Menu

Recenzia a test Pantum BM5100ADW

85,0 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Laserové tlačiarne

Klady

  • Extrémne rýchla tlač
  • Tlačiareň zvláda záťaž až 100 000 tlačí mesačne
  • Obojstranná tlač aj skenovanie

Zápory

  • Vyššia obstarávacia cena
  • Nepodporuje farebnú tlač
  • Iba základný displej
350 € Orientačná cena

Základné údaje

Pantum BM5100ADW je extrémne rýchla laserová tlačiareň, ktorá zvláda až 40 čiernobielych stránok za minútu. Hoci nepodporuje farebnú tlač, jej výkon a záťažová kapacita až 100 000 tlačí mesačne ju robia vhodnou pre náročné kancelárske prostredie. Tlačiareň je vybavená funkciami obojstrannej tlače aj skenovania a disponuje automatickým podávačom.

Vyššia obstarávacia cena je vykompenzovaná vysokou úrovňou spoľahlivosti a kvality tlače. Hlučnosť tlačiarne je 54 dB, takže umožňuje pohodlné použitie v pokojnom prostredí. Na trhu sú síce aj modely s hlučnosťou pod 50 dB, tie sa pohybujú s obstarávacou cenou ale podstatne vyššie. Pantum BM5100ADW je s hmotnosťou 14,7 kilogramu priemerne ťažkým modelom, jej rozmery 36,5 x 41,5 x 37 cm patria ale medzi kancelárskymi laserovými modelmi medzi menšie.

Parameter Tento produkt
Typ

Laserová

Farebná tlač

Nie

Tlač na formát A3

Nie

Tlač fotografií

Nie

Maximálna gramáž papiera (g/m2)

200

Bezokrajová tlač

Nie

Vstupný zásobník

250

Automatický podávač

Áno

Spotreba Stand-by podľa výrobcu (W)

1

Hlučnosť podľa výrobcu (dB)

54

Hĺbka (cm)

36,5

Šírka (cm)

41,5

Výška (cm)

37

Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

14,7

Hodnotenie funkcií a vybavenia

Z pohľadu konektivity tlačiarni nič nechýba. Na tele nájdete konektory USB aj RJ-45 pre káblové pripojenie k sieti. Pripojiť sa k tlačiarni je však možné aj bezdrôtovou cestou, a to prostredníctvom Wifi siete. Pre moderné využitie doplnil výrobca zariadenie aj modulom NFC, takže sa s tlačiarňou spárujete jednoduchým priložením telefónu. Nechýba automatický podávač ani jednoduchý displej.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

USB

Áno

Wi-Fi

Áno

NFC

Áno

Hodnotenie tlače

Multifunkčná laserová tlačiareň Pantum BM5100ADW patrila v čase písania recenzie (apríl 2023) vo svojej cenovej hladine k najlepším modelom v zmysle parametrov ovplyvňujúcich tlačové vlastnosti. V základe sa dočkáte čiernobielej tlače pre formát A4 a menší. Zariadenie zvláda produkovať listy papiera extrémnym tempom 40 strán za minútu. Výrobca navyše sľubuje zaťažiteľnosť zariadenia až 100 000 hárkami A4 mesačne. Prvá strana sa vygeneruje už 6,9 sekundy po odoslaní tlačových dát.

Do zásobníka sa v tomto prípade zmestí maximálne 250 listov A4, dokúpiť sa dá ale aj jeho rozšírenie. Maximálne tlačové rozlíšenie sa zastavilo na úplne dostačujúcich 1 200 DPI. Tlačiareň je pri svojej činnosti relatívne úsporná – pri kúpe najväčšej varianty tonera obdržíte až 15 000 výtlačkov na jednu náplň. Do ceny na jeden výtlačok A4 sme započítali aj tlačový valec, ktorý má tiež obmedzenú životnosť.

Zariadenie je vybavené automatickým podávačom a poradí si nielen s automatickou obojstrannou tlačou, ale aj kopírovaním a skenovaním.

Parameter Tento produkt
Rýchlosť čiernobielej tlače podľa výrobcu (str/min)

40

Doba tlače prvej strany čiernobielo podľa výrobcu (s)

6,9

Maximálne rozlíšenie tlače (DPI)

1 200 x 1 200

Maximálne rozlíšenie skenu (DPI)

1 200 x 1 200

Bezokrajová tlač

Nie

Maximálny počet listov podľa výrobcu (čierna)

15 000

Cena čierneho toneru

200

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa výrobcu

0,023

Maximálny počet listov podľa výrobcu (farebná)

Nerelevantné

Cena farebných tonerov

Nerelevantné

Cena farebného výtlačku A4 podľa výrobcu

Nerelevantné

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Pantum BM5100ADW je tlačiarňou, ktorá ponúka vo svojej cenovej hladine úplne nadpriemernú rýchlosť tlače a značne tak zefektívňuje prácu v kanceláriách. Vďaka svojmu konštrukčnému prevedeniu zvláda záťaž až 100 000 tlačí mesačne (podľa prospektov výrobcu), čo ju robí ideálnou voľbou pre vysoko vyťažené pracovné prostredie. Obojstranná tlač aj skenovanie sú ďalšími kladmi, ktoré zaisťujú úsporu papiera a znižujú náklady na tlač. Tlačiareň je samozrejme už skôr drahšia, takže nevyhovie každej domácnosti. Chýba tiež podpora farebnej tlače či väčší displej.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavá alternatíva k modelu Pantum BM5100ADW sa ponúka výrazne lacnejšia Brother DCP-L2532DW. Tento model je rovnako čiernobielou multifunkčnou tlačiarňou a radí sa so svojimi 30 stranami A4 za minútu k rýchlym zariadeniam. Rýchlosť je však o 25 % nižšia, než v prípade drahšieho Pantumu. Obísť sa budete musieť aj bez automatického podávača a podpory NFC. Tlač je pri oboch modeloch nákladná viac-menej rovnako, v tomto teda rozdiely nehľadajte.

Celkovo môžeme Brother DCP-L2532DW odporučiť ako dostupnú multifunkčnú laserovú tlačiareň do domácnosti, v náročných kanceláriách ale vyhovie lepšie Pantum.

Naše hodnotenie a záver

Multifunkčná tlačiareň Pantum BM5100ADW je s ohľadom na svoju kombináciu ceny a parametrov milým prekvapením. Tlačiareň zvláda až 40 strán za minútu, radí sa tak medzi najrýchlejšie dostupné modely. Nechýba ale ani moderná konektivita. Zariadenie môžeme odporučiť do náročnejších kancelárií, v ktorých sa produkuje veľké množstvo tlačív. Výrobca totiž hovorí o až 100 000 listoch papiera mesačne. Zaujímavou alternatívou pre domácnosti je potom model Brother DCP-L2532DW.

350 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Pantum BM5100ADW | Hodnotenie: 85,0 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub v našom tíme obsadil rolu technického redaktora. Tému tlačiarní má dobre naštudovanú a vysvetlí vám napríklad to, prečo je na tlač fotografií vhodnejšia atramentová tlačiareň ako laserová. Okrem tlačiarní nájdete jeho recenzie aj pri notebookoch, ale aj aku náradí či štiepačkách dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Pantum BM5100ADW

Pantum BM5100ADW

350 € Orientačná cena