Menu

Polaroid Now Gen 2 – Recenzie, testy a porovnania

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Najlepší Polaroid v pomere cena/výkon v kategorii Polaroidy a instaxy

Klady

  • Štýlový fotoaparát
  • Presnejší blesk
  • Z recyklovaných materiálov
  • Dvojitá expozícia
  • Rôzne farby

Zápory

  • Nemá displej
  • Ťažší ako predchádzajúci rad
130 € Orientačná cena

Instantný fotoaparát Polaroid Now Gen 2 je typickým predstaviteľom ikonických analógových fotoaparátov. Ide o vylepšenú druhú generáciu obľúbeného modelu Polaroid Now, ktorý sa dočkal mnohých kladných ohlasov.

Základná charakteristika

Polaroid Now Gen 2 je instantný fotoaparát druhej generácie, ktorý kombinuje intuitívne ovládanie s ikonickou konštrukciou analógového fotoaparátu. Je tak ideálny pre tých, ktorí dávajú prednosť štýlu pred modernými funkciami. Od technicky pokročilejších modelov sa odlišuje aj tým, že nemá displej, čo je pri fotoaparátoch analógového typu bežné. Má to však tú nevýhodu, že fotografie tlačí okamžite, a to vrátane tých, ktoré sa vám vôbec nepodaria. Kvôli absencii displeja tak nemáte možnosť dopredu si fotografie prezrieť a vybrať len tie, ktoré chcete.

Vylepšenie oproti prvej generácii

Ako sme už avizovali vyššie, druhá generácia sa dočkala niekoľkých vylepšení. Tým najvýznamnejším z nich je pravdepodobne unikátny systém automatického zaostrovania (autofocus), ktorý je teraz vybavený hneď dvoma objektívmi. Týmto sa odlišuje nielen od prvej generácie, ale aj od ostatných modelov na trhu. Autofocus vám preto spoločne s presným vstavaným bleskom pomôže zachytiť život tak, ako ho skutočne žijete a snímky budú realistickejšie.

Konštrukcia fotoaparátu zahŕňa jasný optický hľadáčik, čo je výhodou oproti moderným instaxom, ktorým hľadáčik chýba. Nechýba tu ani samospúšť s praktickým 9-sekundovým časovačom, vďaka ktorému vytvoríte ešte lepšie skupinové fotky či selfie.

Funkcie a kreativita

Aj v tomto prípade sa dočkáte kreatívnej funkcie dvojitej expozície, ktorá umožňuje tvoriť skutočne zaujímavé kompozície – môžete vďaka nej zachytiť dva okamihy na jednej ikonickej snímke, takže vám vznikne originálne dielo do vášho albumu. K dispozícii sú tu aj fixné zóny na zaostrenie, a to v rozmedziach 0,5 – 1,3 m a 0,6 m až nekonečno. Pri predchádzajúcej generácii bolo pritom k dispozícii ostrenie až od 0,6 m. Skúsenejších fotografov potom poteší aj režim kompenzácie expozície, vďaka ktorému je možné tvoriť svetlejšie alebo tmavšie zábery podľa vašich preferencií.

Štýlový dizajn

Ďalšou z predností tejto generácie je samotná konštrukcia, ktorá poteší nadšencov do eco friendly materiálov a udržateľnosti. Teraz je totiž fotoaparát vyrobený zo 40% z recyklovaných materiálov, za čo si výrobca od nás vyslúžil ďalšie plusové body. Milovníkov možností prispôsobenia potom určite poteší aj fakt, že je fotoaparát k dispozícii hneď v 4 rôznych farebných variantoch (čierna, čierno-biela, červená a modrá). Vzhľad fotoaparátu si tak môžete vybrať presne podľa vašich preferencií.

Kompatibilné filmy a výdrž

Tento instantný fotoaparát je kompatibilný s obľúbenými filmami Polaroid i-Type, ktoré sú k dispozícii v klasickom farebnom, alebo alternatívnom čiernobielom prevedení, ktoré vašim fotografiám dodá ten pravý retro nádych. Použiť je možné aj filmy Polaroid 600 a ich súčasťou je klasický ikonický biely rámik okolo fotografie. Tento štýl fotografií je dnes známy napríklad z Instagramu, kde je veľmi populárny.

Na jedno nabitie vydrží fotoaparát v prevádzke až na 15 balíčkov týchto filmov. Filmy sú obvykle balené po 8 kusoch, to znamená, že na jedno nabitie nafotíte až 120 snímok. Oproti väčšine instaxov je to až o 20 kusov viac, a tak je možné túto hodnotu považovať za nadštandardnú.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Polaroid

Veľkosť snímky (mm)

107 × 88

Hľadáčik

Áno

Displej

Nie

Veľkosť displeja (v palcoch ")

Nerelevantné

Ohnisková vzdialenosť objektívu (mm)

35–40

Rýchlosť uzávierky

1 – 1/125 s

Vstavaný blesk

Áno

Samospúšť

Áno

Pamäťová karta

Bez pamäťovej karty

Akumulátor

Vstavaný Li-Ion

Výdrž akumulátoru

120 snímok

Rozmery (mm)

150 × 112 × 94

Hmotnosť (g)

455,8

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

V čase písania tejto recenzie (november 2023) u nás zatiaľ fotoaparát príliš veľa užívateľských ohlasov nezískava. Na niektorých e-shopoch je síce hodnotený 5 hviezdičkami z 5, avšak treba podotknúť, že sa vyjadrilo len minimum užívateľov. Z takej malej vzorky ohlasov preto nemožno poskytnúť relevantné zhrnutie.

