Pred samotným výberom parného generátora sa zamyslite nad komfortom a technikou vašej práce. Menšia domácnosť zvolí iný parný systém ako práčovňa či iný podnik. Postačia vám základné funkcie, alebo chcete niečo naviac? Podľa množstva bielizne, ktorá vám prejde pod rukami, voľte objem parnej stanice a tiež typ generátora. Na kvalitu a rýchlosť žehlenia má potom najväčší vplyv prevedenie žehliacej plochy, parný výkon a tlak.
Je dôležité zvoliť správny produkt s ohľadom na to, čo od neho očakávate a akým spôsobom s ním budete pracovať. Parnú stanicu môžete vybrať podľa rýchlosti nahrievania, dĺžky prívodného kábla či hmotnosti a veľkosti spotrebiča v súvislosti s tým, či ho budete často prenášať a uskladňovať, alebo bude mať svoje stále miesto.
Pokiaľ ide o bezpečnosť, vezmite do úvahy spôsob čistenia a bezpečnostné poistky. V neposlednom rade môže byť kľúčovým faktorom cena, ktorej rozpätie je u parných generátorov veľmi široké. V prípade, že sa často staráte o oblečenie a chcete do svojho portfólia zaradiť ešte jeden užitočný produkt, odporúčame vám prečítať špeciálnu stránku o naparovačoch odevov. Samozrejme sme si pre vás pripravili aj porovnanie klasických žehličiek a žehliacich dosiek.
Ako vybrať parný generátor stručne:
- Žehlíte na doske, alebo rovno zavesené oblečenie? Podľa toho zvoľte horizontálny alebo vertikálny generátor. Existujú aj žehliace systémy, ktoré zvládnu oboje.
- Sústreďte sa na prevedenie žehliacej plochy. Najlepším materiálom v pomere cena/výkon je keramika, k luxusnejším sa radí Durilium, eloxal alebo zafír. Dôležité je aj pravidelné rozmiestnenie a počet otvorov pre paru.
- Čím vyšší výkon, tým lepšie. To platí aj pri tlaku a parnom ráze, ktorými parný generátor disponuje. Vyššie číslo znamená rýchlejšie a kvalitnejšie vyžehlenie.
- Nezabudnite na užívateľský komfort. Prístroj voľte tak, aby vám dobre padol do ruky, nebol ťažký, na druhú stranu mal dostačujúci objem nádrže na vodu a dĺžku prívodného kábla.
- Bezpečnosť predovšetkým! Každá lepšia žehlička by mala mať aspoň základný bezpečnostný systém v podobe automatického vypnutia alebo zámku, ktorým sa uchytí k vodnému zásobníku.
Prečo kúpiť parný generátor
Ak premýšľate, či zostať pri klasickej žehličke, alebo si zaobstarať parný generátor, je táto kapitola určená pre vás. Výhod má parný generátor rovno niekoľko:
- Komfort pri používaní – Klasická žehlička môže byť pri dlhšom používaní nepohodlná kvôli svojej hmotnosti. Parný generátor má nádobu na vodu umiestnenú externe, preto je jeho žehlička v ruke výrazne ľahšia.
- Ničím nerušené žehlenie – Pri parnom generátore nie je nutné tak často dopĺňať vodu, jeho zásobník pojme 1 až 2 litre vody.
- Viac, ale pritom menej – Pokiaľ má parný generátor dostatočne vysoký parný výkon, ráz alebo tlak, účinne vyžehlí aj viac vrstiev bielizne naraz, čím celý proces žehlenia dokáže urýchliť.
- Výkonnejší ako žehlička – Parné generátory sú v rámci výkonu a tlaku všeobecne silnejšie ako bežné žehličky, preto sa hodia aj na profesionálne použitie.
- Pokročilé funkcie – Títo domáci pomocníci často ponúkajú množstvo pokročilých funkcií, ako je možnosť vertikálneho žehlenia alebo samočistenie od vodného kameňa.
