Menu

Recenzie 10 najlepších plynových sporákov 2022

Aktualizované:
Júl 2022
Autor:
Eliška Srncová

V kategórii plynových sporákov odporúčame

Mora P 162 AS

300 €

Orientačná cena

Aký plynový sporák vybrať podľa porovnania

Najlepší produkt

Plynové sporáky

Hodnotenie 93,6 %
Orientačná cena 300 €
Najlepší pomer cena/výkon

Plynové sporáky

Hodnotenie 82,6 %
Orientačná cena 230 €
Pre nenáročných

Plynové sporáky

Hodnotenie 70,0 %
Orientačná cena 170 €

V našom porovnávacom teste sme sa tentokrát venovali plynovým sporákom. Na úvod je nutné upresniť, že na kompletne plynové spotrebiče už dnes veľmi často nenarazíte. Väčšina hodnotených modelov si zachovala plynovú varnú dosku, plynová rúra ale bola v ich prípade nahradená modernejšou elektrickou rúrou.

V našom výbere sme sa zamerali ako na funkcie variča, tak na funkcie rúry. K produktom sme pristupovali z pozície informovaného spotrebiteľa a volili sme teda také modely, ktoré sú prakticky použiteľné. Vo výbere nájdete variant pre náročných s vynikajúcimi vlastnosťami označený ako TOP produkt. Ďalej môžete zvoliť aj sporák s optimálnym pomerom ceny a výkonu, poprípade zvážiť aj cenovo dostupnejší variant pre nenáročných, ktorý si ale stále zachováva veľmi dobré parametre.

Ako sme už spomínali, okrem plynových sporákov môžete vyberať aj elektrické indukčné, kuchynské variče alebo kombinované sporáky, ktorým sme venovali samostatné stránky. S výberom plynového sporáka vám navyše môže pomôcť článok Ako vybrať plynový sporák, v ktorom sa budeme zaoberať práve prvým spomínaným variantom.


Najlepšie plynové sporáky podľa porovnania

Plynové sporáky

Variant výberu
Hodnotenie Vzhľad a názov Klady vzhľadom na podkategóriu Zápory vzhľadom na podkategóriu Orientačná cena Aktuálna cena
1.

Najlepší produkt

93,6 %
Recenze Mora P 162 AS
Mora P 162 AS
 • Veľká kapacita
 • Automatické zapaľovanie
 • Program čistenia
 • Chýba osvetlenie vo vnútri rúry
300 € Zobraziť ponuky
2.

Najlepší pomer cena/výkon

82,6 %
Recenze Mora P 161 AW
Mora P 161 AW
 • Veľká kapacita
 • Program čistenia
 • Chýba osvetlenie vo vnútri rúry
 • Chýba automatické zapaľovanie
230 € Zobraziť ponuky
3.

Pre nenáročných

70,0 %
Recenze Snaige SPS1501
Snaige SPS1501
 • Nízka cena
 • Dvojité sklo
 • Nízka hmotnosť
 • Chýba osvetlenie vo vnútri rúry
 • Chýba automatické zapaľovanie
 • Iba horný ohrev
170 € Zobraziť ponuky

Ako chápať redakčné hodnotenie?

Odporúčame iba produkty, ktoré majú podľa posúdenia redaktora hodnotenie nad 70 %. Pozrite sa, čo jednotlivé percentuálne hladiny znamenajú.

Recenze Mora P 162 AS
Mora P 162 AS
Recenze Mora P 161 AW
Mora P 161 AW
Recenze Snaige SPS1501
Snaige SPS1501
Ocenenie

