V tomto článku nájdete komplexný návod k výberu posteľného prestieradla, ktoré je spoločne s posteľnou bielizňou pre váš pokojný spánok nenahraditeľné. Nižšie sa môžete pozrieť na stručné zhrnutie toho, čo všetko sa v článku dozviete.
- Prečo vybrať kvalitné prestieradlo – nielenže ochráni matrac pred znečistením a predĺži tak jeho životnosť, ale pri správnom výbere zároveň dokáže ovplyvniť pocitovú teplotu lôžka. Súčasne plní estetickú funkciu.
- Nevýhody prestieradiel – z pohľadu financií ide o vynaloženie istej investície, avšak ide o investíciu do vášho zdravia. Materiál je navyše nutné prispôsobiť ročnému obdobiu, aby pre vás boli jeho vlastnosti prínosné. Každé prestieradlo potom musíte pravidelne prať.
- Ako vybrať prestieradlo podľa veľkosti – odvíjať sa budete od veľkosti lôžka, prípadne matraca. Zaujímať vás pritom bude nielen dĺžka a šírka, ale aj výška, a to obzvlášť pri atypických matracoch. Existujú prestieradlá do detských postieľok, na jednolôžka či dvojlôžka alebo predĺžené postele.
- Druhy prestieradiel podľa materiálu – každý materiál má svoje špecifické vlastnosti, ktoré ovplyvňujú nielen vzhľad, ale aj tepelný komfort. Odporúčame preto zaobstarať si prestieradlo ako na teplejšie, tak aj na chladnejšie obdobia roka. Existujú však aj prestieradlá vhodné na celoročné používanie.
- Druhy prestieradiel podľa upevnenia na matrac – zatiaľ čo v minulosti sa používali prevažne plachtové prestieradlá, ktoré dnes nájdete už len v ubytovacích zariadeniach či v nemocniciach, v domácnostiach v súčasnosti prevažujú napínacie prestieradlá opatrené praktickou gumou.
- Ďalšie dôležité parametre pri výbere prestieradla – nakoniec vás bude zaujímať už len gramáž, od ktorej je možné do istej miery odvodiť kvalitu prestieradla a tiež dizajn. Bavlnené plachtové prestieradlá sú najčastejšie biele, farebné zoženiete len výnimočne. Pri ostatných druhoch a materiáloch máte širší výber.
- Obľúbené značky a výrobcovia prestieradiel – zárukou kvality je nákup od niektorej z overených značiek. V tomto segmente medzi ne radíme napríklad Dadka, SCANquilt, Jiří Polášek, Christian Fischbacher, Matějovský, Goldea, Vesna a ďalšie.
- Ceny prestieradiel – aj kvalitné prestieradlá možno zaobstarať v najnižšej cenovej kategórii, avšak budú to obvykle prestieradlá na jednolôžka vyrobené zo základnej bavlny s priemernou gramážou. Pokiaľ si priplatíte, získate materiál príjemnejší na dotyk, kvalitnejší a s dlhšou životnosťou.
- Údržba plachty – ako každé posteľné prádlo by ste mali plachtu meniť minimálne dvakrát za mesiac a ak ste alergici, tak aj častejšie. Pri praní sa riaďte symbolmi na štítku a dodržujte maximálnu teplotu, aby nedošlo k porušeniu farieb či nadmernej zrážanlivosti.
Aby bol váš spánok čo najlepší, je nevyhnutné správne vybrať aj posteľnú bielizeň a matrac.
Prečo vybrať kvalitné prestieradlo
- Chráni matrac pred znečistením – v priebehu noci sa do lôžkovín dostávajú naše odumreté kožné bunky, ktoré sú následne rodiskom baktérií a roztočov. Vďaka plachte nepreniknú až k matracu, ktorý si vďaka tomu udrží dlhšiu životnosť. Rovnako tak je krytý pred rôznymi tekutinami.
- Dokáže ovplyvniť pocitovú teplotu lôžka – ak sa zameriate na správne materiály, môže vás prestieradlo v lete príjemne chladiť a v zime naopak hriať.
- Ponúkne dobré termoregulačné vlastnosti – kvalitné prestieradlo v noci dobre odvádza pot a zaistí vám tak patričný komfort aj počas horúcich nocí či pri chorobe.
