Ako si vybrať práčku
Dá sa povedať, že práčku má dnes doma v podstate každý. Nie každý však rozumie tomu, čo by mala kvalitná práčka spĺňať. V tomto rozsiahlom nákupnom sprievodcovi sa preto budeme venovať práčkam zo všetkých strán, zvnútra i zvonka. Dočítate sa, aké funkcie zjednodušia pranie, ako dobre má práčka odstreďovať, aby spolupracovala so sušičkou alebo ako sa vyznať v energetickom štítku. Zjednodušíme vám rozhodovanie, či vybrať práčku s predným alebo vrchným plnením, akú kapacitu by práčka mala mať a ako poznáte úsporný model.
Okrem tohto textu môžete využiť aj nášho sprievodcu výberom práčky na Vybero.cz, kde nájdete aj odkazy na konkrétne vyfiltrované modely v porovnaní.
Umiestnenie
Prvým krokom pri výbere práčky by malo byť rozhodnutie, kam chcete práčku umiestniť. Práčky sa najčastejšie dávajú do kúpeľne, kuchyne alebo samostatnej práčovne. Vždy je dôležité zhodnotiť nároky práčky na priestor. V menších kúpeľniach väčšina zákazníkov ocení práčky s vrchným plnením alebo tzv. slim práčky, ktoré majú na hĺbku len 50 cm, a napriek tomu sa plnia spredu. Pri práčkach plnených spredu potom pamätajte na priestor na otvorenie dvierok.
Do kuchyne sú vhodnejšie skôr práčky s predným plnením. Zvlášť v prípade, že chcete práčku zakomponovať do kuchynskej linky, čo sa ponúka ako ideálne riešenie. Je dôležité upozorniť, že práčky s vrchným plnením majú väčšinou hĺbku rovnakú ako práčky s predným plnením, ale sú užšie. Na vás teda zostáva zhodnotiť, ktorý rozmer je pre vás zásadný. Ak potrebujete ušetriť miesto na hĺbke, siahnite po slim modeli (ale pamätajte na otváranie dvierok). Ak je pre vás podstatná nižšia výška, napríklad práve na umiestnenie práčky pod kuchynskú linku, jasnou voľbou je práčka s predným plnením. V prípade, že potrebujete práčku čo najužšiu, odporúčame prístroj s vrchným plnením. Ak máte samostatnú práčovňu, prípadne veľkú kúpeľňu a príliš neriešite nároky na priestor, je najlepšie vybrať práčku väčšiu, s väčším objemom bubna. Podrobnosti o typoch práčok a o tom, aký objem bubna vybrať, sa dozviete ďalej v článku.
Umiestnenie – akú práčku zvoliť?
- Veľmi malý priestor v kúpeľni, bez sušičky – práčku s vrchným plnením
- Chcete práčku zabudovať do kuchynskej linky – práčku s predným plnením
- Chcete na seba postaviť práčku a sušičku – práčku s predným plnením
- Priestorná kúpeľňa, do budúcnosti počítate so sušičkou – práčku s predným plnením

Typy práčok
Na účely nášho testu sme práčky rozdelili vcelku jednoducho: na práčky s vrchným a predným (bočným) plnením. Tretiu možnosť, práčky so sušičkou, sme tentoraz nechali stranou a len sa o nej letmo zmienime. Práčky so sušičkou si totiž zaslúžia vlastný test. Nižšie vám v krátkosti vysvetlíme výhody a nevýhody oboch variantov zahrnutých do testu práčok, ale aj to, akú vybrať veľkosť bubna a aké parametre a funkcie by dobrej práčke nemali chýbať.
