Ako vybrať outdoorovú bundu
Pri výbere outdoorovej bundy by ste si najprv mali ujasniť, do akého prostredia a ročného obdobia vlastne potrebujete tento typ zvršku. Až potom môžete pristúpiť k voľbe jednotlivých parametrov. Tým absolútne zásadným je určite výrobný materiál.
Následne je potrebné venovať zvýšenú pozornosť vlastnostiam outdoorovej bundy. Je to napríklad nepremokavosť, priedušnosť, tepelná odolnosť a priepustnosť vodných pár. Okrem týchto zásadných informácií sa vám hodí aj zmienka o ostatných všeobecných vlastnostiach tohto oblečenia.
Nemusíte sa obávať, ani v závere tohto článku nezabudneme na orientačné ceny outdoorových búnd.
Ako vybrať outdoorovú bundu stručne:
- Zamerajte sa predovšetkým na materiál. V súčasnej dobe máte k dispozícii outdoorové bundy z rozličných materiálov, z ktorých niektoré sú prírodné, ďalšie syntetické. Navyše máte k dispozícii aj špeciálne materiály, ktoré môžu mať nadštandardné vlastnosti. Pri výbere bundy na outdoorové aktivity sa preto najprv zamerajte práve na materiál, lebo práve od neho je odvodená väčšina podstatných vlastností.
- Zvážte, v akých podmienkach budete outdoorovú bundu najčastejšie využívať. Niektorí ľudia sa vydávajú do prírody raz za čas v priebehu letných mesiacov, ďalší jedinci trávia veľa času mimo domova aj počas tuhých zím. Tomu by samozrejme mali zodpovedať vlastnosti tohto výrobku.
- Zohľadnite nepremokavosť. Bunda na outdoorové aktivity by pochopiteľne mala byť nepremokavá, pretože dážď a vlhkosť sú neoddeliteľnou súčasťou dlhších pobytov v prírode. Za nepremokavý možno označiť materiál s vodným stĺpcom minimálne 1 300 milimetrov, avšak môže byť aj výrazne vyšší (pokojne aj 15 000 mm).
- Nepodceňujte priedušnosť. Kým nepremokavosť označuje odolnosť proti vode z vonkajšieho prostredia, priedušnosť je naopak označenie pre schopnosť odvádzať vznikajúcu vlhkosť von z bundy. Ide teda o dôležitú vlastnosť preto, aby ste sa aj pri vysoko náročných aktivitách cítili dokonale komfortne.
- Zamerajte sa aj na ďalšie vlastnosti. Pri výbere outdoorovej bundy sa dá zamerať aj na tepelnú odolnosť alebo priepustnosť vodných pár, prípadne na ďalšie vlastnosti ako je napr. hmotnosť, počet vreciek alebo prítomnosť kapucne. Rolu potom môže hrať aj obstarávacia cena, pretože nie každý si môže dovoliť (a potrebuje) bundu za 10 000 a viac korún.
Bunda podľa účelu
Na začiatku všetkého by ste si mali jasne odpovedať na otázku, na čo budete outdoorovú bundu používať, v akom prostredí a čo od nej vlastne očakávate. Na trhu je totiž veľké množstvo týchto produktov a vždy sa líšia svojimi technickými vlastnosťami. To znamená, že iná turistická bunda sa vám hodí na jar, iná zase na jeseň, kedy sa chystáte do hôr.
Ak pri svojich vonkajších aktivitách používate správne vrstvenie zvrškov, potom od outdoorovej bundy očakávajte nepremokavosť, priedušnosť a zároveň ochranu pred vetrom. Najčastejšie sa predávajú jarné a jesenné outdoorové bundy, výnimkou však nie sú ani tie zimné. V rámci letných výrobkov ide skôr len o veľa vrstiev slabého turistického vrchného oblečenia.
