Menu

Philips EP 5447/90 – Recenzie, testy a porovnania

87,8 % Celkové hodnotenie

Top 3 v kategorii Automatické kávovary

Jednotlivá hodnocení

 • 9,4/10
  Hodnotenie výkonu
 • 8,0/10
  Hodnotenie objemu
 • 8,9/10
  Hodnotenie možností a nastavení
 • 9,8/10
  Hodnotenie výbavy a funkcií

Klady

 • Jednoduché čistenie mliečneho systému
 • Veľa stupňov hrubosti mletia
 • Široká ponuka prednastavených nápojov

Zápory

 • Nie je možné chystať dva mliečne nápoje zároveň
 • Vyššia cena
 • Nevie ukladať nové receptúry
660 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Model Philips EP 54447/90 v základných parametroch ničím nevystupuje z radu. Tlak 15 barov je pre domáce prístroje typický (v máji 2023), to isté platí pre príkon 1500 W. Zásobníky na vodu, kávu aj kávovú usadeninu pojmú dostatočný objem aj pre niekoľkočlennú rodinu. Tu treba počítať s tým, že nie vždy je väčšia kapacita lepšia, pretože voda ani káva by aj tak nemala v kávovare zostať príliš dlho a kávová usadenina by mohla začať plesnivieť, keby ste ju nevynášali dlhšie.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Philips

50 % De'Longhi, 20 % Krups, 20 % Philips, 10 % Jura
Parný tlak (bar)

15

90 % 15, 10 % 19
Príkon (W)

1 500

70 % 1450, 20 % 1500, 10 % 1550
Objem nádobky na vodu (l)

1,8

1,98
Objem zásobníka na kávu (g)

275

291,00
Objem odpadového zásobníka (šálky)

12

40 % 14, 30 % 12, 10 % 16, 10 % 10, 10 % Neuvedené
Počet stupňov hrubosti mletia

12

10,30
Použitie mletej kávy

Áno

80 % Áno, 20 % Nie
Nastaviteľná teplota vody

Áno

100 % Áno
Nastaviteľná sila kávy

Áno

100 % Áno
Nastaviteľná tvrdosť vody

Áno

100 % Áno
Možnosť ukladania vlastných receptov

Nie

80 % Nie, 10 % Áno, 10 % Áno, v aplikácií
Počet šálok naraz

2

100 % 2

Možnosti a nastavenia

Čo sa možností a nastavení týka, nemá sa kávovar Philips za čo hanbiť. Chválime najmä 12 stupňov hrubosti mletia, aj drahšie modely často ponúknu menej. K dobrému štandardu dnes patrí aj možnosť nastaviť teplotu a silu kávy a prispôsobiť kávovar tvrdosti vody vo vašej lokalite. Pokiaľ máte vodu tvrdú, bude vás pre maximálnu životnosť častejšie vyzývať na odvápnenie. Hoci nápoje z menu vás nechá prispôsobiť do detailov, úplne nové receptúry s ním nevytvoríte, to je však výsada iba niekoľkých málo prístrojov na trhu. Kávovar dokáže pripraviť dve espressá zároveň a jeho súčasťou je aj priehradka na porciu mletej kávy. To sa hodí napríklad ak ste doteraz používali kávu predmletú a chcete ju dopotrebovať.

Vybavenie a funkcie

Tento kávovar patrí k prístrojom pre náročných, čo sa prejavuje práve v oblasti funkcií. Obľúbenou vychytávkou je napeňovač mlieka LatteGo. Ide o systém s nádobkou, ktorý sa veľmi ľahko čistí a je možné ho aj s mliekom skladovať v chladničke. Avšak aj tento spôsob šľahania má svoje nevýhody, nie je napríklad možné pripraviť zároveň dva nápoje s mliekom, z nádobky totiž vedie len jeden výpust.

V ponuke výrobcu Philips sa tento kávovar pýši najširším nápojovým menu (v máji 2023). Celkom 12 kávových špecialít doplnených horúcou vodou na nariedenie alebo prípravu ďalších horúcich nápojov. Navyše si môžete prenastaviť objem vody či mlieka alebo pridať extra porciu namletej kávy. Upravené receptúry môžete ukladať do štyroch užívateľských profilov, vďaka ktorým budete mať svoje vychytané nápoje rýchlo po ruke.

Ovládanie a údržba

Ako je dnes viac-menej obvyklé, kávovar ovládate pomocou displeja. Ten je v prípade modelu EP 5447/90 veľký, farebný a dotykový. Pokiaľ často striedate vysoké a nízke hrnčeky, oceníte posuvný výpust kávy. Údržbu uľahčia automatické programy na čistenie a odvápňovanie, samozrejmosťou je tiež vyberateľná sparovacia jednotka, ktorú jednoducho opláchnete pod tečúcou vodou.

