Menu

Recenzie najlepších
omega-3 z testu kvalitných 2023

Aktualizované:
Autor:
Petr Šindelář

V kategórii odporúčame

VitaHarmony rybí olej

7 €

Orientačná cena

Aké omega-3 mastné kyseliny si vybrať podľa porovnania

Najobľúbenejší u užívateľov
Odporúčame
Orientačná cena 7 €
Top produkt
Odporúčame
Orientačná cena 11 €
Optimálny pre vegánov a vegetariánov
Odporúčame
Orientačná cena 18 €

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny alebo PUFA omega-3 sú látky nevyhnutné pre ľudské zdravie, pretože patria medzi kľúčové súčasti správneho fungovania organizmu. Ten si ich však nanešťastie nevie syntetizovať sám, takže ich musíme prijímať v strave. Hoci sa nachádzajú v morských i sladkovodných rybách, morských riasach, tekvicových a ľanových semienkach či v olivovom oleji, často sa odporúča prijímať ich aj v doplnkoch stravy.

Produkty s omega-3 mastnými kyselinami sú vhodné pre športovcov pri náročnom tréningu, pre študentov, tehotné ženy alebo staršie osoby, využívať ich však môžu prakticky všetci. V našom zozname najlepších doplnkov stravy sme sa zamerali na obsiahnuté látky, a to predovšetkým na kyselinu eikosapentaenovú (EPA) a kyselinu dokosahexaenovú (DHA). Tie sú totiž zďaleka najdôležitejšie, takže sme zohľadnili práve ich prítomnosť.

Snažili sme sa však vybrať doplnky stravy, ktoré obsahujú aj ďalšie účinné látky, medzi ktoré patria predovšetkým vitamíny a antioxidanty. Tie totiž ešte zvyšujú účinnosť PUFA omega-3. Sústredili sme sa však aj na ich zdroj, takže sme nevyberali iba produkty na báze rybieho oleja, ale aj vhodné riešenie pre vegetariánov a vegánov. Navyše sme sa zamerali aj na obstarávaciu cenu. Pokiaľ si napriek tomu nevyberiete, prečítajte si aj náš článok Ako vybrať omega-3.


Najlepšie omega-3 mastné kyseliny podľa porovnania

Hodnotenie Produkt Klady Zápory Orientačná cena Aktuálna cena
Top 1
Najobľúbenejší u užívateľov
 • Výborný pomer cena/kvalita
 • Vysoký obsah EPA a DHA, ktoré sú navyše v ideálnom pomere
 • Stačí užívať jednu kapsulu denne
 • Kapsuly sa dospelým dobre prehĺtajú
 • Deťom sa môžu kapsuly prehĺtať ťažšie
 • Niekomu môže vadiť rybí zápach a chuť
7 € Zobraziť ponuky
Top 2
Top produkt
 • Zdroj kvalitných omega-3 mastných kyselín
 • Obsahuje aj vitamíny A, D a E
 • Nemá pachuť a nesmrdí rybinou
 • Dobre sa prehĺta
 • Pre niekoho vyššia cena
 • Požadované býva väčšie balenie
11 € Zobraziť ponuky
Top 3
Optimálny pre vegánov a vegetariánov
 • Účinne pomáha funkciám mozgu a zraku
 • Obsahuje aj vitamín D
 • Vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy
 • Užívať ho môžu aj najmenšie deti
 • Vyššia cena
 • Balenie obsahuje iba 60 kapsúl
18 € Zobraziť ponuky

Recenzia VitaHarmony rybí olej
VitaHarmony rybí olej
Recenzia Moller’s Double
Moller’s Double
Recenzia Vegetology Opti3
Vegetology Opti3
Ocenenie

Najobľúbenejší u užívateľov

Top produkt

Optimálny pre vegánov a vegetariánov

Orientačná cena 7 € 11 € 18 €
Počet kapsúl v balení 150 112 60
Cena za jednu kapsulu (€) 0,05 0,10 0,31
Odporúčaný vek Od 3 rokov Od 3 rokov Nerozhoduje
Obsiahnuté látky EPA, DHA, želatína, glycerol, voda EPA, DHA, vitamíny A, D a E EPA, DHA, DPA, vitamín D3
Najobľúbenejší u užívateľov
 • Výborný pomer cena/kvalita
 • Vysoký obsah EPA a DHA, ktoré sú navyše v ideálnom pomere
 • Stačí užívať jednu kapsulu denne
 • Kapsuly sa dospelým dobre prehĺtajú
 • Deťom sa môžu kapsuly prehĺtať ťažšie
 • Niekomu môže vadiť rybí zápach a chuť

VitaHarmony je rybí olej od výrobcu, ktorý sa špecializuje na doplnky stravy z rôznych oblastí. Aktuálne sa jedná o jeden z najobľúbenejších produktov na trhu, pričom k nemu možno nájsť stovky pozitívnych recenzií. Kombinuje totiž vysokú kvalitu a nízku cenu.