- Plní estetickú funkciu – prestieradlo dokáže do spálne vniesť nové farby, ktoré môžu korešpondovať napríklad s vašimi pocitmi či ročným obdobím.
Nevýhody prestieradiel
- Je potrebné vynaložiť finančné prostriedky – nákup prestieradla sa nezaobíde bez finančnej investície. Kvalita pritom niečo stojí, navyše je nutné zaobstarať si minimálne 2 prestieradlá na každú posteľ alebo člena v domácnosti. Ide však o investíciu do vášho zdravia a zdravia vašej rodiny.
- Materiál je nutné vyberať podľa ročného obdobia – ako sme už uviedli vyššie, existujú prestieradlá, ktoré majú hrejivé alebo naopak chladivé vlastnosti, ktoré ovplyvňujú ich využitie podľa ročného obdobia. Aby vám v lete nebolo horúco a v zime chladno, je nutné sa na materiál pri výbere zamerať.
- Musíte ich udržiavať v čistote – na prestieradle sa zachytávajú baktérie a roztoče, ktoré sa pri nesprávnej alebo zanedbanej údržbe môžu začať množiť, čo sa môže prejaviť napríklad podráždením pokožky. Preto je nutné prestieradlo pravidelne prať na vysoký stupeň, minimálne pri 60 °C.
Výber podľa veľkosti
Aby ste mohli určiť vhodnú veľkosť prestieradla, musíte v prvom rade poznať dĺžku a šírku matraca, dôležitá je ale aj jeho výška.
- Prestieradlo na jednolôžko – ide o široko dostupný variant, ktorý je vhodný nielen na jednolôžko, ale aj na manželskú posteľ s oddelenými matracmi. Zároveň sa potom používa do atypických postelí pre odrastenejšie deti.
- Prestieradlo na klasické dvojlôžko – tento variant je určený pre manželskú posteľ či dvojlôžko bez ohľadu na to, či ide o jeden veľký matrac pre dve osoby, alebo dva samostatné oddelené matrace. Výhodou je, že takto veľké prestieradlo udrží oddelené matrace pri sebe a nie je tak medzi nimi medzera.
- Prestieradlo na predĺžené jednolôžko – zamerajte sa na atypické rozmery, ktoré môžu byť 90 × 220 cm alebo 100 × 200 cm.
- Prestieradlo na predĺžené dvojlôžko – aj tu sa poobzerajte po atypických rozmeroch, ktoré môžu byť 200 × 220 cm alebo 180 × 220 cm.
- Prestieradlo do detskej postieľky – máva typicky menšie rozmery zodpovedajúce buď klasickej detskej postieľke alebo väčším detským posteliam atypických rozmerov. Okrem veľkosti sledujte nepriepustné vlastnosti a dizajn.
Pred výberom si vezmite do ruky krajčírsky meter a matrac, na ktorý chcete prestieradlo kupovať, najskôr starostlivo premerajte. Zaujímať vás bude nielen dĺžka a šírka, ale aj výška matraca. Optimálne veľké prestieradlo matrac dokonale obopína, na posteli by sa nemali objavovať žiadne odhalené časti matraca ani inak nevzhľadne zhrnuté kusy látok spôsobujúce nerovnosti.
Dĺžka a šírka matraca
Vyberať môžete prestieradlá na detské, klasické i manželské lôžka alebo predĺžené lôžka atypických rozmerov (medzi ktorými nájdete prestieradlá pre matrace so šírkou a dĺžkou 90 × 220 cm, 100 × 200 cm, 140 × 200 cm, 160 × 2 200 × 200 cm).
Výška matraca
- Výška 12-16 cm – úsporná výška, často pri detských matracoch, špeciálne typy prestieradiel (dá sa ale použiť aj bežná plachta, len ju viac zhrniete pod matrac).
- Výška 17-20 cm – štandardná výška, široký výber plachiet.
- Výška 21 až 27 – pohodlná výška, no je nutné myslieť na dostatočné rozmery plachty.
- Viac ako 28 cm – prémiová výška, špeciálne typy prestieradiel.
Čo sa týka veľkosti prestieradiel vzhľadom k výške matraca, najčastejšie sa predávajú prestieradlá zodpovedajúce matracom s výškou 10, 15 až 20 centimetrov. Pokiaľ máte matrac vyšší, zamerajte sa na prestieradlá určené špeciálne na vysoké matrace, existujú varianty vhodné aj na 25 alebo dokonca 40 cm vysoký matrac.