Pokiaľ máte menšiu kuchyňu a zvažujete, či sa vám prístroj zmestí na linku, overte si radšej jeho rozmery v nižších riadkoch tabuľky. Okolo kávovaru sa navyše hodí mať trochu miesta aj na jednoduchší prístup k nádržkám a ich doplňovanie.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Šľahanie mlieka

Automatické s nádobou

70 % Automatické s nádobou, 30 % Automatické s hadičkou
Počet prednastavených nápojov

12

12,80
Výdaj horúcej vody

Áno

100 % Áno
Ovládanie

Dotykový displej

100 % Dotykový displej
Nastaviteľná výška výpustu

Áno

100 % Áno
Automatické čistenie

Áno

100 % Áno
Automatické odvápňovanie

Áno

100 % Áno
Úsporný režim

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

37,2

37,33
Šírka (cm)

24,6

24,79
Hĺbka (cm)

43,3

42,90
Hmotnosť (kg)

8

9,50

Hodnotenie ostatných užívateľov

Tento automatický kávovar patrí medzi obľúbené modely, takže máme k dispozícii mnoho recenzií spokojných užívateľov. Tí si pochvaľujú ako kvalitu pripravenej kávy a mliečnej peny, tak ľahkú obsluhu a čistenie. Ich pozornosti neunikli ani možnosti nastavenia a variabilita pripravovaných nápojov.

Naopak, negatívnych ohlasov prístroj veľa nepobral. Jediné, čo občas užívatelia spomínajú, je vyššia cena, mnoho z nich ale zároveň dodáva, že kávovar je kvalitný a za vynaloženú čiastku stojí. Podľa niektorých je tiež hlučnejší.

Hlavné výhody a nevýhody

Medzi hlavné benefity tohto prístroja rozhodne musíme zaradiť ľahkú údržbu mliečneho systému. Ďalej sa nám páčia možnosti užívateľských nastavení a široká ponuka kávových nápojov. Oceňujeme aj moderný dizajn s veľkým dotykovým displejom, to je však skôr záležitosťou vkusu.

Nevýhod kávovar Philips veľa nemá. Pokiaľ často pripravujete kávy s mliekom pre väčšie stretnutie, mohlo by vás mrzieť, že vám neumožní pripraviť dve zároveň. A tiež čiastka za obstaranie už nie je úplne malá.

Porovnanie s alternatívami

Pokiaľ je vám pohodlnejší mliečny systém s hadičkou, ktorú ponoríte priamo do kartónu s mliekom, možno by ste radi vyskúšali skôr model Nivona NICR 820. Ten dokáže pripraviť aj dva nápoje s mliekom zároveň a ohľadom osobných nastavení má aj čo ponúknuť. Jeho cena je však o dosť vyššia.

Vysoká cena Nivony však nie je daná hadičkou na šľahanie mlieka. Tú napríklad má aj kávovar Krups Evidence EA890110, ktorý je naopak lacnejší ako Philips. Daň za nižšiu čiastku zaplatíte v podobe menej stupňov hrubosti mletia a v menšom objeme odpadového zásobníka.

Naše hodnotenie a záver

Kávovar Philips EP 5447/90 patrí k modelom, ktoré potešia aj rodiny. Veľkou výhodou je ľahká údržba, najmä čo sa týka mliečneho systému. Ten býva niekedy náchylný na zanesenie nečistotami, to však nie je prípad nádobky LatteGo, ktorú nájdete práve tu. Okrem obvyklých nastavení sa tu dočkáte aj nadštandardných 12 stupňov hrubosti mletia a 12 prednastavených nápojov, ktoré môžete ďalej upravovať. Obľúbené nastavenia je potom možné uložiť do 4 užívateľských profilov. V oblasti základných parametrov a rozmerov sa nedočkáte ničoho zvláštneho, ani z ďalších obvyklých vlastností nič nechýba.

Pokiaľ je vám sympatický mliečny systém LatteGo, ale celý kávovar je na vás už príliš naddimenzovaný, môžete zvážiť lacnejšiu alternatívu Philips Saeco EP 3241/50. Tá síce neponúkne toľko prednastavených nápojov, stále sa však ľahko udržuje a aj ovládanie je podobné.

660 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Philips EP 5447/90 | Hodnotenie: 87,8 %
Iveta Polášková
Iveta je milovníčkou kávy a rada skúša rôzne spôsoby jej prípravy. Ľahko tak poradí, komu sadne automatický kávovar a kto by mal siahnuť skôr po kávovare pákovom alebo napríklad po prekvapkávači. Vďaka skúsenostiam v odbore rada vyjasní, v čom spočíva nastavenie tvrdosti vody alebo aké sú rozdiely medzi rôznymi značkami na trhu. Jej záujmu neunikli ani témy príbuzné, napríklad mlynčeky na kávu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Philips EP 5447/90

Philips EP 5447/90

660 € Orientačná cena