Ešte než pristúpite k voľbe konkrétnych parametrov, môžete sa zamyslieť aj nad samotným dizajnom outdoorovej bundy. Akému farebnému prevedeniu dávate prednosť? Volíte radšej zipsy, gombíky alebo najrôznejšie spony a pracky, ktoré majú široké využitie hlavne pri športových aktivitách? Keď si urobíte základnú predstavu o vonkajšku, výber vnútra a zloženie bude otázkou krátkej chvíle.
Výrobný materiál
Ako asi správne tušíte, najzákladnejšou informáciou o outdoorovej bunde bude jej výrobný materiál. Ten do istej miery rozhoduje o tom, na aké účely budete tento zvršok primárne využívať a čo vám prinesie. Na trhu sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými materiálmi.
Bavlna
Univerzálny výrobný materiál, ktorý je veľmi často kombinovaný so syntetickými materiálmi, aby sa dosiahlo čo najlepších vlastností. Prírodné zloženie, na ktorom možno vypichnúť napríklad ľahkú údržbu, priedušnosť, termoreguláciu, ale aj dobrú absorpciu vlhkosti. Bavlna vám ponúkne aj dostatočnú povrchovú odolnosť.
Perie
Pokiaľ bude hlavným účelom vami obstarávanej outdoorovej bundy ochrana pred zimou, potom by ste mali voliť ten najvýkonnejší materiál v tomto smere. Tým sa stáva pochopiteľne perie. Musíte byť síce opatrnejší pri jeho údržbe, na druhú stranu sa vám odvďačí dlhou životnosťou a patričnou spoľahlivosťou. Pri perí je potrebné sledovať jeden dôležitý parameter – plnivosť. Tá prezentuje rozpínavosť a pružnosť peria a udáva sa v cuinoch. Hodnota nad 500 cuinov značí kvalitné a dobré perie.
Duté vlákno
Tento materiál je ospevovaný predovšetkým pre jeho izolačné schopnosti. Jeho vzhľad je tvarovo stály a aj po mnohých pracích cykloch bude fungovať tak, ako na začiatku. Zodpovedajúca izolácia je zvyčajne docielená použitím dvoch vrstiev. Vonkajšej a vnútornej, pričom medzera medzi oboma vytvára práve ono požadované izolované miesto.
Polyester a polypropylén
Syntetické typy vlákien sa využívajú predovšetkým ako doplnkové. To znamená v kombinácii s ďalšími výrobnými materiálmi alebo vrstvami. Pri polyestere označovanom ako PES môžete oceniť jeho mäkkosť, pevnosť, ale aj elasticitu a tepelno-izolačné vlastnosti. (Zo zdroja: Outdoortipy.cz)
Naopak, pri použití polypropylénu si kupujete bundu s minimálnou nasiakavosťou. Tento výrobný materiál je schopný celkom bez problému odvádzať všetku vlhkosť z tela. V prospech polypropylénu hovorí vyššia odolnosť voči plesniam.
Softshell
Veľmi populárny materiál, ktorý je používaný u tzv. univerzálnych búnd. Softshell totiž môžete použiť v ľubovoľných podnebných podmienkach. Vyznačuje sa najrôznejšími vlastnosťami prispievajúcimi k pohodliu a ochrane človeka. Softshell je často využívaný v niekoľkých vrstvách, vďaka ktorým dochádza k požadovanému efektu. Je to vode odolnosť, ochrana proti vetru, odvod vlhkosti z tela, udržiavanie tela v teple, ale aj priedušnosť a príjemný pocit na dotyk. Niet sa preto čomu čudovať, že softshell je často využívaný predovšetkým na športových outdoorových bundách.
Microfleece
Ďalšia odnož fleecového materiálu, ktorý si obľúbite hlavne pre jeho funkčnosť. Dokonale odvádza vlhkosť z tela a zároveň sa jednoducho udržiava. Bez najmenšieho problému ho môžete vložiť do práčky. Medzi výhody micofleecu patrí tepelný komfort.
