Náš článok pokrýva ako výber hrnca na pomalé varenie, tak aj výber multifunkčného hrnca. Nižšie sa môžete pozrieť na stručný súhrn kapitol, ktorým sa budeme venovať.
- Pomalý vs. multifunkčný hrniec – hoci ide o často zamieňané pojmy, sú medzi nimi menšie rozdiely. Pomalý hrniec je vhodný na pomalé varenie počas niekoľkých hodín či na udržiavanie teploty. Multifunkčný hrniec býva vybavený oveľa väčším množstvom programov a dá sa v ňom aj piecť, variť, dusiť alebo napríklad vyrábať jogurt.
- Objem – mal by sa odvíjať od obvyklého počtu stravníkov. Na prípravu 4 porcií potrebujete hrniec s objemom 4 l. Pri páre postačí 2–3 l.
- Tvar vnútornej nádoby – ak často pečiete celé kura alebo kačicu, bude sa vám hodiť oválna nádoba. Pri multifunkčných hrncoch často narazíte na okrúhle alebo štvorcové.
- Materiál hrnca a vnútornej vrstvy – vonkajšie opláštenie býva z plastu či nerezovej ocele, na výrobu pokrievky sa používa sklo alebo plast. Pri vnútornej nádobe je výber materiálov bohatší, narazíte tu na keramiku, teflón, liatinu alebo kameninu.
- Príkon – ovplyvňuje rýchlosť varenia, takže čím je vyšší, tým rýchlejšie sa pokrm v hrnci varí. Pri pomalých hrncoch stačí 200–250 W, ale pri multifunkčných sa bežne pohybuje okolo 1 500 W.
- Ovládanie – pri pomalom hrnci je ovládanie jednoduché, väčšinou tu vyberáte z 3 režimov varenia. Pri multifunkčnom je oveľa viac možností nastavenia teploty, tlaku a ďalších parametrov, a tiež oveľa viac prednastavených režimov.
- Programy a režimy – sú doménou multifunkčných hrncov, je možné vyberať zo základných režimov varenia, pečenia či napr. fritovania po pokročilé programy, ako sú špeciálne režimy na varenie zeleniny, rýb či polievok.
- Príslušenstvo a ďalšie funkcie – pomalé a multifunkčné hrnce bývajú často vybavené detským zámkom, časovačom, odloženým štartom alebo automatickým prepnutím do režimu ohrievania.
- Obľúbené značky – kvalitné pomalé hrnce vyrába Crockpot, medzi výrobcami multifunkčných bodujú Tefal alebo Tesla.
- Cena – veľmi bohatý výber je v rozmedzí 40 až 120 €, kde narazíte na slušne vybavené pomalé aj multifunkčné hrnce. Najprepracovanejšie modely s integrovanou kuchárkou môžu stáť aj okolo 400 €.
Ak hľadáte prenosného pomocníka do malej kuchyne alebo na chatu, môžeme odporučiť aj naše porovnanie remosiek alebo panvíc na pečenie.
Pomalý vs. multifunkčný hrniec
Oba spotrebiče potrebujú na chod elektrinu a skladajú sa z troch rovnakých častí:
- Vnútorná nádoba – obsahuje pripravovaný pokrm.
- Zahrievacia jednotka – obklopuje vnútornú nádobu a zahrieva ju zospodu aj po stranách.
- Pokrievka – väčšinou je zo skla, umožňuje teda kontrolu pripravovaného jedla pohľadom.
Aj vo funkciách sú obe kategórie čiastočne prepojené. Pri niektorých produktoch dokonca nájdete informáciu, že sa jedná o pomalý multifunkčný hrniec. K zámene medzi produktmi z oboch skupín teda môže dôjsť celkom ľahko.
Pomalé hrnce
Pomalé vriace hrnce alebo samovariace hrnce svoj názov odvodzujú od svojej primárnej funkcie, ktorou je pomalé varenie. Ako sám názov napovedá, celé kúzlo tkvie v tom, že hrniec dosiahne stabilnú nízku teplotu, a príprava vášho pokrmu bude trvať niekoľko hodín. Hoci to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, pomalé varenie má hneď niekoľko výhod.
- Uchovanie viacerých živín – pri nižšej teplote sa v jedle zachová viac vitamínov, ktoré by sa prudkým varom zničili.
- Viac chuti – počas dlhej prípravy je dosť času na to, aby sa chute a vône jednotlivých surovín dostatočne premiešali. Navyše sa pri nízkej teplote potraviny nepresušujú, takže napríklad mäso bude oveľa šťavnatejšie.
