Ako vybrať paddleboard
Základným pravidlom pri výbere paddleboardu je vyberať ho na mieru jazdcovi. Individualita je v tomto prípade na mieste, každý má totiž iné telesné proporcie, iné skúsenosti a predovšetkým plánovaný spôsob využitia tejto vodnej dosky. Práve podľa toho je potrebné vyberať ho.
Svoju pozornosť potom zamerajte aj na konštrukciu paddleboardu, jeho nosnosť a rozmery, a to najmä veľkosť. So všetkými týmito parametrami vám poradíme v tomto článku, kde sa im pozrieme na zúbok a vysvetlíme, čo bude pre koho vhodné.
V neposlednom rade tu padne zmienka o pádle, poistnom lanku a inom príslušenstve, ktoré netreba pri výbere zabúdať. Na záver uvedieme aj cenové hladiny, v ktorých môžete paddleboard zakúpiť, a zoznam preverených výrobcov.
Ako si vybrať paddleboard stručne:
- Rozhodnite o preferovanom tvare – Podľa vašich skúseností a plánovaného využitia dosky vyberte buď medzi univerzálnym allround, alebo špecifickými tvarmi paddleboardov pre rôzne činnosti.
- Vyberte si medzi nafukovacou a pevnou doskou – Nafukovacie sú viac rozšírené a lacnejšie, na druhú stranu menej stabilné a odolné. Pevné dosky nájdu primárne uplatnenie pri pretekaní.
- Pozornosť venujte aj konštrukcii – Paddleboardy môžu mať rôzny počet vrstiev, čo sa odrazí na ich hmotnosti, tuhosti a tiež životnosti.
- Paddleboard vyberajte na mieru – Podľa výšky a hmotnosti užívateľov, ktorí na doske plánujú jazdiť, vyberajte nosnosť, dĺžku a šírku dosky.
- Nezabudnite ani na pádlo – Práve s jeho pomocou sa budete po vode pohybovať. Dôležité je zvoliť správnu veľkosť a vyhovujúci materiál.
- Bezpečnosť predovšetkým – Sústreďte sa aj na prevedenie poistného lanka. Ďalej môžete investovať do záchrannej vesty či helmy, ak ste začiatočník.
- Poobzerajte sa aj po príslušenstve – Manipuláciu s paddleboardom uľahčí pumpička a ochranný vak, pohodliu môže prispieť nepremokavé oblečenie.
Pre zmenu na zimné športy vám odporučíme tiež naše porovnanie snowboardov alebo lyží.
Spôsob jazdy a zručnosti
Paddleboardy môžete nájsť aj pod skratkou SUP, čo anglicky znamená Stand Up Paddle. Znalci angličtiny si určite preložia spôsob jazdy na tejto vodnej doske – pádluje sa na ňom primárne v stoji (alebo v kľaku, poprípade v sede). Kvôli tomu je dôležité vybrať dosku v súlade s vašim preferovaným štýlom jazdy.
Prvým krokom pri výbere nového paddleboardu by malo byť stanoviť si jeho primárny spôsob využitia. Podľa toho sa totiž paddleboardy delia na niekoľko druhov, ktoré si popíšeme v kapitole nižšie. Záleží tu aj na plánovanej frekvencii jazdenia.
Nemenej dôležitým kritériom sú potom aj vaše doterajšie skúsenosti s paddleboardingom, začiatočník bude potrebovať inú dosku ako pokročilý jazdec. Na druhú stranu, ak budete jazdiť naozaj často, vaše schopnosti budú rásť rýchlejšie a široká doska by vás čoskoro mohla obmedzovať v pohybe. Pokiaľ ale vysoké športové ambície nemáte, ako začiatočník alebo rekreačný jazdec po ňom pokojne siahnite.
Druhy dosiek podľa tvaru
Najvýraznejšie rozdiely týchto vodných dosiek spočívajú v ich tvare, preto týmto rozdelením začneme. Každý druh paddleboardu má iný tvar, rozmery či zahnutie, a preto ponúkne odlišné jazdné vlastnosti:
- Allround paddleboardy – Sú najviac univerzálne, čo sa využitia aj rozmerov týka, navyše sa dobre ovládajú aj začiatočníkom.
- Turistické paddleboardy – Sú dlhšie s výraznou špičkou, hodia sa na prekonávanie dlhších vzdialeností po vode.
- Závodné paddleboardy – Jeden z najdlhších typov, sú navrhnuté tak, aby jazdili skutočne rýchlo. Hodia sa pre pokročilejších jazdcov.
