Menu

Recenzia a porovnanie OPOP H824-AP

79,4 % Hodnotenie
redakcie

Najlepší pomer cena/výkon

Automatické kotly na tuhé palivá

Klady a zápory

Klady

  • Vysoká účinnosť
  • Možnosť vybrať palivo
  • Diaľkové ovládanie

Zápory

  • Vysoká cena
  • Nižšia účinnosť pri spaľovaní peliet
4 400 € Orientačná cena

Základné parametre

OPOP H824-AP je automatický kotol na tuhé palivá. Pri kúrení si môžete vybrať, či použijete hnedé uhlie alebo drevené pelety – s každým palivom ale dosiahnete iný výsledok. Kotol môžete používať aj po roku 2022, spĺňa totiž podmienky ekodizajnu a radí sa do dvoch najlepších emisných tried. V závislosti od paliva ho je možné zaradiť do triedy 4 pre uhlie a 5 pre pelety. Spaľované palivo ovplyvňuje aj výkon a účinnosť kotla. Pri kúrení uhlím dosiahnete maximálny výkon 24 kW a účinnosť 93 %. Pri spaľovaní peliet je maximálny výkon 21 kW a účinnosť dosahuje 91,7 %. Zásobník pojme 245 dm3 paliva, čo by vám podľa výrobcu malo v zime vydržať na 3 dni.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Opop

Spaľované palivo

Hnedé uhlie, drevené pelety

Emisná trieda

4 (uhlie), 5 (pelety)

Maximálny výkon (kW)

24

Príkon (W)

170

Ohrev teplej úžitkovej vody

Externý

Trieda sezónnej energetickej účinnosti pri kúrení

A+

Ekodizajn

Áno

Menovitá účinnosť 50/30 °C (%)

93 (uhlie), 91,7 (pelety)

Veľkosť zásobníka na palivo (dm3)

245

Rozmery a hmotnosť

Automatický kotol českej značky OPOP H824-AP patrí medzi štandardne veľké kotly. Na výšku meria 97 cm, na šírku 51 cm a do hĺbky 93 cm. Je pomerne nízky, hodí sa teda do menších kotolní s nižším stropom. S hmotnosťou 275 kg (bez vody a paliva) ho môžeme v rámci nášho porovnania označiť za pomerne ľahký.

Parameter Tento produkt
Hmotnosť kotla (kg)

275

Výška (cm)

96,9

Šírka (cm)

51,4

Hĺbka (cm)

93,1

Záver

OPOP H824-AP je automatický kotol na tuhé palivá, ktorý umožňuje kúriť hnedým uhlím alebo drevenými paletami. Zásobník pojme dostatok paliva na trojdňové zimné kúrenie a je možné umiestniť ho na pravú aj ľavú stranu kotla. Maximálny výkon kotla je 24 kW pri spaľovaní uhlia a 21 kW pri kúrení peletami. V závislosti od paliva sa mení aj účinnosť kotla. Horák je vyrobený z liatiny, čo zaisťuje dlhú životnosť. Výhodou je možnosť diaľkového ovládania pomocou internetu a aplikácie v telefóne, alebo automatická regulácia v závislosti od vonkajšej teploty. Majiteľom malých kotolní budú vyhovovať aj menšie rozmery. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena.

Ak hľadáte kotol spaľujúci výhradne drevené pelety a netrváte na malých rozmeroch, mohol by vás zaujať model Atmos D 25 PX.

4 400 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: OPOP H824-AP | Hodnotenie: 79,4 %
Jakub Gulec je seniorným redaktorom zameraným na technicky orientované témy. Voľný čas často trávi štúdiom technologických noviniek či princípov, vďaka čomu svoje znalosti kontinuálne prehlbuje. Na tejto stránke vám vysvetlí napríklad to, ktoré emisné triedy sú povolené a aká je účinnosť kotlov v nadväznosti na spaľované médium. Jeho články a recenzie nájdete aj pri bojleroch, čerpadlách či pri rôznych druhoch elektroniky.
Technický redaktor

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia OPOP H824-AP

OPOP H824-AP

4 400 € Orientačná cena