Veľkosť a určenie | Rozmery | Cenová hladina |
Prestieradlo na jednolôžko | 90 × 200 cm | Všetky cenové hladiny |
Prestieradlo na klasické dvojlôžko | 180 × 200 cm
200 × 200 cm |
Všetky cenové hladiny |
Prestieradlo na predĺžené jednolôžko | 90 × 220 cm | Stredná a vyššia |
Prestieradlo na predĺžené dvojlôžko | 200 × 220 cm | Stredná a vyššia |
Prestieradlo do detskej postieľky | 60 × 120 cm
70 × 140 cm |
Nižšia a stredná |
Druhy podľa materiálu
Každý materiál má odlišné vlastnosti, podľa ktorých by ste mali prestieradlo vyberať. Nákup odporúčame realizovať s ohľadom na ročné obdobia a teplotné podmienky.
- Bavlnené prestieradlá – majú na trhu najväčšie zastúpenie, líšiť sa môžu spracovaním (satén, damask) a hrúbkou materiálu (gramážou). Ponúkajú dobré absorpčné aj termoregulačné vlastnosti a hodia sa na celoročné používanie.
- Džersejové prestieradlá (jersey) – vyrábajú sa obvykle z hladkej pleteniny zo 100% bavlnených priadzí, ktoré sú doplnené o nízke percento elastanu či lycry, vďaka čomu sa dá prestieradlo napnúť. Sú veľmi príjemné, priedušné, dobre absorbujú pot a sú ideálne na leto.
- Saténové prestieradlá – majú hladký jemný povrch, ktorý je nielen veľmi komfortný a príjemný na dotyk, ale má aj chladivý efekt. Vďaka tomu vám v noci nebude horúco a nebudete mať potrebu sa neustále odkrývať. Navyše satén vnesie do spálne istú dávku elegancie a vášne.
- Damaškové prestieradlá – pôsobia rovnako elegantným a luxusným dojmom a často na ne môžete naraziť v ubytovacích zariadeniach (v hoteloch aj penziónoch). Pre damask sú typické rôzne ornamenty a vzory s hodvábnym leskom.
- Froté prestieradlá – typický je pre ne špeciálny úplet z nízkych a hustých slučiek. Majú výbornú savosť a sú príjemné na dotyk. Majú hrejivé vlastnosti a hodia sa preto skôr do chladnejších období.
- Mikroplyšové prestieradlá – poskytujú maximálny komfort vďaka plyšovému materiálu, ktorý je extra príjemný na dotyk. Ľahko sa udržujú a sú ideálnou voľbou pre malé deti. Nehodia sa ale na leto a teplejšie mesiace v roku, pretože majú hrejivé vlastnosti.
- Mikroflanelové prestieradlá – taktiež sa vyznačujú svojou mäkkosťou a hrejivými vlastnosťami, navyše ale majú hodvábny lesk a pôsobia elegantným dojmom. Rovnako ako mikroplyšové obliečky sa vyrábajú zo 100% polyesteru, avšak majú jemnejšie a hustejšie chĺpky.
- Ľanové prestieradlá – sú ideálne pre alergikov a astmatikov alebo pokiaľ vás často trápi ekzém. Ľan má totiž prirodzene antibakteriálne vlastnosti a dobre odoláva plesniam, peľom a prachu.
- Nepriepustné prestieradlá – tvoria zvláštnu skupinu prestieradiel, ktoré sa vyrábajú najčastejšie s froté alebo džersejovým povrchom. Majú polyuretánovú vrstvu, ktorá neprepustí tekutinu k matracu. Ide o hygienickú pomôcku ideálnu pre deti a seniorov.
Keďže má každý materiál svoje špecifické vlastnosti, je dobré si v jednotlivých druhoch najskôr urobiť prehľad. Následne sa pustite do výberu, a to najlepšie s ohľadom na ročné obdobie. Väčšina materiálov sa síce hodí na celoročné používanie, napríklad froté, bavlnené alebo džersejové prestieradlá, avšak existujú materiály, ktorých vlastnosti najviac oceníte v zime, napríklad mikroflanel. Na letné obdobie sú potom odporúčané prestieradlá z jemného bavlneného saténu, ktorý má chladivý efekt.
