Ako vybrať powerbanku
Powerbanky sú zariadenia s batériou, ktoré dokážu pojať a uchovať elektrickú energiu a potom ju tiež odovzdať ďalším zariadeniam – slúžia najčastejšie na dobíjanie mobilných telefónov či tabletov v mieste, kde nemáte prístup k elektrickej zásuvke. Využijete ich najmä na cestách.
Powerbanky sú dnes natoľko rozšírené, že vám umožňujú takmer neobmedzený výber jednotlivých modelov. Než sa však pustíte do nákupu toho správneho doplnku, mali by ste si položiť niekoľko otázok. Na čo konkrétne powerbanku budete používať – aké zariadenia a ako často ich nabíjate? Máte pritom dostatok miesta na ďalšiu externú batériu? Aký potrebujete tvar powerbanky? Koľko peňazí chcete do takého príslušenstva investovať?
Prakticky neexistuje ideálne riešenie pre potreby všetkých užívateľov, vhodné je vybrať model presne dimenzovaný podľa budúceho využitia. Neplatí automaticky, že veľkokapacitný model bude ideálny pre všetkých. Ak odpovede na spomínané otázky spojíte s nasledujúcimi informáciami, domôžete sa vytúženého výsledku. My vás zoznámime predovšetkým s dostupnými typmi powerbánk a ich kapacitami. Zistíte, aké sú vstupy, výstupy a tiež ako rýchlo sa takéto zariadenia nabíjajú.
Ako vybrať powerbanku stručne:
- Ujasnite si vaše potreby – Dopredu sa rozhodnite, aké zariadenia budete s powerbankou nabíjať a ako často.
- Zvoľte vhodnú kapacitu podľa potreby – Na občasné nabíjanie mobilu stačí nízkokapacitná powerbanka, naopak na doplnenie energie notebooku a tabletu je potrebná väčšia kapacita.
- Nezabúdajte na druh zariadenia – Typovo najrozšírenejšie sú Li-ion batérie, lepšie vlastnosti, za ktoré si priplatíte, ponúkajú Li-pol powerbanky.
- Výstupný prúd ovplyvní rýchlosť – Ak trváte na rýchlom nabíjaní pripojených zariadení, je nutné zvoliť vyššiu hodnotu výstupného prúdu (okolo 1 A pomalší, 2 až 3 A rýchlejší), prípadne výkonu.
- Úlohu hrá počet a typy výstupov – Na základe toho, aké zariadenia chcete nabíjať, sa medzi powerbankami rozhodujte podľa výstupov, ktoré ponúka.
- Dbajte na kvalitu spracovania – Vo veľkom množstve ponúk sa môžete orientovať podľa designu, výrobného materiálu, ale aj podľa potrebného tvaru a hmotnosti.
- Príslušenstvo a funkcie navyše – Určite poteší, keď na vašej powerbanke nájdete rôzne funkcie a vychytávky, napríklad bezdrôtové nabíjanie, indikátor energie, displej a podobne.
- Cena – Veľká produktová ponuka má výhodu, že objavíte viac produktov s podobnými parametrami, takže sa môžete rozhodovať aj podľa ceny a ušetriť.
Ďalším možným spôsobom, ako dobiť svoj telefón bez toho, aby ste potrebovali elektrickú zásuvku, je pomocou solárnej nabíjačky. O tej sme spísali samostatný článok s názvom Ako vybrať solárnu nabíjačku. Zaujímať by vás mohlo aj nabíjanie cez nabíjacie stanice. Tu sa zameriame práve na powerbanky alebo externé nabíjačky.
Typ batérie
Vaše prvé rozhodnutie príde na rad v rámci výberu typu batérie. Powerbanky sa totiž vyrábajú v dvoch variantoch prevedenia. Každá z nich má samozrejme svoje prednosti.
Li-ion batérie
Lithium iontové batérie sú veľmi používané a je možné ich označiť za kvalitné a dlhodobo funkčné. V ich prospech hovorí určite lepšia cenová dostupnosť. Tieto batérie sa už netrápia s pamäťovým efektom, ako to bolo pri predchádzajúcich typoch Ni-MH a podobne. Obsahujú špeciálnu kvapalinu a je možné ich nabíjať v podstate v ľubovoľnej fáze vybitia.