Typ práčky |
+ Klady |
– Zápory |
S vrchným plnením |
+ Možnosť rýchlo zastaviť pranie a dodať/vytiahnuť bielizeň
+ Nenáročná na priestor
+ Nemusíte sa ohýbať |
– V priemere o niečo horšie výsledky v teste
– Všeobecne horšia vybavenosť
– Nedá na ňu postaviť sušička |
S predným plnením |
+ Obvykle priehľadné veko bubna
+ Možnosť postaviť na ňu sušičku
+ Lepšia možnosť zabudovania
+ Všeobecne najlepšie vybavené |
– Potreba väčšieho priestoru na otváranie bubna
– Častejšie sa musíte ohýbať oproti práčke s vrchným plnením |
Práčka so sušičkou |
+ 2 stroje v jednom
+ Výhody pozri práčky s predným plnením |
– Suší všeobecne horšie než samostatné sušičky
– Neusuší rovnaké množstvo ako vyperie
– Vysoká spotreba |
Práčky s vrchným plnením
Pri výbere práčky je ďalším zásadným kritériom spôsob plnenia, teda či bielizeň do práčky vkladáte vrchnými alebo prednými dvierkami. Práčky s vrchným plnením majú relatívne nižšie nároky na miesto. Relatívne preto, že síce ušetria priestor nutný na otvorenie predných dvierok, na druhú stranu ale zaberú viac miesta na výšku (potrebujú nad sebou cca 50 cm voľného miesta na odklopenie veka), nie je možné klásť na ne veci (prípadne je nutné zložiť ich pri každom praní) a nedajú sa zakomponovať pod linku alebo pracovnú dosku. Na druhej strane môžu byť vhodným riešením napríklad pre seniorov alebo osoby s pohybovými problémami, k práčke sa totiž netreba toľko ohýbať.
Používatelia často vnímajú ako výhodu týchto práčok možnosť zastaviť ich v priebehu prania a pridať bielizeň. To je síce možné, ale príliš by sme to neodporúčali. Opakované zastavovanie pracích cyklov môže práčke uškodiť. Väčšinou navyše nepokračuje v zvolenom programe, ale začína prať znovu od začiatku. Všeobecne sa dá povedať, že práčky s vrchným plnením mávajú menšiu ponuku funkcií a často slabší výkon, napríklad pri odstreďovaní, oproti práčkam plneným spredu.
Práčky s predným plnením
Práčky s predným plnením majú väčšinou priehľadné dvierka bubna a máte tak prehľad o priebehu pracieho cyklu (prípadne nezabudnete, že ste nejakú bielizeň do práčky dali). Štandardné rozmery práčky s predným plnením sa pohybujú okolo 60x85x60 cm. Niektoré modely sa dajú zabudovať napr. do kuchynskej linky alebo môžu slúžiť ako odkladací priestor – možno na ne postaviť napríklad aj sušičku. V takom prípade treba mať oba spotrebiče vyvážené a na vhodnom podklade, predsa len oba viac či menej vibrujú.
Vďaka širšej základni bývajú práčky s predným plnením stabilnejšie a často ponúkajú väčšiu kapacitu bubna a viac funkcií než práčky s vrchným plnením. Aj výber modelov je pri tomto type práčok výrazne pestrejší než pri práčkach s vrchným plnením. Ak si potrpíte na rôzne vychytávky, bude pre vás práčka s predným plnením tá pravá. Práčky s vrchným plnením mávajú spravidla skôr základnú výbavu a nenájdeme pri nich perličky, ako je parný generátor alebo automatický dávkovač pracieho prostriedku. Kompromisom medzi práčkou s vrchným a predným plnením môžu byť napríklad slim verzie práčok s predným plnením.
Práčky s predným plnením sa často využívajú v prípade, že chcete kúpiť i sušičku a oba prístroje umiestniť na seba. Existuje tiež možnosť nákupu kompatibilného setu práčky a sušičky.
Slim práčky – Kompromisom medzi práčkou s vrchným a predným plnením môžu byť napríklad slim verzie práčok s predným plnením. Označenie slim znamená, že práčka má menšiu hĺbku (do 50 cm) a vďaka tomu zaberie menej miesta. Ide väčšinou o práčky s priemernou či menšou kapacitou, ponukou programov a funkciou sa ale nelíšia od bežných modelov s predným plnením.
Práčky s bočným plnením
Na internete sa v niektorých článkoch dajú nájsť informácie o práčkach s tzv. „bočným plnením“. Takéto práčky však v súčasnosti prakticky neexistujú. Väčšinou sa tým myslí klasické predné plnenie, ktorému niekto hovorí bočné umiestnenie práčky. Modelov, ktoré by pri prednom plnení mali otvor inde než v prednej časti (tam, kde sú tlačidlá a čelo práčky) bolo i v minulosti minimum a v čase tvorby tohto článku a porovnania sme sa na domácom ani zahraničnom trhu s žiadnou nestretli.
