V tomto článku sa budeme venovať výberu parného mopu od A do Z. Vysvetlíme, aký je rozdiel v rôznych systémoch tvorby pary, ako dlho môžete mop používať a na ktorý typ povrchu je vhodný. Nebudú chýbať ani kapitoly venované rôznym funkciám, obľúbeným značkám, príslušenstvu a ani tradičné cenové okienko.
Ako vybrať parný mop stručne:
- Prečo kúpiť kvalitný parný mop – ničostoty s ním odstránite jednoduchšie ako s bežným mopom. Ak si zakúpite parný mop s ručnou jednotkou a príslušenstvom, môže ísť o multifunkčného pomocníka.
- Nevýhody parných mopov – nehodia sa na všetky druhy povrchov a materiálov, obzvlášť nie na tie citlivé. Lacnejšie modely navyše obvykle nie sú multifunkčné a hodia sa len na utieranie podláh.
- Zvoľte správny typ pomocníka – uistite sa, že nehľadáte pojazdný parný čistič, vysávač, ani klasický mop. Na trhu sa môžete stretnúť aj s kombináciami parných mopov s vysávačom v jednom.
- Presvedčte sa, že je parné čistenie pre vašu podlahu vhodné – hodí sa najmä na dlažby a tvrdé povrchy. Pozor si dajte na olejované a voskované drevené podlahy, staršie vinylové a PVC podlahy a plávajúce podlahy lepené lepidlom.
- Vyberte vhodný tvar hlavice – existujú mopy s trojuholníkovou a obdĺžnikovou hlavicou.
- Odhadnite kapacitu nádobky – aby vydržala po celú dobu čistenia, ale nebola zbytočne ťažká.
- Overte si príkon – ktorý sa postará o efektívnu tvorbu pary.
- Trvajte na dostatočnej dĺžke prevádzky – aby ste nemuseli vytierať na etapy.
- Zvážte užívateľský komfort – v podobe dostatočne dlhého kábla či špecifických funkcií a príslušenstva.
- Inšpirujte sa a stavte na obľúbené značky – patrí medzi napríklad Vileda, Leifheit, Black & Decker, Hoover, Concept, ETA či Rowenta.
- Stanovte si rozpočet – najlacnejší parný mop zoženiete do 60 €, ak ale chcete vyšší výkon a dlhšiu dobu prevádzky, zaplatíte aj viac ako 200 €.
Na trhu nájdete aj základné vybavenie v podobe plastových vedier a mopov, ale aj robotické vysávače, ktoré prácu zvládnu prakticky úplne samé. Medzi obľúbené produkty patria aj parné čističe.
Prečo kúpiť kvalitný parný mop
Pomocníkov na upratovanie existuje celý rad a jedným z nich je práve parný mop. Prečítajte si, prečo by ste mali investovať do kvalitného výrobku:
- Jednoduché upratovanie odolných nečistôt – vďaka pare sa ľahšie naruší štruktúra mastnoty, zaschnutej špiny či vodného kameňa a bude jednoduchšie tieto nečistoty z povrchu odstrániť.
- Multifunkčné využitie – ak si zakúpite parný mop s ručnou jednotkou a s ďalšími nadstavcami, potom sa môžete tešiť na multifunkčné využitie v domácnosti. Vyčistíte s ním nielen podlahu, ale aj čalúnenie, obklady alebo napríklad okná.
- Dezinfekcia – niektoré parné mopy sú zároveň dezinfekčné, pretože vypúšťajú záporné ióny.
- Upratovanie po domácich maznáčikoch – para si poradí nielen s odstránením nečistôt, ale zničí aj prípadných parazitov. Vyčistiť sa pomocou nej dajú napríklad pelechy, akvária či klietky po domácich maznáčikoch, ktoré zároveň zbaví aj nepríjemného zápachu.
Nevýhody parných mopov
Hoci majú parné mopy množstvo výhod, existujú prípady, v ktorých sa ich použitie nehodí.
