Hranie hier je dnes pomerne bežným spôsobom trávenia voľného času, a to aj s priateľmi. Akú hru si ale vybrať a na čom ju hrať? V riadkoch nižšie sa spoločne pozrieme nielen na žánre hier, ale aj na herné platformy, najobľúbenejšie a zaujímavé tituly a s nimi spojené poplatky.
Keďže hry pokrývajú všetky mysliteľné témy a nevyhýbajú sa ani zobrazovaniu násilného obsahu či sexuálnej tematiky, celkom iste je dobré spomenúť aj odporúčaný vek hráča. Ďalej sa zameriame na možnosti hrania viacerých hráčov. Skúsenejší čitatelia si určite pamätajú, čo znamenala klasická „LAN párty“. So šírením internetu sa hra vo viacerých hráčoch kompletne presunula do online sveta.
Posledné dva body venujeme otázke finančných nákladov za zábavu. V prvom rade si predstavíme, akým spôsobom tvorcovia od hráčov vyberajú poplatok za obstaranie či hranie hier. Na záver samozrejme nesmie chýbať ani rozdelenie do jednotlivých cenových pásiem a opis toho, čo od daných produktov očakávať.
Žánre
Základom správneho výberu počítačovej hry je voľba žánru. V súčasnej dobe ich je dokopy niekoľko desiatok, všetky však spadajú aspoň čiastočne do dvanástich základných kategórií.
Žáner | Žáner |
akčné hry | logické hry |
adventúry | športové hry |
bojové hry | stratégie |
strieľačky | hry na hrdinov (RPG) |
letecké hry | simulátory |
plošinovky | masívne multiplayerové hry |
Každý žáner si rozoberieme a spomenieme základné charakteristiky, ktoré ho odlišujú od ostatných. Hneď zo začiatku je ale nutné dodať, že väčšina hier sa radí do viacerých žánrov zároveň. Pre dobrý prehľad vo svete počítačových hier vám poslúžia rôzne tuzemské i zahraničné weby s rebríčkami, recenziami, hodnotením a databázami, ktoré vám ponúknu ucelené informácie o rôznych tituloch. Tieto dáta potom môžete zužitkovať pri výbere vhodnej hry práve pre vás (Zdroj: Metacritic).
Akčné hry
Hranie z pohľadu prvej osoby, zbraň v ruke a hordy nabiehajúcich nepriateľov. Presne toto si asi každý predstaví pod pojmom akčné hry. Takto by sme ich však nedefinovali. Akčné hry sa totiž nezakladajú výhradne na strieľaní do davov démonov, ani na stínaní hláv orkom. Tomuto žánru by mala primárne vládnuť akcia ako taká.
Podľa tejto definície je možné do žánru akčných hier zaradiť celý rad titulov, aj keď sa jedná napríklad o úspešné RPG ako je Zaklínač. Spadá do neho ale aj prerezávanie sa hordami démonov podrobujúcich si svet v Doome alebo skúmanie priestoru a postupu v úplne nenásilnej hre Portal. Medzi akčné hry spadajú aj závodné tituly či klasické plošinovky typu Super Mario. Podstatou je totiž akcia a pohyb.
Obľúbené tituly: Halo, Half-Life, BioShock, Battlefield, ale napríklad aj Portal.
Adventúry
Anglické slovíčko adventure znamená dobrodružstvo alebo výprava a práve to môžete od rovnomenného žánru očakávať. Váš hrdina je postavený pred detektívny prípad alebo tajomstvo a vašou úlohou je pomôcť mu dosiahnuť uspokojivé riešenie.
Klasické adventúry pozostávajú z niekoľkých obrazoviek naplnených grafickým alebo textovým obsahom. Vašou úlohou je lokáciu vždy dôkladne preskúmať a získať predmety, ktoré je možné využiť niekde inde, prípadne zodpovedajúcim spôsobom skombinovať. Na riešenie hádaniek sa oplatí využiť logické myslenie. Za zmienku stojí napríklad aj česká séria Polda.
Poznáte legendárnu Laru Croft? Potom vedzte, že jej príbehy spadajú do kategórie akčných adventúr. V nich sú logické hádanky okorenené akciou. Tú obvykle tvoria prestrelky alebo iné konflikty s nepriateľmi. Môžete však čeliť aj zdanlivo neporaziteľnému zlu, čo je typické hlavne pre survival horory. V tých nejde ani tak o víťazstvo ako o prežitie.
Obľúbené tituly: NOVA, Polda, Minecraft.
Bojové hry
Ako už napovedá samotný názov žánru, gro týchto hier spočíva v boji ako takom. Spravidla sa jedná o nejaký variant pästných súbojov v kombinácii so zbraňami. Kombináciami úderov a úskokov máte za úlohu prekonať svojho súpera. Vôbec najslávnejším zástupcom z radov bojových hier je titul Mortal Kombat. Základným predpokladom na to, aby ste si hru poriadne užili, je hranie s priateľmi.
