Menu

Recenzia a porovnanie OPOP H425 EKO-D

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Splyňovacie kotly na tuhé palivá

Klady

  • Vysoká účinnosť
  • Emisná trieda 5
  • Diaľkové ovládanie cez internet

Zápory

  • Iba jeden druh paliva
  • Atypické rozmery
3 000 € Orientačná cena

Základné parametre

OPOP H425 ECO-D je oceľový kotol českej výroby, ktorý je vhodný na vykurovanie rodinných domov. Je určený na spaľovanie kusového dreva, ktoré sa do kotla vkladá širokým násypom – vďaka tomu môžete využiť až 40 cm dlhé kusy dreva. Rovnako ako väčšina moderných kotlov, aj model OPOP spĺňa podmienky ekodizajnu. Spadá do najvyššej emisnej triedy 5, nemusíte sa teda báť, že by ste ho o pár rokov museli meniť.

Jeho maximálny výkon je 25 kW, výrobca ale ponúka aj 16 kW a 20 kW variant, môžete si preto vybrať model, ktorý sa najviac hodí do vašej nehnuteľnosti. Účinnosť 90,2 % je medzi splyňovacími kotlami vysoká. Menej výkonné varianty majú účinnosť 90%.

Kotol je pripojený k elektrine a je možné ovládať ho na diaľku – môžete ho prepojiť s mobilným telefónom a ovládať prostredníctvom aplikácie, alebo ho pripojiť k vonkajšiemu čidlu tak, aby automaticky dorovnával teploty a vo vnútri bolo stále rovnako teplo. Pokiaľ zvažujete kúpu tohto kotla na chalupu alebo do inej nehnuteľnosti, kde trvalo nebývate, oceníte možnosť dokúpenia elektrickej vykurovacej špirály, ktorá zabráni zamrznutiu kotla pri teplotách pod bodom mrazu.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Opop

Spaľované palivo

Kusové drevo

Emisná trieda

5

Maximálny výkon (kW)

25

Príkon (W)

22

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

A+

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

90,2

Veľkosť zásobníka na palivo (dm3)

Nerelevantné

Rozmery a hmotnosť

Kotol sa hmotnosťou 369 kg nijako nevymyká štandardu v danej kategórii. Pomerne neobvyklé sú ale jeho rozmery. Na výšku meria necelý meter (96 cm), čo oceníte napríklad v pivniciach s nízkym stropom. Šírka 70 cm je viac-menej bežná, netradičná je skôr hĺbka 109 cm.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

369

Výška (cm)

96,4

Šírka (cm)

69,8

Hĺbka (cm)

108,5

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Za najväčšie pozitívum tohto kotla považujeme jeho účinnosť, ktorá dosahuje 90,2 %. Pozitívne hodnotíme aj nízke emisie triedy 5 a možnosť diaľkového ovládania. Za nevýhodu môžeme považovať atypické rozmery, niekomu by ale mohli vyhovovať. Pre niektorých užívateľov by mohlo byť problematické spaľovanie iba jedného druhu paliva.

Záver

OPOP H425 ECO-D je oceľový splyňovací kotol určený na spaľovanie dreva. Ide o ideálny kotol na využitie dotácií – spĺňa ekodizajn a radí sa do emisnej triedy 5, teda do tej najlepšej. Dosahuje tiež veľmi vysokú účinnosť 90,2 %.

Pri ovládaní oceníte možnosť regulácie na diaľku pomocou internetového modulu. Pripojiť môžete aj vonkajšie čidlo a termostat.

Alternatívou k splyňovacím kotlom s ručným prikladaním sú automatické kotly so zásobníkom paliva, príkladom je kotol OPOP H824-AP. Ide o model rovnakej značky, pri ktorom si môžete vybrať, či preferujete spaľovanie uhlia alebo drevených peliet.

3 000 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: OPOP H425 EKO-D
Kateřina Klodnerová
Redaktorka
Kateřina porovnáva kotly z pohľadu vhodnosti pre jednotlivé typy bývania. Pozná výhody a nevýhody kotlov a vie poradiť, v akom prípade je vhodné zvoliť elektrický kotol, plynový kotol alebo ten na tuhé palivo. Aktualizuje informácie o legislatíve a pozná emisné triedy aj možné dotačné programy na výmenu kotla. Okrem tejto kategórie spracovala napríklad kategóriu fotopascí, airsoftových zbraní alebo sporákov na tuhé palivá.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia OPOP H425 EKO-D

OPOP H425 EKO-D

3 000 € Orientačná cena