Práčky so sušičkou
Na trhu sa objavujú i modely práčok kombinovaných so sušičkou. Sú dobrou voľbou najmä pre domácnosti, v ktorých nie je samostatná sušička, ani napríklad balkón alebo iné miesto na sušenie bielizne. Ich nevýhodou býva, že často nezvládnu usušiť rovnaký objem bielizne, aký dokážu vyprať. Výhodou je naopak možnosť kontinuálneho programu, pri ktorom sušenie plynulo nadväzuje na pranie. Práčky so sušičkou sme do našej recenzie nezaradili, spravidla majú väčšiu spotrebu elektrickej energie, sú aj ťažšie, drahšie a do ich hodnotenia je nutné zaradiť i parametre sušičiek. Porovnávanie s ostatnými práčkami by tak vlastne ničom nevypovedalo. Práčkam so sušičkou sme preto venovali samostatný test.
Najdôležitejšie údaje
Ak vyberáte práčku, tak si ju pravdepodobne nemôžete dopredu vyskúšať. Je niekoľko kritérií, podľa ktorých sa dá najjednoduchšie zistiť, ktorá práčka perie dobre a zároveň bude šetrná k peňaženke. V nasledujúcom texte ich rozoberáme a uvádzame, kde ich o jednotlivých práčkach nájdete. Okrem iného sú tiež súčasťou našej recenzie v tabuľke na stránke každej samostatnej práčky.
Spotreba práčky
Rovnako ako od každého spotrebiča aj od práčky požadujeme, aby čo najviac ušetrila. Od roku 2013 sa na území EU nesmú predávať práčky s energetickou triedou horšou než A+. Zoženiete teda už len modely označené písmenom A a jedným alebo niekoľkými znamienkami +. Najlepšia je energetická trieda A+++. Konkrétne by v ideálnom prípade spotreba elektrickej energie nemala presiahnuť 1 kWh za jeden prací cyklus, drahšie práčky zvládajú i spotrebu okolo 0,76 kWh. Spotreba vody pri jednom praní by sa ideálne mala pohybovať okolo 40 – 50 litrov.
Pranie a odstreďovanie
Trieda účinnosti prania vypovedá o schopnosti práčky poradiť si aj s veľmi odolnými škvrnami, účinnosť odstreďovania zase o schopnosti vyžmýkať bielizeň. Úrovne sa rozlišujú písmenami, najlepšia trieda účinnosti je A, najhoršia G. Pri práčkach, ktoré sa dnes ponúkajú na trhu, sa prakticky nestretnete s inou než najlepšou účinnosťou prania, pri odstreďovaní je na túto hodnotu potreba brať väčší zreteľ. Ďalej je nutné zmieniť, že spotreba energie, účinnosť prania a účinnosť odstreďovania sú len orientačné hodnoty, zodpovedajú praniu bavlny pri 60 °C, v prípade využitia iného programu sa môžu viac či menej líšiť.
Na odstreďovanie by sa mali zamerať hlavne majitelia sušičiek. Sušička vyžaduje odstreďovanie aspoň 1 200 otáčok/min. V prípade odstreďovania je ideálne, keď je možné množstvo otáčok voliť. Pre používateľov sušičiek je totiž síce 1 200 ot./min. skvelým výsledkom, pri praní jemnej bielizne, ktorú neplánujete sušiť v sušičke, ale oceníte možnosť zníženia otáčok. Svoj obľúbený svetrík síce pri odstreďovaní na vysoké otáčky vytiahnete z práčky suchší, ale pravdepodobne tiež úplne pokrčený (nehovoriac o tom, že vyššie otáčky sú k jemnej bielizni pochopiteľne menej šetrné a môžu spôsobovať napríklad hrudky). Niektoré práčky ponúkajú až 1 600 alebo dokonca 1800 otáčok. Takéto rýchle odstreďovanie pri bežnom používaní prakticky nevyužijete a zbytočne si tak priplatíte.
Energetický štítok práčky
Veľmi užitočnou pomôckou pri výbere práčky je energetický štítok, ktorý vám poskytne najdôležitejšie informácie o práčke. Ak ste sa už s energetickým štítkom stretli, napríklad pri výbere iného spotrebiča, bude pre vás jeho čítanie hračka. Pre tých, ktorí sa s ním ešte nezoznámili, sme pripravili prehľadné vysvetlivky.

