Ako vybrať priemyselný vysávač
Priemyselný vysávač predstavuje väčší, ťažší, výkonnejší a špecifickejší variant vysávača, ktorý poznáme z domu. V bežnej domácnosti priemyselný vysávač len ťažko upotrebíte, naopak v dielni, priemyselnej hale alebo napríklad na stavbe pôjde o nedoceniteľného pomocníka. Pre normálny vysávač je totiž stavebná suť, chemikálie či tehlový prach pomerne tvrdým orieškom.
V tomto návode si popíšeme, na aké účely môžete priemyselné vysávače využívať a na aké parametre by ste sa mali pri výbere zamerať. Vysvetlíme rozdiel medzi príkonom a sacím výkonom, aké filtre požadovať a aké existujú typy oklepu. Rozoberieme si aj rôzne funkcie a vybavenie, ktoré s priemyselným vysávačom môžete získať.
V neposlednom rade sa zameriame aj na cenu vysávačov, teda s akou investíciou by ste mali počítať a čo za svoje peniaze dostanete. Pridávame aj niekoľko tipov, ktoré môžu ovplyvniť životnosť. A aby sme vám orientáciu v téme čo najviac uľahčili, na koniec článku sme pripísali odpovede na niektoré často kladené otázky.

Ako vybrať priemyselný vysávač stručne:
- Ujasnite si účel vysávača – či potrebujete vysávať iba suchý materiál, alebo aj tekutiny, prípadne chemikálie.
- Podľa frekvencie a dĺžky používania zvoľte motor – a pokiaľ vyberiete trojfázový, uistite sa, že máte správnu zásuvku.
- Sací výkon je zodpovedný za kvalitné nasávanie nečistôt – pokiaľ nie je u vášho vysávača uvedený, riaďte sa parametrom príkonu, ktorý by pre domáce použitie mal dosahovať minimálne 1 000 W.
- Zamerajte sa na objem zbernej nádoby a kompatibilitu s vreckom – aby nebol vysávač zbytočne ťažký, dostupné vrecká drahé a nekvalitné, alebo aby ste nemuseli vysypávať nádobku doslova každú chvíľu.
- Zvoľte účinný filter – aby sa späť do ovzdušia dostalo čo najmenej nečistôt. HEPA alebo ULPA filtre patria v tejto kategórii k špičke.
- Venujte pozornosť užívateľskému komfortu – ten ovplyvní napríklad hlučnosť, ktorá sa pohybuje medzi 70 až 80 dB alebo dĺžka kábla, obvykle okolo 6 metrov.
- Pozrite sa na ďalšie funkcie a príslušenstvo – sú však veľmi individuálnou kapitolou.
Prečo zaobstarať priemyselný vysávač
Priemyselné vysávače tvoria veľmi špecifickú kategóriu prístrojov. Na domáce využitie sú zbytočne veľké, drahé a celkovo naddimenzované. V prvej chvíli si preto rozmyslite, či máte pre priemyselný vysávač skutočne dostatočné využitie. Ak chcete raz za čas povysávať v domácej dielni, pravdepodobne vám bude stačiť nejaký lacnejší klasický vysávač.
Ak potrebujete silného pomocníka na jednorazové upratovanie, môžete sa poobzerať aj po požičovni. Vysávače sa požičiavajú na jednotlivé dni, takže si starostlivo prepočítajte cenu, aby ste pri predĺžení prác nezistili, že ste si za danú čiastku už dávno mohli onen stroj zaobstarať.
Ak patríte k zapáleným domácim majstrom, alebo sa remeselnou činnosťou dokonca živíte, obstaranie správneho priemyselného vysávača vám môže značne uľahčiť život.
Kedy kúpiť priemyselný vysávač |
Kedy môže byť kúpa zbytočná |
- Keď zháňate vysávač na upratovanie výrobných priestorov
- Keď potrebujete vysávať zdraviu škodlivé látky alebo chemikálie
- Keď síce máte „len“ domácu dielňu, ale ste nadšený domáci majster a upratovať musíte často
|
- Keď zháňate vysávač iba do obývaných interiérov
- Keď dopredu viete, že budete priemyselný vysávač potrebovať len na jeden deň
- Keď budete vysávať domácu dielňu, ale len raz za čas
|
Delenie podľa účelu
V prvej fáze výberu je potrebné zvoliť, aké nečistoty budete s priemyselným modelom vysávať. V základe sa priemyselné vysávače delia do troch skupín, podľa spôsobu vysávania:
- Suché vysávanie
- Mokro-suché vysávanie
- Vysávanie chemikálií
Vysávače so suchým vysávaním mávajú vrecko alebo zbernú nádobku a poradia si s rôznymi nečistotami, od jemného prachu po hrubé nečistoty či štrk.
