Menu

Recenzie 10 najlepších parných vysávačov z testu 2023

Aktualizované:
Autor:
Veronika Vyskočilová, Kamila Lorenzová

V kategórii parných vysávačov odporúčame

Polti Unico MCV80

750 €

Orientačná cena

Aký parný vysávač vybrať podľa porovnania

Top produkt

Parné vysávače

Hodnotenie 94,7 %
Orientačná cena 750 €
Top cena/výkon

Parné vysávače

Hodnotenie 83,8 %
Orientačná cena 600 €
Pre nenáročných

Parné vysávače

Hodnotenie 78,4 %
Orientačná cena 500 €

O výnimočných čistiacich účinkoch pary ste už určite počuli. Parná technológia vašu domácnosť zbaví škvŕn, mastnoty a iných nečistôt, a navyše sa postará o likvidáciu najrôznejších baktérií a vírusov. Parných čističov existuje hneď niekoľko druhov a jedným z nich je práve parný vysávač. Ten v sebe skrýva hneď dva prístroje v jednom. Spája parné čistenie s vysávaním.

Princíp fungovania je jednoduchý. Para nečistoty rozpustí a vysávač ich spolu so skondenzovanou vodou vysaje. Špina je tak preč a po upratovaní nevzniknú ani žiadne nevzhľadné šmuhy. Na trhu sa objavujú aj tyčové parné vysávače, ktoré ale fungujú na odlišnom princípe. Vysávač nečistoty vysaje a parný čistič potom podlahu vytrie. Ide teda skôr o parné mopy, ktoré nájdete v samostatnom porovnaní. Výhodou pojazdných vysávačov oproti týmto tyčovým je aj príslušenstvo, ktoré umožňuje čistenie rôznych povrchov.

V našom porovnávacom teste sme pre vás vybrali troch zástupcov pojazdných parných vysávačov. Pri rozhodovaní sme postupovali ako dobre informovaný zákazník, ktorý sa orientuje v danej problematike. Rozdelili sme ich do troch kategórií – pre nenáročných, víťaz cena/výkon a TOP produkt. Pri našom výbere sme sa zamerali ako na sací a vykurovací výkon, tak na maximálny tlak pary, ktorý zvládne vysávač vyvinúť. Dôležitý bol aj objem nádržky, a to ako na vodu, tak na nečistoty.

Ak by ste si chceli parný vysávač vybrať sami, môžete sa v článku Ako vybrať parný vysávač pozrieť na dôležité parametre, ktoré sú pri výbere kľúčové.


Parné vysávače

Hodnotenie Produkt Klady Zápory Orientačná cena Aktuálna cena
Top 1
94,7 %
Top produkt
 • Vysoký tlak pary
 • Vysoký sací výkon
 • Bohaté príslušenstvo
 • Iba 3 stupne intenzity pary
 • Vysoká cena
750 € Zobraziť ponuky
Top 2
83,8 %
Top cena/výkon
 • 10 automatických programov
 • Vysoký tlak pary
 • Malá nádoba na čistú vodu
 • Slabší sací výkon
600 € Zobraziť ponuky
Top 3
78,4 %
Pre nenáročných
 • 5 stupňov intenzity pary
 • Slušný vykurovací výkon
 • Nepríliš vysoký tlak pary
 • Kratší akčný rádius
500 € Zobraziť ponuky

Ako chápať redakčné hodnotenie?

Odporúčame iba produkty, ktoré majú podľa posúdenia redaktora hodnotenie nad 70 %. Pozrite sa, čo jednotlivé percentuálne hladiny znamenajú.

Recenzia Polti Unico MCV80
Polti Unico MCV80
Recenzia Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor
Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor
Recenzia Kärcher SV 7
Kärcher SV 7
Ocenenie

