Menu

Recenzia a test LG F28V9GW2W

89,1 % Celkové hodnotenie

Top 4 v kategorii Práčky

Jednotlivá hodnocení

 • 9,1/10
  Hodnotenie prania a odstreďovania
 • 9,0/10
  Hodnotenie spotreby
 • 10/10
  Hodnotenie hlučnosti
 • 8,8/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií

Klady

 • Pomer veľkosti a kapacity
 • Energetická trieda A
 • Trieda hlučnosti A
 • Smart funkcie a parné programy

Zápory

 • Vysoká cena
 • Neefektívna detská poistka
650 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Práčka LG F28V9GW2W patrí k klasickým modelom s predným plnením a v čase písania recenzie (jún 2022) sa radila do vyššej cenovej kategórie. Vo vnútri tohto spotrebiča nájdete invertorový Direct Drive motor, ktorý je upevnený priamo na bubon práčky. Sľubuje vyššiu efektivitu a dlhšiu životnosť, navyše podporenú 10-ročnou zárukou. Kapacita 8,5 kg ide ruka v ruke so súčasným trendom objemnejších práčok a pohodlne vystačí aj početnej rodine. Pri práčke slim rozmerov je takto objemný bubon pomerne neobvyklý, väčšinou sa dočkáte kapacity max 7 kg.

Pochváliť musíme úspornosť tejto práčky, tá sa radí do najlepšej energetickej triedy A, kam v čase písania recenzie spadalo len niekoľko málo hodnotených modelov. Nijako vysoká nie je ani jej spotreba vody, celkové náklady na jeden cyklus prania sa tak držia pod 0,29 €, teda mierne pod priemerom.

Ak sa pozrieme na jej účinnosť, perie a plácha rovnako efektívne ako väčšina modelov na trhu (práčky sa v týchto ohľadoch obvykle nijako razantne nelíšia). Odstreďuje s účinnosťou triedy B, tá síce zahŕňa väčšinu práčok na trhu, pri drahších modeloch by sme ale ocenili najlepšiu triedu A. Tú naopak práčka získala za svoju hlučnosť, pri odstreďovaní vydáva 71 dB, čo je jedna z nižších hodnôt na trhu.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

LG

36 % LG, 36 % Samsung, 9 % Beko, 9 % Bosch, 9 % AEG
Typ práčky

Voľne stojaca

100 % Voľne stojaca
Spôsob plnenia

Predné

82 % Predné, 18 % Predom
Slim (max. 50 cm hĺbky)

Áno

82 % Nie, 18 % Áno
Typ motora

Direct Drive

64 % Invertorový, 36 % Direct Drive
Maximálna kapacita (kg)

8,5

73 % 9, 9 % 8,5, 9 % 8, 9 % 6
Index účinnosti prania

1,03

82 % 1,03, 18 % 1,04
Účinnosť pláchania

5

73 % 5, 18 % 4,9, 9 % 4
Trieda účinnosti odstreďovania

B

55 % B, 36 % A, 9 % C
Počet otáčok za minútu

1 170

1 363,73
Energetická trieda

A

64 % A, 18 % B, 9 % D, 9 % C
Spotreba el. energie na 1 cyklus Eco (kWh)

0,48

0,53
Náklady na elektrinu na 1 cyklus Eco - 2021 (0,23 €/1 kWh)

0,11

0,12
Spotreba vody na 1 cyklus Eco (l)

49

64 % 50, 18 % 48, 9 % 49, 9 % 36
Spotreba vody na 1 kg bielizne - cyklus Eco (l)

5,76

64 % 5,56, 18 % 6, 9 % 5,76, 9 % 5,3
Náklady na vodu na 1 cyklus Eco - 2021 (1000 l/3,69 €)

0,19

0,18
Celkové náklady na 1 cyklus Eco (EUR)

0,3

0,30
Trieda hlučnosti

A

82 % A, 18 % B
Hlučnosť odstreďovania (dB)

71

36 % 71, 36 % 72, 18 % 75, 9 % 74

Vybavenie a funkcie

Vyššia cenová kategória obvykle napovedá, že sa máte v otázke vybavenia a funkcií na čo tešiť. Nie inak je tomu v prípade práčky LG. Pravdepodobne nemusíme ani spomínať, že je vybavená displejom, časovačom a detskou poistkou, to je základné trio, ktoré už nechýba takmer žiadne práčke. V drvivej väčšine prípadov sa stretnete aj s množstevnou automatikou, ktorá prispôsobuje pranie množstvu bielizne, a zvukovým signálom, ktorý upozorní na koniec programu. Ani jedno tejto práčke samozrejme nechýba. Dokonca sa stretnete s ešte vylepšenejšou verziou, technológia AI DD použitá pri tomto spotrebiči totiž analyzuje aj látky, ktoré do bubna vložíte, a podľa ich charakteru zvolí špecifické pohyby bubna pri praní pre čo najefektívnejšie odstránenie nečistôt. To je navyše doplnené funkciou sprchovania bielizne, ktorá pomôže praciemu prostriedku účinnejšie a rovnomernejšie preniknúť do vlákien textílií.

Klasické pranie je u tohto modelu doplnené aj čoraz obľúbenejšími parnými programami, ktoré sa postarajú o dezinfekciu a osvieženie bielizne. Nechýba ani možnosť pridania bielizne v priebehu prania, tá sa u novších práčok tiež objavuje čoraz častejšie. Možnosti ovládania rozširujú smart funkcie, pomocou ktorých môžete práčku nielen zapnúť na diaľku, ale napríklad tiež stiahnuť nové pracie programy z internetu. Jednoduchšiu údržbu zase zaistí špeciálny program na čistenie bubna. Oproti niektorým konkurenčným modelom práčka postráda automatické dávkovanie pracieho prášku, to ale zatiaľ nie je ani zďaleka obvyklá funkcia.