Rybí olej VitaHarmony bol vyrobený z rýb arktických vôd (sleďov, sardel, makrel, sardiniek a lososov), čím sa líši od niektorých ďalších podobných výrobkov. Všeobecne pritom platí, že ryby žijúce v studených vodách sú najlepším zdrojom esenciálnych omega-3 nenasýtených mastných kyselín, hoci sa vyskytujú aj v sladkovodných rybách. Ide pritom o kapsuly so želatínovým obalom, ktoré sú aj napriek niektorým problémom vhodné aj pre deti od troch rokov (pozri nižšie).

Výživový doplnok VitaHarmony dodá telu omega-3 mastné kyseliny, a to kyselinu eikosapentaenovú (EPA) a dokosahexaenovú (DHA), čo sú najdôležitejšie látky z tejto oblasti. Obsahuje ich pritom 31,9%, čo je nadpriemerné množstvo, a to v ideálnom pomere 1,8:1,2. Odporúčané denné dávkovanie navyše činí iba jednu kapsulu, pričom v balení nájdete 150 kapsúl. Doplňme, že výrobca odporúča, aby ste spoločne s týmto produktom prijímali aj nejaké antioxidanty.

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Rybí olej VitaHarmony dostal v teste doplnkov stravy s rybím tukom v iDNES najlepšiu známku 1,3 a bol označený za veľmi dobrý zdroj omega-3 mastných kyselín. Dobre si viedol aj v ďalších testoch a veľmi obľúbený je aj u užívateľov, ktorí oceňujú predovšetkým bezkonkurenčný pomer kvality a ceny. Niektorí jedinci navyše pozorovali pozitívne účinky už po dvoch týždňoch. Mnohým ľuďom sa kapsuly dobre prehĺtajú, podľa niektorých užívateľov sa však horšie prehĺtajú deťom. Navyše môžu páchnuť rybacinou, čo je však pochopiteľné.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

VitaHarmony je doplnok stravy s omega-3 mastnými kyselinami, ktorý obsahuje EPA aj DHA vo veľmi dobrom množstve a v ideálnom pomere. Navyše ho zoženiete za výbornú cenu a vzhľadom na obsah balenia (150 kapsúl) a dávkovanie jednej kapsuly denne vám môže vydržať aj päť mesiacov. Dospelým sa navyše kapsuly dobre prehĺtajú, čo už ale kvôli väčším rozmerom nemusí platiť pre deti. Za určitý zápor možno označiť aj rybaciu vôňu a chuť, to je ale pri doplnkoch stravy s PUFA omega-3 z rýb a navyše bez príchute bežné.

Záverečné zhrnutie

Rybí olej VitaHarmony patrí podľa nezávislých testov aj hodnotenia užívateľov k najlepším doplnkom stravy s omega-3 mastnými kyselinami na trhu. Obsahuje ich veľké množstvo a navyše sú v ideálnom pomere. Jedno balenie, ktoré je už tak veľmi lacné, vám vydrží aj päť mesiacov. Oproti ďalším podobným výrobkom teda predstavuje ideálny pomer kvalita/cena. Deťom sa síce môžu kapsuly horšie prehĺtať a nepoteší zrejme ani rybacina, napriek tomu vám tento produkt môžeme odporučiť.

7 € Orientačná cena

Top produkt
 • Zdroj kvalitných omega-3 mastných kyselín
 • Obsahuje aj vitamíny A, D a E
 • Nemá pachuť a nesmrdí rybinou
 • Dobre sa prehĺta
 • Pre niekoho vyššia cena
 • Požadované býva väčšie balenie

Moller’s Double je doplnok stravy z Nórska, ktorý neobsahuje iba omega-3 mastné kyseliny, ale aj ďalšie účinné látky. Ide teda o všestranný produkt, ktorý vám môže pomôcť s funkciou imunity, rovnako ako so správnou činnosťou srdca, mozgu alebo zraku.