Nevýhody parných generátorov
S parnými generátormi sa ale spájajú aj nejaké negatíva:
- Náročnosť na priestor – Vzhľadom na väčšie rozmery zaberie parný generátor veľa miesta, skôr než na žehliacej doske mu bude potrebné vyhradiť miesto vedľa na stolíku. S veľkosťou počítajte aj pri skladovaní, napríklad kombinovaná zostava môže obsahovať navyše aj žehliacu dosku a vešiak.
- Nutné dbať na parametre – Bohužiaľ nie každý parný generátor na trhu je naozaj výkonný. Pri výbere je preto obzvlášť dôležité sústrediť sa na hodnoty, ako je parný výkon, parný ráz alebo tlak. Ich vysvetlenie a optimálne hodnoty nájdete nižšie v článku.
- Vyššia cena – S parnými stanicami sa všeobecne spája vyššia obstarávacia cena ako s klasickou žehličkou. Lacnejšie prístroje si môžete zaobstarať cca do 150 €, pokiaľ ale požadujete aj pokročilé funkcie, pravdepodobne budete musieť zaplatiť aj dvojnásobok.
Typy podľa použitia
Parné generátory sa líšia podľa typu použitia:
- Vertikálne parné generátory – Sú špecializované výhradne na žehlenie zavesených záclon alebo oblečenia na ramienku, funkciami sa blížia k naparovačom odevov.
- Horizontálne parné generátory – Patria medzi bežnejší typ, sú určené na žehlenie na žehliacej doske, väčšina modelov ale zvládne aj žehlenie vo vertikálnej polohe.
- Kombinované zostavy – Špeciálne zostavy, ktoré majú v sebe zabudovanú žehliacu dosku a zároveň stojan na oblečenie. Obstarávacia cena sa však môže byť veľmi vysoká.
Vertikálne parné generátory
Vertikálny parný generátor tvarom pripomína vysávač, začína pri zemi telom s nádržou na vodu a so stojanom, na ktorý môžete bielizeň zavesiť. Z tela potom vychádza dlhá trubica, ktorej koniec vyzerá ako malý fén. Vertikálny parný systém existuje aj v cestovnej verzii len s veľmi malou nádržou priamo pri žehliacej ploche.
Žehliace systémy vhodné len na zvislú manipuláciu sa lepšie držia v ruke, aby umožnili čo najjednoduchšie žehlenie zavesenej bielizne. Ich jednoduchšie odnože sú naparovacie systémy, o ktorých sme spísali článok Ako vybrať naparovač odevov.
Horizontálne parné generátory
Najrozšírenejším typom parného generátora je ten s tvarom klasickej žehličky. Žehlička sa tu napája na vodnú nádrž, ktorú umiestnite priamo na žehliacu dosku a jej veľkosť závisí na vami požadovanom objeme.
Väčšina horizontálnych žehliacich systémov ponúka taktiež možnosť vertikálneho žehlenia, nie je ale u všetkých, preto pokiaľ je pre vás zvislé žehlenie dôležité, venujte tomuto parametru pozornosť.
Kombinované zostavy
Zaobstarať si môžete tiež celú zostavu parného generátora, ktorá je zvláštna v tom, že obsahuje aj žehliacu dosku. Nádoba na vodu sa potom nachádza zabudovaná na jeho nohách, takže na pracovnej ploche nezaberá miesto.
Tento typ je často vhodný na horizontálne aj vertikálne žehlenie, dokonca môže obsahovať dve žehličky na komfort pri oboch typoch použitia. Okrem vzhľadu sa od predchádzajúcich typov odlišuje cenou, ktorá sa pohybuje rádovo v stovkách až tisíckach eur. Výkonom sa však radí skôr k podpriemerným generátorom.