- Wave paddleboardy – Hodia sa najmä na jazdu na vlnách na mori, sú menšie, zaoblené a vhodné pre začiatočníkov i deti.
- Flatwater paddleboardy – Alebo dosky na stojatú vodu sú navrhnuté pre aktívny odpočinok na hladine, vďaka svojim veľkým rozmerom poskytnú predovšetkým stabilitu.
- River paddleboardy – Majú kratší tvar prispôsobený na dobré manévrovanie na divokej, tečúcej vode.
- Windsurf paddleboardy – Dosky bežného allround tvaru, do stredu ktorých je možné umiestniť plachtu a paddleboard nechať poháňať silou vetra.
- Yoga paddleboardy – Sú jedny z najširších, vďaka čomu poskytnú stabilitu na cvičenie jogy na vodnej hladine.
- Ostatné typy – Na trhu môžete nájsť dosky špeciálne navrhnuté pre rybárov, ženy, deti alebo pre viac osôb.

Allround dosky
Pravdepodobne najznámejšie a najviac rozšírené dosky. A nie je sa čomu diviť, tieto modely sú totiž vhodné takmer pre všetko, všetkých a všade, ako už ich názov napovedá. S allround doskami si prídu na svoje milovníci rozmanitých činností alebo aj začiatočníci, ktorí ešte nevedia, akým smerom sa v paddleboardingu vydať. Nie je potrebné kupovať si hneď niekoľko dosiek, ale jednu univerzálnu.
Allround dosky majú priemernú dĺžku aj šírku a vlastnosťami sú pomyselným prierezom ostatných druhov. Zaguľatená, ľahko zdvihnutá špička s prehľadom prekonáva vlny, ale na pokojnej vode zbytočne nebrzdí. Proporcie dosky poskytnú dostatočnú stabilitu. Odnímateľná stredová plutva navyše dodáva možnosť splavovať rieky aj za nižšieho stavu vody.
Tento typ sa pýši pomerne ľahkým ovládaním a bohatým výberom designov. Býva skvelou voľbou pre rodiny s deťmi, pretože (podľa nosnosti) uvezie dospelého muža aj drobnejšie deti. Využijete ho ako na stojatej vode, napríklad na rybníkoch, tak aj pri schádzaní pokojnejších riek. Vyraziť s ním môžete aj na more, ak sú vlny skôr menšie.
Touring dosky
Pod pojmom touring paddleboard sa rozumie špecificky navrhnutá doska vhodná pre dobrodruhov, ktorí chcú na vode objavovať nové miesta. Tieto modely sú určené na stredne dlhé či dlhšie trasy predovšetkým po pokojných vodách, kde umožnia prekonať väčšiu vzdialenosť s menšou námahou.
Medzi ich špecifiká patrí stále dostatočná šírka na udržanie rovnováhy, ale o poznanie väčšia dĺžka ako pri allround type. Ide teda o kompromis medzi rýchlosťou a stabilitou. Špička býva výrazne užšia, teda je taký paddleboard rýchlejší.
Celkovo väčšie rozmery a s nimi sa spájajúca vyššia nosnosť dosky ho robia vhodný aj pre dve alebo viac osôb, alebo pre unesenie väčšieho nákladu, ak plánujete na cestách stráviť viac dní.
Závodné dosky
Závodné paddleboardy alebo anglicky race SUP sú svojimi vlastnosťami podobné touring modelom. Ich konštrukcia je navrhnutá na dosiahnutie čo najvyššej rýchlosti, udržania smeru a efektivity pádlovania. Tvarom sú úzke a dlhé, vôbec najdlhšie zo všetkých, vyšší výtlak ale stále poskytne dostatočnú stabilitu. Svoje uplatnenie nájdu na mori aj stojatej vode.
Race dosky sú určené pre pokročilejších jazdcov, ambicióznych športovcov, pretekárov a milovníkov rýchlosti. Začiatočníkom by sme ich neodporučili, pretože sa kvôli rozmerom horšie ovládajú a zložitejšie je na nich tiež udržať rovnováhu.
Rozmery a vhodné využitie troch spomínaných najčastejších typov paddleboardov sme zhrnuli nižšie v tabuľke v číselných hodnotách pre lepšiu predstavu, ako sa jednotlivé druhy líšia.