Modely s mokro-suchým vysávaním bývajú často zamieňané za čističe kobercov, u priemyselných vysávačov ale mokro-suché vysávanie predstavuje skôr vysávanie bahna alebo napríklad vody, ktorá vytečie z práčky. K dispozícii sú aj modely vybavené vodným čerpadlom, ktoré vysatú vodu vypúšťa, čo umožňuje používanie bez prerušenia. Pozor si u týchto vysávačov dávajte na chemikálie a tekutiny na báze olejov, tie môžu vysávač zaniesť alebo aj nenávratne poškodiť.
Na vysávanie chemikálií je treba zvoliť vyšší kaliber vo forme vysávačov s odolnou zbernou nádobou určenou na chemikálie. Tieto vysávače však už spravidla nebývajú určené do domácností. Na vysávanie agresívnych kvapalín či olejov vždy pátrajte po špecializovanom prístroji. Špeciálnu kategóriu potom tvoria aj vysávače na popol, ktorým sme venovali vlastnú stránku s výberom najlepších.
Prevedenie vysávača |
Vysávaný materiál |
Čo si postrážiť |
Suché vysávanie |
Jemný prach, štrk |
Vrecko na jemný prach |
Mokré vysávanie |
Voda, bahno |
Vodné čerpadlo |
Mokro-suché vysávanie |
Z oboch kategórií |
Podľa využitia |
Vysávanie chemikálií |
Karcinogénny prach, agresívne kvapaliny |
Odolná nádoba, kvalitný filter |
Motor a doba používania
Pri výbere by ste si mali premyslieť aj dobu používania, teda či vysávač raz za čas spustíte na krátke odsatie prachu pri vŕtaní, alebo bude v záprahu takmer nepretržite. Pre krátkodobé použitie si vystačíte s jednofázovým motorom, ktorý vyžaduje bežnú domácu 230V zásuvku. Modely pre dlhodobé vysávanie už bývajú vybavené trojfázovým motorom a pripájajú sa do 400V zásuvky, radšej si preto pred kúpou skontrolujte, či takú zásuvku doma alebo v dielni máte.
Príkon a sací výkon
Príkon a sací výkon vysávača sa opäť určuje podľa charakteru nečistôt. Iný výkon využijete na jemný prach, iný na štrk. V prvom rade si treba povedať, že príkon a sací výkon nie sú zameniteľné hodnoty, aj keď sa možno občas stretnete s príkonom popísaným ako „výkon“.
Príkon vypovedá v prvom rade o spotrebe prístroja. Sací výkon býva síce priamo úmerný príkonu, nemusí to ale byť pravidlom. Teda aj vysávač so silným motorom (príkonom) môže mať pomerne slabý sací výkon, pretože napríklad zle tesní. Zlou správou je, že výrobcovia často uvádzajú iba príkon, v takom prípade je väčšinou lepšie siahnuť po prístroji s vyšším príkonom, ktorý je aspoň prísľubom silného výkonu.
Ako minimálna hodnota sa odporúča príkon aspoň 1 000 W, pri profesionálnych strojoch počítajte minimálne s 1 600 W. S príkonom úmerne rastie aj sací výkon vysávača. Pokiaľ hľadáte model na jemné nečistoty, bude vám stačiť výkon 160–220 W, na stavebnú suť, štrk a ďalšie hrubé nečistoty už treba nasadiť výkon aspoň 250 W.
Podtlak a prietok vzduchu
S týmito parametrami sa u bežných vysávačov pravdepodobne nestretnete. Odvíjajú sa od charakteru vysávaných častíc, teda či vysávate ťažké hrubé nečistoty, alebo jemný prach. Pri vysávaní hrubých nečistôt je potrebný silný podtlak, ten sa spravidla pohybuje medzi 200 a 900 mbar. Jemné častice zase vyžadujú väčší prietok vzduchu, pri priemyselných modeloch sa väčšinou stretnete s prietokom od 300 do 8000 m3/h.
Zberná nádoba a kapacita
Zberná nádržka vysávača je vyrobená z plastu alebo kovu, na výrobný materiál by ste mali klásť dôraz najmä pokiaľ hľadáte vysávač na chemikálie. Nádržku je možné potom používať samostatne, alebo v prípade suchého vysávania v kombinácii s papierovým alebo textilným vreckom. Pri priemyselných vysávačoch sa s textilnými vreckami stretnete častejšie, sú totiž odolnejšie, majú lepšie filtračné schopnosti a dlhšiu životnosť.