Doplnok stravy Moller’s Double obsahuje omega-3 mastné kyseliny, a to predovšetkým EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) vo forme kapsúl. Tie pritom pochádzajú z tučných arktických rýb (konkrétne z tresčej pečene), ktoré sú všeobecne považované za ich najlepší zdroj. Produkt navyše obsahuje aj vitamíny A, D a E, čo je rovnako dôležité. Taký vitamín D si telo nedokáže syntetizovať a aj zo stravy ho získava len v minimálnom množstve, pretože jeho najlepším zdrojom sú slnečné lúče.

V Moller’s Double sa vyskytuje aj antioxidant, ktorý okrem iného zvyšuje účinok omega-3 mastných kyselín. Výrobcovia doplnkov, ktoré antioxidanty neobsahujú, ich napokon odporúčajú konzumovať spoločne s ich produktmi. Moller’s Double má navyše nízke oxidačné hodnoty, vďaka čomu nežltne a zaujme aj pomerne dobrou chuťou, teda minimálne na rybí olej. Preto ho môžu konzumovať aj deti, pričom však nie je odporúčaný deťom do troch rokov.

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Tento doplnok stravy patrí k najlepšie hodnoteným produktom, a to aj medzi užívateľmi. Tí vyzdvihujú jeho pozitívne účinky na zrak, ale aj ďalšie časti tela. Uvádzané sú napr. aj protizápalové účinky. Pozitívne hodnotená je tiež absencia pachuti (navyše nie je cítiť rybacinou), vďaka čomu vyhovuje aj deťom, a to aj vzhľadom na skutočnosť, že sa dobre prehĺta. Pre niektorých užívateľov je však záporom obstarávacia cena, hoci tá rozhodne nepatrí k najvyšším na trhu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Moller’s Double je kvalitný doplnok stravy obsahujúci omega-3 mastné kyseliny, antioxidant (extrakt s vysokým obsahom tokoferolov) a vitamíny A, D a E. Vďaka tomu pôsobí kladne na ľudské zdravie, navyše nechutí ani nie je cítiť po rybách a ľahko sa prehĺta. Musíte však počítať s tým, že balenie obsahuje 112 tabliet a brať sa majú dve denne. Vydrží teda necelé dva mesiace, čo je v porovnaní s niektorými ďalšími, niekedy aj o dosť lacnejšími, produktami trochu málo.

Záverečné zhrnutie

Tento nórsky doplnok stravy je kvalitným zdrojom PUFA omega-3 z tučných rýb žijúcich v studených vodách. Navyše obsahuje aj vitamíny A, D a E. Okrem toho dobre chutí a prehĺta sa bez väčších ťažkostí . Na druhú stranu vám balenie vydrží len necelé dva mesiace. To nie je málo a aj napriek tomu, že obstarávacia cena nepatrí k najvyšším, aj niektoré špičkové produkty sú finančne výhodnejšie a vydržia vám aj viac ako dvakrát dlhšie.

11 € Orientačná cena

Optimálny pre vegánov a vegetariánov
 • Účinne pomáha funkciám mozgu a zraku
 • Obsahuje aj vitamín D
 • Vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy
 • Užívať ho môžu aj najmenšie deti
 • Vyššia cena
 • Balenie obsahuje iba 60 kapsúl

Ak hľadáte zdroj omega-3 mastných kyselín a nechcete, aby boli jeho zdrojom morské či sladkovodné ryby, medzi najlepšie produkty na trhu patrí Vegetology Opti3. Jedná sa o kvalitný zdroj kyselín EPA a DHA, a to nielen pre vegetariánov a vegánov.

Vegetology Opti3, čo je produkt z Veľkej Británie, obsahuje omega-3 mastné kyseliny z mikrorias, ale aj z oleja slnečnice ročnej. Jeho súčasťou je však aj vitamín D, rovnako ako antioxidanty (extrakt z rozmarínu, tokoferoly, askorbyl palmitátu), ktoré zvyšujú účinok omega-3 mastných kyselín a navyše napomáhajú spomaľovať starnutie, pretože pôsobia proti činnosti voľných radikálov. Tento doplnok stravy obsahuje 60 kapsúl, pričom odporúčaná denná dávka je jedna až dve kapsuly.