Druh podľa materiálu | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Na ktoré ročné obdobia sa hodí |
Bavlnené prestieradlá | Dobre absorbujú pot a vlhkosť
Prírodný materiál vhodný pre alergikov Pružná a pevná Príjemná na dotyk Možno prať pri vysokých teplotách Vhodné do ubytovacích zariadení |
Pozor na kvalitu materiálu (podľa gramáže) | Všetky cenové hladiny | Celoročné používanie |
Džersejové prestieradlá (jersey) | Priedušný a savý materiál
Ideálne na letné obdobie Elastické vlastnosti Pri praní sa nezráža Nie je nutné po vypraní žehliť |
Pozor na kvalitu materiálu (hľadajte 100% bavlnu) | Všetky cenové hladiny | Teplejšie ročné obdobia (jar, leto) |
Saténové prestieradlá | Luxusný bavlnený materiál
Povrch s chladivým efektom Hladký a jemný na dotyk Dobre odvádza pot a vlhkosť Elegantný materiál |
Vyššia cena
Nesmie sa prať na vysoký stupeň (obvykle 60 °C) |
Stredné a vyššie cenové hladiny | Teplejšie ročné obdobia (jar, leto) |
Damaškové prestieradlá | Luxusný bavlnený materiál
Pevné a odolné prestieradlá Dobre odvádza pot a vlhkosť Plní estetický dojem Vhodné do ubytovacích zariadení Možno prať na vysoké teploty |
Obvykle len v plachtovom variante bez gumy | Stredné a vyššie cenové hladiny | Celoročné používanie |
Froté prestieradlá | Príjemný mäkký materiál
Hrejivé vlastnosti Elastické a dobre sadnú aj na vysoké matrace Dobrá životnosť |
Zvyčajne iba v napínacom variante s gumou
Nehodia sa na leto |
Nižšie a stredné cenové hladiny | Chladnejšie ročné obdobia (jeseň, zima) |
Mikroplyšové prestieradlá | Nadýchaný jemný materiál
Mäkký a príjemný na dotyk Ideálne pre deti Jemné chĺpky Jednoduchá údržba Nemusí sa žehliť |
Nehodí sa na leto
Spravidla ide o 100% polyester Nie je možné prať pri vysokých teplotách |
Nižšie a stredné cenové hladiny | Chladnejšie ročné obdobia (jeseň, zima) |
Mikroflanelové prestieradlá | Nadýchaný jemný materiál
prostriedky Príjemné na dotyk Zamatový lesk Hustejšie chĺpky ako mikroplyš Elegantný materiál Nemusí sa žehliť |
Spravidla ide o 100% polyester
Nehodia sa na leto Nedajú sa prať pri vysokých teplotách |
Nižšie a stredné cenové hladiny | Chladnejšie ročné obdobia (jeseň, zima) |
Ľanové prestieradlá | Prírodný materiál
Antibakteriálne vlastnosti Vysoko odolné Priedušné a rýchlo schnú V zime hreje a v lete chladí |
Na dotyk spočiatku hrubšie
Vyššia cena Ľahko sa pokrčí (avšak môže tým pôsobiť útulne) |
Stredné a vyššie cenové hladiny | Celoročné používanie |
Nepriepustné prestieradlá | Vrchný povrch najčastejšie tvorí froté materiál alebo džersej
Nepriepustná polyuretánová vrstva Vhodné pre malé deti a seniorov Praktická hygienická pomôcka Dajú sa prať pri vysokých teplotách |
Úzky výber materiálov a farieb | Všetky cenové hladiny | Celoročné používanie |
Druhy podľa upevnenia na matrac
Spôsob upevnenia prestieradla na matrac do značnej miery ovplyvňuje komfort pri prezliekaní a údržbe posteľnej bielizne. Dnešnej ponuke však dominuje najmä jeden typ.
- Napínacie prestieradlá – alebo tiež strečové prestieradlá majú nespornú výhodu v tom, že sa po vypraní nemusia žehliť. Obsahujú elastickú gumu, vďaka ktorej dokonale obopnú matrac a počas spánku sa nebudú nikde zhŕňať a krčiť sa. Môžu sa ale o niečo horšie skladovať.
- Klasické plachtové prestieradlá – sú typické pre ubytovacie zariadenia ako sú hotely a penzióny. Nemajú gumu, a preto ich musíte starostlivo zahnúť pod okraj matraca. Navyše, ak chcete zachovať estetický dojem, ráno zvyčajne vyžadujú úpravu uhladením.