- Jednoduchosť prípravy – pomalý hrniec môžete bez obáv nechať bez dozoru. Proste do neho vložíte potraviny, zapnete ho a vrátite sa napríklad o niekoľko hodín.
- Úspora energie – pomalé hrnce majú pomerne malú spotrebu. Špeciálne recepty na pomalé varenie navyše počítajú s použitím len jedného zdroja tepla, zahrievacej jednotky hrnca. V porovnaní s použitím niekoľkých platničiek sporáka tak ušetríte, aj keď varíte dlhšie (Zdroj: HomeCookingTech).
Programy a režimy
Snáď všetky produkty z kategórie pomalých hrncov majú iba tri režimy – veľmi pomalé varenie (s ktorým trvá príprava 8 – 10 hodín), pomalé varenie (4 – 5 hodín) a udržiavanie teploty hotového jedla. Vnútornú vyberateľnú nádobu je síce možné pri niektorých produktoch použiť napríklad na sporáku, ale celý hrniec naozaj multifunkčný nie je.
Multifunkčné hrnce
Multifunkčné hrnce síce vyzerajú veľmi podobne, ich účel je však odlišný. Tieto spotrebiče priamo hýria množstvom funkcií a vychytávok. Varia, pečú, smažia aj grilujú. Výkonnejšie modely nahradia aj tlakové hrnce, takže na rozdiel od pomalých hrncov lámu časové rekordy.
Dokážu teda zastúpiť sporák, rúru, gril, papiňák aj fritézu. Niekedy ich tak nájdete aj pod názvom automatické hrnce, inteligentné hrnce, pomaly pečúce hrnce alebo rýchle hrnce.
Programy a režimy
Výrobcovia vybavili tieto spotrebiče radom programov. Stačí teda zvoliť správny program, aby hrniec vedel, či varí ryžu, dusí mäso alebo pečie koláč. Na trhu nájdete aj hrnce s funkciou ohrevu na fondue, alebo s možnosťou výroby domáceho jogurtu.
Kvalitné spotrebiče si podľa zvoleného programu samé nastavia teplotu, tlak aj dĺžku varenia. Ak ste naopak kuchár individualista a podobné nastavenia by vás skôr obmedzovali, poobzerajte sa po hrnci, ktorý ponúka aj program pre vlastné nastavenie.
Hoci sú multifunkčné hrnce funkciami vybavené lepšie ako ich pomalí kolegovia, bola by chyba predpokladať, že jednou z ich možností bude automaticky aj funkcia pomalého varenia. Väčšina lepších modelov ňou síce disponuje, ale pri tých z lacnejšej cenovej kategórie často chýba. To isté platí aj o režime udržiavania teploty – taktiež nie je pri multifunkčných hrncoch samozrejmosťou.
Zhrnutie
Aký hrniec si teda kúpiť? Pokiaľ váhate, najskôr sa zamyslite, prečo o podobnom produkte vlastne uvažujete.
- Zaujalo vás zdravšie varenie, pri ktorom zostane v jedle viac živín? Počuli ste legendy o chuti pomaly vareného vývaru? Páči sa vám možnosť úspory energie? V tom prípade siahnite po pomalom hrnci.
- Hľadáte multifunkčný prístroj, ktorý nahradí viac spotrebičov? Vybavujete kuchyňu, v ktorej nie je veľa priestoru? Chcete napríklad v jednom hrnci variť počas celého leta na chate? Potom bude vhodnou voľbou multifunkčný hrniec.
- Radi by ste spojili výhody oboch spotrebičov dohromady? Prezrite si multifunkčné hrnce a v ponuke poriadne zapátrajte, aby ste si boli istí, že má váš vyhliadnutý model režimy pomalého varenia a udržiavania teploty.
Typ spotrebiča | Výhody spotrebiča | Pre koho sa hodí |
Pomalý hrniec | Zachováva živiny, šetrí energiu, prepája chute a vône | Pre vyznávačov zdravého životného štýlu; pre gurmánov |
Multifunkčný hrniec | Má veľa funkcií, varí rýchlo | Pre majiteľov malých kuchýň, chát a pod.; pre zamestnaných kuchárov a kuchárky |
Multifunkčný hrniec s funkciami pomalého | Prepája všetky výhody | Pre náročných |
Objem
Objem hrnca je kritériom, nad ktorým sa oplatí popremýšľať, a to najmä ak plánujete nákup pomalého hrnca, ktorý vám neumožní rýchlo uvariť porciu naviac. Je dobré mať na pamäti, že na rovnomerné rozloženie tepla by mala byť nádoba zaplnená viac ako z polovice, ale menej ako z troch štvrtín objemu.