Pre koho je tento produkt určený? Primárne sa síce jedná o vegetariánov a vegánov, avšak odporúčaný je aj tehotným a dojčiacim ženám. Navyše je vhodný nielen pre dospelých, ale aj pre deti, a to bez ohľadu na vek. Výrobca však odporúča najmenším deťom olej z kapsuly vytlačiť na jedlo, pretože samotná kapsula by sa im ťažko prehĺtala. Veľa ďalších doplnkov stravy s PUFA omega-3 pritom býva odporúčaných až od 3 rokov.

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Doplnok stravy Vegetology Opti3 má veľmi dobré hodnotenie od užívateľov. Samozrejme je oceňovaný samotnými vegetariánmi a vegánmi, ale aj tehotnými a dojčiacimi ženami. Kladne hodnotená je pritom nielen jeho účinnosť, ale aj skutočnosť, že neobsahuje iba omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ale aj vitamín D. Niektorým užívateľom však trochu vadí vyššia cena. Tá síce nie je taká vysoká, na druhú stranu pri dennom užívaní dvoch tabliet vám balenie vystačí iba na mesiac.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Hlavná výhoda tohto produktu spočíva v skutočnosti, že je čisto rastlinného pôvodu. Prevažná väčšina doplnkov stravy s omega-3 mastnými kyselinami sa totiž vyrába z rybieho tuku. Vegetology Opti3 navyše nie je vhodný iba pre vegetariánov a vegánov, ale aj pre tehotné a dojčiace ženy, rovnako ako pre deti všetkých vekových kategórií. Za zápor možno považovať asi len obstarávaciu cenu, pretože jedna kapsula vyjde na zhruba 0,30 €, čo je viac ako pri väčšine ďalších výrobkov s PUFA omega-3.

Záverečné zhrnutie

Vegetology Opti3 je rastlinný doplnok stravy s omega-3 mastnými kyselinami, ktorý sa hodí pre všetkých, a to vrátane najmenších detí, tehotných a dojčiacich žien i ľudí, ktorí odmietajú živočíšne produkty. Tento produkt je navyše efektívny pri podpore funkcií mozgu a zraku. Musíte však počítať s menším balením, rovnako ako s vyššou cenou. Napriek tomu ale nejde o extrémne drahý doplnok stravy.

18 € Orientačná cena

Ako si vybrať omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny alebo PUFA omega-3 sú látky dôležité pre ľudské zdravie. Organizmus si ich však nevie sám syntetizovať, preto ich musíme prijímať v strave, pretože medzi ich nevyhnutné funkcie patrí pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, imunitu, centrálnu nervovú sústavu alebo zrak. Ide pritom predovšetkým o dve látky, a to kyselinu eikosapentaenovú (EPA) a kyselinu dokosahexaenovú (DHA).

Omega-3 mastné kyseliny sú pomerne hojne zastúpené v niektorých potravinách, k dispozícii však máte aj niektoré doplnky stravy, ktoré ich obsahujú a môžu mať pozitívny efekt na vyššie spomínané oblasti. V našom článku Ako vybrať omega-3, sme sa najprv zamerali na to, čo vlastne omega-3 mastné kyseliny sú. Ďalej sme bližšie rozobrali ich vplyv na naše zdravie a vynechať sme pochopiteľne nemohli ani najlepšie prirodzené zdroje týchto látok.

Nižšie sa dočítate aj o tom, aké osoby by si mali príjem PUFA omega-3 najviac strážiť, potom už sme sa ale venovali výhradne výberu doplnkov stravy, ktoré ich obsahujú. Dozviete sa teda, aké by mali obsahovať látky a v akom pomere, ako je to s ich chuťou a zohľadniť sme samozrejme museli aj obstarávaciu cenu. Za niektoré produkty totiž môžete zaplatiť len okolo 2 €, cena ďalších sa však pohybuje aj v desiatkach eur.