Top produkt

Top cena/výkon

Pre nenáročných

Kategória

Parné vysávače

Parné vysávače

Parné vysávače

Hodnotenie 94,7 %
83,8 %
78,4 %
Orientačná cena 750 € 600 € 500 €
Vykurovací výkon (W) 1 100 1 100 1 100
Sací výkon (W) 236 190 -
Prevádzková doba (min) Neobmedzená Neobmedzená Neobmedzená
Kapacita nádoby na čistú vodu (ml) 800 500 750 (bojler) + 500 (nádrž)
Kapacita nádoby na nečistoty (ml) 800 1 800 -
Nastaviteľné množstvo pary 3 stupne 4 stupne 5 stupňov
Filtrácia Multi-cyklónová, 5 stupňov Vodná, 4 stupne Vodná
HEPA-filter Áno Áno Áno
Maximálny tlak pary (bar) 6 6 4
Nastaviteľnosť sacieho výkonu Áno Áno Áno
Indikátor nízkej hladiny vody Áno Áno Áno
Detská poistka Áno Áno Áno
Indikácia pripravenej pary Áno Áno Áno
Rozmery d*š*v (cm) 26 x 51 x 45 32 x 49 x 35 51,5 x 33,6 x 34
Hmotnosť (kg) 10 9 9,1
Možnosť len čistiť a len vysávať Áno Áno Áno
Akčný rádius (m) 9 9 8,8
Na tvrdé podlahy aj koberce Áno Áno Áno
Top produkt
Parné vysávače
94,7 % Celkové hodnotenie
 • Vysoký tlak pary
 • Vysoký sací výkon
 • Bohaté príslušenstvo
 • Iba 3 stupne intenzity pary
 • Vysoká cena

Polti UNICO MCV80 poteší vysokým sacím výkonom 236 W, čo už možno označiť za veľmi slušnú hodnotu. Vykurovací výkon bojlera potom dosahuje 1 100 W, nebudete tak musieť dlho čakať na nahriatie prístroja. Nádržka pojme 800 ml čistej vody a vytvorí z nej paru, ktorá vychádza z čističa pod tlakom až 6 bar. Jej množstvo je možné regulovať podľa typu čisteného povrchu. Vysávač zvládne vysať ako pevnú podlahu, tak koberec. Päťstupňová cyklónová filtrácia a umývateľný HEPA filter zaisťujú, že z vysávača vychádza naozaj čistý vzduch bez akýchkoľvek prachových častíc.

Výbava vysávača a ďalšie funkcie

Na nízku hladinu vody a potrebu jej doplnenia vás upozornia indikátory. Budete tiež vedieť o pripravenosti pary. Bezpečnosť zaisťuje detská poistka, ktorá bráni obareniu či zraneniu. Funkciu parného čistenia a vysávania je možné používať nezávisle na sebe. Akčný rádius dosahuje 9 metrov od zásuvky, čo oceníte najmä vo veľkom byte. Ide o ťažší prístroj, váži 10 kg. Balenie obsahuje aj široké vybavenie, vďaka ktorému môžete čistiť rôzne typy povrchu vrátane čalúnenia alebo zrkadiel.

Hlavné výhody a nevýhody

Parný vysávač vyniká predovšetkým pre svoj vysoký sací výkon aj parný tlak. To vám zaistí, že sa s jeho pomocou zbavíte všetkej špiny a nečistôt. Jeho ovládanie by malo byť jednoduché vďaka automatizovaným programom. Medzi silné stránky sa radí aj päťstupňová filtrácia. Ak by sme mali hľadať nejaké nevýhody, potom by to bola pravdepodobne trochu vyššia hmotnosť a iba 3 stupne v nastavovaní množstva pary. Nejde ale o nič, čo by vám malo nejako výrazne prekážať.

Záver

Pomocníka Polti UNICO MCV80 odporúčame náročnejším užívateľom, ktorí ocenia vysoký sací výkon a všetky jeho pridružené funkcie. Zaplatíte zaň síce celkom vysokú čiastku, za tú ale dostanete univerzálny čistič a vysávač v jednom so skvelými parametrami. Ide síce o pomerne ťažký prístroj, to mu ale nemožno vytýkať, pretože pri týchto typoch vysávačov býva vyššia váha úplne bežná a pochopiteľná.

750 € Orientačná cena

Top cena/výkon
Parné vysávače
83,8 % Celkové hodnotenie
 • 10 automatických programov
 • Vysoký tlak pary
 • Malá nádoba na čistú vodu
 • Slabší sací výkon

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80 je parný vysávač vhodný na všetky typy povrchov. Nádržka na čistú vodu má objem 500 ml a nádoba na nečistoty 1800 ml. S vysávačom môžete pracovať nepretržite vďaka priebežnému dolievaniu vody. Vykurovací výkon je obvyklých 1100 W. Množstvo pary je možné regulovať podľa upratovaného povrchu medzi 4 stupňami intenzity. Nemusíte sa navyše báť, že zo začiatku nebudete vedieť, aký stupeň intenzity nastaviť pre jednotlivé druhy povrchov. Jednoducho zvolíte jeden z desiatich prednastavených automatických programov a vysávač sa o všetko postará za vás. O aktuálne zvolenom programe vás bude informovať prehľadný LCD displej.

