale nie je vybavený šliapacím systémom. Spravidla sa jedná o jednostopové vozidlo, ktoré má len dve kolesá, dieťa preto pri jazde musí udržiavať rovnováhu. Z tohto dôvodu sa odrážadlo hodí pre deti staršie ako 2 roky. Odrážadlá môžu disponovať napríklad brzdou alebo košíkom na uloženie drobností.
Vek
Medzi odrážadlami a odstrkovadlami je potrebné vyberať predovšetkým s ohľadom na schopnosti a vek dieťaťa. Ujasnite si, či je dieťa schopné samo udržiavať rovnováhu pri jazde, alebo ešte vyžaduje istú oporu a pri odrážaní potrebuje sedieť. Oba typy vozidiel sú dostupné v rôznych veľkostiach a niektoré majú dokonca aj nastaviteľnú výšku sedla. Pri jazde je totiž nutné, aby dieťa dosiahlo celými chodidlami na zem a mohlo sa pohodlne odrážať.
- Pre deti od 1 roku do 2 rokov sú vhodné odrstrkovadlá v podobe dvojstopových vozítok, ktoré dizajnom pripomínajú interaktívnu hračku. Pre mladšie deti zvážte prevedenie 2v1, ktoré je vybavené aj vodiacim madlom.
- Pre deti od 2 rokov už môžete vyberať klasické jednostopové odrážadlá, na ktorých je pri odrážaní potrebné udržiavať rovnováhu. Z hľadiska dlhodobejšieho využitia je vhodná verzia s nastaviteľnou výškou sedla i riadidiel. Takéto odrážadlo dieťaťu vydrží aj niekoľko rokov.
K vekovému odporúčaniu sa viažu aj niektoré ďalšie parametre. Pre lepšiu prehľadnosť sme všetko rozdelili do samostatných kapitol.
Veľkosť
Pri jazde na odrážadle je dôležité, aby dieťa dosiahlo na zem celými chodidlami, nie iba špičkami, z ktorých sa nie je schopné poriadne odraziť. Dôležité tiež je, aby dieťa dosiahlo na riadidlá, pretože inak by nemohlo odrážadlo ovládať. Pri výbere sledujte veľkosť odrážadla, predovšetkým minimálnu výšku posedu.
Kvalitné odrážadlá majú výšku sedu nastaviteľnú a tak pokrývajú aj väčšie vekové rozpätia. V prípade nastaviteľnosti však dbajte na prevedenie. V najlepšom prípade je možné výšku sedla nastavovať tak ako na bicykli, teda na ľubovoľnú výšku. Niektoré odrážadlá, predovšetkým tie drevené, však mávajú nastaviteľné sedlo iba v dvoch alebo troch pozíciách, čo nemusí byť vždy optimálne. Veľkú variabilitu umožňujú aj polohovateľné riadidlá.
Vek dieťaťa |
Približná výška dieťaťa |
Minimálna výška sedla |
Od 20 mesiacov |
Nad 85 cm |
29 cm |
Od 2,5 rokov |
Nad 90 cm |
34 cm |
Od 3 rokov |
95 až 98 cm |
40 cm |
Výrobný materiál
Najdôležitejším parametrom, ktorý ovplyvňuje kvalitu odrážadla, je výrobný materiál. Ide najmä o rám odrážadla, ktorý musí odolať hrubšiemu a neohrabanému zaobchádzaniu detí. Dnes sú na trhu dostať predovšetkým plastové, kovové a drevené odrážadlá. Všetky tieto materiály majú odlišné vlastnosti, ktoré si podrobnejšie popíšeme v tabuľke a v riadkoch nižšie.
- Plastové odrážadlá sa vyznačujú nízkou hmotnosťou a dobrou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Naopak nevýhodou môže byť ich obmedzená životnosť a horšia kvalita niektorých komponentov, predovšetkým pri lacných modeloch.
- Kovové odrážadlá sa pýšia najlepšími jazdnými vlastnosťami aj dobrou životnosťou. Dnes sa vyrábajú nielen z ocele, ale aj z rôznych zliatin či hliníka, takže sa vyznačujú aj pomerne nízkou hmotnosťou. Výhodou tiež je, že ich je možné servisovať v každom cykloservise.
- Drevené odrážadlá sú na pohľad dizajnovo výnimočné, ponúkajú sa v retro prevedení. Vo väčšine prípadov nie sú nijako variabilné, avšak niekoľko kvalitných modelov nastavovanie umožňuje. Drevené vozidlá sú väčšinou pomerne ťažké.