Použitie vrecka je nutné pri vysávaní jemného prachu, ktorý by mohol zaniesť filter motora. Naopak pri hrubých nečistotách býva vynechanie vrecka výhodou, do vysávača sa toho viac zmestí. Pri vysávaní kvapalín sa vrecko nepoužíva.
Objemovo sú priemyselné vysávače výrazne väčšie ako bežné domáce spotrebiče. Ich kapacita sa väčšinou pohybuje medzi 15-40 l. Voľba objemu je veľmi individuálna, na použitie v domácej dielni či na chalupe vám pravdepodobne bude stačiť kapacita okolo 15 l, na profesionálne použitie na stavbe sa môže hodiť aj objem okolo 30 l.
Hmotnosť
Od kapacity nádobky sa odvíja aj celková hmotnosť. Tá môže byť pri plnom vrecku skutočne výrazná. Pri úvahách o ideálnej hmotnosti samozrejme zohráva úlohu manipulácia s vysávačom. Pokiaľ vysávač často prevážate v aute a neustále ho musíte vykladať a nakladať, bude lepšie zvoliť nejaký drobnejší model. Naopak do dielne, kde má vysávač svoje stabilné miesto, môžete zaobstarať aj väčší stroj.
Hlučnosť
Vysávače sami o sebe nepatria medzi tiché spotrebiče, pri priemyselných modeloch je vzhľadom na výkon potrebné počítať ešte s vyššou hlučnosťou. Väčšinou sa jedná o hlučnosť medzi 70 a 80 dB, teda nič príjemné. Hlučnosť 80 dB už zodpovedá napríklad tunelu metra (Zdroj: ConVERTER). Preto je dobré zvoliť čo najtichší variant, pokiaľ máte tú možnosť, najmä v prípade dlhodobého vysávania.
Ak máte vysávač s hlučnosťou presahujúcou 80 dB, ktorý používate sústavne dlhšiu dobu, odporúčame použiť protihlukové slúchadlá.
Dĺžka kábla a akčný rádius
Dĺžka kábla nepatrí k najdôležitejším, ale určite môže zvýšiť komfort pri používaní vysávača. Čím dlhší kábel bude, tým ďalej sa s vysávačom dostanete. Je však pravdou, že túto vzdialenosť môžete navýšiť pomocou klasického predlžovacieho kábla. Na druhú stranu je to ďalšie príslušenstvo, ktoré musíte nosiť so sebou. Z dĺžky kábla potom vychádza akčný rádius vysávača, teda jeho celkový dosah.
Druhým parametrom, ktorý má na akčný rádius vplyv, je dĺžka sacej hadice. Aj tá môže byť pre niekoho dôležitým parametrom, určujúcim užívateľský komfort. Väčšina výrobcov ju ako samostatný parameter neuvádza.
Dĺžka prívodného kábla sa najčastejšie pohybuje okolo 6 metrov. Akčný rádius väčšiny kvalitných vysávačov býva približne 9 metrov.
Filter
Vo väčšine vysávačov nájdete filtre dva – jeden je umiestnený pred motorom a chráni ho pred poškodením. Druhý je umiestnený na výstupe a stará sa o to, aby sa povysávané nečistoty nedostávali späť do ovzdušia. Pri vreckových vysávačoch funguje ako filter aj samotné vrecko. Pretože priemyselné vysávače sa musia stretávať s oveľa väčším záprahom, bývajú spravidla vybavené väčšími skladanými filtrami s filtračnou plochou 1,5 m2 až 7 m2.
Filtračné stupne |
Typ filtra |
Prostredie |
Účinnosť |
1 |
Predfiltre |
Nízke nároky na čistotu vzduchu |
60-90 % |
2 |
Jemné filtre |
Stredné nároky |
40-95 % |
3 |
HEPA filtre |
Vysoké nároky |
90-99,995 % |
4 |
ULPA filtre |
Špeciálne priestory |
99,9995-99,9998 % |
Filtre nie sú pri priemyselných vysávačoch tak dobre špecifikované, ako pri modeloch do domácnosti. Tam je predsa len prašnosť oveľa väčším problémom. Pokiaľ však často vysávate jemný prach, najlepším variantom je zvoliť model s HEPA alebo ULPA filtrom. Tieto filtre vypustia späť do ovzdušia len zanedbateľné minimum častíc, vyznačujú sa teda vysokou účinnosťou a sú vhodné aj pre astmatikov alebo alergikov (Zdroj: Wikipédia).
