Ako vybrať ponožky
Pri nákupe ponožiek neočakávajte nič zložitého. Hneď v úvode článku vás zoznámime s tými najdostupnejšími typmi ponožiek. A možno by ste sa divili, ale na trhu ich je hneď niekoľko. Potom sa zameriame na ďalšiu dôležitú vec. Tou je pochopiteľne výrobný materiál. Aj tu existuje pár variantov s trochu odlišnými vlastnosťami, o ktorých by ste mali vedieť.
Nákup ponožiek je samozrejme sprevádzaný vhodne zvolenou veľkosťou a výsledným vzhľadom. V rámci komplexnosti týchto prezentovaných informácií nezabudneme ani na prehľad orientačných cien za nové ponožky.
Ako vybrať ponožky stručne:
- Zvoľte vhodný typ ponožiek. Na bežné nosenie sa hodia klasické ponožky. V lete si zamilujete nízke ponožky, v zime podkolienky a pri fyzických aktivitách športové a funkčné ponožky, medzi nimi nájdete aj špeciálne kompresné varianty.
- Zamerajte sa na vhodný materiál. Voliť môžete medzi základnými prírodnými (bavlna, hodváb, vlna) alebo syntetickými materiálmi (polypropylén, viskóza, akryl). K dispozícii však máte tiež špeciálne alternatívy.
- Zohľadnite veľkosť ponožiek. Pri tomto módnom doplnku síce nemusíte veľkosť riešiť natoľko ako trebárs v prípade topánok, na druhej strane na nej rovnako záleží. Príliš veľké či príliš malé ponožky totiž určite nebudú komfortné.
- Voľte aj podľa farby. Hoci ponožky nebývajú príliš často vidieť, je možné nakupovať ich aj s ohľadom na estetickú stránku. Niektoré varianty sú jednofarebné, ďalšie môžu mať kreatívne prešívanie a krikľavé či nápadité vzory.
- Rolu môže hrať aj obstarávacia cena. Istotne, pri nákupe ponožiek zrejme nezruinujete rodinný rozpočet. Na druhej strane je rozdiel, či si kúpite produkt za 0,60 EUR, alebo výrazne drahší výrobok zhotovený z tých najlepších vlákien.
Typy ponožiek
V prvej kapitole sa budeme venovať tomu najzákladnejšiemu rozdeleniu ponožiek. A to v závislosti od toho, k čomu ponožky budete potrebovať, kam ich budete nosiť a čo od nich očakávate. Predstavíme vám základné strihy a tvary dostupné na trhu. Toto všetko je možné kulantne zaobaliť do typového rozdelenia ponožiek.
Klasické ponožky
Každý asi správne tuší, že začneme tým najbežnejším modelom ponožiek. Tie zvyčajne dosahujú podobné veľkosti. To znamená, že končia v odlišnej výške nad kotníkmi, takže keď sedíte a vytiahnu sa vám nohavice nahor, nie je vidieť holú nohu. Klasické ponožky môžeme označiť za univerzálne, pretože sa môžu nosiť k společenským oblekom, rifliam, ale tiež k domácim teplákom. Je pravdou, že v rámci domáceho pohodlia mnoho ľudí volí skôr huňatejšie a hrejivejšie prevedenie ponožiek. Skrátka také, ktoré zamedzia prenikaniu chladu od podlahy do vášho tela. Tieto ponožky sú príjemné na omak.
Nízke ponožky
Tento typ ponožiek je veľmi často označovaný ako kotníkové ponožky. Svojim vzhľadom a spracovaním v podstate vychádza z klasických ponožiek, len s jedným zásadným rozdielom. Ten prezrádza samotný názov tohto typu ponožiek. Nízke ponožky končia pri kotníkoch, to znamená, že ich bez problémov schováte do topánok a v podstate nie je vidieť, že by ste nejaké mali. Svoje hlavné použitie nachádzajú hlavne v horúcich letných mesiacoch.
V prípade nízkych ponožiek sa môžete stretnúť s termínom „neviditeľné“ ponožky. Ide o nižšie ponožky než tie kotníkové. Využívajú ich predovšetkým dámy vo veľmi nízkych topánkach, akými sú baleríny a podobne.