Typ paddleboardu |
Rozmery (dĺžka x šírka x výška, cm) |
Vhodné využitie |
Allround |
290-335 x 75-87 x 11-15 |
Univerzálny; pre kohokoľvek |
Touring |
330-365 x 75-86 x 10-15 |
Dlhšie trasy na pokojných vodách |
Závodné |
380-425 x 58-75 x 15 |
Športové; pokročilí jazdci |
Dosky na vlny
Dosky do vĺn čiže wave paddleboardy na Slovensku pravdepodobne naplno nevyužijete, ak však zháňate dosku na more a nikam inam, je pre vás tento typ ako stvorený. Tieto paddleboardy majú tvar banánu, sú teda prehnuté so zaoblenými bokmi. To umožňuje kopírovanie tvaru vĺn na hladine a ľahké udržanie smeru jazdy.
Wave dosky sú všeobecne širšie a kratšie, ponúknu preto dobrú stabilitu a prívetivú ovládateľnosť. Obratnosti napomáha užšia zadná časť. Na pokojnej vode ale nebudú príliš funkčné, pretože ich tvar kladie pri jazde veľký odpor. Ak by ste ich predsa len chceli využiť na Slovensku, prídu vhod pre ľahších jazdcov, ženy, a predovšetkým pre deti.
Dosky na stojatú vodu
Tento druh na prvý pohľad zaujme svojím vzhľadom. Anglicky flatwater dosky určené na rovnú stojatú vodu sú celkovo veľké, výrazne dlhšie a širšie ako iné modely, aby poskytli čo možno najvyššiu stabilitu a stále dobrú ovládateľnosť. Sú navrhnuté pre aktívny odpočinok s priateľmi alebo rodinou, hodia sa na jazerá, rybníky alebo stojaté rieky.
Dosky na rieky
Ak ste vášnivým vodákom a milovníkom divokých riek, bude sa vám hodiť paddleboard na rieky, takzvaný River SUP. Je celkovo širší, a zároveň krátky, aby zaistil dostatočnú stabilitu a k tomu dobrú manévrovateľnosť na rýchlej, divokejšej vode.
Windsurf dosky
Doskám určeným na windsurfing sa často hovorí aj wind SUP alebo hybridné dosky. Ak chcete spojiť windsurfing s paddleboardingom, predstavujú pre vás ideálne riešenie. Hybridné dosky sú vybavené plavákom so štyrmi popruhmi na uchytenie nôh a kýlom pre umiestnenie plachty.
Na hladine tak môžete kĺzať s pomocou sily vetra. Pri bezvetrí nie je problém tento systém odopnúť a pokračovať ďalej ako na štandardnom paddleboarde. Hodí sa ale len pre tých z vás, ktorí viete, že využijete obe varianty, teda kompaktnú a prenosnú dosku pre celú rodinu, v opačnom prípade lepšie poslúži napríklad allround typ.
Yoga dosky
Primárny účel týchto dosiek prezrádza už samotný názov. Predstavujete si ráno s cvičením jogy pri východe slnka, navyše na vodnej hladine? Znie to snáď ako sen? Vďaka paddleboardom určeným špeciálne na fitness účely sa môže stať skutočnosťou.
Yoga SUP sú výrazne široké dosky. Takáto doska poskytne dostatočnú stabilitu, aby ste pri náročnejších cvikoch nespadli, a navyše je vybavená držiakmi. S ich pomocou je možné spojiť hneď niekoľko dosiek dohromady a vytvoriť širšiu plochu pre skupinové cvičenia.
Ostatné typy
Okrem niekoľkých základných typov je v dnešnej dobe možné dostať dosku takmer pre čokoľvek. Nižšie zhŕňame ešte pár špecifických paddleboardov, ktoré sa líšia predovšetkým tým, kto na nich bude jazdiť.
- Rybárske paddleboardy – Alebo aj fishing SUP sú svojimi vlastnosťami prispôsobené potrebám rybárov. Často svojimi tvarmi vychádzajú z touring typov. Sú stabilné a poskytujú dostatok priestoru pre všetko rybárske náčinie.
- Dámske paddleboardy – Na prvý pohľad sa odlišujú čisto dámskym dizajnom, medzi ich vlastnosti patrí ale aj ľahká ovládateľnosť a menšia veľkosť. Sú prispôsobené všeobecne ľahším jazdcom, vždy je ale nutné vyberať veľkosť a nosnosť s ohľadom na konkrétneho jazdca.
- Detské paddleboardy – Medzi ich znaky patria menšie rozmery a nižšia nosnosť (výtlak), aby boli prispôsobené tým najmenším jazdcom. Alternatívou je zaobstaranie menšieho allround paddleboardu, ktorý môže dieťaťu vydržať o niečo dlhšie.