Pre Li-ion batérie nie je ideálne hlboké vybíjanie, teda vybitie až do nulovej hodnoty, ktoré môže článok dlhodobo poškodiť a znížiť celkovú kapacitu. Vystavovať by ste ich nemali ani príliš vysokým teplotám.
Li-pol batérie
Lítium polymérové batérie sú vyspelejšou verziou Li-ion batérií. Ich obsahovou súčasťou je gélový elektrolyt prinášajúci hneď niekoľko výhod. Napríklad to, že sa tieto batérie vyrábajú v najrôznejších tvaroch a hlavne s nižšou hmotnosťou a hrúbkou. V ich prípade sa nemusíte obávať ani akéhokoľvek samovoľného vybíjania, pokiaľ ich dlhšiu dobu nepoužívate. Samovybíjanie zoberie zhruba 5% kapacity za mesiac.
Za túto vyššiu energetickú hustotu a kvalitnejšiu technológiu si bezpochyby priplatíte.
Kapacita
Kapacita je jedným z najdôležitejších údajov pri výbere powerbanky. Táto hodnota v podstate rozhoduje o tom, do akej miery a koľkokrát budete schopní nabiť váš mobilný telefón, tablet či zariadenie podobného typu. Kapacita je udávaná v miliampérhodinách, obvykle narazíte na skratku „mAh“. Pri nákupe powerbanky počítajte s tým, že výrobcom prezentovaná kapacita je zhruba o 20 až 40 % vyššia ako tá skutočná. V reáli vám tak energetická banka poskytne cca 60 až 80 % uvádzanej kapacity.
Pri voľbe konkrétneho modelu by ste mali vedieť, akú kapacitu batérie má vaše mobilné zariadenie. Podľa toho určíte potrebnú kapacitu powerbanky a zistíte, koľkokrát telefón nabijete, poprípade do akej miery. Vždy majte na pamäti, že so vzrastajúcou kapacitou sa zväčšujú aj rozmery a hmotnosť.
Stretnúť sa samozrejme môžete s odlišnými kapacitami:
Kapacita |
Využitie |
2 000 až 5 000 mAh |
ideálna voľba pre občasné dobíjanie na cestách; malé rozmery; jedno nabitie telefónu |
5 000 až 10 000 mAh |
energia potrebná na dobíjanie telefónu napríklad pri pobyte v prírode; 2 až 3 nabitia; stále skladné a ľahké |
10 000 až 15 000 mAh |
viacnásobné nabitie mobilných telefónov; dobré aj pre tablety; väčšie rozmery a hmotnosť |
nad 15 000 mAh |
viac ako päť nabití telefónu na dolnej hranici kapacity; silnejšie powerbanky aj dobíjanie notebooku alebo viac ako desať nabití smartfónu; veľké a ťažké |
Výpočet potrebnej kapacity
Ak si myslíte, že sa kapacita powerbanky rovná kapacite batérie vášho mobilného telefónu, ste na omyle. Existuje rozdiel medzi kapacitou deklarovanou výrobcom a reálnou úžitkovou kapacitou na nabíjanie.
Odlišné hodnoty medzi nimi ovplyvňuje rozdiel obvyklého napätia batériového článku (väčšinu okolo 3,6 až 3,7 V) a napätia na nabíjanie telefónu (väčšinou 5 V), k tomu sa navyše pridáva aj účinnosť nabíjania, prípadne rôzne formy energetických strát. Práve tieto faktory sa skrývajú v spomínaných 20 až 40 % rozdielu medzi uvádzanou a úžitkovou kapacitou. K správnemu výsledku, prípadne modelu energetickej banky, sa teda musíte prepočítať.
Aplikovať je možné tento vzorec:
- kapacitu powerbanky vynásobíte napätím batériového článku powerbanky a účinnosťou batérie = výsledok 1
- požadované napätie pre napájanie el. spotrebiča = výsledok 2
- následne vykonáte delenie oboch výsledkov, teda výsledok 1/výsledok 2.