Základná pomôcka sa odvíja od počtu stravníkov, pre ktorých hrniec varí.
- 2–3 porcie – 3 litre.
- 3–4 porcie – 4 litre.
- 5–6 porcií – 5 litrov.
- 7–8 porcií – 6 litrov.
Toto rozdelenie je však len orientačné. Objem totiž závisí aj od druhu pripravovaného pokrmu. Je logické, že ak varíte napríklad kačicu vcelku, budete potrebovať väčší objem hrnca než pri príprave ovsenej kaše na raňajky – a to aj v prípade, že počet hladných krkov sa nezmenil.
S objemom samozrejme súvisí aj hmotnosť celého spotrebiča a taktiež miesto, ktoré mu budete musieť vyhradiť. Je teda vhodné sa aspoň krátko zamyslieť, či budete hrniec často prenášať, či sa s ním zbytočne nenadriete a či sa na kuchynskú linku zmestí ešte niečo ďalšie.
Tvar vnútornej nádoby
Tvar vnútornej nádoby voľte podľa toho, aký druh jedla v nej budete najčastejšie pripravovať. Ponuka na trhu je dostatočne široká.
- Oválna nádoba – prevažuje pri pomalých hrncoch, ideálna napr. na pečenie celého kuraťa.
- Okrúhla alebo štvorcová nádoba – častá pri multifunkčných hrncoch.
Materiál hrnca a vnútornej vrstvy
Čo sa týka vonkajšieho plášťa, väčšinou sa stretnete s plastom v rôznych farbách. Občas narazíte aj na nerezovú oceľ, ktorá je všeobecne považovaná za kvalitnejší materiál, avšak zvyšuje hmotnosť hrnca, takže môže byť namáhavé ho často prenášať.
Pri pokrievkach používajú výrobcovia najčastejšie sklo, čo je praktické, pretože cez sklo môžete jedlo jednoducho kontrolovať. Druhým najčastejším materiálom pokrievky je plast.
Materiál vnútornej vrstvy
Pokiaľ ide o materiál vnútornej nádoby, je to kritérium, ktoré sa nevypláca podceniť. Rovnako ako pri akomkoľvek inom riade, aj tu je dôležitá nepriľnavosť, distribúcia tepla aj možnosti údržby. V ponuke pomalých aj multifunkčných hrncov väčšinou narazíte na niektorý z týchto materiálov:
- Keramika – má pekný dizajn, skvele drží teplo, nie je využiteľná na sporáku, nemožno umývať v umývačke, je vhodná na dusenie a pomalé varenie.
- Teflón – je univerzálnejší, nepriľnavý, ale ťažší na umývanie, pri poškriabaní stráca svoje vlastnosti a stáva sa zdraviu škodlivým.
- Liatina – má dlhú životnosť a skvelú odolnosť, znesie vysoké teploty, výborne akumuluje teplo, umožňuje použitie na sporáku alebo v rúre, je však nutné udržiavať ju stále trochu mastnú.
- Kamenina – udržuje konštantnú teplotu, je úplne zdravotne nezávadná a hygienická, ľahko umývateľná, vhodná na pomalé varenie.
Najmä pri pomalom hrnci bude dôležité, či je vnútorná nádoba kompatibilná aj so sporákom alebo s rúrou. Pokiaľ budete chcieť napríklad osmahnúť cibuľku, priamo v pomalom hrnci sa vám to kvôli nízkej teplote nepodarí, a pokiaľ váš pomalý hrniec nebude využiteľný na sporáku, budete musieť zašpiniť ďalší riad.
Podobné problémy nastanú aj so zapečením chrumkavej kôrky. Keďže zahrievacia jednotka pôsobí na pokrm zospodu a zo strán, horná kôrka sa nevytvorí – s tým však pomôže zapečenie v rúre.
Pri pomalých hrncoch je najčastejším materiálom keramika, pretože výborne vedie teplo. Narazíte tiež na drahší riad z kameniny (čo je vlastne keramika obohatená o ďalšie prvky, vďaka ktorým má lepšie úžitkové vlastnosti).Pri multifunkčných hrncoch najčastejšie narazíte na univerzálnejší teflón. Ten je však nutné chrániť pred poškriabaním a odlupovaním nepriľnavej vrstvy, čo nastáva pri varení pri teplote presahujúcej 260 °C. Menej častá je nerezová oceľ.