a) Trieda energetickej účinnosti (energetická trieda) – vypovedá o energetickej účinnosti práčky, teda spotrebe s ohľadom na jej kapacitu, najlepšia je trieda A+++.
b), c) Ročná spotreba energie a ročná spotreba vody – vďaka týmto údajom si môžete približne spočítať, koľko vás práčka bude ročne stáť. Čísla zodpovedajú 220 pracím cyklom ročne, teda praniu jednej práčky každý všedný deň.
d) Veľkosť náplne práčky – udáva, aký najväčší objem bielizne môžete do práčky dať. Viac sa veľkosti náplne venujeme v ďalšej kapitole.
e) Účinnosť odstreďovania – označuje sa písmenami A až G. Najlepšia trieda A znamená, že by v bielizni po odstredení malo zostať menej ako 45 % vody. Účinnosť prania sa na energetickom štítku neudáva, pretože všetky výrobky na trhu s náplňou nad 3 kg musia v tomto hodnotení patriť do triedy A.
f) Úroveň hluku pri praní a odstreďovaní – zodpovedá sile hluku, ktorý práčka vydáva pri praní a odstreďovaní. Hlučnosti ako takej sa venujeme v samostatnom odseku, kde vám poradíme, akej hlučností sa vyhnúť a ktorá je bežná.
Hlučnosť
Práčka je jedným z najhlučnejších domácich spotrebičov a používa sa pomerne často, v mnohých domácnostiach i denne. Je teda v záujme každého používateľa cielene sa zamerať na hlučnosť a pokúsiť sa nájsť čo najmenej hlučný model. Zvlášť vtedy, keď často periete večer, či dokonca v noci. Špičkové výrobky sa pri praní môžu dostať až pod 50 dB, lacnejšie práčky naopak niekedy presiahnu i 60 dB. Pri žmýkaní sa tieto hodnoty pohybujú medzi 70 a 80 dB. Zdá sa to ako malý rozdiel, treba však myslieť na to, že počuteľná hlučnosť nestúpa lineárne s počtom decibelov, naopak každý decibel navyše je o poznanie počuteľnejší (Zdroj: Eprehľady).

Parametre a funkcie práčok
Okrem základných údajov, ako je napríklad trieda odstreďovania, by vás pri výbere mohlo zaujímať aj to, čo vám práčka môže ponúknuť z hľadiska konštrukcie a vybavenia. Zameriame sa teda na to, aký objem práčky je pre vás najvhodnejší a aké funkcie vám uľahčia pranie.
Objem bubna
Dôležitým faktorom pri výbere je kapacita bubna. Pre jednočlennú alebo dvojčlennú domácnosť stačí malá práčka s kapacitou okolo 4 kg, pre štvor- a viacčlennú domácnosť sú lepšie veľké práčky, ktoré pojmú 6 a viac kg. Všeobecne platí, že je lepšie kúpiť skôr práčku s väčšou kapacitou než menšou, bubon by sa totiž nemal plniť viac než na cca 80 %, aby zostal dostatok priestoru na pohyb bielizne, čo zefektívňuje pranie. Raz za čas je navyše potrebné vyprať aj objemnejšie kusy bielizne, ako sú napríklad prikrývky. Ak naopak naplníte bubon dajme tomu len z polovice, pranie prestáva byť úsporné. Na vlastnom zvážení tiež zostávajú individuálne podmienky domácnosti (viac bielizne v domácnosti s malým dieťaťom alebo pranie vecí do práce).

Počet členov domácnosti |
Aký veľký objem vyžadovať |
1 – 2 osoby v domácnosti |
Postačí kapacita okolo 4–5 kg |
4 a viac osôb v domácnosti |
Vyžadujte kapacitu práčky o 7 a viac kg |
Základné funkcie a príslušenstvo
K viac či menej štandardným funkciám práčok patrí detská poistka a odložený štart. Detskú poistku veľa domácností oželie, pre rodičov s deťmi je ale v podstate nutná. Vďaka odloženému štartu sa práčka do istej miery stáva samostatnou. Bielizeň vyperie aj v čase, keď nie ste doma, a tak nemusíte práčke podriaďovať svoj program, ona sa prispôsobí vám. Manipuláciu s práčkou zjednodušuje osvetlenie bubna a LCD alebo LED displej. Drobné zjednodušenie predstavuje aj zvukový signál, ktorým práčka upozorní na vypranú bielizeň.