Typy podľa ohrevu vody
V súčasnej dobe sa parné generátory na trhu delia na bojlerové a nezávislé podľa doby, za ktorú sa voda nahreje. Rozdiel medzi nimi je aj v tom, či vodu pri žehlení dolievate.
Keď potrebujete rýchlo začať a nevadí vám vodu v priebehu dopĺňať, vyberte si niektorý z nezávislých generátorov. Pokiaľ vám nevadí čakať na zahriatie vody a nechcete v priebehu žehlenia myslieť na jej dolievanie, zvoľte generátor s bojlerom.
Bojlerový parný generátor
Bojlerový model disponuje veľkou nádržou, do ktorej ešte pred samotným žehlením nalejete vodu a tá sa postupne zahrieva. Až keď dosiahne požadovanú teplotu, môžete začať pracovať.
Bojlerovým generátorom obvykle trvá nahrievanie o niečo dlhšie, niekedy až 10 minút. Avšak v priebehu práce na doplňovanie vody nemusíte myslieť, plná nádrž totiž vydrží na viac ako hodinu žehlenia.
Nezávislý parný generátor
Voda u druhého a častejšieho typu sa zahreje podstatne rýchlejšie, so žehlením tak môžete začať do pár minút. Je ale nutné vodu v priebehu dopĺňať, čo sa dá robiť bez nutného vypnutia prístroja. Tento typ je na trhu častejšie zastúpený.
Sila parného generátora
Pri porovnaní klasickej žehličky a parného generátora je práve parný generátor tým výkonnejším zariadením. Ku kvalite a rýchlosti žehlenia prispieva niekoľko veličín:
- Parný výkon – Udáva silu stáleho výdaja pary. Mal by sa pohybovať medzi 100 až 200 g/min, aby bolo žehlenie účinné.
- Parný ráz – Ide o krátkodobý a jednorazový výdaj väčšieho množstva pary stlačením tlačidla na vyrovnanie viacerých vrstiev alebo záhybov bielizne.
- Tlak – Značí silu, s akou je para vypúšťaná. Mal by byť minimálne okolo 5 barov.
Parný výkon
Parný výkon informuje o množstve pary, ktorú spotrebič pri práci trvalo vydáva. Uvádza sa v gramoch za minútu. Množstvo pary sa pri cenovo dostupných modeloch pohybuje okolo 50 g/min, čo ale nie je príliš vhodná hodnota, pre kvalitnejšie žehlenie odporúčame výkon okolo 100 g/min.
Pokročilejšie prístroje sa môžu svojim stálym výdajom pary šplhať až k 200 g/min. Pri produktoch určených len na vertikálne žehlenie býva číslo naopak výrazne nižšie.
Parný ráz
Zvláštnym typom výkonu je potom parný ráz, ktorý predstavuje jednorazové vypustenie väčšieho množstva pary do bielizne a hodí sa k lepšiemu vyžehleniu záhybov či viacerých vrstiev tkanín naraz. Maximálne hodnoty pri najdrahších modeloch môžu byť až cez 600 g/min, na bežné žehlenie vám postačí parný ráz zhruba okolo 200 gramov za minútu.
Tlak
Tlak u parných generátorov predstavuje silu, s ktorou je para vypúšťaná. Pokiaľ zháňate cenovo dostupný produkt, mal by vždy ponúkať tlak aspoň 5 barov, pričom vyšší tlak napomáha rýchlejšiemu preniknutiu pary do tkanín. Prístroj s nižším tlakom ako 3 bary pravdepodobne bielizeň úplne nenarovná, aj napriek tomu, že má napríklad ostatné veličiny nadpriemerné.
Veličiny ovplyvňujúce žehlenie | Optimálna minimálna hodnota |
Parný výkon | 100 g/min |
Parný ráz | 100-200 g/min |
Tlak | 5 barov |
Objem parnej stanice
Pri výbere veľkosti nádoby na vodu vezmite do úvahy množstvo bielizne, ktoré obvykle žehlíte. Hoci parné generátory majú vo všeobecnosti nádrž väčšiu ako bežná žehlička, je stále rozdiel medzi tým so 400 ml a dvojlitrovým. Najbežnejší objem sa pohybuje od 1,2 do 1,6 l.
