Menu

Porovnávací test a recenzie
najlepších kvalitných postelí

Aktualizované:
December 2021
Autor:
Iva Koňaříková

V kategórii postelí odporúčame

Blanář Samba Šedá

520 €

Orientačná cena

Akú posteľ vybrať podľa porovnania

Víťaz porovnávania

Postele

Odporúčame
Orientačná cena 520 €
Dobrý pomer cena/výkon

Postele

Odporúčame
Orientačná cena 380 €
Lacná varianta

Postele

Odporúčame
Orientačná cena 145 €

Spánkom trávime veľkú časť svojho života. Preto je absolútne nevyhnutné, aby sme nepodceňovali výber postele – tá je totiž primárnym základom pre kvalitný spánok. Správne vybraný matrac a vhodný rošt sú potom následne prísľubom ničím nenarušovaných a príjemných chvíľ strávených pri spánku a odpočinku.

Aby ste sa pri výbere nestratili, pozrite si naše porovnanie, ktoré zahŕňa produkty rôznych cenových relácií. Pripravili sme pre vás tip na dvojlôžkovú boxspring posteľ, ktorá svojim vyvýšeným prevedením zaujme mladých novomanželov aj seniorný pár. V porovnaní ďalej nájdete tip na čalúnenú posteľ, ktorá vyniká svojim pomerom výkonu a ceny, a nechýba ani klasické dvojlôžko z masívu. Výber produktov sme zostavili tak, aby si každý prišiel na svoje.

Výber postele vám ďalej uľahčí článok Ako vybrať posteľ. Zameriava sa na dôležité parametre, ktoré pri nákupe tohto výrobku nie je vhodné podceňovať. Zistite, podľa čoho spoznáte posteľ najlepšie vyhovujúcu vašim potrebám. Prečítajte si, aké typy nájdete na trhu, aj koľko vás bude stáť ich obstaranie. Na konci článku potom nájdete aj rady a tipy, ako sa o posteľ správne starať.


Najlepšie postele podľa porovnania

Postele

Variant výberu Vzhľad a názov Klady vzhľadom na podkategóriu Zápory vzhľadom na podkategóriu Orientačná cena Aktuálna cena
1.

Víťaz porovnávania

Recenze Blanář Samba Šedá
Blanář Samba Šedá

Luxusné prevedenie

Výber z dvoch veľkostí spacej plochy

Veľký úložný priestor

Český výrobok

Matrac ani topper nie sú súčasťou balenia

Vysoká obstarávacia cena

520 € Zobraziť ponuky
2.

Dobrý pomer cena/výkon

Recenze LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160
LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160

Čalúnené prevedenie

Zabudovaný matrac

Úložný priestor

Zdobené čelo

Toto prevedenie je pre dvoch pomerne úzke

Textilné čalúnenie si vyžaduje náročnejšiu údržbu

380 € Zobraziť ponuky
3.

Lacná varianta

Recenze Interier-Stejskal NUNO Borovica lakovaná
Interier-Stejskal NUNO Borovica lakovaná

Masívne drevo

Prírodný materiál

Ľahká montáž

Doplnkové príslušenstvo

Cena nezahŕňa rošt ani matrac

Jednoduchý dizajn

145 € Zobraziť ponuky

Recenze Blanář Samba Šedá
Blanář Samba Šedá
Recenze LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160
LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160
Recenze Interier-Stejskal NUNO Borovica lakovaná
Interier-Stejskal NUNO Borovica lakovaná
Ocenenie

Víťaz porovnávania

Dobrý pomer cena/výkon

Lacná varianta

Kategória

Postele

Postele

Postele

Orientačná cena 520 € 380 € 145 €
Prevedenie Boxspring s čalúnením Klasická čalúnená posteľ Klasická posteľ z masívu
Materiál Uvedený iba materiál poťahu: látka Drevo + látka Drevo (borovica)
Farba Šedá Krémová Svetlá (dekor dreva)
Typ Dvojlôžko Dvojlôžko Dvojlôžko
Rozmery (šírka × dĺžka v cm) 160 × 200 140 × 200 180 × 200
Výška postele (cm) 41 (bez matracu) 47 44
Výška čelnej dosky (cm) 119 102 60
Nosnosť (kg) Neuvedené 200 Neuvedené (závisí na rošte, ktorý nie je súčasťou balenia)
Úložný priestor Áno Áno Nie
Možnosť rozloženia Nie Nie Nie
Polohovateľnosť Nie Nie Nie
Obsah balenia Posteľ s rámom a pružinovým boxom (pružinový matrac a topper možno dokúpiť) Posteľ so zabudovaným matracom na drevenom rošte, bez toppera (možno dokúpiť) Posteľ s rámom z prírodného masívu borovice
Úpravy na mieru Áno (výber z viacerých veľkostí spacej plochy) Áno (výber z viacerých veľkostí spacej plochy a typov čalúnenia) Áno (výber z viacerých veľkostí spacej plochy, možnosť zakúpenia varianty s roštom, voľba odtieňa morenia dreva)
Hmotnosť (kg) 130 102 Neuvedené (závisí na rošte, ktorý nie je súčasťou balenia)
Víťaz porovnávania
Postele
 • Luxusné prevedenie
 • Výber z dvoch veľkostí spacej plochy
 • Veľký úložný priestor
 • Český výrobok
 • Matrac ani topper nie sú súčasťou balenia
 • Vysoká obstarávacia cena

Posteľ Blanář Samba v boxspring prevedení nadchne všetkých, ktorí túžia po maximálne komfortnom lôžku. Tento variant disponuje látkovým čalúnením v šedom dizajne, ktoré je na pohľad aj na dotyk veľmi príjemný. Skladá sa z prvej vrstvy tvorenej pružinami typu Bonell, ktoré sú uložené na základnom lamelovom ráme nahradzujúcom pri lôžkach typu boxspring štandardný rošt. Druhú vrstvu dotvára voľne vložený matrac, ktorý je ale potrebné dokúpiť.