Fuzzy logic
Pomerne obľúbená je v súčasnosti funkcia Fuzzy logic (prípadne iný druh množstevnej automatiky), ktorá reguluje množstvo vody v závislosti od hmotnosti bielizne, a tým znižuje spotrebu vody i energie. Bielizeň zváži a podľa toho zvolí program. Ale ani v prípade, že práčka týmto druhom funkcie disponuje, nie je ideálne plniť ju príliš málo. Úspora, ktorú táto funkcia umožní, totiž stále nie je dostatočne vysoká na to, aby sa pranie malého množstva bielizne vyplatilo. Preto je dobré dôkladne zvážiť, aký veľký bubon využijete.
Šiesty zmysel
Šiesty zmysel funguje podobne ako Fuzzy logic. Ibaže sa neriadi len hmotnosťou. Pri bielizni nastavíte typ tkaniny a práčka si sama zvolí teplotu, dĺžku prania a počet otáčok odstreďovania. Problém môže nastať pri bielizni, ktorá dosť púšťa farbu. Práčka ju bude prať tak dlho, kým nevyhodnotí odtekajúcu vodu ako čistú. Bielizeň sa tak môže zbytočne odfarbovať a práčka spotrebuje viac vody a energie.
Automatické dávkovanie pracieho prášku
Nevhodné množstvo pracieho prášku môže negatívne ovplyvniť výsledky prania. Príliš malá dávka nevyperie bielizeň dostatočne, príliš veľa prášku predlžuje pranie, čím zvyšuje spotrebu vody a energie. Zvyšky prášku môžu uľpieť na oblečení a spôsobovať kožné problémy. Preto sú niektoré práčky vybavené automatickým dávkovaním prášku. Prací prostriedok a aviváž vždy raz za čas doplníte do veľkých nádob v práčke a prístroj si sám nadávkuje prostriedok podľa množstvo bielizne, stupňa znečistenia a druhu tkaniny (Zdroj: iDnes).
Ďalšie funkcie
Niektoré modely ponúkajú i vychytávky, ako je parný generátor, sprchovanie bielizne alebo napríklad pripojenie na Wi–Fi, vďaka ktorému môžete ovládať prací cyklus povedzme z mobilu. Parné programy slúžia na osvieženie bielizne, odstránenie pokrčenia a elimináciu pachov a alergénov. Využijete ich napríklad pri jemnej bielizni, ktorá napáchla vo fajčiarskej reštaurácii. Ich antibakteriálne účinky oceníte pri praní posteľnej a ďalšej bielizne. Pranie parou je celkovo úspornejšie, šetrnejšie a účinnejšie než pranie vo vode. V budúcnosti sa teda možno dočkáme čisto parných práčok.
Motor práčky
Na trhu nájdeme najčastejšie tri typy motorov. Motor ovplyvňuje hlavne hlučnosť a spotrebu. V našej recenzii však typ motora nehodnotíme, pretože sme do nej zahrnuli hlučnosť a spotrebu ako samostatné hodnotiace kritéria.
Klasický motor
Skladá sa zo štyroch súčastí: motora, remeňa, remenice a bubna. Je umiestnený mimo osi bubna a menej efektívny než novšie typy. Elektrinu z motora prenášajú uhlíky. Tento typ motora je oproti novším typom hlučnejší a má i vyššiu spotrebu. Uhlíky je navyše raz za čas potrebné vymeniť, čo prináša ďalšie výdavky.
Invertorový motor
Skladá sa z rovnakých súčastí ako klasický model a aj jeho umiestnenie je rovnaké. Je ale riadený elektronicky, a tak sa plynulejšie reguluje. Oproti klasickému typu znižuje hlučnosť a spotrebu práčky. Na invertorový motor výrobcovia pomerne často poskytujú predĺženú záruku aj 10 rokov.
Direct drive motor
Direct drive motor väčšinou nájdeme v drahších a kvalitnejších práčkach. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch modelov sa tento motor nachádza v osi bubna. Preto nepotrebuje remeň ani remenicu, bubon poháňa priamo. Je lepšie ovládateľný a stabilnejší než ostatné motory. Znižuje vibrácie a hlučnosť a je efektívnejší.
Ovládanie
Na pohodlné používanie práčky je vždy dôležitá jednoduchosť ovládania a zrozumiteľnosť návodu. Skrátka práčka by sa mala dať ovládať čo najintuitívnejšie, aby ušetrila prácu a nespôsobila viac komplikácií. Výhodou je prítomnosť displeja, ktorý vám poskytne informácie o priebehu prania, čase cyklu, prípadne poruche.