Vysaté nečistoty prechádzajú vodným filtrom, ktorý zachytí aj najmenšie smietka. Vzduch prechádza aj cez umývateľný HEPA filter, ktorý ho dokonale vyčistí a zbaví aj tých najmenších prachových častí. Funkciu sania i parného čistenia je možné spustiť nezávisle na sebe a používať tak prístroj podľa potrieb. Indikátory na displeji vás upozornia na pripravenú paru ale aj nízku hladinu vody. Akčný rádius je 9 metrov, čo umožňuje skutočne veľký rozsah. Rozmerovo sa jedná o drobnejší prístroj, váži 9 kg. Súčasťou balenia je aj bohaté príslušenstvo ako sú nástavce na rôzne podlahy, a tiež kefky a hubky na parné čistenie.

600 € Orientačná cena

Pre nenáročných
Parné vysávače
78,4 % Celkové hodnotenie
 • 5 stupňov intenzity pary
 • Slušný vykurovací výkon
 • Nepríliš vysoký tlak pary
 • Kratší akčný rádius

Parný vysávač Kärcher SV 7 je možné používať na tvrdé podlahy aj na koberce. Prístroj je vybavený bojlerom a doplňovacou nádržou s celkovým objemom 1,25 l vody. Nádrž je možné priebežne dopĺňať a je teda možné pracovať nepretržite. Para z vysávača vychádza pod maximálnym tlakom 4 bar. Jej množstvo je možné regulovať, na výber je 5 stupňov na rôzne typy povrchov.

Vysávač má vodný filter a tiež HEPA filter. Ten ocenia najmä alergici a rodičia malých detí. Vzduch, ktorý z vysávača vychádza je vďaka tomu skutočne čistý bez škodlivých látok. Sací výkon je možné taktiež nastaviť. Vďaka tomu je možné používať vysávač na rôzne povrchy. Samozrejmosťou je indikátor pripravenej pary ale aj nedostatku vody v nádržke. Veľkosťou sa jedná o pomerne veľký prístroj. Bez vody a príslušenstva váži 9,1 kg. Akčný rádius, ktorý udáva ako ďaleko od zásuvky sa môžete vysávačom pohybovať, je 8,8 metra. Široké možnosti využitia umožňuje príslušenstvo, ktoré zahŕňa rôzne nástavce, kefky a trysky.

500 € Orientačná cena

Ako vybrať parný vysávač

Parný vysávač je prístroj, ktorý spája dvoch čistiacich pomocníkov v jeden. Ide o zariadenie, ktoré čistí pomocou pary, a zároveň dokáže vysávať. Je preto potrebné zamerať sa na obe funkcie a ich náležitosti, aby sme boli schopní posúdiť kvalitu jednotlivých modelov. V našom článku sa, rovnako ako vo výbere, budeme venovať iba pojazdným modelom. Tyčové parné vysávače fungujú na trochu odlišnom princípe. Jedná sa skôr o parné mopy, ktoré majú aj funkciu vysávania.

Na nasledujúcich riadkoch sa dočítate o jednotlivých parametroch, ktoré sú pri výbere dôležité. Povieme vám, aké hodnoty u týchto vysávačov môžete očakávať. Pri čítaní popiskov v e-shopoch si tak budete môcť urobiť obrázok, ako si na pomyselnom rebríčku daný výrobok stojí.

Ak chcete pristupovať k vysávaniu a čisteniu podláh naozaj dôkladne, varianty nájdete aj v oblasti už spomínaných parných mopovčističov kobercov a vodných vysávačov. Naozajstnú silu vám potom ponúknu priemyselné prístroje. Jednotlivé typy najrôznejších parných čističov a ich využitie nájdete aj v nasledujúcej grafike.

