Menu

Recenzia a porovnanie AEG HKB 75540NB

92,0 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Päťplatničkové plynové varné dosky

Klady

  • Ukazovateľ zvyškového tepla
  • Displej aj časovač
  • Možnosť prepojenia s digestorom

Zápory

  • Vysoká cena
  • Náročnejšie čistenie
  • Nevhodná pre varenie cez noc (po dlhšom čase pípa)
410 € Orientačná cena

Základné parametre

Varná doska AEG HKB 75540NB je vybavená piatimi plynovými horákmi, je teda ideálna do početnejších rodín alebo pre nadšených kuchárov. Celkovým výkonom sa radí k priemeru päťplatničkových modelov. Najvyšším výkonom sa prirodzene pýši WOK horák so svojimi 4 000 W. Ďalej na doske nájdete tri stredné horáky s výkonom 2 000 W a jeden 1 000 W, úsporný.

Materiálom je čierna sklokeramika, ktorú väčšina používateľov hodnotí ako elegantná na pohľad, ale v porovnaní so smaltom horšie čistiteľnou. Na čiernom povrchu býva čoskoro vidieť prach, na druhej strane sa však vyhnete žltkastým miestam typickým pre sklokeramiku svetlú. Mriežky sú z liatiny, čo je v porovnaní so smaltom stabilnejší a na trhu početnejšie zastúpený variant.

Rozmermi a hmotnosťou sa doska nevymyká štandardom, konkrétne údaje nájdete v spodných riadkoch tabuľky.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov
Parameter Tento produkt
Počet horákov

5

Horák 1 (W)

1 000

Horák 2 (W)

2 000

Horák 3 (W)

2 000

Horák 4 (W)

2 000

Horák 5 (W)

4 000

Materiál varnej dosky

Sklokeramika

Materiál mriežky

Liatina

Farba varnej dosky

Čierna

Šírka (cm)

74

Hĺbka (cm)

51

Výška (cm)

4,3

Hmotnosť (kg)

17,2

Vybavenie a funkcie

Pokiaľ sme celkový výkon dosky zhodnotili ako priemerný, úplne inú situáciu vidíme v oblasti funkcií. Medzi plynovými sporákmi a doskami sú totiž funkcie pomerne obmedzené – pri väčšine modelov na trhu sa musíte uspokojiť so zapaľovaním v gombíku a s poistkou proti úniku plynu. Varná doska AEG ide trochu inou cestou a je možné povedať, že elektrickým a indukčným kolegyniam úspešne šliape na päty.

Základom je integrované zapaľovanie, vďaka ktorému zapálite oheň jednou rukou, a plynová poistka pre pocit bezpečia. Wok horák je v tejto cenovej kategórii samozrejmosťou, napriek tomu stojí za zmienku jeho nadpriemerný 4kW výkon.

Najväčšie benefity však nájdeme medzi doplnkovými funkciami. Na rozdiel od väčšiny plynových dosiek tu nájdeme časovač a malý displej, ktorý ukazuje čas zostávajúci do konca prípravy. Pomôcku predstavuje aj ukazovateľ zvyškového tepla, ktorý farebným podsvietením varuje pred nedostatočne vychladnutou mriežkou či horákom. Medzi niekoľkými špecialitami môžeme menovať napríklad Hob2Hood prepojenie s digestorom (ak prepojenie podporuje aj váš digestor) alebo zvukový signál, ak doska zaznamená príliš dlhé varenie. Táto funkcia je ideálna pre tých, ktorí občas zabudnú zhasnúť plameň, výhrady proti nej naopak môžu mať kuchári, ktorí radi pripravujú napríklad pomaly varené vývary cez noc.

Parameter Tento produkt
Integrované zapaľovanie

Áno

Plynová poistka

Áno

Poklop

Nie

Rýchlohorák, WOK horák

Áno

Detská poistka

Nie

Časovač

Áno

Displej

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Ovládanie

Gombíkové

Elektrické napätie

220 - 240 V

Klady a zápory

Táto doska môže ako benefit ponúknuť aj funkcie, ktorými iné plynové modely nedisponujú. Medzi nimi nájdete displej, ukazovateľ zvyškového tepla alebo časovač. Ďalšiu výhodu využijete, ak vlastníte digestor podporujúci funkciu Hob2Hood prepojenia. V tom prípade odsávač pár bude fungovať podľa intenzity vášho varenia, aby v kuchyni zaistil čerstvý a príjemný vzduch.

Ako zápor môžeme menovať vysokú cenu, tá je však s ohľadom na výbavu dosky pochopiteľná. Je tiež nutné počítať s tým, že sklokeramika je v porovnaní so smaltom horšie udržateľná v perfektne čistom stave. Niektorí môžu za zápor považovať aj funkciu akustického signálu, ten totiž dokáže poriadne znepríjemniť pomalé varenie, kedy je doska v prevádzke niekoľko hodín.

Záver

Varná doska AEG HKB 75540NB urobí radosť aj náročným užívateľom, ktorým u väčšiny plynových modelov chýbajú pokročilé funkcie. Tu s nimi výrobca skutočne nešetril, takže sa môžete tešiť napríklad na časovač, displej, ukazovateľ zvyškového tepla alebo akustický signál upozorňujúci na nezvyčajne dlhé horenie plameňa. K posledne menovanej funkcii však môžu mať výhrady kuchári vyžívajúci sa v pomalom varení. Čo sa výkonu týka, doska sa medzi päťplatničkovými modelmi radí k priemeru. Zákazníci sú s ňou napospol spokojní, len treba počítať s náročnejšou údržbou v porovnaní so smaltovaným variantom.

Pokiaľ vám dlhšie čistenie nerobí problém a zakladáte si na elegantnom vzhľade, možno sa vám bude páčiť nerezová päťplatničková doska Bosch PCQ7A5M90.

410 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: AEG HKB 75540NB | Hodnotenie: 92,0 %
Eliška Srncová
Eliška má s porovnávaním a hodnotením rôznych produktov dlhoročné skúsenosti. Keď k tomu pripojí aj svoju lásku k vareniu, nie je veľkým prekvapením, že medzi svoje témy zaradila aj plynové varné dosky. Vďaka dôkladnému prieskumu vám dokáže postup výberu vysvetliť naozaj detailne, od počtu platničiek a materiálu až po špeciálne funkcie. Rovnako dôkladne sa potom venuje aj výberu indukčných varných dosiek a rôznych typov sporákov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia AEG HKB 75540NB

AEG HKB 75540NB

410 € Orientačná cena