Zrozumiteľnosť a jednoduchosť možno vnímať pomerne subjektívne, preto sme do našej recenzie práčok zaradili aj hodnotenia používateľov, krátkodobých aj dlhodobých, ktorí jednoduchosť ovládania často uvádzajú vo svojich názoroch a vy si teda môžete urobiť istý obrázok o používaní práčky. Neuškodí tiež zhodnotiť práčku vizuálne, napríklad na fotke. Urobíte si tak predstavu, ako je pre vás ovládací panel práčky prehľadný. Predsa len nie je ideálne musieť pri každom praní vyťahovať manuál a študovať, čo znamená tá hromada neznámych symbolov.
Obľúbené značky práčok
Na domácom trhu môžeme naraziť na práčky od niekoľkých desiatok výrobcov. Vybrali sme tie najobľúbenejšie a vypracovali o nich jednotlivé články. Dočítate sa, aké sú špecifiká jednotlivých značiek, s akou cenovou hladinou sa môžete stretnúť a aké technológie daná značka používa. Dozviete sa tiež niečo o histórii samotnej značky.
Práčky Whirlpool
Práčky americkej značky Whirlpool sa radia na našom trhu k najobľúbenejším. V ponuke dominujú voľne stojace práčky plnené spredu. Naraziť môžete aj na modely plnené zvrchu. Modely značky Whirlpool sa pýšia nízkou hlučnosťou chodu a vysokou úsporou elektrickej energie.
Práčky LG
Kórejská značka LG prináša na trh jednak klasické práčky, jednak tzv. slim modely. Zameriava sa výhradne na práčky plnené spredu. Väčšina modelov spadá do energetickej triedy A+++, sú teda veľmi úsporné. Vynikajú tiež kapacitou až 12 kg bielizne, a sú teda vhodné i na početné domácnosti.
Práčky AEG
Nemecká značka AEG sa všeobecne radí medzi veľmi obľúbené na poli domácich spotrebičov. Iné to nie je ani pri práčkach. V sortimente prevažujú klasické práčky plnené spredu. Nájdete však aj modely s vrchným plnením alebo slim varianty. V štyroch modelových radách výrobca ponúka spotrebiče s kapacitou 6 až 10 kg. Nové modely disponujú tiež parnou funkciou. Cenové rozpätie je veľmi široké.
Práčky Beko
Turecká firma Beko všeobecne cieli predovšetkým na čo najnižšiu cenu. Tohto pravidla sa držia aj pri práčkach. Ponúka najmä klasické voľne stojace práčky, ktoré sú výhradne plnené spredu. Obvyklá kapacita je 6 až 7 kg bielizne. Väčšina modelov sa radí do energetickej triedy A+++. Cenovo ide o nenáročné práčky.
Práčky Bosch
Práčky nemeckej firmy Bosch sú väčšinou klasické modely plnené spredu. V ponuke však nájdete aj klasické modely a práčky plnené zvrchu. Všetky modely sú energeticky úsporné a radia sa do triedy A+++. Kapacita práčok sa pohybuje v rozmedzí 5 až 9 kg bielizne. Všeobecne sú práčky Bosch dobre vybavené funkciami, od toho sa odvíja aj vyššia cena.
Práčky Electrolux
Švédska značka Elektrolux patrí medzi veľmi obľúbené nielen medzi tuzemskými zákazníkmi. V sortimente dominujú klasické práčky s predným plnením. Nájdeme tu však aj plnené zvrchu, slim alebo práčky na zabudovanie a tiež modely kombinované so sušičkou. Z energetického pohľadu ide o úsporné práčky patriace sa do energetickej triedy A+++. Kapacitu majú od 7 do 10 kg.
Práčky Indesit
Talianske práčky Indesit ponúkajú kapacitu od 5 do 8 kg bielizne. Výnimočne narazíte na model s 9 kg kapacitou. Ide predovšetkým o klasické voľne stojace práčky s predným plnením. Výhodou práčok Indesit je energetická úspora – radia sa do energetických tried A++ či A+++.
Práčky Samsung
Práčky kórejského giganta Samsung sú výhradne spredu plnené voľne stojace modely. Jednotlivé modely majú kapacitu v rozsahu 5 až 9 kg. Väčšina modelov sa radí do energetickej triedy A+++. Sú vybavené veľkou škálou funkcií a vychytávok. Samsung ponúka hneď 11 produktových radov.