Lôžko disponuje úložným priestorom, ktorý sa otvára za pomoci plynových piestov z boku postele. Výhodou je možnosť výberu z viacerých veľkostí spacej plochy a tiež doplnková ponuka služieb predajcu, ktorá zahŕňa dopravu a montáž. Poteší vás, že ide v tomto prípade o rýdzo český výrobok, na ktorý sa vzťahuje 2-ročná záruka.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Najviac kladných ohlasov si posteľ odnáša za celkové spracovanie a komfort, ktorý svojim používateľom poskytuje. Zákazníci sa zhodujú, že ide o ideálne lôžko pre staršie osoby a seniorov, ktorým poskytne optimálnu výšku pre bezproblémové vstávanie. Ako výhodu vnímajú aj prevedenie boxspring a fakt, že je možné po opotrebení matraca zakúpiť nový bez nutnosti zaobstarať celú novú posteľ.

Hlavné výhody, nevýhody a zaujímavosti oproti iným produktom

Niektoré klasické postele s vyvýšenou konštrukciou sa na prevedení boxspring len hrajú – spoznáte ich tak, že majú matrac napevno spojený s konštrukciou postele. V tomto prípade sa ale jedná o poctivé boxspring spracovanie s voľne vloženým matracom, ktorý je možné v prípade opotrebovania vymeniť za nový. Prednosťou tejto postele je aj fakt, že ide o rýdzo český výrobok.

Záverečné zhrnutie

Pokiaľ hľadáte boxspring posteľ s vyvýšeným posedom a dbáte na pôvod výrobku, potom budete v tomto prípade doslova nadšený. Ide totiž o rýdzo český produkt, ktorý má mnoho pozitívnych ohlasov, takže ho možno považovať za overený. Nevýhodou je, že budete potrebovať o niečo pružnejší rozpočet, v základe totiž posteľ nezahŕňa matrace ani topper. Alternatívou ale môže byť posteľ LAKE 2, ktorá je lacnejšia a obsahuje matrace, nie sú však vymeniteľné.

520 € Orientačná cena

Dobrý pomer cena/výkon
Postele
 • Čalúnené prevedenie
 • Zabudovaný matrac
 • Úložný priestor
 • Zdobené čelo
 • Toto prevedenie je pre dvoch pomerne úzke
 • Textilné čalúnenie si vyžaduje náročnejšiu údržbu

Dvojlôžková čalúnená posteľ LAKE 2 predstavuje pre váš plnohodnotný spánok to najlepšie v pomere výkonu a ceny. Disponuje hneď niekoľkými výhodami. Tou najvýznamnejšou je pravdepodobne fakt, že je dodávaná s už integrovaným matracom, a tak nevyžaduje ďalšiu finančne náročnú investíciu. Ďalšiu výhodu poskytuje jej úložný priestor, ktorý je prakticky rozdelený do dvoch častí – na každej strane postele nájdete jeden.

Dizajn tejto postele predurčuje jej využitie v moderných interiéroch. Vďaka jej vyvýšenému posedu však predstavuje skvelú voľbu aj pre staršie osoby a seniorov, ktorým poskytne komfortné vstávanie. Obsiahnutý matrac je pripevnený na drevenom ráme a tvorený pružinami bonell s PUR penou. Súčasťou postele je aj čalúnené čelo, ktoré pekne dotvára celkový vzhľad.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Užívatelia hodnotiaci tento produkt sa zhodujú, že ide o dizajnovo podarenú, a predovšetkým extrémne pohodlnú posteľ. Ako výhodu vnímajú jednoduché zostavenie a kvalitné spracovanie, ktoré predpovedá dlhú životnosť. Pozitívne vnímajú na dotyk príjemné čalúnenie a možnosť výberu z viacerých dekorov.

Hlavné výhody, nevýhody a zaujímavosti oproti iným produktom

Najväčšou výhodou tejto postele je práve jej prevedenie – obstarávacia cena zahŕňa ako integrovaný matrac, tak aj rošt. Tieto dva nevyhnutné doplnky tak nemusíte dokupovať zvlášť. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých veľkostí spacej plochy aj dekorov čalúnenia, takže si každý príde na svoje. Nevýhodou však môže byť absencia toppera v balení, ktorý je ale možné dokúpiť samostatne, a tiež fakt, že integrovaný matrac nemožno cez pevné spojenie vymeniť.

Záverečné zhrnutie

Ak hľadáte kvalitnú posteľ do 400 EUR, ktorej súčasťou bude aj rošt a matrac, potom nákup tejto varianty neoľutujete. Ide o dizajnovo veľmi podarenú posteľ, ktorá nájde svoje využitie vo všetkých moderných interiéroch. Skrz vyvýšený posed sa ale hodí aj pre staršie osoby a seniorov. Poteší vás, že posteľ má úložný priestor a je možné ju zaobstarať v mnohých rôznych dekoroch i veľkostiach.

380 € Orientačná cena

Lacná varianta
Postele
 • Masívne drevo
 • Prírodný materiál
 • Ľahká montáž
 • Doplnkové príslušenstvo
 • Cena nezahŕňa rošt ani matrac
 • Jednoduchý dizajn

Ako najlepšia voľba z hľadiska nízkych obstarávacích nákladov sa javí klasická dvojlôžková posteľ Interier-Stejskal NUNO z masívu borovice. Ide o lakovanú posteľ, ktorá má základný dizajn tvoriaci jednoduché línie. Vzhľadom na cenu by sme tu ale žiadne dizajnové prvky ani nečakali. Balenie zahŕňa iba rám postele, bez roštu a matraca. Tieto dva ďalšie nevyhnutné doplnky je nutné zakúpiť zvlášť.