Ako vybrať omega-3 mastné kyseliny stručne: 

 • Zamyslite sa, či vo vašej aktuálnej životnej situácii omega-3 potrebujete. Dôležité sú predovšetkým pre športovcov pri náročnom tréningu, pre študentov, tehotné ženy alebo staršie osoby.
 • Zamerajte sa na obsiahnuté látky. Pokiaľ sa rozhodnete pre doplnky stravy s omega-3, zistite si, aké majú zloženie, a to predovšetkým v súvislosti s pomerom EPA a DHA.
 • Zohľadnite príchute. Niektoré doplnky stravy nechutia príliš dobre, čo môže byť problematické najmä u detí. Existujú však aj produkty s rôznymi príchuťami.
 • Venujte pozornosť obstarávacej cene. Niektoré doplnky stravy môžu stáť pár eur, iné sú mnohonásobne drahšie.

Čo sú omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú látky dôležité pre ľudský metabolizmus, ich správny príjem je teda všeobecne veľmi dôležitý pre ľudské zdravie. Vzhľadom na to, že ide o tzv. esenciálne nenasýtené mastné kyseliny, ľudský organizmus si ich nevie vyrobiť sám a musí ich prijímať zo stravy. Ide pritom predovšetkým o dve látky, ktoré sa okrem iného podieľajú na tvorbe bunkových membrán. Aké sú to?

 • EPA (kyselina eikosapentaenová) – prekurzor niekoľkých látok, a to vrátane DHA. Dôležitá je aj pre zdravie kĺbov a kladný vplyv má aj na ľudskú psychiku.
 • DHA (kyselina dokosahexaenová) – látka nevyhnutná pre vývoj mozgu a sietnice v priebehu tehotenstva a raného detstva. Má ale aj ďalšie pozitívne účinky (pozri nižšie).

Kyseliny EPA a DHA je vhodné prijímať v optimálnej kombinácii. Ideálny pomer by mal byť 1,8:1,2, čo môže byť jedno z dôležitých kritérií pri výbere doplnkov stravy. Doplňme, že sa často rieši aj pomer medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. Podľa Spoločnosti pre výživu sa pritom jedná o maximálne 5:1. Bohužiaľ, výrobcovia častokrát pomer jednotlivých látok v zložení neuvádzajú.

Vplyv na zdravie

Ako sme už naznačili vyššie, omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre správne fungovanie ľudského organizmu. Pozitívne môžu pôsobiť predovšetkým na niektoré časti tela, prípadne na niektoré dôležité funkcie organizmu. Aké účinky teda predovšetkým majú?

 • Tieto esenciálne kyseliny sa podieľajú na funkčnosti mozgu a srdca. Na kardiovaskulárnu sústavu majú kladný vplyv aj preto, že prispievajú k znižovaniu vysokého krvného tlaku, ktorý zvyšuje riziko infarktu myokardu, srdcového zlyhania či cievnej mozgovej príhody.
 • Predovšetkým kyselina dokosahexaenová (DHA) pozitívne pôsobí na zrak, navyše má protizápalové účinky a v neposlednom rade priaznivo ovplyvňuje imunitu (obranyschopnosť organizmu). Tá je dôležitá pri prevencii prakticky všetkých ochorení.

Ako spoznať, že prijímate omega-3 mastné kyseliny v nedostatočnom množstve? Príznakov existuje hneď niekoľko. Jednať sa môže o častú únavu, zhoršujúcu sa pamäť, suchú pokožku, psychické problémy (napr. depresívne stavy), prípadne problémy so srdcom. V prípade, že na sebe tieto problémy pozorujete, zaraďte do svojho jedálnička prirodzené zdroje týchto látok, prípadne sa zamerajte na kvalitné doplnky stravy.

Upozorňujeme: vyššie zmienené príznaky sa môžu týkať aj ďalších ťažkostí, z ktorých niektoré môžu byť dosť závažné. Pokiaľ ich na sebe pozorujete dlhodobo, mali by ste samozrejme navštíviť svojho lekára, ktorý určí diagnózu, prípadne navrhne vhodné vyšetrenia.

Najlepšie zdroje omega-3 mastných kyselín

Omega-3 mastné kyseliny sú prirodzene obsiahnuté predovšetkým v niektorých potravinách. Hoci medzi kvalitné zdroje patria ryby, ich príjem nemusí byť problematický ani pre vegetariánov a vegánov, pretože existujú aj špičkové rastlinné zdroje.