Pre predstavu si všetko môžeme ukázať na powerbanke s kapacitou 5 000 mAh. Výpočet by vyzeral nejako nasledovne:
- výsledok 1 = 5 000 mAh x 3,6 V x 0,9 = 16 200
- výsledok 2 = 5 V
- efektívna kapacita = 3 240 mAh
Takže z powerbanky s udávanou kapacitou 5 000 mAh získate efektívne 3 240 mAh. Tým ale náš výpočet nekončí, pretože ešte musíme vykonať prepočet na nabíjanie samotného zariadenia z powerbanky – započítavame prevod napätia nabíjania powerbanky (5 V) a napätia batérie v nabíjanom zariadení (3,7 V) a pridáme ešte straty pri nabíjaní (účinnosť, okolo 85 %).
- efektívnu kapacitu (3 240 mAh) vynásobíte napätím powerbanky (5 V) a účinnosťou (0,85) = 13 770
- výsledok vydelíte napätím batérie v cieľovom zariadení (3,7 V) = približne 3 720 mAh
Výsledok môžete normálne porovnať s kapacitou batérie vo vašom mobilnom telefóne. Tým zistíte, koľkokrát ste schopní mobil nabiť od 0 do 100%. Pokiaľ máte v mobile batériu s kapacitou 2 000 mAh, nabijete ho takmer 2krát.
Ide o pomerne zložitý vzorec, ktorý nie je úplne ľahké si pamätať. Preto pre bežné použitie priemernej powerbanky postačí, keď budete vedieť, že môžete počítať s 20 až 40 % nižšou kapacitou, než je deklarovaná výrobcom.
Rýchlosť nabíjania a dobíjania
Pri pravidelnom využívaní powerbanky vás bude zaujímať ďalší podstatný údaj. Je ním rýchlosť, ktorú je možné chápať dvojakým spôsobom:
- rýchlosť nabíjania mobilného telefónu z powerbanky
- rýchlosť dobíjania samotnej powerbanky.
Výstupný prúd a rýchlosť nabíjania
Táto rýchlosť je ovplyvniteľná jedným parametrom. Je to výstupný prúd z konektora, ku ktorému pripojíte mobilné zariadenie. Väčšinou je to port USB. Hodnota prúdu sa udáva v ampéroch značených „A“. So zvyšujúcim sa výstupným prúdom mierne klesá účinnosť nabíjania. V tomto smere je možné naraziť na dve varianty.
Výstupný prúd |
Charakteristika |
1 A |
pomalé nabíjanie pre menšie kapacity batérií |
2,1 až 3 A |
rýchlejšie nabíjanie pre bežné mobily, tablety, apod. |
Pokiaľ máte mobilný telefón s kapacitou batérie cca 2 000 mAh, potom môže jeho nabíjanie z powerbanky trvať nasledujúci čas (orientačné údaje):
- prúd 1 A – čas cca 150 minút
- prúd 2,1 A – čas cca 90 minút
- prúd 2,4 A – čas cca 60 minút.
Výkon nabíjania
Často výrobcovia uvádzajú v špecifikáciách aj výkon powerbanky, z ktorého ide tiež posudzovať, ako rýchlo sa z nej zariadenie nabije. Elektrický výkon powerbanky úzko súvisí so spomínaným výstupným prúdom (výkon sa rovná násobku napätia a prúdu). Všeobecne sa dá povedať, že pokiaľ chcete rýchle nabíjanie vášho telefónu, tabletu a podobne, prípadne chcete nabíjať plnohodnotne viac zariadení naraz (výkon sa delí), je dobré zainvestovať vyššiu čiastku do kvalitnejšieho batériového článku s vyšším výkonom.
Za základnú hodnotu sa dá považovať 10 W, čo vystačí pre bežnú rýchlosť nabíjania jedného smartfónu. Vo vyšších číslach sa potom často objavuje výkon 18 W, ktorý zvládne aj rýchle nabíjanie mobilu, štandardné dobíjanie tabletu alebo napríklad dvoch telefónov. Pri naozaj nadštandardných parametroch sa spomína aj 50 až 60 W – s takým zariadením ste schopní dobíjať aj notebook, prípadne powerbanka zvládne doplniť energiu aj väčšiemu počtu telefónov s pomocou rýchlonabíjania.