Najlepší produkt

Najlepší pomer cena/výkon

Pre nenáročných

Kategória

Plynové sporáky

Plynové sporáky

Plynové sporáky

Hodnotenie 93,6 %
82,6 %
70,0 %
Orientačná cena 300 € 230 € 170 €
Umiestnenie Samostatný Samostatný Samostatný
Počet horákov 4 4 4
Objem rúry (l) 70 70 52
Energetická trieda A+ A+ A
Spotreba energie na cyklus pečenia (MJ) 5,12 5,12 5,02
Prepočet spotreby (kWh) 1,45 1,45 1,39
Rozmedzie teplôt rúry (°C) 150-300 150-300 Max 270
Automatické zapaľovanie Áno Nie Nie
Poistka plameňa Áno Áno Áno
Osvetlenie rúry Nie Nie Nie
Displej Nie Nie Nie
Časovač Nie Nie Nie
Napájanie (V) 230 Neuvedené Neuvedené
Poklop na horáky Áno Nie Nie
Dvierka rúry Dvojité sklo Dvojité sklo Dvojité sklo
Úložný priestor Áno Áno Áno
Príslušenstvo 1 rošt, 1 hlboký pekáč 1 rošt, 1 plytký plech 1 rošt, 1 plytký plech
Systém čistenia AquaClean AquaClean Neuvedené
Rozmery - VxŠxH (cm) 85x50x60 85x50x60 85x50x54
Hmotnosť (kg) 37,1 37,1 31
Najlepší produkt
Plynové sporáky
93,6 % Celkové hodnotenie
 • Veľká kapacita
 • Automatické zapaľovanie
 • Program čistenia
 • Chýba osvetlenie vo vnútri rúry

Sporák Mora 162 AS bol v čase písania recenzie (september 2018) najlepší celoplynový sporák, ktorý tento výrobca ponúkal. Jednou z jeho predností je vysoký objem rúry, ktorý je 70 litrov. Priemerne sa kapacita rúry pohybuje v hodnotách o cca 10 litrov menších. Spotrebič je tiež zaradený do veľmi úspornej energetickej triedy A+.

Z hľadiska hmotnosti patria plynové sporáky všeobecne k ľahším variantom a inak to nie je ani pri tomto modeli, ktorý váži 37,1 kg. Ani ostatnými rozmermi nijako nevyčnieva a mal by bez problémov sedieť ku klasickým kuchynským linkám. Za jeden cyklus pečenia využije cca 5,12 MJ energie, to je v prepočte asi 1,45 kWh. V tomto ohľade nie sú medzi plynovými sporákmi nijako zásadné rozdiely.

Vybavenie a funkcie

Z nami vybraných plynových sporákov je tento ako TOP produkt v kategórii logicky aj ten najvybavenejší. Vďaka 230V pripojeniu k elektrine ponúka funkciu automatického zapálenia plameňa. Nepotrebujete tak žiadne zápalky, stačí, keď stlačíte a následne otočíte ovládací gombík. Táto funkcia bola pri plynových modeloch skôr výnimkou, je to však aj jediná funkcia, ku ktorej elektrické pripojenie využijete. Osvetlenie vnútra rúry alebo displej už pri tomto modeli nenájdete.

Samozrejmosťou je bezpečnostná poistka, ktorá zaistí zastavenie prívodu plynu v situáciách, kedy dôjde k nechcenému zhasnutiu plameňa. Ďalším bezpečnostným prvkom je dvojité sklo vo dvierkach rúry. Jeho vonkajšia strana vďaka tomu nebude taká horúca a vám nebude hroziť riziko popálenia. Šikovnou vychytávkou je tiež poklop, ktorým môžete prikryť horáky v prípade, že práve platničky nevyužívate. Razom vám vznikne ďalší odkladací priestor, ktorý obzvlášť v menších kuchyniach príde určite vhod. Na čistenie rúry môžete využiť funkciu AquaClean, ktorá uvoľní nečistoty pomocou pary.

Názory užívateľov a expertov

Užívatelia sú sa sporákom Mora všeobecne spokojní. Za výhodu tohto modelu považujú napríklad automatické zapaľovanie horákov. Vzhľadom na elektrické pripojenie by ale ocenili napríklad aj vnútorné osvetlenie rúry. Spomínajú tiež, že v porovnaní s elektrickými sporákmi je regulácia teploty pri tomto plynovom modeli nepresná. Niektorým vyhovuje aj cena produktu, iní by za danú čiastku ocenili lepšie vybavenie, napríklad teleskopické rošty. Ďalšie užívateľské recenzie nájdete na portáli Heureka.sk.