Všimnite si tiež to, či ide nádobu vybrať z držadla, alebo ju musíte dopĺňať vodou z fľaše či kanvičky. Pri druhom prípade bude potom zložitejšie predovšetkým jej vyprázdňovanie, pričom do vyberateľného zásobníka ľahko doplníte vodu napríklad v dreze.
Žehliaca plocha
Pri výbere parného generátora hrá jednu z hlavných rolí žehliaca plocha samotnej žehličky, pretože práve tá príde do styku s bielizňou. Kľúčový je jej tvar a materiál, ale aj množstvo a umiestnenie otvorov pre paru. Tieto parametre sú dôležité hlavne pre horizontálne, prípadne kombinované žehličky, tie určené len na vertikálnu prácu majú plochu podstatne menšiu.
Tvar žehličky
U žehličiek všeobecne platí, že čím väčšiu majú žehliacu plochu a viac otvorov, tým rýchlejšie bielizeň vyžehlia. Pozornosť venujte pravidelnému rozloženiu otvorov v špičke, po stranách aj uprostred plochy, aby sa para dostala do bielizne rovnomerne.
Tvar by žehličky mali mať kužeľovitý; pokiaľ sa plocha zužuje v prednej časti, lepšie sa s ňou dostanete do okrajov, záhybov a pod gombíkmi.
Materiál žehliacej plochy
Pri žehlení parným generátorom je dôležité sa gombíkom, cvočkom a zipsom vyhýbať, aby sa plocha žehličky nepoškriabala. Rôzne materiály majú rôznu náchylnosť na poškodenie.
- Hliník a nerez – Radí sa k menej kvalitným materiálom, čo sa sklonu k poškodeniu týka. Hoci sú odolné voči vysokým teplotám a cenovo dostupnejšie, ľahko sa ničia, a tak bude potrebné ich častejšie meniť.
- Keramika – Keramika disponuje výbornými vlastnosťami. Je lacná, odolná proti poškriabaniu, a pritom má dobrú klznosť, žehlenie s ňou teda bude pohodlné a rýchle, pretože sa navyše rýchlo nahrieva.
- Durilium a eloxilum – Vlastnosťami sú podobné keramike, patria ale k ešte lepším materiálom. Od toho sa odvíja aj ich cena, ktorá sa pohybuje podstatne vyššie. Durilium ponúka vysokú klzkosť, pevnosť a odolnosť. Ide o patentovaný keramický povrch od značky Tefal. Eloxalová plocha je tvorená upraveným hliníkom s pridaním Eloxalu, materiál je tak nepriľnavý, dobre klzký, vodivý, ale na rozdiel od čistého hliníka viac odolný proti poškriabaniu (Zdroj: Wikipedia.org).
Niektorí výrobcovia u svojich parných generátorov nemusia uvádzať materiál, ktorým je žehliaca plocha potiahnutá, prípadne uvádza zmes. Z pravidla sa jedná o jeden zo základných materiálov (keramiku, nerez či teflón) doplnený o prímes za cieľom zlepšenia kvality žehlenia, ale zachovania cenovej dostupnosti.
Komfort používania
Pri žehlení je dôležité dbať aj na užívateľský komfort, aby sa vám s prístrojom manipulovalo čo možno najľahšie. Pokiaľ si budete žehličku vyberať v kamennej predajni, skúste ju chvíľu niesť, aby pre vás bola ergonomicky pohodlná. Na komfort má vplyv niekoľko faktorov:
- Hmotnosť prístroja – Dôležitá je iba hmotnosť samotnej žehličky, s tou totiž budete primárne manipulovať.