Podkolienky
A teraz sa poďme zamerať na protiklad nízkych ponožiek. Pokiaľ máte potrebu nosiť ponožky ešte väčšie než tie klasické, prichádzajú do úvahy podkolienky. Tie vytiahnete bez problémov do pol lýtok alebo až pod kolená. V niektorých krajinách ide dokonca o slušnosť a zvyk nosiť takéto typy ponožiek. U nás ich ľudia volia buď kvôli lepšiemu pocitu tepla, alebo v kombinácii s vybranou športovou činnosťou.
Športové a funkčné ponožky
Tento odstavec v podstate plynule nadväzuje na predchádzajúci. Ďalším typom ponožiek sú tie športové a mnohokrát označované ako funkčné. Využívané sú predovšetkým v rámci športových aktivít. Pojem funkčné prezrádza to, že dôraz je kladený na väčší odvod potu preč od tela, vyššiu hrejivosť, ale tiež antibakteriálne účinky.
Športové ponožky sa používajú do bežeckých topánok, na cyklistiku, do kopačiek, na badminton, fitness, snowboard, lyže, bežky a ostatné športy. Jednotlivé modely sa zvyčajne líšia svojou veľkosťou, ale aj odolnosťou, pretože sú podstatne viac zaťažované. Podľa vami zvoleného športu si môžete vybrať ponožky zakrývajúce správnu časť nohy, ale tiež tie bezšvové. Tie pri dlhodobejšej aktivite nespôsobujú žiadne nepríjemné otlaky a odreniny na chodidlách.
Určitou odnožou športových ponožiek sú práve kompresné varianty. Ich účelom je znížiť svalovú únavu. Vďaka tomu budete schopný docieliť lepších výkonov. Pokiaľ sa o tento druh zaujímate viac do detailov, odporúčame vám tieto recenzie funkčných ponožiek.
Výrobný materiál
Keď si idete kupovať ponožky, mali by ste vedieť, o aký typ tohto produktu máte záujem. Tou druhou podstatnou informáciou bude výrobný materiál, ktorý o vlastnostiach ľubovoľných ponožiek vypovedá naozaj mnohé. Vyberať si môžete hneď z niekoľkých materiálov a prímesí.
Ponožky z bavlny
Bavlna má mnoho kladných vlastností. Medzi ne určite patrí jemnosť a príjemný pocit na omak. Vyzdvihnúť môžeme ich celkovú pevnosť v ťahu a odolnosť proti oderu. Na druhej strane sa musíte zmieriť s kratšou životnosťou kvôli menšej stálosti rovnakého tvaru. Preto sa väčšina bavlnených ponožiek vyrába s prímesou syntetických vlákien, ktoré tento neduh eliminujú.
Polypropylén
Pokiaľ ide o syntetické materiály, tento je pravdepodobne najpoužívanejší a medzi zákazníkmi asi najobľúbenejší. Polypropylén je veľmi pružný, jemný na dotyk a teplý. Zároveň je schopný odvádzať v podstate všetku vodu a akúkoľvek vlhkosť. Zmieniť môžeme aj antialergické vlastnosti a odolnosť proti oderu. Práve vďaka týmto predpokladom sa z polypropylénu veľmi často vyrábajú funkčné ponožky.
Odnožou polypropylénu je ešte polyamid s trochu kratšou životnosťou. Ďalej sa používa polyester, ktorý je veľmi často kombinovaný s prírodnými materiálmi. Vďaka tomu sa odstraňujú nedostatky oboch týchto materiálov.
Hodváb
Prírodný hodváb vás poteší svojou výraznou hrejivosťou, a to aj pri slabej vrstve. Medzi jeho výhody sa radí nízka hmotnosť, pevnosť a vynikajúce izolačné vlastnosti. Tento typ materiálu v súčasnej dobe najviac bojuje so syntetickými vláknami.
Vlna
Najväčšou doménou vlny je pochopiteľne teplo, ktoré vám ponožka zaistí od nôh. Jahňacia vlna má dokonalé izolačné vlastnosti. Jej jedinou nevýhodou je iba to, s akou rýchlosťou absorbuje vlhkosť (pomalšie ju odvádza). Aj v tomto prípade však stačí drobná prímes syntetických vlákien a vlna bude schopná razom odvádzať všetku vlhkosť. A práve kvôli tomu je možné tieto ponožky zaradiť do kategórie tých funkčných.
