Menu

Test Philips HD 9867/90

99,1 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Teplovzdušné fritézy

Klady

  • Navarí pre celú rodinu
  • Nepripaľuje tuk
  • Jednoduchá obsluha
  • Systém rýchleho čistenia

Zápory

  • Vysoká obstarávacia cena
  • Priestorovo náročnejšia
  • Mierne hlučnejšia
350 € Orientačná cena

Súhrn základných vlastností

Philips Airfryer Smart Sensing XXL HD9867/90 patrí v decembri 2022 jednoznačne medzi tie vôbec najlepšie teplovzdušné fritézy pre domáce použitie, ktoré sú na trhu v predaji. Fritézu sme osobne otestovali, vyskúšali prípravu rôznych typických pokrmov, ako sú hranolky, nugetky či kuracie stehná a vyhodnotili aj užívateľský komfort. Fritéza cieli na väčšie domácnosti, do jej nádoby na pečenie sa totiž vojde vďaka objemu 7,3 litra aj celé kura. To je jednoznačne výhoda, avšak treba počítať so súvisiacimi väčšími rozmermi.

Fritéza je na tom kvalitatívne výborne a nenašli sme na nej jediný konštrukčný detail, ktorý by naznačoval horšiu životnosť. Vykurovacia špirála spoločne s ventilátorom dokáže využiť príkon až 2225 wattov, čím je vysoko v nadpriemere trhu. Prvé, čo si na fritéze všimnete, je mimo výrazného ucha koša na pečenie sústava kolieska a 6 tlačidiel. S pomocou týchto obslužných prvkov ľahko nastavíte predvolené, alebo vlastné programy na pečenie. Bohužiaľ v prípade vlastných programov ale v balení nenájdete žiadnu lepšiu kuchárku a ste tak skôr odkázaní na aplikáciu NutriU.

Nádoba na pečenie je riešená originálnym spôsobom – na rozdiel od konkurencie sa z fritézy nevyberá pri pečení celá. Nádoba sedí na pojazde a zasúva sa do fritézy rovnako, ako zásuvka do komody. Na dno nádoby je možné osadiť kryt s odtokovými drážkami na prebytočný tuk, samozrejme s nepriľnavým povrchom. Pokiaľ na ňom ale niečo pripálite, čistí sa pomerne zle. Kôš je vybavený mriežkou, spoločne s nádobou je možné aj kôš a mriežku veľmi ľahko umyť v umývačke. Ucho/držadlo výrobca upevnil ku košu väčším počtom nitov, rozhodne teda nehrozí jeho spadnutie, ako u lacnej konkurencie.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Philips

Príkon (W)

2 225

Objem nádoby na pečenie (l)

7,3

Typ

Statická

Príslušenstvo

Nádoba, mriežka, zásuvka s pojazdom

Priehľadné veko

Nie

Rozsah teploty (°C)

40-200

Výška (cm)

31,6

Šírka (cm)

32,2

Hĺbka (cm)

43,3

Hmotnosť (kg)

8

Test pečenia, konštrukcia a funkcie

Najväčšou prednosťou modelu Philips HD 9867/90 je práve bezproblémové a nadštandardné plnenie funkcie, ktorá dala zariadeniu jeho názov – teda fritovanie horúcim vzduchom. Testovaný model si viedol vo všetkých testoch na jednotku. Vyskúšali sme pečenie surového kuracieho mäsa, ako aj prípravu predpripravených mrazených hranoliek i kuracích nugetiek. Vo všetkých testoch si viedla fritéza nadštandardne.

Príprava kuracích stehien

Na prípravu marinovaných kuracích stehien sme volili automatický program, ktorým fritéza disponuje. Zámerne sme k testu pristupovali tak, že na mriežku vložíme 4 kuracie stehná, spustíme automatický program a ďalej nebudeme s fritézou vôbec nič robiť. A výsledok bol výborný. Kuracie stehná boli prepečené, po vrchu chrumkavé, ale nevysušené. V senzorickom teste si viedli dobre, kura bolo šťavnaté.

Príprava hranoliek

Hranolky sú jedným z najobľúbenejších pokrmov pripravovaných v teplovzdušných fritézach. Pre porovnanie s ostatnými modelmi sme preto nemohli túto chrumkavú pochutinu vynechať. Do koša sme nasypali 300 gramov mrazených hranoliek a nastavili u všetkých fritéz rovnakú dobu pečenia. V priebehu testu sme v polovici času hranolky v koši pretrepali. Hranolky z modelu Philips HD 9867/90 dopadli zo všetkých skúšaných fritéz najlepšie. Hranolky boli hotové dozlatista, výhodou bolo pomerne rovnomerné prepečenie do chrumkava. Stred hranoliek nebol úplne vysušený.

Príprava kuracích nugetiek

Posledným z testov zameraných na fritovanie v teplovzdušnej fritéze boli mrazené nugetky z obchodného reťazca. Za účelom porovnania s ostatnými testovanými modelmi sme ich do koša umiestnili vždy 8 a volili program podľa inštrukcií výrobcu (7-15 minút pri 180 °C). Tiež nugetky sa fritéze podarilo pripraviť na výbornú, kôrka bola chrumkavá, vnútro nebolo vysušené. Nugetky ako také sú však pomerne ľahký produkt na prípravu a zvládli ich všetky fritézy v teste.