- Dĺžka prívodného kábla – Čím je kábel dlhší, tým širšie možnosti budete mať z hľadiska umiestnenia parnej stanice pri žehlení.
- Umiestnenie – Niektoré modely sa zmestia aj na žehliacu dosku, väčšinou sa ale parné generátory umiestňujú bokom.
- Spôsob čistenia – Pokročilé modely môžu údržbu uľahčovať vďaka funkcii samočistenia, iné budete musieť čistiť manuálne.
Hmotnosť
Hoci môže celá parná stanica pôsobiť ťažkopádnym dojmom, pracuje sa len s odnímateľnou časťou v tvare klasickej žehličky. Aj tu je však dobré vybrať tak, aby bola čo možno najľahšia a dobre vám padla do ruky, obzvlášť pokiaľ sa žehleniu venujete často.
Modely určené iba na zvislé žehlenie vážia aj niečo málo pod jeden kilogram. Hmotnosť klasických prístrojov v tvare žehličky na horizontálne žehlenie sa pohybuje okolo 1,2 kg, pričom aj s nádržou vážia najčastejšie od 3 do 5 kg.
Dĺžka prívodného kábla
Dĺžku napájacej šnúry vyberajte podľa toho, kde a ako budete s prístrojom manipulovať. Bežne meria od 1,5 do 2 metrov pri modeloch pre horizontálne aj vertikálne žehlenie. Čím je kábel dlhší, tým viac so spotrebičom môžete manipulovať. Myslite na vašu bezpečnosť; pokiaľ nie je zásobník na vodu naplnený, nezapájajte žehličku do zásuvky.
Umiestnenie parného generátora
Vertikálne parné generátory sa umiestňujú priamo na zem, k čomu ich predurčuje telo v tvare vysávača s objemnou nádržkou (a väčšinou aj s kolieskami) a dlhá trubica vedúca k hlavici generátora.
Generátory určené na horizontálne žehlenie môžete podľa ich rozmerov a hmotnosti položiť priamo na žehliace dosky. Pokiaľ by vám však prístroj zavadzal, je vhodné umiestniť ho napríklad na malý stolík vedľa žehliacej dosky. Niektoré, najčastejšie kombinované modely zakúpite aj s ich vlastnou žehliacou doskou, nádržka je pritom umiestnená pod jej plochou.
Spôsob čistenia
Správne čistenie je kľúčom k zachovaniu dlhodobého a bezchybného fungovania prístroja. Odporúčame zamerať sa na to, či konkrétny parný systém ponúka vo svojej výbave odvápňovaciu funkciu alebo samočistenie.
- Odvápňovací systém značne pomáha s usadzovaním vodného kameňa, ktorý môže zanechať fľaky na oblečení. Žehličky si s vodným kameňom vedia poradiť chemicky, kedy samy zmäkčujú vodu, alebo mechanickým zberom usadenín vo vode do kazety, ktorú jednoducho vyberiete.
- Samočistenie ponúkajú iba drahšie prístroje. Spočíva v tlačidle na odvápnenie, po stlačení ktorého vytečie voda na rozpálenú plochu žehličky. Vodný kameň aj všetky iné nevhodné látky obsiahnuté vo vode sa rozrušia teplotným šokom. Pokiaľ žehlička samočistenie neponúka, môžete ju od vodného kameňa chrániť vy, stačí ju jednoducho vymývať octovou vodou.
Prídavné funkcie
Prídavné funkcie parných staníc môžu výrazne zvýšiť pohodlie pri žehlení, platí však, že sa často premietnu do výšky obstarávacej ceny. K lepšiemu základu patrí aspoň systém proti odkvapkávaniu a režim šetriaci energiu.
- Eko režim – Úsporu elektriny ponúkajú niektoré žehličky pod označením „Eko režim,“ prípadne „Eko mód.“ V porovnaní s najvyšším možným nastavením dokáže ušetriť 20-60 % energie.