Rozhodne však venujte svoju pozornosť aj užívateľským manuálom a poznámkam výrobcu. Tí sa totiž často snažia vybaviť svoje výrobky odolnejšími materiálmi, aby zniesli aj umývanie v umývačke alebo boli kompatibilné aj s indukčným sporákom. Tak vznikol napríklad materiál DuraCeramic od firmy Bionaire.
Materiál vnútornej vrstvy | Umývanie v umývačke | Nepriľnavosť | Odolnosť voči poškriabaniu | Vedenie tepla | Vhodná príprava |
Keramika | Nie | Horšia | Dobrá | Dobré | Pomalé varenie |
Teflón | Nie | Dobrá | Zlá | Horšie | Teploty do 260 °C |
Liatina | Pokiaľ je smaltovaná | Horšia, musí sa vypiecť | Dobrá | Dobré | Prudké vyprážanie |
Kamenina | Áno | Dobrá | Dobrá | Dobré | Pomalé varenie |
Nerezová oceľ | Áno | Horšia, musí sa vypiecť | Dobrá | Horšie, musí byť viacvrstvová | Univerzálna |
Vypekanie hrnca
Vypekanie je metóda, ktorou môžete značne obmedziť priľnavosť nerezového či pórovitého liatinového riadu. Postup je veľmi jednoduchý.
- Povrch vnútornej nádoby zľahka vymastíme olejom, ideálne takým, ktorý má vyšší dymový bod.
- Prázdnu nádobu postavíme na sporák a zapneme.
- Počkáme, dokým sa z nádoby začne mierne dymiť, potom ju odstavíme a necháme vychladnúť.
- Zvyšok oleja vytrieme obrúskom, jar a podobné prostriedky na nádobu nepoužívame.
- Výsledkom je tenký tukový film, ktorý vypĺňa póry a obmedzuje prichytávanie.
Príkon
Príkon udáva, koľko wattov prístroj potrebuje na svoje fungovanie. Ako pri väčšine kuchynských spotrebičov, aj tu platí, že čím viac wattov má hrniec k dispozícii, tým rýchlejšie sa zahrieva.
- 1 500 W – vysoký príkon je žiaduci pri multifunkčnom hrnci, po ktorom požadujeme, aby sa rýchlo nahrial na vysokú teplotu.
- 200 – 250 W – pri pomalých hrncoch je situácia iná, tu stačí toto rozmedzie, hrnce sú v prevádzke niekoľko hodín a nepotrebujú teda toľko energie naraz.
Ovládanie
Ovládanie pomalého a multifunkčného hrnca sa veľmi líši. Pomalý hrniec má tri režimy, z toho dva priamo na varenie. Ľahko sa pri ňom zorientujete, či už má digitálny LED displej alebo len gombíky (variant s displejom bude o niečo drahší). Rozhodne si však postrážte, či vám po dovarení sám preskočí do režimu udržovania teploty, alebo či ho budete musieť prestaviť manuálne.
Je jasné, že čím modernejší prístroj si zaobstaráte, tým horšie sa vám bude orientovať v ponuke funkcií a programov. Pripravte sa na to, že možno budete potrebovať viac pokusov s nastavením tlaku alebo teploty, kým dosiahnete ideálny výsledok. Našťastie sú multifunkčné hrnce spravidla vybavené veľkým displejom a množstvom tlačidiel s názvami režimov alebo programov.
Pri snahe lepšie sa v prístroji zorientovať máte niekoľko ďalších možností:
- Vybrať si prístroj od českého/slovenského výrobcu, obzvlášť pokiaľ neovládate často používanú angličtinu.
- Poobzerať sa po prístroji, ktorý vás nechá nastaviť si svoj vlastný program, ktorý potom budete využívať.
- Pred kúpou zistiť, či výrobca sám neponúka nejaké možnosti pre lepšiu orientáciu (hlasová navigácia, organizácia receptov do zložiek a pod.).
Programy a režimy
Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, pomalé hrnce disponujú tromi základnými režimami – dvoma pre rôznu intenzitu pomalého varenia, jedným na udržanie teploty už hotového pokrmu. Pokiaľ je vnútorná vyberateľná nádoba z vhodného materiálu, čo je možné vyčítať z užívateľskej príručky, môžete ju postaviť na sporák na orestovanie cibuľky či vložiť do rúry na zapečenie kôrky.
Základné programy
Multifunkčné prístroje vám však ponúknu programov oveľa viac. Medzi často využívané, ktoré nechýbajú snáď žiadnemu multifunkčnému hrncu, patria:
- Varenie
- Pečenie
- Vyprážanie
- Grilovanie
- Varenie v pare
Ak sa rozhodnete investovať do pokročilejšieho modelu, môžete naraziť aj na:
- Využitie tlaku – takýto spotrebič nahradí aj tlakový hrniec a pomôže s rýchlejšou prípravou jedla.