 • Za najlepší zdroj sú označované ryby, a to predovšetkým tučné a morské ryby, ktoré žijú v studených vodách (losos, tuniak či makrela). Vyskytujú sa však aj v sladkovodných rybách.
 • Vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín sú aj morské riasy. Za kvalitné rastlinné zdroje možno označiť aj tekvicové a ľanové semienka, prípadne olivový olej.
 • Pokiaľ chcete mať istotu, že tieto esenciálne kyseliny dostávate do tela v dostatočnom množstve, zamerať sa môžete aj na doplnky stravy, ktorých existuje na trhu veľké množstvo.

Odporúčame: ak konzumujete morské ryby, mali by ste zvoliť tie udržateľne vylovené. Agresívny komerčný rybolov totiž ohrozuje morské ekosystémy.

Využitie

Pre akýkoľvek zdroj omega-3 mastných kyselín sa rozhodnete, vedzte, že obsah a pomer DHA a EPA by sa mal odvíjať od vašej aktuálnej životnej situácie aj konkrétneho zdravotného stavu. Pre prehľadnosť sme si pre vás pripravili tabuľku.

Viac DHA Viac EPA DHA + EPA
Štúdium (podpora mozgových funkcií) Fyzické aktivity (športovci atď.) Staroba
Tehotenstvo Psychické problémy (napr. úzkosti) Podpora kardiovaskulárneho systému

 

Omega-3 esenciálne nenasýtené mastné kyseliny je každopádne často odporúčané konzumovať raz denne. Niekedy sa uvádza príjem ihneď po prebudení, športovci by ich však podľa ďalších názorov mali prijímať zároveň s jedlom po tréningu, ktoré bude bohaté na bielkoviny a sacharidy. Ak v každom prípade stavíte na jeden z predávaných doplnkov stravy, prečítajte si pokyny, ktoré vám poskytuje výrobca, aby ste ich užívali tak, ako máte.

Obsiahnuté látky

O obsiahnutých látkach sme sa síce rozpísali už vyššie, ale pri pohľade na ne môžeme taktiež jednoducho rozoznať kvalitné produkty od menej kvalitných výrobkov. Čo by doplnky stravy s omega-3 mastnými kyselinami mali (a nemali) obsahovať?

 • Kvalitné produkty by mali obsahovať minimálne 50 % EPA a DHA. Ideálny pomer medzi nimi by mal byť 1,8:1,2 (viď vyššie).
 • Kvalitu je možné hodnotiť aj podľa vstrebateľnosti daného doplnku stravy v organizme. Existujú dve formy omega-3, a to TG (triglyceridová forma) a EE (etylesterová forma). TG je pritom pre ľudské telo prirodzenejšia, má vyššiu biologickú dostupnosť aj lepšiu vstrebateľnosť. Výrobcovia však formu častokrát neuvádzajú.
 • Doplnky stravy s omega-3 mastnými kyselinami môžu byť obohatené aj o ďalšie účinné látky. Jednať sa môže o vitamíny a minerály, z ktorých niektoré patria medzi tzv. antioxidanty, takže spomaľujú starnutie organizmu.
 • Pri nákupe týchto produktov je taktiež vhodné sústrediť sa na to, či obsahujú väčšie množstvo pridaných aditív, ktoré môžu zaťažovať organizmus. Môže sa jednať o konzervanty, umelé sladidlá či arómy.

Upozorňujeme: doplnky stravy si môžete zaobstarať v rôznych formách. K dispozícii máte kapsuly, tablety, oleje, gély alebo kvapky. Každému totiž vyhovuje niečo iné.

Príchute

Predovšetkým doplnky stravy s omega-3 mastnými kyselinami na báze rybieho tuku nie sú príliš veľkým zážitkom pre chuťové poháriky. Z toho dôvodu sú na trhu produkty s príchuťami, ktoré sa môžu zapáčiť aj deťom. Ide napríklad o jahodovú či citrónovú príchuť, ale celkovo sú obľúbené doplnky stravy, ktoré sa chuťovo podobajú akémukoľvek ovociu. Ďalšie produkty sú zase rozpustné vo vode, takže si ich možno jednoducho pridať do svojho obľúbeného nápoja, prípadne do smoothie.

Upozorňujeme: samozrejme existujú aj rýdzo vegánske doplnky stravy s omega-3 mastnými kyselinami. Tie zvyknú obsahovať morské riasy, ale aj ďalšie rastlinné produkty.