- Nevratné poškodenie určitých materiálov – teplota pary môže dosahovať až 140 °C, preto sa parný mop nehodí na materiály, ktoré sú na vysokú teplotu citlivé.
- Nedostanete sa vždy do všetkých miest – niektoré parné mopy majú obdĺžnikovú hlavicu, iné trojuholníkovú. Aj napriek prepracovanému tvaru sa však nie vždy dostanete do každého kúta domácnosti.
- K niektorým mopom nie je možné dokúpiť príslušenstvo – obzvlášť pri lacných parných mopoch sa stretnete s tým, že výrobca neponúka doplnkové príslušenstvo. Ich využitie je tak obmedzené iba na čistenie podláh.
Parný mop vs. podobné produkty
Asi ste si všimli, že parné mopy sú v prvom rade drahšie ako mopy klasické. Pravdepodobne vás najviac zaujíma, kedy má zmysel investovať do vylepšeného parného pomocníka a kedy sa v pohode zaobídete s mopom za pár eur.
Výhody | Nevýhody | |
Parný mop | + Upratovanie bez chémie | – Potreba elektrickej zásuvky |
+ Jednoduché upratovanie | – Nie je vhodný na citlivé povrchy | |
+ Dezinfikuje – vhodný pre alergikov | – Nákladnejší nákup i prevádzka | |
Klasický mop | + Nízka obstarávacia aj prevádzková cena | – Náročnejšie upratovanie |
+ Je vhodný aj na citlivé podlahy |
Parný mop
Parný mop bude ideálnou voľbou v nižšie uvedených prípadoch.
- pokiaľ máte doma alergikov. Horúca para totiž ničí zárodky baktérií aj plesní. Počas používania navyše nedochádza k víreniu prachu.
- ak sa vyhýbate chemickým prostriedkom a saponátom. Para dokáže uvoľniť zaschnuté škvrny, a to vrátane mastnoty.
- ak upratujete často a ste ochotní pred použitím starostlivo pozametať či povysávať. Návlek počas doby vytierania nemáchate, takže ak sa pokúsite vytrieť špinu nazhromaždenú za dva mesiace, skôr ju rozmažete.
- pokiaľ je vám sympatická jednoduchosť používania. Nechcete všade ťahať kýblik, nechcete návlek čo chvíľu namáčať.
Klasický mop
V akých prípadoch využijete skôr klasický mop?
- pokiaľ máte podlahy citlivé na vysokú teplotu – typicky napríklad voskované parkety.
- pokiaľ doma nemáte alergikov, nevadia vám saponáty a celkovo by ste výhody parného mopu nevyužili.
- pokiaľ je pre vás zo všetkého najpodstatnejšia cena. Klasický mop bude vždy lacnejší.
Ostatné typy upratovacích pomocníkov
Pokiaľ vás výhody parného čistenia zaujali, venujte ešte chvíľku zamysleniu nad tým, či je tým pravým pomocníkom práve parný mop. Existujú totiž ešte ďalšie, veľmi podobné kategórie upratovacích pomocníkov.
- Parný vysávač – vyzerá na prvý pohľad ako klasický vysávač. Iba pomocou pary nečistoty rozpustí, a až potom vysaje. Pretože tým všetku špinu z povrchu odstráni, sú tieto produkty vhodné aj na čistenie kobercov či sedačiek. Zaplatíte však za ne niekoľkonásobne vyššiu cenu. Pokiaľ sa chcete podrobnejšie pozrieť, čo parné vysávače vedia, ich porovnanie nájdete tu.
- Pojazdný parný čistič – vyzerá podobne ako parný vysávač, avšak využitím sa blíži skôr parnému mopu. Oproti nemu však ponúka väčší objem nádržiek, efektivitu čistenia aj dlhšiu dobu prevádzky. Na druhú stranu však stráca z hľadiska jednoduchej manipulácie, je ťažší a menej skladný. A pochopiteľne tiež stojí o niečo viac. Porovnaniu parných čističov sme sa venovali na tejto stránke.