- Anti-Drip / Drip-Stop – Systém, ktorý dokáže zamedziť odkvapkávaniu vody zo žehličky, tá tak nezanecháva mokré škvrny na oblečení, doske ani podlahe.
- Anti-Calc, Calc-Clean, Self-Clean – Pod niektorým z týchto označení môžete nájsť samočistiaci odvápňovací systém. Vďaka nemu môžete plniť parný generátor aj vodou z kohútika a nemusíte sa báť o jej tvrdosť.
- Steam tip – Názov „Steam tip“ predstavuje predĺženú špičku s viacerými otvormi pre lepší priechod pary, čo sa hodí napríklad pri žehlení okolo gombíkov a zipsov.
- Automatické nastavenie teploty – Nastaviť teplotu žehlenia umožňuje každý parný generátor, niektoré to však zvládnu automaticky. Samy sa nastavia na teplotu bezpečnú pre všetky druhy tkanín bez toho, aby ste museli oblečenie pred žehlením triediť a strachovať sa o jeho poškodenie.
- Vertikálne žehlenie – Niektoré horizontálne parné generátory ponúknu aj žehlenie bielizne na ramienku alebo zavesených závesov.
Bezpečnostné funkcie
Výrobcovia parných staníc často myslia aj na bezpečnosť a takmer pri každom modeli býva prítomná aspoň jedna z bezpečnostných funkcií. Tie sú dôležité nielen v domácnostiach s deťmi.
- Automatické vypnutie – Znamená schopnosť parnej stanice vypnúť sa alebo prejsť do úsporného stavu po niekoľkých minútach nečinnosti. Zaistí tým bezpečnosť vašej domácnosti a tiež šetrenie energie. Časť modelov sa vie vypnúť aj vtedy, ak sa nakloní na stranu, napríklad pri prevrhnutí.
- Bezpečnostný zámok / Lock systém – Uchytenie žehličky na základni pomocou uzamykacieho systému sa hodí pre bezpečné prenášanie a manipuláciu.
Cena
Cena sa u parných generátorov líši v závislosti od druhu spotrebiča. Cenové rozpätie je skutočne široké a pohybuje sa od 40 € k takmer 2 000 €. S cenou však nutne nemusí rásť výkon jednotlivých modelov.
Do 80 €
V tejto cenovej kategórii zaobstaráte cestovné vertikálne žehličky, ktoré sa svojim vybavením radia k tým najjednoduchším. Parná stanica v cenovej relácii do 80 € postačí menej náročným užívateľom. Disponujú vodnou nádržou s objemom maximálne 1 200 ml, parným rázom okolo 100 g/min a tlakom väčšinou 4 bary. Najčastejšími materiálmi žehliacej plochy býva nerez či keramika a už za túto cenu môžete zohnať niektoré modely s odvápňovacím systémom.
Cena od 80 do 160 €
Parné generátory v tejto cenovej skupine sa hodia aj náročnejším užívateľom. Majú až dvojlitrovú nádobu na vodu a parný ráz môže dosahovať 400 g/min. Radia sa sem horizontálne žehličky s možnosťou vertikálneho naparovania i väčšie systémy iba na zvislé žehlenie. Odvápňovací systém a iné dodatočné funkcie už nájdete pri väčšine modelov a k najčastejším materiálom žehliacej plochy sa pri drahších žehličkách pridáva Durilium a eloxium.
Nad 160 €
Najvýkonnejšie žehličky sú tie najdrahšie. V cenovej relácii nad 160 € môžete nájsť už bežne všetky vymoženosti a veľmi odolné materiály ako Durilium, eloxium alebo zafír. Výnimkou nie je parný ráz presahujúci aj 600 g/min a tlak až 8 barov.
Od 800 do takmer 2 000 € potom stoja celé žehliace systémy vrátane dosiek, ktoré pôsobia luxusným dojmom, výkonom sú však skôr podpriemerné.