Obľúbené tituly: Mortal Kombat, Tekken, Street Fighter.
Strieľačky
Medzi prvé masívnejšie hrané hry patrili strieľačky. Princíp spočíva v pohybe po hernom svete a v strieľaní do radov nepriateľov. Rozlíšiť môžeme strieľačky z pohľadu prvej alebo tretej osoby. V prvom prípade vidíte iba zbraň a dianie pred sebou, v tom druhom celú hernú postavu.
Medzi strieľačky sa radia aj tímové hry s rozličnými úlohami vedúcimi k výhre. Môže ísť o oslobodenie rukojemníkov, položenie bomby, boje o vlajku či prostý deathmatch (cieľom je získať viac bodov za zabitie ako protihráči).
Strieľačky z pohľadu prvej osoby
Keď v roku 1993 vyšiel pôvodný Doom, spôsobil medzi hráčmi poriadny rozruch. Išlo o prvú úspešnú strieľačku z pohľadu prvej osoby v 3D. Dodnes je tento titul považovaný za akýsi etalón, pôvodca väčšiny dnešných strieľačiek.
Väčšina strieľačiek tohto žánru má veľmi rýchly dej, prudké akcie a v každom momente ide o holé prežitie. Pokiaľ vás láka strhujúci zážitok, či už so sci-fi alebo historickou tematikou a radi si vo virtuálnom svete zastrieľate, je tento typ hier dobrým kandidátom na vyskúšanie.
Obľúbené tituly: Doom Eternals, Far Cry, Metro Exodus, Deus Ex, SK: GO, Battlefield, Call of Duty, Fallout, Quake a mnoho ďalších.
Strieľačky z pohľadu tretej osoby
Typicky sú tieto hry trochu menej akčné a viac nabité rozsiahlym príbehom s možnosťou rozvoja postavy. Strieľačky z pohľadu tretej osoby sú často aj príslušníkmi žánru RPG. Lepšie sa vžijete do svojej role, primárnym cieľom nie je zabíjanie nepriateľov, ale plnenie úloh.
Obľúbené tituly: Red Dead Redemption Hitman STAR WARS Jedi Knight Jedi Academy.
Letecké hry
Láka vás možnosť posadiť sa do kabíny a brázdiť oblohu medzi dvoma krídlami? Či už túžite po zjednodušenej hre s cieľom zostreliť čo najviac nepriateľských lietadiel, chcete zhadzovať bomby na cudzej základni, alebo ste nadšenci, ktorí uprednostnia krásy leteckých simulátorov, tento žáner má čo ponúknuť.
Okrem klasických hier s misiami sú k dispozícii tituly s bojovými arénami, ktoré sú úplne zadarmo. Letecké hry sa tiež nelimitujú iba na aeroplány, bez väčších ťažkostí narazíte aj na tematiku vesmírneho putovania. Celý zážitok sa posunie o kus ďalej, ak si k hre zaobstaráte aj vhodný herný ovládač (napríklad joystick).
Obľúbené tituly: Microsoft Flight Simulator, IL-2 Sturmovik, War Thunder, Everspace, EVE Online.
Plošinovky
Kto by nepoznal postavu talianskeho inštalatéra s červenou čiapkou a hustým fúzikom. Ten si poskakuje 2D priestorom, skáče na huby či iné nebezpečné chodiace tvory. Áno, hovoríme o žánri plošinoviek. Základným princípom je skákanie po plošinách (z toho tiež slangovo „skákačky“), beh smerom k cieľu, zbieranie bodov po trase a vyhýbanie sa nepriateľom.
Plošinovky sú väčšinou vhodné aj pre malé deti, neobsahujú násilie, aj napriek tomu však prinášajú pomerne akčný zážitok. Už dlhší čas je dostupný aj celý rad titulov v 3D priestore.
Obľúbené tituly: Super Mario, Rayman, Santa Claus in Trouble.
Logické hry
Svoju popularitu majú aj hry, kde je hlavným cieľom vyriešenie nejakej hádanky, hlavolamu alebo inej prekážky. Prevažne sa jedná o hry s veľmi jednoduchým prostredím, často si tvorcovia vystačia s 2D priestorom. Za jeden z hlavných titulov 2D logických hier môžeme považovať legendárny Tetris, kde má hráč za úlohu skladať do seba geometrické tvary zložené vždy zo štyroch malých kociek.
Samozrejme ale nechýbajú ani prepracovanejšie hry s vlastným svetom. Známym titulom je Portal, čo je logická hra z pohľadu prvej osoby, kde sa hráč musí presunúť na koniec úrovne pomocou prepojených portálov a pritom sa vyhýbať rôznym nástrahám.