Aplikácia NutriU

Zaujímavým doplnkom je aplikácia NutriU. Tá kompletne nahrádza kuchárku, ktorú v balení nenájdete. Veľkou výhodou nie je len nepreberné množstvo receptov, ale najmä ich triedenie podľa dennej doby, diéty či obsahu živín. Pri každom recepte nájdete klasický aj krokový návod, potrebné suroviny, ktoré si môžete uložiť do nákupného zoznamu jedným kliknutím a taktiež nutričné ​​hodnoty jedla. Nechýba samozrejme odporúčaná predvoľba prípravy vo fritéze. Aplikácia síce fritézu nedokáže priamo ovládať, ale sama o sebe ponúka všetko, čo môže používateľ potrebovať.

Parameter Tento produkt
Kontrolné diódy

Áno

Časovač

Áno

Displej

Áno

Prednastavené programy

Áno

Časti umývateľné v umývačke riadu

Áno

Materiál vnútornej misky

Nepriľnavý

Materiál tela

Plast

Chladný povrch

Áno

Pachový filter

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Čistenie fritézy

Nádobu na pečenie je možné z fritézy ľahko vybrať, rovnako tak aj kôš. Oboje má pritom nepriľnavú povrchovú úpravu a umývanie je tak veľmi jednoduché. Rovnako sa umýva dobre mriežka, ktorá má tiež nepriľnavý povrch. Potraviny sa nelepia ani na kryt s odvodovými žliabkami na prebytočný tuk, v jeho prípade je ale situácia trochu komplikovanejšia. Pokiaľ sa vám na ňom podarí niečo pripáliť, rovnako ako nám, a pripálenina vznikne v mieste výčnelkov zo spodnej strany, dá jej odstránenie pomerne dosť práce.

Všetky časti je možné dať do umývačky, čo prácu o kúsok uľahčí. Umývajú sa ale natoľko ľahko, že ich odporúčame očistiť v ruke. Nepriľnavý povrch by niektoré agresívnejšie umývacie prostriedky v umývačke mohli časom degradovať.

Hlavné klady a zápory

Najväčšia prednosť teplovzdušnej fritézy Philips HD 9867/90 spočíva samozrejme v jej obrovskom objeme. Vďaka nádobe na pečenie až na 7,3 litra potravín dokáže nasýtiť 4-6 osôb. Príprava je veľmi jednoduchá a rýchla, to však platí pre všetky fritézy. Vypichnúť musíme ale aj schopnosť fritézy redukovať množstvo zápachu, rovnako ako vysoko kvalitné konštrukčné prevedenie. V zariadení sa nepripaľuje tuk a jeho obsluha nie je nijako náročná, rovnako ako údržba.

Negatíva sa nehľadajú celkom ľahko, napriek tomu sme na niektoré narazili. Pri výbere počítajte s tým, že je recenzovaný model na hornej hranici cenového spektra a jeho obstaranie nie je malou investíciou. Rovnako ako treba očakávať väčšiu priestorovú náročnosť, na druhú stranu fritéza zastane vo veľkej miere prácu klasickej rúry. V porovnaní s menšími modelmi je tento o niečo hlučnejší. To však dáva logiku s ohľadom na vyšší výkon potrebný na pečenie väčšieho objemu potravín. Trochu nás zamrzelo, že nemožno fritézu prepojiť s aplikáciou a posielať tak do nej inštrukcie z mobilu.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou môže byť Philips Airfryer XL Connected HD9280/90 s podstatne nižšími obstarávacími nákladmi (v decembri 2022 cca o 40 % lacnejší), ale podobným objemom nádoby na pečenie. Nepojme síce 7,3 litra potravín, ako model Philips HD 9867/90, ale poradí si so stále nadštandardnými 6,2 litrami. Alternatívna fritéza nemá nádobu na pečenie na pojazde a chýba aj nejaké to príslušenstvo. Na druhú stranu umožní ovládanie z mobilu prostredníctvom Wi-Fi a príslušnej mobilnej aplikácie.

Ak vám záleží práve na mobilnom ovládaní, voľte radšej lacnejší model. Pokiaľ chcete ale primárne čo najvyššiu kvalitu veľkého objemu pripravovaných potravín, recenzovaný model Philips HD 9867/90 si s nimi poradí skutočne bravúrne.

Záverečné zhrnutie

Teplovzdušná fritéza Philips HD 9867/90 prospela vo všetkých našich testoch a môžeme ju preto ľahko odporučiť aj náročným používateľom, ktorí požadujú možnosť prípravy jedla pre celú rodinu. Fritéza obslúži pohodlne 4-6 osôb, v závislosti od typu pripravovanej potraviny. Hranolky sú z nej chrumkavé a vyžaduje minimum asistencie pri pečení. Zariadenie je kvalitné, zaberá ale pomerne veľa miesta. Ak potrebujete pripravovať skôr jedlo pre 2-3 ľudí, odporúčame zvážiť aj Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3,5 l s inteligentnými funkciami a podstatne nižšou obstarávacou cenou.

350 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Philips HD 9867/90 | Hodnotenie: 99,1 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva sa ako redaktorka dlhodobo venuje výberu a porovnávaniu produktov. Rada sa zaoberá spotrebičmi do kuchyne, kde trávi veľkú časť svojho voľného času, preto sa podieľala aj na príprave témy teplovzdušných fritéz. Vďaka svojim vlastným skúsenostiam a načerpaniu informácií z mnohých rôznych zdrojov vám predstaví aktuálne trendy na trhu a poradí napríklad ohľadom toho, kedy siahnuť po teplovzdušnej fritéze a pre koho bude vhodnejšia skôr klasická fritéza s olejom.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Philips HD 9867/90

Philips HD 9867/90

350 € Orientačná cena