Materiál odrážadla |
Výhody |
Nevýhody |
Plast |
- Nízka hmotnosť
- Cenová dostupnosť
- Odolnosť voči poveternostným vplyvom
|
- Menej kvalitné prevedenie lacných plastov
- Nízka životnosť
|
Kov |
- Pevnosť a odolnosť
- Kvalitné prevedenie
- Vydrží aj niekoľko generácií
|
- Na dotyk chladivý materiál
|
Drevo |
- Pevnosť a odolnosť
- Tradičný ekologický materiál
- Vhodné do interiéru
|
- Nie vždy je možné individuálne nastaviť veľkosť
- Vyššia hmotnosť
|
Hmotnosť a nosnosť
Hmotnosť odrážadla sa odvíja od celkového prevedenia a výrobného materiálu. V každom prípade by ale mala byť čo najnižšia, aby s odrážadlom mohli manipulovať aj malé deti. Pokiaľ dieťa práve nebude chcieť jazdiť, malo by byť schopné odrážadlo samo niesť alebo ho aspoň viezť. Prípadne myslite na to, že odrážadlo budete v niektorých situáciách niesť v rukách aj vy sami.
Vzhľadom na materiál konštrukcie môžu tieto vozidlá vážiť zhruba od 2 až do 5 kilogramov. Hmotnosť by však nemala byť nízka na úkor odolnosti a pevnosti, ako to môže byť pri niektorých lacných plastových modeloch. Hmotnosť môže okrem materiálu konštrukcie ovplyvňovať aj prevedenie kolies a doplnkové príslušenstvo.
Nosnosť
Výrobcovia pri niektorých produktoch uvádzajú aj nosnosť. Aj tento parameter sa do istej miery odvíja od výrobného materiálu, avšak štandardne sa nosnosť odrážadiel pohybuje okolo 25 kilogramov. Na trhu ale môžete naraziť aj na vozidlá, ktoré unesú aj ťažšie deti.
Typ kolies
Kolesá sú pri odrážadle veľmi dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje jazdný komfort. Dostupné sú v niekoľkých prevedeniach: klasické nafukovacie, plastové či bantamové.
- Nafukovacie kolesá sa skladajú z duše a plášťa. Vyznačujú sa skvelými jazdnými vlastnosťami, dobre absorbujú nárazy a jazda s nimi je komfortná aj pre malé deti. Hodia sa tiež na jazdu v náročnejšom a nerovnom teréne. Hrozí u nich ale prepichnutie alebo defekt.
- Nenafukovacie kolesá môžu byť buď plastové alebo bantamové. Ich výhoda spočíva predovšetkým v odolnosti, kolesá nie je potrebné dofukovať a tak nemôže dôjsť k prepichnutiu. Kolesá však až tak netlmia nárazy a neabsorbujú nerovnosti terénu. Tvrdé bantamové kolesá sú tak ideálnou voľbou predovšetkým do mestských parkov, plastové kolesá sa hodia prevažne na použitie v interiéri.
Vzorka pneumatík
Klasické pneumatiky pre odrážadlo môžete následne vyberať aj podľa vzorky. Líšia sa podľa toho, kde bude dieťa odrážadlo používať najčastejšie.
- Hladkú vzorku pneumatík zvoľte pre bežné univerzálne použitie.
- Hrubšia vzorka pneumatík je vhodnejšia pre jazdu v teréne.
Stredová časť kolesa
Stredová časť kolesa môže mať plastovú alebo kovovú výplň, prípadne býva vypletená drôtmi rovnako ako klasické kolesá. Všetko záleží na kvalite prevedenia a nemožno jednoznačne povedať, ktoré riešenie je najlepšie.
Ložiská
Veľký vplyv na to, ako sa budú otáčať kolesá odrážadla, majú práve ložiská. Kvalitu ložísk spoznáte jednoducho roztočením kolesa – čím dlhšie sa koleso točí, tým lepšie. Sledujte tiež vycentrovanie, pri točení by sa bicykel nemal kymácať do strán.
Blatníky
Vo väčšine prípadov prídete na to, že odrážadlo nie je vybavené blatníkmi. Pretože sa ale nejedná o nijako dôležitý parameter, nie je potrebné ich absenciu riešiť. V daždi s dieťaťom aj tak von chodiť nebudete. A pokiaľ už narazíte na odrážadlo vybavené blatníkmi, zistíte, že sa jedná skôr o dizajnový než praktický doplnok.
Brzdy
Pokiaľ očakávate, že sú brzdy nevyhnutnou súčasťou odrážadiel, potom sa mýlite. Dôležité je predovšetkým to, pre ako staré dieťa odrážadlo kupujete. Pre malé deti nie je brzda príliš vhodná, pretože na zastavenie intuitívne používajú nohy. Pri jazde venujú pozornosť predovšetkým riadeniu a držaniu stability a stláčanie brzdovej páky by mohlo zbytočne odviesť ich pozornosť. Pri výbere odrážadla s brzdou je dôležité, aby na ňu dieťa pohodlne dosiahlo.
Bezpečnosť a príslušenstvo
Nezabudnite na to, že pre bezpečnú jazdu na odrážadle je potrebné aj doplnkové vybavenie. Okrem bezpečnostných doplnkov ale existuje aj príslušenstvo, ktoré dieťaťu ponúkne úložný priestor na drobnosti. Čo všetko je dobré dieťaťu zaobstarať?
- Helma – Nevyhnutnou súčasťou jazdnej výbavy je detská helma. Je najdôležitejším bezpečnostným prvkom, ktorý predchádza úrazom hlavy.