- Pomalé varenie – často v dvoch režimoch.
- Udržanie teploty a ohriatie studeného jedla – hodí sa to, pokiaľ chcete jesť pripravený pokrm až neskôr.
- Sous-vide metóda – varenie vákuovo zabalených potravín pri presne stanovenej teplote.
- Rozmrazovanie – na rozmrazenie mrazeného jedla.
- Fritovanie – takýto hrniec bez problémov zastúpi fritovací hrniec.
- Zaváranie – v multifunkčnom hrnci môžete aj zavárať, napríklad ak si nechcete kupovať priamo zavárací hrniec.
Pokročilé programy
Lepšie prístroje majú zabudované programy, ktoré si podľa zvolenej potraviny samy nastavia tlak aj teplotu. Často narazíte aj na niekoľko rôznych programov na:
- Bravčové a hovädzie mäso
- Ryby
- Hydinu
- Zeleninu
- Strukoviny
- Ryžu, poprípade ďalšie obilniny
- Polievky
- Dezerty
- Vlastné nastavenia
Samozrejme nie každý má rád mäso rovnako prepečené. Výrobcovia na to našťastie myslia, takže teplotu aj tlak si pri kvalitných multifunkčných hrncoch môžete nastaviť aj manuálne.
Režim | Pomalý hrniec | Multifunkčný hrniec |
Pomalé varenie | Má, vždy 2 | Väčšinou má |
Udržiavanie teploty | Má, vždy 1 | Väčšinou má |
Ďalšie režimy | Nemá | Má |
Tlakové varenie | Nemá | Pokročilejšie modely majú |
Nastavenie dĺžky varenia | Pokročilejšie modely majú | Pokročilejšie modely majú |
Programy podľa druhu potravín | Nemá | Má |
Vlastný program | Nemá | Pokročilejšie modely majú |
Príslušenstvo a ďalšie funkcie
Okrem pestrej škály režimov a programov na varenie rôznych pokrmov nájdete pri týchto prístrojoch ešte ďalšie vychytávky.
- Odložený start – funkcia, ktorá sa objavuje pri väčšine multifunkčných prístrojov a niektorých pomalých hrncoch. Začiatok varenia si môžete naplánovať, aby sa spustilo v momente, keď budete v práci alebo na ceste. Vy tak budete mať jedlo nachystané presne na čas.
- Digitálny časovač – základné funkcie patriace do výbavy väčšiny hrncov na trhu aj v našom porovnaní. Na časovači si nastavíte čas trvania prípravy. Počas varenia vám displej ukazuje zostávajúci čas.
- Automatické prepnutie do režimu ohrievania – táto funkcia úzko súvisí s tou predchádzajúcou. Väčšina hrncov z oboch kategórií sa po dovarení pokrmu automaticky prepne do režimu ohrievania, v ktorom prečká až do času servírovania.
- Detský zámok – ocenia rodičia malých detí. Po stlačení špeciálnej kombinácie tlačidiel sa prístroj „zamkne“, všetky klávesy sa stanú nefunkčnými. Deti vďaka tomu hrniec počas varenia nevypnú alebo neprenastavia.
- Recepty – niektoré drahšie modely majú kuchárku priamo zabudovanú. Na displeji si potom vyhľadáte recept aj množstvo potrebných surovín. Mnoho ďalších výrobcov ponúka papierovú kuchárku v balení.
- Teplomer na mäso – pri niektorých hrncoch nájdete zabudovanú „ihlu“ na meranie teploty. Stačí ju prestrčiť otvorom vo veku a zapichnúť do mäsa. Vďaka tomu sa bude mäso variť pri ideálnej teplote.
Mnoho z uvedených doplnkov je zahrnutých vo výbave väčšiny elektrických hrncov. Pokiaľ je však pre vás nejaký konkrétny detail dôležitý, oplatí sa overiť si, že ním vami vybratý model disponuje.
Obľúbené značky
Či už hľadáte moderný multifunkčný hrniec, alebo máte záujem o jednoduchšie spracovaný pomalý hrniec, určite sa oplatí siahnuť po overenej značke. Predsa len sa jedná o drahšie spotrebiče. Medzi spoľahlivé a obľúbené značky pomalých a multifunkčných hrncov patria napríklad:
- Crockpot – americký výrobca, ktorý prišiel s pomalými hrncami ako vôbec prvý, majú veľký objem, veľmi bohatý výber, špeciálna povrchová úprava DuraCeramic, cenovo ide o vyššiu strednú triedu.