Posteľ môžete vyberať z mnohých veľkostných variantov. Dostať je klasické jednolôžko so šírkou 90 cm, dvojlôžko so šírkou 180 cm, ale aj modely v iných rozmeroch. V tomto prípade tak nájdete ideálny variant pre plnohodnotné užívanie doma, na chate, aj v komerčných priestoroch. Výrobca okrem voliteľnej varianty s roštom ponúka aj možnosť výberu z dvoch odtieňov morenia dreva, a to svetlého a tmavého.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

V tomto prípade si používatelia vo svojich hodnoteniach najviac pochvaľujú cenovú dostupnosť postele. Pozitívne hodnotia aj výrobný materiál, ktorý sa premieta do celkového vzhľadu, ktorý je tvorený dekórom dreva. V čase písania tejto recenzie (september 2021) nemá tento produkt žiadne negatívne hodnotenia.

Hlavné výhody, nevýhody a zaujímavosti oproti iným produktom

Za hlavnú výhodu tohto produktu je možné označiť jeho cenovú dostupnosť vzhľadom na výrobný materiál. Je však potrebné vziať do úvahy, že cena nezahŕňa rošt ani matrac, a tak je nutné počítať s ďalšími nákladmi. Zaujímavosťou je, že táto posteľ získala ocenenie TOP Produkt kategórie v súťaži Produkt roku 2020, v ktorej sa vyhlasujú najpopulárnejšie produkty podľa preferencií spotrebiteľov.

Záverečné zhrnutie

Všeobecne by sme túto posteľ a všetky jej veľkostné varianty odporučili tým, ktorí hľadajú kvalitný výrobok z masívu, avšak nemajú práve najpružnejší rozpočet. V tomto prípade sa výrobcovi podarilo zostaviť uspokojujúci produkt za dobrú cenu, ktorý splní vaše očakávania. K cene je ale potrebné pripočítať čiastku za rošt a matrac. Ak sa vám celkové obstarávacie náklady zdajú stále vysoké, zvážte nákup lacnejšej postele z drevotriesky alebo kovu.

145 € Orientačná cena


Ako vybrať posteľ

Posteľ je stavebným kameňom komfortného spania. Môže mať mnoho podôb podľa estetických požiadaviek, ale aj podľa mechanických a rozmerových parametrov. Posteľ je väčšinou investíciou na veľa dlhých rokov, takže v jej prospech musí hovoriť predovšetkým celková kvalita spracovania. Od tej sa pochopiteľne odvíjajú aj obstarávacie náklady, ktoré v niektorých prípadoch ešte navyšujú nutnosť dokúpenia roštu a matraca.

Aj keď sa môže výber postele zdať ako ľahká záležitosť, nie je to tak. O jej nákupe by ste mali premýšľať a zameriavať sa na určité prvky, ktoré vám vo výsledku prinesú zodpovedajúce pohodlie a dostatok priestoru. A práve veľkosti, prípadne typu postele, sa budeme venovať najprv. Potom sa zameriame na čiastkové a zároveň nemenej dôležité parametre. Patrí medzi ne napríklad často zabúdaná výška postele či výrobný materiál.

Následne budeme venovať pozornosť doplnkom najrôznejšieho charakteru, ktoré spríjemňujú spanie, prinášajú ďalšie praktické využitie a vylepšujú celkový vzhľad postele. V závere článku sa potom zameriame na to, koľko takéto postele vlastne stoja. Dôležitými súčasťami postelí sú aj matrace a posteľové rošty.

Ako vybrať posteľ stručne:

 • Vyberte vhodné prevedenie postele. Klasická posteľ obvykle vyžaduje dokúpenie roštu a matraca, zatiaľ čo boxspring postele zahŕňajú aj pružinový matrac.
 • Zvoľte správny typ podľa toho, pre koho je posteľ určená. Dostať sú detské varianty aj postele pre seniorov, ďalej klasické jednolôžka a dvojlôžka.
 • Zamerajte sa na veľkosť. Pri každom prevedení je možné naraziť na rôzne dlhé a rôzne široké varianty, teda každý si príde na svoje.
 • Sledujte výšku postele. Predovšetkým seniori ocenia postele s vysokým posedom, ktorý pomáha šetriť kĺby – ľahšie sa z nich vstáva.
 • Výrobný materiál ovplyvňuje pevnosť a stabilitu postele, životnosť aj obstarávaciu cenu. Na výber máte z laminátových postelí, čalúnených, kovových či drevených postelí z masívu.
 • Zvážte, aké doplnky postele oceníte. Môže ísť o nočné stolíky v totožnom dizajne, čalúnené čelo, integrované osvetlenie, úložný priestor alebo polohovateľný rošt.
 • Stanovte si rozpočet, vyberte niekoľko kandidátov a skúste si vyhľadať recenzie. Veľa vám totiž prezradia cenné skúsenosti užívateľov.

Klasická posteľ vs posteľ boxspring

Ako prvé sa pri výbere budete musieť rozhodnúť medzi dvoma prevedeniami – klasickou posteľou a posteľou boxspring. Hoci aktuálne trendy tiahnu skôr k posteliam boxspring, ktoré ponúkajú prakticky všetko v jednom, klasické postele majú na trhu stále svoje miesto. Poďme si priblížiť, v čom spočívajú ich hlavné rozdiely.