Cena

Jednotlivé doplnky stravy s omega-3 mastnými kyselinami sa líšia obstarávacou cenou, a to častokrát dosť výrazne. V tomto ohľade hrá úlohu nielen kvalita jednotlivých zložiek, ale aj objem olejov, gélov či kvapiek, prípadne množstvo kapsúl alebo tabliet v jednom balení. Omega-3 doplnky stravy sme každopádne rozčlenili do troch cenových kategórií, z ktorých si môžete aktuálne vyberať.

Cena do 10 €

Najlacnejšie doplnky stravy s omega-3 mastnými kyselinami zoženiete už za čiastku okolo 2 €. Samozrejme by ste nemali v prvom rade hľadieť na cenu, avšak už do 5 € sa dajú zohnať kvalitné produkty v dostatočnom množstve, ktoré sú jednotlivými užívateľmi hodnotené veľmi kladne. Už do 10 € teda môžete zakúpiť výrobky, ktorých užívanie sa pozitívne odrazí na vašom zdravotnom stave.

Cena od 10 do 30 €

V tejto cenovej kategórii už možno nájsť skutočne špičkové omega-3 doplnky stravy, a to vrátane kvalitných rybích i vegánskych produktov. Ide pritom o vôbec najobľúbenejšie výrobky, pretože kombinujú vysokú kvalitu so stále priaznivou cenou. Odporúčame vám teda uvažovať práve o tejto cenovej kategórii.

Cena nad 30 €

Najdrahšie omega-3 doplnky stravy môžu stáť aj niekoľko desiatok eur. Na druhú stranu sa často jedná o vysoko kvalitné produkty, prípadne o veľké balenia, ktoré vám vydržia naozaj dlho. Vysoká cena teda má svoje opodstatnenie a z dlhodobého hľadiska vás aj drahšie výrobky môžu stáť menej ako zdanlivo lacnejšie doplnky.

Časté otázky k omega-3

Ako a aké omega-3 mastné kyseliny vybrať?

Pokiaľ patríte medzi športovcov s náročným tréningom, študentov, tehotné ženy alebo seniorov, mali by ste sa sústrediť na prirodzené zdroje omega-3 mastných kyselín, ktoré by však mali v správnom množstve prijímať všetci. Vyskúšať je ale možné aj doplnky stravy s týmito látkami, ktoré sa častokrát vyrábajú z rybieho oleja, ale existujú aj rastlinné produkty. Pozornosť by ste mali venovať obsiahnutým látkam (predovšetkým EPA a DHA), ale aj obstarávacej cene.

Aké látky by mali doplnky stravy s omega-3 obsahovať?

Ide najmä o kyselinu eikosapentaénovú (EPA) a kyselinu dokosahexaenovú (DHA). Odporúčaný pomer pritom činí 1,8:1,2, ale ten nemusí hrať zase takú rolu. Doplnky stravy s omega-3 nenasýtenými mastnými kyselinami navyše často obsahujú aj ďalšie látky. Ide predovšetkým o vitamíny, teda mikronutrienty, ktoré sú taktiež dôležité pre naše celkové zdravie. Obvykle sa pritom jedná o vitamín A, D alebo E.

Na čo sa sústrediť pri výbere omega-3?

Všeobecne sú za kvalitnejší zdroj omega-3 mastných kyselín považované morské ryby zo studených vôd. Obsahujú ich však aj sladkovodné ryby. Doplnky stravy ale nemusia obsahovať len rybí olej, existujú aj čisto rastlinné produkty, v ktorých sa obvykle vyskytujú morské riasy a sú taktiež vysoko kvalitné. Pri nákupe sa nezameriavajte iba na obstarávaciu cenu, ale skôr na pomer cena/množstvo a odporúčané denné dávkovanie. Niektoré produkty vám môžu vystačiť na mesiace, iné vydržia niekoľko týždňov.

Petr Šindelář
Redaktor
Petr je dlhoročný redaktor, ktorý sa vo svojom voľnom čase venuje rôznym športovým aktivitám. Preto si veľmi dobre uvedomuje, aké dôležité je pre fyzicky aktívnych jedincov správne stravovanie, ktoré telu dodáva energiu a stavebné látky. Pri výbere tých najlepších produktov s omega-3 mastnými kyselinami si teda dal záležať na tom, aby zvolil skutočne špičkové doplnky stravy, a to aj pre vegetariánov a vegánov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.8 z 6 hlasov