- Tefal – francúzska značka ponúkajúca multifunkčné hrnce s objemom okolo 6 l, majú zaujímavé a pokročilé funkcie, cena je logicky vyššia.
- Tesla – v sortimente má objemné multifunkčné hrnce umožňujúce fritovanie, výrobu jogurtov či varenie sous-vide, spadajú do najvyššej cenovej triedy.
Cenovo dostupnejšie a aj tak stále veľmi kvalitné hrnce ponúkajú ECG a Klarstein.
Crockpot
Americká značka prišla s typom pomalých hrncov na trh vôbec ako prvá. Prvý pomalý hrniec uviedla na trh v sedemdesiatych rokoch, pôvodne išlo o hrniec na varenie fazule. V súčasnej dobe patrí za jednu z najobľúbenejších značiek pomalých hrncov.
Väčšina hrncov Crockpot disponuje veľkým objemom medzi 6-8 litrami, preto sú vhodné do väčších rodín. Sortiment značky je veľmi bohatý, preto si vyberú ako užívatelia preferujúci keramické vnútorné nádoby, tak aj tí, ktorí chcú hrniec dávať do umývačky (nerezové hrnce). Crockpot má navyše patent na špeciálnu povrchovú úpravu DuraCeramic, ktorá zaisťuje lepšiu odolnosť a možnosť použitia s indukciou.
Cenovo sa jedná o vyššiu strednú triedu. Niektoré menšie modely zaobstaráte aj okolo 80 €, avšak priemerná cena hrncov Crockpot začína na 120 €.
Tefal
Francúzska značka Tefal síce nie je vyložene špecialistom na pomalé a multifunkčné hrnce, ale platí všeobecne za jedného z najlepších a najznámejších výrobcov kvalitných panvíc a kuchynských pomocníkov. V portfóliu značky nájdete niekoľko multifunkčných hrncov.
Tie sa chvália väčším objemom okolo 6 litrov, bohatým výberom programov a niekoľkými špeciálnymi vychytávkami, ktoré nie sú u multifunkčných hrncov práve bežné – napr. zabudovanou kuchárkou priamo v hrnci. Samozrejmosťou sú časovač, režim udržiavania teploty a ďalšie funkcie.
Aj preto sa hrnce Tefal radia medzi drahšie kúsky. Cena modelov, ktoré nedisponujú tak vysokým počtom programov a funkcií, sa pohybuje okolo 120 €. Inteligentné hrnce s integrovanou kuchárkou stoja viac ako 320 €.
Tesla
Užívateľom, ktorí hľadajú skutočne všestranný hrniec umožňujúci aj fritovanie, sušenie ovocia, výrobu jogurtov, prípravu pokrmov metódou sous-vide a dlhšie špeciálne úpravy, sú určené multifunkčné hrnce Tesla. Vďaka objemu okolo 6 litrov v nich v kľude uvaríte aj pre väčší počet stravníkov. Často ponúka aj varenie pod tlakom, takže nahradí papiňák.
Vnútorná nádoba býva v prípade hrncov Tesla najčastejšie vyrobená z nerezovej ocele. Vďaka tomu sa dá ľahko udržovať v čistote. Čo sa týka ceny, tak tá je logicky vyššia – občas narazíte na kúsky za akčnú cenu okolo 140 €, avšak väčšina multifunkčných hrncov Tesla stojí viac ako 180 €.
Značka | Špecifiká | Cenová kategória | Ktoré druhy ponúka | Komu značku odporúčame |
Crockpot | Veľmi pestrý výber, obvykle veľké hrnce s objemom nad 6 l, keramické alebo nerezové vnútorné nádoby, povrch DuraCeramic | Stredná až vyššia | Pomalé hrnce | Rodinám s väčším počtom členov; zákazníkom, ktorí chcú vnútornú nádobu používať na indukčnom sporáku |
Tefal | Veľmi moderné hrnce s veľkým objemom, bohatá ponuka programov a režimov, zabudovaná kuchárka, maximum funkcií | Vyššia | Multifunkčné hrnce | Užívateľom, ktorí chcú, aby za nich hrniec odviedol skutočne celú prácu; zákazníkom, ktorí chcú kvalitný hrniec umožňujúci prípravu všetkých typov pokrmov |
Tesla | Veľké hrnce s nerezovou vnútornou nádobou vybavené mnohými programami aj špeciálnymi režimami | Vyššia | Multifunkčné hrnce | Skutočným gurmánom, ktorí sa v kuchyni pohybujú neustále a chcú skúšať rôzne úpravy pokrmov |
Cena
Keďže majú pomalé a multifunkčné hrnce rozdielnu programovú výbavu, iste vás neprekvapí, že aj ich ceny sú odlišné.