Klady a zápory

Na trhu s plynovými sporákmi vyniká model Mora predovšetkým výbavou, medzi jeho výhody patrí napríklad automatické zapaľovanie horákov alebo funkcia AquaClean. V ostatných ohľadoch je tento model vcelku štandardný, pri našom hodnotení sme nenašli žiadne veľké negatíva. Podľa názoru užívateľov by ale mohol mať aj vnútorné osvetlenie rúry.

Záver

Tento sporák od značky Mora je podľa nášho názoru ten najlepší celoplynový sporák, ktorý v súčasnosti (september 2018) na trhu nájdete. Je však dobré si uvedomiť, že plynové rúry predsa len pomaly vychádzajú z módy, nie je teda už až tak z čoho vyberať. Domácnostiam bez prívodu elektriny však určite stále príde vhod.

Tento model je vybavený všetkými bezpečnostnými prvkami, rovnako ako automatickým zapaľovaním alebo príklopným krytom, z ktorého môže pri vypnutých platničkách vzniknúť ďalšia pracovná plocha. Spolu so spotrebičom navyše dostanete 1 rošt a 1 hlboký plech, ktorý určite s rúrou s tak veľkou kapacitou dobre využijete. Hoci nejde o vyložene drahý produkt, predsa len sa na trhu nájdu aj lacnejšie varianty. Ak hľadáte sporák napríklad na chatu a chcete pár desiatok eur ušetriť, pozrite sa aj na recenziu modelu Snaige SPS1501.

300 € Orientačná cena

Najlepší pomer cena/výkon
Plynové sporáky
82,6 % Celkové hodnotenie
 • Veľká kapacita
 • Program čistenia
 • Chýba osvetlenie vo vnútri rúry
 • Chýba automatické zapaľovanie

Model Mora 161 AW sa v mnohých parametroch zhoduje s TOP produktom v kategórii plynových sporákov, s modelom Mora 162 AS. Taktiež ide o model s veľkou vnútornou kapacitou rúry (70 l) a úspornou energetickou triedou A+. Dokonca aj v rozmeroch sú tieto dva modely úplne totožné.

Prvý markantný rozdiel však nájdeme v spôsobe zapaľovania plynových horákov. Zatiaľ čo model Mora 162 AS túto činnosť zvláda pomocou elektrickej iskry, tento model integrovaným automatickým zapaľovaním nedisponuje, a tak vám nezostane nič iné, než siahnuť po starých dobrých zápalkách alebo zapaľovači a ručne plamene zapáliť. Spotrebou sú si plynové sporáky veľmi podobné, rovnako ako už spomínaný model 161 AW, aj tento variant využije 5,12 MJ na cyklus, v prepočte teda asi 1,45 kWh.

Vybavenie a funkcie

Všeobecne platí, že regulácia teploty pri plynových rúrach ponúka menej flexibility než s akou sa stretneme pri tých elektrických. V tomto prípade ju môžeme nastavovať v rozmedzí 150 – 300 stupňov Celzia. Ani v ďalších ohľadoch sa s nejakými vychytávkami v tomto prípade nestretneme. Sporák neponúka ani osvetlenie rúry ani displej alebo časovač ani príklop na horáky.

Po bezpečnostnej stránke je ale tento model vybavený dobre. Má funkciu STOP GAS, ktorá vypne plyn v prípade zhasnutia plameňa a taktiež dvojité sklo, ktoré znižuje riziko popálenia. Na horákoch je navyše nainštalovaná dvojitá mriežka, vďaka ktorej bude manipulácia s riadom oveľa istejšia. Na čistenie rúry môžete využiť program, ktorý uvoľní nečistoty pomocou pary. Pri kúpe tohto spotrebiča obdržíte od výrobcu aj doplnkové príslušenstvo – 1 rošt a 1 plytký plech. Ten môžete umiestniť do šikovnej zásuvky priamo pod rúrou.

Záver

Model Mora 161 AW je ideálnou zlatou strednou cestou, ak hľadáte sporák s plynovými horákmi aj plynovou rúrou. Neponúka žiadne vychytávky navyše, vsádza na jednoduchosť a spoľahlivosť. Pokiaľ to znie ako niečo, čo hľadáte, určite si o tomto modeli naštudujte viac. Odmení sa vám tiež relatívne nízkou energetickou náročnosťou a veľkou kapacitou rúry, ktorá príde vhod najmä početnejším domácnostiam.