Zaujímavosť: Tetris je niekedy mylne považovaný za prvú videohru v histórii. Tou bol v skutočnosti titul Pong vytvorený v roku 1958.
Športové hry
Túto kategóriu asi nemusíme dlho predstavovať. Jednoducho si vyberiete preferovaný šport a ste v koži svojich obľúbených športovcov. Najväčšiu slávu si získali tituly zaoberajúce sa futbalom, hokejom, basketbalom, prípadne americkým futbalom. Niekedy sa objavujú aj pokusy z atletického či cyklistického prostredia. Ich kvalita však nebýva výrazná.
Už vyššie sme spomenuli závodné simulátory tvoriace akúsi hybridnú kategóriu medzi dvoma samostatnými žánrami. Medzi športové hry radíme ale aj hry závodné, pokiaľ je ich primárnym princípom pretekanie.
Závodné hry
Ako napovedá názov žánru, jedná sa o tituly zamerané na meranie síl na okruhu, ale aj v mestských uliciach či lese. Za záruku úspechu možno považovať prejazd cieľovou páskou v čase kratšom než v akom ho zvládnu protihráči – či už tí skutoční alebo naprogramovaní.
Veľkej obľube sa v minulosti tešili aj hry FlatOut a Mashed zamerané na demolačné derby, nárazy a všeobecnú demoláciu okolitého priestoru za volantom auta.
Obľúbené tituly: Gran Turismo, Forza, Need for Speed, FlatOut alebo napríklad Dirt.
Tímové a individuálne športy
Ak ste veľkými milovníkmi športu, nevešajte hlavu. Virtuálny svet ponúka celú paletu hier, ktoré vás môžu zaujať. Zahrať si môžete napríklad futbal, hokej či basketbal, ale aj množstvo iných športov.
Spravidla sa jedná o hranie za celý tím, kedy príslušným tlačidlom ovládača prepínate medzi hráčmi a vediete svoj tím k víťazstvu. Športové tímovky sú zaujímavým riešením pre hranie s priateľmi.
Obľúbené tituly: FIFA, Pro Evolution Soccer (PES), NHL, NBA, Tennis World Tour.
Stratégia
Jedným z najvýznamnejších žánrov sú stratégie. Ako už ich názov napovedá, obvykle sa dostávate do role generála, veliteľa jednotky či guvernéra. Cieľom môže byť porážka nepriateľského národa, rozvoj vlastnej spoločnosti alebo tiež len prosté prežívanie príbehu. Stratégie delíme na takzvané RTS (stratégia v reálnom čase) a na ťahovky.
Stratégia v reálnom čase
Začala horieť sýpka! Hurikán potopil loď, v meste začína rabovanie a do toho všetkého vás otravujú domorodci na západe. Španieli z východu sa chopia situácie a prestanú s vami obchodovať, vyhlásia vám vojnu. To je typický príklad toho, ako prebiehajú stratégie v reálnom čase. Oproti ťahovkám sa jedná o akčné tituly, ktoré vás držia neustále v strehu s patričnou dávkou adrenalínu.
Hráč musí byť stále v strehu, na nikoho sa totiž nečaká. Možnosť na premýšľanie akcií je limitovaná aktivitou protihráčov. Stratégia v reálnom čase nemusí mať nutne vojnovú tematiku, do tohto žánru spadajú aj budovateľské tituly určené ako pre dospelých, tak aj pre deti.
Obľúbené tituly: Warcraft III, Command & Conquer, Age of Empires, Stronghold, Starcraft, Anno, Rise of Nations, Zoo Tycoon, Railway Tycoon, Cities: Skylines.
Ťahové stratégie
Ťahové stratégie vsádzajú skôr na premyslenosť akcií, ktoré však majú ďalekosiahle následky. Počas svojho ťahu sa pohybujete po mape, vyriešite ekonomickú situáciu v meste, alebo udáte jednotkám smer pohybu a ťah ukončíte. Potom čakáte na ťah protivníka. Na prvý pohľad je jasné, že oproti RTS vás bude zle premyslený ťah oveľa viac mrzieť, pretože sa horšie napráva.
Obľúbené tituly: Heroes, Sid Meier’s Civilization, XCOM, Hearthston, Total War.
Hra na hrdinov (RPG)
Ako malé deti sme sa hrali na vojačikov, snívali o tom, že budeme vedieť čarovať, alebo sa staneme ospevovanými bojovníkmi. Či už smerovali vaše predstavy do histórie, sci-fi, alebo sveta fantasy, žáner RGP vám pomôže ich prežiť. Typická je hra z pohľadu tretej osoby, rovnako ako otvorený svet. Hrou vás sprevádza hlavná dejová linka a väčšie množstvo hlavných, ale aj vedľajších úloh, za ktoré dostanete príslušnú odmenu.