Iná situácia však nastáva, pokiaľ sa v prostredí, ktoré vysávač obsluhuje, nachádza prach nebezpečný. V týchto prípadoch je extrémne dôležité, aby bol výstupný filter natoľko kvalitný, aby zabránil vypúšťaniu nečistôt späť do ovzdušia. Údaj o tom, pre aké prostredie je vysávač vhodný, nájdete medzi jeho parametrami pod označením trieda prašnosti. Vysávače sa rozdeľujú do niekoľkých tried:
- L – postačí na práce nezahŕňajúce nebezpečný prach, pre bežné použitie v stavebníctve
- M – zvládne stredne rizikový prach, je vhodný pre stolárske a drevospracujúce prevádzky
- H – poradí si vo vysoko rizikovom prostredí, zvládne karcinogénne nečistoty, choroboplodné zárodky
- špeciálne vysávače pre azbestový prach, výbušný prach a pod.
Údržba a oklep filtra
Ako každý prístroj aj vysávač bude pracovať lepšie, pokiaľ sa oň budete starať. Samozrejmosťou je vonkajšia očista, vypláchnutie a opätovné vyschnutie nádoby na prach, alebo starostlivosť o čistotu a neporušenosť filtrov. Počas údržby vysávača je samozrejme nutné rešpektovať manuál konkrétneho výrobcu. Zvláštnu pozornosť si vysávač zaslúži, pokiaľ pracoval v nebezpečnom prostredí.
Oproti vysávačom do domácnosti majú priemyselné modely jednu výsadu – oklep filtra. Ten umožňuje očistenie zaneseného filtra bez toho, aby ste kvôli nemu museli rozoberať vysávač. Existujú tri typy oklepov:
- Automatický – Vysávače s automatickým oklepom sú najjednoduchšie na údržbu, o čistenie filtra sa postarajú samy.
- Poloautomatický – Oklep vykonáte upchatím hadice rukou, vďaka čomu sa vo vysávači vytvorí podtlak a dôjde k oklepaniu filtra.
- Mechanický – Oklep zaisťuje tlačidlo v hornej časti vysávača, ktoré stačí stlačiť vždy pri vysypávaní nádobky.
Ďalej môžete filter prefúknuť pomocou spätného chodu vysávača, očistiť kompresorom, alebo prepláchnuť vodou (v závislosti od typu filtra, vždy ho potom nechajte úplne preschnúť).
Funkcie a príslušenstvo
Moderné priemyselné vysávače sa samozrejme pýšia radom praktických funkcií a špeciálnych prvkov, slúžiacich k lepšiemu ovládaniu alebo rozšíreniu použitia takého výrobku. Pri nákupe tohto sortimentu sa vám môže hodiť niekoľko nižšie uvedených informácií.
Možnosti využitia
Pokiaľ nekupujete vysávač na jednu jedinú činnosť, poteší vás aj doplnkové príslušenstvo alebo ďalšie funkcie. Vďaka nim môžete odfukovať lístie, rýchlo likvidovať hobliny odletujúce od brúsky alebo ľahko vysávať aj veľmi odlišné typy podláh.
- Fukar – Spätný chod prietoku vzduchu. Vysávač vzduch nenasáva, ale naopak ho ženie pred seba. Aj to môže mať veľa praktického využitia, keď napríklad rozfúkavate nečistoty pred sebou. Táto funkcia je často nazývaná ako vzduchová metla.
- Pracovná zásuvka – Zástrčka, do ktorej môžete napojiť ďalšie elektro zariadenia a používať oba stroje súčasne. Hodí sa napríklad v kombinácii s pílou alebo brúskou, kedy vysávač likviduje hobliny skôr, než sa stihnú rozletieť.
- Regulácia výkonu – Výkon priemyselného vysávača môžete meniť pomocou ovládacieho prvku. Obvykle ide o mechanické tlačidlo. Regulácia výkonu je potrebná najmä pokiaľ vysávate rôzne typy povrchov, k niektorým by sa mohla hubica vysávača prisávať.
- Nástavce – Na inšpiráciu uvádzame niekoľko praktických typov nástavcov: široké hubice, šampónovacie nástavce, kefy, stierky, tenké hubice, nástavce na odlišné povrchy, akými sú hladké podlahy a dlažby. Praktické sú aj multifunkčné nástavce.
Užívateľský komfort
Nie ste úplne technicky zameraná bytosť a oceníte u vysávača intuitívne ovládanie? Alebo by ste si radi vysávanie čo najviac zjednodušili? Pozrite sa, či by sa vám nehodila niektorá z týchto vychytávok.
- Indikátory – Svetelné kontrolky, ktoré vás upozorňujú na práve prebiehajúci program a režim alebo signalizujú nutnosť výmeny niektorého komponentu, vyčistenie filtra a podobné veci.