Sympatex
Polyesterová laminačná membrána, ktorá je využívaná predovšetkým tam, kde je potrebný maximálny odvod vody, priedušnosť a odolnosť proti vetru. Tento materiál sa vyznačuje svojou kvalitou a najčastejšie naň môžete naraziť pri outdoorových bundách určených do extrémnych podmienok.
Vlna
Veľmi sací a elastický materiál, ktorý dokáže optimalizovať potrebnú teplotu tela. Použitie vlny je veľmi široké z pohľadu vonkajších teplôt, takže od tých mínusových až do veľmi plusových. Jej jedinou nevýhodou je vyššia náročnosť na údržbu. Používa sa jahňacia vlna, čistá vlna, ale aj jemná vlna Merino tej najvyššej kvality.
Viskóza
Menej známy, avšak veľmi používaný materiál v outdoorových bundách. Medzi jeho typické vlastnosti sa radí nasiakavosť, nekrčivosť a dostatočný chladivý efekt. Viskóza je pochopiteľne umelým vláknom. Jej všeobecné vlastnosti sú veľmi blízke bavlne.
Gore-Tex
Gore-Tex je špeciálnym technickým materiálom s vyššou priedušnosťou, vodným stĺpcom a robustnosťou. Tie najlepšie modely sú zhotovené z trojvrstvového laminátu. Aj to hovorí v prospech celkovej odolnosti. Medzi výhody patrí dlhšia životnosť.
Aby ste sa medzi jednotlivými materiálmi lepšie orientovali, tak sme si pre vás ešte pripravili tabuľku, v ktorej zhrnieme ich konkrétne vlastnosti.
Materiál |
Základné vlastnosti |
Bavlna |
Ľahká údržba, priedušnosť, termoregulácia, absencia vlhkosti, povrchová odolnosť |
Perie |
Spoľahlivá ochrana pred zimou, dlhá životnosť |
Duté vlákno |
Perfektné izolačné schopnosti, tvarovo stály vzhľad |
Polyester |
Mäkkosť, pevnosť, elasticita, kvalitné tepelno-izolačné vlastnosti |
Polypropylén |
Minimálna nasiakavosť, vyššia odolnosť proti plesniam |
Softshell |
Využiteľnosť v rôznych prostrediach, odolnosť proti vode a vetru, priedušnosť, komfort |
Microfleece |
Dokonalý odvod vlhkosti, tepelný komfort, ľahko sa udržiava |
Sympatex |
Vysoká kvalita, perfektný odvod vody, priedušnosť, odolnosť voči vetru |
Vlna |
Nasiakavosť, elasticita, optimalizácia teploty, náročnosť na údržbu |
Viskóza |
Nasiakavosť, nekrčí sa, chladivý efekt |
Gore-tex |
Celková odolnosť, dlhšia životnosť, vyššia priedušnosť |
Špeciálne materiály
Okrem vyššie uvedených základných výrobných materiálov outdoorových búnd môžete pochopiteľne naraziť aj na veľa ďalších, ktoré možno označiť za špeciálne. Veľakrát ide o konkrétnu značku výrobcov pôsobiacich na trhu dlhé roky a prinášajúcich nadštandardné vlastnosti. Len pre predstavu môžeme menovať niekoľko z nich.
- Gelanots XP – Značka vysoko funkčných textilných materiálov od japonskej firmy Tomen Corporation. Bundy z nich sa hodia aj do extrémnych podmienok.
- Polartec Classic 200 – Ľahký hrejivý fleece, ktorý zaisťuje vysokú priedušnosť a má skvelé izolačné vlastnosti. Navyše ide o odolný materiál.
- Polartec Windbloc – Materiál, ktorý sa skladá z dvoch vrstiev fleecu. Je pritom nepremokavý, odolný proti vetru a dostatočne priedušný.
- Power Stretch – Materiál od značky Polartec, ktorý zaujme odolnosťou a výbornými termoregulačnými vlastnosťami.
- Climatic – Veľmi kvalitná membrána, ktorá sa používa nielen na bundy, ale aj na nohavice či rukavice.