Klasická posteľ

Každá klasická posteľ sa skladá z osvedčenej zostavy rámu, lamelového roštu a matraca. Najväčšou výhodou je, že všetky tieto tri zložky sú ľubovoľne kombinovateľné. Každý si tak môže vybrať kombináciu presne podľa svojich predstáv, možností a potrieb. Klasická posteľ navyše ponúka doslova zázraky v oblasti úložného priestoru. Ten býva riešený napríklad vyklápacím záhlavím alebo zásuvkou pod posteľou.

Kontinentálna posteľ boxspring

Posteľ boxspring môžete poznať aj pod označeniami americká alebo kontinentálna posteľ. Najčastejšie sa s ňou stretnete na hotelových izbách, typicky v ubytovacích zariadeniach vyššej triedy. Vyznačuje sa vysokou konštrukciou z troch vrstiev, a to pružinového boxu nahrádzajúceho rošt, pružinového matraca a toppera. Táto kombinácia spoločne vytvára dokonalú bodovú pružnosť.

Postele boxspring sú typické svojim vysokým posedom a dizajnovým prevedením. Obvykle je možné dostať čalúnené varianty, ale aj najrôznejšie kombinácie s drevom či inými materiálmi. Výnimkou nie je luxusné podsvietenie spodného okraja alebo možnosť polohovania. Ich nespornou výhodou je dlhá životnosť a eliminácia hlučnosti. Hlavný matrac postele boxspring nemusí byť vždy súčasťou. Je možné ho vymeniť, nie je pevne spojené s konštrukciou lôžka.

Typy podľa veľkosti

Akonáhle sa rozhodnete, z ktorých prevedení budete vyberať, bude na vás čakať voľba správnej veľkosti. Toto rozdelenie sa úmerne premieta do celkových rozmerov a výber závisí predovšetkým od toho, pre koho posteľ vyberáte a kto na nej bude spať. V základe môžete voliť z detských postelí, jednolôžok, dvojlôžok a postelí pre seniorov. Nižšie vám jednotlivé typy podrobne popíšeme.

Detské postele

Detské postele sú vďaka svojim menším rozmerom určené výhradne pre deti. Veľakrát tomu napovedajú aj detské motívy vyobrazené na rámoch či záhlaviach. Výnimkou nie sú ani postele v tvare autíčok, lietadiel a vláčikov alebo takzvané domčekové postele. Za zváženie stojí obstaranie bočníc, ktoré deti v noci ochránia pred pádom z postele – z rovnakého dôvodu sa odporúča malým deťom zaobstarať najskôr nižšiu posteľ.

Poschodové postele

Poschodová posteľ je riešením do detskej izby, ktorú obýva viac ako jedno dieťa. Ide o postele usadené nad sebou v rámci jednej konštrukcie. Ich prínosom je predovšetkým úspora miesta v danom priestore. Veľmi často na ne môžete naraziť v kempoch a rekreačných chatkách, ktoré sú využívané na detské tábory či iné akcie.

Jednolôžkové postele

Jednolôžkové postele slúžia primárne pre jednu osobu, ktorej vytvárajú dostatočný priestor a komfort na ležanie. Môžete ich vyberať ako z klasického prevedenia, tak aj z typu boxspring. Podľa spracovania môžu ponúkať aj úložný priestor či doplnkové matrace na vytvorenie sedacej pohovky.

Dvojlôžkové postele

Dvojlôžková posteľ, ako už názov napovedá, je určená pre dve osoby. Veľmi často je tento typ nazývaný aj ako manželská posteľ. Využiť ju ale môže aj jedna osoba, ktorá si potrpí na vyšší komfort a viac miesta pri spánku. Vyberať môžete z mnohých typov a materiálových prevedení.

Seniorské postele

Ako seniorské postele sa označujú varianty určené pre postarších ľudí. Ich charakteristickými vlastnosťami sú väčšia výška a mnohokrát aj praktická polohovateľnosť alebo madlá uľahčujúce zdvíhanie. Staršie osoby majú totiž často problémy s kĺbmi, bedrami alebo chrbtom, a tak pre nich vstávanie z nízko položenej postele predstavuje problém. Okrem vyvýšenej postele je však možné tento problém vyriešiť aj obstaraním vyššieho matraca.

Veľkosť

A ako je to so skutočnými rozmermi postelí? Pri jednolôžku budete najčastejšie vyberať šírku 90 cm. Výnimkou však nie sú ani menšie varianty so šírkou 60 až 80 cm, ktoré sú určené pre deti. Kým sa dostaneme k dvojlôžku, existujú na trhu aj postele ponúkajúce 1,5 lôžko. Niekedy sú označované ako letisko a primárne slúžia pre jednu osobu vyžadujúcu viac miesta na spanie. Šírka takýchto postelí je od 110 cm do 140 cm.

Všetko potom završujú dvojlôžka alebo manželské postele, za ktoré už je považovaný minimálny rozmer 160 cm. Za ten štandardný je možné považovať šírku 180 cm. Tie najväčšie modely potom ponúkajú 200 cm.

Dĺžka postele

Pokiaľ ide o dĺžku postele, mali by ste sa riadiť jednoduchým pravidlom. Vždy si vyberajte posteľ podľa vašej skutočnej výšky. K svojej veľkosti pripočítajte ešte 20 až 25 cm a vyjde vám výsledok. Väčšina výrobcov sa drží osvedčeného štandardu, ktorým je dĺžka 200 cm. Pre vyššie osoby sú pochopiteľne vyrábané aj predĺžené varianty od 210 cm až do 220 cm. Vo veľmi obmedzenom množstve môžete naraziť aj na verziu 240 cm.