230 € Orientačná cena

Pre nenáročných
Plynové sporáky
70,0 % Celkové hodnotenie
 • Nízka cena
 • Dvojité sklo
 • Nízka hmotnosť
 • Chýba osvetlenie vo vnútri rúry
 • Chýba automatické zapaľovanie
 • Iba horný ohrev

Produkt Snaige SPS1501 dostal v našom výbere titul Pre nenáročných. V čase písania tejto recenzie bol dostupný zhruba za 160 eur, čo je naozaj príjemná cena. Samozrejme, za takúto cenu nemôžeme čakať žiadne zázraky. Ak sa však obzeráte po jednoduchom základnom modeli, napríklad na chatu, s týmto produktom si určite vystačíte.

Ide o rozmerovo klasický model. Na výšku má 85 cm, na šírku 50 cm a do hĺbky 54 cm. Poteší aj malou hmotnosťou, s 31 kg nebude manipulácia až takým orieškom, ako to väčšinou pri kuchynských spotrebičoch býva. Nedosahuje už tak dobrú energetickú triedu ako ďalšie dva plynové sporáky z nášho výberu, avšak ani trieda A nie je zlým výsledkom. Vďaka menšej kapacite je navyše jeho spotreba 5,02 MJ oproti konkurenčným modelom ešte nepatrne nižšia.

Vybavenie a funkcia

Maximálna teplotu, ktorú si budete môcť v tejto rúre nastaviť, je 270 stupňov Celzia. Ponúka však iba horný ohrev, a tak nebude variabilita pečenia taká široká. Samozrejmosťou je plynová poistka, ktorá zastaví prísun plynu v momente, keď dôjde k nechcenému zhasnutiu plameňa. Takáto situácia môže nastať napríklad, ak vám pretečie tekutina z hrnca alebo príde silnejší poryv vzduchu.

Ďalším bezpečnostným prvkom je dvojité sklo, vďaka čomu je model aj ekonomickejší – von neuniká toľko tepla. Okrem toho však pri tomto sporáku žiadnu špeciálnu funkciu nenájdeme. Najväčšou nevýhodou môže byť chýbajúce automatické zapaľovanie. Sporák totiž nemá prípojku k elektrine, a tak budete musieť plamene zapaľovať ručne. Chýbajúca elektrina potom znemožní aj ďalšie funkcie, ako je napríklad osvetlenie rúry alebo displej.

Záver

Model Snaige SPS1501 je naozaj lacným a základným variantom. Pripojenie k elektrine tu nenájdeme, čo vylučuje množstvo doplnkových funkcií, ako je napríklad automatické zapaľovanie alebo osvetlenie rúry. S objemom rúry 52 litrov patrí k mierne menším rúram.

Vidíme to aj na rozmeroch. Oproti zvyšným dvom produktom z nášho výberu má tento nižšiu hĺbku aj hmotnosť. Po bezpečnostnej stránke je rúra vybavená dobre. Poslúži teda všetkým, ktorí hľadajú jednoduchý spotrebič napríklad na chatu alebo na miesta, kde nie je elektrina zavedená.

170 € Orientačná cena


Ako vybrať plynový sporák

Sporák sa skladá z dvoch častí – varnej dosky a rúry na pečenie. V našom článku sa venujeme plynovým sporákom, teda tým, ktorých rúra aj varná doska používa na ohrev plyn. Dozviete sa napríklad to, aké sú energetické vlastnosti sporáka, na aké funkcie sa pri výbere zamerať a v akých cenových kategóriách sa plynové sporáky pohybujú.

Pokiaľ sa nechcete výberom zaoberať príliš dlho, nechajte sa inšpirovať naším výberom. Nami zvolené tri TOP produkty nájdete o niečo vyššie na tejto stránke.

Ak túžite skôr po indukčnom sporáku alebo klasickom kombinovanom variante, pre tieto produkty sme vám pripravili špecializované porovnanie, ktoré nájdete pod príslušnými odkazmi.

