Menu

Recenzia a porovnanie Narex VYS 25-21

86,0 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Priemyselné vysávače

Klady

  • Skvelý pomer ceny a výkonu
  • Slušný prietok vzduchu
  • Vysoký príkon
  • Obľúbený u užívateľov

Zápory

  • Nepríliš efektívny oklep filtra
  • Nedostatky v konštrukcii
270 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Priemyselný vysávač Narex VYS 25-21 patril v čase písania recenzie (september 2022) zhruba do strednej cenovej triedy medzi modelmi pre domáce použitie. Kapacita 25 l je pomerne slušná a blíži sa k objemu profesionálnych modelov. Vysávač je možné používať s vreckom aj bez neho, na mokré aj suché vysávanie, to je u priemyselných vysávačov štandard. Rovnako ako ostatné modely v našom porovnaní, aj tento má napätie 230 V, a ide tak zapojiť do klasickej domácej zásuvky, nepotrebujete trojfázovú. Príkon 1 200 W patrí k vyšším, dokonca sa môže porovnávať aj s niektorými drahšími modelmi, nemusíte sa tak báť, že by vysávač bol nejako „slabý“.

Prietok vzduchu 220 m3/h viac-menej zodpovedal priemeru a na domáce použitie by mal byť dostačujúci. Pozitívom je relatívne nízka hlučnosť 72 dB a slušný dosah vysávača, jeho akčný rádius je 8,5 m, čo bol v čase hodnotenia nadštandard. Vysávač spadá do najnižšej triedy prašnosti L, hodí sa teda hlavne do domácej dielne a do stavebníctva. Jeho filter má filtračnú plochu 0,5 m2, to bola jedna z lepších hodnôt v našom porovnaní.

Parameter Tento produkt
Prevedenie

Vreckový a bezvreckový

Určenie

Mokro-suché vysávanie

Objem zbernej nádoby (l)

25

Napätie (V)

230

Príkon (W)

1 200

Prietok vzduchu (m3/h)

220

Trieda prašnosti

L

Filtračná plocha (m2)

0,5

Hlučnosť (dB)

72

Dĺžka kábla (m)

5

Akčný rádius (m)

8,5

Funkcie a rozmery

Vysávač poteší tiež ponukou funkcií a vybavením. Má poloautomatický oklep filtra, lepším variantom už je len automatický, s tým sa ale stretnete skôr vo vyšších cenových triedach. Nechýba mu regulácia sania, držiak na príslušenstvo ani pracovná zásuvka, do ktorej môžete zapojiť ďalší elektrický prístroj. Nič z toho ale nie je u priemyselných vysávačov nijako neobvyklé. V tabuľke nižšie nájdete rozmery tohto prístroja, nie je nijako nadštandardne veľký a hmotnosťou sa drží pod 10 kg, takže ani manipulácia s ním by nemusela byť príliš obtiažna.

Parameter Tento produkt
Oklep filtra

Poloautomatický

Regulácia sania

Áno

Pracovná zásuvka

Áno

Držiak na príslušenstvo

Áno

Fukár

Áno

Šírka (cm)

39

Výška (cm)

53

Dĺžka (cm)

37,5

Hmotnosť (kg)

9

Hodnotenie užívateľov a odborníkov

Vysávač Narex nazbieral hneď niekoľko desiatok užívateľských recenzií, ktoré sú naskrz pozitívne. Všeobecne používatelia chvália dĺžku hadice aj kábla a oceňujú vysoký výkon sania. Kladne hodnotia aj možnosť mokrého vysávania alebo funkciu fukára. Vysávač má podľa nich veľmi dobrý pomer ceny a kvality a na domáce použitie je ideálny. Výčitky sa ozývajú najmä k oklepu filtra, ktorý je podľa používateľov pomerne slabý. Niektorým nevyhovujú tiež rôzne prvky konštrukcie, napr. spôsob navíjania kábla alebo uloženie príslušenstva, hubicu vysávača hodnotia ako nie úplne vhodnú na koberce a spomínajú, že zámky odpadovej nádoby nepôsobia úplne pevne. Ďalšie recenzie si môžete prečítať na stránkach Heureka.sk.

Hlavné klady a zápory

Výhodou vysávača Narex je rozhodne pomer ceny a výkonu, v niektorých ohľadoch, ako je príkon, prietok vzduchu či filtračná plocha, sa veľmi blíži hodnotám typickým pre oveľa drahšie prístroje. K tomu je relatívne tichý a veľmi populárny u používateľov. Jeho slabšou stránkou je najmä oklep filtra, ktorý je podľa skúseností používateľov skôr nedostačujúci.

Porovnanie s alternatívami

Náročnejším užívateľom by mohol viac vyhovovať priemyselný vysávač Bosch GAS 35 L AFC Professional. Ten má automatický oklep filtra, väčšiu filtračnú plochu a vyšší prietok vzduchu. Je ale tiež drahší, o niečo hlučnejší a postráda funkciu fukára. V ostatných ohľadoch, ako je kapacita, trieda prašnosti alebo akčný rádius, sú oba vysávače viac-menej porovnateľné.

Pokiaľ sa s priemyselným vysávačom často premiestňujete, možno by sa vám viac hodil kompaktný model Bosch GAS 15 PS, ktorý je navyše o niečo lacnejší. Samozrejme je potrebné počítať s menšou kapacitou a kratším dosahom, aj v ostatných parametroch ho model Narex skôr prekonáva.

Naše hodnotenie a záver

Priemyselný vysávač Narex VYS 25-21 môžeme odporučiť takmer univerzálne do každej domácej dielne. Má slušný prietok vzduchu aj príkon a používatelia si pochvaľujú aj vysoký výkon sania. Patrí k modelom s pomerne veľkým dosahom a nechýbajú mu dôležité prvky výbavy, ako je regulácia sania alebo pracovná zásuvka. Je tiež vybavený poloautomatickým oklepom, ten ale nepatrí k najúčinnejším, ide tak v tomto prípade skôr o slabinu. Ak dávate prednosť modelu s automatickým oklepom filtra, pozrite sa na recenziu priemyselného vysávača Bosch GAS 35 L AFC Professional.

270 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Narex VYS 25-21 | Hodnotenie: 86,0 %
Eliška Srncová
Eliška zaujíma v našej redakcii seniornú pozíciu, a väčšinu svojich tém tak spracováva naozaj dlhodobo. Po niekoľkých rokoch práce s kategóriou klasických vysávačov sa rozhodla pridať do svojho výberu aj vysávače priemyselné. Pri príprave na túto tému naštudovala množstvo odborných zdrojov, aby vám mohla vysvetliť, aké sú presné rozdiely medzi priemyselným modelom a domácim vysávačom a ako tieto vysávače vyberať. Okrem spomínaných variantov má skúsenosti aj s tyčovými a robotickými vysávačmi.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Narex VYS 25-21

Narex VYS 25-21

270 € Orientačná cena