- Resstex – Oblečenie s touto membránou je vhodné na rôzne outdoorové aktivity. Navyše býva veľmi pohodlné.
- eVent – Membrána, ktorá zaujme predovšetkým zvýšenou priedušnosťou a dokáže používateľa a užívateľky udržať v suchu.
- BlocVent – Značka moderných laminátov vyrobených japonskou spoločnosťou Toyota. Bundy z tohto materiálu sú vhodné aj na fyzicky náročné a dlhodobé aktivity vrátane extrémnych podmienok.
Nepremokavosť
Prvá z dôležitých vlastností outdoorovej bundy. Pod pojmom nepremokavosť si predstavte odolnosť vrchnej vrstvy proti preniknutiu vody dovnútra bundy. Ak budete hľadať v parametroch daného produktu, narazíte na pojem vodný stĺpec udávaný v milimetroch a meraný podľa normy ISO 811. Čím väčší je vodný stĺpec, tým vyššia odolnosť proti priepustnosti vlhkosti do outdoorovej bundy.
Podľa európskych noriem je za nepremokavý označovaný materiál s vodným stĺpcom aspoň 1 300 milimetrov. Len pre príklad uvedieme, že keď sa opriete bundou o zem, môže vznikať tlak až 15 000 milimetrov. Podľa použitia bundy je tak treba voliť zodpovedajúci vodný stĺpec – 3 000, 5 000, 8 000 milimetrov pod. Vode odolnosť outdoorovej bundy zaisťujú tri najpoužívanejšie systémy.
- Membrána
- Záter
- Vode odolná úprava
Priedušnosť
Zaujímať by vás pochopiteľne mala tiež priedušnosť outdoorovej bundy, respektíve to, ako dokonale je daný model schopný odvádzať vznikajúcu vlhkosť von z bundy. Či už si kupujete bundu na akékoľvek aktivity, uniká z vášho tela vlhkosť, ktorú je potrebné odvádzať preč. A práve o tejto schopnosti vypovedá priedušnosť. Aj tu dochádza k meraniu výsledných hodnôt na základe normy, v tomto prípade ISO 11092.
Pri hľadaní parametra priedušnosti sa zamerajte na označenie Ret. Priedušnosť bude udávaná v jednotkách Pa*m2/W. Platí jednoduchá poučka. Čím menšie je číslo Ret, tým lepšiu priedušnosť outdoorová bunda má. Vaším odrazovým mostíkom sa môže stať hodnota Ret = 6 až 13 Pa×m2/W. Takúto priedušnosť možno označiť za dobrú. Klesajúce číslo prináša ešte lepšie vlastnosti, zvyšujúce sa číslo naopak horšie.
Tepelná odolnosť
Tepelná odolnosť je vlastnosťou outdoorovej bundy vypovedajúca o tom, aké veľké množstvo tepla uniká von prostredníctvom výrobného materiálu. Do úvahy sa berie teplo vytvárané ľudským telom. V tomto prípade sa zamerajte na hodnotu Rct, ktorá je prezentovaná v jednotkách K×m2/W. Aj pri tepelnej odolnosti existuje jasne dané pravidlo. Čím menšia hodnota Rct, tým menej tepla uniká materiálom von, to znamená, že bunda má lepšiu tepelnú izoláciu. Meranie tepelnej vodivosti je výrobcami realizované podľa normy ČSN EN 31092.
Priepustnosť vodných pár
Pri outdoorových bundách je dôležitým parametrom tiež priepustnosť vodných pár, ktorá je vždy udávaná v súlade s ISO 2528. Za týmto údajom sa skrýva množstvo vyparených gramov počas 24 hodín z jedného metra štvorcového výrobného materiálu outdoorovej bundy. Tento údaj je prezentovaný v jednotkách g/m2 za 24 hodín. So zvyšujúcim sa číslom priepustnosti vodných pár získate lepšie vlastnosti z pohľadu odvodu vodnej pary.