Legenda ku grafike ukazujúca typy parných čističov

Typy parných čističov a ich využitie

Ako vybrať parný vysávač stručne: 

 • Vyberajte ako dva samostatné prístroje – musia vedieť skvele čistiť aj vysávať.
 • Zamyslite sa nad využitím – multifunkčné prístroje zvládnu okrem čistenia podláh napríklad aj žehlenie.
 • Zvoľte dvojkomorový – rozhodne oceníte možnosť priebežne dopĺňať vodu.
 • Dôležitý je vysoký tlak pary – patrí medzi kľúčové parametre, hodí sa aj možnosť jeho regulácie.
 • Zamerajte sa aj na príslušenstvo – väčšinou vďaka nemu získate multifunkčný prístroj na rôzne typy podláh.

Počet komôr

Systém doplňovania vody je jedna z kľúčových vlastností parných čističov. Voda je základným elementom a bez nej by sa parné čističe nezaobišli. Na trhu sa môžete stretnúť s nasledujúcimi systémami u parných vysávačov:

 • Jednokomorový systém
 • Dvojkomorový systém.

Jednotlivé typy vám nižšie popíšeme podrobnejšie. Už teraz vám ale môžeme poradiť, že je vždy lepší parný vysávač s dvojkomorovým systémom, pretože vám ponúkne neobmedzenú dobu prevádzky bez nutnosti prerušenia pre doliatie vody.

Jednokomorový systém

S týmto systémom sa stretnete bežne pri ručných parných čističoch. Naraziť naň môžete ale aj pri parných vysávačoch, a to najmä pri tyčových variantoch. Nádržka na vodu je v tomto prípade zároveň bojlerom, ktorý vodu ohrieva.

Výhodou tohto systému sú nižšie obstarávacie náklady. Nevýhoda naopak spočíva v zložitejšej obsluhe takéhoto prístroja. Vodu do bojlera totiž nemožno dolievať počas prevádzky, ale je nutné vždy prístroj vypojiť a potom nechať vychladnúť. To výrazne spomaľuje upratovanie, pretože musíte robiť pravidelné pauzy. V závislosti na veľkosti bojlera sa doba prevádzky líši.

Dvojkomorový systém

Pri dvojkomorovom systéme je samotný bojler doplnený nádržkou, ktorá slúži ako zásobník vody. Nádržku je možné priebežne dopúšťať a vyhnúť sa tak nutným prestávkam. Bojler si z nádržky sám prečerpáva vodu. Pre jej doplnenie nie je potrebné prístroj vypínať.

Dvojkomorový systém je tiež energeticky menej náročný, pretože sa prístroj opakovane nenahrieva a nechladne. Upratovanie s ním je tiež rýchlejšie, odpadajú totiž časové oneskorenia. S dvojkomorovým systémom sa môžete stretnúť u väčšiny parných vysávačov. Najmä ak máte v pláne upratovať väčšie plochy, potom dvojkomorový systém určite vyžadujte.

Objem nádoby a doba prevádzky

Doba prevádzky je závislá najmä na veľkosti nádržky. Vplyv majú ale aj ďalšie faktory, najmä množstvo pary, ktoré prístroj vydáva. Čím väčšia je emisia pary, tým kratšiu dobu vydrží zásoba vody a bude potrebné ju doplniť.

Objem nádržky či bojlera sa líši medzi rôznymi modelmi. Stretnete sa najčastejšie s celkovým objemom medzi 0,8 a 1,3 litrami. Tento objem sa skladá z čiastkových objemov bojlera a nádržky na vodu, ktoré môžu byť rôzne. Niektorí výrobcovia čiastkové objemy vôbec neudávajú a v parametroch nájdete iba súhrnný objem.

Tlak pary

Tlak je kľúčovým parametrom pri výbere parného čističa. Je udávaný v baroch. Tlak, pod ktorým para z prístroja vychádza, súvisí s rýchlosťou odstraňovania nečistôt. Čím vyšší je tlak, tým rýchlejšie a ľahšie špina pustí z povrchu. U parných vysávačov sa najčastejšie stretnete s hodnotami medzi 4 a 6 barmi.

Pri výbere vhodného parného vysávača odporúčame voliť ten s vyšším tlakom, budete mať väčšiu istotu, že sa zbavíte naozaj všetkých fľakov, škvŕn a iných nečistôt. Veľmi užitočná je možnosť tlak pary regulovať. Môžete tak spôsob čistenia plne prispôsobiť upratovanému povrchu.