Ako vybrať plynový sporák stručne

 • Zvážte jeho umiestnenie – vstavané sporáky sú estetickejšie, ich inštalácia je však náročnejšia a často vyžaduje zásah do kuchyne.
 • Skontrolujte spotrebu – Tú zistíte z energetického štítku. Úsporné sporáky väčšinou patria do triedy A+.
 • Vyberte si výbavu – Užitočné je predovšetkým elektronické zapaľovanie, displej s časovačom alebo systém čistenia. Prakticky nepostrádateľná je bezpečnostná poistka horákov.
 • Urobte si prehľad o cene – Všeobecne sú plynové sporáky pomerne cenovo dostupné, rozdiely sa ale môžu pohybovať v desiatkach eur.

Výhody a nevýhody plynových sporákov

Jednou z výhod obstarania plynového sporáka je pomerne nízka cena v porovnaní s kombinovanými alebo plne elektrickými modelmi. K obstarávacej cene je ale potrebné pripočítať aj profesionálne zapojenie, plynový sporák totiž sami nezapojíte – razom už nemusí byť toto riešenie až také úsporné.

Obľúbená je najmä plynová varná doska, ktorá umožňuje okamžitú reguláciu teploty, má minimálne tepelné straty a na rozdiel od liatinových varičov vždy viete, ktorá platnička je práve v prevádzke. Zároveň ide ale stále o otvorený plameň a manipulácia s ním môže byť nebezpečná, pri horení navyše vznikajú splodiny a hrozí aj únik plynu, je preto vhodné dbať na dobré vetranie.

Ovládanie rúry už navyše nie je až také presné, rozsah teplôt je menší a na rozdiel od elektrickej rúry nezvládne napríklad rozmrazovanie či sušenie.

Výhody Nevýhody
Nižšia obstarávacia cena Nutnosť profesionálneho zapojenia
Presná regulácia teploty horákov Horšia regulácia teploty rúry
Rúra sa rýchlejšie zohrieva Riziko úniku plynu
Malé tepelné straty Manipulácia s otvoreným ohňom

Umiestnenie

Súčasťou každého sporáka je varná doska a rúra. Je len na vás, aby ste sa rozhodli, či tieto dva diely chcete mať pohromade v rámci jedného spotrebiča, alebo či uprednostníte vstavaný variant, pri ktorom môžete mať platničku a rúru aj na rozdielnych miestach v kuchyni. Každý variant so sebou nesie výhody aj nevýhody.

Vstavaný spotrebič

Vstavaný variant vyzerá lepšie. Spotrebič zabudovaný do linky nenarúša celistvosť kuchyne. Umiestnenie platničiek a rúry si môžete prispôsobiť svojim potrebám. Ani rúra teda nemusí byť pri zemi, môžete si ju umiestniť do pohodlnejšej výšky. Flexibilita je v tomto prípade vyvážená vyššou cenou.

Samostatný spotrebič

Samostatne stojaci sporák síce tak flexibilný nie je, o to jednoduchšia ale bude jeho inštalácia. V podstate ho stačí pripojiť k zdroju elektriny a plynu a môžete začať variť (pri plynových sporákoch je v tomto smere nevýhoda vo forme profesionálnej inštalácie). Navyše, ak sa plánujete v budúcnosti sťahovať alebo kuchyňu prestavovať, nebude problém takýto spotrebič premiestniť.

Na druhej strane, takýto spotrebič nepasuje do kuchyne na mieru a môže tak pôsobiť po vzhľadovej stránke mierne rušivo. Nikdy ho nenapasujete presne k linke a vždy vzniknú aspoň nejaké medzery, v ktorých sa môže usadzovať nečistota. Cena tohto variantu býva nižšia.

Energetický štítok

Každý sporák má svoj energetický štítok, z ktorého vyčítate dôležité informácie týkajúce sa energetickej náročnosti jeho rúry. Písmenom je označená energetická trieda. Na rozdiel napríklad od práčok nie je pri sporákoch tak bežné, aby dosahovali tie najúspornejšie hodnoty.