Cena do 40 €
V tejto cenovej kategórii môžete očakávať výhradne pomalé hrnce. Väčšinou majú objem okolo 3 alebo 4 litrov, takže budú vhodné skôr pre menšie rodiny. Displej s digitálnym časovačom je pri nich skôr výnimkou. Do režimu udržiavania teploty ich budete musieť nastaviť manuálne.
Cena od 40 do 120 €
V tejto kategórii nájdeme najviac produktov. Budete tu môcť vyberať medzi multifunkčnými prístrojmi vybavenými množstvom programov a výnimočne narazíte aj na spotrebiče umožňujúce tlakové varenie.
Ak sa zameriate na pomalé hrnce, v tejto cenovej kategórii sa dočkáme lepšie vybavených modelov než v tej predchádzajúcej. Pokročilejšie funkcie ako je digitálny časovač alebo odložený štart je možné považovať za samozrejmosť.
Cena od 120 €
Nad 120 € už zoženiete špičkových kuchynských pomocníkov. Multifunkčné hrnce tu výrazne prevažujú nad pomalými. Masívny výkon, luxusné digitálne ovládanie s podsvieteným displejom a pestrá paleta funkcií sa postará o komfortný priebeh prípravy potravy. Tlakové varenie je tu už samozrejmosťou, výrobcovia navyše svoje produkty z tejto cenovej kategórie často vybavujú ojedinelými funkciami. Niektoré z hrncov využívajú indukčný ohrev na čo najrýchlejšie zahriatie.
Cenová kategória | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Pre koho sa hodí |
Do 40 € | Pomalé hrnce s objemom 3–4 litre, s manuálnym nastavením režimu udržiavania teploty | Veľakrát nemajú displej ani iné funkcie, multifunkčné hrnce tu nenájdete | Pre menšie rodiny; pre nenáročných užívateľov |
Od 40 do 120 € | Dobrý výber multifunkčných hrncov, pomalé hrnce s pokročilými funkciami, majú väčší objem nad 5 l | Tlakové varenie, príprava metódou sous-vide a ďalšie špeciálne techniky sú výnimkou | Pre väčšie rodiny |
Nad 120 € | Špičkové multifunkčné hrnce, majú vysoký výkon a ponúkajú aj tlakové varenie a iné vychytávky | Najvyššia cenová trieda ponúka prakticky všetky funkcie | Pre veľké rodiny; pre nadšených kuchárov a gurmánov, ktorí ocenia rôzne špeciálne režimy a programy |
Údržba a čistenie
Pokiaľ nechcete po varení tráviť ďalší čas umývaním riadu, odporúčame vám vybrať si prístroj, ktorého vnútornú nádobu a pokrievku je možné umývať v umývačke. S umývačkou máva často problémy najmä keramika. Ku každému hrncu je však potrebné prečítať si jeho vlastný manuál.
V žiadnom prípade však nikdy do umývačky nevkladajte zahrievaciu jednotku! Nenávratne by sa poškodila. Tú je možné jednoducho utrieť navlhčenou handričkou. Vopred sa však uistite, že je hrniec bezpečne odpojený od elektriny.
Modelový výber pomalého/multifunkčného hrnca
V predchádzajúcich kapitolách sme vám popísali kategórie pomalých a multifunkčných hrncov, venovali sme sa najmä popisu kritérií a ich dôležitosti. Teraz sa na celú vec pozrieme z pohľadu zákazníka, ktorý sa o tému zaujíma, a pokúsime sa na modelovom príklade ukázať, ako tento postup aplikovať individuálne.
Náš modelový zákazník chce vybaviť malú kuchynku na chate, kam jazdí so svojou štvorčlennou rodinou. Potrebuje zariadenie, na ktoré sa bude môcť spoľahnúť počas víkendu aj počas dvojtýždňovej dovolenky. Varenie nepatrí medzi jeho koníčky, hrniec kupuje skôr z praktických dôvodov.
Okrem zdravých jedál si radi doprajú aj typické víkendové jedlá – napríklad palacinky na raňajky. Rodinka je aktívna, čas trávi spoločne a rada vyráža na výlety. Ocenia teda rýchlu prípravu jedla a možnosť nechať si uvariť večeru na čas.