Typ čističa Max. tlak vodnej pary
Ručný parný čistič 3 – 4 bar
Pojazdný parný čistič 3,5 – 4,5 bar
Parný vysávač 4 – 6 bar
Parný mop 3,2 bar

Príkon

Ďalšou podstatnou veličinou pri výbere je príkon. Ten sa udáva vo wattoch (značí sa W). U parných čističov je kľúčový vykurovací príkon. Priamo súvisí s maximálnym tlakom a tiež s dobou potrebnou na zahriatie vody. Čím je vykurovací príkon vyšší, voda sa rýchlejšie ohrieva a para vychádza pod vyšším tlakom.

U vysávačov je dôležitý aj sací výkon motora. Tento výkon je obvykle 20 až 35% príkonu, v závislosti na kvalite konštrukcie konkrétneho prístroja a ďalších faktoroch. Často ho ale výrobcovia vôbec neuvádzajú.

Rýchlosť ohrievania vody

Doba, za akú bojler premení vodu na paru a bude možné začať s upratovaním. Obvykle sa jedná o hodnoty rádovo niekoľko desiatok sekúnd, prípadne minút. Ako už bolo povedané vyššie, rýchlosť priamo súvisí s vykurovacím príkonom. Pri parných vysávačoch sa môžete stretnúť s celkovým príkonom 2 000 W a vyššie. Čiastkové príkony sa líšia v závislosti od modelu.

Filtrácia

Rovnako ako u klasických vysávačov, aj u tých parných sa stretnete s niekoľkými druhmi filtrácie. Ide o kľúčovú vlastnosť, ktorá sa premieta do celkovej kvality vysávača. Čím je filtrácia lepšia, tým je vyfukovaný vzduch čistejší. U parných vysávačov sa stretnete často s cyklónovými a vodnými filtrami.

Vzhľadom k podstate parných vysávačov sa nemusíte rozhodovať medzi vreckovým a bezvreckovým variantom. Nečistoty sú v prípade týchto technológií vždy zachytávané do špeciálnej nádržky, ktorú je možné ľahko vysypať.

Dôležitou kapitolou sú však HEPA filtre. Pozornosť by im mali venovať najmä alergici. Ide o filtre, ktoré zachytávajú nanočastice zo vzduchu. Najnovšia generácia HEPA 13 má účinnosť zachytenia prachových častí 99,97 % (Zdroj: Wikipedia). Možno teda povedať, že vzduch z vysávača vychádza úplne čistý.

Hmotnosť a akčný rádius

Hmotnosť je jedným z parametrov, ktorý priamo neovplyvňuje funkčnosť prístroja, ale je potrebné sa nad ním pred nákupom tiež zamyslieť. Najmä pokiaľ máte členitý alebo poschodový byt alebo dom a budete vysávač často prenášať. V takom prípade pocítite každé kilo navyše.

Myslite na to, že počas prevádzky navyše do vysávača nalejete vodu, ktorá nie je do udávanej hmotnosti započítavaná. Pokiaľ teda budú vysávač používať osoby s menšou silou, napríklad deti, staršie osoby, alebo ľudia so zhoršenou hybnosťou, odporúčame zamerať sa aj na tento parameter. Pojazdné parné vysávače vážia obvykle okolo 10 kg, tyčové sú ľahšie. U tých ale pri upratovaní musíte posúvať celú váhu, môže sa s nimi teda vo výsledku pracovať náročnejšie ako s pojazdným variantom.

Maximálnu možnú vzdialenosť vysávača od zásuvky označuje údaj akčný rádius. Tento údaj okrem dĺžky kábla zahŕňa aj dĺžku hadice. Je dôležitý, najmä pokiaľ máte rozľahlý byt či dom a obmedzený počet zásuviek.

Príslušenstvo

Príslušenstvo všeobecne rozširuje možnosti použitia parného vysávača. Spravidla obsahuje nástavce na rôzne typy podláh, kefky na čistenie malých plôch, trysky na parné čistenie, ale aj nástavce na čistenie čalúnenia, kobercov a v niektorých prípadoch dokonca na parné žehlenie. Ku každému modelu patrí rôzna zostava príslušenstva. Výrobcovia však príslušenstvo predávajú aj zvlášť. Pokiaľ teda vášmu vybranému modelu vo výbave niečo chýba, skontrolujte si ponuku príslušenstva, možno pôjde dokúpiť.