Okrem variantu A (prípadne A+, A++ alebo A+++) sa teda stretneme aj s ďalšími písmenkovými označeniami. Novo vyrábané sporáky však musia spadať najhoršie do triedy B, s horším označením sa teda stretnete maximálne pri starších modeloch. Okrem toho sú na energetickom štítku vždy uvedené dva typy spotreby – horný údaj uvádza spotrebu pri bežnom tepelnom pečení, spodná popisuje spotrebu pri použití programu s horúcim vzduchom.

V neposlednom rade je na štítku uvedený aj objem rúry (Zdroj: EÚ MarketWatch).

Znázornenie energetického štítku plynových sporákov

 

Vybavenie

V tejto kapitole vám predstavíme doplnkové funkcie, ktoré plynové sporáky môžu a nemusia ponúkať. Je už iba na vás, aby ste usúdili, ktoré z nich sú pre vás podstatné a bez ktorých sa zaobídete.

Bezpečnosť

Okrem základných parametrov, ktoré boli doteraz spomenuté, sa jednotlivé sporáky odlišujú doplnkovým vybavením, ktoré ponúkajú. Obzvlášť pri plynových sporákoch je dôležité myslieť na bezpečnosť.

 • Poistka horákov – Bezpečnostná poistka horákov je už dnes prakticky nevyhnutnosťou, ak sa chcete vyhnúť nechcenému úniku plynu.
 • Viacvrstvové sklo – Pri rúre plní úlohu bezpečnostného prvku dvoj až trojvrstvové sklo dvierok. To zabezpečí, že práca bude nielen bezpečnejšia (o dvierka sa nepopálite) ale aj ekonomickejšia – sklo totiž zabráni úniku tepla.
 • Elektronické zapaľovanie – Nie úplne príjemnou činnosťou, ktorú si mnohí z vás s plynovým sporákom spoja, je pracné zapaľovanie pomocou zápaliek alebo iného podpaľovača. Novšie modely našťastie na tento problém našli riešenie a dnes už existujú platničky, pri ktorých sa plameň zapáli automaticky. Slúži na to elektronický gombík, ktorý máva aj bezpečnostnú poistku – pred otočením je ho nutné stlačiť.

Príslušenstvo

Plynové sporáky nepatria k spotrebičom, s ktorými získate celé balenia rôznych doplnkov, nájde sa ale predsa len niekoľko prvkov, ktoré môžu rozšíriť možnosti využitia sporáka.

 • Grilovací horák – Tento horák nájdete v hornej časti rúry a môžete ho využiť na priame grilovanie – šikovne si tak môžete pripomenúť atmosféru letného barbecue priamo u vás v kuchyni.
 • Otočný ražeň – Niektoré rúry majú vo výbave aj otočný ražeň – ten poslúži primárne na grilovanie mäsa.
 • Plechy – K rúre spravidla dostanete aj vhodné plechy, no pokiaľ pečiete vo väčšom objeme, oplatí sa nejaký ten plech dokúpiť. Dajte si však pozor, aby mal zodpovedajúce rozmery.

Doplnkové funkcie

Nakoniec zostáva uviesť niekoľko funkcií, ktoré síce nemajú vplyv na účinnosť pečenia či varenia, zvyšujú ale komfort používania sporáka.

 • Osvetlenie rúry – Vďaka vnútornému osvetleniu môžete skontrolovať obsah rúry bez toho, aby ste otvárali dvierka a zbytočne tak plytvali teplom.
 • Poklop – Na horáky existujú poklopy, ktorými ich môžete v prípade, že platničky momentálne nepoužívate, prikryť a vznikne vám tak ďalší odkladací priestor.
 • Displej a časovač – Pri elektrických sporákoch je displej a časovač prakticky samozrejmosťou, pre plynové to však neplatí. Napriek tomu je vždy výhodou, keď môžete vidieť svoje nastavenia a čas na displeji, alebo keď si môžete nastaviť časovač, ktorý vás upozorní na to, že je na čase jedlo z rúry vybrať.

Rozmery

Všeobecne platí, že sporáky bývajú po rozmerovej stránke veľmi podobné. Obvyklá šírka je 50 – 60 cm. To však platí v prípade, že máte štandardné 4 platničky na varnej doske. Niektoré sporáky ponúkajú dokonca 5 platničiek a šírka sa vám razom vyhupne pokojne až na 90 cm.