Práčky Zanussi
Talianska značka sa špecializuje len na voľne stojace práčky. V sortimente sú rovnocenne zastúpené modely plnené spredu aj zvrchu. Z pohľadu energetickej náročnosti nedosahujú najlepšie hodnotenie – aj tie najúspornejšie modely spadajú do energetickej triedy A++. Sú tiež pomerne hlučné. Cenovo ale ide o prívetivú značku.
Práčky Gorenje
Práčky slovinskej značky Gorenje sa na prvý pohľad odlišujú od ostatných vzhľadom. Okrem bielych modelov nájdete tiež čierne, ale aj oranžové, červené či iné farebné varianty. Všetky sa plnia spredu. Do menších priestorov sa hodia slim modely. Kapacita spotrebičov sa pohybuje medzi 6 a 9 kg. Práčky sú energeticky úsporné – spadajú do energetických tried A++ a A+++.
Cena
Podobne ako pri väčšine domácich spotrebičov, od ktorých očakávame dlhú životnosť, sa oplatí do práčky investovať. Najlacnejšie modely môžu vypovedať službu hneď po záruke, zatiaľ čo drahšie práčky často vydržia desať a viac rokov. Cenu však ovplyvňuje viac faktorov, lacnejšia práčka nemusí byť nutne nekvalitná. V mnohých prípadoch bude skôr len ochudobnená o niektoré funkcie drahších práčok, prípadne bude mať nižší počet otáčok. Z tohto dôvodu sme v našom teste práčok nebrali cenu ako hodnotiace kritérium. Necháme na vašom uvážení, či hľadáte práčku nabitú funkciami a neprekáža vám priplatiť si za sofistikovanejší prístroj, alebo naopak kladiete na funkcie minimálne nároky na funkcie a odstreďovanie a viete, že by ste zložitejšie programy aj tak nepoužívali.
Cena do 400 €
I v najnižšej cenovej kategórii nájdete kvalitné modely. Do desaťtisíc väčšinou zoženiete práčky s vrchným plnením a väčšie i menšie práčky s predným plnením. Tieto práčky sú spravidla vybavené základnými funkciami, pri niektorých modeloch nájdeme i šiesty zmysel alebo iný typ množstevnej automatiky. Vyperú samozrejme dobre, ale často mávajú horšiu triedu účinnosti odstreďovania. Ak teda hľadáte práčku k sušičke, odporúčame zvoliť vyššiu cenovú kategóriu – pozri odsek prania a odstreďovania, kde píšeme o tom, čo musí práčka spĺňať, ak chcete účinne využívať i sušičku.
Cena od 400 do 800 €
V tejto kategórii si pravdepodobne vyberie najviac používateľov. Práčky nad 400 € sú prakticky univerzálne použiteľné a nájdeme medzi nimi i modely s triedou účinnosti odstreďovania A, teda ideálne pre majiteľov sušičiek. Okrem množstevnej automatiky mávajú ďalšie inteligentné funkcie, ako napríklad antialergické pláchanie, ktoré kontroluje množstvo zvyškového prášku vo vode, alebo napríklad parné pranie.
Cena nad 800 €
Práčky s cenou nad 800 € sľubujú vysoký počet otáčok a celý rad inteligentných funkcií, ako je napríklad samostatné dávkovanie pracieho prostriedku. Ide o spotrebiče pre skutočných fajnšmekrov, takúto sumu investujete buď do práčky so sušičkou, alebo do vychytanej práčky, pri ktorej viete, že rôzne programy a funkcie skutočne využijete.
Údržba práčky
Hoci veľa z nás na to zabúda, ani práčka nie je úplne bezúdržbový prístroj a ak má poctivo slúžiť dlhé roky, vyžaduje tiež trochu starostlivosti. Tá našťastie nie je vôbec zložitá a ak budete práčku čistiť pravidelne, vystačí vám na túto činnosť pár minút mesačne. Naopak vyčistenie dlhodobo zanedbanej práčky môže trvať hodiny s neistým výsledkom. Znečistenie práčky nielenže skracuje jej životnosť, ale ani bielizeň už nemusí byť po vytiahnutí dokonale čistá a voňavá.