Napínacie prestieradlá
Pri výbere dnes narazíte prevažne na jeden druh tohto tovaru, a tým sú napínacie napínacie, ktoré sa vyrábajú v rôznych veľkostiach aj z rôznych materiálov. Typická je pri nich elastická guma všitá po obvode, ktorá uľahčuje obliekanie na matrac a zaisťuje, aby sa prestieradlo nevyhŕňalo a nekrčilo. Mnoho ľudí ich skladuje zbalené do klbka, kedy však zaberajú pomerne dosť miesta, stačí sa ale len naučiť grif na ich zloženie.
Klasické plachtové prestieradlá
Klasické plachtové prestieradlá majú na trhu o niečo menšie zastúpenie. Nájdete ich tiež vo viacerých veľkostiach, avšak ponuka materiálov bude výrazne chudobnejšia. Tieto prestieradlá sa vyrábajú prevažne z vysokogramážnej 100% bavlny (napríklad v damaškovej úprave), ktorá sa vyznačuje dobrou pevnosťou a dlhou životnosťou. Nachádzajú preto uplatnenie všade, kde sa prestieradlá často menia, čo sú prevažne ubytovacie zariadenia alebo nemocnice. Tieto prestieradlá sa súčasne hodia aj na použitie v saune.
Druhy podľa upevnenia na matrac | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Využitie / komu daný druh odporúčame |
Napínacie prestieradlá | Počas noci držia na svojom mieste
Nekrčia sa Plnia estetický dojem aj ráno Široký výber materiálov a veľkostí Jednoducho sa obliekajú na matrac |
Na ich zloženie je dobré poznať grif, inak sa horšie skladujú | Všetky cenové hladiny | Bežné domácnosti |
Klasické plachtové prestieradlá | Dobre sa skladajú
Obvykle ich možno prať na vysoké teploty Široký výber veľkostí Bývajú veľmi kvalitné a pevné |
Počas noci sa krčia
Pre zachovanie estetického dojmu ich ráno musíte uhladiť Nie sú elastické Po vypraní sa musia vyžehliť Pozor na dostatočné rozmery (okraje sa zahýbajú pod matrac) Obmedzený výber materiálov |
Stredná cenová hladina | Ubytovacie zariadenia
Všade tam, kde sa prestieradlá často menia Vhodné aj do sauny |
Dôležité parametre
Pri prestieradlách môžete často naraziť aj na ďalšie parametre, ako je napríklad gramáž alebo dizajn.
- Gramáž – je to váha v gramoch na m2 a je daná hustotou tkania a jemnosťou a pevnosťou použitej priadze. Na dotyk sú často príjemnejšie husté plátna z česaných rovnomerných priadzí s gramážou asi 115 g/m2, avšak môžu mať nižšiu životnosť. Väčšina predávaných prestieradiel má gramáž cca 125 až 130 g/m2.
- Dizajn – v súčasnosti máte na výber nielen z klasických bielych prestieradiel, ale aj iných farebných variantov. Pre deti potom môžete vyberať aj rôzne dizajnové prestieradlá s motívmi ich obľúbených hrdinov alebo postavičiek z rozprávok. Farebný odtieň taktiež môžete zladiť s interiérom či zvyšnými lôžkovinami.
Gramáž
- Gramáž 120 g/m2 – nižšiu hustotu vlákien môžu mať saténové prestieradlá, ktoré sa aj napriek nižšej hodnote vyznačujú vysokou kvalitou. Vyrábajú sa totiž z veľmi jemných a dlhých vlákien egyptskej bavlny.
- Gramáž 145–185 g/m2– ide o štandardnú gramáž, typickú napríklad pre kvalitné jersey prestieradlá. Takéto plachty sú obľúbené v mnohých domácnostiach aj v rôznych typoch ubytovacích zariadení.
- Gramáž 180–220 g/m2 – takto vysokou gramážou sa pýšia prestieradlá s dobrou pevnosťou. Majú husté vlákna a sú na dotyk jemné a hebké. Tieto hodnoty by mali spĺňať froté prestieradlá, ale ponúknu ich aj ľanové prestieradlá hrubšie na dotyk.