Hlavná postava sa vyvíja rovnako ako príbeh. Hry na hrdinov sú špecifické svojim prepojením hráča s postavou. Napĺňa vás súcit, zloba, strach i smútok za vášho hrdinu – rovnako ako by to bolo v skutočnosti. Bežnou praxou dnešných akčných RPG je princíp prekvapenia. Najmenšie rozhodnutie totiž môže ovplyvniť hru v budúcnosti a dať jej úplne nový smer.
Obľúbené tituly: Zaklínač, Elder Scrols, Baldur gate, Diablo, Star Wars, Fallout, World of Warcraft, Dark Souls, Gothic.
Simulátory
Už ste niekedy premýšľali nad tým, aký je život futbalového trénera alebo vodiča autobusu? Predstavovali ste si seba samého v úlohe architekta obrovských miest a stavieb? Presne pre vás sú potom stvorené simulátory. Tie sa snažia čo najvernejšie predstaviť nejakú oblasť ľudskej činnosti alebo práce.
Do oblasti simulátorov spadajú aj takzvané budovateľské stratégie tvoriace hranicu medzi žánrom stratégií a simulátorov. V nich sa stanete novým starostom mesta či guvernérom celej kolónie a venujete sa ich výstavbe. Rozhodujete o tom, kde bude aká štvrť, aké vysoké budú dane a čím budú ľudia kúriť. Príkladom je napríklad séria SimCity.
V podobne hojnej miere sa objavujú aj simulátory vozidiel. Umožnia vám sadnúť si za volant akéhokoľvek mysliteľného dopravného prostriedku. Nechýbajú ani také zaujímavosti, ako je riadenie bagru či stíhačky. Spadajú sem tiež simulátory závodné či vojenské. Môžete sa posadiť do kokpitu Formule 1, rovnako ako bojovať Bitku o Britániu.
Obľúbené tituly: Euro Truck Simulator 2, The Sims, Microsoft Flight Simulator, Kerbal Space Program a ďalšie.
Masívne multiplayerové hry
World of Warcraft. Tento názov povie niečo málo asi každému, kto niekedy okolo počítačových hier aspoň prešiel. V zásade sa jedná výhradne o hry viacerých hráčov, ktorí sa pohybujú v jednom svete, ktorý svojimi činmi ovplyvňujú. Tematicky ide v tomto prípade o RPG hru, pretože hráči plnia rôzne úlohy a neustále vylepšujú svoje postavy.
Vysokej obľube sa teší napríklad League of Legends či Dota, ktoré radíme medzi bojové arény. Na uzavretej mape proti sebe stoja tímy po piatich hráčoch, každý z hráčov ovláda pred zápasom vybranú unikátnu postavu a plní svoju rolu v tíme. Cieľom je prebojovať sa k nepriateľskej základni. Vyššie uvedené hry majú stovky miliónov priaznivcov.
Pomerne nedávno sa zrodil nový fenomén v podobe žánru Battle Royale. Jedná sa o multiplayerovú hru, v ktorej hrá každý za seba (prípadne v malých tímoch) proti všetkým ostatným hráčom, ktorých môže byť na mape v niektorých hrách až 100. Každý z nich má iba jediný život a bojuje na neustále sa zmenšujúcej mape. Všetko ešte komplikujú náhodne sa objavujúce zbrane. Cieľom je zostať ako posledný živý.
Obľúbené tituly: World of Warcraft, League of Legends, Fortnite, PUBG, Valorant, CS: GO alebo napríklad Dota.
Herné platformy
V súčasnej dobe rozlišujeme tri kľúčové herné platformy, ktoré si vydobyli významnú pozíciu na trhu a jeden variant streamu. Každá z možností ponúka trochu iný zážitok. Hry je možné hrať na počítači, hernej konzole, mobilnom zariadení či prostredníctvom cloudu.
Typ | Výhody | Nevýhody | Orientačná cena |
Herný počítač | + univerzálny na prácu aj hranie
+ vyšší výkon a možnosť rozšírenia |
– vyššia obstarávacia cena
– hrateľnosť hier sa odvíja od výkonu počítača |
Základný výkon cez
600 € Stredný výkon cez 1000€ Vysoký výkon cez 2000 € |
Herná konzola | + všetky dostupné herné tituly fungujú na plné rozlíšenie
+ nižšie obstarávacie náklady |
– s novou generáciou konzol strácajú podporu nových hier
– slúži výhradne na hranie hier |
Cena od 300 € |
Mobilné zariadenie | + hranie na mobile/tablete na cestách
+ Nie je potrebné kupovať ďalšie zariadenie |
– veľmi obmedzená ponuka hier
– celkový herný zážitok nie je zďaleka optimálny |
Chytré telefóny nad
400 € (lacnejšie sú veľmi limitované) |
NVIDIA Shield GeForce Now | + najlacnejšie možné riešenie
+ maximálne detaily a ray tracing za minimum financií |
– bez stabilného a rýchleho káblového internetu nepríjemné oneskorenie
– podporuje skôr novšie tituly |
Cena Shieldu
od 200 € Predplatné 10 € / mesiac |
Herný PC
Najstaršou a najobľúbenejšou platformou pre hráčov je počítač. V posledných rokoch sa navyše do hry dostali herné notebooky ponúkajúce podobný výkon ako klasické desktopy. V hráčskom prostredí sa PC hráči mnohokrát vnímajú ako elita, ktorá oproti konzolám nevyužíva zjednodušujúce mechanizmy a má technologicky oveľa pokročilejšie vybavenie.