- Paddleboardy pre viac osôb – Dragonboardy, megaboardy či superboardy sú viacmiestne dosky určené väčšiemu počtu jazdcov. Fungujú iba pri zapojení viacerých osôb, často aj viac ako dvoch, z toho dôvodu sa skôr než pre rodiny hodia pre záujmové či športové skupiny.
Nafukovací, alebo pevný?
Okrem mnohých druhov paddleboardov, ktoré sa odlišujú určením na iné využitie, sa tieto dosky delia aj podľa konštrukcie, a to na pevné a nafukovacie:
- Pevné paddleboardy – V ich prospech hrá vysoká odolnosť, kvalita a klznosť po vodnej hladine, na druhú stranu je ťažšie ich uskladniť a prenášať; najčastejšie sa medzi ne radia závodné a vlnové dosky.
- Nafukovacie paddleboardy – Tento typ má najširšie zastúpenie na trhu najmä vďaka svojej skladnosti, podľa svojej konštrukcie a materiálového prevedenia sa dosky ďalej delia na niekoľko druhov.
Pevné paddleboardy
Predstavujú menej populárny variant. Vyrábajú sa z epoxidu, polyetylénových alebo polystyrénových materiálov. Kvalitnejšie, profesionálne modely dokonca z karbónu, čo sa ale premietne vo vyššej cene a výraznej krehkosti. Táto konštrukcia sa najčastejšie využíva pri závodných a vlnových doskách.
Hlavné pozitívum pevných dosiek spočíva vo vysokej tuhosti, takmer nekonečnej trvanlivosti a s ňou sa spájajúcou kvalitou. Sú odolné proti všetkým vonkajším vplyvom vrátane slnka a držia si svoj tvar aj po dobu desiatok rokov. Navyše ľahšie kĺžu po vodnej hladine.
Bohužiaľ je ale zložité s nimi manipulovať, nedajú sa zbaliť a na uskladnenie si tiež vyžadujú viac miesta. Nevýhoda sa skrýva aj v trochu výraznejšej hmotnosti a užšej ponuke na trhu. Ak sa však chodíte často zrelaxovať na jazero za domom, rozhodne si pevnú dosku vyberte.
Nafukovacie paddleboardy
Obľúbený a rozšírený variant poskytujúci mnohé pozitíva. Materiálom vonkajšej vrstvy býva odolné dvojvrstvové PVC, ktoré poskytne priestor pre vzduch. Túto konštrukciu nájdete pri väčšine druhov okrem závodných paddleboardov a tých určených do vĺn.
Ich hlavnou výhodou je skladnosť, dosku môžete kedykoľvek vyfúknuť a uložiť do skrine. Pri prevážaní z miesta na miesto navyše nezaberajú toľko priestoru, doska sa dá aj s pumpičkou schovať do praktickej tašky. Výrobcovia sú si vedomí vysokého dopytu, preto je ponuka tvarov, veľkostí a nosností naozaj široká. Navyše sa jedná o celkovo ľahšie dosky.
Aj napriek všetkým pozitívam počítajte s o niečo horšou stabilitou a o niečo nižšou životnosťou, sú náchylné na pretrhnutie. Nafukovacie modely odporúčame vtedy, pokiaľ plánujete s paddleboardom často cestovať a prevážať ho do rôznych destinácií. Pred jazdou si ale vyhraďte dostatok času na napumpovanie.
Konštrukcia nafukovacích paddleboardov
Nafukovacie paddleboardy sú v súčasnej dobe rozhodne prevažujúcim typom. Výrobcovia u nich využívajú niekoľko výrobných technológií s rozdielnym zložením a usporiadaním jednotlivých vrstiev PVC. My vám predstavíme tie najbežnejšie z nich a popíšeme ich rozdielne vlastnosti.
- Single layer – jednovrstvová konštrukcia, ktorá sa hodí pre ľahšie osoby. Pri paddleboardoch je vôbec najobvyklejšia. Tieto dosky majú samé o sebe nižšiu hmotnosť aj tuhosť a sú tiež lacnejšie, čo sa ale premieta do všeobecne kratšej životnosti.
- Double layer – pevná a tuhá konštrukcia s dvoma vrstvami PVC, ktoré sa len ťažko dajú preraziť. Svoje uplatnenie nájde v požičovniach alebo u ťažších jazdcov. Tuhosť ale značí aj celkovú vyššiu hmotnosť dosky.
- Fusion konštrukcia – alebo aj MSL, ESD. Znamená dve vrstvy lisované za tepla, takže je doska celkovo ľahšia, ale stále dostatočne tuhá, dokonca viac ako pri dvojvrstvových modeloch. V súčasnosti má asi najlepší pomer ceny k vlastnostiam.