Rozmerovo ide o zúžený čiže slim model, na konkrétne miery sa môžete pozrieť nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Počet programov

14

18,09
Rýchly program

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Detská poistka

Áno

100 % Áno
Odložený štart

Áno

100 % Áno
Množstevná automatika

Áno

100 % Áno
Zvukový signál

Áno

100 % Áno
Smart funkcie

Áno

91 % Áno, 9 % Nie
Parné funkcie

Áno

91 % Áno, 9 % Nie
Pridanie bielizne

Áno

64 % Áno, 36 % Nie
Čistenie bubna

Áno

100 % Áno
Automatické dávkovanie pracieho prostriedku

Nie

55 % Nie, 45 % Áno
Ďalšie funkcie 1

AI DD

36 % StayClean Drawer, 9 % AI DD, 9 % AquaStop, 9 % SoftPlus, 36 % Neuvedené
Ďalšie funkcie 2

Sprchovanie bielizne

27 % Bubble Soak, 9 % Sprchovanie bielizne, 9 % AntiVibration, 55 % Neuvedené
Výška (cm)

85

82 % 85, 9 % 84, 9 % 84,8
Šírka (cm)

60

91 % 60, 9 % 59,8
Hĺbka (cm)

47,5

56,59
Hmotnosť (kg)

60

67,30

Názory používateľov a odborníkov

Užívatelia opisujú práčku LG prevažne v superlatívoch. Oceňujú predovšetkým účinnosť prania, inteligentné funkcie a parné programy. Na čom sa príliš nezhodnú, je hodnotenie hlučnosti. Podľa niektorých užívateľov je pranie veľmi tiché, podľa iných naopak veľmi hlučné, všeobecne je vnímanie hlučnosti značne individuálne. Ako negatívum spomínajú predovšetkým pomerne vysokú cenu a tiež detskú poistku, aj napriek jej aktivácii je totiž možné práčku vypnúť hlavným tlačidlom, v domácnosti s malým dieťaťom tak môže byť nedostačujúca.

Klady a zápory

Ak začneme negatívami, hlavnou nevýhodou práčky LG je pochopiteľne jej cena, ktorá skrátka nebude dostupná pre každého. V danej cenovej kategórii očakávame perfektné výsledky, preto je pre nás miernym sklamaním účinnosť odstreďovania triedy B, hoci sa s ňou pri práčkach stretnete najčastejšie. Užívatelia tiež negatívne hodnotia spoľahlivosť detskej poistky.

Všeobecne ale u tohto modelu prevažujú pozitíva vrátane nízkej spotreby, nízkej hlučnosti, Direct Drive motora a vynikajúcej ponuky funkcií a technológií, medzi ktoré patria parné programy, smart funkcie, technológia AI DD alebo sprchovanie bielizne. Výhodou môže byť aj slim prevedenie a, na tento typ práčok, pomerne veľká kapacita.

Porovnanie s alternatívami

Náročných užívateľov by mohla zaujať ešte o triedu lepšia (ale aj o triedu drahšia) práčka Samsung WW90T986ASH. Tá oproti modelu LG ponúkne navyše aj automatické dávkovanie pracieho prostriedku, vynikajúcu účinnosť odstreďovania a cez 20 pracích programov. Jej kapacita je nepatrne väčšia, 9 kg, na rozdiel od práčky LG ale nejde o slim model.

Ak trváte na slim rozmeroch a chceli by ste naopak trochu ušetriť, pozrite sa na recenziu práčky Beko WUE 6536 CSX0C. Nižšia cena sa ale prejavila ústupkami v niektorých parametroch, oproti práčke LG má nižšiu účinnosť odstreďovania a vyššiu spotrebu. Ponuka funkcií našťastie zostáva vynikajúca vrátane parných programov, smart funkcií, možnosti pridania bielizne v priebehu prania a i.

Naše hodnotenie a záver

Práčka LG F28V9GW2W predstavuje model pre náročných. Užívateľa určite zaujme vynikajúcou výbavou, v ktorej nájdete parné aj smart funkcie, technológiu AI DD alebo sprchovanie bielizne. Nezaostáva ani v dôležitých parametroch, vďaka nízkej spotrebe patrí do najlepšej energetickej triedy A a patrí skôr k tichším modelom. Odstreďuje s účinnosťou triedy B, čo nie je zlý výsledok, v tejto cenovej kategórii by ale mohol byť lepší. Rozmerovo ide o slim model, ponúkne ale slušnú kapacitu 8,5 kg.

Ak hľadáte slim práčku so slušnou ponukou funkcií, ale cena tohto spotrebiča je pre vás príliš vysoká, pozrite sa aj na recenziu práčky Beko WUE 6536 CSX0C.

650 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: LG F28V9GW2W | Hodnotenie: 89,1 %
Eliška Srncová
Eliška je seniorná redaktorka a práčkam sa venuje viac ako tri roky. Dlhodobo sa v tejto problematike vzdeláva z českých aj zahraničných zdrojov, a má tak prehľad o najdôležitejších parametroch aj najnovších technológiách. Vďaka tomu vám poradí, bez ktorých funkcií sa nezaobídete a čo je len marketingový trik. Vyzná sa tiež v tom, ako sa určujú hodnoty na energetických štítkoch. Okrem práčok má na starosti aj ďalšie veľké spotrebiče, ako sú sušičky bielizne alebo umývačky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia LG F28V9GW2W

LG F28V9GW2W

650 € Orientačná cena