Najväčším pozitívom počítačov je masívny výkon umožňujúci vytlačiť z hry maximum, ale aj univerzálnosť využitia ako na hry, tak aj na prácu. Najnovšie tituly hráte s najvyššími detailmi. Navyše môžete reagovať na pokles výkonu dokúpením novších modelov zaostalých komponentov, najčastejšie ide o grafickú kartu. Milovníci vedia svoje aj o rokmi preverenom ovládaní v podobe klávesnice a myši.
Naproti tomu záporom je vysoká cena, ktorú vás obstaranie počítača stojí. Zariadenie so zodpovedajúcim výkonom vás vyjde minimálne na 1 000 €, v prípade notebooku môžu byť čiastky až dvojnásobné. Ak chcete z najnovších hier vytlačiť maximum, môže sa investícia pokojne vyšplhať až k 4 000 €.
TIP: Aby ste sa vo výbere herného počítača a notebooku lepšie orientovali, pripravili sme články venované herným notebookom a grafickým kartám.
Playstation a Xbox
Dvoch najväčších hráčov na poli herných konzol môžeme smelo zaradiť do jednej skupiny. Ich cieľová skupina je totiž úplne zhodná, rovnako ako ich výhody a nevýhody oproti klasickému počítaču.
Hlavnou devízou je bezpochyby nižšia obstarávacia cena. Základnú edíciu konzoly môžete mať aj za čiastku okolo 300 €. Navyše máte istotu, že stroj rozpohybuje všetky hry pre neho určené na plné detaily, hoci s postupujúcou dobou bude grafický výkon v porovnaní s počítačmi výrazne pokrivkávať. Predpokladom optimálneho zážitku je kvalitnejšia televízia, pri počítači si vystačíte s monitorom.
Pre konzoly vznikajú exkluzívne tituly, ktoré sa na počítačoch či na rivalských konzolách nevyskytujú. V prípade Playstation od Sony ide o oceňovanú sériu God of War, Xbox ponúka napríklad závodnú Forzu. Menší problém môže byť ovládanie prostredníctvom gamepadov, ktoré je všeobecne menej citlivé a nepresné. Na druhú stranu si hranie hier typu FIFA prostredníctvom ovládača užijete viac.
TIP: Pokiaľ sa zaujímate o kúpu hernej konzoly, navštívte náš článok Ako vybrať hernú konzolu.
Mobilné zariadenia
Dôležitým odvetvím herného priemyslu sú hry pre mobilné zariadenia. Ide o špecifickú samostatnú kategóriu, avšak je dobré ju spomenúť, pretože prenosné zariadenia sú veľmi často využívané práve na zábavu a hry. Či už ide o smartfóny, tablety alebo napríklad populárnu konzolu Nintendo Switch a ďalšie, všetky varianty ponúkajú nepreberné množstvo videohernej zábavy.
Každá platforma má svoje špecifiká, napríklad dotykové obrazovky vyžadujú úplne odlišný spôsob ovládania ako iné zariadenia. Nespornou výhodou prenosných „vychytávok“ je práve to, že ich môžete vytiahnuť kdekoľvek – vo vlaku či autobuse cestou do práce, alebo napríklad v čakárni u doktora.
Na druhú stranu je potrebné spomenúť, že herné tituly bývajú často osekané, čo sa týka herného zážitku. Ovládanie nie je práve intuitívne a rozhodne nie je presné. Pre plnohodnotnú zábavu si ľudia musia nájsť chvíľku pred monitorom počítača alebo pred televíziou s adekvátnou uhlopriečkou.
NVIDIA Shield
Medzi novšie riešenia patrí NVIDIA Shield. Ide v podstate o Android TV Box na steroidoch, teda s výkonnejšími komponentmi. Umožní využitie funkcie klasickej chytrej televízie bez akéhokoľvek oneskorenia, ale aj pripojenie k serverom služby GeForce Now.
Predplatné GeForce Now vám sprostredkuje pripojenie k serverom NVIDIA. Môžete tak hrať najnovšie herné tituly v maximálnom rozlíšení bez potreby výkonného počítača. Celá situácia je však podmienená rýchlym a stabilným internetovým pripojením. Hry navyše musíte mať zakúpené, napríklad v službe Steam. Potrebovať budete aj kvalitnejší televízor, rovnako ako pri herných konzolách.