- 3SL konštrukcia – znamená kombináciu Single a Double layer. Konštrukcia má výstuhy v miestach, ktoré sú náchylné na predrenie.
- Machine Weave – moderná technológia snúbiaca tuhosť, pevnosť a odolnosť, ale zároveň aj nízku hmotnosť dosky. Konštrukcia sa skladá z dvoch vrstiev, z ktorých vnútorná je vyrobená z pletenej tkaniny. Nedostatkom je vysoká cena takýchto dosiek.
- Double Chamber – značí bezpečnosť. V tejto konštrukcii nájdete dve komory, čo sa hodí pri dlhších výletoch, kde by hrozilo pretrhnutie paddleboardu. Dve komory sú v niektorých krajinách navyše pri doske vyžadované, ak máte v pláne vzdialiť sa viac ako 200 metrov od brehu.
Narazili ste na model, ktorý nemá uvedenú technológiu konštrukcie a radí sa navyše medzi lacnejšie dosky? S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o konštrukciu single layer, ktorá je pre paddleboardy s nižšou cenovkou typická.
Paddleboard má na povrchu niekoľko prvkov uľahčujúcich prenášanie aj samotnú jazdu
Veľkosť a nosnosť
Ako sme už predniesli v minulých kapitolách, na výber paddleboardu na mieru je nutné zvoliť správne rozmery, teda jeho veľkosť a nosnosť. Všetky tieto parametre vám dopodrobna popíšeme v tejto kapitole, aby sme vám výber dosky ešte viac uľahčili. Príliš malý paddleboard by vás nemusel uniesť a ponoril by sa pod vodu, príliš veľký by bol naopak ťažký na ovládanie.
Nosnosť
Nosnosť paddleboardu určuje, akou maximálnou váhou ho môžete zaťažiť bez toho, aby sa potopil, prišiel o stabilitu či zmenil tvar. Nosnosť dosky nie je radno podceňovať a vždy je lepšie zvoliť model s dostatočnou rezervou. Pri jej prekročení či len priblížení k hornej hranici sa doska viac potápa, čím sa stáva horšie ovládateľnou.
Nosnosť súvisí s výtlakom (niekedy tiež vztlakom), ktorý sa udáva v litroch. Ide v podstate o objem vytlačenej vody, často preto môžete naraziť aj na tento parameter. V takom prípade orientačnú nosnosť dosky ľahko vypočítate odčítaním hodnoty 100 od udávaného výtlaku.
Na trhu môžete najčastejšie nájsť dosky s nosnosťou zhruba od 90 do 140 kilogramov. Líšia sa podľa typu paddleboardu. Dosky s väčšou nosnosťou sa všeobecne okrem iného hodia aj pre rodiny, pokiaľ budete chcieť jazdiť vo viacerých ľuďoch, mala by sa hodnota pohybovať okolo 250 kg.
Dĺžka
Okrem nosnosti je potrebné nájsť aj optimálnu dĺžku. Tá ovplyvňuje najmä ovládateľnosť a rýchlosť dosky a líši sa podľa využitia paddleboardu aj výšky jazdca. S rastúcou dĺžkou paddleboardu stúpa rýchlosť, ale klesá jeho ovládateľnosť.
Začiatočníci alebo užívatelia, ktorí od dosky požadujú všestranné využitie, by teda mali voliť radšej stredné dosky v rozmedzí od 270 do 370 cm. Modely kratšie ako 270 cm sú určené na surfing a ich ovládateľnosť je zďaleka najlepšia. Naopak dosky dlhé od 370 cm aj nad 4,5 metra svoje uplatnenie nájdu pri pretekaní alebo na dlhších trasách.
Dajte si však pozor na udávané hodnoty, mnohokrát sa totiž dĺžka udáva v stopách a palcoch. Tie jednoducho prepočítate na centimetre; jedna stopa je 30,48 cm a jeden palec sa rovná 2,54 cm. Doska o dĺžke 10’6” teda meria 320 cm a bude vhodná pre ženy. Pre mužov sa všeobecne odporúčajú dosky s veľkosťou 10’8”.
Šírka
Zabúdať nesmieme ani na šírku dosky. Tu zase platí, že s rastúcou šírkou sa zvyšuje stabilita a vy získavate dostatočný manévrovací priestor na odolávanie vlnám. Milovníci adrenalínu a skúsení pretekári niekedy investujú do veľmi úzkych dosiek do šírky 76 cm, ktoré ponúknu oveľa vyššiu rýchlosť.