Vlastnosti
Pri výbere outdoorovej bundy sa môžete stretnúť ešte s ďalšími vlastnosťami a parametrami týchto výrobkov. Prostredníctvom tejto kapitoly ich zmienime aspoň okrajovo, aby ste mali predstavu o tom, čo si vlastne kupujete.
- Kapucňa – Praktický doplnok outdoorovej bundy, a to predovšetkým v okamihu, keď vyžadujete nepremokavosť výrobku. Kapucňa sa hodí aj pri výkone najrôznejších športových aktivít.
- Väčší golier – Ďalší z prínosných pomôcok bundy. Zvýšený golier zamedzuje prefukovaniu tela v oblasti krku. To môže byť celkom nepríjemné.
- Vrecká – V prípade klasických outdoorových búnd dochádza skôr k minimalizácii vreciek. To sa potom vo výsledku prejavuje aj v zníženej hmotnosti bundy. Zvyčajne si vystačíte s dvomi vonkajšími vreckami na ruky a jedným náprsným, či už zvonku alebo zvnútra. V rámci náročnejších aktivít pochopiteľne môžete siahnuť po outdoorových bundách s viacerými vreckami.
- Hmotnosť – Podľa toho akému výrobnému materiálu dáte prednosť, možno očakávať aj výslednú hmotnosť tohto zvršku. Hmotnosť outdoorovej bundy sa môže pohybovať od niekoľkých desiatok gramov až po váhu nad jeden kilogram.
- Veľkosť – Myslite na to, že každý výrobca bundy má trochu iné parametre klasického značenia. Okrem označenia veľkosti S, M, L, XL a XXL je vhodné prihliadať buď k číselnému označeniu alebo ku skutočným rozmerom.
- Farba – Pri farebnom prevedení sa medze dozaista nekladú. Na svoje si v tomto smere príde úplne každý.
- Zipsy v podpazuší – Niektoré typy búnd sú vybavené buď zipsami v podpazuší alebo majú v tejto oblasti použité priedušnejšie materiály. A to predovšetkým kvôli lepšiemu odvodu vlhkosti z ľudského tela.
Cena
V prípade outdoorových búnd máte určite na výber. Na trhu je rad preverených značiek, ktoré sa pochopiteľne líšia svojou kvalitou, výrobnými materiálmi a v neposlednom rade aj cenovými nákladmi. Medzi preverených výrobcov týchto búnd patrí Hannah, Husky Kilpi, Loap, Nordblanc, Adidas, Alpine Pro, Salomon, Klimatex, Columbia, The North Face, Direct Alpine a mnohé ďalšie.
Cena do 40€
Najlacnejšie outdoorové bundy sú pochopiteľne tie detské. Zakúpiť ich môžete od nejakých 8€, tie pre dospelých od 16€. Ide skôr o veľmi základné bundy určené do teplejšieho počasia. Určite od nich nemôže očakávať žiadne lepšie vlastnosti.
Cena od 40€ do 200€
V tejto cenovej kategórii si bude schopný vybrať outdoorovú bundu každý nenáročný zákazník. Pôjde predovšetkým o nepremokavé modely s kapucňou, prípadne funkčnou vložkou. Vodný stĺpec sa v tomto smere môže pohybovať okolo 10 000 až 15 000 milimetrov.
Cena od 200€ do 400€
Modely outdoorových búnd určené pre ľudí, ktorí od takého zvršku očakávajú niečo viac. Dokonalá priedušnosť, odvetranie, nepremokavosť, vysoký vodný stĺpec okolo 20 000 milimetrov a špičkové výrobné materiály. Vyberať si môžete bundy do ľubovoľného ročného obdobia.
Cena nad 400€
Ak patríte k tým najnáročnejším zákazníkom, určite si priplaťte. Získať totiž môžete prvotriedne outdoorové bundy zhotovené z polyamidu, s polyesterovým zateplením a vysokým vodným stĺpcom až 28 000 milimetrov. Špeciálne modely s Gore-Texom a radom najmodernejších technológií môžu svojou cenou prekonávať hranicu 800€.