Viskóza
Ide o lacnejšiu napodobeninu hodvábu. Viskóza sa vyznačuje svojou vynikajúcou nasiakavosťou a príjemným pocitom na omak. Hlavné vlastnosti sú veľmi porovnateľné s prírodným hodvábom len s tým rozdielom, že viskóza nie je tak drahá. Taktiež pri viskóze dochádza k častému mieseniu s ostatnými materiálmi od bavlny až po syntetiku.
Akryl
Akryl je materiál podobný prírodnej vlne, no aj v tomto prípade ide o umelé vlákno. K jeho prednostiam patrí vyššia hrejivosť, mäkkosť a pružnosť. Pri akryle môžete počítať s tým, že sa bude menej zrážať. Oproti syntetickému vláknu sa pripravte na menšiu pevnosť.
Vlastnosti jednotlivých základných materiálov si ešte zhrňme (a doplňme) v tabuľke.
Materiál |
Pozitíva |
Negatíva |
Bavlna |
Jemnosť, príjemné na omak, pevnosť v ťahu, odolnosť |
Kratšia životnosť, menšia stálosť tvaru |
Polypropylén |
Pružnosť, jemnosť, hrejivosť, priedušnosť, odolnosť, antialergické vlastnosti |
Citlivosť na teplo a svetlo |
Hodváb |
Výrazná hrejivosť, nízka hmotnosť, pevnosť, perfektné izolačné vlastnosti |
Mierne sa zráža, vyššia obstarávacia cena |
Vlna |
Vynikajúce izolačné vlastnosti |
Horšia priedušnosť |
Viskóza |
Vynikajúca nasiakavosť, príjemné na omak |
Vo vlhku stráca pevnosť, dosť sa „krčí“ |
Akryl |
Vyššia hrejivosť, mäkkosť, pružnosť |
Menšia pevnosť |
Ostatné materiály
Okrem vyššie uvedených základných výrobných materiálov ponožiek sa môžete stretnúť aj so špeciálnymi modernými prvkami, ktoré boli technologicky vyvinuté niektorými značkami alebo pre ich nadštandardné vlastnosti. Tu sú tie najznámejšie.
- Optex – Elastické vlákno kombinované s radom bežných materiálov. Optex nájdete predovštkým pri bandážach a lemoch ponožiek. Ide o obchodnú značku spoločnosti Pega.
- Outlast – Naraziť na neho môžete skôr pri zahraničných výrobcoch ponožiek. Materiál, ktorý udržuje optimálnu teplotu nohy. Na základe mnohých faktorov zvyšuje a znižuje teplotu predávanú do ľudského tela.
- Coolmax – Špeciálne kanálové vlákno zaisťujúce kvalitný odvod vlhka od nohy. Tento typ materiálu sa využíva pri záťažových aktivitách a športoch.
- Bambus – Celulózové vlákno používané na ponožky z prírodného bambusu. Hlavnou výhodou tohto materiálu je pružnosť a odolnosť. Vďaka tomu má pomerne široké možnosti využitia.
Veľkosť
Pri nákupe nových ponožiek je dôležité zvoliť taktiež správnu veľkosť. Je to úplne rovnaké ako pri oblečení alebo obuvi. To znamená, že by ste mali vedieť, aké veľké ponožky na vlastnú nohu potrebujete. Aby to nebolo tak jednoduché, prinášame vám štyri číslovania. Každý výrobca či predajca vám môže ponúknuť celkom inú prezentáciu veľkostí ponožiek, takže buďte pripravení na čokoľvek.
- Veľkosti ako pri oblečení – Asi najmenej praktická a najmenej vypovedajúca hodnota určenia veľkosti ponožiek. Iba málokto si dokáže predstaviť veľkosť ponožky podľa číselného označenia S, M a L. Možno len v prípade, že ponožku môžete vziať do ruky a roztiahnuť ju pre optickú kontrolu.