Funkcie

Použitie parného vysávača je pomerne jednoduchá záležitosť. Napriek tomu však existujú rôzne funkcie či doplnky, ktoré vám môžu manipuláciu s týmto zariadením ešte viac uľahčiť.

 • Regulácia množstva pary – Keďže každý povrch je iný, vyžaduje aj odlišný prístup k údržbe. To docielite práve regulovaným množstvom pary. Niektoré vysávače majú niekoľko prednastavených stupňov, pri iných je možné paru regulovať plynule.
 • Regulácia sacieho výkonu – Rovnako ako pri regulovaní množstva pary, aj nastavenie sacieho výkonu oceníte pri čistení rôznych povrchov. U parných vysávačov sa väčšinou stretnete s niekoľkými prednastavenými stupňami.
 • Kontrolné diódy – Kontrolné diódy a indikátory vám uľahčia obsluhu prístroja. Upozornia vás, pokiaľ v nádrži dochádza voda, ale tiež že je para pripravená a môžete začať s upratovaním.
 • Detská poistka – Detská poistka je mechanizmus, ktorý bráni náhodnému zopnutiu prístroja napríklad pri hre či neopatrnom zaobchádzaní. Zabráni tak nehodám aj prípadnému obareniu.
 • Prepínanie medzi vysávaním a parným režimom – Keďže sa jedná o kombinované zariadenie, ponúka sa otázka, či dokáže plnohodnotne plniť obe svoje funkcie zvlášť. Väčšina parných vysávačov sa dá použiť ako bežný vysávač aj parný čistič. Má teda široké využitie pri upratovaní v domácnosti. Pozor si však dajte pri tyčových parných vysávačoch, ktoré niekedy túto možnosť nemajú a je vždy nutné vysávať a čistiť parou zároveň.

Čo všetko sa dá parným vysávačom upratovať

Možnosti použitia sa samozrejme odvíjajú od doplnkového príslušenstva. Teraz vám v krátkosti predstavíme možnosti, aké je možné u parných vysávačov očakávať.

Čistenie tvrdých podláh

Základnou funkciou, ktorú plnia všetky modely, je upratovanie tvrdých podláh. Kombinovať je možné parné čistenie s vysávaním. Povrch je teda nielen mechanicky zbavený špiny, ale aj dezinfikovaný a zbavený baktérií. S použitím ďalších nástavcov je možné podlahy tiež vytierať.

Čistenie kobercov

Rovnako ako čistenie podláh, je aj čistenie kobercov základnou funkciou parných vysávačov. Niektoré modely sú vybavené aj hubicou s turbokefou, ktorá dokáže z kobercov dostať viac nečistôt ako klasická sacia hubica. Turbokefa je vhodná najmä pre majiteľov domácich miláčikov, ktorých chlpy sa veľmi zle odstraňujú.

Čistenie čalúnenia

Parné čistenie sa dobre uplatňuje aj na čalúnenie. Para dokáže vyčistiť aj zažranú špinu, tú potom z polstrovania vytiahne vysávač. Čistiť tak môžete nielen nábytok v domácnosti, ale aj sedadlá v aute alebo napríklad matrace.

Čistenie okien

Umývanie okien je za bežných okolností pomerne zdĺhavá práca. Pokiaľ však zapojíte paru a vhodné príslušenstvo v podobe stierky, dokážete okná, sklá a zrkadlá vyčistiť veľmi rýchlo a s minimom úsilia. Na čistenie okien môžete využiť aj špecializované čističe a vysávače okien prípadne robotické čističe okien.

Čistenie malých plôch

V domácnosti je mnoho malých plôch, kútov a škár, ktoré sa ťažko čistia. Najčastejšie ich nájdete v kuchyni či kúpeľni. Parné čističe je možné použiť na čistenie sporákov, digestorov, ale aj vodovodných kohútikov, škár a ďalších. Slúži na to zvláštne príslušenstvo s tryskami, hubkami a kefkami.

Žehlenie

Pokiaľ váš vysávač umožňuje pripojenie parnej žehličky, získate okrem upratovacieho prístroja aj parnú stanicu. S tou sa bielizeň žehlí oveľa ľahšie ako s klasickou žehličkou. V tomto prípade však nemusíte kupovať pomerne drahú stanicu, ale stačí iba príslušenstvo.