Od hmotnosti látky v gramoch alebo gramáže je možné odvodiť kvalitu prestieradla, avšak najpodstatnejší zostáva východiskový materiál a použitá priadza. Čím vyššia gramáž, tým lepšie, pretože bude prestieradlo pevnejšie. Kvalitné vysokogramážne prestieradlo vám vydrží dlhšie ako to s nižšou gramážou, preto ak očakávate dlhú životnosť, rozhodne sa na tento parameter zamerajte. Všeobecne majú dobrú gramáž bavlnené plachtové prestieradlá a froté prestieradlá.
Dizajn
- Biele prestieradlá– klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy. Najčastejšie sú hladké s chladivým či hrejivým efektom. Pokiaľ zvolíte biele prestieradlo z mikroplyšu, očakávajte vyššie vlákna, vďaka čomu bude prestieradlo pekne nadýchané. Prestieradlá z damašku zase budú mať štruktúrovaný povrch, najčastejšie s prúžkovaným vzorom.
- Jednofarebné prestieradlá – vyberať môžete z veľkého množstva výrazných aj jemných odtieňov. Voľte tak, aby prestieradlo presne ladilo s obliečkami a doplnkami v interiéri.
- Dizajnové prestieradlá s motívmi– dokážu príjemne oživiť posteľnú súpravu. Narazíte na minimalistické vzory, ale aj motívy obľúbených hrdinov alebo postavičiek z rozprávok. Farebný podkladový odtieň taktiež môžete zladiť so zvyšnými lôžkovinami.
Pri výbere prestieradla samozrejme najviac záleží na materiáli, ktorý mu prepožičiava unikátne vlastnosti. Materiál ale môže mať aj svoje dizajnové špecifiká – napríklad damask je typický štruktúrovaným povrchom, mikroplyš má zase vysoké vlákna a satén sa vyznačuje hladkým lesklým povrchom. Vyberať samozrejme môžete aj podľa farby alebo vzoru.
Obľúbené značky a výrobcovia
- Dadka Vracov – firma, ktorá ponúka ako plachtové, tak aj napínacie prestieradlá, ktoré v jej ponuke prevažujú. Pri výrobe používajú tkaniny s vysokou plošnou hmotnosťou a prestieradlá farbia reaktívnymi farbami, preto majú jasné a žiarivé odtiene.
- SCANquilt – táto značka ponúka široké zastúpenie veľmi kvalitných prestieradiel z jersey, froté, saténu alebo bavlny, a to v napínacom a plachtovom prevedení. Niektoré prestieradlá sa navyše vyznačujú tým, že sú opatrené látkovým vreckom pre efektívnejšie skladovanie.
- Jiří Polášek – portfólio tohto výrobcu zahŕňa ako prestieradlá do domácnosti, tak aj na komerčné použitie v ubytovacích zariadeniach. Ponúka froté, jersey a bavlnené prestieradlá rôznej kvality a tiež prestieradlá z mikrovlákna.
- Christian Fischbacher – luxusné prestieradlá tejto značky perfektne doplnia zostávajúcu sadu posteľnej bielizne. Pochádzajú z dielne najznámejšej svetovej firmy vyrábajúcej luxusné dizajnové obliečky na mieru, ktoré navrhujú svetoví dizajnéri.
- Matějovský – jeden z najznámejších a najobľúbenejších výrobcov posteľnej bielizne v Českej republike ponúka široký sortiment, a to ako z pohľadu rôznych veľkostí, tak aj farieb. Sústredí sa na kvalitné materiály s veľmi dobrou gramážou.
- Goldea – český výrobca ponúkajúci skutočne pestrý sortiment. V ponuke má farebné bavlnené plachtové prestieradlá a široké spektrum napínacích prestieradiel z rôznych materiálov a v rôznych dizajnoch. Zaujímavosťou sú pestré prestieradlá s potlačou.
- Vesna – ďalší český a veľmi obľúbený výrobca posteľnej bielizne. Ponúka krásne farebné prestieradlá aj varianty s detskými motívmi do detských postieľok, a to ako na letné, tak aj zimné obdobie roka.
Vyššie sme uviedli niektorých známych a používateľmi overených výrobcov. V tomto segmente ich ale nájdete samozrejme oveľa viac. Za zmienku stoja tiež napríklad firmy Brotex, Kvalitex, Smolka, Xpose, Nellys, LeRoy, Stanex, 4Home, Písecké lůžkoviny a mnohí ďalší.