- Ručný parný čistič – ako ste si určite domysleli, budeme teraz písať o čističoch oveľa menšej veľkosti, ktoré je možné ovládať jednou rukou. Ich úzka hubica sa ľahšie dostane do neprístupných miest, takže ich oveľa lepšie využijete na čistenie v rôznych zákutiach než na rozľahlých podlahových plochách. S menšou veľkosťou sa však spája aj menší výkon a doba prevádzky. Na trhu nájdete ručné čističe samostatne aj ako súčasť parných mopov či pojazdných čističov, teda ako výrobky 2v1. My pre nich samostatnú stránku nemáme, nájdete ich tu spoločne s ich pojazdnými kolegami.
Využitie – typy podláh
Parný mop je pomocník, ktorý vám uľahčí upratovanie takmer všetkých typov podláh. Voda kondenzovaná na podlahe pomerne rýchlo schne, nemusíte sa teda báť nadmernej vlhkosti, pri klasickom vytieraní jej totiž na podlahe zanecháte viac. Stále ale existujú výnimky, na ktoré sa tento druh upratovania nehodí. Problémom môže byť horúca para, pretože niektoré typy podláh sú citlivé na vysoké teploty (Zdroj: TERAZ Wirecutter) – to je však často možné vyriešiť parným mopom s funkciou regulácie pary.
- Dlažba – je pre parný mop ideálna. Je odolná voči vysokým teplotám a vy tak môžete pomocou pary uvoľniť aj špinu zo škár.
- Plávajúce podlahy – záleží na materiáli, väčšinou ale stačí znížiť intenzitu pary na minimum. Pokiaľ sú však lamely spevnené lepidlom, horúca para by mohla narušiť jeho lepiacu schopnosť.
- Olejované a voskované drevené podlahy – použitie parného mopu nie je väčšinou vhodné. Horúca para totiž poškodzuje povrchovú vrstvu a tým trvalo poškodzuje podlahovú krytinu.
- Vinylové a PVC podlahy – tu je opatrnosť na mieste, a to najmä pri starších povrchoch. Ich spoje už totiž nemusia byť úplne tesné a môže sa nimi pod povrch dostať vlhkosť. Pokiaľ sú navyše lepené, je nutné znížiť intenzitu pary pokiaľ možno na minimum, aby nepoškodila lepidlo.
- Koberce a čalúnenie – niektoré parné mopy si poradia aj s čistením mäkkých povrchov, ako sú koberce alebo čalúnenie na nábytku. Mávajú na to špeciálne nadstavce.
Pokiaľ kupujete novú podlahu a zároveň zvažujete parný mop alebo už ho máte doma, najlepšie urobíte, keď sa spýtate priamo výrobcu podlahovej krytiny, či je parné čistenie vhodné alebo nie.
Druhy podľa tvaru hlavice
Parné mopy na prvý pohľad pripomínajú klasické tyčové vysávače, len s tým rozdielom, že disponujú nádobou na vodu a sú schopné vytvárať paru s vysokými teplotami. Tie môžu dosahovať hodnoty až 190 °C. Veľkosti parných mopov sú v závislosti od jednotlivých modelov veľmi podobné. Na predstavu uvádzame, že hmotnosti sa pohybujú okolo 2 – 5 kilogramov. Parné mopy je možné rozdeliť na základe tvaru hlavice.
- Parný mop trojuholníkový – jednoduchšie sa dostane do rohov, ideálny do členitejších interiérov.
- Parný mop obdĺžnikový – lepší na umývanie väčších plôch, horšie sa s ním ale dostanete do rohov.
- Kombinované parné mopy – pokročilé modely kombinujúce obdĺžnikovú aj trojuholníkovú hlavicu v jednom.