Tesnenie
Tomuto prvku práčky by ste sa mali venovať najčastejšie, ideálne po každom praní. V gumovom tesnení okolo dvierok sa totiž zachytáva prach, vlákna, vlasy a rôzne drobné predmety. Po praní v ňom navyše môže zostať ešte trocha vody a vznikne priestor na množenie baktérií, plesní a nepríjemný zápach. Ak chcete predísť týmto komplikáciám, najlepšie je po každom praní vytiahnuť všetky zachytené veci, tesnenie otrieť vlhkou hubkou alebo handričkou a vytrieť dosucha. S usadenými nečistotami si dobre poradí kefka, na pomoc si môžete vziať aj ocot alebo dezinfekciu. Dvierka práčky by nemali po praní zostať zavreté, najlepšie je nechať ich aspoň pootvorené, aby sa vnútrajšok spotrebiča nezaparoval.
Dávkovací šuplík
Šuplík na dávkovanie pracieho prostriedku a aviváže stačí čistiť asi raz mesačne alebo skrátka keď uvidíte, že už nie je úplne bez poškvrny. Pri pravidelnom udržiavaní stačí šuplík len vytiahnuť, opláchnuť horúcou vodou a prípadne vyčistiť hubkou. Na usadenú špinu už bude potrebná kefka, odstraňovač vodného kameňa (alebo ocot), prípadne špendlík či špáradlo na vyčistenie otvorov a dýz. Potom je dobré zásuvku osušiť alebo nechať povysunutú, aby doschla (to sa dá praktikovať i po praní). Zanedbanie údržby dávkovača môže podobne ako v prípade gumovej manžety viesť k množeniu baktérií a plesní, usadené zvyšky prášku a aviváže navyše môžu nechávať škvrny na bielizni.
Filter
Filter práčky si zaslúži vašu pozornosť zhruba raz za dva až tri mesiace. Oproti čisteniu gumovej manžety dvierok ide o trochu náročnejší proces, postup ale býva uvedený v návode na použitie konkrétnej práčky a zvládne ho každý. Stručne povedané, stačí vytiahnuť filter (odporúčame pod otvor pripraviť uterák alebo handru na odtekajúcu vodu), zbaviť vlasov, vláken a ďalších nečistôt, prepláchnuť a vrátiť späť.
Bubon
Nikto samozrejme nepočíta s tým, že by po praní celý bubon čistil alebo sušil. To najmenšie, čo pre životnosť práčky môžete urobiť, je niekoľkokrát do roka (niekto odporúča raz za pol roka, niekto dokonca raz za mesiac, záleží teda skôr na frekvencii prania a vašom uvážení) pustiť práčku naprázdno s pridaním špeciálneho čističa, ktorý sa postará o celý vnútrajšok prístroja. Odporúča sa tiež nenechávať bielizeň v bubne po vypraní príliš dlho, aby sa zbytočne nepreťažoval na jednu stranu.
Nové technológie
Pred časom prelomové smart funkcie dnes už nájdete v domácich spotrebičoch čím ďalej tým častejšie a práčku tak môžete spustiť, aj keď nie ste práve doma, poradí vám s diagnostikou poruchy alebo si stiahne nové pracie programy. Kam sa teda ešte dá posúvať?
Pranie (takmer) bez vody
Jedným zo zaujímavých smerov je parné pranie, ktoré by v budúcnosti mohlo nahradiť pranie vo vode, parné funkcie už má koniec koncov celý rad dnešných práčok. Ďalšou možnosťou obmedzenia spotreby vody pri praní je využitie polymérových guľôčok. O tejto technológii informovali zahraničné servery už v roku 2014 a v súčasnosti ju používajú hotely a priemyslové práčovne, do domácností sa však zatiaľ neprepracovala. Polymérové guľôčky absorbujú nečistoty, údajne tak ušetria až 80 % vody, 50 % pracieho prostriedku a 50 % energie nutnej na pranie. Okrem toho by mali brániť vzájomnému zafarbeniu bielizne, takže sa nemusí triediť do viacerých dávok podľa farby. Po pracom cykle sa guľôčky vrátia cez otvory v bubne do zásobníka a sú pripravené na opakované použitie (Zdroj: The Guardian).
Použité zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C4%8Dka
https://ec.europa.eu/info/energy–climate–change–environment/standards–tools–and–labels/products–labelling–rules–and–requirements/energy–label–and–ecodesign/energy–efficient–products/washing–machines_en