Zaujímavosť: Základná služba GeForce Now má maximálne rozlíšenie FullHD a nepodporuje ray tracing, ale je úplne zadarmo.
Počet hráčov
Pred nákupom zodpovedajúcej hry zvážte aj to, koľko hráčov ju môže hrať. Zábavu s priateľmi vám neposkytnú všetky herné tituly. Štandardne rozlišujeme dva základné druhy:
- hry pre jedného hráča (singleplayer)
- hry pre viacerých hráčov (multiplayer)
Hry pre jedného hráča
V minulosti úplne dominantná kategória, ktorá dnes pomaly ustupuje do ústrania. V niektorých žánroch, ako sú veľké príbehové RPG alebo stratégie, si však udržuje výsadné postavenie. Založená je na hre jedného hráča proti počítačovo ovládaným protivníkom.
Veľkou výhodou je možnosť hrania aj bez prístupu k internetu. Koncentrácia na jediného hrdinu navyše dáva tvorcom možnosť viac zatiahnuť hráča do deja a vytvoriť oveľa hutnejšie príbeh. U mladších je tiež hranie hier pre jedného hráča akousi čiastočnou poistkou proti závislosti. Tá totiž vzniká oveľa skôr na hrách pre viacerých hráčov, ktoré sú atraktívnejšie prítomnosťou sociálneho rozmeru.
Hry pre viacerých hráčov
Multiplayerové hranie zažíva veľký úspech vďaka neustále stúpajúcej rýchlosti internetu. Obvykle sa uplatňuje pri strategických alebo akčných hrách, v ktorých môžu hráči súperiť medzi sebou. Špecifickou kategóriou sú potom obrovské masívne multiplayerové online MMORPG typu World of Warcraft alebo Lord of the Rings Online.
V oblasti hier pre viacerých hráčov obvykle ustupuje príbehové rozprávanie mierne do pozadia. Hlavný dôraz je kladený na stretávanie sa hráčmi ovládaných postáv medzi sebou. Všetko sa odohráva na vopred pripravených mapách podľa vopred pripraveného scenára (všetci proti všetkým, dobývanie vlajok, dve strany proti sebe ai).
Výnimku predstavujú takzvané kooperačné príbehové hry. V nich hrá príbeh významnú úlohu a je vytváraný priamo na zapojenie väčšieho množstva ľudí. V tomto prípade sa jedná o perfektnú zábavu pre súrodencov či kamarátov, ktorí spolu nechcú súťažiť, ale spolupracovať.
Lokalizácia
Základným jazykom hier je za všetkých okolností angličtina. Väčšie firmy často ponúkajú kompletnú lokalizáciu (dabing+texty) do ďalších významnejších jazykov ako je nemčina, francúzština, poľština či španielčina. Snaha tvorcov logicky korešponduje s veľkosťou trhu.
Aj keď sa môže zdať, že je veľkosť nášho trhu zanedbateľná, narazíte aj na hry preložené do slovenčiny (alebo češtiny). Zďaleka však nejde o štandardnú funkciu. Častejšie bývajú preložené aspoň texty, prípadne sa nájdu nadšenci, ktorí jazykový kód preložia sami bez nárokov na honorár.
Iba tituly najväčších firiem (Warcraft, Assassin’s Creed) bývajú preložené vrátane profesionálneho dabingu. Diskusiu nad jeho úrovňou je potom nutné prenechať povolanejším, nie každému ale vyhovuje.
Distribúcia
Pamätáte si na doby, kedy ste sa s iskrou v oku prechádzali po supermarketoch alebo obchodoch s hrami a prezerali si nádherné krabice? To ešte stále pretrváva, hlavne vo väčších mestách, internetová distribúcia však klasiku viac a viac odsúva do pozadia. Krabicové verzie tak zostávajú opäť vyhradené iba veľkým vydavateľom, ktorí k nim navyše prikladajú celý rad bonusových predmetov.
Významnejšiu pozíciu si budujú platformy pre online distribúciu. Tou najvýraznejšou je Steam vyvinutý firmou Valve. Okrem neho má svoju vlastnú platformu aj spoločnosť Electronics Arts (Origin) a Ubisoft (U-Play). Medzi relatívne nové a progresívne platformy pre digitálnu distribúciu sa radí napríklad Epic Games Store či Discord. Microsoft potom využíva rozhranie Games for Windows, Microsoft Store.
Vyššie spomenuté platformy neslúžia iba ako miesta na distribúciu, ale aj ako komunikačný kanál firiem a fanúšikov. Môžete tu navyše riešiť akýkoľvek problém týkajúci sa technického stavu hry či ťažkosti pri postupe príbehom.