Rýchlosť dobíjania samotnej powerbanky
Ďalej vás bude zaujímať aj čas potrebný na plnohodnotné dobitie powerbanky, aby ste s ňou mohli vyraziť mimo domova. Tieto údaje sú závislé od mnohých faktorov, akými sú kapacita, zdroj vstupného nabíjania, typ vstupného portu microUSB či USB-C a podobne. Mali by ste navyše myslieť na dostatočný vstupný prúd, ideálne aspoň 1,5 A. Napriek tomu je možné načrtnúť aspoň orientačné časy na nabíjanie powerbánk s odlišnou kapacitou.
Kapacita powerbanky |
Napájanie z elektrickej siete (microUSB/USB-C) |
Napájanie z počítača (microUSB/USB-C) |
5 000 mAh |
120 minút/60 minút |
780 minút/195 minút |
10 000 mAh |
270 minút/180 minút |
1 560 minút/390 minút |
20 000 mAh |
540 minút/300 minút |
3 120 minút/780 minút |
Vstupy a výstupy
V predchádzajúcej kapitole sme už čiastočne otvorili tému vstupov a výstupov novodobých powerbánk. Tie môžu samozrejme disponovať niekoľkými konektormi a jedným z krokov výberu by malo byť určenie požadovaného počtu.
Základom všetkého je určite vstup. Tým je najčastejšie microUSB port totožný ako pri kadejakej nabíjačke mobilného telefónu. Skrze neho powerbanku nabíjate.

Výstupy sú väčšinou riešené prostredníctvom klasických USB konektorov. V závislosti na tom, akú veľkú energetickú banku kupujete, alebo koľko zariadení naraz chcete nabíjať, volíte výsledný počet portov. Pokiaľ chcete nabíjať viac zariadení naraz, overte si, či je im powerbanka schopná dodať adekvátny výstupný prúd.
Medzi konektormi nájdeme vedľa klasických základných USB konektorov (USB-A) a microUSB aj typ USB-C alebo Lightning (špecialita Apple produktov). Špecifické modely veľkých powerbánk môžu disponovať klasickou zásuvkou alebo konektorom na štart automobilu. Pokiaľ vyberáte powerbanku slúžiacu na nabíjanie notebooku, musí byť vybavená príslušným výstupom pre notebookový nabíjací kábel. Také zariadenie má podstatne väčšie rozmery a hmotnosť.
Niektoré konektory je možné použiť ako vstup aj výstup zároveň, čo považujeme za naozaj praktický variant.
Materiál, dizajn a odolnosť
Venovať sa musíme aj vonkajšiemu vyhotoveniu powerbanky. Ide predsa len o doplnok, ktorý pre niekoho môže mať reprezentatívnu hodnotu, preto ho bude voliť aj so zameraním na celkový dizajn.
Čo sa týka výrobných materiálov, narazíte na najrôznejšie varianty. Najlacnejší je pravdepodobne plast, luxusnejší vzhľad získate s hliníkom a maximálnu odolnosť s gumovým obalom. Ten je vhodný napríklad do extrémnejšieho prostredia a pri túrach prírodou. Práve dostupné obaly a kryty ponúkajú variabilitu vzhľadu, ktorá niektorým zákazníkom môže vyhovovať.
Z toho vyplýva, že aj vonkajší dizajn powerbanky by ste mali voliť s prihliadnutím na budúce použitie. Čo sa týka obalu a samotnej konštrukcie, môžete medzi modelmi hľadať aj zvýšené odolnosti z pohľadu zamedzenia prieniku vody a prachu do powerbanky. Na trhu sú produkty s odlišným stupňom krytia (Zdroj: Wikipédia). Prvá číslica za IP reprezentuje odolnosť voči vniknutiu pevných častíc (hodnoty od 0 do 6) a druhá značí úroveň vodeodolnosti, prípadne vodotesnosti (hodnoty od 0 do 9).
Stupeň krytia |
Ochrana |
IP54 |
čiastočná ochrana proti prachu a striekajúcej vode |
IP56 |
čiastočná ochrana proti prachu a náporu vody v dĺžke trvania približne 3 minúty |
IP65 |
úplná ochrana proti prachu a striekajúcej vode v dĺžke trvania približne 3 minúty |
IP67 |
úplná ochrana proti prachu a ponorenie do vody na približne 30 minút |
IP68 |
úplná ochrana proti prachu a potopeniu vo vode |
Tvar a hmotnosť
Svoju rolu hrá tiež tvar powerbanky. Na trhu vládnu hlavne modely v tvare plochého kvádra, ktorý sa ľahko zmestí napríklad do kabelky, batohu alebo pracovného kufra. Nájdete ale aj zariadenia guľaté, kubické, valcové a podobne.