Cena

Parné vysávače nie sú na našom trhu oproti tým bežným príliš rozšírené. Výber je teda o niečo obmedzenejší, než sme zvyknutí. Napriek tomu však môžete vyberať z modelov od niekoľkých výrobcov. Medzi tie dominujúce sa radí Black&Decker, Polti, Hoover, Kärcher, Dirt Devil a ďalšie.

Pri výbere nového parného vysávača počítajte s tým, že zaň pravdepodobne miniete oveľa viac peňazí ako za klasický vysávač. Na druhú stranu si uvedomte, že kupujete dva prístroje v jednom. Pokojne si teda ešte pred finálnym rozhodnutím porovnajte, či nie je výhodnejšie zaobstarať samostatný parný čistič a k tomu klasický vysávač. Dva modely vám ale zase zaberú viac miesta.

Do 200 €

V najnižšej cenovej kategórii sa stretnete predovšetkým s tyčovými parnými vysávačmi. Tie fungujú skôr ako kombinácia vysávača a parného mopu. Majú rôzne objemy nádoby a väčšinou fungujú na jednokomorovom systéme. Majú teda obmedzenú dobu prevádzky.

Od 200 € do 400 €

V tejto kategórii narazíte tiež najmä na tyčové parné vysávače. Majú však spravidla lepšie parametre. Pokiaľ narazíte za túto cenu na pojazdný parný čistič, bude mať skôr nižší výkon.

Nad 400 €

Za cenu nad 400 € zakúpite kvalitné parné vysávače s vysokým tlakom pary a tiež výkonom. Môžete očakávať možnosť prepínania medzi parou a vysávaním, bohaté príslušenstvo a dvojkomorový systém.

Časté otázky k parným vysávačom

Ako vybrať parný vysávač?

Uistite sa, že obe funkcie – vysávanie aj čistenie – dosahujú potrebnú kvalitu a výkon. Zvoľte dvojkomorový prístroj, vďaka tomu budete môcť pracovať bez prerušenia, pretože vodu môžete dolievať za chodu. Dbajte na vysoký tlak pary a možnosť jeho regulácie, to oceníte pri čistení rôznych druhov povrchov. Prezrite si aj príslušenstvo a doplnkové funkcie. Najlepšie parné vysávače nájdete v našom porovnaní.

Ide s parným vysávačom vytierať?

Niektoré parné vysávače umožňujú vytieranie pri použití správneho nástavca. Pokiaľ funkciu vytierania od prístroja požadujete, vždy si skontrolujte príslušenstvo, ktoré v základnom balení dostanete. Niekedy sa dajú určité nástavce tiež dokúpiť dodatočne. 

Dá sa použiť samostatne iba parný čistič?

Áno, samostatné čistenie parou prístroj umožňuje, rovnako tak je možné použiť iba vysávanie. Väčšinou býva možnosť prepínania medzi samostatným čistením a vysávaním štandardom. Pre istotu si však skontrolujte, či touto funkciou prístroj disponuje. 

Čo všetko sa dá parným vysávačom upratovať?

Parným vysávačom je možné upratovať podlahy, koberce, ale aj ďalšie plochy v kúpeľni či kuchyni. Vždy záleží na príslušenstve konkrétneho modelu. Možnosti využitia popisujeme podrobnejšie v tejto kapitole

Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika je našou dlhoročnou redaktorkou, ktorá sa vo svojej práci venuje najmä kuchynským a domácim pomocníkom. Jednou z týchto kategórií sú aj parné vysávače. Keďže sa zaoberá aj príbuznými témami ako sú parné mopy, parné čističe a čističe kobercov, dokáže vám komplexne vysvetliť rozdiely medzi týmito produktmi a poradiť vám, ktorý je vhodný práve pre vás.
Kamila Lorenzová
Kamila patrí do nášho redaktorského tímu už viac ako rok a rovnako dlho sa tiež stará a zaujíma o tému parných vysávačov. Pravidelne sleduje trh a aktualizuje produkty, takže sa v problematike vyzná a dokáže vám poradiť, za čo sa pri takýchto prístrojoch oplatí priplatiť a aké funkcie sú naopak zbytočné. Na našom webe sa venuje aj iným druhom vysávačov a čističov. Nájdete ju podpísanú napríklad pri téme akumulátorových alebo vodných vysávačov.

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.7 z 9 hlasov