Značka / výrobca | Špecifiká / čo ponúka / pre koho sa hodí | Cenová kategória |
Dadka | Plachtové aj napínacie prestieradlá
Materiály: froté, jersey, bavlna, mikroflanel Štandardné rozmery aj zákazková výroba |
Nízka a stredná |
SCANquilt | Plachtové aj napínacie prestieradlá
Plachtové prestieradlá zo saténu Materiály: froté, jersey, bavlna, satén Na skladovanie sú niektoré prestieradlá vybavené látkovým vreckom |
Stredná a vyššia |
Jiří Polášek | Plachtové aj napínacie prestieradlá
Do domácnosti aj na komerčné použitie Materiály: froté, jersey, bavlna, mikrovlákno Štandardné rozmery aj zákazková výroba |
Všetky cenové kategórie |
Christian Fischbacher | Luxusné napínacie aj plachtové prestieradlá
Materiály: ľan, bavlna, satén a jersey Špeciálne prestieradlá na vysoké matrace Pre náročných užívateľov |
Vysoká |
Matějovský | Plachtové aj napínacie prestieradlá
Materiály: froté, jersey, velúr, bavlnený satén, hladká bavlna Na nízke aj vysoké matrace Veľa farieb a rozmerov |
Všetky cenové kategórie |
Goldea | Plachtové aj napínacie prestieradlá
Materiály: jersey, froté, damask, bavlna, mikroplyš, ľan Nepriepustné prestieradlá Na nízke aj vysoké matrace Dizajnové prestieradlá Pokryje nároky bežných aj náročnejších užívateľov |
Stredná a vyššia |
Vesna | Plachtové aj napínacie prestieradlá
Materiály: froté, jersey, satén, flanel, mikrovlákno Prestieradlá do detských postieľok Dizajnové a farebné prestieradlá |
Nízka a stredná |
Cena
Zaujímate sa o to, na koľko vás vyjde základné prestieradlo na jednolôžko, alebo koľko stoja luxusnejšie varianty? Pozrite sa nižšie na stručný prehľad toho, čo sa dá od danej cenovej relácie očakávať.
- Cena do 15 € – v najnižšej cenovej kategórii obvykle nájdete prestieradlá z rôzne kvalitnej bavlny, na čo si treba dať pozor. Objaviť tu ale môžete aj kvalitné prestieradlá, avšak spravidla len na jednolôžka či do malej detskej postieľky.
- Cena od 15 do 30 € – stredná cenová kategória obvykle ponúka pestrý výber veľkostí, materiálov i farieb, a to vrátane dizajnových variantov. Ponuka uspokojí bežných aj náročnejších užívateľov.
- Cena nad 30 € – náročným užívateľom odporúčame vyberať v najvyššej cenovej kategórii, od ktorej možno očakávať prémiové materiály, ktoré navodia dojem luxusu. Často ide o satén tvorený 100% prírodnou egyptskou bavlnou alebo ľan vyznačujúci sa vysokou pevnosťou a kvalitou.
Cena do 15 €
Aj tie najlacnejšie prestieradlá môžu byť relatívne kvalitné, obvykle ale ide o základný rozmer na jednolôžko. Do 15 € si obvykle zaobstaráte bavlnené plachtové prestieradlá alebo napínacie varianty z jersey, froté či bavlny s prímesou elastanu či polyesteru. Obvykle ide o základné a priemerné gramáže a biele alebo pastelové odtiene. Kvalita použitých farieb nemusí byť ideálna a možno očakávať, že budú postupne s každým praním blednúť.
Cena od 15 do 30 €
V strednej cenovej kategórii na vás čaká pravdepodobne najširší výber, a to ako prestieradiel na jednolôžka, tak aj na dvojlôžka či atypické rozmery postelí. Vyberať možno aj prestieradlá na vysoké matrace. Dostupný je už celý rad materiálov, a to vrátane bavlny v saténovej alebo damaškovej úprave. Výnimkou potom v tejto kategórii nie sú ani nepriepustné plachty, ktoré sú vhodnou voľbou pre malé deti alebo pre seniorov. Na výber už sú aj pestrejšie odtiene a dizajnové prestieradlá do detských postieľok.