O šírke hovoríme z toho dôvodu, že je to ten priestor, ktorý si musíte na linke strážiť, aby vám tam sporák zapadol. Zároveň je jej hodnotu dôležité poznať pri nákupe plechov, aby ste mali istotu, že vám budú sedieť.

Čistenie

Čistením varnej dosky sa nemusíme nijako zvlášť zaoberať – prebieha úplne rovnako ako pri každom elektrickom variči. O niečo zaujímavejšie už je ale čistenie rúry, ktoré môže byť do istej miery automatické. Existuje hneď niekoľko šikovných systémov:

 • Pyrolýza – Najefektívnejším spôsobom čistenia je pyrolýza, rúry s touto funkciou sa vlastne čistia samé. Zapnete rúru naprázdno a všetky usadené nečistoty sa spália na popol, ktorý potom stačí z rúry vymiesť.
 • Katalýza – Druhým typom sú rúry katalytické. Tie majú špeciálne upravené vnútorné steny, ktoré pohlcujú nečistoty aj počas klasického pečenia a vnútorné steny rúry stačí len raz za čas utrieť handričkou.
 • Čistenie parou – Špecialitou je potom čistiaci program AquaClean, ktorý pár modelov ponúka. Finta spočíva v tom, že umiestnite do rúry pekáč naplnený vodou, ktorá sa v zapnutej rúre začne odparovať a uvoľní nečistoty na stenách rúry. Podobné výsledky ale môžete dosiahnuť aj pri odparovaní vody v rúre, ktorá túto funkciu nemá.

Cena

Je jasné, že cena bude hrať pri vašom rozhodovaní dôležitú úlohu. Plynové sporáky vás v tomto ohľade určite potešia, v porovnaní s elektrickými či kombinovanými modelmi bývajú často lacnejšie. Rozdelili sme ich do troch skupín a každú z nich sme pár vetami popísali, aby ste si mohli urobiť predstavu o tom, čo môžete v konkrétnej cenovej kategórii očakávať.

Cena do 200 €

V prvej cenovej kategórii si zaobstaráte tie najzákladnejšie, slušné modely. Sú vybavené jednoducho, žiadnych pokročilých funkcií sa tu nedočkáte, avšak na bežné použitie vystačia. Je však dobré naštudovať si recenzie jednotlivých modelov, aby ste sa vyhli častej poruchovosti, ktorá vo všeobecnosti hrozí pri lacných spotrebičoch.

Cena od 200 do 400 €

Za čiastku do 400 € si už do svojej domácnosti zaobstaráte kvalitný spotrebič, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť. V tejto skupine sa nachádzajú pokročilejšie modely s automatickým zapaľovaním, bezpečnostnými poistkami a ďalšími vychytávkami.

Cena nad 400 €

Ak za plynový sporák zaplatíte viac ako 400 €, dostanete buď naozaj vyšperkovaný sporák do bežných domácností alebo profesionálny spotrebič, často so zväčšeným objemom, alebo v kombinácii s pridanou indukčnou doskou. Na výber v tejto cenovej kategórii pochopiteľne nebude už z toľkých produktov.

Zásady bezpečného používania plynového sporáka

Plynové spotrebiče vyvolávajú značný rešpekt, pri správnom používaní sa ich ale nemusíte báť. Nižšie nájdete niekoľko pravidiel pre bezpečné zaobchádzanie s plynovým sporákom:

 • Nesnažte sa plynový sporák zapojiť svojpomocne a radšej využite služby odborníka.
 • Pokiaľ musíte horáky zapaľovať ručne, použite dlhú zápalku, špeciálny dlhý zapaľovač alebo špajľu.
 • Pri zapaľovaní dávajte pozor na dlhšie vlasy, príliš sa nad horák nenakláňajte.
 • Pri vznietení oleja v panvici ho nehaste vodou, horiace kvapôčky by sa rozleteli po kuchyni. Panvicu prikryte pokrievkou alebo zasypte napr. múkou.
 • Miestnosť so sporákom by mala byť dobre vetraná. Vyvarujte sa ale prievanu, ktorý by mohol uhasiť horáky.