Výška postele

Kapitolou samou o sebe je výška postele, ktorú veľa ľudí chybne podceňuje. Správna výška totiž pozitívnym spôsobom ovplyvňuje vaše vstávanie a podpisuje sa na kĺboch. Práve tie dostávajú ráno najviac zabrať. Za štandardnú výšku postele je považovaný rozmer 40 až 50 cm u bežného človeka. Pokiaľ patríte k postarším občanom, pokojne investujte do vyššej postele, ktorá môže dosahovať hodnoty až 65 cm.

Za minimálnu výšku postele je považovaná hranica 30 cm. Takáto posteľ vám síce nezaručí žiadne komfortné vstávanie, na druhú stranu je pod ňou voľný priestor z hľadiska chladu od podlahy a vírenia prachu. Zároveň ide aj o najmenšiu výšku v súvislosti s vytváraním hygienického prostredia. Každý sa totiž v noci potí a mnohokrát vypotí 0,5-1,5 litra potu, ktorý je odvádzaný cez dôkladne odvetraný matrac k roštu postele.

V rámci celkovej výšky postele by ste mali počítať aj s tým, že na posteľ uložíte matrac zodpovedajúci výšky. Ten bude nad hranou postele. Výhodu potom majú pochopiteľne výškovo polohovateľné postele, ktoré si upravíte tak, aby vám sedeli do najmenšieho detailu.

Výrobný materiál

Keď už budete ponorený do výberu postele, prichádza na rad to najdôležitejšie. A tým je výrobný materiál. Ten totiž v mnohom vypovedá o pevnosti, komforte, životnosti a v neposlednom rade aj o celkovom vzhľade postele. Ide tiež ruka v ruke s obstarávacou cenou. V tomto smere máte pomerne zaujímavý výber a na svoje si príde úplne každý. Najčastejšie sa na trhu stretnete s posteľami z dreva, drevotriesky či kovu alebo čalúnenými modelmi.

Laminátové postele

Začneme od toho najlacnejšieho výrobku na trhu, ktorým sú laminátové postele. Ako už prezrádza ich názov, hlavným výrobným materiálom bude laminát, čiže drevotrieska s vrchnou fóliou v ľubovoľnom dekore. Môže ísť o jednofarebné varianty, ale aj o imitácie dreva. V prospech laminátových postelí hovorí určite jednoduchá údržba, zachovanie farebnosti a pomerne veľký výber najrôznejších dizajnov. Tou najväčšou devízou je nízka obstarávacia cena.

Toto všetko je ale vykúpené množstvom nevýhod. Či už je to horšia kvalita spracovania vďaka nekvalitnému lepeniu alebo celková pevnosť, ktorou laminát rozhodne nedisponuje. Pri jednotlivých doskách potom môže dochádzať aj k odlupovaniu vrchného laminátu z drevotriesky. Také vlastnosti sú vďaka tomu späté s kratšou životnosťou.

Výhody Nevýhody
Nízka cena Nízka kvalita a pevnosť
Stálosť farieb Kratšia životnosť v porovnaní s inými materiálmi
Široký výber Môžu byť použité nekvalitné lepidlá a chemikálie
Ľahká údržba Je tu riziko odlupovania zažehlených hrán

Drevené postele z masívu

Milovníci prírodných materiálov bezpochyby stavia na drevené postele z masívu, ktoré sa vyznačujú vyššou pevnosťou, stabilitou, odolnosťou a tým pádom aj dlhou životnosťou. Hriať vás určite bude aj pocit, že spíte na skutočnom dreve, nie na žiadnej laminátovej náhrade. Musíte však počítať s tým, že oproti laminátu si za drevo citeľne priplatíte.

V prípade drevených postelí sa zamerajte na výber z dvoch kategórií drevín, ktoré sa rozlišujú predovšetkým podľa výslednej tvrdosti.

 • Mäkké dreviny – Medzi ne patria napríklad smrekovec, smrek, borovice a ďalšie. Pri takom dreve oceníte hlavne detailnú a krásnu štruktúru. Pojem „mäkké drevo“ sa ale úmerne premieta do ľahšieho poškodenia dreviny. Bez problému do rámu takejto postele urobíte zárez nechtom či ostrým predmetom. Tomu sa však dá zabrániť tým, keď je drevo opatrené špeciálnym lakom, ktorý mimochodom môže ešte viac vytiahnuť štruktúru dreva.
 • Tvrdé dreviny – K tvrdým drevám patrí orech, dub, buk, čerešňa a jaseň. S týmto drevom nebudete mať žiadny problém, ako na dotyk, tak ani v prípade glejovania, krútenia a podobných neduhov. Práve drevené postele z týchto drevín sa vyznačujú vysokou pevnosťou, stabilitou a asi tou najdlhšou životnosťou, pokiaľ ide o prírodné materiály.

Pri drevených posteliach sa vo výsledku môžete stretnúť ešte s dvoma výrazmi. Je to drevo rastlé, ktoré je na stavbu postele využívané tak, ako narástlo, so všetkými jeho dokonalosťami či nedokonalosťami, rokmi a štruktúrou. Druhým variantom je cinkované drevo. Tu je výsledok tvorený z jednotlivých kúskov dreviny. V celku potom môže byť znateľná odlišná farebnosť daných častí.

Výhody Nevýhody
Vysoká pevnosť Vysoká obstarávacia cena vzhľadom na materiál
Stabilita a odolnosť
Dlhá životnosť
Široký výber z drevín a odtieňov

Kovové postele

Do spálne si však nemusíte kupovať iba drevo alebo jeho imitáciu. Súčasnej dobe vládnu aj postele vyrobené z ocele. Kovové postele majú jednu nespornú výhodu. A to je fakt, že sa v nich nikdy nebudú držať roztoče ani akékoľvek plesne. Sú teda ideálnou voľbou pre alergikov. V ich prospech ďalej hovorí vysoká mechanická odolnosť a takmer nulová možnosť ich poškodenia.