- Metrické číslovanie – Túto prezentáciu veľkosti ponožiek je možné označiť za česko-slovenskú. Číselné označenie totiž charakterizuje skutočnú dĺžku chodidla uvádzanú v centimetroch. A to si dokáže každý človek zmerať. Metrické číslovanie je preto znázornené trebárs ako 26, 27, 30 apod.
- Združené číslovanie – Číslovanie prezrádzajúce rozpätie veľkosti nohy. To mierne naznačuje určitú univerzálnosť ponožky. Číslovanie vyzerá takto 26-27, 28-29 atď.
- Francúzske číslovanie – Inými slovami by sa dalo povedať číslovanie Európskej únie. Vo svojej podstate korešponduje s rovnakým číslovaním, aké je pri topánkach. Takže keď poznáte svoju veľkosť, máte vyhrané. Je to 36, 40, 43, 45 a ďalšie.
Farba
Ponožky samozrejme nemusia byť len praktickou súčasťou nohy. I keď sú zvyčajne celé schované v topánke, rovnako v určitých situáciách vykúka ich časť. A práve to môže nahrávať vašej kreativite pri voľbe toho správneho sfarbenia. Ponožky sa môžu stať neprehliadnuteľnou ikonou. Niekto vsadí na extravagantné sfarbenie, iný dá prednosť dokonalému zladeniu s ostatnými odevnými prvkami. Trebárs s kravatou, vreckovkou alebo podobným zvrškom.
Vyberať si nemusíte iba z jednofarebných vzorov, ako by si mohol niekto myslieť. V ponuke je najrôznejšie kreatívne prešívanie a krikľavé či nápadité vzory. Tými sa prezentuje napríklad veľmi populárna švédska spoločnosť Happy Socks. Medze sa v tomto smere rozhodne nekladú.
Cena
Náklady na obstaranie ponožiek sa určite nedajú považovať za príliš vysoké. Ide o pár centov až desiatky eur. Nutné je však podotknúť, že cenové odlišnosti medzi jednotlivými značkami, výrobnými materiálmi a celkovou kvalitou daného kusu môžu byť značné. Pri nákupe nových ponožiek sa spoliehajte na pohodlie a precízne spracovanie. Týmito predpokladmi sa pyšnia spoločnosti ako Lasting, Happy Socks, Adidas, Voxx, Nike, Pearl Izumi, Rebook, Pesail, Pondy, Alpine Pro, Puma, Progress, Haven a ostatné.
Cena od 4 EUR
Pokiaľ sa vydáte tou najlacnejšou cestou, zistíte, že ponožky môžete kúpiť už od 0,60 EUR. Pôjde o nízke kotníkové ponožky z horšieho materiálu, pri ktorých istotne nemôžete počítať so žiadnym lepším odvodom potu z nôh. Tesne pod 4 EUR už budete schopní zakúpiť značkové produkty s lepšími vlastnosťami.
Cena od 4 EUR do 8 EUR
V tejto cenovej kategórii budú iste prevládať klasické ponožky. Tie budete môcť kúpiť buď samostatne, alebo vo väčších baleniach. Pri množstevných variantoch počítajte s horšou kvalitou spracovania. Samostatný výber ponožiek prinášajú hlavne kvalitné syntetické materiály, teda funkčné ponožky.
Cena od 8 EUR do 16 EUR
Táto vyššia cenová trieda je spojená predovšetkým s predajom väčšieho množstva kusov naraz. Balenia po troch kusoch nie sú žiadnou výnimkou. Zaobstarať si pochopiteľne môžete aj špeciálne typy ponožiek, či už ide o športové podkolienky či kompresné ponožky. S prehľadom si vyberie každý, kto potrebuje ponožky pre cyklistiku, beh, fitness a ostatné aktivity.
Cena nad 16 EUR
Ak požadujete od ponožiek tie najlepšie vlastnosti, určite si musíte priplatiť. Najdrahšie modely ponožiek sú zvyčajne zhotovené z tých najlepších vlákien, majú integrované topné systémy, vyznačujú sa dokonalou tvarovateľnosťou a poslúžia vám v náročných terénoch, pri expedíciách a extrémnych športoch. Dosť často sú to práve vyššie podkolienky. Ich ceny sa môžu vyšplhať až k 270 EUR.