Parný mop trojuholníkový
Spodná časť mopu, s ktorou vytierate podlahu má tvar trojuholníka. Hoci sa môže toto prevedenie zdať akokoľvek nezmyselné, opak je pravdou. S týmto parným mopom sa totiž veľmi ľahko dostanete do všetkých rohov a nepravidelných častí stien. Ich primárnym pôsobiskom sú členitejšie interiéry s ostrejšími či menšími rohmi.
Parný mop obdĺžnikový
Ten už pri vytieraní niektorých rohov môže zaostávať za trojuholníkovým modelom, napriek tomu svoj účel splní na výbornú. Oveľa častejšie ho využijete pri vytieraní väčších plôch, kedy oceníte rozmerovo širšiu a dlhšiu základňu parného mopu.
Kombinované parné mopy
Väčšinou ide o pokročilejšie modely zo strednej až vyššej cenovej hladiny, ktoré majú odnímateľnú obdĺžnikovú hlavicu, v ktorej je zabudovaná hlavica iného tvaru – trojuholníku. S takýmto mopom teda jednoducho umyjete veľké plochy a zároveň sa v prípade potreby pohodlne dostanete do rohov a rôznych zákutí. Pozor si dajte len na obsah balenia – súčasťou by mali byť mopovacie utierky na obe hlavice.
Dôležité parametre
Aby ste si vybrali správny model parného mopu, je dôležité zohľadniť niektoré technické parametre, ktoré vám bližšie predstavíme v tejto kapitole.
- Príkon – pohybuje sa od 1 000 do 2 000 W a ovplyvňuje prevádzkové aj obstarávacie náklady a celkový výkon mopu.
- Dĺžka prívodného kábla – lepší je dlhší kábel, ktorý vám umožní voľný pohyb aj po veľkých miestnostiach. Dbajte aj na navíjanie kábla, existujú ale aj bezdrôtové parné mopy.
- Nádoby a ich objem – pri parných mopoch sa najčastejšie stretnete s jednokomorovým riešením, pri ktorom záleží na objeme nádoby (čím väčší objem, tým väčšiu plochu umyjete bez prerušenia). Kombinované parné mopy s vysávačom môžu byť dvojkomorové.
- Doba nahriatia – pohybuje sa v rozmedzí 10 až 60 sekúnd, po nahriatí môžete začať mop používať.
- Dĺžka prevádzky – súvisí s objemom nádoby a výstupným množstvom pary, bežne od 10 do 40 minút.
Príkon
- 1000 W – základný príkon, menej výkonné parné mopy.
- 1500 W – priemerný výkon, dobrá voľba pri lacnejších modeloch.
- Až 2 000 W – pri drahších výkonných modeloch.
Parný mop je už z princípu fungovania elektrickým výrobkom. To znamená, že jeho neoddeliteľnou súčasťou je elektrický bojler a prívodný kábel k elektrickej zásuvke. A práve príkon bojlera vás bude zaujímať najviac. Nielen, že podľa neho poznáte, aké budú približné prevádzkové náklady výrobku, ale pomerne ľahko odvodíte aj celkový výkon.
Príkon je udávaný vo wattoch, značených skratkou „W“. Tie menej výkonné parné mopy sa prezentujú príkonom okolo 1 000 W. To je pre menej náročných zákazníkov úplne dostačujúce. Pri potrebe efektívnejšieho čistiaceho účinku je lepšie siahnuť po vyšších hodnotách. Zlatou strednou triedou je príkon 1 500 W, drahšie modely dosahujú hodnoty až 2 000 W.
Dĺžka prívodného kábla
- 5 metrov – základná dĺžka, vhodná do menších priestorov.
- 6 až 7 metrov – optimálna dĺžka kábla, dostatočná aj do väčších priestorov.
- 9 metrov – pre náročných užívateľov, ideálna dĺžka do rodinných domov či väčších komerčných priestorov.
Podceňovať by ste rozhodne nemali ani dĺžku prívodného kábla. Odvíja sa od nej akčný rádius, teda okruh, kam zapojeným mopom dosiahnete. K dĺžke kábla je vhodné pristupovať podľa toho, v akých priestoroch budete parný mop využívať a kde sa nachádzajú zásuvky. To sa dá zmerať bežným metrom.