Dosky široké nad 78 cm cielia na stabilitu, preto prídu vhod začiatočníkom alebo rekreačným jazdcom. Na širší paddleboard je totiž ľahké sa postaviť. Čím je ale navyše doska širšia, tým je tiež pomalšia.
Veľkosť |
Bežné hodnoty |
Nadštandardné hodnoty |
Nosnosť |
90 – 140 kg |
Až 250 kg = pre viac osôb |
Dĺžka |
270 – 370 cm pre začiatočníkov |
Do 270 cm = lepšia ovládateľnosť; nad 370 cm = na pretekanie |
Šírka |
76 – 86 cm pri univerzálnom type |
Do 76 cm = pre pretekanie; čím vyššia, tým vyššia stabilita |
Pádlo
Zmienili sme všetky podstatné parametre samotnej dosky. To ale nie je to jediné, čo na paddleboarding potrebujete. Nesmiete zabúdať ani na pádlo a jeho optimálne vlastnosti vám na mieru, aby bola jazda čo najpríjemnejšia.
Pádlo býva obvykle súčasťou balenia spolu s doskou, náročnejší užívatelia si ju ale často vyberajú aj zvlášť. Dôležité je, aby pádlo padlo do ruky, našťastie už väčšina modelov na trhu máva ergonomicky tvarovanú rukoväť.
Čo sa týka jeho dĺžky, pádlo by malo byť o 15-30 cm dlhšie ako je výška jazdca. Správne vybraná dĺžka pádla je dôležitá pre správny postoj, držanie tela a taktiež pre techniku záberu. Pádla určené na rýchlosť sú dlhšie, do vĺn a na menej pokojnú vodu lepšie poslúžia naopak tie kratšie (Zdroj: Wikipedia).
Typ pádla
V súčasnej dobe sa rozlišujú dva základné druhy pádiel podľa konštrukcie, a to rozkladacie a fixné. Každý typ sa hodí pre iného jazdca.
- Rozkladacie – pádla vhodné pre začiatočníkov, s nastaviteľnou dĺžkou, možno použiť s viacerými jazdcami rozdielnych výšok, skladná varianta
- Fixné – tuhé, určené pre skúsenejších jazdcov a na pretekanie, určené jedinému jazdcovi bez možnosti nastavenia dĺžky, tú je nutné vyberať presne na výšku jazdca
Materiál pádla
Rovnako tak je možné voliť hneď zo štyroch rôznych materiálov. Pádla sú celkovo koncipované tak, aby boli čo najľahšie, rozdiely tkvejú preto skôr v odolnosti jednotlivých materiálov. Ľahkosť konštrukcie sa hodí aj pre prípad, že pádlo upustíte; v súčasnosti sú koncipované tak, aby vydržali pol hodiny plávať na hladine.
- Hliník – v kombinácii s plastom, lacné stredne odolné pádla pre začiatočníkov
- Laminát – ľahké, dĺžkovo nastaviteľné pádla pre mierne pokročilých
- Bambus – veľmi ľahké, dĺžkovo nastaviteľné pádla pre stredne pokročilých
- Uhlíkové vlákna (karbon) – vysoko odolné, ľahké pádla s dlhou životnosťou za vysokú cenu, pre pokročilých jazdcov
Poistné lanko
Najdôležitejším bezpečnostným prvkom každého paddleboardu je tzv. poistné lanko. To si pripútate k nohe a spojí vás tak s paddleboardom.
Nikdy sa bez kvalitného „leashe“ nevydávajte na šíru vodu. Jednak sa postará o to, že vám doska nikam neupláva, jednak vám môže pri náhlom zhoršení počasia alebo zdravotnej indispozícii zachrániť aj život. V niektorých krajinách sa navyše uvažuje o nariadení povinnosti leash nosiť.
Výrobcovia súčasne ponúkajú dva základné druhy poistných laniek:
- Krútené lanko – vhodné na pokojnejšiu vodu, vždy sa nachádza na plaváku, eliminácia rizika zamotania pádla o nohu
- Rovné lanko – vhodné na živšie vody, po celú dobu je ponorené vo vode, možnosť voľného pohybu po celom plaváka
Ďalšie príslušenstvo
Základom paddleboardingu je doska, pádlo a poistné lanko. Existuje však ešte celý rad vybavenia, bez ktorého by ste sa na vodu púšťať nemali. Medzi neho patrí napríklad helma a záchranná vesta pre začiatočníkov. Iné príslušenstvo vám môže výrazne uľahčiť prácu s doskou aj samotnú jazdu.