Keď zvolíte ten správny a dostatočne pevný kov, posteľ bude pevná a jej životnosť veľmi dlhá. Veľakrát tiež môžete naraziť na elegantnú kombináciu dreva a kovu. Na druhej strane nie každému môže kov vyhovovať. Niekomu sa nehodí do už prispôsobeného interiéru spálne, na iného zase pôsobí chladným a nepríjemným dojmom. V tomto smere ide veľa o individuálne potreby. Pomyselnou nevýhodou kovovej postele je aj jej vyššia obstarávacia cena.

Výhody Nevýhody
Dlhá životnosť Pre niekoho môže pôsobiť chladným dojmom
Odolnosť, pevnosť a stabilita Skrz svoj dizajn nemusí zapadnúť do každého interiéru
Vhodná pre alergikov Vyššia obstarávacia cena

Čalúnené postele

Poslednou dostupnou voľbou sú čalúnené postele. Pod týmto názvom si predstavte konštrukciu postele, obvykle vyrobenú z robustnejšej drevotriesky, ukrytú za čalúnením. To prispieva k tomu, že nikde nenarazíte na žiadne ostré hrany a súčasťou takejto postele bude pravdepodobne aj úložný priestor. V prospech kvalitných čalúnených postelí hovorí určite komfort a pohodlie.

Za prijateľnú obstarávaciu cenu si môžete vyberať z mnohých modelových radov, ktoré sa líšia predovšetkým svojim dizajnom. Čalúnenie totiž môže nadobúdať najrôznejšie podoby a k jeho tvorbe môžu byť použité rôzne materiály.

 • Textilné materiály – S pomocou nich si budete môcť čalúnenú posteľ zladiť s vašim už zariadeným interiérom spálne. Na výber máte veľké množstvo farebných odtieňov.
 • Eko koža – Syntetický materiál pripomínajúci pravú kožu. Jeho doménou je priaznivá cena.
 • Pravá koža – najdrahšie a pravdepodobne najluxusnejšie riešenie čalúnenej postele.

Čalúnenie vzhľadom na prevedenie postele

Veľmi populárnym modelom čalúnenej postele je variant boxspring. Ide o moderné a elegantné postele vyznačujúce sa pružinovým roštom a použitým penovým matracom. Je to základňa s matracom v jednom, pri ktorom oceníte hlavne výšku a celkové robustné spracovanie.

Pri klasických čalúnených posteliach možno pochopiteľne uvidieť aj niekoľko negatív. Tento typ postele je určite náročnejší na akékoľvek čistenie a údržbu. Počítať musíte s tým, že pri lacnejších verziách nebudete mať možnosť výmeny zakomponovaného matraca. Zároveň riskujete aj to, že neviete, aký kvalitný rám sa skrýva pod čalúnením. Predovšetkým pri posteliach s textilným čalúnením sa môžu vyskytovať roztoče, takže takáto posteľ asi nebude tou najlepšou voľbou pre alergikov.

Výhody Nevýhody
Atraktívny dizajn Riziko nekvalitného rámu z drevotriesky
Priaznivá cena Pri celočalúnených variantoch nie je možnosť výmeny matraca
Pohodlie Náchylnosť k poškodeniu a náročnejšia údržba
Bezpečnosť – žiadne ostré rohy ani hrany Nevhodné pre alergikov – čalúnenie je obľúbeným miestom pre roztoče
Rôzne poťahové materiály

Doplnky

Podľa typu a prevedenia postele, môžete pri tomto posteľnom produkte naraziť na pár vybraných prvkov, ktoré môžu spríjemniť vaše spanie a priniesť vám niečo navyše. Tu je zoznam tých najčastejších doplnkov:

 • Čelo postele – časť, ktorá sa nachádza za hlavou. Podľa typu postele môže byť čelo vyrobené ako z kovu či dreva, tak aj z drevotriesky potiahnutej čalúnením. Môže ísť o dominantnú a neprehliadnuteľnú súčasť postele, ktorá pôsobí elegantným dojmom. Prínos však môže byť nielen estetický. Praktické využitie nájdete napríklad pri čítaní kníh, keď sa chcete pohodlne oprieť. Čelo postele tiež predchádza vzniku nepríjemného prievanu za hlavou.
 • Bočnice – Určitou odnožou čela postele môžu byť bočnice, ktoré sa nachádzajú skôr pri detských posteliach. Majú zabrániť tomu, aby dieťa nespadlo z postele na zem. Obvykle ide o doplnok, ktorý je možné z postele odmontovať.
 • Úložný priestor – Niektoré varianty postelí využívajú priestor pod posteľou, kam je možné ukladať ďalšie veci. Riešené to býva pomocou najrôznejších šuplíkov alebo vďaka vyklápaniu vrchnej časti postele. Posteľ s úložným priestorom nemusí na prvý pohľad vyzerať príliš elegantne, na druhú stranu rieši nedostatok miesta, predovšetkým v menších interiéroch.
 • Nočné stolíky – Súčasťou postele môžu byť aj nočné stolíky na odkladanie ľubovoľných vecí. Tieto stolíky výrobcovia obvykle ponúkajú zhotovené z rovnakého materiálu ako posteľ a v rovnakom dekore. Všetko tak pôsobí zladeným dojmom. Samozrejme je možné ale toto vybavenie dokúpiť aj v úplne odlišnom dizajne, všetko záleží len na vašom vkuse a možnostiach.
 • Osvetlenie – Luxusnejšie postele s čelom môžu mať integrované LED osvetlenie, ktoré býva nenápadné a dobre zakomponované. Nemusíte tak riešiť nákup lampičiek. Pri výbere sa zamerajte na spracovanie a možnosť polohovania, aby ste mali napríklad pri čítaní vždy dostatok svetla.
 • Nebesá – Ak si chcete dopriať romantický spánok ako na zámku, môžete investovať do postele s nebesami. V podobnom duchu sú vytvárané aj postele s moskytiérami chrániacimi človeka pred dotieravým hmyzom.

