Menu

Recenzia a porovnanie OPOP H824-AP

Taktiež nás zaujalo v kategorii Automatické kotly na tuhé palivá

Klady

  • Vysoká účinnosť
  • Možnosť vybrať palivo
  • Diaľkové ovládanie

Zápory

  • Vysoká cena
  • Nižšia účinnosť pri spaľovaní peliet
4 400 € Orientačná cena

Základné parametre

OPOP H824-AP je automatický kotol na tuhé palivá. Pri kúrení si môžete vybrať, či použijete hnedé uhlie alebo drevené pelety – s každým palivom ale dosiahnete iný výsledok. Kotol môžete používať aj po roku 2022, spĺňa totiž podmienky ekodizajnu a radí sa do dvoch najlepších emisných tried. V závislosti od paliva ho je možné zaradiť do triedy 4 pre uhlie a 5 pre pelety. Spaľované palivo ovplyvňuje aj výkon a účinnosť kotla. Pri kúrení uhlím dosiahnete maximálny výkon 24 kW a účinnosť 93 %. Pri spaľovaní peliet je maximálny výkon 21 kW a účinnosť dosahuje 91,7 %. Zásobník pojme 245 dm3 paliva, čo by vám podľa výrobcu malo v zime vydržať na 3 dni.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Opop

Spaľované palivo

Hnedé uhlie, drevené pelety

Emisná trieda

4 (uhlie), 5 (pelety)

Maximálny výkon (kW)

24

Príkon (W)

170

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

A+

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

93 (uhlie), 91,7 (pelety)

Veľkosť zásobníka na palivo (dm3)

245

Rozmery a hmotnosť

Automatický kotol českej značky OPOP H824-AP patrí medzi štandardne veľké kotly. Na výšku meria 97 cm, na šírku 51 cm a do hĺbky 93 cm. Je pomerne nízky, hodí sa teda do menších kotolní s nižším stropom. S hmotnosťou 275 kg (bez vody a paliva) ho môžeme v rámci nášho porovnania označiť za pomerne ľahký.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

275

Výška (cm)

96,9

Šírka (cm)

51,4

Hĺbka (cm)

93,1

Záver

OPOP H824-AP je automatický kotol na tuhé palivá, ktorý umožňuje kúriť hnedým uhlím alebo drevenými paletami. Zásobník pojme dostatok paliva na trojdňové zimné kúrenie a je možné umiestniť ho na pravú aj ľavú stranu kotla. Maximálny výkon kotla je 24 kW pri spaľovaní uhlia a 21 kW pri kúrení peletami. V závislosti od paliva sa mení aj účinnosť kotla. Horák je vyrobený z liatiny, čo zaisťuje dlhú životnosť. Výhodou je možnosť diaľkového ovládania pomocou internetu a aplikácie v telefóne, alebo automatická regulácia v závislosti od vonkajšej teploty. Majiteľom malých kotolní budú vyhovovať aj menšie rozmery. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena.

Ak hľadáte kotol spaľujúci výhradne drevené pelety a netrváte na malých rozmeroch, mohol by vás zaujať model Atmos D 25 PX.

4 400 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: OPOP H824-AP
Kateřina Klodnerová
Redaktorka
Kateřina porovnáva kotly z pohľadu vhodnosti pre jednotlivé typy bývania. Pozná výhody a nevýhody kotlov a vie poradiť, v akom prípade je vhodné zvoliť elektrický kotol, plynový kotol alebo ten na tuhé palivo. Aktualizuje informácie o legislatíve a pozná emisné triedy aj možné dotačné programy na výmenu kotla. Okrem tejto kategórie spracovala napríklad kategóriu fotopascí, airsoftových zbraní alebo sporákov na tuhé palivá.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia OPOP H824-AP

OPOP H824-AP

4 400 € Orientačná cena