Pokiaľ chcete pracovať vo väčších miestnostiach, existuje samozrejme možnosť predĺženia pracovnej plochy za pomoci predlžovacieho kábla. Najmenšie dĺžky prívodných káblov začínajú na hranici 5 metrov. Za dostatočný priemer je možné označiť parameter 6 – 7 metrov. Tí náročnejší môžu vyberať z modelov s ešte dlhším káblom.
Bezdrôtové parné mopy
Pomaly sa na našom trhu začínajú objavovať aj aku parné mopy, ktoré sú poháňané akumulátorom a nie priamo zo siete. Sú ale inak konštruované a ich výkon je iba obmedzený. Pre kvalitný výdaj pary je skrátka potrebný bojler, ktorý (zatiaľ) akumulátor neutiahne.
Počet nádob
- Jednokomorový parný mop – iba jedna nádržka na vodu, kratšia doba prevádzky. Pri dlhšom upratovaní ju treba dopĺňať (obvykle je nutné mop vypnúť a upratovanie prerušiť).
- Dvojkomorový parný mop – dve nádržky, možné dopĺňanie v prípade, že je parný mop zapnutý, dlhšia doba prevádzky. Spravidla ho nájdete skôr pri kombinovaných mopoch s vysávačom.
Jednokomorový parný mop
Pri tomto type nájdete jeden bojler, do ktorého načerpáte vodu a v ktorom sa táto voda mení na horúcu paru. Pretože molekuly pary sú väčšie ako molekuly vody, v bojleri stúpa tlak. Nie je teda bezpečné po spotrebovaní pary nádobku otvárať a dolievať. Pokiaľ má prístroj len jednu nádržku, je treba upratovanie pozastaviť, počkať až bojler vychladne a vodu potom doplniť.
Dvojkomorový parný mop
Neprekvapivo disponuje dvoma nádržkami. Jedna z nich slúži ako bojler, v ktorom sa voda mení na paru. Druhým prvkom je nádržka na vodu. Z nej sa voda prečerpáva do bojlera, samotnú nádržku je možné počas používania otvárať a dopĺňať. V prípade dvojkomorového systému nie je potrebné na doplnenie vody mop vypínať.
Objem nádob
- Kapacita 0,2 litra – najmenšie nádržky, krátka doba používania.
- Kapacita 0,3 až 0,5 litra – priemerná veľkosť nádržky na vodu.
- Kapacita 0,6 litra a viac – najväčšie nádoby, dlhá doba používania.
V súvislosti s objemom možno spomenúť iba jediné, a to, že s rastúcim objemom nádob rastú aj rozmery mopu a s nimi spojená hmotnosť. Na druhú stranu čím väčšia bude nádoba(y), tým väčšiu plochu zvládnete poupratovať. Bude teda lepšie si ešte pred nákupom ujasniť, na akej veľkej ploche chcete parný mop používať.
Doba zahriatia
S objemom nádoby súvisí ešte jeden parameter – doba zahriatia vody na požadovanú teplotu. Až potom je možné začať využívať parný mop aj s funkciou pary. Na celkový čas má okrem iného vplyv aj spomínaný príkon. V žiadnom prípade sa však nemusíte báť dlhých prestojov, zahrievanie sa pohybuje v rozmedzí 10 až 60 sekúnd.
Dĺžka prevádzky
- 10 až 40 minút – jednokomorové parné mopy, vyberajte podľa veľkosť priestoru. Po uplynutí doby sa minie voda v nádržke a mopovanie je nutné prerušiť, doplniť vodu a potom môžete v upratovaní pokračovať.
- Nepretržitá prevádzka – dvojkomorové parné mopy kombinované s parným vysávačom.