Cena

Náklady na obstaranie postele sa môžu vyšplhať až do stoviek eur. Cena sa odvíja od použitého materiálu, celkového prevedenia a doplnkov. Závisí aj od toho, či je súčasťou postele aj matrac a rošt. Predovšetkým pri nákupe klasickej postele totiž musíte obvykle počítať s tým, že si kupujete iba rám. Ten je nutné opatriť ešte spomínaným roštom a matracom. Takže ani na túto investíciu by ste pri zostavovaní rozpočtu nemali zabúdať.

Pri výbere novej postele môžete naraziť na najrôznejšie firmy zameriavajúce sa na sériové výroby postelí. Rovnako objavíte aj profesionálne nábytkárske spoločnosti, ktoré sú schopné vytvoriť posteľ na mieru. Medzi obľúbené značky patrí Kolacia Design, Ami Nábytok, Blanár, BMB, Casarredo, Max-I, Tempo Kondela, Lucatec, Baby Dreams, Meblar, MOB, Nábytek Bogart, Drewmax, Expedo, ImpotWorld a ďalšie.

Cena do 120 EUR

Tie najlacnejšie postele na trhu môžete zakúpiť už od 40 EUR. A nejde iba o detské postele, ale aj o tie pre dospelých s klasickou šírkou 90 cm. Obvykle sú to jednolôžka zhotovené z lacného laminátu. Štyri nohy a základné konštrukcie, tak je možné charakterizovať tento typ výrobku, od ktorého pochopiteľne nemôžete čakať príliš dlhú životnosť alebo nejakú väčšiu pevnosť. Matrac obvykle nebýva súčasťou.

Ak sa budete blížiť k hranici 120 EUR, potom je výber oveľa bohatší a postele už sú oveľa pevnejšie. Narazíte už aj na kvalitnejšie jednolôžka vyrobené z masívneho dreva, prípadne základné manželské postele. Niektoré varianty ponúkajú aj úložný priestor či bočnice pre deti. Stále však obstarávacia cena zahŕňa iba rám postele, prípadne nejaký základný rošt. Integrovaný matrac v tomto prípade objavíte len pri lacnej jednolôžkovej váľande.

Cena od 120 EUR do 320 EUR

Zlatá stredná cesta ponúkajúca pomerne veľký výber. Na laminátové postele môžete pomaly zabudnúť a sústrediť sa budete na drevené a masívne postele. Výnimkou nie sú ani čalúnené varianty. Bežne sú už v tejto cenovej relácii dostať ako jednolôžka, tak aj dvojlôžka, poprípade iné atypické rozmery postelí. Možné je tiež zaobstarať aj originálne detské postele v podobe najrôznejších motívov alebo poschodovej postele.

Cena pod 320 EUR prisľubuje aj voľbu medzi kvalitnejšími váľandami z masívu, ktoré slúžia ako plnohodnotné lôžko – nemusíte dokupovať rošt ani matrac. Také váľandy totiž obsahujú integrovaný matrac, ktorý však cez pevné spojenie s rámom nemožno vyberať a otáčať. Pri týchto produktoch je preto potrebné zohľadniť životnosť vzhľadom na predpokladanú dĺžku využitia – akonáhle matrac doslúži, bude nutné zaobstarať celú novú posteľ.

Cena od 320 EUR do 600 EUR

Keď si priplatíte, dosiahnete aj na kovové postele majúce svoje kúzlo. Pri masívnych drevinách potom padne jasná voľba na tvrdé drevo, ktoré je ďaleko odolnejšie než mäkké, a je predovšetkým dlhoveké. Veľmi často sa môžete stretnúť s predajom kompletných setov, to znamená kovovú či drevenú masívnu posteľ vrátane dvoch nočných stolíkov zhotovených z rovnakého dreva. Výnimkou potom nie sú ani postele, ktoré v cene zahŕňajú aj lamelový rošt.

Cena nad 600 EUR

Pokiaľ vám nevyhovuje bežný štandard a chcete niečo atypické, napríklad v podaní postele s nebesami, musíte si jednoducho priplatiť. To sa okrem iného týka aj nadštandardných rozmerov postelí alebo ich atypických tvarov. Za stovky eur si budete môcť zakúpiť hlavne luxusné čalúnené postele typu boxspring, kde nájdete ten skutočný komfort.

Súčasťou takýchto postelí sú obrie čelá, rad pridružených doplnkov a obvykle aj nadštandardné matrace s roštom. Vo výbave môžete nájsť množstvo úložného priestoru, osvetlenie alebo možnosť polohovania pomocou diaľkového ovládania. Vysokému pohodliu však zodpovedajú pochopiteľne aj obstarávacie náklady, ktoré sa u tých najdrahších kúskov šplhajú aj cez 8 000 EUR.