Poplatky
Štandardným spôsobom platby za hru je klasický jednorazový výdaj. Po jeho zaplatení získate licenčný kľúč alebo disk a hru môžete nainštalovať a hrať. Dávajte si pozor na obmedzenie počtu zariadení, na ktoré môžete svoju kópiu nainštalovať. Tvorcovia stále viac využívajú obsah, ktorý si môžete stiahnuť buď bezplatne alebo za finančný obnos.
Pozor si dávajte na tvorcov, ktorí touto múdrou marketingovou stratégiou získavajú ďalšie peniaze. Častokrát totiž niektoré funkcie už hotového titulu zablokujú a odomykajú ich po zaplatení. Veľkej obľube sa teší koncept Free-to-play. Titul si môžete stiahnuť a hrať bez akéhokoľvek obmedzenia úplne zadarmo.
V minulosti bola v takýchto hrách herná mechanika prispôsobená tomu, aby ste pre svoju konkurencieschopnosť museli kupovať vylepšenia. Ako typický príklad uvedieme World of Tanks alebo War Thunder, kde vám transakcia zaistí hernú výhodu. Odlišný prístup volili napríklad vývojári League of Legends. Za poplatok môžete získať iba nové vzhľady postáv, ktoré však hru neovplyvnia.
Vek hráča
Prehovára vás desaťročná ratolesť v obchode, aby ste ju zakúpili najnovší diel Doomu? V tom prípade sa zastavte a spozornite. Hry by ste mali vyberať vždy s prihliadnutím na vek hráča a rozhodne nie je vhodné obdarovať školákov titulom bytostne založeným na násilí. Konkrétne Doom sa totiž vyznačuje primárne scénami plnými porcovania démonov motorovou pílou.
Pre uľahčenie orientácie je každá krabica s počítačovou hrou vybavená takzvaným PEGI ratingom. Jedná sa o európske hodnotenie vhodnosti hry pre konkrétnu vekovú kategóriu. Ak teda uvidíte číslo 3+, budete vedieť, že je hra vhodná pre najmenšie deti, zatiaľ čo krvavé tituly s hodnotou 18+ sú určené iba pre dospelých hráčov.
Závislosť na počítačových hrách
Podľa veku dieťaťa odborníci odporúčajú zhodnotiť aj dobu, aká sa hraním strávi. U menších detí plne postačuje 20 až 30 minút za deň. U ratolestí v školskom veku by doba nemala prekračovať hodinu. Starší dospievajúci by si potom čas, ktorý strávia pri svojej obľúbenej aktivite, mali v rámci možností voliť sami. Nemal by však byť extrémny – nie je dobré, keď hranie hier narúša plnenie školských a domácich povinností.
Pokiaľ neexistuje konkrétna kontrola množstva času stráveného hraním počítačových hier, môže sa stať, že hráč spadne do stavu závislosti. Tento fenomén už v posledných rokov odborníci zaraďujú na zoznam Medzinárodnej klasifikácie chorôb. V niektorých štátoch je herná závislosť považovaná za jeden z najrizikovejších faktorov ohrozenia verejného zdravia. Často ide o ázijské krajiny (Japonsko, Južná Kórea, Čína).
Medzi prejavy závislosti sa často uvádza neschopnosť kontrolovania času vzhľadom na intenzitu a dĺžku hrania hier, hranie napriek negatívnym vplyvom na život jedinca, nižšia pracovná výkonnosť, neprimerané reakcie na zákaz hrania, abstinenčné príznaky, nezáujem o svoj zovňajšok, skoré vstávanie a hlavne ponocovanie pri počítači, nervozita a nepokoj pri dlhšom čase bez hier, narušenie medziľudských vzťahov a ďalšie.
Zaujímavosť: Hranie počítačových hier môže mať pozitívny vplyv na rozvoj priestorového vnímania a orientácie, na komunikáciu v cudzom jazyku, chápanie fyzikálnych súvislostí alebo pochopenie digitálnych technológií.
Český herný priemysel
Na mape vývojárov počítačových hier sa určite nestráca ani Česká republika. U našich susedov vzniklo niekoľko veľmi populárnych herných titulov. Hernému priemyslu sa tam darí a dokonca výrazne poráža filmové odvetvie. Rozmach tohto odboru je viditeľný a pomerne výrazný – obrat herného priemyslu v ČR v roku 2017 dosiahol 2,26 miliardy korún a v roku 2018 sa počítalo s nárastom cez 3 miliardy.
Vývojom hier sa v Českej republike zaoberá viac ako stovka spoločností (2019). Napríklad v roku 2018 bolo v Českej republike vydaných 31 herných titulov. Ako problém sa potom javí nedostatočná podpora tohto odvetvia zo strany štátu, vrátane neadekvátnej pripravenosti školstva. Herné štúdiá sa sťažujú na nedostatok kvalifikovaných absolventov v odboroch animácie a grafiky či programovania.