Pri prečítaní technických parametrov parného mopu by ste od objemu nádrže a zahriatia vody mali prejsť aj k celkovej dobe prevádzky. Tá v podstate definuje to, ako dlho bude parný mop produkovať paru, než dôjde k spotrebovaniu vody.
Dĺžka prevádzky u vami vybraného modelu by sa mala odvíjať od veľkosti upratovaných priestorov. Priemernú dobu nepretržitej prevádzky parného mopu môžete očakávať od 10 do 40 minút. Pre predstavu, pri dĺžke prevádzky až 40 minút je možné vyčistiť plochu cca 100 m2.
Ak má vami zvolený model dvojkomorové riešenie, nemusíte sa dobou prevádzky vôbec zaťažovať. Vodu je možné totiž dopĺňať priebežne a nie ste tak ničím limitovaní.
Funkcie
Parný mop vyzerá na prvý pohľad ako veľmi jednoduchý produkt bez akýchkoľvek zložitostí. Pri niektorých modeloch sa ale môžete stretnúť s množstvom praktických funkcií prispievajúcich k vyššej efektivite čistenia podláh.
- Ukazovateľ nahriatia pary (indikátor/diódy) – informuje o tom, že sa s mopom môžete pustiť do parného čistenia.
- Automatické vypnutie – prístroj sa sám vypne potom, čo dôjde voda v nádržke.
- Indikátor množstva vody – ukazovateľ zvyšnej vody v nádobe.
- Nastavenie množstva pary – za pomoci ovládacích prvkov si zvolíte, koľko pary bude vychádzať z parného mopu. Obvykle ide o rozdelenie minimum, medium a maximum. Množstvo pary je nutné meniť aj s prihliadnutím na povrch, na ktorom sa s mopom pohybujete.
- Ovládacie prvky – parné mopy disponujú nielen mechanickými ovládacími tlačidlami, ale aj tými dotykovými. Tie sú samozrejme spojené s vyššími obstarávacími nákladmi. Tieto prvky sú umiestnené priamo na rukoväti.
- Otočná hlava – umožňuje jednoduchšiu a všestrannejšiu manipuláciu pri čistení, často je rozsah jej pohybu až 180°.
- Ochrana pred vodným kameňom – Chráni útroby parného mopu pred vznikom vápenatých usadenín. ktoré skracujú životnosť prístroja, označuje sa ako odvápňovací systém.
- Akumulátor – umožňuje mobilnú prevádzku bez kábla. Takéto prístroje sú ale stále skôr zvláštnosťou.
- Skladovacia poloha – možnosť odstavenia mopu vo vzpriamenej polohe (bez nutnosti zloženia či zavesenia).
- Držadlo – zaistí jednoduché prenášanie, použitie aj skladovanie parného mopu bude vďaka nemu jednoduchšie.
- Bezdotykový systém – skvelý na jednoduchú výmenu mopu a pre väčšie pohodlie a hygienu pri upratovaní. Jedná sa o tlačidlo, ktorým nohou jednoducho odopnete mop z hlavice.
- Konštrukcia 2v1 – parné mopy s touto funkciou umožňujú vybrať stredovú jednotku, čím získate malý ručný parný čistič.
Parné mopy 2v1
Kapitolou samou o sebe sú parné mopy 2v1, pri ktorých môžete z veľkého tela vybrať stredovú jednotku a získať tak malý ručný parný čistič. Pomocou toho je možné umývať rôzne menšie povrchy v kuchyni či kúpeľni. Vhodné je aj parné čistenie čalúnenia. Špeciálnou pomôckou na údržbu rôznych predmetov sú potom ultrazvukové čističe.
Príslušenstvo
Okrem funkcií si všímajte aj dodávané príslušenstvo. Aj to rozširuje možnosti parného mopu.
- Špeciálna nádoba na dezinfekciu – Priestor, kam môžete naliať dezinfekčné prípravky slúžiace na ešte intenzívnejšie čistenie podlahy.
- Mäkká rukoväť – Rukoväť zhotovená z mäkčeného materiálu, ktorý je veľmi pohodlný na dotyk a nekĺže.