- QuickClick – Tak je u vybraných značiek priemyselných vysávačov označovaný systém na rýchle a nenáročne upevnenie ľubovoľného príslušenstva.
- Automatické vypnutie – To nachádza svoje použitie v okamihu, keď je odpadová nádoba plná. Vysávač sa sám vypne.
- Osvetlenie – Niektoré profesionálne priemyselné vysávače na stavbu disponujú dokonca osvetlením smerujúcim na pracovnú plochu. Oceníte ho pri vysávaní tmavých priestorov a zákutí.
- Kolieska – V podstate všetky vysávače na trhu majú kolieska pre jednoduchšiu a rýchlejšiu prepravu z miesta na miesto. Pri presúvaní je možné využiť aj najrôznejšie držiaky a madlá.
Ochrana motora
Motor je srdcom vysávača a zásadne ovplyvňuje životnosť celého stroja. Ochranou teda zvyšujete šancu, že vám vysávač dlho vydrží.
- Soft štart – Motor sa najviac namáha pri naštartovaní. Soft štart spúšťa motor plynulejšie a bráni ho tak pred rýchlym opotrebením.
- Plavák – Ten nájdete u vysávačov s mokrým vysávaním, kontroluje stav naplnenia nádržky a chráni tým motor vysávača. Je nutné počítať s tým, že plavák tým zmenší kapacitu nádoby.
Cena
Aj keď priemyselné vysávače predstavujú špecifickú kategóriu tohto typu tovaru, dajú sa zaobstarať za veľmi prijateľné náklady. Ako asi vo všetkých oblastiach platí, že s pribúdajúcimi funkciami a lepšími parametrami rastie úmerne cena. Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup priemyselného vysávača, vyberajte si iba z preverených značiek, akými sú Bosch, Kärcher, Makita, Narex, Hecht, Nilfisk, Einhell, Fieldmann a Profi Europe.
Cena do 60 €
Najlacnejšie priemyselné vysávače štartujú na cene okolo 44 €. Ide o produkty s príkonom cca 1 000 W, objemom nádrže 10–15 litrov, sacím výkonom 200–220 W a základnou výbavou. Tieto modely sú zhotovené z lacnejších materiálov a nie sú tak odolné. Svoj účel však dokážu v obmedzenej miere splniť.
Cena od 60 € do 200 €
Ak si priplatíte, získate výkonnejšie stroje s príkonom okolo 1 600 W. V ich prospech bude hovoriť kovová nádoba na nečistoty, lepšia filtrácia, objem nádrže cca 30 litrov a možnosť mokrého vysávania. Tešiť sa môžete aj na pestrejšie príslušenstvo.
Cena od 200 € do 600 €
V tomto prípade si na svoje prídu náročnejší zákazníci dávajúci prednosť príkonu okolo 2 000 W, vysokému podtlaku, nižšej hlučnosti a rade integrovaných funkcií. Očakávať môžete precíznejšie spracovanie celého priemyselného vysávača a možnosť dlhodobejšej prevádzky.
Cena nad 600 €
Táto cenová kategória je určená na profesionálne používanie. Veľakrát sa nejedná o produkty na 230 V, ale tie trojfázové na 400 V. Vysoko výkonné vysávače môžu byť vybavené dvoma motormi, majú integrované čerpadlá a slúžia v podstate na všestranné použitie. Ceny tých najdrahších modelov sa dostávajú za hranicu 4 000 €.
Ako predĺžiť životnosť vysávača
Priemyselné vysávače nie sú práve najlacnejšie stroje, takže budete určite radi, keď vám ten váš bude slúžiť čo najdlhšie. Oplatí sa preto dodržiavať niekoľko zásad šetrného používania a údržby.
- Pokiaľ má vysávač oklep filtra, použite ho po každom vysávaní. Pokiaľ nie, očistite filter aspoň nejakým iným spôsobom, napríklad prefúknutím fukárom.
- Pravidelne kontrolujte, či je filter v poriadku, nie sú na ňom trhliny a pod. Nezabudnite pravidelnú výmenu.
- Vysávač neprepĺňajte, môže dôjsť k poklesu sacieho výkonu alebo k unikaniu nečistôt späť do ovzdušia.
- Čistite aj hubicu vysávača, uviaznuté nečistoty môžu znižovať účinnosť.
- Pri vysávaní sa snažte neohýbať zbytočne hadicu. Tým stráca podtlak a následne aj sací výkon.
- Kontrolujte aj stav ďalších častí, najmä tesnenia, hadice, kolies.