Ak brázdite vodné plochy na nafukovacích doskách, nezaobídete sa bez kvalitnej pumpy na tieto dosky určenej. Viete si predstaviť, že by ste obrovský plavák dofukovali ručne? Pre bezpečné uloženie dosky po skončení zábavy je určený nepremokavý obal. Nezabúdajte ani na dodatočné postranné či stredové plutvy zvyšujúce rýchlosť a stabilitu.
Ak sa chcete so svojim koníčkom pochváliť na verejnosti, tešte sa na širokú škálu ponúkaného oblečenia na paddleboarding. Jeho výhodou je rýchloschnúci materiál, takže sa nemusíte báť prípadného prechladnutia. Navyše často dokáže poskytnúť aj ochranu pred UV žiarením.
Cena
V závere článku sa pozrieme na zúbok cenám. Na základe podrobnej analýzy trhu s paddleboardmi sme identifikovali tri cenové hladiny. V nich nájdete modely s cenovkou od pár desiatok/stoviek eur až po tie, ktorých cena dosahuje aj 3 000 €. Vždy by ste ale mali siahnuť po doske od preverených výrobcov, akými sú Aqua Marina, Worker, Master, Bestway (Hydro Force), Spartan, Zrey, Aquatone a ďalšie.
Cena do 400 €
V najnižšej cenovej skupine nájdete výhradne nafukovacie modely. Ich nosnosť sa pohybuje okolo 120 kilogramov, takže hmotnejší jedinci by sa mali obzerať inde. Modely štandardne spadajú do skupiny allround, vďaka čomu môžete využiť jedinú dosku pre širokú škálu činností.
Zatiaľ čo za najnižšie ceny sa predávajú jednovrstvové modely, na hornej hranici nájdete aj dvojvrstvové paddleboardy. Pýšia sa vysokou odolnosťou proti vonkajším vplyvom.
Cena od 400 do 800 €
Aj v strednej triede dominujú nafukovacie modely určené pre celý rad činností. Okrem univerzálov zakúpite aj dosky na windsurfing, pretekanie alebo rybárčenie. Maximálna nosnosť dosahuje 150 kilogramov, vďaka čomu si na svoje príde prakticky ktokoľvek.
Dvojvrstvové prevedenie je neoddeliteľným štandardom. Použité materiály sú veľmi kvalitné, takže sa nemusíte obávať ich deformácie. V tejto kategórii už nájdete množstvo dosiek, ktoré by sme smelo mohli označiť za profesionálne.
Cena nad 800 €
V hladine nad 800 € by mali loviť najnáročnejší zákazníci alebo milovníci pretekania. Dosky sa môžu pýšiť vysokou nosnosťou a širokou škálou využitia. Za danú cenovku zakúpite aj pevné dosky, ktoré môžu slúžiť aj počas dlhých desiatok rokov.
Najobľúbenejšie značky paddleboardov
Ponuka dosiek na vodu je v dnešnej dobe pomerne pestrá. Trhu však dominuje niekoľko značiek, ktoré sú obľúbené pre svoj široký výber, prívetivé ceny alebo kvalitu paddleboardov.
Paddleboardy Aqua Marina
Výrobca Aqua Marina sa špecializuje predovšetkým na nafukovacie modely. Ponuka typov je tu naozaj rôznorodá, dominujú jej allround dosky, pod touto značkou ale nájdete aj závodné modely, touring paddleboardy, a dokonca aj hranaté dosky na jogu. Paddleboardy sú väčšinou osadené pestrou škálou doplnkov, pri väčšine modelov nechýbajú fixačné popruhy na náklad a dosky sa štandardne predávajú v celých sadách aj s pádlom, pumpou a ďalším príslušenstvom.
Paddleboardy Aqua Marina sa držia v strednej a vyššej cenovej triede a užívateľsky sa tešia veľkej obľube. Užívatelia sa v recenziách zhodujú na dobrej kvalite, dosky sú vraj stabilné, čo sa ale niekedy môže prejaviť na vyššej hmotnosti. Užívatelia ďalej pochvaľujú nosnosť modelov, výbavu, skladnosť nafukovacích dosiek a oceňujú aj ich prívetivú cenu.
Paddleboardy Gladiator
Paddleboardy Gladiator majú jedno z najväčších zastúpení na trhu, k dostaniu je ich cez stovku modelov. Tieto dosky sa s ohľadom na typ vyznačujú nižšou aj vyššou cenou, s ktorou ide podľa užívateľských recenzií ruka v ruke aj zodpovedajúca kvalita spracovania. Lacnejšie modely môžu mať drobné chybky, drahšie dosky sú kvalitatívne na špičke. U tejto značky dominujú nafukovacie modely rôzneho typu, k dostaniu sú ako univerzálne dosky, tak aj tie špecifické, napríklad touring, wind SUP alebo závodné.