- Teleskopická tyč – alebo tyč, ktorej dĺžku môžete upravovať. S upratovaním vám tak môžu pomôcť odrastenejšie deti.
- Filtre – Súčasťou parných mopov sú aj filtre na zachytávanie prachu. Najčastejšie sa používajú tie papierové, vodné alebo penové. Ocenia ich hlavne alergici.
- Utierky na podlahu – Parné mopy sú dodávané s utierkami s odlišným mikrovláknom – mäkké aj tvrdé. Poprípade ich je možné dokúpiť podľa vlastnej potreby. Chybu neurobíte, keď overíte, že je možné prať ich v práčke.
- Nálievka na vodu – ak nie je nádržka na vodu odoberateľná, bude sa vám na jednoduchšie dopĺňanie vody hodiť nálievka.
- Nadstavec na koberce – Plastový rámček, ktorý po nasadení na upratovaciu hlavicu umožní použitie mopu na koberci, ktorý sa tak dá parou oživiť a dezinfikovať.
Doplnkové nadstavce
Medzi dostupným príslušenstvom môžete nájsť aj najrôznejšie nástavce zodpovedajúce vašim požiadavkám. Sú to nástavce k ručnému čističu, väčšie množstvo kefiek, kĺbová kefa, flexibilná hadica, parný koncentrátor, rotačná kefa a sklopná kefa.
Bezpečnosť parných mopov
Ak ste rodičmi malých detí, asi vás tiež zaujíma otázka bezpečnosti. Horúca para sa však ochladzuje veľmi rýchlo. V oblasti niekoľkých desiatok centimetrov od trysky už jej teplota osciluje okolo 50 °C. Niektoré prístroje sú tiež vybavené bezpečnostným ventilom alebo detskou poistkou. Tá však býva výsadou parných čističov, ktoré majú vyšší výkon, a teda sa bez nej nezaobídu.
Obľúbené značky
Parné mopy často ponúkajú výrobcovia klasických parných čističov, ale aj iných domácich upratovacích pomocníkov. Medzi tie najobľúbenejšie značky patria Vileda a Leifheit, ďalej napríklad TESLA, Rowenta, ETA, Hoover, ECG alebo Concept.
- Vileda – obmedzený sortiment, avšak veľmi obľúbený. V ponuke trojuholníkový a obdĺžnikový jednokomorový parný mop s kratšou dobou prevádzky. Patrí do nízkej cenovej kategórie.
- Leifheit – parné mopy radu Clean Tenso, majú vysoký výkon, veľkú nádržku na vodu a sklopné držadlo pre ľahké skladovanie.
- Rowenta – parné mopy Rowenta sú veľmi obľúbené, čo potvrdzuje veľká popularita a spokojnosť užívateľov. Dlho vydržia v prevádzke a odvádzajú vynikajúce prácu. Patria do strednej a vyššej cenovej kategórie.
- ETA – vyrába 2 modely (jún 2023) určené na parné čistenie podláh, majú kombinovanú konštrukciu, dobrý výkon a sú rýchlo nahriate a pripravené na prevádzku.
- TESLA – pri tejto značke nájdete pomerne široký sortiment parných mopov predovšetkým zo strednej a vyššej cenovej kategórie. Vyznačujú sa konštrukciou 2v1 alebo 3v1, šikovnými technológiami a vysokým výkonom.
Parné mopy Vileda
Obľúbená značka upratovacích potrieb Vileda má v súčasnosti (jún 2023) v ponuke dva modely parných mopov – jeden trojuholníkový a jeden obdĺžnikový. Môžete si tak vybrať ten variant, ktorý vám bude viac vyhovovať. Oba mopy sú medzi používateľmi obľúbené. Mopy sa rýchlo nahrievajú a cez okienko môžete sledovať, koľko vody vám v nádržke ešte zostáva. Oceňujeme tiež možnosť ľahkého zloženia rukoväte, vďaka čomu sa mopy dobre skladujú.