Nenechajte sa zaskočiť ani hmotnosťou powerbanky. Tá rastie s navyšovaním požiadaviek na kvalitnejší a pevnejší obal a tiež so zvyšujúcou sa kapacitou. Bežne sa pohybuje od 100 do 400 g, naraziť ale ide aj na ťažšie modely.
Ľahšie powerbanky sú vhodné na cestovanie, kedy ich využijete iba občas ako záložný zdroj energie napríklad pre mobilný telefón. Takéto modely vám príliš nezaťažia batožinu. Ťažšie powerbanky sú vhodné hlavne vtedy, keď ich chcete používať pravidelne a navyše z nich napájate väčšie množstvo externých zariadení.
Funkcie a príslušenstvo
Vďaka rozmanitosti produktových ponúk máte možnosť pomerne širokého výberu powerbánk. V rámci odlišných modelov a cenových kategórií sa dá stretnúť s najrôznejšími vymoženosťami, doplnkami a nadštandardnými funkciami. Aby ste sa v ich zozname lepšie vyznali, prinášame vám stručný súhrn.
- Indikácia nabitia – Väčšinou LED diódy, s pomocou ktorých ste oboznámení o stave powerbanky. Zistíte, či sa práve nabíja, nakoľko je vybitá a pod.
- Displej – Drahšie a prepracovanejšie modely môžu disponovať displejom. Ten vás informuje o tom istom ako diódy, len v lepšej podobe. Zistíte napríklad zostávajúcu kapacitu powerbanky, hodnoty napätia a pod.
- Bezdrôtové nabíjanie – Tento model nabíjania je označovaný skratkou QI. Pre jeho plnohodnotnú funkčnosť musí technológiou bezdrôtového napájania disponovať nielen powerbanka, ale aj nabíjaný prístroj. Pri nabíjacom procese nie je vyžadované žiadne spojenie káblom.
- Podpora rýchlonabíjania – Powerbanky dokážu nabiť mobilný telefón podstatne rýchlejšie, než je obvyklé. Opäť je vyžadovaná podpora u oboch zariadení.
- Solárny panel – S jeho pomocou je možné dobíjať energetickú banku na slnku bez nutnosti pripojenia k elektrickej sieti. To sa dá oceniť napríklad v prírode.
- Svietidlo – Niektoré powerbanky disponujú LED osvetlením, ktoré je možné využiť ako svietidlo v noci.
- Zabudované káble – Powerbanky môžu byť vybavené integrovanými káblami. Toto riešenie je praktické z toho dôvodu, že so sebou nemusíte nosiť nabíjacie káble navyše, poprípade na ne nemusíte myslieť.
Na trhu sa potom objavujú aj vychytávky ako powerbanky so zrkadlom alebo modely zabudované do MP3 prehrávačov a podobne. Kreativita výrobcov je v tejto oblasti skutočne veľká a stačí si nájsť ideálne riešenie práve pre vás.
Ochranné prvky
Špeciálnou funkciou powerbánk bývajú rôzne typy ochrany. Je žiaduce, aby zariadenie malo čo najviac bezpečnostných prvkov, ktoré vás ochránia pred pohromou. Ide o výsadu najmä kvalitných a drahších modelov. Môžeme naraziť na ochranu proti:
- prepätiu
- skratu
- preťaženiu
- prebitiu
- prehriatiu.
Zásady používania powerbanky a ochrana
Ak chcete, aby vám zhotovená powerbanka prinášala ten najväčší úžitok a pýšila sa zodpovedajúcou životnosťou, je vhodné dodržiavať niekoľko základných zásad používania.
- Vyhýbajte sa neprimerane vysokým teplotám nad 25 °C, pri ktorých budete powerbanku využívať.
- Skladovanie energetickej banky je odporúčané v rozmedzí teplôt 0 °C až 20 °C.
- Používajte kvalitné nabíjacie káble.