1. Pomalý alebo multifunkčný
Náš modelový zákazník chce vybaviť malú kuchynku na chate, kde trávia víkendy alebo dovolenku. Potrebuje teda prístroj, ktorý má viac funkcií a dokáže pripraviť pokrm rýchlo – multifunkčný hrniec. S pomalým hrncom by príprava jedla trvala niekoľkonásobok času a chatový jedálniček by bol oveľa chudobnejší.
2. Objem nádoby a hmotnosť
Pre náš modelový výber sme zvolili štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi. Keďže si obaja rodičia od varenia radi oddýchnu, vyberú si spotrebič, ktorý zvládne uvariť jedlo na dva dni – teda s väčším objemom. Pri menšej kapacite by totiž museli variť častejšie. Pri nepretržitom používaní hrniec nebude často presúvaný, vyššia hmotnosť teda nebude prekážkou.
3. Príkon
Keďže bude hrniec musieť uživiť štyri hladné krky a rodina požaduje efektívne varenie, je žiaduce, aby mal patričný výkon. Voľba tak rozhodne nepadne na prístroj s príkonom nižším ako 1 000 W. Naopak, hladina, v ktorej budú zákazníci pátrať, sa bude pohybovať okolo 1 500 W.
4. Materiál vnútornej nádoby a kompatibilita s inými kuchynskými spotrebičmi (umývačka, sporák, chladnička)
Naša modelová rodina sa síce väčšinou snaží jesť zdravo, ale ich nový hrniec bude využívaný vo víkendovom a dovolenkovom režime, kde bude miesto aj na palacinky na raňajky alebo na rezeň ako olovrant na výlety. Hrniec teda bude často smažiť a od toho sa bude odvíjať aj zvolený materiál vnútornej nádoby – liatina alebo teflón. Keramické nádoby budú naopak zavrhnuté, pretože sa vyznačujú vyššou priľnavosťou.
Ako už bolo spomenuté vyššie, multifunkčný hrniec bude jediným prístrojom v malinkej kuchynke. Umývateľnosť nádoby v umývačke alebo jej kompatibilita so sporákom teda pri výbere nebude podstatná. Bude však variť na dva dni. Náš modelový zákazník teda zvolí spotrebič s vnútornou nádobou, ktorú bude možné vložiť do chladničky.
5. Funkcie a programy
Zákazník v našom modelovom výbere ocení skôr praktickosť než množstvo funkcií a programov. Rozhodne si vyberie hrniec s možnosťou nastavenia tlaku, ktorý mu pomôže prípravu pokrmov zrýchliť. Inak sa sústredí skôr na štandardné funkcie – varenie v pare a udržiavanie teploty. Možnosti výroby jogurtov alebo Sous-vide prípravy by aj tak nevyužil.
6. Príslušenstvo a ďalšie funkcie
Z vyššie uvedených informácií o modelovom zákazníkovi môžeme usúdiť, že by uvažoval v týchto súvislostiach:
- Okolo kuchynky budú behať dve deti, takže by sa mohol hodiť detský zámok.
- Aby rodičia nemuseli kontrolovať čas varenia, poobzerajú sa po modeli disponujúcom časovačom, ktorý hrniec vypne za nich.
- Rodinka chce mať jedlo čerstvo uvarené, keď sa vráti z výletu, takže rada využije odložený štart alebo automatické prepnutie do režimu udržiavania teploty.
7. Ďalšie kritériá
Samozrejme, nikto netúži po zbytočne komplikovanom prístroji. Pokiaľ sa ale zákazník rozhodne pre hrniec s väčším počtom funkcií, je jasné, že mu zoznamovanie sa s novým pomocníkom chvíľu zaberie. Ocení teda prehľadný displej.
Taktiež sa uistí, že k hrncu dostane aj slovenský (český) manuál – túto informáciu je možné nájsť v e-shope na stránke produktu. Väčšina výrobcov taktiež ponúka manuály na stiahnutie aj na svojich weboch.
Zhrnutie
Podľa údajov, ktoré sme počas modelového výberu zosumarizovali, dokážeme usúdiť, ako bude výber prístroja vyzerať. Náš modelový zákazník siahne po multifunkčnom hrnci s objemom aspoň 6 litrov a s príkonom okolo 1 500 W.
Dá si pozor, aby bola vnútorná vrstva hrnca z materiálu vhodného na smaženie a aby mal potrebné doplnkové funkcie – detský zámok, časovač a režim udržiavania teploty.
Náš zákazník si tiež postráži možnosti nastavenia tlaku, ohľadom ďalších režimov už však tak náročný nebude. Informáciám o tom, koľko hrniec váži a či sa dá vnútorná nádoba umývať v umývačke, vôbec nemusí venovať pozornosť.