Dodanie a montáž

Pretože je posteľ pomerne veľkým a ťažkým vybavením, mali by ste sa pri jej nákupe zamerať aj na možnosti dodania a montáže. Predovšetkým v panelových bytoch totiž môže výťah či málo priestranné schodisko predstavovať problém. Veľa špecializovaných predajní však k svojim výrobkom ponúka aj profesionálny servis v oblasti dopravy. Na prianie je potom možné zaistiť aj montáž nového nábytku priamo u vás doma v miestnosti, kde má posteľ stáť.

Vďaka tomu vám odpadnú starosti s často zložitou dopravou nábytku do domu, so študovaním manuálu i náročným montovaním. Pri zostavovaní rozpočtu však odporúčame počítať s čiastkou rádovo niekoľko desiatok eur pre prípad, že by tieto služby neboli zahrnuté v obstarávacej cene postele.

Údržba

V spálni strávite až tretinu času denne, preto by ste údržbe tejto miestnosti mali venovať dostatočnú starostlivosť. Samotné lôžko by ste mali udržiavať čisté a bez prachu. Dôležité je však nezabudnúť ani na prach pod posteľou a okolo nej.

 • Vyvýšené postele sú prístupnejšie a priestor pod nimi sa ľahšie udržuje. Pod vyvýšenou posteľou stačí jednoducho povysávať a vytrieť.
 • Paletové postele s konštrukciou až na zem by ste mali raz za čas odsunúť alebo nadvihnúť a tiež pod nimi povysávať a vytrieť. Síce sa na prvý pohľad môže zdať, že sa prach do týchto útrob nedostane, opak je však pravdou.

Pozornosť by ste mali venovať aj údržbe rámu. V prípade postele z masívu nie je na škodu siahnuť po špeciálnych prípravkoch, ktoré nevysušujú povrch dreva a sú k danému materiálu maximálne šetrné. V prípade čalúnených postelí sa potom oplatí investovať do kvalitnej impregnácie. Tá ochráni povrch pred špinou a jej zažraním do látky či kože, takže pôjde ľahšie odstrániť. Rozkladacie postele potom raz za čas vyžadujú dotiahnutie spojov.

Údržba matracu a topperu

Najväčšiu pozornosť si pri údržbe zaslúži matrac a topper. Tieto dve časti totiž prichádzajú najbližšie do styku s vašim telom a po nejakej dobe užívania by v prípade zanedbania údržby mohli začať zapáchať alebo by sa v nich mohli začať množiť roztoče. Samotný matrac a topper preto pravidelne vysávajte a snímateľný poťah perte v práčke. Na škvrny vyzrejete použitím špeciálneho prostriedku a so zápachom zatočíte pomocou jedlej sódy.

Ako často meniť matrac?

Výmena matraca sa odvíja od niekoľkých faktorov. Sú nimi predovšetkým jej kvalita, vaša hmotnosť, miera potenia a samozrejme aj údržba. Kvalitnejší a drahší matrac toho spravidla vydrží viac, avšak pokiaľ je vaša telesná hmotnosť vyššia, je potrebné počítať s rýchlejším opotrebením.

Či je matrac už príliš starý alebo opotrebovaný vám jednoducho prezradí celkový komfort. Ak sa ráno budíte celí rozlámaný, potom je na čase vymeniť matrac. Z hľadiska hygieny a fyziológie človeka sa však všeobecne odporúča meniť matrac každých 10 rokov. Kvalitný matrac totiž vytvára správne podmienky na spánok, čo je pre vaše zdravie absolútne nevyhnutné.

 

Často kladené otázky k posteliam

Ako a akú posteľ vybrať?

Chcete mať istotu, že si kupujete kvalitnú posteľ, ktorá ani po čase nezačne vŕzgať? Potom odporúčame hneď na začiatku správne nastaviť rozpočet a investovať do drahšej postele, ktorá sa z dlhodobého hľadiska oplatí. Stavte na kvalitu v podobe kovovej či drevenej masívnej konštrukcie, ktorú doplníte o pevný rošt a pohodlný matrac. Vyhnite sa lacným laminátovým posteliam, tie sa čoskoro rozkývajú a vŕzganie potom bude narušovať váš spánok.

Oplatí sa používať chránič matracu?

Určite oplatí. Chránič matraca alebo takzvaný topper chráni matrac nielen pred mechanickým poškodením v podobe pretrhnutia, ale aj pred nečistotami. Dokáže tak výrazne predĺžiť životnosť hlavného matraca, ktorého obstaranie je obvykle mnohonásobne drahšie, než na koľko vás príde nákup toppera. Pomocou toppera napríklad s pamäťovou penou navyše môžete zvýšiť celkový komfort postele.

Ktorá posteľ je najlepšia pre alergikov?

Alergici by mali svoju pozornosť pri výbere smerovať predovšetkým ku kovovým posteliam, pri ktorých nehrozí riziko množenia roztočov. Úplne by sa mali vyhnúť obstaraniu čalúnenej postele, ktorá je v tomto smere najnáchylnejšia. K posteli odporúčame alergikom a astmatikom zaobstarať antibakteriálny matrac, ktorý prirodzene predchádza vzniku plesní a baktérií. Rovnako ho ale ocenia aj ľudia s citlivou pokožkou a všetci, ktorí dbajú na maximálnu hygienu.

Iva Koňaříková sa vo svojich textoch často zaoberá témami spojenými so zdravým životným štýlom. Vďaka starostlivým rešeršiam a načerpaniu informácií z overených zdrojov môže okrem iného informovať o aktuálnych trendoch, na aké je možné v oblasti spánku naraziť. Do jej hľadáčika potom okrem postelí spadajú aj ďalšie témy, ako sú domáce spotrebiče či športové vybavenie a doplnky.
Redaktorka

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.8 z 6 hlasov

Ďalšie obľúbené testy a recenzie