- Cyklistické rukavice – Vkusným a tiež praktickým doplnkom predovšetkým pre väčšie deti sú aj cyklistické rukavice. Dobre sajú pot a dieťaťu sa tak nešmýkajú ruky z riadidiel. Zároveň ochránia detské ruky v prípade pádu.
- Zvonček – Ďalším dôležitým bezpečnostným prvkom je zvonček. Vďaka nemu môže dieťa včas upozorniť okoloidúcich.
- Ochranné návleky na topánky / obuv s kvalitnou gumovou špičkou – Odrážadlo so sebou často prináša jednu nevýhodu a to rýchle opotrebovanie topánok. Pri jazde a predovšetkým pri brzdení totiž topánky dostávajú poriadne zabrať a tak sa v tomto prípade určite oplatí investovať do kvalitnejšej obuvi, prípadne do špeciálnych návlekov.
- Reflexná vesta/prúžky – Z hľadiska bezpečnosti je dôležité, aby bolo dieťa na odrážadle dobre viditeľné a to aj za zhoršených svetelných podmienok. Pokiaľ reflexné prvky nie sú už od výroby súčasťou odrážadla, určite ich neváhajte dokúpiť.
- Taška alebo košík na riadidlá – Praktickým doplnkom na prevoz hračky, desiaty alebo pitia je taška či košík. Najčastejšie sa upevňuje na riadidlá tak, aby dieťaťu nebránil vo výhľade.
- Vodiaca tyč – K niektorým odrážadlám je možné dokúpiť a primontovať aj vodiacu tyč. Ide o príslušenstvo, ktoré vám pomôže udržať jazdu dieťaťa pod kontrolou.
Dizajn
V neposlednom rade prihliadnite na dizajn odrážadla. Vyberať môžete z mnohých materiálov a farieb, pričom sa môžete riadiť vlastným vkusom, alebo brať do úvahy prianie dieťaťa. Nezabudnite však na bezpečnostné prvky, najmä v podobe odraziek a ďalších doplnkov zvyšujúcich viditeľnosť dieťaťa pri jazde. Odrážadlá môžu žiariť pestrými farbami, dostupné sú aj pastelovo sfarbené modely či varianty doplnené obrázkovými motívmi.
Cena
Odrážadlá sme podľa obstarávacej ceny rozdelili do niekoľkých relácií, pričom v každej z nich nájdete overené značky vyrábajúce kvalitné produkty. U tých najlacnejších výrobkov pochopiteľne nemožno očakávať prídavné funkcie či doplnkové bezpečnostné vybavenie. Prečítajte si riadky nižšie a urobte si lepšiu predstavu o tom, aké odrážadlo je možné zaobstarať za 20, 40 alebo viac eur.
Cena do 30 €
Najnižšia cenová relácia zahŕňa prevažne plastové odrážadlá pre najmenšie deti. Ponuka hýri mnohými rôznymi variantmi – od motoriek cez štvorkolky až po autíčka. Ako výrobný materiál je v drvivej väčšine použitý odolný plast, z tohto dôvodu sú tieto odrážadlá vhodné najmä do interiérov, prípadne na rovné povrchy. Ak vyberáte odrážadlo pre skutočne malé dieťa, zamerajte sa na ergonómiu sedacej časti a na možnosť pripojenia vodiacej tyče.
Cena od 40 do 80 €
Do strednej cenovej kategórie sme zahrnuli odrážadlá vybavené bezpečnostným príslušenstvom a tiež zaujímavé modely vyrobené z dreva. V ponuke narazíte na prepracovanejšie kúsky s realistickým dizajnom. Ten dopĺňajú prvky v podobe bezpečnostného zvončeka alebo svetiel.
Cena nad 80 €
Z najvyššej cenovej kategórie odporúčame vyberať odrážadlá predovšetkým pre staršie deti. Sú ideálnou voľbou, ak plánujete dieťa z odrážadla presedlať na prvý bicykel. Dostupné sú odrážadlá s kovovým rámom a klasickými nafukovacími kolesami. Pre väčší komfort a správne držanie tela pri jazde ponúka mnoho modelov možnosť nastavenia výšky sedla aj riadidiel. Pri správnom zaobchádzaní tak môže dieťaťu takýto bicykel vydržať aj niekoľko rokov.
Údržba
Faktom je, že odrážadlá zvyčajne nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Údržba sa líši predovšetkým v závislosti od výrobného materiálu. Plastové a kovové odrážadlá nie je väčšinou potrebné chrániť pred nepriaznivým počasím. Drevené odrážadlá sú náchylné na vlhko a občas je u nich vhodná obnova horného laku.
Osobitnú pozornosť si žiadajú odrážadlá vybavené nafukovacími kolesami. Pokiaľ dôjde k prepichnutiu, bude potrebné vymeniť koleso za nové. Rovnako tak je nutné pravidelne kontrolovať stav kolies a v prípade potreby ich dofúknuť. Pri výbere drahšieho odrážadla zvážte aj pozáručný servis pre prípad neskoršieho dokúpenia náhradných súčiastok. Niektoré modely môžete aj po rokoch celé renovovať a použiť ich pre ďalšie generácie.