Ak sa pozrieme na zahraničné recenzie, tam si fotoaparát v množstve hodnotení už vedie o niečo lepšie a môžeme tvrdiť, že sú s ním používatelia veľmi spokojní. Mnohí ho dokonca porovnávajú s prvou generáciou fotoaparátu a tvrdia, že ide v prípade 2. generácie o naozaj vydarené vylepšenie. Na internetových diskusných fórach sú dostupné aj porovnávacie snímky, z ktorých je jasne vidieť, že napríklad pri použití blesku si 2. generácia vedie o niečo lepšie.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Najväčšou prednosťou druhej generácie tohto fotoaparátu je vylepšené automatické ostrenie, ktoré teraz zaisťujú hneď dva objektívy. Tým Polaroid zatieňuje svojich konkurentov aj prvú generáciu fotoaparátu a v kombinácii so vstavaným presnejším bleskom tak prináša ešte vierohodnejšie snímky. Kladne hodnotíme aj samotnú konštrukciu, ktorá je teraz vyrobená zo 40% z recyklovaných materiálov, čím ide výrobca oproti udržateľnosti svojich produktov a cieli aj na priaznivcov eco friendly materiálov.

Pre niekoho by mohlo byť nevýhodou to, že fotoaparátu chýba displej, preto si nie je možné snímky pred vytlačením ručne vybrať. Na druhú stranu ale musíme podotknúť, že je absencia displeja pre fotoaparáty analógového typu typická. Negatívne tak hodnotíme iba fakt, že je tento model o pár desiatok gramov ťažší ako je prvá generácia.

Porovnanie s alternatívami

Ak hľadáte podobnú alternatívu k fotoaparátu Polaroid Now Gen 2 a túžite pritom po menších fotografiách do albumu, zvážte dizajnový lacnejší model Polaroid GO. Ide o model vo vreckovej veľkosti, môžete si ho teda brať všade so sebou a zachytiť tak výnimočné okamihy kedykoľvek sa vám zachce. Tento menší model je vhodný aj pre tých užívateľov, ktorým sa klasický Polaroid zle drží v ruke. Napriek svojej kompaktnej veľkosti má fotoaparát Polaroid GO všetko, čo môžete od klasického instantného fotoaparátu očakávať.

Pokiaľ ale naopak túžite po fotoaparáte s okamžitou tlačou fotografií a zároveň očakávate moderné funkcie či displej, potom bude vhodnou voľbou napríklad Fujifilm Instax Mini Evo. Tento fotoaparát je síce drahší, avšak kombinuje v sebe možnosť okamžitej tlače fotografií a moderné funkcie. Vďaka svojmu veľkému farebnému displeju umožňuje výber fotografií ešte pred tlačou, čo ušetrí spotrebu filmu – vyhnete sa tak totiž tlači fotografií, ktoré sa úplne nepodarili.

Záverečné zhrnutie

Polaroid Now Gen 2 je druhá generácia obľúbeného instantného fotoaparátu. Disponuje vstavanou lítium-iónovou batériou, čo má tú výhodu, že je možné nabíjať cez USB-C port. Konštrukcia fotoaparátu je tvorená optickým hľadáčikom, ktorý pri modernejších variantoch často nenájdete. Nechýba tu samozrejme vstavaný blesk a samospúšť s intervalom 9 s pre skupinové či selfie fotografie. Tento model sa dočkal aj vylepšeného automatického ostrenia, ktoré netradične zaisťujú rovno dva objektívy.

Aj pri tomto variante sa môžete pohrať s funkciou dvojitej expozície. Prednosťou je aj to, že je model dostupný v 4 rôznych farebných variantoch – v čiernej, čierno-bielej, červenej a modrej. Môžete si tak fotoaparát lepšie prispôsobiť svojmu štýlu. Za nevýhodu možno považovať absenciu displeja, k dispozícii je iba ukazovateľ zostávajúceho počtu snímok na filme. Absencia displeja je však pre fotoaparáty analógového typu bežná.

130 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Polaroid Now Gen 2 | Hodnotenie: Veľmi dobré
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva sa vo svojom voľnom čase venuje digitálnej fotografii, a tak sa ako spoluautorka ujala aj témy polaroidov. V článku vám vďaka starostlivej rešerši a udržovaniu aktuálneho prehľadu v tomto segmente predstaví niektoré z parametrov a priblíži prednosti dominujúcich značiek na trhu. Iva autorsky stojí taktiež za témou bezzrkadloviek a mnohých kuchynských spotrebičov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Polaroid Now Gen 2

Polaroid Now Gen 2

130 € Orientačná cena