Parné mopy Leifheit
Ďalšou obľúbenou značkou parných mopov je Leifheit. Ten ponúka parné mopy radu Clean Tenso, ktoré majú vysoký výkon, veľkú nádržku na vodu a sklopné držadlo pre lepšie skladovanie. Vytieracia hubica má obdĺžnikový tvar, bohužiaľ tu ale nenájdete možnosť samostatného použitia parného čističa.
Parné mopy Rowenta
Značka Rowenta sa na trh dostala v roku 1909, kedy začala výrobou žehličiek a ďalšími produktmi do domácnosti, ako sú kávovary a domáce spotrebiče. Parné mopy tejto značky sú veľmi obľúbené a majú kvalitné spracovanie, takže môžete počítať s vynikajúcimi čistiacimi výsledkami, a to aj vďaka širokej palete príslušenstva. Spadajú ale do strednej a vyššej cenovej kategórie.
Parné mopy ETA
Parné mopy ETA sú ideálne na rôzne povrchy a materiály, ktoré spoľahlivo dezinfikujú. Poradia si aj s mastnotou, ktorú mopom umyjete takmer bez námahy. Medzi najobľúbenejšie produkty tejto značky patrí ETA Steam Master, ktorý v sebe kombinuje parný mop, ručný parný čistič a tyčový vysávač. Obľúbený je aj mop ETA Azurit 2v1.
Parné mopy TESLA
Parné mopy TESLA vás zaujmú najmä konštrukciou 2v1 alebo 3v1, vďaka ktorej získate parný mop a ručný parný čistič v jednom (prípadne parný vysávač). Vďaka kombinácii silného parného výkonu a použitia čistiaceho prostriedku pre maximálne zvýšenie čistiaceho efektu dezinfikujú povrchy a zničia až 99,9% baktérií a choroboplodných zárodkov. Navyše k nim obdržíte aj bohaté príslušenstvo.
Cena
Parný mop je predsa len nákladnejšou investíciou ako klasický mop. Oproti nemu vám však prinesie podstatne väčší úžitok a zaistí rýchlejšie a lepšie upratovanie. Za kvalitu si v tomto smere musíte jednoducho priplatiť. Lepšiu predstavu o cene parných mopov si môžete vytvoriť v nasledujúcich riadkoch.
Cena do 60 €
Nákupná cena tých najlacnejších mopov začína zhruba na 40 €. V tejto kategórii sú produkty s príkonom okolo 1 000 W, kratším káblom cca 5 metrov a objemom nádrže do 0,5 litra. Zariadenia na nenáročné upratovanie, pri ktorých oceníte predovšetkým nižšiu veľkosť a hmotnosť.
Cena od 60 € do 120 €
Táto cenová kategória patrí k veľmi obľúbeným, pretože vám prináša nielen lepšie technické parametre parných mopov, ale aj ich pestrý výber. Príkony týchto výrobkov siahajú k 1 500 W, doba nahrievania pary sa znižuje na 30 sekúnd a nechýbajú ani niektoré vylepšenia, ako filter vodného kameňa, parná kontrolka a ďalšie.
Cena od 120 € do 200 €
Parný mop za tieto náklady bude určený pre milovníkov dokonale čistej domácnosti. Dokazujú to parametre ponúkaných modelov. Príkon cez 1 700 W, väčšie nádoby na vodu cca 0,7 – 1 liter, nastaviteľný rozsah pary a dlhý prívodný kábel 7,5 – 8 metrov. Výnimkou nie je ani varianta parného mopu 2v1.
Cena nad 200 €
Ceny parných mopov sa šplhajú k hranici 300 – 400 €. Za túto cenu však obdržíte dokonalý výkon, optimálne množstvo pary, nadštandardné funkcie, šetrnosť k podlahám, a predovšetkým veľmi bohaté príslušenstvo. To tvoria najrôznejšie nástavce a kefy podľa toho, čo práve chcete čistiť.