Tipy na pečenie v plynovej rúre

Oproti používaniu elektrickej rúry môže byť pečenie v jej plynovej alternatíve trochu zložitejšie. Základom je skúšať a nevzdávať sa, podľa niektorých gazdiniek plynová rúra pečie rýchlejšie/pri vyššej teplote ako elektrická. Pre začiatok sme preto pre vás zozbierali niekoľko rád, ako pečenie v plynovej rúre zefektívniť:

 • Určite správnu teplotu – Plynové rúry častokrát nemajú na ovládacích gombíkoch uvedenú teplotu, nie je teda také ľahké zistiť, ako rúru správne nastaviť. Pomôckou môže byť napríklad táto kalkulačka, ktorá prevedie stupne na koliesku na teplotné stupne, poprípade môžete teplotu premerať kuchynským teplomerom.
 • Pomôžte rovnomernému rozloženiu tepla – Rúru je vhodné pred použitím dostatočne rozohriať, s rovnomerným ohrevom môže pomôcť aj kameň na pečenie na dne rúry. Mamičky a babičky dokonca na tieto účely používali keramickú strešnú škridlu.
 • Pokrmy strážte – Pečenie v plynovej rúre môže byť trochu dobrodružné a jedlo nie je vhodné nechávať príliš dlho bez dozoru, inak hrozí, že sa rýchlo spáli. Rúra taktiež často pečie v niektorej časti viac, preto je vhodné plechy priebežne otáčať, aby boli pokrmy upečené rovnomerne. Vysušeniu jedla zase zabránite, keď na dno rúry umiestnite pekáčik s vodou.

Často kladené otázky

Ako si vybrať plynový sporák?

Pri výbere plynového sporáka sa stačí zamerať len na niekoľko parametrov. Najskôr sa rozhodnite, kam sporák umiestnite, respektíve či dávate prednosť voľne stojacemu alebo vstavanému variantu. Následne sa pozrite na parametre uvedené na energetickom štítku – na porovnanie vybraných modelov vám poslúži napríklad spotreba. Rozhodnúť sa môžete aj podľa ponúkanej výbavy, pri plynových modeloch sú dôležité najmä bezpečnostné funkcie. Najlepšie plynové sporáky nájdete v našom porovnaní.

Sú plynové sporáky bezpečné?

Pri bezpečnom používaní plynového sporáka je potrebné dodržať niekoľko zásad. V prvom rade je nutné zaistiť profesionálnu inštaláciu, ideálne je tiež zaobstarať si sporák s bezpečnostnými poistkami. Odporúčame zainvestovať aj do detektora plynu.

Potrebuje plynový sporák elektrinu?

Hoci je zdrojom tepla plyn, väčšina dnešných plynových sporákov potrebuje na fungovanie aj elektrinu. Bez nej budú prvky ako elektronické zapaľovanie, osvetlenie rúry alebo vetrák teplovzdušného pečenia nepoužiteľné.

Aké sú výhody plynového sporáka?

Plynové sporáky väčšinou príliš nezaťažia vašu peňaženku, umožňujú okamžitú reguláciu teploty a majú malé tepelné straty. Pri plynovom sporáku je však potrebná profesionálna inštalácia, regulácia teploty rúry býva nepresná a používanie plynu so sebou nesie určité riziká. Podrobnejšie sme výhody a nevýhody plynových sporákov popísali v tejto kapitole.

Eliška Srncová v našej redakcii porovnáva a hodnotí produkty už niekoľko rokov a veľké domáce spotrebiče sú jej hlavnou doménou. Pri tvorbe porovnania sa nebojí siahnuť po odborných materiáloch, českých aj cudzojazyčných. Nemusíte sa ale báť technického žargónu, články píše zrozumiteľným jazykom, aby boli pochopiteľné pre kohokoľvek. Výberom plynového sporáka vás tak prevedie krok po kroku, dozviete sa nielen to, ako porozumieť energetickému štítku, ale aj ako variť na plyne bezpečne. Pokiaľ vybavujete kuchyňu, inšpirovať sa môžete aj jej výberom indukčných sporákov alebo rôznych typov varných dosiek.
Redaktorka

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.6 z 5 hlasov

Ďalšie obľúbené testy a recenzie