Menu

Recenzia a porovnanie Bosch GAS 35 L AFC Professional

95,0 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Priemyselné vysávače

Klady

  • Automatický oklep filtra
  • Dosah až 8,5 m
  • Nadpriemerný prietok vzduchu 266 m3/h
  • Automatické zapnutie

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vysoká hlučnosť
  • Nemá fukár
580 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Priemyselný vysávač Bosch GAS 35 L AFC Professional patril v čase písania recenzie (máj 2022) k najdrahším modelom v našom porovnaní, bude preto vhodný skôr na pravidelné používanie. Rovnako ako väčšina priemyselných vysávačov na trhu, aj tento ponúka suché aj mokré vysávanie. Kapacitou nádobky 23 l sa radí k objemnejším modelom, vhodným pre náročnejších užívateľov, nájdu sa ale aj vysávače s objemom okolo 30 l. Vysávač sa zapája do štandardnej 230V zásuvky, nemusíte teda riešiť, či bude vo vašej domácnosti použiteľný.

Príkon 1 200 W patrí k nadpriemerným, na profesionálne použitie sa ale odporúčajú ešte vyššie hodnoty. Pochváliť môžeme podtlak 254 mbar a prietok vzduchu 266 m3/h, oboje sú v našom porovnaní lepšie hodnoty, vysávač si tak dobre poradí s hrubými nečistotami aj jemným prachom. Trieda prašnosti je u tohto vysávača najnižšia, teda L, to ho predurčuje na bežné použitie v domácej dielni alebo napríklad v stavebníctve, nemal by sa dostať do kontaktu s nebezpečným prachom.

Vďaka veľkému dosahu (až 8,5 m) nebudete musieť vysávač pri práci často presúvať (bežný akčný rádius je okolo 6 m). Pochvaly sa od nás ale nedočká hlučnosť modelu, tá sa môže pohybovať aj okolo 80 dB. Pri priemyselných vysávačoch nejde o nič výnimočné, vždy je ale lepšie, keď je hlučnosť o niečo nižšia, pri práci s takto hlučným prístrojom odporúčame používať ochranu sluchu.

Parameter Tento produkt
Prevedenie

Vreckový a bezvreckový

Určenie

Mokro-suché vysávanie

Objem zbernej nádoby (l)

23

Napätie (V)

230

Príkon (W)

1 200

Podtlak (mbar)

254

Prietok vzduchu (m3/h)

266

Trieda prašnosti

L

Filtračná plocha (m2)

0,62

Hlučnosť (dB)

80

Dĺžka kábla (m)

3

Akčný rádius (m)

8,5

Príslušenstvo, funkcie a rozmery

Čím na poli funkcií vysávač Bosch jednoznačne vyniká, je automatický oklep filtra. V čase hodnotenia bol v našom porovnaní jediným vysávačom s touto schopnosťou, ktorá nielen uľahčuje údržbu, ale predurčuje ho aj na dlhodobú prevádzku. Vysávač má tiež reguláciu sania, ktorá tiež nie je práve samozrejmosťou a umožní vám pohodlne vysávať rôzne typy nečistôt z rôznych povrchov. Nechýba ani pomerne obvyklá pracovná zásuvka, vďaka ktorej môžete do vysávača zapojiť napr. vŕtačku či iný nástroj a sanie sa automaticky zapne pri spustení daného prístroja.

Poteší tiež pomerne častý držiak na príslušenstvo, vďaka ktorému máte vždy všetko po ruke a vysávač sa dobre preváža. Na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov postráda tento vysávač tzv. fukár alebo funkciu spätného chodu.

Vzhľadom na väčšiu kapacitu nebude veľkým prekvapením, že nejde práve o drobčeka. Hmotnosť 12,2 kg už môže byť pre niektorých užívateľov problém, najmä pri naplnení vysávača kvapalinou alebo hrubším ťažkým materiálom. Rozmery modelu nájdete nižšie v tabuľke, môžete si tak overiť, či sa vám pohodlne zmestí do dielne alebo napríklad do kufra auta.