Najznámejšie české herné tituly
Českí vývojári majú na svedomí niekoľko počítačových hier, ktoré zaznamenali celosvetový úspech. Veľmi úspešný bol prelom tisícročia a prvá dekáda 21. storočia, po dlhšej odmlke potom prišli v roku 2018 zásadné hry Beat Saber a Kingdom Come: Deliverance.
- Beat Saber (2018, Beat Games) – revolučná hra, pri ktorej naplno využijete možnosti okuliarov a headsetov pre virtuálnu realitu. Úlohou je v rytme hudby kosiť dvoma svetelnými mečmi do kociek lietajúcich proti hráčovi a zároveň sa vyhýbať prekážkam. Celosvetovo je titul hodnotený ako jedna z najlepších hier pre virtuálnu realitu.
- Kingdom Come: Deliverance (2018, Warhorse Studios) – realistické historické RPG s otvoreným svetom zasadeným do českých krajín v 15. storočí v oblasti Sázavy.
- Mafia: The City of Lost Heaven (2002, Illusion Softworks) – akčná strieľačka z pohľadu tretej osoby zavedie hráča v úlohe Thomasa Angela do prostredia mafiánskych vojen, pohlcujúci príbeh bol okorenený aj výborným českým dabingom. Hra sa dočkala aj pokračovania a dokonca remaku do modernej grafiky (Mafia: Definitive Edition).
- Bulánci (2001, 2022) – „Kto sa vlečie, neutečie.“ Tak znie najznámejšia hláška z českého videoherného priemyslu. Veď kto by nepoznal potýčky naštvaných vankúšov s pištoľou či brokovnicou. Vývojári navyše chystajú pre rok 2022 comeback s Bulánkami 2.0.
- Vietcong (2003, Pterodon a Illusion Softworks) – dej akčnej strieľačky z pohľadu prvej osoby sa odohráva počas vojny vo Vietname v roku 1967, kedy hlavný hrdina Hawkins plní rôzne zamerané misie.
- Hidden & Dangerous (1999, Illusion Softworks a Tarantula Studios) – obľúbená taktická strieľačka, v ktorej hráč plní s pomocou štvorčlenného tímu britských jednotiek SAS dôležité misie 2. svetovej vojny. Väčšinou je úlohou hráča zostať skrytý až do konca misie, pred každou misiou si musí zložiť tím.
- Operácia Flashpoint, ArmA: Armed Assault (2001 a 2006, Bohemia Interactive Studio) – Operácia Flashpoint je vlastne simulátorom vojnovej operácie vo vymyslenom strete v období studenej vojny. ArmA na tento titul nadväzuje, ide o taktickú akčnú hru s vylepšenou grafikou a herným enginom. Obe hry sú veľmi realistické a taktické akčné strieľačky, enginy sú využívané aj pri reálnom výcviku vojakov.
- Posol smrti (2003, Unknown Identity) – klasická adventúra s veľmi temnou atmosférou, nadväzujú na ňu ešte ďalšie dva diely. Hráč sa vžíva do role hrdinu riešiaceho záhady okolo panstva Black Mirror.
- Séria Polda (1998-2022, Zima Software) – vtipná sedemdielna séria adventúr v hlavnej úlohe s postavou poldy Pankráce, ktorého dabuje Luděk Sobota. Hráč zbiera predmety a kombinuje ich tak, aby vyriešil zapeklitý prípad.
- Creaks, Chuchel, Botanicula, Machinarium, séria Samorost (Amanita Design) – hry s typickými umeleckými animáciami, prepojenie nápaditých vizuálnych prvkov so zvukom aj hudbou. Humorné adventúry vhodné pre deti aj dospelých.
Cena
Najmenej komplikovanou oblasťou pri nákupe počítačovej hry je cena. V zásade na ňu majú vplyv dve premenné – vek hry a jej renomé. Preto tiež prichádzame s dvoma základnými kategóriami. Mimo tie existujú aj vyššie spomínané bezplatné hry.
Cena do 20 €
Za cenu nepresahujúcu 20 € obvykle zakúpite staršie tituly od známych firiem. Ak nechcete platiť plnú sumu za AAA titul (najnovšie a najkvalitnejšie hry), počkajte 1 až 2 roky a cena padne pod túto hranicu. Menší finančný obnos požadujú za svoje dielo aj takzvaní indie vývojári – nezávislí drobní producenti, ktorí necielia na miliardové zisky a vynikajú skôr nápaditým obsahom svojich titulov.
Cena nad 20 €
Nad 500 korún sa potom predávajú novinky od menej známych vývojárov. Za cenu okolo 60 € získate horúce novinky a blockbustery od najväčších firiem na trhu. V tomto prípade teda platíte za exkluzivitu, pretože cena po niekoľkých mesiacoch začne strmo klesať. Často sa tak oplatí pol roka alebo rok počkať.