Cena nad 30 €
Najvyššia cenová kategória ponúkne luxusné prestieradlá vhodné pre náročných užívateľov. Pokiaľ očakávate maximálny komfort a skvelé pocitové vlastnosti materiálu, potom siahnite napríklad po saténe, ktorý je elegantný a vďaka svojim chladivým vlastnostiam je vhodnou voľbou na teplejšie mesiace v roku. Naopak na zimu zvoľte jemnučké froté alebo mikroplyš. Vysokou kvalitou sa potom pýšia ľanové prestieradlá, ktoré sú síce hrubšie na dotyk, ale postupne s každým praním sa zjemňujú a sú vysoko pevné a kvalitné.
Cenová kategória | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Pre koho / na aký účel sa hodí |
Cena do 15 € | Kvalitné prestieradlá na jednolôžka
Prestieradlá do detských postieľok Plachtové aj napínacie prestieradlá Prestieradlá z rôzne kvalitnej bavlny |
Luxusné prestieradlá
Prestieradlá na atypické lôžka Dizajnové prestieradlá Prestieradlá z prémiových materiálov |
Nenáročným užívateľom
Na jednolôžka a detské postele |
Cena od 15 do 30 € | Farebné a dizajnové prestieradlá
Plachtové aj napínacie prestieradlá Kvalitné materiály Prémiové materiály Široký výber veľkostí Častokrát možné individuálne úpravy na mieru |
Stredná cenová kategória obvykle ponúka všetko | Bežným aj náročnejším užívateľom
Na jednolôžka aj dvojlôžka Na atypické postele |
Cena nad 30 € | Luxusné prestieradlá
Prémiové materiály Individuálna úprava na mieru Plachtové aj napínacie prestieradlá Vysoký komfort Elegantný dizajn Vychytávky v podobe vrecka na skladovanie |
Nekvalitné prestieradlá | Náročným užívateľom
Na atypické postele Do luxusných domácností a komerčných ubytovacích zariadení |
Údržba prestieradla
Pranie prestieradiel síce nemá toľko špecifík ako napríklad pranie obliečok, napriek tomu by ste mali dodržiavať určité pravidlá, aby vám prestieradlo vydržalo dlho a nestrácalo svoju farbu.
Pravidlá prania prestieradiel
- Meňte prestieradlo aspoň 2x do mesiaca. Ak ste alergici, potom aj častejšie.
- Riaďte sa pracími symbolmi na prestieradle.
- Perte spoločne iba prestieradlá rovnakej farby a rovnakých materiálov.
- Nepreplňujte práčku, inak sa prestieradlá dobre nevyperú.
- Perte prestieradlá pri správnej teplote, vždy záleží na materiáli. Môže to byť 40, 60 alebo 90 °C.
- Žehlite pri vhodnom programe, ak je prestieradlo určené na žehlenie. Rozhodujúca je teplota žehličky. Strečové prestieradlá sa obvykle nežehlia.
- Pozor na to, že nie všetky prestieradlá sú vhodné na sušenie v sušičke bielizne.
Pranie, sušenie a žehlenie prestieradiel podľa materiálov
- Froté a jersey prestieradla – ide síce o rozdielne materiály, avšak ich údržba je totožná. Obvykle sa perú pri teplote až 60 °C a dajú sa sušiť v sušičke na stredný stupeň. Výhodou froté prestieradiel je fakt, že ich nie je potrebné žehliť. Jersey plachty potom žehlite na nízky stupeň.
- Mikroplyšové prestieradlá – vyrábajú sa zo 100% polyesteru, pri ktorom odporúčame pranie pri nízkej teplote 40 °C. Výhodou je, že vďaka špecifickým vlastnostiam materiálu ich nemusíte žehliť.
- Bavlnené plachtové prestieradlá – biele 100% bavlnené a damaškové prestieradlá je možné prať až na 90 °C, preto ich často využívajú hotely a nemocnice, kde sa maximálne dbá na hygienu. Pri farebných plachtových prestieradlách dbajte na pokyny výrobcu, kvôli farbám môže byť povolená teplota prania nižšia.
- Bavlnené napínacie prestieradlá – pretože majú gumu, perú sa ideálne na 40 °C, maximálne však na 60 °C. Žehliť ich nemusíte.
- Ľanové prestieradlá – pri praní 100% prírodného materiálu ako je ľan, odporúčame používať najmä ekologické pracie prostriedky a uspokojiť sa s teplotou 40 °C. Ľanové obliečky nebielte, vyhnite sa chemickým prípravkom a nesušte ich v sušičke.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.