- Ak odložíte powerbanku na dlhšiu dobu, nabite ju aspoň na 50 % jej celkovej kapacity.
- Výstupný prúd by mal byť minimálne 1 A (odporúčame 1,5 A a viac).
- Ak chcete urýchliť nabíjanie telefónu z powerbanky, nepoužívajte mobilný telefón počas tohto procesu.
- Vyhnite sa neoriginálnym produktom, môžu mať výrazne nižšiu efektívnu kapacitu v porovnaní s deklarovanou. Niektoré môžu byť aj nebezpečné.
TIP: Pozor pri cestovaní lietadlom. Powerbanky sú častým spoločníkom cestujúcich a nie inak je tomu aj v leteckej doprave. Ide ale o predmety, na ktoré sa vzťahujú špeciálne pravidlá. Niekedy sa líšia medzi jednotlivými aerolinkami, zistite si dopredu, akým spôsobom môžete v konkrétnom prípade cestovať. Niekde sa dáva pozor na to, aby powerbanka nebola v odbavenej batožine, ale musí byť v príručnej. Špeciálna regulácia býva tiež na maximálnu kapacitu prepravovanej powerbanky.
Cena
Powerbanky sa stali neoddeliteľnou súčasťou výbavy ľudí, ktorí aktívne využívajú mobilné telefóny a tablety na cestách. Na to samozrejme zareagovalo množstvo najrôznejších výrobcov, ktorí vám dnes ponúkajú tento typ energetickej banky – ADATA, iGet, Remax, Xiaomi, Manta, Avacom, Blow, Boompods, Nokia, Blue Star a ďalšie.
Medzi stovkami ponúkaných modelov sú rozdiely nielen v technických parametroch, ale aj v obstarávacích cenách. Nie vždy je rozhodujúca iba celková kapacita powerbanky. Do cenových relácií často hovorí použitý materiál, váha aj ďalšie parametre. Užívateľ by mal zvoliť powerbanku podľa svojich potrieb.
Ak bude nabíjať často viac zariadení, je vhodné si zaobstarať veľkokapacitnú powerbanku, musí ale počítať aj s vyššou hmotnosťou. Pokiaľ naopak chce výrobok použiť len ako doplnkový zdroj do zálohy napríklad na cestovanie, je lepšie kvôli vlastnostiam batérií kúpiť powerbanku s nižšou kapacitou. Pre predstavu vám uvádzame niekoľko cenových kategórií.
Cena do 12 €
Trh je doslova zaplavený touto cenovo najdostupnejšou skupinou produktov. Ide poväčšinou o malé plastové powerbanky. Ich veľkosť sa rôzni. Od klasických „krabičiek“ až po miniatúrne prívesky na kľúčenky. Za tieto peniaze obdržíte kapacitu do 4 000 mAh. Bude sa jednať o batérie typu Li-ion. Malá veľkosť zodpovedá aj nízkej hmotnosti okolo 170 gramov.
Cena od 12 € do 24 €
V tomto prípade sa vám otvárajú takmer neobmedzené možnosti z pohľadu výberu. Do popredia záujmu sa dostávajú powerbanky s vyššou kapacitou až 9 000 mAh a s dobou nabíjania okolo 6 až 7,5 hodín. Výnimkou nie sú ani Li-pol verzie batériových článkov. S nárastom kapacity každopádne rastie aj hmotnosť na 200 až 300 gramov.
Cena od 24 € do 32 €
Stačí si priplatiť len o niekoľko pár eur viac a dosiahnete na modely so solárnym dobíjaním a kapacitami až 12 500 mAh. Hmotnosť takýchto produktov sa pohybuje okolo 400 g.
Cena nad 32 €
Táto kategória siaha obstarávacími nákladmi naozaj ďaleko. Za kvalitné veľké powerbanky môžete minúť až 180 € a viac. Tieto modely sa pýšia kapacitou 40 000 mAh a dokážu bez najmenšieho problému nabíjať ako mobilné telefóny a tablety, tak notebooky. To sa bezpochyby odráža vo vyššej hmotnosti. Dôraz je v tomto smere kladený na dokonalé povrchové spracovanie. Popri elegantných modeloch na vás čakajú aj tie s outdoorovou úpravou.