Je zvykom, že sa paddleboardy Gladiator predávajú v celých setoch s užitočným príslušenstvom. Pri niektorých modeloch je v balení dokonca odolné karbónové pádlo. Užívatelia, ktorí si niektorý paddleboard značky Gladiator zakúpili, v recenziách tvrdia, že tieto dosky ponúknu dobrú stabilitu, oceňujú širokú ponuku typov i rozmerov a tiež možnosť nadštandardného natlakovania, čo nafukovaciu dosku vlastnosťami priblíži k pevnému typu.
Paddleboardy Hydro Force (Bestway)
Paddleboardy Hydro Force alebo aj HF podľa zvoleného typu zastupujú nižšiu aj vyššiu cenovú hladinu. Niekedy sú dostupné aj pod menom Bestway. Allround typy sú spravidla najrozšírenejšie a tiež lacnejšie, cena dosiek do vĺn sa môžu vyšplhať aj nad 800 €. V ponuke sú potom aj touring dosky, inak špecifické ale skôr nie. Rovnako prevažujú aj nafukovacie typy.
Užívatelia paddleboardy HF hodnotia napospol pozitívne. Podľa nich sú dosky na vode stabilné, pri prenášaní pomerne ľahké a pri zložení stabilné. Kvalita je v prípade tejto značky úmerná cene, lacnejšie modely môžu byť menej kvalitne spracované.
Paddleboardy Zray
U tejto značky najčastejšie narazíte na allround a touring dosky, primárne nafukovacieho typu. V menšej miere u tohto výrobcu nájdete aj wind SUP. Tento druh sa radí do vyššej cenovej triedy, ostatné sa držia stredu. Väčšina modelov sa predáva v kompletnom balení so všetkým podstatným príslušenstvom vrátane pádla alebo fixačných laniek.
Podľa recenzií užívateľov sú tieto paddleboardy pomerne kvalitné a odolné, stabilné, dobre držia smer a touring modely sú tiež rýchle. Užívatelia oceňujú aj dodávané príslušenstvo. Pri niektorých modeloch s čiernym dizajnom sa však objavili komentáre, že sa čierna farba v mori zmýva a špiní.
Ako jazdiť na paddleboarde?
V nasledujúcej kapitole vám predstavíme základy jazdy na paddleboarde. Ide skôr o teoretický základ, z ktorého ale prevedenie v praxi vždy vychádza.
Pred jazdou
Dôkladná príprava pred jazdou je nevyhnutná pre bezproblémové pádlovanie. Pred jazdou je nutné skontrolovať tlak v paddleboarde, nafukovacie modely samozrejme nafúknuť (toto môže zabrať dlhú chvíľu, preto odporúčame vyhradiť si dostatok času).
Na paddleboard si nezabudnite zbaliť všetky nevyhnutnosti (ideálne do vodeodolných obalov a nepriepustných vakov) a upevniť ich fixačnými lankami. Dosku si môžete pripnúť k nohe bezpečnostným lankom. Nezabudnite ani na pádlo a na nastavenie jeho vhodnej dĺžky (o 15-30 cm dlhšie než je výška jazdca).
Nástup na paddleboard
Najjednoduchším spôsobom je na dosku nachádzať pri brehu, v nízkej vode, a to do pozície v kľaku. Až na paddleboarde získate stabilitu, môžete sa vydať ďalej od brehu a zmeniť postoj. Pokiaľ sa na paddleboard chcete postaviť, dôrazne odporúčame urobiť to až vo väčšej vzdialenosti od brehu (móla), aby ste predišli úrazom pri nechcenom páde do plytkej vody.
Postoj na paddleboarde
Na doske môžete jazdiť v kľaku, v sede alebo v stoji. Správny postoj je v mieste ťažiska paddleboardu, ktoré sa nachádza uprostred. Chodidlá majte vedľa pútka, nohy rozkročené na šírku ramien, kolená pružia a reagujú tak na pohyby vodnej hladiny. Myslite tiež na rovný chrbát, aby ste sa nehrbili.
Pádlovanie
Pádlo sa drží za rukoväť (hlavičku) a vrchnú stranu rúrky. Pádlujte tak, že sa celým telom natiahnete dopredu, list pádla zaboríte do vody v kolmom uhle a trupom sa pritiahnete. Nepoužívajte iba silu rúk ako napríklad na rafte, ale skôr aj ramien a trupu.