Parameter Tento produkt
Oklep filtra

Automatický

Regulácia sania

Áno

Pracovná zásuvka

Áno

Držiak na príslušenstvo

Áno

Fukár

Nie

Šírka (cm)

37,5

Výška (cm)

57,5

Dĺžka (cm)

51,5

Hmotnosť (kg)

12,2

Hodnotenie užívateľov a odborníkov

Priemyselný vysávač Bosch je u užívateľov pomerne obľúbený, nazbieral hneď niekoľko desiatok, spravidla kladných, recenzií. V tých si používatelia pochvaľujú silný sací výkon vysávača, a to aj pri jeho naplnení, automatický oklep filtra a robustné prevedenie. K automatickému oklepu filtra sa ale viažu aj drobné výčitky – je totiž pomerne hlučný. Niektorým užívateľom tiež nevyhovuje napr. systém upevnenia príslušenstva alebo typ hadice, ide ale o pomerne individuálne sťažnosti.

Hlavné výhody a nevýhody

Oproti konkurencii vysávač Bosch jasne vyniká automatickým oklepom filtra. Poteší tiež veľkým dosahom, automatickým spustením na diaľku (pri zapojení nejakého náradia), silným podtlakom aj veľkým prietokom vzduchu. Čo sa nevýhod týka, ide o pomerne drahý prístroj, ktorý zaberie aj dosť miesta. Má relatívne vysokú hlučnosť, umocnenú klepaním automatického čistenia filtra. Chýba mu aj fukár, ktorý nájdete aj pri rade lacnejších prístrojov.

Porovnanie s alternatívami

Pri hľadaní alternatív nemusíme ísť ďaleko, ponúka sa hneď niekoľko zaujímavých modelov priamo od rovnakej značky. Výrazne lacnejším, ale stále výkonným modelom je napríklad Bosch UniversalVac 15. Oproti modelu Professional má menšiu kapacitu a kratší dosah, navyše je úplne bez oklepu filtra. Podtlakom a prietokom vzduchu sú ale tieto modely na veľmi podobnej úrovni. Vysávač UniversalVac ponúkne tiež nepatrne nižšiu hlučnosť a fukár, ktorý model Professional postráda.

Ten nájdete aj pri vysávači Bosch GAS 15 PS, ktorý predstavuje vhodnú alternatívu na časté prevážanie, teda napr. pre remeselníkov a stavárov, ktorí sa za prácou často presúvajú. Poteší totiž kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou, zachováva si pritom slušný podtlak (dokonca nepatrne vyšší ako model Professional) a pomerne nízku hlučnosť. Má však výrazne menšiu kapacitu, menší prietok vzduchu a ponúkne iba poloautomatický oklep filtra.

Naše hodnotenie a záver

Priemyselný vysávač Bosch GAS 35 L AFC Professional môžeme odporučiť najmä náročným používateľom, poloprofesionálom aj profesionálom. Hodiť sa bude najmä na stavbu, vzhľadom k triede prašnosti L. Vďaka solídnemu podtlaku aj prietoku vzduchu si poradí so suťou aj jemným prachom, bez problémov vysaje aj tekutiny. Silnou stránkou je aj veľký dosah a používatelia si pochvaľujú tiež jeho sací výkon. O krok vpred je pred konkurenciou vďaka automatickému oklepu filtra, postráda naopak pomerne častú funkciu spätného chodu.

Pokiaľ hľadáte priemyselný vysávač do práce alebo na veľmi časté domáce použitie, môžeme vám model Professional odporučiť. Nevýhodou ale okrem vysokej ceny môžu byť aj pomerne veľké rozmery a vysoká hmotnosť. Ak by vám viac vyhovoval kompaktnejší a lacnejší model, pozrite sa aj na recenziu vysávača Bosch GAS 15 PS.

580 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Bosch GAS 35 L AFC Professional | Hodnotenie: 95,0 %
Eliška Srncová
Eliška zaujíma v našej redakcii seniornú pozíciu, a väčšinu svojich tém tak spracováva naozaj dlhodobo. Po niekoľkých rokoch práce s kategóriou klasických vysávačov sa rozhodla pridať do svojho výberu aj vysávače priemyselné. Pri príprave na túto tému naštudovala množstvo odborných zdrojov, aby vám mohla vysvetliť, aké sú presné rozdiely medzi priemyselným modelom a domácim vysávačom a ako tieto vysávače vyberať. Okrem spomínaných variantov má skúsenosti aj s tyčovými a robotickými vysávačmi.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Bosch GAS 35 L AFC Professional

Bosch GAS 35 L AFC Professional

580 € Orientačná cena